Officieel orgaan der gemeente Sneek NV NEDERIANDSCHE HYPOTHEEKBANK Uit onze Raadzaal. Van een Sneeker kwajongen uit vroegere dagen. Zaterdag 10 Januari 1931 Dit Ho. bestaat oit 4 blaten. JO 4<|2 PANDBRIEVEN A 101 °|0 I 1 Eerste Blad uitgaveKIEZEBRINK Co. 47e Jaargang No. 29 i u i De SNEEKER COURANT ie een Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting I XV. (Slot.) der toeschietelijk waren 1 2e. die voorbereidende maatregelen op heeter- Aldus enz. J nog twee Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbr -chtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, Foppingawier, Warns, Rauwerd Conrtöle op de oplaag toegestaan. Directie: Mr. M J. Bos, Mr. J. Wilkens en J. Roosenburg. PARKEERTERREIN. No. 1.754.21(11). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche aanbesteding van het be- stratingswerk ten behoeve van het inrichten van Martiniplein en Oud Kerkhof tot parkeer terrein. MELKVERKOOP OP ZONDAG. No. 1.75(1). Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van de melktappersvereeniging „Ons Belang”, houdende verzoek, om een verordening in het leven te roepen, waarbij het verkoopen op Zondag van melk en melk producten, tenzij bestemd voor zieken en zuigelingen, verboden wordt. No. 1.855.3(6). Aanbeveling van Burgemeester en Wet houders voor de benoeming van drie leden der Commissie voor de lichamelijke opvoe ding. bij de Leeuwarderweg Tj. P. Reen, alhier. 1. 2. Wyckel, De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 9 December 1930, no. X 07.351.21(1); BESLUIT: behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, de uitgifte in erfpacht aan W. Hoekstra van een gedeelte, nabij de Geeuw, van het ongebouwde terrein, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2615, waartoe werd besloten bij raadsbesluit van 18 Juli 1927, no. 11, met ingang van 1 Januari 1931 te doen gelden voor een ge deelte ter grootte van 356 M.2 en de jaarlijksche canon in verband hiermede, te verminderen tot f 132.een en ander onder voorwaarde, dat de kosten der op te maken akte door den heer Hoekstra zullen worden gedragen. Aldus, enz. gelegd bij het schrijven van den Directeur der gemeente werken van 16 December 1930, en onder de in dit bestek gestelde bedingen en bepalingen, zulks voor de som van f 6758.— Aldus, enz. OPGERICHT TE VEENDAM IN 1890 Oepl. Maatsch. Kap. en Reserves f 9 000.000.— Hypothekenf 80.000.000. Pandbrievenf 76.500.000.— GELDEN BESCHIKBAAR voor le hypotheek op billijke voorwaar len SNEEK, 16 December 1930. Aan de Gemeenteraad. De heer S. de Wolf, alhier, heeft aangeboden de voor het tot parkeerterrein voor vrachtwagens en particuliere auto’s inrichten van het Martiniplein en het Oud Kerkhof noodige bestratingswerken volgens een bestek en voor waarden dat wij hierbij overleggen, uit te voeren voor de spm van f 6758. Waar de inschrijvingssom de door den Directeur der Gemeentewerken gemaakte raming slechts met een gering bedrag overtreft en er zeker ook iets voor te zeggen valt de uitvoering van dit werk op te dragen aan den aannemer van het onderhoudswerk der bestratingen, zouden wij de gedane aanbieding willen aanvaarden. Onder overlegging van het desbetreffend rapport van den Directeur der Gemeentewerken stellen wij U mitsdien voor te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 16 December 1930, no. 1.754.21(11); BESLUIT: onder voorbehoud der goedkeuring van Gedeputeerde Staten, aan S. de Wolf te Sneek onderhands aan te beste den, het bestratingswerk met bijbehoorende werken ten behoeve van het inrichten van Martiniplein en Oud Kerkhof tot parkeerterrein voor vrachtwagens en particuliere auto’s, lijke regeling toch slechts een korte levensduur kunnen hebben. Immers de Winkelsluitingswet is thans door de beide Kamers der Staten-Generaal aangenomen. Het is nog wel niet bekend, wanneer deze wet in werking zal treden, maar met eenig recht mag worden verwacht, dat dit vrij spoedig zal geschieden. Deze wet nu bevat enkele bepalingen, welke ook gelden voor de verkoop van melk en melkproducten op Zondag, bepalingen, welke or> het volgende neerkomen: Het is in het algemeen verboden een winkel gedurende de Zondag voor het publiek geopend te hebben. Ten aanzien van melk-, visch- en fruitwinkels geldt dit verbod echter niet tot 12 uur des middags, voorzooveel betreft de SNEEK, 9 December 1930. Aan de Gemeenteraad. Aan het raadslid, den heer W. Hoekstra, werd in Uwe vergadering van 18 Juli 1927, onder no. 11, tot wederop zegging in erfpacht uitgegeven een gedeelte ter opper vlakte van ongeveer 540 M.2 nabij de Geeuw, van het ongebouwde terrein, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2615. De heer Hoekstra was aanvankelijk voornemens op deze in erfpacht verkregen grond twee loodsen te bouwen. In de tegenwoordige tijdsomstandigheden is één loods echter voldoende gebleken. Deze beslaat, nauwkeurig gemeten, een oppervlakte van 356 M.2 De overige 184 M.2 worden door den erfpachter niet gebruikt, waarom hij ons in zijn hierbij gevoegd schrijven verzoekt te bevorderen, dat de erfpachtssom ingaande 1 Januari a.s. in evenredigheid wordt verminderd. Waar het ons voorkomt dat op de gevraagde vermin dering redelijkerwijze aanspraak kan worden gemaakt, stellen wij U voor te nemen het volgende besluit: 1 I No. X 07.351.21(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de uitgifte in erfpacht aan W. Hoekstra, van een gedeelte, nabij de Geeuw, van het ongebouwde terrein, kad. bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2615, waartoe werd besloten bij raadsbesluit van 18 Juli 1927, no. 11, met ingang van 1 Januari 1931 te doen gelden voor een gedeelte ter grootte van 356 M.2 en de jaarlijksche canon in ver band hiermede te verlagen tot f 132. Op onze dorpsschool hadden we een lees boekje, waarin o. m. deze regels in een lesje voorkwamen: B. en W. bieden den raad de volgende voorstellen aan: ELECTRICITEITS-TARIEVEN. No. II 07.353.8(3e). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de voorwaarden voor de levering van electrische stroom. SNEEK, 16 December 1930. Aan de Gemeenteraad. In Uwe vergadering van 8 December jl. werd om advies in onze handen gesteld een adres van de melktappersver eeniging „Ons Belang”, alhier, houdende verzoek, om een verordening in het leven te roepen, waarbij het verkoopen op Zondag van melk en melkproducten, tenzij bestemd voor zieken en zuigelingen, verboden wordt. No. X 07.351.32(13). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhuring van de ijsbaan en de Wandelweg aan i SNEEK, 2 December 1930. Aan de Gemeenteraad. Levering van electrische stroom voor huishoudelijk licht- j verbruik geschiedt, ter keuze van de verbruiker, öf volgens enkel tarief, naar f 0.35 per K.W.U. öf volgens vastrecht- tarief, naar f 0.22 per K.W.U., een vast recht per aanslui ting, varieerende naar het aantal lichtpunten. De Commissie voor de bedrijven adviseert thans, om het enkel tarief te wijzigen in dier voege, dat elke aangeslo tene, die stroom volgens dit tarief betrekt, een vast recht zal hebben te betalen van f3.60 per jaar en dat tegelijker tijd de stroomprijs wordt verlaagd tot f 0.30 per K.W.U. Ter motiveering van haar advies wijst de Commissie er llllllllllll SNEEK, 16 December 1930. Aan de Gemeenteraad. De Commissie voor de lichamelijke opvoeding deelde bij schrijven van 11 December 1930 mede, dat volgens rooster aan de beurt van aftreden zijn de leden F. Brink man, H. Klein en M. Wierstra. Ter vervulling der op 1 Januari a.s. ontstaande vacatures bevelen wij de volgende drie dubbeltallen aan: vacature-F. Brinkman. 1. F. Brinkman. 2. J. Johs. Tromp. vacature-H. Klein: 1. H. Klein. 2. A. J. Kingma. vacature-M. Wierstra: M. Wierstra. H. Jongkind. Belang” aldaar, houdende verzoek, om een verordening in het leven te roepen, waarbij het verkoopen op Zondag van melk- en melkproducten, tenzij bestemd voor zieken en zuigelingen, verboden wordt; Gelet op het advies van Burgemeester en Wethouders d.d. 16 December 1930, no 1.75(1); BESLUIT: in afwachting van het in werking treden van de wet op de winkelsluiting, niet op het verzoek van de adres- seerende vereeniging in te gaan. Aldus enz. De NIEUWE SNEEKER COURANT Is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten tr. per post f 3.60, Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Ooênga, Oauw, Sljbrandaburen, Offingawier, Abbega, Oosthem, Deersutn, Schar negoutum, Roodhuis, Oaastmeer, Balk, Stavoren, Langweer, Bozum Alle Advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Toen ik als twaalfjarige bengel van een eikel en een kalken pijpesteeltje eens een miniatuurpijpje gemaakt had en daarin droge bladeren stopte om te rooken, en met i die voorbereidende maatregelen op heeter- daad door mijn vader betrapt werd, kreeg 1S, wordt maandelijks per kwitantie beschikt, behalve voor- ik helder wat voor mijn broek! zooveel betreft het vastrecht, onder artikel 9 I A, dat in In den huidigen tijd van paedagogische halfjaarlijksche termijnen bij vooruitbetaling wordt geïnd.” geleerden zal dit middel wel heel streng afgekeurd worden. Maar het h i e l,p en het resultaat van elke actie is en blijft in mijn oog nog altijd de hoofdzaak. Verscheidene van mijn kameraden in Sneek rookten nu en dan een sigaartje van één cent cigaretten waren er toen nog niet en voor een stuiver kochten wij bij Reinouts van Haga een heerlijk pakje tabak. Aanzien doet gedenken en ik begon ook mee te doen. Natuurlijk moest het alle maal nog in ’t geniep gaan en vaak hebben we onze brandende pijpjes in de broekzak gedeponeerd, wanneer een van onze onder wijzers in zicht was. Waardoor één mijner zakken in brand geraakte en een lek vertoon de. Gelukkig kon ik het vuur nog uit knijpen 1 maar natuurlijk werd deze „binnenbrand’ door de kostjuffrouw ontdekt. Gelukkig rap porteerde zij het niet naar huis en nog veel gelukkiger liet zij ook Meester Vis ser mijn toeziende voogd onkundig van deze, voor mij in eigenlijken zin „ques tion brülante”. Ieder zal begrijpen dat door mijn rooken mijn finantien danig in de knel kwamen, welke situatie diende verbeterd te worden. In de vacantie drong ik daarop aan, eerst bij mijn moeder en toen deze haar steun had toegezegd, kwam ik om verhooging van het budget bij mijn vader. Het verzoek werd in gewilligd en de verhooging was flink: van 15 ct kwam ik op 30, dus 100 „toeslag”. Ik stond eigenlijk een beetje verbluft, doch mijn vader zegde meteen de reden van zijn royale bui, nl. deze, dat Meester Visser zijne tevredenheid over mijne vorderingen te ken nen had gegeven. Wat mij nu dubbel dank baar stemde en mij al vast deed besluiten verkoop van melk, visch en fruit. Opmerking verdient hierbij, dat het begrip „winkels” zeer ruim is genomen, dat daaronder o.m. vallen „alle open of besloten ruimten, waar of van waaruit voorwerpen of stoffen aan het publiek in het klein plegen te worden verkocht of afgeleverd”. Verboden is voorts het venten, het verkoopen en het te koop aanbieden op of aan voor het openbaar verkeer open staande land- en waterwegen op Zondag van alle waren, behalve geringe eetwaren. Deze verbodsbepaling geldt dus ook voor melkverkoop op Zondag. Uit het vorenstaande blijkt wel, dat de materie, welke adressante bij gemeentelijke verordening geregeld zou willen zien, reeds door de Rijkswetgever aan zich is ge trokken. Het in het leven roepen van een verordening als door adressante bedoeld, heeft dus geen zin meer öf het moest zijn voor de luttele maanden, welke ons naar het zich laat aanzien nog van het inwerking treden van de Winkelsluitingswet scheiden. Aanvullingsbevoegdheid in die zin, dat de Raad ook na het in werking treden van de wet, een verordening zou mogen vaststellen als door adressante bedoeld, is niet gegeven. Wij adviseeren U dan ook, om, in afwachting van het in werking treden van de wet op de winkelsluiting, niet op het verzoek van „Ons Belang” in te gaan en stellen U voor daartoe te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen een adres van de melktappersvereeniging „Ons „Ik wil, vóór ik eigen brood verdien, Noch pijpje, noch sigaartje zien”. In dezen tijd van sigaretten-verslindende jeugd, wordt de maker van dat versje zeer zeker als een brave Hendrik gekwalificeerd en al was het in die tijden wel wat een over dreven bekentenis, toch moet ik erkennen, dat het rooken onder de jeugd toen gelukkig niet die proporties had aangenomen als thans. Ik weet het niet, maar het komt mij zoo voor dat op dat gebied de ouders toen min- iedere aansluiting, met hoe geringe stroomafname er oesc ie e ij waren... ook, aan het bedrijf jaarlijks zekere kosten veroorzaakt, i kosten, die bij vrij groot stroomverbruik wel in de prijs van i de verbruikte stroom worden teruggevonden, doch bij geringe afname daarin geen of geen voldoende aequivalent j vinden. Door heffing van een vast recht, als bovenbedoeld, voor iedere aansluiting zal, meent zij, in dit euvel worden voorzien, terwijl de stroomprijs dan met 5 cent kan worden verlaagd. Wij kunnen ons met het advies der Commissie vereeni- gen en zijn met haar van oordeel, dat het tarief met de door haar voorgestelde wijzigingen aan billijkheid zal winnen. Mitsdien stellen wij U voor te nemen het volgende be sluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 2 December 1930, no. II 07.353.8(3e) BESLUIT: onder voorbehoud der goedkeuring van de Gedeputeerde Staten met ingang van 1 Januari 1931 de Verordening, houdende voorwaarden voor de levering van electrische stroom door het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te wijzigen in dier voege, dat: le. in plaats van de opschriften „Enkel tarief” (van artikel 9 I A) en „Gemengd tarief” (van artikel 9 I B) wordt gelezen respectievelijk: „Algemeen tarief” en: z00als omschreven in het bestek en voorwaarden, over- „Vastrechttarief naar het aantal lichtpunten”; 2e. artikel 9 1 A wordt gelezen als volgt: „Volgens aanwijzing van een enkel-tariefmeter tegen 30 cent per K.W.U., benevens een vast recht per jaar van f3.60”; 3e. artikel 11, le lid wordt gelezen als volgt: „Over hetgeen krachtens de vorige artikelen verschuldigd een beoordeeling van de vraag of er inderdaad aanleiding bestaat, om een verordening in het leven te roepen, als in het adres bedoeld. Ook al zou deze vraag bevestigend be antwoord worden en vaststelling van een gemeentelijke verordening daarvan het gevolg zijn, dan zou een derge- een prijs van f30.per 36% are en per jaar. Tengevolge van het voor de aanleg van de ijsbaan noo dige graafwerk zal de productiviteit van dit weiland vooral in de eerste jaren, niet groot zijn, in verband wa’afmede de geboden huurprijs ons na ingewonneh advies van den opzichter der gemeentelanderijen, billijk voorkomt. Een tweede reden, die het wenschelijk maakt dat tot verhuring aan Reen wordt overgegaan is, dat de toegangsweg naar de ijsbaan loopt over het thans reeds bij hem in huur zijnde gedeelte van het perceel Sectie D, no, 530. Voor dit laatstgenoemde weiland heeft Reen nog twee huurjaren. Om bij de nieuwe verhuring geheel vrij te staan, is de meest practische oplossing, dat de ijsbaan voor gelijk tijdvak wordt verhuurd. SNEEK, 23 December 1930. Aan de Gemeenteraad. Voor de aanleg van de ijsbaan bij de Leeuwarderweg en de wandelweg was het indertijd noodzakelijk, dat de huur werd opgezegd van gedeelten van de percèelen, ka- Wij meenen op dit oogenblik niet te moeten treden in dastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, nos. 530,’531, 532 en 533, over welke perceelen de ijsbaan zich uitstrekt’ 1 hans is door Tj. P. Reen, huurder van het overbiijvende gedeelte van het perceel Sectie D, no. 530, tot ons het ver zoek gericht om het ijsbaan-terrein te mogen huren voor 4 le. 3e. 1 Terzooi 1 I 1IEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (74e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1