Advertentiën. s K F BALAMS an OPRUIMING VERKADEI In WOLLEN DEKENS Firma lOHs. TROMP, Snaak Likdoorn of Eelt? Eresa electr. Strijkijzers compleet f 5.50 Fa. D. G. MINKEMA VERHUISD van Priorstraat 51 naar OUDE KOEMARKT 7a OPENING s SO L 2 Fa. J. D. DE JONG OOSTERDIJK 63 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ft. ft O o Woensdag 4 Februari 1931 Dil No. bestaat uit 2 bladen. SLAGERIJ SCHOOLSTRAAT 4 a.s. Donderdag EK J. B. POST. CO AUP1HG MATRASSEN, LEDIKANTEN EXTRA LAGE PRIJZEN ®eel Orgaan fa Gemeente Susel Gedélikdoornpleister N1RHW8TUD1NGEN. WOL- of KAPOKMATRASSEN - annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERAOEE1. No. 3T Eerste Blad 47e Jaargang Uitgave: KIEZEBR1NK Co. BHCLAMÏÏKOLOMB Officiéél Gedeelte. ZAANDAM LUK Last van Drogisterij MEINDERSMA Sneek - Tel. 157. F Schrale huid i en gesprongen handen genezen direct en blijven heerlijk zacht en lenig met Sneek Telef. 71 Zegt het voort. Dit kan alleen bij ons. Zegt het voort. PRIJSCOURANT Varkensvleesch Alles per pond Vet Spek 27'/, ct per 5 pond 25 ct. Droog Spek 40 ct. 9 i||||Hyi Ontbijtkoeken Beschuiten Lange beschuitjes Ronde beschuitjes Korstjes Albums Theelicht Nachtlicht ld SPECIALE AANBIIDINS Wegens lage kapokprijzen BUITENGEWOON VOORDEEUG B B B 0 WINIA. Zegt het voort. Zegt het voort. 0 E g N 2 0 K 2 B B 0 0 B 0 B B 0 b Koopt THANS Uw Als reclame geven wij aan de 25e, 50e en 100e kooper enz. een Rollade naar verkiezing CADEAU. y SN EEK - Telefoon No. 150 exploiteeren, zoodat de zendtijd 1IIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIU VAN DE voor een omroep ge- P.S. Let op het juiste adres. feta* voorziet. En dat verwondert niet. Hoe mooi Rit- ken Voor le kwaliteit wordt ingestaan. Magere Lappen Doorgroeid vleesch Vette Lappen Rollades vanaf Stukjes worden. Wij hebben nu meer dan 110.000 leden. Dat is het teeken dat wij op de goede weg zijn, we groeien met 1300 leden per week, als men ons straks verbiedt elk wetsontwerp der regee ring door de radio te critiseeren, dan roepen wij U, vakbeweging en politieke partij op om op te trekken naar Den Haag om te demonstreeren voor het vrije woord. Tot slot zegt spr. in het Friesch: In Leeuwar den zeide ds. Kater: „Friezen kunnen wij op jullie rekenen” en ik zeg hier: „De Vara kan op de Friezen rekenen”. 40 ct. 50 ct. Alles tegen fabrieksprijzen bij Verschijnt DINSDAGS es VRIJDAGSAVONDS 0 Behoeft niet. Gebruikt U eens Is absoluut afdoend. Doosjes van 45 cent. der Avro besprak, zoo’n militairist kan toch nooit dit boek zoo vertolken voor ons als een uit onze eigen beweging. De vraag is voor ons: wie doet het en hoe wordt het gedaan; dat is voor ons beslissend; wij willen het ideaal der arbeiders beweging in de aether dragen. En nog grooter beteekenis heeft de Vara: zij bereikt menschen die we anders nooit kunnen bereiken met onze propaganda, bv. Katholieken en Christelijken. Misschien brengt de crisis een directe strijd tus- schen kapitaal en arbeid, en de middenstof, die vroeger aan de zijde van het kapitaal stond, bereiken wij nu ook met de radio en gaandeweg komen ze naar onze kant. Dat vooral beoogt de arbeidersbeweging met haar radio. Klaagden de burgerbladen eerst dat na het zendtijdbesluit de Vara niets anders dan politiek zou brengen, nu kunnen wij de toets der kritiek doorstaan, het kinderuurtje, uurtje A. M. de Jong, Teun de Klepperman, het orkest Hugo de Groot mogen er zijn. Wij probeeren de menschen ook begrip over de muziek bij te brengen en in ’t algemeen een flinke ontwikkeling te geven. De radioraad ver biedt wel veel, maar we zijn nooit meer ge groeid, dan als we werden getrapt, hoe meer wij benadeeld worden, hoe strijdlustiger wij AKKER’» j k KLOOSTERBALSEM J bijt niet! nu daarvoor verantwoordelijk? De regeering die nog niet besliste op onze verzoeken, is formeel schuldig; maar de omroep is geen regeerings- zaak, doch hier zaak der luisteraars zelf; er is geen staatsomroepbedrijf of gemengd bedrijf en de staat verleent ook geen subsidie aan zender- bouw. In de meeste landen betalen de bezitters der toestellen een bedrag aan de staat in Duitschland f 14.40 per jaar en keert deze die uit aan de omroepvereen. Doch hier is iedere luisteraar vrij al of niet te betalen en de omroep- vereeniging moet zelf trachten contributies te krijgen. Als er technische zaken zijn op te los sen, moeten de omroepvereenigingen dat doen en als. ze het onderling eens worden keurt de luisteraarsgelden in het algemeen, ons tegen elke verspilling in de V. A. R. A. De afd. Sneek van de Vara hield Vrijdagavond in de Harmonie een openbare vergadering waai de hoofdbestuursleden Terpstra en Swertbroek spraken. De heer Scha af s m a, voorzitter, sprak een welkomstwoord. De buitengewone groei der af- deeling stemt tot tevredenheid, het bestuur is er zelf verrast over. Er is ook een groote ge hechtheid der leden aan hun omroepvereniging. Spr. deelt mede, dat het Avro-comité tot debat is uitgenoodigd, doch op z’n vraag bleek het niet aanwezig. Daar de muziekver. „Apollo” ver-, hinderd was, yas „Steun in den Strijd” bereid het muzikaal gedeelte op zich te nemen. De heer Terpstra zegt dan dat 4 of 5 jaar geleden niemand gedacht zou hebben dat de Vara zoo spoedig een krachtige organisatie zou worden. Wij zagen in de toekomst ook de radio in dienst der arbeidersklasse voor steun in haar dagelijkschen strijd. Onze pioniers in de politiek en vakbewegng dachten er allen toen niet zoo over, maar allen staan zij nu aan onze zijde. Wij kwamen vroeger om de 14 dagen met één avond en gaven wat we naar omstandigheden konden geven. Er kwam groei en spoedig klom men wij in een jaar met tienduizenden leden. We hebben de zendtijd niet voor niets gekregen, hij is afgedwongen door onze geweldige groei. K.R.O. en Chr. bouwden een zender, maar wij kregen toen nog geen deel aan een zender; de Hilversumsche Seintoestellenfabriek had haar zender verhuurd aan de Avro. Toe'n moest een en tusschen Avro en Telegraaf. Spr. heeft het nog even over de zendtijd en zegt ten slotte: Wij doen niet mee aan dit zen- ■deravontuur. Zelfs al krijgt de Avro de twee zenders, dan hebben wij gezorgd door overleg met K.R.O. en N.C.R.V., dat de VARA niet op 1875 M. hoeft te bouwen en zij niet op de 298 M wij bouwen de 298 M. zender te Huizen en sparen nog een mast uit die f 100.000 kost. Met z n drieën exploiteeren we gezamenlijk die twee zenders; de Avro zal alleen 2 zenders moeten lllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllli iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 1 2 i ^Geen goud zoo goed." ons 1/3 minder regeering hun voorsteden gaarne goed, de mi nister zou niets liever willen dan zijn handtee- kening te zetten onder een dergelijk gezamenlijk voorstel der omroepvereenigingen. De deskun digen zijn het echter niet eens en de minister moet onpartijdig blijven, dus hij kan eigenlijk geen beslissing nemen. Beide groepen willen hun plan ingevoerd hebben en de minister zegt zeer terecht dat de omroepen practisch de schuld dragen der misère, omdat zij geen gezamenlijk plan hebben, dus niet samenwerken. En wie wil dat niet? De K.R.O, en NrC.R.V. hebben een goede zender in Huizen gebouwd, het ligt dus in de reden dat Vara en Avro voor de andere zor gen. En de Vara heeft zich voor de radioraad bereid verklaard, waai zendtijd en zenders ab soluut geen verband met elkaar houden, zij wel de bouw en exploitatie van een zender in het belang der luisteraars op zich wilde nemen, doch liever wilde samenwerken met de Avro voor de bouw van een zender, om dan met K.R.O. en N.C.R.V. de twee zenders te exploiteeren. Ook vond men het goed dat de staat een zender bouwde of de 4 omroepver. samen. De Avro- afgevaardigde weigerde echter die samenwer king en dat was nog vóór het zendtijd-besluit gevallen was. De zendermisère had in het geheel niet behoeven te bestaan, als de Avro de samen werking niet tegen had gehouden; bij de Avro is het algemeen belang dus niet veilig, ze offert het op aan eigen bijzonder belang. Het is zelfs nog erger. Onze 1875 M. golf is een kostbaar nationaal bezit de Avro wei gerde ook mee te werken tot keus van een ver tegenwoordiger van Nederland in de internatio nale Unie van omroepvereenigingen. Wij hebben toen met K.R.O. en N.C.R.V. de heer Dubois aan gewezen, de pionier van de Nederlandsche om roep. Men wilde trachten van de Unie nog een 1080 M. golf voor Nederland te krijgen. En aan dit vitale belang van iedere Nederlandsche luis teraar wilde de Avro niet mee werken. Ook hier weer het algemeen belang opgeofferd aan min of meer persoonlijke animositeit! De heer Du bois ging naar Budapest, en als waarnemer van de Avro ging mee baron Tind^l en deze heeft daar verklaard, dat de Avro de 1875 M. golf wel wilde afstaan aan eeiï ander land (Spanje, Italië) voor 2 korte golven. Alweer opoffering van het algemeen Nederlandsch belang aan eigen be lang, en dat door de orgauisatie die een krijgs gehuil aanhief toen we één der twee lange gol ven moesten afstaan! Spr. beschuldigt de Avro het gemeenschappelijk Nederlandsch bezit, de 1875 M. golf in gevaar gebracht te hebben. Op militair gebied heet dat landverraad! En dat zui ver uit'eigen belang; zij, de Avro, is dus in wer kelijkheid sectarisch. De Avro wil een volle week zendtijd en dat is een utopie. Maar als de luistervinken zouden weten wat Vogt met Oudegeest heeft besproken, zouden zij hem niet meer willen. Spr. kan uit- teraard verder ten dezen geen mededeelingen doen. Als er een zender bijkomt zou, als de Vara daarvan haar zendtijd niet wilde hebben en dit gaf aan de Avro, deze een heele week heb ben, maar dat gebeurt nooit! Het zendtijdbesluit erkent principieel de gelijkberechtiging van alle omroepen en wij zullen bij een derde zender ons deel tot de laatste minuut gebruiken. De Avro heeft landverraad gepleegd om een utopie, roept spr. uit. Is er nu behoefte aan meer zenders? Als di Avro bepaalde voorstellen daaromtrent heeft te doen dan doe het die niet aan Mussolini, maar aan de andere Nederlandsche omroepver. en dan zal alles daar zeer serieus worden onderzocht, al is het niet gemakkelijk, omdat de Avro wel 7 plannen heeft ingediend. De Avro heeft het Gleichwellenvoorstel nog nooit aan ons voorge legd en de Avro heeft dus niet het recht ons te beschuldigen dat wij haar niet steunen. Laten wij eerst zorgen wat wij hebben goed te krijgen, eerst dan kunnen wij praten over uitbreiding. Laat nu het Avro-comité hier eens zeggen in welk opzicht dit zendtijdbesluit verband houdt met de zenderkwestie. Ons is onrecht gedaan toen wij met 80.000 leden 8 uur zendtijd hadden, en dat onrecht is opgeheven in Mei 1930; de Avro is geen onrecht gedaan en bovendien heeft zij nog een avond meer dan wij, dat is een on effenheid die nog moet opgeheven. De Avro eischt meer zendtijd omdat zij alge meen is, maar haar voorgangers noemden zich niet algemeen, zij eischten alleen de neutraliteit op, en erkenden het recht van andere omroepen voor speciale onderwerpen. Spr. zet de totstand koming van de Avro uiteen, met statuten waarin de leden niet gekend zijn; men zette toen de neu traliteit op zij, en zeide „algemeen” te worden en ook bijzondere cultureele belangen te willen niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin De heer Swertbroek bespreekt het zen- dervraagstuk. De zendermisère gaat alle luiste raars gelijkelijk aan, daarom beleggen wij open bare vergaderingen met debat. In de Vara leven de beste tradities der arbeidersbeweging en een daarvan is het ons uiten in het openbaar met debatgelegenheid. Daarom hebben wij overal de plaatselijke Avro-comité’s uitgenoodigd en uiten geen beschuldigingen in besloten vergaderingen als de Avro doet. Het spijt spr. dat nergens een Avro-comité tegenwoordig was en hier in Sneek antwoordde het zelfs niet op de uitnoodiging. Men is hier dus minder welopgevoed dan elders waar dat we! geschiedde, meestal met gemoti veerd schrijven. Wij weten dat deze comités niet officieel de Avro vertegenwoordigen, maar waar de Avro een onverbrekelijk verband legt tus schen zendtijdbesluit en de weigering samen te werken op zendergebied, en de comité’s opge richt zijn ter bestrijding van het zendtijdbesluit, moeten zij wel uitgenoodigd worden, als wij over de zenderkwestie spreken. Maar de Avro- comité’s blijken een leger, dat rechtsomkeert maakt als het de vijand ziet. We hebben op de lange golf een goede zen der, een minder goede voor de 298 M., die ten eenenmale onvoldoende is. Verandering of uit breiding der golflengte is niet mogelijk wegens de internationale regeling sedert 1928 inge voerd. De 1070 M. golf was voor de zakelijke omroep bestemd, maar Noorwegen had deze voor de toekomst ook vraagd. In Praag zijn de golflengten verdeeld en Noorwegen heeft daar weer dat recht gereser veerd. Nederland had 2 lange golven, waaronder de 1071 M. Maar vooral voor groote landen is de lange golf, waarin weinig fading optreedt, van veel belang en dus kon Nederland geen 2 lange golven behouden. Na overleg is de 1070 règeeringsbesluit uitgelokt worden; de vorige M. prijs gegeven en de 1875 M. behouden, de minister erkende ons recht op zendtijd, maar eerste is toegewezen aan Noorwegen. We heb- zijn beslissing bleef uit, omdat hij voor de ver-' ben daarvoor de 298 M. korte golf er bij gekre- kiezingen de bourgeoisie niet tegen zich in het HINDERWET, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van 1. de Firma K1EZEBRINK Co., drukkers te Sneek, om vergunning tot het uitbreiden van de drukkerij, door bijplaatsing van een electro motor van 10 P.K. voor het in werking bren gen van een Heureka-Pers met vouwma- chine, ter vervanging van een snelpers en een vouwmachine met een electr. motor van resp. l’/2 en 2 P.K. en met verplaatsing van de aanwezige 2 snelpersen met vouwma chine, dynamo en degelpers, welke worden in werking gebracht door electr. motoren van resp. 3, 2, 2 en l’/2 P.K-, in het gebouw Kleinzand no. 7, kadastraal bekend gemeen te Sneek, Sectie B, no. 3725; 2. A. DOUMA Jzn., aldaar, om vergunning tot het uitbreiden van de garage, wagenmakerij en smederij, door het in gebruik nemen van 2 verplaatsbare hand- boormachines, met ingebouwde electromotor van resp. en >/2 P.K., in het gebouw Oude Koemarkt no. 57 en aan het Zuidend, kadas traal bekend gemeente Sneek, Sectie B, nos. 3898, 3456 en 3578; dat op Woensdag, den 18 Februari 1931, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen de verzoeken bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoekers, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden kennis kun nen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 4 Februari 1931. Rundvleeseh Alles per pond 75 ct. 70 ct. 60 ct. 70 ct. 75 ct. Aanbevelend, Kalfsvleesch 3 p. Gehakt m. Spek f 1.00 Lappen Stukjes en Rolladen harnas wilde’jagen. Maar wij kregen onze nieu we studio en konden ons meten met onze tegen standers. Dat, voorts de groei der leden enz. voelde de tegenpartij en toen de nieuwe minis ter de wet achter zich had, nam hij een voor ons gunstige beslissing: we kregen 3>/2 dag; maar zelfs in een volle week zouden wij niet kunnen geven wat de arbeidersbeweging alles van ons wil. Dat bewijst dat de Vara in een behoeftevoor de 298 M. te mogen bouwen. De Katholie- i en C’ Chr. hadden gezorgd voor een goede ter ook Troelstra’s boek in ’t boekenhalfuurtje 1875 M. zender, en de Avro had midden 1929 gen. We hadden echter 2 zenders voor lange golven. De Vara zag dus in dat men een goede zender moest bouwen voor de 298 M. korte golf. De Avro dacht er anders over, ze heeft beweerd dat een behoorlijke actie die 1070 M. nog wel voor Nederland kon doen behouden, wat ieder, die kon rekenen, wist dat nooit het geval zou zijn. Toen men weigerde samen te werken, heeft de Vara in Sept. 1929 verzocht zelf een zender 55 en 60 ct. 65 en 70 ct. 70 ct. Mager Spek 45 ct. Carbonade Lappen Rolladen en Haas NIEUWE SÏÏEEKER COURANT Vara huurt bij de Avro kan de laatste hetzelfde met haar zender doen als met de Phohi ge beurde. De oplossing is dus gezamenlijke bouw. De consekwentie van de Avro-houding, die 2 zen ders willen bouwen voor 1 millioen, is dat K. R.O. en N.C.R.V. samen nog een zender voor de kortegolf moeten bouwen voor een half millioen, en |de Vara 2 zenders voor 1 millioen, er is ech- ter maar 1 nieuwe zender voor een ,*/2 millioen noodig, dus dat is 2 millioen weggeworpen door de gezamenlijke luisteraars. Spr. leest uit de stichtingsacte van het Avro-zender-fonds voor dat het geld bij de Avro niet klaar ligt voor deze zenderhansworsterijhet moet nog in coupures' van f 100 "f 9 ^0 ni+ Hp Tal/Unn .1/.r Inic+orvi'i- 1 CAJJ1U11CC1 cn, Z.VVUOL I zal kosten dan de Avro. De Avro legt zich zelf klaar liggen, strop om en als ze zoo voortgaat zullen wij z4zl Axrl’O i i J. .•IX rijkdom niet, maar als wij in 1 dag f 75000 voor js die samenwerking er, tóch vindt er verspil- het nieuwe gebouw bijeenkregen zonder rente |jng piaafS van verplichting, zouden wij dan dat millioen in 1 -\yij verzetten of 2 jaar niet kunnen krijgen? Wij zijn één bloed maatschappij, ook tegen deze. en lichaam met de moderne arbeidersbeweging,Wy hebben hoop, dat de minister aan ons die 1 millioen onmiddellijk op tafel kan leggen,1 verzoek zal voldoen; dan, als mede door uw het N.V.V. is de Vara, en de Vara is het N.V.V. liulp voor elke golflengte slechts één zender zal daartusschen is_net zoo min scheiding ais komen, zal de Avro op dit front de strijd ver- loren hebben, en dat opent de weg naar een werkelijk algemeene omroep in tegenstelling met die van de Avro, die niets anders is dan een sectarische. De V o o r z. dankte beide sprekers (de heer Terpstra in het Friesch) en eveneens „Steun in den Strijd”, dat op voortreffelijke wijze voor muziek zorgde. Tenslotte werd de takende motie aangenomen behelzende het standpunt der Vara, welke motie opgezonden wordt naar den minister. verklaard de beide golven aan de anderen over te laten als het toestemming kreeg voor het inrichten van een zendsysteem volgens het Gleichwellensysteem op 218 M. Dat is nu 1 >/2 jaar geleden en op geen van beide verzoeken is nog een antwoord gekomen, de 1071 M. is verloren gegaan en het is nu .mi sère, de luisteraars betalen groote bedragen voor goede programma’s ons orkest kost f 100.000 per jaar en sommige programma’s kosten f 4000 per avond en de luisteraars hebben er niets aan, omdat ze ze niet kunnen hooren. En wie is verzorgen. En waren toen echter al Vara, K.R.O. - J-' -' J-- en N.C.R.V., die zich ook daarmee bezig hielden en zoo moest de Avro alleen zorgen voor het deel van het Nederl. volk, dat niet Katholiek, niet Chr., niet soc. dem. is. De Avro is dus niet algemeen en geen onrecht gedaan. 15 Mei is slechts een voorwendsel, de werkelijke reden der weigering van de Avro tot samenwerking is niet bekend. Wij zijn soepel en meegaand, doch wenschen alleen niet dat de Avro alleen de zender bouwt, omdat wij dan van haar moeten huren en haar personeel onze uitzending zou controleeren, de Avro kan uiteraard ook het omgekeerde niet dulden. Spr. staat nog stil bij de Phohi-sluiting. Als de Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post 160. Ad verten tl én: 9 ct. p. regel Ing. zonden mededeelingen hooger, Abonnement belangrijke korting AdvertenUSn worden tevens gratis ge sHm&M In de SNEBKER COURANT van f 100 en f2.50 uit de zakken der luistervin- ken geklopt. De Vara heeft geen millioen klaar liggen, l de sfrOp Om en armoede is bij ons geen schande, bij de Avro,jje ook optrekken, roept spr. uit. Maar ook al

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1