over- Hier 1 der gemeente Sneek Je wilt mijn meening Chief PH hip f II IE' Officieel orgaan t, woensdag 21 Januari 1931 (74e Jaargang) Dit Ho. bestaat uit 3 bladen. De Beste voor Uw Gezondheid! Nieuwstijdingen. fe No. 33 Eerste Blad UitgaveKIEZEBR1NK Co. VIRGINIA 47e Jaargang i O rs s- n e I VERTROKKEN: De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in De SNEEKER COURANT is een de stad t 2.50, naar .buiten fr. per post f 3.60. Deersum, Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting 3. INGEKOMEN: CHIEF WHIP :r n IS N.V.V.-film Triomf. Vrijdagavond werd voor een goed bezette I naar I Altijd ..af”! LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN OVER DE MAAND DEC. 1930. vereenigingen ook hier te ontkiemen. Tot 1880 duurden de pogingen tot organisatie te komen om de arbeidsvoorwaarden te verbe teren en van 1880 tot 1905 werden er onge veer 100.000 arbeiders georganiseerd. En hoe kwam het dat deze georganiseerde macht toch zoo weinig veroverde? Het was in 1905 nog even slecht als in 1880 met de Terzool Wyckel, b straat 38 naar Oostenrijk; Albert Berghuis, leerling-monteur, van Grootzand 74 naar Doc- van Stationsweg 12 naar Leeuwarden, Achter Anna Victoria Eiise Bakker, leerling-verpleegster, de Hoven 2a; Japke Fopma, echtgen. van Arend a. H. Kuiper; Anna Vogelzang, z. b., van Klein- zand 20a naar Almenum, Kerkhoflaan 39; Geer tje van der Zee, dienstbode, van aan boord naar Balk, no. 280; Antje Bijlsma, dienstbode, van Parallelweg 21 naar Utrecht, Beethovenlaan 13; Luurtske Griepsma, dienstbode, van Grootzand 23 naar Steenwijkerwold no. 8; Grietje Andrin- van Stationsweg 3 naar Bols- ward, ’t Hof 7; «‘Marten Steigenga, schipper, v. aan boord naar Barradeel, aan boord Panwer- ken; Rigtje Schuil, echtgen. van Douwe Oost- wouder, z. b., van Woudvaartskade 2 naar IJmuiden (Oost), Eschdoornstraat 30; Frederik Albert Beintema, banketbakker, van Westersin- king. Men deed aan stakingsgymnastiek, maar daardoor raakte de strijd om verbete ring der arbeidsvoorwaarden op de achter grond. Door deze taktiek en doelstelling bleef verbetering achterwege. Men had geen sterk gecentraliseerde vakbonden doch fede raties en men vond het zelfs voldoende als overal in fabrieken slechts een kern was, die op een gegeven öogenblik tot staking kon provoceeren. Goede weerstandskassen, een goed bureau achtte men overbodig, van fondsen wilde men niet weten en men was uitgesproken anti-parlementair, goede wet ten zouden het revolutionnaire sentiment maar vernietigen. Men vergat geheel dat de mogelijkheid er was om van wat de arbei ders voortbrachten, een grooter deel ook in deze kapitalistische maatschappij voor hen te behouden en de bourgeoisie dus af te nemen. Men wilde ook geen strijd voor het algemeen kiesrecht bij de syndicalisten; de groote strijd er voor in de tachtiger jaren gevoerd verliep door hen. Onkunde en ver keerde taktiek waren het dus waardoor tot 1905 het N.A.S., dat al 12 jaar bestond, niets had bereikt voor de arbeiders. Er was dus een andere vakcentrale naast het N.A.S. noodig, en Henri Polak, Verdorst en mede oprichters verdienen alle hulde dat zij die oprichting hebben aangedurfd. Het N.V.V. stond aanvankelijk voor een moeilijke taak, want onder de arbeiders had de syndicalistische ideologie jarenlang voort gewoekerd, maar ondanks moeilijke strijd had het N.V.V. al in 1905 18000 leden, wat bewees dat er bonden waren die al genoeg hadden van de tot toen gevolgde taktiek. De basis voor den strijd werden nu goed ge centraliseerde,vakbonden met een góed bu reau met de bekwaamste vrijgestelden, flinke kassen enz. Toen eenmaal dergelijke bonden er waren en vanuit een centraal punt de strijd werd geleid met alle mogelijke mid delen, konden zij tactisch optreden en de plaatsen uitzoeken waar zij met succes kon den optreden en in tijden van malaise zich slechts beperken tot afweer van aanvallen op het verworvene. De 8-urendag, de ver zekeringswetten, de sociale wetten zijn zoo kunnen worden verkregen; voor honderd duizenden bestaan nu arbeidsvoorwaarden die er kunnen zijn. Troelstra heeft ons ge leerd dat als wij duurzame verbetering wil den, in de eerste plaats het algemeen kies recht diende veroverd als springplank voor nieuwe acties voor het proletariaat en ten slotte is dat veroverd. Dank zij de verove ring der politieke medezeggenschap hebben wij een sociale wetgeving verkregen, die wij in de storm van de tijd zullen weten te hand- naam verdient. Van de stichting der eerste Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelutn, Bakhuizen, Nijemlrdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, roppingawler, Warns, Rauwerd Conrtóle op de oplaag toegestaan. gen, van Bolsward naar Willem Lodewijkstraat 3; Elisabeth Buwalda, dienstbode, van Oude- mirdum naar Oppenhuizerweg 69; Grietje de jong, z. b., van Beetgum naar Emmastraat 11 Anna Sophia van Zwol, dienstbode, van Leeu warden naar Oosterdijk 76; Hielke Sluijter, schilder, van Eindhoven naar Smidsbuurt 10; [entje Schaafsma, winkelbediende, van Amster dam naar Zwarteweg 3; Sjoerd Antonius Ger- itsma, winkelbediende, van Amsterdam naar Singel 55; Tjitske van der Kamp, winkeljuf frouw, van Amsterdam naar 4e Frittemahoven- straat 8; Dirk Koopmans, winkelbediende, van Amersfoort naar Nauwe Noorderhorne 11; *Bou- iina Anna Pais (echtgen. van S. de Haan), win kelierster, van Arum naar Woudvaartkade 14; Aliida Saveur, ass. O. L. en Bibliotheek, van Utrecht naar T gymnastiekonderwijzer, van Amsterdam naar Looxmastraat 48; Hendrik de Vries, chauffeur- bode, van Blesdijke naar Wijde Burgstraat 12; nionteur, van Leeuwarden naar Qed. Pol 2a. Jurjen de Vries, stoffeerder, van Lonneker naar le Woudstraat 44; Sijbrandus Pietersma, fa brieksarbeider, van Arnhem naar Zomerrak 6; Antje Sijbranda, z. b., van Noordwolde naar Maria Louisestraat 29; «‘Wilhelmus Johannes Coenen, fotograaf, van Maastricht naar Kerk- gracht 17; Antonia Wilhemina Jansma, z. b., van Ermelo naar Tulpstraat 1; Willem Borgers, vee houder, van Oosterwierum naar Brouwersteeg 5; Thomas Johannes Faber, z. b„ van Canada n. Kruizebroederstraat 11; Antje Hofstra, z. b., van Leeuwarden naar 3e Zomerrakbuurt 16; jan Tekelenburg, varensgezel, van Rotterdam naar Kerkgracht 7; Gerben Andringa, slagers knecht, van Westermeer naar Suupmarkt 11 Rudolf Kuipers, stoker, van Frankrijk naar le Steenklipstraat 82; Trijntje de Jong, z. b., van Den Haag naar Salverdastraat 5; Haebeltje de Haan, z. b., van Amsterdam naar Tranendal 8; «Cornells Marinus Buizer, rector gymnasium, van Alkmaar naar Westersingel 4; Sijbren van der Meulen, winkelbediende, van Amsterdam naar Grootzand 70; «“Martinus Hardorff, leeraar ambachtsschool, van Ter Neuzen naar Anjelier- straat 3; Kornelis Westerhof, horlogemaker, van Zwartsluis naar le Steenklipstraat 70; Geertje Postma, z. b., van Amsterdam naar Leeuwen burg 18; Giselia Schachlhuber, dienstbode, van Woudsend naar Leeuwarderkade 3; Beitske Vos, huishoudster, van Bolsward naar aan boord bij Joh. Kuiper; Hiltje Mulder, hulp in de huishou ding, van Leeuwarden naar Singel 33; Jan Hen- ga, dienstbode, drik Scholten, monteur, van Hengelo (O.) naar Noordersingel 2; Durk Bakker, fabrieksarbeider, van Gauw naar Willem de Zwijgerstraat 74; Libbe van der Gaast, winkelbediende, van Rot terdam naar Grootzand 70; Liekeltje Sevensma, huishoudster, van Heerenveen naar Ernst Casi- mirstraat 7; «‘Hendrik Jonker, klerk dir. helastin- gel 1 naar Enkhuizen, Westerstraat 13; Johannes Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien buis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Abbega, Oosthem, Langweer, Bozum Alle Advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Emmastraat 17; Eize Bergsma, Julianastraat 6 naar Amsterdam, Nicolaas Maes- straat 73; Cornelia Maaike de Boer, linnenmeisje, van Kleine Kerkstraat 21 naar Amsterdam, Ter Haarstraat 17; Pier Veltman, bankwerker, van Koopmansgracht 72 naar Wijk aan Duin, Noord- Goënga, Oauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Groen, bakkersknecht, van Joh. Willem Friso- straat 15 naar Leeuwarden, Balistraat 56; Wil lem Meijer, bakkersknecht, van Willem de Zwij- kum, D 108a; Margarete Schöninger, modiste, gerstraat 87 naar Goënga, p. a. K. Kuipers; van Hoogend 11 naar Leerdam, Ziekenhuis; Jo-j Jan de Haan, z. b., van 2e Steenklipstraat 71 sef Lamprecht, bakkersknecht, van Stationsweg naar Wommels no. 277; Fokje Kooi, dienstbode, 12 naar Duitschland; Trijntje van den Bosch, Van Kleinzand 45 naar Workum, G no. 250; He- z. b., van Willem de Zwijgerstraat 74 naar Oos-beitje Sijtsma, dienstbode, van Leeuwarderkade terwolde (Fr.) 427; Elisabeth Huttmaier, dienst- 3 naai' Oostermeer, p. a. Wed. T. Hansma. bode, van Wijde Noorderhorne 3 naar Amster- dam, van Reigersbergerstraat 7(11); Gerben de. Vries, schipper, van aan boord naar Rotterdam, aan boord, waladres Feijenoordstraat 43b; Dirk j van der Veen, arbeider, van Kruizebroederstraat I 36 naar Goënga, p. a. Gerben Boschma; Anna Lucia Anette Spoelstra, kinderjuffrouw, van vuvi vvacu uvii, ul patiuuiiö uicictiuc.il Veen, huishoudster, van Kloosterhof 16 naar j de regelingen en ze waren ellendig slecht, Assen, Molenstraat 127; *Abe Tjeerd Vleeshou-1 „de arbeiders stierven als ratten”, zegt wer, stoombootkapitein, van Looxmastraat 24 Brugman, door hun ellendig bestaan. In die naar Oldeboorn D 140; Christoffel van der tijd hadden de arbeiders het wezen van het Woude, slagersknecht, van Willem Lodewijk-kapitalisme nog niet begrepen, nl. dat men straat 12 naar Franeker, Noord 100; Klaas Sij- er tegenover een macht moest vormen. On- branda, schipper, van aan boord naar Grouw, derling streden de arbeiders over hun ver- aan boord;Eke Sijtsma, dienstbode, van Wijde schil van meening over de taktiek. Het was Noorderhorne 4 naar Amsterdam, van Heems-de tijd van „het zelf doen” en de directe kerekstraat 17(1); Elisabeth Schwenk, ver-'actie, waaronder v. Emmenes en Cornelis- pleegster, van Kleine Kerkstraat 25 naar Densen, bekende anarchistische leiders uit dien Haag. Juliana Kinderziekenhuis Dr. van Wely-1 tijd, verstonden de scholing der arbeiders in laan 2; Rinze Plantinga, kapper, van Kleine het voeren van werkstakingen, staken dus Kerkstraat 3 naar Joure, Baansteeg 379; Adiele om te staken, wat de oefenschool zou zijn Margarete Wildhann, dienstbode, van School-ivoor de revolutionnaife algemeene werksfa- Zijn gezinnen. 1IEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT «“Johannes Philippus Hogendijk, z. b., van Probolinggo naar Leliestraat 2; Lipkje Diever, dienstbode, van Noordwolde naar Westersingel 20; Jelle Hofman, slagersknecht, van Nijega (H.O.N.) naar Kleinzand 88; Trijntje Cornelia Jurgens, winkeljuffrouw, van Stavoren naar Le liestraat 4; Anna van der Zwaag, dienstbode, van Akkrum naar Oosterdijk 67; Sjieuwke Hoog land, dienstbode, van Ijlst naar Willem de Zwij gerstraat 96; Helene Wilhelmine Auguste Fischer, z. b., van Amsterdam naar Singel 51; Jantje Dijkstra, huishoudster, van Duitschland naar Monnikstraat 18; Berber Heerema, z. b., van Amsterdam naar Kleinzand 39; Geertje Flapper, liefdezuster, van Rotterdam naar Sta tionsweg 3; Johanna Zwaagman, winkeljuffrouw, van Rijswijk (Z.-H.) naar Potbïiurt 5; Tjomme de Boer, z. b., van Oudehaske naar Galigastraat 14; Reintje van der Veer, dienstbode, van Erme lo naar Oosterdijk 29; Paula Tausche, dienst bode, van Venlo naar Wijde Noorderhorne 3; Fokje Wiersma, dienstbode, van hnsuni naar Ernst Casimirstraat 8; Thomas Nijdam, boek houder, van Stavoren naar 3e Woudstraat 38; «Di:k Roelof Zandstra, los werkman, van Duitschland naar Boschstraat 18; Aafke Boon stra, wed. Geert Fopma, z. b., van Wieuwerd naai Schoolstraat 24; Dooitze Hofstra, banket bakker, van Amsterdam naar Hoogend 24; Antje Schaap, dienstbode, van Joure naar Pa rallelweg 21; *Jan Plantinga, los werkman, van Heerenveen naar aan boord Sperkhemmerop- vaart; Johannes Fokkema, los werkman, van Heerenveen naar aan boord Sperkhemmerop- vaart; Hinke Terpstra, dienstbode, van Den Haag naar Willem de Zwijgerstraat 73; Gosse van der Meer, slager, van Gieten naar Johan Willem Frisostraat 30; Geert Zijlstra, dekknecht, van Jutrijp naar 2e Zomerrakbuurt 14; Pieter Rinze van Manjen, z. b., van Scharnegoutum naar Kloosterstraat 30; Jan Verhagen, filiaalhouder, van Amsterdam naar Nauwe Burgstraat 5; Martha de Vries, verpleegster, van Rotterdam naar Kleine Kerkstraat 23; Johannes de Jong, z. b., van Woudsend naar 2e Oosterkade 28; Gooije Finnema, z. b„ van Woudsend naar Woudvaartskade 42; Jacob Visser, z. b., van Jutrijp naar Verlengde Westersingel 36; Frans G.oen, bakkersknecht, van St. Anna Parochie naar Peperstraat 2; Cornelis Hendrikus Adrianus van Haatten, tuinman, van Zaltbommel naar Willem de Zwijgerstraat 28; Sippe Hogeboom, z. b., van Uitwellingerga naar 2e Selfhelpstraat 18; Grietje Hogeboom, z. b.. van Uitwellingerga r.aar 2e Selfhelpstraat 18; Meinuwtje Mars, z. b., van Irnsum naar Stationsstraat 3; Tjalling Siersma, z. b., van Hommerts naar Zuidend 8; Wijtske de Jong, wed. van Marie J. C. R. Saint- Blancat, z. b., van Rabat (Marokko) naar Nau we Noorderhorne 5; Elisabeth Snijder, dienst- Harmoniezaal deze film vertoond. wijkerweg 105; Arnoldus P. J. Bloemen, bedrijfs- 4-.zr Antje van der Zee, dienstbode, van Willem de Heereweg 17; Elli Meta Drasse, dienstbode, Gorredijk 185; Janke tot 275000 leden. Nadat eenige korte films Akke van der Tempel, dienstbode, van Ooster- Hoekstra, onderwijzeres, van Lemmerweg 35 n van de bloei van dit vakverbond en zijn dijk 67 naar Wijckel 139a; Geert Mulder, koper- Harlingen, Nicolaas Baurstraat 27; Arendje v.| werk waren getoond, sprak de heer Muller, de, J. P. Sweelinckstraat 44; Okke Wielinga, z. Wolvega, Haulerweg, p. a. B. van der Meulen; De heer Muller zeide dat de naam Tri- b., van le Selfhelpstraat 14 naar Santpoort Lena van der Linden, wed. van Paulus Bollen, omf voor een film wel grootsch klinkt, maar Kruidbergerweg 15; Amalia Sojak, dienstbode, z. b., van Bourbonstraat 20 naar Hengelo (O.), de feiten bewijzen dat de overwinning die van Kleinzand 91 naar Sijbrandahuis p. a. I. J. Berfelo Beekweg 6; Roelofje Faber, z. b., van het proletariaat op zich zelf behaalde die de Jong; *Willemina Jacoba Harbers, echtgen. Oppenhuizerweg 69 naar Heerenveen, Harings-1:.”-;.. 2_. van Pier Veltman, z. b„ van v. d. Heybuurt 17 pad 2; Sjoerd Tuinstra, los werkman, van Maria internationale in 1866 af begonnen de vak- naar Wijk aan Duin, Noordwijkerweg 105; Pie- Louisestraat 19 naar Bolsward, Pater Brugman- --- u:L~ x,-:-'T'-x tertje Kuiper, z. b„ van Kleinzand 87 naar Lem- straat 18; Elske van der Zee, z. b., van Stations- mer, Langestreek, p. a. H. Kuiper; *Gerben de straat 32 naar St. Jacobi Parochie, Verl. Klein Vries, schipper, van aan boord naar Harlingen, Noordeind; IJbeltje Baarda, echtgen. van Q. H. Zoutsloot 151; *Kornelïs Kresner, z. b., van Sikken, z. b., van Groenedijk 8 naar Den Haag, Kleinzand 63 naar Amsterdam (Z.), Vechtstraat Joan Maetsuyckerstraat 198; Herman Gerrit Kei- 47h; *Tjal van der Wal, echtgen. van Jolle de zer, kantoorbediende, van Badhuisgracht 14 n. Boer, z. b., van Tranendal 11 naar Lemmer, a. Oosterbeek, Beukenlaan 33B; Hans Gerritsen, o d. Haven; Sake Siebe Kuiper, bakkersknecht, v. machinist, Groote Vaart, van Bolswarderweg 11 arbeidsvoorwaarden, er waren eigenlijk Swartsbuurt 20 naar Lemmer, Langestreek, p. naar Harlingen, Brouwersstraat 18; Aaltje van1 geen voorwaarden, de patroons dicteerden ze waren ellendig slecht, De voorzitter, de heer Z e i 1 s t r a opende leider, van Harinxmakade 4a naar Groningen,met een woord van welkom, memoreerende Antje van der Zee, dienstbode, van Willem de Heereweg 17; Elli Meta Drasse, dienstbode, v. de groei van het N.V.V. in 25 jaar van 18000 Zwijgerstraat 46 naar Bolsward, ’t Laag 36; Leeuwenburg 17 - Ooster- Hoekstra, onderwijzeres, van Lemmerweg 35 n. I van de bloei van dit vakverbond en zijn slager,^yan Kloosterdwarsstraat 39 naar Ensche- d. Meulen, dienstbode, van Oosterdijk 76 naai van de fabrieksarbeidersbond de rede uit. De heer Muller zeide dat de naam Tri-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1