3 pond dik droog Spek voor f 1.00 Leverworst 30 cent per pond. t H Van Elselo. KOEKJES!! Leger des Heils Sneek. I Vastigheden - Sneek Huizinge bij Schamegoutum bevoegde Leerkracht Di! ^o. bestaat uit 4 bladen. Voetbalver. „Black Boys Officieel örgaao der Gemeeule tak. BLACK BOYS DRACHTEN I. bij H. TJERKSTfiA, Kleine Kerkstraat. VRIJDAG en ZATERDAG zoolang de voorraad strekt W. van der MEER, Petros Menus Dom, Kieinzand 20. 20~22~23 DEC. Groenten en Fruit De Nieuwe Groente- en Fruithal Zaterdag 20 December 1080 - annex SHEERER OOURMIT en WYMBRITSERAOEEL C0MMI8S1EKAAS 4(F 32 ets. per pond (licht gebrek) Versche V.P.N. Eieren 8’1, et. Firma G. T. PIEKSMA, Peperatraat Telefoon T NieuwstijdiNgH. SO Eerste Blad 47e Jaargang. Uitgave: KfEZEBRINK Co. Officiéél Gedeelte. Zondag a.s. 2 uur Competitiewedstrijd Jz burgstraat-9__ Uiaas'sta en A.s. Maandag, 22 December, des avonds 7 uur, in het Café „Onder de Linden” te Sneek, No. 24 F J SN EEK Telefoon No. ISO te HET BESTUUR. Verschijnt DINSDAGS ea VRIJDAGSAVONDS Terrein LEMMERWEG. Entree 20 cent. Kinderkaarten 10 cent. Koop 1 pond TABAK a 50 cent of */a pond a 20 cent. U rookt goedkoop en goed. ui Slagerij, Ged. Pol 21. 25 ct. 25 10 10 10 15-20 10 20 Heden overleed te St. Nico- laasga na een kortstondige ziekte, voorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden, onze geliefde Zwager en Oom ’t Kerstfeest nadertVoor de armen Is 't een moeielijke tijd. Zorgen wij, dat hun ook dit laar Weer Iets extra’s wordt bereid i Kransjes Schuimkransjes Gelettes Zandkoekjes Janhagel Amandelkoekjes Marsepainkoekjes koopt U bij 20 Ct. 25 ct. 22 ct. 20 ct. 18 ct 25 ct. 25 ct. Straks staan er op vele plaatsen Heilssoldaten bij een pot, Waarin elk zijn gift kan werpen Toe verzacht der armen lot! Vele kleintjes maken grooten, En die grooten maken dan, Dat met Kerstfeest meen’ge kleine En ook groote smullen kan. Door Gods goedheid werden wij heden verblijd met de geboorte van een welgeschapen Dochter RINKJE. Sneek, 17 Dec. 1930. B. ZOETHOUT. O. ZOETHOUT—Volkerts. Namens fam. SANTEMA. Sneek, Dec. 1930. j:|— -I:|- 4 pond mooie Spruitjes 3 pond Kogelspruiten 4 pond Gave Uien 5 pond Kleirapen 5 pond Kleiwortels Mooie Bloemkool 3 Chiticesche Kolen Witlof per pond 5 pond Handappels (Wijnsap) f 1.00 Verder alle soorten tegen de bekende lage prijzen. Beleefd aanbevelend, Jan Tuinenga. Grcotzand 59, Sneek. Telef. 469. Finale Verkoop, van 1. Het WOON- en WINKELHUIS c.a., no. 68 mei afz. Bovenwoning, no. 70, aan bet Kieinzand, laatst gedeeltelijk in eigen gebruik ge weest bij L. Agter en overigens verhuurd. Oeb. f 4041. Wordt gevraagd tegen 1 Januari aan de AMBACHTSSCHOOL SNEEK een om onderwijs te geven in NEDERLANDSCH (2 uur) en In WIS KUNDE (4 uur per week). Salaris volgens Rijksregeling, Deze lessen kunnen óók gegeven worden op Dinsdag-, Woens dag- en Donderdagmiddag. Sollicitatiestukkeu voor 24 Dec. a.s., in te zenden bij den Directeur, die tevens inlichtingen geeft. SNEEK, 19 December 1930. Commissiekaas 40+ 38 ct p. p. Vette Friesche 40 ct. p. p. Eerste kwaliteit Leidsche 36 ct. p. p. Smakelijke oude Edammer 35 ct. pp. De beste uitgewogen Natuurboter 82 ets. p. p. Gebruikt tegen de hoest onze fijne Canadeesche Klaverkoning a 65 ets. p. flacon Advertentlèn worden tevens gratis ge olMial in de SNEEKER COURANT Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende vonden aangegeven op 18 Dec. 1930: school- ’t eerst toegepast in de eeuw vóór Christus’ Notaris J. A. MASELAND. ttXWSBS Echtgenoot van ESTHER MARIA DIJKSTRA, in den ouderdom van 58 jaar. fam. J. H. WESTHOPE. Sneek, 18 Dec. ’30. Singel 55. den in ’t maatschappelijk leven eigenlijk zijn, dan blijken het meerendeels eenvoudige men- schen, zonder wetenschappelijke vorming en als we de beweegredenen opsporen, dan komt men tot het inzicht dat er ingebeelde gekken bij zijn en een niet gering aantal doelbewuste zwende laars. Maar ook treft men onder hen aan fijn gevoelige naturen met veel levenservaring en eveneens begaafde personen, van wie men het moet betreuren dat ze geen betere opleiding hebben genoten. De beide groepen der laatste categorie kunnen inderdaad op bepaalde patiën ten een heilzamen invloed uitoefenen. Dat veel menschen naar den kwakzalver gaan en daarbij baat vinden, is een verschijnsel waar van spr. de verklaring gelooft te moeten zoeken in de snelle groei van de wetenschap, waardoor men zich moet specialiseeren en over een bui tengewoon ontwikkelde technische kennis moet beschikken, doch dikwijls het innige persoonlijk contact met den patiënt verliest. Door een een zijdige evolutie is de zielszorg voor de patiënt, het gedeelte van den barmhartigen Samaritaan, in een hoek geduwd en dat is een ramp, want juist door zijn persoonlijkheid kan een dokter, HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat door hen aan A. DOUMA Jzn. en zijn rechtverkrijgenden, vergunning is ver leend tot uitbreiding van de wagenmakerij in het gebouw aan de Oude Koemarkt no. 57, kadas traal bekend gemeente Sneek, Sectie B, no. 3456, door bijplaatsing, ter vervanging van de be staande gasmotor, van 4 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 14 P.K., voor het in werking brengen van een lintzaagmachiné, twee schaafmachines en een boormachine. SNEEK, 20 December 1930. CAFE an STALHOUDERIJ, opgericht 1842 Door aanschaf il»g van aan eerste kla« Trouwe Jtrpé op gummi kan Ik teder naar wenaoh bsdianen. Verder aanbevolen voor allee wat tot het vak behoort. Oud en vertrouwd adres Natte bediening. J. G. BOKMA, Lemmerweg 1, Tel.no. 24 Te J U T R IJ P worden advertenties voor dit blad aan genomen door onzen agent S. JELSMA. P. J. KNOBR, 8NE«K, Telefoon 162 Café - Stalhouderij en Autogarage Speciaal adres voor: le klas Trouw partijen en begrafenieeen. Aanwezig een le klas Statie-Lijkkoeta. Nette bediening. Beleefd aanbevelend. Tevens Inxs Auto’s te huur. Aanwezig aan het bureau van politie, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11'/2 en 12J6 uur, i als gèvonden gedeponeerd op 18 Dec. 1930: heerenrijwiel; TToor ‘de vele bewijzen van V deelneming, welke wij moch ten ontvangen bij het overlijden van onze lieve Vrouw en Moeder, Dochter en Behuwddochter, Zuster, Behuwdzuster, Tante en Behuwd- tante, MAAIKE BRANDENBUROH, betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam L. KIEZEBR1NK Sneek, December 1930 drukstoomverwarmingen. Vervolgens komen de moderne installaties op het projectiedoek, waarmede men zelfs de kleinste warmwaterverwarming kan voorzien. Stookkelders zijn daarbij overbo dig geworden, omdat men een keurige wa- terkachel in de keuken (of dergelijke) kan opstellen als warmtebron. Aan Centrale verwarming is gemakkelijk een warmwatervoorziening voor baden en waschtafels te verbinden. Spr. laat aan de hand van voorbeelden zien, hoe men bij de moderne warmtetech- niek (mits goed geleid) vrijwel alles van te voren precies berekent, wat de beste waar borg is om teleurstelling te voorkomen. Dan komt gas als energiebron aan de beurt. Spr. meent, dat gas, wat de steden betreft, de afstandsverwarming der toe komst zal worden. De gastarieven moeten dan evenwel niet hooger zijn dan 3 a 4 ct. per Ms. Amsterdam, ’s Gravenhage enz. ge ven reeds het góede voorbeeld en het stoken van gas in warmwaterverwarmingsinstalla- ties neemt daar zeer sterk toe. Is gas te duur of niet te krijgen en wil men toch gemakkelijk stoken, dan is dit te bereiken door oliestoken toe te passen. Deze systemen werken verbluffend vernuftig en maken bediening practisch overbodig. Tot besluit behandelt spr. eenige af- standsverwarmingen (ook wel genoemd blok-, wijk- of stedenverwarming), nl. die in het Rijkskrankzinnigengesticht te Woen- sel en in Utrecht. Het gesprokene werd op onderhoudende NATUURKUNDIG GENOOTSCHAP. Moderne Warmtetechniek. Voor het Natuurkundig Genootschap te dezer stede hield Ir. L, Wisse, Ingenieur bij de Kon. Fabriek F. W. Braaf te Delft Woensdagavond een lezing met lichtbeel den over Moderne Warmtetechniek. Spreker begon zijn voordracht met er op te wijzen, dat in de grijze oudheid het vuur reeds een belangrijke verwarmingsrol speel de. In onze moderne open haarden treft men thans nog open vuren in bewoonde ruimten aan; de energie uit de brandstof wordt dan slechts voor een heel klein deel gebruikt en door de straling er van wordt iemand die vlak bij zoo’n haard zit van voren wel warm doch hij blijft overigens koud. In het Prin senhof in Delft treft men nog zeer antieke stoelen aan, een soort badstoel in houten vorm, wellicht dat deze dienden om iemand die bij den haard zat, voor koude in den rug te behoeden. De moderne haardvuren heb ber* maar een nuttig effect van 5 tot 10 het nuttig rendement van onze moderne kachels en gesloten haarden is 40 tot 60 Maar men behoudt daarbij het stookbedrijf in de kamers, met alle ongemakken daaraan verbonden. De moderne systemen van verwarming maken het ons mogelijk centraal te stoken in ondergeschikte ruimten. Als klassiek voorbeeld van centrale verwarming behan delde spreker de zgn. Hypokaustenverwar- ming der Oude Romeinen, vermoedelijk voor Notaris ELFM A te Sneek is voor nemens op Dinsdag 23 Deo. 1930, ’s nam. 1 uur, in het café „Onder de Linden” te Sneek, prov. te verkoopen De hulzinge, met steenen schuur tje, erf en grond a.d. Rijksstraat- weg bij Scharnegoutum, groot 4 are, 60 centiare. Het huis bevatvoorkamer, slaap kamertje boven, achterhuis, kelder, heeft zolder met beschoten dak. Het perceel is laatst bewoond geweest door nu wijlen M. Jongsma. Aanvaarding direct na de toe wijzing. Overname voor eenige roerende goederen f 50 Bezichtiging op 23 Dec. a.s. ’s voorm van 1011 uur. géboorte. Het oude kasteel Saalburg in Duitschland heeft nu nog zoo’n verwarming, waaruit wel blijkt dat de techniek der Ro meinen op dit gebied voortreffelijk was. Omstreeks 1770 zien we een poging van James Watt om stoom op moderne wijze als verwarmingsmedium toe te passen. De at mosfeer van door stoom verwarmde ruimten is echter niet aangenaam te noemen. Ver moedelijk zijn-stofdeeltjes, die overal neer vallen, daaraan schuldig, omdat deze boven 70 C. ontleden, waarbij ontledingsproduc- ten, o. a. sporen ammoniak ontstaan, die de slijmvliezen van neus en keelholte prikkelen. Bij warmwaterverwarmingen wordt stof niet geschroeid, omdat bij goede berekening de oppervlaktetemperatuur der verwar- mingslichamen zelden hooger komt dan 70 C. De atmosfeer is bij warmwaterinstallaties dan ook veel aangenamer, waardoor deze de stoomverwarmingen vrijwel overal ver drongen hebben. *f?oor de vele bewijzen van V deelneming tijdens de ziekte en na het overlijden van onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder LIEUWKJE KUPERUS, Wed. Jac. Santema, betuigen wij aan allen onzen harte- lljken dank. Parkbuurt 40. Wilt U iets fijns voor de Kerst» dagen Vraagt dan HOOG» HIÈIWSTRA’s Boterletters en Kerstkransen. Bestellingen gaarne vroegtijdig. F. HIENSTRA v.h. Hooghiemstra. uitgang te bespeuren. De verbluffende techniek van de huidige ge neeskunst is te danken aan de uitbouw van de medische wetenschap vanaf ongeveer 1880. Trots deze imposante uitgroei van de genees kunst zoeken toch nog velen baat bij den kwak zalver. Deze feiten erkennende, nopen zij ons naar de oorzaken hiervan te speuren. Volgens spr. moeten deze grootendeels gezocht worden in het feit, dat^cE. medische wetenschap een op'êri werenschap is, met telkens nieuwe per spectieven, die nog ondoorzochte gebieden ont- de troost en bemoediging die van hem uitgaat, op het ziekte-proces vaak een onberekenbaar I gunstigen invloed hebben. I Wanneer we dan ook de kwakzalver-op-zijn- slechtst willen bestrijden, dan moet dit geschie- wijze toegelicht door middel van vele inte ressante lichtbeelden, ontleend aan spr.’s veelzijdige practijk; Hoe belangrijk de ver- warmingsindustrie Jn ons land reeds is blijkt uit het feit, dat in 1928 voor f20.000.000 in Nederland van dit soort werk werd uitge voerd en dat 2000 monteurs en 1000 man kantoorpersoneel er geregeld werk in vin den. Aan het slot van zijn leerrijke voordracht oogstte spreker van de aanwezigen een har telijk applaus. De voorzitter dr. D. H. Pos thumus, bracht spr. de hartelijke dank voor zijne causerie en riep hem gaarne een tot weerziens toe. I. v. A. O. Gisteravond hield in het Gerechtsgebouw de heer G. Zeldenrust, arts, alhier, voor het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling een lezing over kwakzalverij Het begrip kwakzalverij is nog al moeilijk te Spreker behandelt daarna de verschillendebepalen, doch kan het best worden omschreven systemen van warmwater- hooge en lage-j door de term: het onbevoegd uitoefenen van de I geneeskunst. Bij de wet wordt het uitoefenen van de me dische practijk toegestaan aan personen, die door een van Rijkswege ingestelde commissie hiertoe bevoegd worden geoordeeld, terwijl zij, die de geneeskunst beoefenen uit winstbejag, worden gestraft. Volgens spr. moet de kwakzal verij gesteld worden tegenover de schoolgenees- kunst der universfteiten. De medische weten schap heeft ontzaglijke vorderingen gemaakt, niet alleen theoretisch, maar ook wanneer men de resultaten van haar toepassing vergelijkt met vroegere methoden. Ook de chirurgie is er be langrijk op vooruitgegaan, waardoor thans ope ratief ingrijpen dikwijls heilzame gevolgen kan hebben, terwijl men eertijds bij een voorkomend geval vrijwel zeker was van mislukking. De bacteriologie heeft eveneens verschillende ver schrikkingen weggenomen, en is voor het be strijden van gevreesde epidemieën van zeer groote waarde. Op een geheel ander terrein ligt weer de ge- NIBUWE SHEERER COURANT 2. Het BURGERHUIS no. 93, aan bet Kieinzand, in eigen ge bruik bij den heer K. v. d. Werf. Oeb. f2828 3. Het BURGERHUIS C.a., no. 63 aan het Kieinzand, beneden in ge bruik geweest door K. Kresner en boven in huur bij J. Moedt. Geb. f 2357.—. Bezichtiging op den verkoopdag ’s nam. van 24 uur. Biljetten verkrijgbaar. sluiten. De ontdekkingen dwingen tot beschei denheid in oordeel, waaruit een leek echter gauw bereid is lichtvaardige conclusies te trek ken. Het zoeken naar meer verzekerdheid mag stellig als een verklaring worden beschouwd voor het feit, dat het gesloten systeem zooveel aanhangers heeft gevonden. Een tweede vraag is die van het herkennen van ziekten. Alle onderzoek-methoden om een juiste diagnose te stellen, worden aangegrepen. Er is ook een systeem, dat leert, uit verschijn selen, die zich in allerlei schakeeringen voordoen in de oogen, tot het vaststellen van de aard eener ziekte te besluiten. Vervolgens komt spr. bij de homoeopathic, de geneeswijze, die gebaseerd is op het aan wenden van uiterst geringe hoeveelheden van zoodanige middelen tegen een kwaal, welke bij een normaal gezond mensch juist die verschijn selen zouden verwekken. In ons land gebruiken een veertigtal artsen de homoeopathische me thode. Al erkent spr. dat er waardeerbare ele menten in zitten, toch staat hij als allopaath er afwijzend tegenover. Het stelsel werkt op de verschijnselen, niet op de oorzaken. Het groote bezwaar tegen de homoeopath:- sche methode is volgens spr. dat het een ge- dle zu,vere hartedrang en toegewijde belang- sloten systeem is, een dogma dat leeraart dat ?"^e[h„lUd.H°°r men een ziekte met dezelfde middelen kan op- J~ l“' 4 wekken als waarmee men hem bestrijdt. Voorts schetst spr. nog enkele personen, zoo wel van vroeger als later, die zich door het aan- wenden van hun eigen geneeswijze groote popu lariteit verwierven, o. a. Zeileiss uit Kalsbach, den door betere> innerlijk-gelouterde menschen. die hoofdzakelijk werkt met hoogfrequentstroom, Ieder die niet door liefde^ geleid zijn zieken be- Röntgen- en koolspitsen. Hierna wordt een oogenblik gepauzeerd, iror.. gewonen kwakzalver. In Duitschland, waar de aanleiding van het gehoorde. Een zestal perso- alleen in Pruisen en Beieren reeds 8000 perso- heer Zeldenrust bevredigend beantwoord, nen, die van beroep kwakzalver zijn, terwijl in Berlijn het aantal dezer menschen van 28 is ge- stegen tot 1336! Wat het bekende boekje van pastoor Heu- j .yp w.. gt.ivt, „g. „w. 6v. maim betreft, dit wordt uitgegeven door een N. neeskundige voorzorg of schoolartsendienst. Ook V., die de vondsten exploiteert van een pastoor, in de bedrijfshygiëne valt een merkbare voor- die nooit heeft bestaan. De reclametruc om door religieus-getinte namen zich een grooter afzet te Martiniplein. verzekeren, schijnt overigens een dankbaar en beproefd middel te zijn en de resultaten blijkbaar de navolgende voorwerpen niet on verdienstelijk. Dezelfde methode weer- g spiegelt zich in namen als Abdij-siroop, Kloos- sleutel, terbalsem enz. Over de hoedanigheid van deze geneesmiddelen wenscht spr. zich overigens niet ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge- uit te laten. vonden aangegeven op 18 Dec. 1930: school- Wat het succes der kwakzalvers aangaat, een étui w.i. schrijfbehoeften, D. Noorderwerf, groote rol speelt hierbij de suggestie en boven-Oud Kerkhof 23; dekkleed, H. Idema, Leeu- dien werken deze menschen met laxeermiddelen, warderweg; zwarte jongenswant, XIT— n rrr. n r m 4- z4 z-i l.'n 'T'll O OO r» D n O O rh 1 r n r e c f r o o f Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post I 3.60. AdvertenliSn 9 ct. p. regel. Ing. zonden mededeeltngen hooger. Abonnement belangrijke korting zwarte jongenswant, J. W. Wanneer we eens nuchter nagaan wat deze lie- Thijssen, 2e Boschdwarsstraat. handelt, is welbeschouwd zelf een kwakzalver. Hierna werd den aanwezigen nog gelegenheid Na de pauze gaaf spr. iets vertellen over den gegeven tot het stellen van eenige vragen naar uitoefening der geneeskunst vrij is, heeft men nen maakte hiervan gebruik en werd door den Daarna sloot de heer Sikkes de vergadering. De zaal was goed bezet. e

Sneeker Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1