i ÜRKER KRANSEN voor 35 et, Fa. lOHs. TEQMP - Sneek ROODE KOE en WATERPOORT RÜNDVET H Ui IE 8ü WaA*I RB b—b— V imel Orgaan der fiemeenle tal Fa. Jobs. Tromp, Snoek Nieuwstijdingen. 011 No. keslaat nl! 2 blaffen. MAATKLEKDINC PINDAS Uw bed slecht? Een flinke Warme Cognac Grok IS EEN PROBAAT MIDDEL TEGEN GRIEP Haal uw benoodigde prima COGNAC bij Onder de daken van Parijs I gereserveerd voor WERK.LOOZEN fe, Woensdag 11 Maart 1931 annei SBEEKEJR COURANT (Mi WYMBRITS^RUkKIE^L No. 47 Eerste Blad 47e Jaargang Uitgave: KiEZMNK Co. Officiéél Gedeelte. Officiéél gedeelte. .A.XZE’ZISr.A. H. DE JONG, Horlogerie De busjes met 12 stuks ECHTE BAKKERS Beddenmagazijn S. H. GROENHOUT Telefoon 152 - SNEEK Waarom vragen de gebruikers toch maai de kwaliteit van Omdat de kwaliteit het verschil tusschen lager geprijsde producten, geheel wegneemt. Vraagt de bon voor de huishouding. Fabrikaat: KOOTSTRA CO., Sneek. SN EEK Telefoon No. ISO j. I G INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Wij bevredigen de meest verfijnde smaak COLBERT COSTUUM naar maat - vanaf f 52.00 Gruen Gilde Fijnste wereldmerk Hoogste accuratesse Alleen bij SNEEK zijn er in verschillende kwali teiten, maar de allerbeste en dan tegen scherp con curreerenden prijs, levert, in eigen electrisch bedrijf gebrand, voor ’t naar bed gaan Fabrikaat F. Bode Jr., Urk die even niet voorradig waren, wegens de enorms vraag, zijn nu weer volop te leveren. Metkcontróle. Geslaagd voor het diploma voor melkcon- troleur van den Bond van Coöperatieve Zui velfabrieken in Friesland: A. Idema te Ap pelscha, S. Valk te Wartena, K. de Jong te Sijbrandaburen, S. de Haan te Buitenpost, K. Kuperus te Nijezijl, B. A. de Jong te Marssum, W. de Haan te Uitwellingerga, J. Tanja te Ried, J. v. d. Wal te Oosterzee, K. Jonkman te Lippenhuizen en Joh. Faber te Marssum. doch terzelfder tijd kwam een Belgische auto uit de richting Heerlen. Het motorrijwiel, waarop de twee personen zaten, vloog met groote snelheid tegen dezen auto op. Ten gevolge van de snelheid, die deze auto zelf had, kon hij niet direct tot stilstand worden gebracht, zoodat de motor over een afstand van ongeveer tien meter werd meegesleurd. De beide personen werden zwaar gewond opgenomen en in een in de nabijheid zijnd huis binnengedragen. Hier vandaan zijn zij per ziekenwagen naar het St. Joseph-Zié- kenhuis overgebracht, alwaar een hunner, de bestuurder, een zekere H., veldwachter te Heer, ’s avonds ongeveer acht uur is over leden. Hij laat een vrouw met drie kinderen achter. De Belgische auto, die zwaar werd beschadigd, is door de marechaussee van Spekholzerheide, die hét onderzoek leidde, in beslag genomen. steeds aan de vrachtrijders de meeste be reidwilligheid betoond en voor hen altijd klaar gestaan en mocht het nog eens zoo eer komen dat de vrachtauto’s worden ver vangen door vliegmachines, dan hoopt spr. dat De Jong er voor zal zorgen dat er voor hen een geschikte landingsplaats komt. Bij hem gevoelen ze zich thuis. Wel zei de Frie- sche dichter Waling Dijkstra: „Spoar en tram jaen great gemak, Mar mei de kroade komt men fêst to plak” maar spr. gelooft toch dat de moderne ver voermiddelen er mee gaan. Spr. eindigde zijn rede met de wensch, dat de vrachtrijders die met vreugde hun oude plaatsen hebben verlaten en dus ook met gejuich hun nieuw verblijf zullen hebben ingenomen, elkaar niet zullen beconcurreeren, maar de han den in elkaar zullen slaan, want nog altijd maakt „Eendracht Macht”. Na nog hulde aan de h.h. Van Netten van Heeg en De Boer van Nijland te hebben gebracht voor het ini tiatief tot en ’t vele werk voor deze feest middag verricht, kregen de verschillende aanwezige vrachtrijders gelegenheid ’n woordje te spreken. Het ging er verder zeer gezellig toe. Er heerschte een prettige stem ming. De aanwezigen werden ruimschoots getracteerd. Het Sneeker Muziekcorps vroo- lijkte tot ongeveer 5 uur een en ander op. Declamator De Vlas gaf zoo nu en dan een van zijn luimige voordrachten, die op hoo- ge prijs werden gesteld. Het was een mid dag die èn voor familie De Jong èn voor de karrijders onvergetelijk is geworden. Motorrijder gedood in Zuid-Limburg. Zondagmiddag heeft te Heerlen om streeks vijf uur op den Kerkradersteen- weg nabij Qlderspekholz een motorongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. Twee motorrijwielen kwamen uit de richting Kerk- rade en reden in volle vaart naar Heerlen. De achterste motor, waarop twee personen Opening Parkeerterrein Martiniplein. Dat was me Zaterdagmiddag jl. ’n drukte van belang in het vrachtrijderskamp aan de Prins Hendrikkade. „We gaan verhuizen”, prijkte er op een der wagens en „Wie gaat er mee” zongen enkele karrijders. Nu, verhuisd zijn allen en met blijdschap heeft men het nieuwe verblijf op het Martini plein betrokken. Dat plein biedt ruimte voor 129 staanplaatsen, alle voorzien van num mers. Men had gemeend dit gebeuren op feestelijke wijze te moeten doen plaats hsto- ben. Het Sneeker Muziekcorps was voor mede werking aangezocht en zoo trok men dan te ongeveer 1 uur met genoemd corps voorop door de straten van onze plaats. Het was een zeer lange stoet, maar onze Commissa ris van Politie, de heer J. H. v. d. Berg, had de zaak zoo goed georganiseerd, dat HERKEURING TREKHONDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen ter algemeene kennis, dat door hen een herkeuring der trekhonden ’is bevolen. Deze herkeuring, waaraan alle trekhonden zijn onderworpen, onverschillig Of deze die ren al dan niet reeds eerder zijn gekeurd, zal worden gehouden in de tweede helft der maand Maart 1931. Door dèn Commissaris van Politie zal aan de houders van trekhonden nader worden medegedeeld, op welke plaats en op welk tijdstip zij hunne honden, kar en tuig ter herkeuring; dienen aan te bieden. Met de wenschen van belanghebbenden omtrent het tijdstip der keurifig zal, indien zij deze wenschen aan den Commissaris van Politie kenbaar maken, zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Het niet verschijnen ter herkeuring kan intrekking van het nummerbewijs tengevolge hebben. SNEEK, 11 Maart 1931. Wij herstellen en verbeteren afdoende, snel en b 111 Ij k 50 jaren ervaring Alles voor Uw slaapkamer Grootzand 43-45 SNEEK „Hulde en Geluk” Aan onze Vrachtrijders. Wees welkom, goede, trouwe vrienden, Wees welkom op uw nieuw terrein. Terrein van Lossen en van Laden, Terrein van werken en van rusten, Terrein van komen en van gaan. De oude plaats moest gij verlaten, Historisch is die plek dus nu. Veel goederen hebt gij daar geladen, Veel zorg en zegen meegemaakt. ’t Vervoer ging eerst per kruiende wagen, Weer later kwamen er honden voor. Daarna werd het paard er voor gespannen, En nu zelfs Gaastmeer er ’n motor voor. De „Waardin” ging mee naar de overzijde, Liet niet haar vrienden eenzaam gaan. Ze zorgde reeds vooruit voor alles, Ontving U feestelijk in hun zaal. En nu weer werken, halen, brengen, Uit alle winkels vro/g en laat. Aanvaard daarbij, m’n goeie vrienden, Lijk op spoorbaan gevonden. Op de lijnen van het rangeerterrein te Haren is het lijk gevonden van een man. Het bleek te zijn de gehuwde arbeider-rangeer- der J. Boksma, vader van acht kinderen, wo nende te Delfzijl, die tijdelijk op het ran geerterrein werkzaam was. Hij is vermoe delijk overreden door een rangeerende ma chine. De machinist heeft echter niets be merkt. De man had een beenbreuk en sche delbreuk gekregen en is daaraan vermoede lijk overleden. De nieuwe mode. Het is weer de tijd van de modeshow’s. In Amsterdam werd Zaterdag en Zondag in het Carlton-hotel een groote tentoonstel ling gehouden van al het nieuws, dat dezen zomer gedragen zal worden of dat althans de dames zal worden aangeboden. De mode voor dezen zomer schijnt te wor den geel en groen opaline; voor de hoeden (de strooien met golvenden rand) wordt wit de modekleur; halve en heele mouwen, ook veel lange handschoenen; voor de avond toiletten zeer diep rügdécoileté; als zomer- bont voornamelijk zibeline en marter, de rokken aan het benedeneind zeer breed, ves ten in plaats van blouses. In de gevangenis verbrand. In de gevangenis te Golsborottgh in Noord Carolina is brand uitgebroken. Elf gevange nen, naar men meent allen negers, zijn levend verbrand. De bewakers konden 40 andere gevangenen nog in veiligheid bren gen. De oorzaak van den brand is onbe kend. Een ernstige aanvaring op den Donau. Op den Donau bij Belgrado zijn twee pas- sagiersbooten met elkaar in aanvaring ge weest. Beide schepen beliepen ernstige averij. Van elf menschen schijnt vast te staan, dat zij bij de aanvaring verdronken zijn. Men vreest echter dat ’t aantal slacht offers nog aanzienlijk grooter zal blijken. De misdaad in de auto. Zondag.werd vernomen, dat Rouse, die hedenmorgen acht uur te Londen zou. wor den opgehangen wegens moord op een on bekende, wiens lijk in zijn totaal uitgebran- den auto werd aangetroffen, zijn schuld in loco werd ingesteld en vastgesteld werd, heeft bekend zonder evenwel den naam te dat beiden door één en denzelfden inbreker noemen van zijn slachtoffer. Die bekentenis waren neergeschoten, die de in de onder zon zijn afgelegd, toen bekend werd, dat de aardsche kamer geplaatste brandkast had minister van Binnenlandsche Zaken afwij- geplunderd. Tot dusver heeft het onderzoek zend op zijn verzoek om gratie had beschikt, geen verder resultaat opgeleverd. ZITTING VAN HET HOOFDSTEMBUREAU. De VOORZITTER van het Hoofdstem- bureau in de kieskring IV, Sneek voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Friesland, maakt bekend, dat ge noemd Hoofdstembureau op MAANDAG 16 MAART a.s., des voormiddags IO/2 uur in de groote zaal van het Gerechtsgebouw aan de Marktstraat te Sneek, in eene openbare zitting zal beslissen over dé geldigheid der op 10 Maart jl. ingeleverde lijsten van can- didaten voor de stemming in die kieskring, ter verkiezing van de leden der Provinciale Staten voornoemd, benevens over de hand having van de daarop’voorkomende candi dates SNEEK, 10 Maart 1931. Moord onder den grond. De politie te New York staat, aldus de N. Rt. CL, voor de oplossing van een moei lijk geval. Het slachtoffer van den moord is John Ridley. Deze rijke koopman was een der fortuinlijkste speculanten op de New Yorksche beurs. Hij ving zijn loopbaan aan als loopjongen in een warenhuis, werd later oprichter van de goedkoope geweldige wa renhuizen en had er een heele reeks van in eigendom. Zijn reeds zoo aanzienlijk ver mogen vergrootte hij aanmerkelijk door ge lukkige speculaties. Eenige jaren geleden trok Ridley zich uit het zakenleven terug. Zijn vrouw had hij al lang verloren en daar hun huwelijk kinderloos was gebleven, leidde hij een zeer eenzaam en teruggetrokken leven. Zijn ondernemingen verkocht hij en be hield slechts één enkel huis in Grand Street. Van het personeel van zijn zaken behield hij slechts een ouden beproefden huisknecht, Seller, die eerder een vriend dan een be diende van den ouden man was. In dien tijd nam zijn menschenschuwheid zoo toe, dat hij alle verkeer met de buitenwereld afsneed en de gedachte kwam bij hem op toi een her metische afsluiting van de andere menschen, welk plan hij uitvoerde ook. Onder zijn huis in Grand Street liet hij een groote onderaardsche kamer bouwen, zes meter diep onder den grond. De kamer zelf was met zijn huis verbonden door een zeer smalle gang, waarin een wenteltrap was ingebouwd. Via deze trap kwam men in de- onderaardsche kamer. De oude Ridley spaarde geen kosten om deze onderaardsche kamer luxueus in te richten. De metalen wanden waren zoo ge bouwd, dat ze geluiddicht konden worden afgesloten. Geen geruisch van de bovenwe reld kon er in doordringen. De wanden zeil waren met schilderijen van bekende Ameri- kaansche meesters versierd, op den vloer lagen prachtige Smyrna-tapijten, een elec- trische ventilator zorgde voor frissche lucht, prachtige lampen verspreidden licht. Hier woonde hij anderhalf jaar en de eeni ge man, die bij Ridley toegang had, was Seller. Wat in de bovenwereld gebeurde, ging den kluizenaar ongemerkt voorbij daar in het hart van New York. Kranten werden niet gelezen en slechts oude romans had hij meegenomen in zijn onderaardsch vertrek, wat hij slechts zeer zelden verliet en dan nog kwam hij nooit op straat. Iemand, die Seller levensmiddelen kwam brengen, welke deze dan voor zijn heer toe bereidde, deed een dag of wat geleden de ontdekking dat Seller zoowel als Ridley dood in de onderaardsche woning lagen. De politie werd gewaarschuwd, een onderzoek mmmiiji 1111 in— m—1 miiiiiB iiimmwh ui min 'mm ifiii'rriiiMiwr?T^o*~inr OPGEPAST voor de GRIEF!! Voorkomen is beter dan genezen! OUDEGA (W.), 7 Maart. In het lokaal alhier had de verhuring plaats van de Ker- kelanden van Sandfirden en de Diaconie-1 landen alhier voor den tijd van één jaar.’ Uitslag was dat huurders werden: Perc. 1 I H. Stallinga te Idzega f 98; perc. 2 H. Abma i te Oudega f408; perc. 3 IJ. Hijlkema te Ou- dega f388; perc. 4 S. Bakker te Gaastmeer’ f 100; perc. 5 M. P. IJkema te Sandfirden f 165; perc. 6 IJ. M. IJkema te Sandfirden f 192; perc, 7 J. Attema te Sandfirden f 11; perc. 8 IJ. M. IJkema voornoemd f 190; perc. 9 IJ. P. IJkema voornoemd f298; perc. 10 idem f213; perc. 11 W. Valkema te Oudega f85; perc. 12 W. v. d. Lageweg te Workum f 130; perc. 13 H. Abma voornoemd f141; perc. 14 M. Zijlstra te Hieslum f 109; perc. 15 Johs. Boersma te Idzega f291; pcrc. 16 B. Postma te Oudega f269; perc. 17 Tj. Grasman te Oudega f 166; perc. 18 H. Abma te Oudega f68. Totale opbrengst-f 3322. ma— DONDERDAG 12 MAART a.s. is de laatste voorstelling van ;;i Gratis toeoang op vertoon van Werkloozenkaart Voor Stedelijke ötlasilog moei oelaald worüea op le Rang f 0.10, rg 2e Ra^gf f 0.07, Balcon f 0 12’/a Alleen toegang boven 18 jaar BB alles uitstekend verliep. We kunnen niet anders zeggen dan dat het „in de bus” was. Uit alle richtingen waren collega’s opgeko men, die anders Zaterdags geen dienst had den. Het primitieve vervoermiddel uit vroeger dagen, een „kroade” met eenige kisten ont brak niet in de rij varf vrachtwagens en automobielen. Ondertusschen voegden de andere vrachtdiensten, die hun staanplaatsen op Kleine Palen en Hoogend hadden, zich oij de stoet <en zoo arriveerde men te ruim 2 uur op de plaats van bestemming: het Martiniplein, alwaar we o. a. opmerkten Een gelukwènsch van de Galigastraat. onze burgemeester de heer P. J. de Hoop, de wethouders Blok en Potma, de directeur van gemeentewerken de heer De Kok, enz. Nadat ieder zijn plaats had ingenomen, vereenigden de vrachtrijders zich in het met bloemen versierde nieuwe veerhuis van den heer L. de Jong aldaar. Nadat het muziekcorps het „Lang zal hij leven” had ingezet nam de heer Van Netten van Heeg het woord. Spr. bracht in de eerste plaats dank aan den Comm, van Politie voor de prachtige medewerking, welke men van hem had ondervonden en ook voor de leiding 1 van de stoet, die hij eveneens op zich had genomen. Spr. las verder een ingekomen schriftélijke felicitatie van de firma H. Bren- ninkmeijer Zonen, welke vergezeld ging van twee kistjes fijne sigaren. Dank bracht spr. verder aan de buurtvereeniging Galigastraat voor het aangeboden keurige bloemstuk; ook had men van de heer F. Ozinga sigaren ontvangen, die onder de vrachtrijders ver deeld moesten worden. Bloemen waren er nog van de fa. Dethmers en Co., sigaren van de Wed. Joustra en .Zoon, een taart van de fa. Henstra, ook Tjalsma uit Offinga- wier nad gebak aangeboden, terwijl de veer huishouder De Jong de consumptie gratis beschikbaar stelde. Ook oud-vrachtrijder van Foeken te Stavoren had nog bloemen gezonden. Dat een en ander op hooge prijs werd gesteld kan men begrijpen. Het duurde niet lang of allen zaten te dampen van je welste. De vrachtrijders staan nu eenmaal bekend als sterke rookers, vandaar zeker ook de benaming van een zekere soort siga ren, nl.: „merk karrijder”. Van Netten speechte er druk op los en eindigde met het bekende gedichtje: „Durf te leven, kwel u niet Met te veel gedachten. Doe uw werk en zing uw lied Onder blij verwachten.” Voorts werd er melding gemaakt van een binnengekomen telefonische gelukwensch van collega van Dijk van Rauwerd, die zeer tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn. Hierna kreeg collega De Vlas het woord. Spr. zou spreken namens alle vrachtrijders. Ook hij bracht in de eerste plaats hulde aan de Commissaris van Politie voor zijn uit nemende leiding en de groote medewerking, de vrachtrijders steeds bewezen. Het had spr. goed gedaan Vonk van Bolsward aan het hoofd van de optocht te zien gaan. Kar rijder Vonk als oudste van zijn collega’s had hier z. i. recht op. Hij stelde dan ook voor om onder het spelen van de muziek een „lang zal hij leven” aan te heffen. Spr. me moreerde verder hoe de „kroade” uit vroe ger dagen vervangen was door de „honde- kar”, weer later door „paard en wagen” en thans door de auto’s. Alles wisselt. Ook de heer L. de Jong heeft zijn veerhuis ver plaatst. Hij hoopt dat de goede verstand houding, welke er thans tusschen de vracht rijders en deze familie bestaat, zoo mag blijven. De Jong en echtgenoote hebben gezeten waren, wilde den eersten passeeren, Abonnement i per jaar f 2.50 ft. p. posi I 160. AdvertentiSn 9 cl. p. regel Ing. ronden mededeellngen hooger. Abonnement belangrijke korting Advertenllén worden tevens gratis ge ehatet in de SNEEKER COURANT KIESWET. Deelneming aan dte stemming in eene andere gemeente. De BURGEMEESTER van SNEEK; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een kiezer bij de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten in plaats van in de gemeente, op welker kiezerslijst hij voor komt, in eene andere gemeerde aan de stem ming kan deelnemen. Die andere gemeente moet gelegen zijn in dezelfde provincie. De kiezer kan in die an dere gemeente niet bij volmacht stemmen. De kiezer, die bij de aanstaande verkie zing gebruik wil maken van deze bevoegd heid, deelt, U1TERL1JK VEERTIEN DAGEN vóór’ de voor de stemming bepaalde dag (22 April a.s.), in persoon ter secretarie van een gemeente aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen amb tenaar mede, in welke gemeente hij aan de stemming deelnemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagteeke- ning en plaats zijner geboorte, de gemeente, in welke hij op de voor deze verkiezingen geldende kiezerslijst voorkomt, en een adres in de gemeente, in welke hij aan de stem ming wil deelnemen, zoo mogelijk met aan duiding van straat en nummer; aan dit op gegeven adres ontvangt de kiezer, zoo deze bevoegd is aan de stemming deel te nemen, de in artikel 53 der Kieswet vermelde op- roepingskaart voor de stemming. Van de mededeeling wordt een schrifte lijke verklaring opgemaakt; zij wordt door de kiezer en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar ender- teekend. Een afschrift van die verklaring wordt de kiezer uitgereikt. SNEEK, 10 Maart 1931. i heerenkleeding SMEEK W. BURGSTRAAT 9 W miuuiw. .j n 11-nngu^Tiii ul» mi miiwirnriii ■A NIEUWE SNEEKER COURANT 1 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1