Officieel orgaan der gemeente Sneek Ziek 4* llll g Woensdag 18 Februari 1931 Uit onze Raadzaal. DU No. bestaat alt l bladen. i, No. 41 Eerste Blad 47e Jaargang UitgaveK1ËZEBR1NK Co. >g Officiéél Gedeelte. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting o I. e ld, jk l De SNEEKER COURANT is een m S“ re als: 1. 1. 2. 2. 3. 3. 4. 2. 3. 1 s I 1 1 1V :n in Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbi-.chtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, roppingawier, Warns, Rauwerd - Conrtdle op de oplaag toegestaan. BEKENDMAKING. VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. De BURGEMEESTER der gemeente SNEEK, brengt ter openbare kennis: 1. 2. 3. N. S- M, e F. Blok. P. Th. Potma. A. Smeding. J. de Groot. D. Zuiderbaan. R. Nieveen. Terzoo* Wyckel, r- 1- a A, a. b. a. b. a. b. a. b. de bedongen huurprijzen ad f350.en f 160.aanneme lijk stalgebouw met erf, Franekervaart no. 14, voor de som van f 160. met dien verstande, dat de huurtermijn geacht wordt telkens stilzwijgend met een jaar te zijn verlengd, wanneer werkverschaffing, B. en W. met spoed hebben gehandeld. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot 1IEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (74e Jaargang) door gevatte koude en bij pijnen van velerlei aard, zu'len een der hieronder genoemde Mijnhardi’s Poeders D spoedig helpenMijnhardt’s Grieppoeders. Hoofdpijnpoeders. Verkoudheidspoeders. Kiespjjnpoedera. Hoesl poeders. Maag- poeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop Prijs per poeder 8 et. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar b(j Uw drogist. a. aan Joh. W. de jong alhier het in het werk leveren van een paalfundeering voor 27 woningen op een terrein i nabij de Ubbo Emmiusstraat; b. aan E. Metz alhier het maken en leveren van cc:: gewapend-betonconstructie op die paalfundeering. (Bij lage 19; dossierno. 1.778.531(4)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer S ij t e m a vindt dat zoo’n voorstel toch eerder be handeld moest worden; het publiek ziet dat het werk al klaar is. voordat de raad het voorstel goedkeurt. Dat bevordert het prestige van de raadsleden niet! De Voorz. geeft toe dat dit te laat is; de verontschuldiging is echter dat om de gelegenheid welke zich hier bood voor Plaatsvervangende leden: a. b. a. a. b. accoord te gaan. Ook de Inspecteur van het Lager Onder wijs, met wien ingevolge art. 36, 9e lid der L. O. wet 1920, omtrent deze aangelegenheid overleg moest worden ge pleegd, heeft zich daarmede kunnen vereenigen. Wij stellen U dan ook voor tot deze overplaatsing over te gaan en daartoe te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 13 Januari 1931, no. 208; BESLUIT: met ingang van 1 Maart 1931 den onderwijzer R. Frank en de onderwijzeres in de nuttige handwerken Mej. A. Dijkstra over te plaatsen van school no. 2 naar de nieuwe school voor het 7e leerjaar. Z. h. s. conform besloten. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van de leden van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad. (Bijlage 15; dossierno. 07.51 (5)). B. en W. deelen mede: Bij Uw besluit van 31 Januari 1927, no. 4, werden tot leden van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad, van welk bureau de Burge meester ambtshalve voorzitter is, benoemd de heeren G. L. Dokkum, S. Breeuwsma, W. Hoekstra en P. Sikkes, en tot plaatsvervangende leden de heeren F. Blok, A. Smeding en D. Zuiderbaan. Het vierjarig tijdvak waarvoor die benoeming plaats vond, eindigt 17 Februari a.s. Ter voorziening in de ontstaande vacatures, geven wij U in overweging met ingang van 17 Februari a.s., over eenkomstig art. 33 der Kieswet, opnieuw voor den tijd van vier jaren, vier leden en drie plaatsvervangende leden van bovengenoemd hoofdstembureau te benoemen, voor welke benoeming wij aanbevelen Leden: G. L. Dokkum. F. Boeijenga. S. Breeuwsma. U. Sijtema. W. Hoekstra. S. Siemensma. P. Sikkes. J. Wind. Tot leden worden benoemd de hh. G. L. Dokkum (14 st.), S. Breeuwsma (14 st.), W. Hoekstra (13 st.) en P. Sikkes (14 st.). De heer S. Siemensma had 1 st. Tot plaatsvervangende leden worden benoemd de h.h. F. Blok, A. Smeding en D. Zuiderbaan, alle met 14 st. b. het afzonderlijk stalgebouw met erf, Franekervaart no. 14 aan R. Spoelstra. (Bijlage 17 dossierno. X 07.351. 11(52)). Punt Vil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhuring van: a. de woning annex veestal en erf Franekervaart no. 13 aan Wesselius; \B. en W. adviseeren: Op 12 Mei a.s. eindigt de termijn van een jaar, waarvoor krachtens Uw besluit van 26 Mei 1930, no. 8, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten bij besluit van 11 Juni d.a.v. no. 10, werd verhuurd: a. aan Jacob Wesselius, veehouder, toen te IJsbrechtum, de woning annex veestalling en erf Franekervaart no. 13, voor de som van f 450. b. aan R. Spoelstra, veehouder alhier, het afzonderlijk stalgebouw met erf, Franekervaart no. 14, voor de som van f 160. Beide huurders zijn bereid het door hen gehuurde weder voor een jaar in te huren, eerstgenoemde tegen de verlaagde huurprijs van f 350.laatstgenoemde tegen dezelfde huurprijs als voor de loopende huurtermijn is bedongen. Wij achten onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden stellen voorwaarden wederom tot onderhandsche verhuring aan Wesselius en Spoelstra te besluiten, en wel opnieuw voor de tijd van één jaar, echter met dien verstande, dat de huurtermijn geacht wordt telkens stilzwijgend met een jaar te zijn verlengd, wanneer niet door één der partijen vóór 1 Januari schriftelijk opzegging is gedaan. Wij stellen U mitsdien voor te nemen het volgende be sluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 27 Januari 1931, no. X 07.351.11(52); BESLUIT: Goênga, Gauw, Sijbrandaburen, Offlngawier, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, 1. dat op Dinsdag 10 Maart a.s. de candldaat- stelling voor de verkiezing van de leden der Pro vinciale Staten van Friesland in de kieskring IV (Sneek) zal plaats hebben; 2. dat op die dag van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur bij den Voorzitter van het hoofdstembureau te Sneek ter secretarie der gemeente, lijsten van candidaten kunnen worden ingeleverd; 3. dat iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste vijf en twintig personen, die volgens de kiezerslijsten voor 19301931 kiezers zijn voor de Provinciale Staten en als zoodanig voorkomen op de kiezerslijst van eene binnen de kieskring gelegen gemeente; 4. dat achter de naam van ieder der onder- teekenaars de gemeente moet worden verme: op welker kiezerslijst hij voorkomt; 5. dat, indien de naam van een onderteeke- naar niet voorkomt op de kiezerslijst der ge meente, waar het hoofdstembureau is gevestigd, bij de inlevering der lijst moet worden overge legd eene verklaring van den burgemeester der gemeente, dat die naam voorkomt op de kie zerslijst in die gemeente; 6. dat dezelfde kiezer niet meer dan ééne lijst mag onderteekenen; 7. dat de candidaten met vermelding van hunne voorletters en woonplaats op de lijsten moeten worden geplaatst in de volgorde waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven en, indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, met de naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot onder toevoeging van haar eigen naam, voorafgegaan door het woord „geboren” of eene afkorting van dit woord, terwijl bij de vermelding van een candidaat de voorletters geheel of ten deele dooi de voornamen mogen worden vervangen; 8. dat op dezelfde lijst ten hoogste twintig candidaten mogen worden ge plaatst; 9. dat dezelfde candidaat niet mag voorko men op meer dan ééne van de lijsten, ingeleverd in bovengenoemde kieskring; 10. dat bij de inlevering van eene lijst de onderteekenaars schriftelijk een gemachtigde en diens plaatsvervanger kunnen aanwijzen, be voegd tot het verbinden van de lijst overeen komstig artikel 50 der Kieswet;’ 11. dat bij de lijst moet worden overgelegd de schriftelijke verklaring van iedere daarop voorkomende candidaat dat hij bewil ligt in zijn candidaatstelling op deze lijst, waar voor ter secretarie dezer gemeente van 17 Fe bruari a.s. af kosteloos-formulieren, model II. verkrijgbaar worden gesteld; 12. dat, indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, de onder 11 bedoelde verklaring telegraphisch kan worden gedaan en in dat geval niet aan het formulier, hierboven bedoeld, gebonden is; 13. dat de inlevering der lijsten geschiedt persoonlijk door één der onderteekenaars, be voegd tot deelneming aan de verkiezing in bo vengenoemde kieskring en dat de candidaten daarbij tegenwoordig kunnen zijn, en 14. dat van 17 Februari a.s. af tot invulling bestemde formulieren voor de lijsten van can didaten ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar worden gesteld. SNEEK, 16 Februari 1931. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat de raad dier gemeente in de vergadering van 16 Februari 1931, op verzoek van het R.-K. Parochiaal Kerk bestuur te Sneek, heeft besloten medewerking te verleenen voor de aanschaffing van twee rijen schoolbanken ten behoeve van de R.-K. Jon gensschool, aldaar. Binnen 30 vrije dagen, te rekenen van de datum dezer publicatie, kan ieder ingezetene tegen het bovenvermeld raadsbesluit in beroep komen bij de Gedeputeerde Staten dezer pro vincie. SNEEK, 17 Februari 1931. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs In de stad 1 2.50, naar .bulten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid i Vrijdags te Hommerts, Jutrljp, Tlrns, Abbega, Oosthem, Deersum, Langweer, Bozum Alle Advertentiën worden in beide bladen opgenomen. VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK, op MAANDAG 16 FEBRUARI 1931, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer J. de Groot (m. k.). Aan de orde is: Punt 1. Notulen van de vergadering van 12 januari 1931. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt 11. Ingekomen stukken: Ingekomen zijn: a. Mededeeling van den Commissaris der Koningin, dat bij K. B. van 23 Januari 1931, no. 1, met ingang van 16 Februari 1931, de heer P. J. de Hoop is herbenoemd tot burgemeester van Sneek. (208). Voor kennisgeving aangenomen. b. Verslag van de Commissie van toezicht op het Mid delbaar Onderwijs over 1930. (1.851.3.02.98). Wordt gedeeltelijk opgenomen in het gemeenteverslag. c. Verslag van de Commissie tot wering van schoolver zuim over 1930. (1.851.2.04.6). Voor kennisgeving aangenomen. d. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 23 Januari 1931. (X 07. 352.651). Alsvoren. e. Adres van het dag. bestuur van de Chr. Besturenbond en de R.-K. Werkliedenvereniging Leo XIII, houdende verzoek om over te gaan tot verlaging van de tarieven van kook- en lichtgas. (II 07.353.8(5g). Gesteld in handen van B. en W. om daarmee bij het doen van eventueele voorstellen rekening te houden. Adres van S. Jaasma te Sneek, houdende verzoek om wijziging van de verordening op de heffing van rechten in het openbaar slachthuis te Sneek, in die zin, dat voor de invoer van weer voor uitvoer bestemd vleesch geen recht verschuldigd is. (IX 07.353.8(3)). Gesteld in handen van B. en W. om advies.. g. Adres van de Sneeker Bestuurdersbond, houdende verzoek te bevorderen, dat de Sneeker Badinrichting op bepaalde uren tegen verlaagd tarief wordt opengesteld voor het nemen van baden door arbeiders. (1.778.41(1)). Alsvoren. Punt III. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het lager onderwijs. (Bijlage 16; dossierno. 1.851.2.02. 7-2(1)). B. en W. deelen mede: Onder overlegging van een schrijven van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs, bevelen wij bij U aan voor de benoeming van een lid van deze Commissie, ter voorziening in de vacature, ontstaan tengevolge van het bedanken van het lid R. Frank (3e categorie, meerder jarige onderwijzers der openbare lagere scholen): 1. R. Posthumus, Hoofd der o. 1. school no. 4. 2. S. Terpstra, Hoofd der o. 1. school no. 1. Met 14 st. wordt benoemd de heer R. Posthumus. Punt IV. Voordracht van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een onderwijzer aan de o. I. school no. 3. (Bijlage 22; dossierno. 208). B. en W. deelen mede: Bij Uw besluit van* 26 Mei jl., no. 2 j. werd aan J. van Drooge met ingang van 1 Augustus d.a.v. eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de o. 1. school no. 3. Daar zich voor de hierdoor ontstane vacature aanvankelijk, ook na herhaalde oproeping, geen voldoend aantal geschikte sollicitanten aanmeldde, om daaruit een voordracht voor de benoeming van een vaste leerkracht te kunnen formee- ren, waren wij genoodzaakt de lessen tot heden door een tijdelijke kracht te doen waarnemen. Een in November jl. geplaatste nieuwe oproeping heeft tot resultaat gehad, dat wij U thans de volgende voordracht kunnen aanbieden: K. de Vries, onderwijzer te Rotsterhaule; S. Duisterhout, onderwijzer te Andijk; H. Smit, tijdelijk onderwijzer aan school 3 alhier. Het desbetreffende rapport van het hoofd van school no. 3 en het advies van den Inspecteur van het lager onder wijs leggen wij hierbij aan U over. Wij stellen U voor de bepaling van het tijdstip van in-functie-treding aan ons over te laten. Benoemd wordt met 9 st. de heer K. de Vries; de heer H. Smit had 5 st. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overplaatsing van den onderwijzer R. Frank en de onder wijzeres in de nuttige handwerken Mej. A. Dijkstra van school no. 2 naar de nieuwe school voor het 7e leerjaar. (Bijlage 14; dossierno. 208). B. en W. adviseeren: Zooals U bekend is, zal aan de school voor het 7e leer jaar naast het reeds benoemde hoofd een tweede leerkracht verbonden moeten worden. Bovendien zal er aan die school een vakonderwijzeres in de nuttige handwerken werkzaam pnrvo+or» aiiti Ir» Jnvn nnnn ^Innt-nn^. zien door overplaatsing van den heer R. Frank, onderwijzer en van Mej. A. Dijkstra, onderwijzeres in de nuttige hand werken, thans beiden werkzaam aan de klasse voor het 7e leerjaar aan school no. 2, wellce klasse, met de opening van de nieuwe school voor het 7e leerjaar, bepaald op 1 Maart a.s., zal komen te vervallen. De heer Frank en ook niet door een der partijen vóór 1 Januari schriftelijk op- Mej. Dijkstra, heeft verklaard met deze overplaatsing zegging is gedaan. De heer Breeuwsma vraagt of ook gepoogd is het onder a. genoemde hooger te verhuren dan f350; vorig jaar was de huur nog f450. We zijn nog niet lang bezitter van deze panden en dit lijkt spr. een laag bedrag, waar de aankoopsom f 8800 was, waarvan totaal f510 huur komt; het rendement is buiten gewoon gering! 6 is toch zeker aan de lage kant. Welke be zwaren waren er de oude huur te handhaven? De Voorz.: B. en W. voelden er ook eerst weinig voor tot verlaging over te gaan, maar het bleek dat de woongelegenheid niet aan de eischen voldeed; de stal is goed; daarom namen B. en W. genoegen met dit bedrag. De heer Breeuwsma: Krijgt de gemeente nog buiten gewone kosten van onderhoud? De Voorz.: Neen. De heer Blok: Het koemelkersbedrijf is niet in goeden doen, de woning is slecht, beide factoren beïnvloeden de huur. De heer Breeuwsma: Toch geen gelukkige koop! De Voorz.: We kochten dit om in de toekomst een kade te kunnen maken. Z. h. s. wordt alsnu conform het voorstel van B. en W. be sloten. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Verordening tot regelingvan het openbaar algemeen vormend lager onderwijs. (Bijlage 18, dossierno. 1.851.2.02 A(2)). B. en W. adviseeren: De Verordening tot regeling van het openbaar algemeen vormend lager onderwijs is, nu het aantal scholen door de instelling van een openbare schippersschool met een is vermeerderd, niet meer met de werkelijkheid in over eenstemming. Nog meer zal dit het geval zijn, als straks de nieuw ingestelde school voor het 7e leerjaar zal zijn geopend. Deze overeenstemming te herstellen is de strek king van dit voorstel. De noodige wijzigingen zijn neer gelegd in onderstaand ontwerp-besluit, waaromtrent het advies van den Inspecteur en van de Commissie van Toe zicht op het Lager onderwijs is ingewonnen. Deze beide adviezen leggen wij hierbij aan U over, onder mededeeling, dat met de opmerking, voorkomende aan het slot van het advies van den Inspecteur, rekening is gehouden. Het ontwerp-besluit, dat wij U hierbij ter vaststelling aanbieden, luidt als volgt: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen een voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 27 Januari 1931, no. 1.851.2.02 A(2); BESLUIT: I. de Verordening tot regeling van het openbaar alge meen vormend lager onderwijs in de gemeente Sneek te wijzigen in die zin, dat: A. art. 1 wordt gelezen: Vanwege de gemeente wordt lager onderwijs gegeven: I. in vier scholen voor gewoon lager onderwijs met zes leerjaren, in een school voor gewoon lager onderwijs voor het zevende en de eventueel hoogere leerjaren, in een schippersschool voor gewoon lager onderwijs met zes of zeven leerjaren of eventueel minder, indien daarvoor de toestemming mocht zijn ontvangen, bedoeld in artikel 3, tweede lid, der Lager onderwijswet 1920, 4. in een school voor uitgebreid lager onderwijs met ten minste drie leerjaren, aansluitende aan het zesde leer jaar eener school voor gewoon lager onderwijs. B. Art. 2 wordt gelezen: a. aan de scholen in artikel 1 onder 1 en 2 bedoeld, in de vakken vermeld onder de letters a tot en met k en eventueel r van artikel 2 der Lager onderwijwet 1920. Voor de school voor het zevende leerjaar kunnen daaraan wor den toegevoegd een of meer der vakken, vermeld in dat artikel onder l tot en met u. b. aan de schippersschool in de vakken vermeld onder de letters a tot en met k van artikel 2 der Lager onderwijs wet 1920, tenzij ingevolge artikel 25, 5e lid, dier wet van de verplichting tot het geven van onderwijs in enkele van deze vakken ontheffing is verleend. c. aan de school voor uitgebreid lager onderwijs in de vakken a tot en met o< en q, eventueel p, r en u, vermeld in het bovenbedoelde artikel 2. C. Toegevoegd wordt een nieuw artikel 38a, luidende: Burgemeester en Wethouders kunnen bepalen dat een j of meer artikelen dezer verordening niet van toepassing zullen zijn ten aanzien van de schippersschool. II. te bepalen dat de sub I omschreven wijzigingen in werking zullen treden op een nader door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum. Z. h. s. conform besloten. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om onder voorbehoud van de goedkeuring van Gedeputeerde onderhands aan te besteden: Staten en op nader door Burgemeester en Wethouders te bepalen voorwaarden, te rekenen van 12 Mei 1931 af, voor de tijd van één jaar onderhands te verhuren aan: 1. Jacob Wesselius, veehouder te Sneek, de woning annex veestalling en erf Franekervaart no. 13, voor de som van f 350. 2. Rinse Spoelstra, veehouder te Sneek, het afzonder- moeten zijn. In deze beide open plaatsen kan worden voor-'lijk en geven U in overweging onder nader door ons te T

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1