Officieel orgaan der femeente Sneek De muiterij op de „Elsinore". Zaterdag 7 Maart 1931 No. 46 Dit No. hostaal uit 4 blaften- FEUILLETON. C. G. STOCKMANN 70 jaar. NIEUWSTIJDINGEN. ;'i Eerste blad 47e Jaargang Uitgave KIEZEBK1NK Go. Officiéél Gedeelte. De SNEEKER COURANT is een Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting Het lidmaatschap der financieele commis- 19041923, een reeks van verstrooide Wordt vervolgd. van Dec. 1918 tot 1924 voorzitter der R.-K. Centrale Kiesver. in Friesland. Van beide Wyckel, van 1908 ai tot de opheffing regent van de strafgevangenis alhier. De heer Stockmann was de oprichter der godsdienstige ver. Pius X (13 Jan. 1920 opgericht). Dat de verdiensten van dezen zeventig jarige ook de aandacht van hoogere autori teiten hebben getrokken spreekt wel van zelf; in Dec. 1919 benoemde Z. H. de Paus hem tot ridder in de orde van den H. Gre gorius de Groote; onze regeering schonk hem de Oranje Nassau orde in 1930. Moge het den jubilaris gegeven zijn de vruchten van zijn werk in velerlei kring nog vele jaren te zien wassen. mes nog een ijzeren staaf. Louis heeft on danks een heele rij slagersmessen en een grooten pook als kok meer vertrouwen op heet water en zorgt, dat er altijd twee ketels vol koken op de kajuitkachel. Buckwheat, die om zijn wonde eenige wachten rust mag nemen, geeft de voorkeur aan een bijl. De rest van onze mannen hebben messen en stokken, ofschoon Yatsuda, de eerste zeilmaker, een handbijl bij zich draagt, en Uchino, de tweede zeilmaker, nacht noch dag wil scheiden van zijn klauwhamer. Tom Spink heeft een harpoen. Wada wint het echter van allen. Op de kachel heeft hij een scherpe ijzeren punt gemaakt en die op een huis vooruit, en zij gluurden en gluurden en stok bevestigd. Morgen wil hij er ook zulke trachten te ontdekken, wat wij deden. Wel, ik zie haast met verlangen een aanval tege- door JACK LONDON Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsb:-chtum, Wolsum, Harlcb, Hemelutn, Bakhuizen, Nijemirdum, Soridel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, roppingawier, Warns, Rauwerd - Conrtöle op de oplaag toegestaan. spraken de zaak tot vervelens toe, maar ze was en bleef ons een raadsel. Zij is een echte dochter van haar ras. Aan het eind van de tweede hondewacht nam zij haar vaders revolver en stond er op de eer ste wacht van dien nacht te houden. Ik gaf toe, maar liet door Wada een bed voor mij maken in de beschutting van het glazen dak der kajuit, juist voor den jiggerboom. H.enry, de beide zeilmakers en de hofmees ter, met messen en stokken gewapend, wa ren langs de aftrede der kampanje ge schaard. En nu xC’ii ik mijn eerste critiek op mo derne muiterij geven. Op schepen als de Elsinore zijn niet genoeg wapens. De eenige vuurwapens op het achterdek zijn nu de re volver van kapitein West en mijn buks. De oude hofmeester heeft zijn lang mes en een slagers-kloofbijl. Henry heeft behalve zijn Candidaatstelling Provinciale Staten. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag 10 Maart a.s. zal plaats hebben de candidaat stelling voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Friesland. Op dien dag kunnen van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur bij den voor zitter van het hoofdstembureau in de kies kring* IV, ten stadhuize van Sneek worden ingeleverd lijsten van candidaten als be doeld in artikel 35 der Kieswet. SNEEK, 6 Maart 1931. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te oevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 121/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 5 Maart 1931bel, blok vet, heerenrijwiel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, ten, terwijl het eten mij werd gebracht. En dat was alles. Er gebeurde niets. De schoorsteen van de kombuis rookte drie maal, er werd dus driemaal gekookt. Shorty trok als gewoonlijk gezichten tegen mij over den rand van het dekhuis vooruit. De Mal tezer ving een albatros. Er heerschte eenige opwinding, toen Tony, de Griek, bij den kluiverboom een haai aan den haak sloeg, zoo groot, dat een half dozijn mannen aan I het touw trokken en hem niet konden opha len. Maar ik kon niets bespeuren van Pike ■of van den renegaat Sidney Waltham. Ik had er geen flauw besef van, wat den stuur man was overkomen. Was hij gevangen? Was hij reeds over boord? Waarom had hij niet geschoten? Hij had zijn revolver bij zich. Het is onbegrijpelijk, dat hij niet tenminste één schot heeft gelost. Margaret en ik be- Ooênga, Gauw, Sijbrandaburen, Off inga wier, Scharnegoutum, Roodhuis, Qaastmeer, Balk, Stavoren, f als gevonden aangegeven op 5 Maart 1931 taschje met inhoud, A. Hernaamt, 4e Fritte- mahovenstraat 2;-dop van auto, A. Doeven- dans, Nauwe Noorderhorne 10; zakdoek, J. Steigenga, Ged. Neltjeshaven 5; ceintuur, B. Groninger, Scharnestraat 11; hand schoen, D. de Vries, Oud Kerkhof 31; rozenkrans, Th. Bouma, N. Noorderhorne 21; blauw gesloten brief, P. Swart, Paral lelweg 30. Dronken achter het auto-stuur. Gisternacht heeft bij de Punt, gemeente Vries, een ernstig auto-ongeluk plaats ge had, waarbij één persoon werd gedood, I terwijl een tweede persoon zwaar gewond werd. Te ongeveer 3 uur kwam een auto, die erg slingerde, in botsing met een andere 1 auto, bestuurd door den heer Steur, uit Assen. De auto van den heer Steur werd ernstig beschadigd, doch de bestuurder liep geen verwondingen op. De andere auto kwam na de botsing met groote vaart tegen een boom terecht, waar bij de bestuurder, een vertegenwoordiger van de Texaco-maatschappij te Zwolle, P. C. , op slag gedood werd. De andere inzit tende, A. S. genaamd, en eveneens van bo vengenoemde maatschappij, werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis’te Zwolle over- gebracht. Na onderzoek is gebleken, dat de beide heeren onder den invloed van sterken drank verkeerden. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad t 2.50, naar buiten tr. per post f 3.00, Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid i ii Vrijdags te Hommerts, Jutrljp, Tirns, Abbega, Oosthem, Deersum, Langweer, Bozum Alle Advertentiën worden in beide bladen opgenomen mermanswinkel. Als het ooit tot een aanval op de kampanje komt, dan zullen de over levenden zonderlinge wonden te verbinden hebben. Wat zulk een aanval betreft, over dag zullen mijn buks en ik wel beletten dat er iemand van de muiters op de kampanje komt. Maar natuurlijk zullen zij, als zij ons aanvallen, dat in den nacht doen, wanneer mijn buks van geenerlei nut is. Dan zal het zijn man tegen man en de sterkste hoofden en armen zullen het winnen. Doch neen. Ik heb mij juist bedacht. Wij zullen ook gereed zijn om een nachtelijken aanval af te weren. De moderne wijze van oorlogvoeren heeft mij dat geleerd. Ik zal hun bewijzen, niet alleen dat wij hun meer deren zijn, maar ook waarom wij dat zijn. Het is heel eenvoudig nachtelijke ver lichting. Onder het schrijven werk ik het denkbeeld uit gasoline, ballen van werk, lonten en kruit uit een paar kardoezen, kaarsen, vlakke metalen schalen om de ont plofbare stof te bevatten; en een inrichting, waardoor men door aan een touw te trekken de lonten in het kruit aansteekt, dat doet ontploffen en zoo het met gasoline door trokken werk en de kaarsen doet branden. Zoo zullen we verstand en. spierkracht te genover enkel spierkracht stellen. Ik heb den geheelen dag hard gewerkt, maar nu heb ik mijn plan uitgevoerd. Mar garet heeft mij raad gegeven en Tom Spink heeft mij bij de uitvoering geholpen. Boven ons hoofd, van den jiggerboom, leiden de stalen stagen, die de drie barkzeilen dragen, hoog boven de aftrede der kampanje en over het hoofddek naar den bezaansmast. Over elke stag is een licht touw geworpen en er herhaaldelijk om gewonden, zoodat het niet los kan gaan. Tom Spink wachtte, tot het donker werd, en ging toen naar boven en maakte losse ringen van stijf ijzerdraad om de stagen vast onder de knoopen. Daaraan bevestigde hij de noodige touwen. Ons plan is het volgende: bij het vallen van de duisternis zullen wij iederen avond onze drie metalen waschkommen, gevuld met ontplofbare stoffen, ophijschen' paar de stagen. De inrichting is zoo, dat wij bij de eerste waarschuwing van een aanval aan een koord kunnen rukken, waardoor de trek ker wordt overgehaald, die het kruit doet ontvlammen en tegelijk de ringen langs de stagen doet glijden. Natuurlijk hangen de lampen aan de ringen en als ze vijftig voet gegleden zijn, brengen de touwen ze auto matisch tot stilstand. Dan zal het voordek tusschen de verschansingen en den bezaans mast geheel verlicht zijn, terwijl wij ons in betrekkelijke duisternis bevinden. Natuurlijk moeten wij eiken morgen voor het aanbreken van den dag het apparaat weer neerlaten, zoodat de mannen op het voorschip niet kunnen raden, wat wij be dacht hebben. Vandaag werd hun nieuws gierigheid al opgewekt door de weinige dingen van onze nieuwe inrichting, die wij lieten staan. Het eene hoofd na het andere vertoonde zich over den rand van het dek- De stuurman spot met de muiterij, noemt ze een voorbijgaand iets en spreekt vroolijk over zijn hoogere gage. Maar het gezicht van Sidney Waltham, die van boven den bak rustig naar zee en hemel staat te kijken, of dwars op het eind van den boegspriet naar haaien zit te visschen, doet zijn bloed koken. Toen hij mij gisteren kwam aflossen, leende hij mijn buks en schoot die af op den twee den stuurman, die bedaard zijn hengel vast maakte, eer hij weer binnenboord klom. Na tuurlijk was er maar één kans op de hon derd, dat Pike hem zou raken, maar Sidney Waltham wilde die kans toch liever niet loopen. En toch is het muiterij. Ik zal er nooit weer aan twijfelen. Het mag dan een twin- tigste-eeuwsche muiterij zijn op een kolen schip met zwakkelingen, onnoozelen en misdadigers als muiters; toch is het muiterij, en wat het getal dooden betreft, doet het tenminste denken aan den ouden tijd. Want er is veel gebeurd, sedert ik de laatste maal gelegenheid had om te schrijven. Wat schrij ven aangaat, ik heb nu het officieel logboek der Elsinore bij te houden, waarbij Margaret mij helpt. Ik had kunnen weten, wat er zou gebeu ren. Gistermorgen om vier loste ik Pike af. Toen ik in de duisternis op hem toetrad, moest ik tweemaal tot hem spreken, eer hij mijn tegenwoordigheid bemerkte. .En toen bromde hij alleen wat op een verstrooide wijze. Het volgende oogenblik werd hij leven diger en was weer zich zelf, alleen al te opgewekt. Hij deed zich zelf geweld aan. Dat ge voelde ik wel, maar ik was geheel onvoor bereid op hetgeen volgde. ,,lk zal terstond terug zijn,” zeide hij, geheelen namiddag en de beide hondewach- terwijl hij zijn been over de leuning sloeg en zich snel in de duisternis liet zakken. Ik stond machteloos. Roepen of probeeren met hem te redeneeren zou alleen maar de aandacht der muiters getrokken hebben. Ik hoorde zijn voeten het dek raken, toen hij de leuning losliet. Onmiddellijk liep hij naar voren. Hij nam zoo weinig voorzorgen, dat ik tot het dekhuis midscheeps zijn voetstap pen nog kon hooren. Toen hield ook dat ge- - luid op, en alles werd stil. Ik herhaal het. Alles werd stil. Geen ge luid werd meer gehoord. Ik hield wacht tot het aanbreken van den dag, toen Margaret mij vroolijk kwam begroeten. Ik hield de vol gende wacht (wat Pike’s taak zou zijn ge weest) tot den middag en ontbeet en lunchte achter den beschuttenden jiggerboom. En zoo bleef ik op de kampanje gedurende den Een algemeen bekend stadgenoot, die Spaarkas (1890), waarvan hij thans nog jarenlang in het publieke leven een voor- een commissariaat waarneemt. Regent van aanstaande plaats heeft ingenomen, bereikt het O. B. W. was hij in de perioden 1895vereenigingen is hij nu eere-voorzitter. Zondag 8 Maart de zeventigjarige leeftijd. 1902; 19091916; 19171920, tijdens de Het lidmaatschap der financieele commis- Het is de heer Carl Gregor Stockmann, ge- bouw van hef nieuwe weeshuis was hij voor- sie van de woningbouwver. Selfhelp ver boren te Mettingen in Westfalen, 8 Maart zifter van het college. i vulde hij van 19041923, een reeks van 1861, doch reeds sedert 1863 in Nederland Lid van den raad onzer gemeente was hij jaren was hij lid van het college van zetters, woonachtig, waarvan hij als burger werd van Augustus 1917 tot 1924. Van de Snee-! genaturaliseerd in 1895. ker Onderlinge Brandwaarborgver. was hij Behalve in zijn eigen zakenwerkkring in 1894 commissaris geworden, van 1909 heeft deze stadgenoot zich nuttig gemaakt tot 1924 nam hij de voorzitterszetel in en in tal van corporaties te dezer stede, vaak onder zijn leiding bracht deze vereeniging was hij zelfs daarvan de oprichter, hij be- het tot groote bloei, perkte die werkzaamheid niet tot R. K.-cor- In 1917 trad hij op als een der kerkmees- poraties, doch bewoog zich ver daarbuiten ters van de parochie van de H. Martinus te en heeft daardoor niet alleen waardeering Sneek, hij bedankte, om gezondheidsrede- in alle kringen van onze stad gevonden, nen, welke hem noopten tal van functies op maar vaak ook dankbaarheid voor het vele te geven, in Februari 1923, in dezelfde pe- dat hij ten bate onzer stad verrichtte. riode was hij regent van het St. Antonins Hij was oprichter van de St. Josephver- Ziekenhuis. eeniging (1883) en jarenlang haar voor- Van 19031924 was de jubilaris be zitter, thans is hij de eerevoorzitter; voorts stuurslid, ook tal van jaren voorzitter der oprichter en commissaris van de R. K. R. K. Kiesvereeniging „Gelijk recht” alhier, maken voor de andere mannen. ik zie haast met verlangen een aanval tege- Het is vreeselijk te denken aan alle moet om te weten, hoe de nieuwe uitvinding moorddadige wapens, waarvan de muiters werkt. zich hebben kunnen voorzien uit den tim- j ff ff V 1' 60. Terzool 1IEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (74e Jaargang) I.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1