3 I id AUTOVERHUUR-TARiÊF a f0.10 p. K.M. a - 0.15 a - 0.15 Dit Mo. bestaat uit 2 bladen ftite Orgaas te Gemeente tal Verschijnt Woensdag 18* Maart 1931 H1IBWSTIJD1MGEN. 2 Een Heer annex SHEERER OOURftMT en WYMBRITSERADEEL r Ruwe en Roede Handen door koude, door schoonmaak of ander werk, moet men vooral 'i avonds Inwrijven met Purol, dan zijn ze reeds den volgenden morgen weer gaaf en zacht. Purol In doozen van 30, 60, 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. I F. OZ1NGA - SNEEK Srandeióqn <Jeneoen _j.’ S.KQpoenboat Sneek. Uw bed slecht? 47 e Jaargang Blad No. 49 Eerste Uitgave: KIEZEBRINK Co. Reclamekolom. (Telefoon Pf?-. 152 Friesch Grondbezit. groeiende geslacht wordt het straks moeilijk van dank aan den spreker. seerde Nederl. 1 niet te herstellen schade ontstaan; hij heeft HEEG, 17 Mrt, Uitslag van de gister avond ten overstaan van Notaris Mulder te Sneek gehouden verkooping ten verzoeke van den heer H. Boersma te Sneek van de burgerhulzinge op de Verste Helling alhier bewoond door G. H. van Brug en S. Hofstra, is, dat kooper werd de heer F. Leenstra, van boerenbedrijf alhier voor f 1651.— HORLOGES Fijnste wereldmerk Hoogste accuratesse Alleen bij H. DE JONG, Sneek. Alpina Gruen Gilde. DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS met smaak en ondervinding draagt kleeding van I te 1 vrijheid heeft late men het kind bezig met het werk waaraan het zin heeft, later wijdt het zich wel weder aan een ander vak; dat komt alles op z’n pootjes terecht. Eerbied hebben we noodig voor de aandachts-con- centratie van het kind, als het gezondste psychische groeiproces; weggezonken zijn in het werk vermoeit niet, wel het er uit gerukt worden; dan ontstaan de kribbige kinderen, kribbig omdat ze altijd in hun uitingen ge remd worden. Wij moeten iets hebben van de nederig heid van den waren wetenschapsman, die weet hoe weinig hij weet; wij ook weten van het innerlijk gebeuren in onze kinderen zoo weinig, dat wij ons moeten hoeden daarin in te grijpen, waarvan wij de kwade reacties kennen. i i Hulsel ij ke tragedie. In een nieuwe woning In de buurt van Keulen woonde sinds enkelen tijd een ge zin met vier kinderen. Daar de woning nog niet goed droog was, besloten de ouders de slaapkamers van de kinderen te verwarmen. Een klein kacheltje werd In de kamer geplaatst. Dit kacheltje schijnt defect te zijn geweest, want toen de moeder Zaterdagochtend in de slaapkamer kwam, vond ze haar vierjarig dochtertje en haar zoontjes van 3 en 2 jaar dood in hun bedjes. Alleen het jongste kind leefde nog en kon worden gered. En wat zijn de gevolgen als we aan de voorwaarden der Montessori-school vol doen? Er is winst in menschvorming, want de Montessori-school vormt kinderen. Het ^HEERENKLEEDING V SNEEK WIJDE BURGSTRAAT 9 Sierlijk van lijn Elegante Coupe Onberispelijke afwerking Laagste prijzen Auto zonder chauffeur Idem met chauffeur Groote Auto 6-7 pers. (zonder chauffeur) Idem idem met chauffeur Stadsritjes Wachtgeld paalde periode een betere voeding wordt ge geven. Die periode is in dat geval de gevoe lige periode. De larven van een bepaalde vlinder begeven zich allen naar de buiten kant van de boom, waar zij tot ontwikkeling komen, daar is het plantenvoedsel het meest malsch. En die trek is het gevolg van het feit i menleving, iedere ziel is voorbereid tot die gevoelig zijn voor het licht en daardoor zich naar de buitenkant van de boom richten; ze tucht, vraagt men? Het bezige kind oefent zijn echter alleen daarvoor gevoelig tot ze zich in zelfbedwang en toewijding, nergens het eerstq voedsel genuttigd hebben. Onge-1 veer tegelijkertijd dat prof. Hugo de Vries deze gevoelige perioden in de biologie vast stelde, ontdekte Maria Montessori iets soort gelijks in de geestesgroei van kinderen; ze ontdekte dit bij abnormale kinderen, met dus een vertraagd ontwikkelingsproces van de geest. Haar bleek dat in physisch en psy chisch opzicht in de tijd vóór de lagere school zeer belangrijke gevoelige perioden voorkomen. De tastzin bv. wordt dan ont wikkeld; deze spierzin is primair in de aan vankelijke ontwikkeling en daarvan dient geprofiteerd. Daarom gaf Montessori in de voorbereidende school veel leermiddelen voor die tastzin. Men leert daar in de grond geen lezen en schrijven, alleen de spierzin wordt daar ontwikkeld en deze leidt vanzelf tot het leeren der lettervormen enz. vankelijk een radicaal advies, doch herzag is met wat Marx en Sovjet willen. I-- verwerping door de Eerste Kamer. Ze heeftvoor politieke winstmakerij, de groote massa ÜUö U1IZ.C Z.1JUC gCKUZ.CH, WÜL CCll UCl ZCgCH— rijke gevolgen van het optreden van Friesch Grondbezit is, die op de ernstige gevolgen der wet aanhoudend heeft gewezen. Het geheele ontwerp ademt de geest, dat de verpachter een onbarmhartig, de pach ter een edel, onderdrukt wezen is. Nu mag het waar geweest zijn, dat de pachter in dagen van hoogconjunctuur de zwakkere partij is, maar nu is het wel anders. Steeds zijn aan beide zijden mogelijkheden van kracht en zwakte, wat afhangt van omstan digheden, die, zooals nu ook weer bleek, zeer snel kunnen wisselen. De verpachter vertrouwt zijn goed aan de pachter toe en zorgt deze er niet goed vqor, dan kan vaak horcfnllon cnharlo nnfetonn' hii hppft niet steeds de zwakste zijn. Spr. komt nu tot het wetsontwerp en wej eerst tot art. 1629a, waarbij de verpachter moet zorgen dat het verpachte in goeden staat van onderhoud blijft, dus ook het bouwland, dat dan behoorlijk moet worden gewied enz. Dat zal wel niet de bedoeling zijn, maar nergens is gezegd of geschreven dat dit niet zoo is, wat teekenend is voor de mentaliteit waarin deze wet behandeld is; het artikel zal natuurlijk alleen de ge-'die zijn al belangrijk gedaald, hier en daar en slechts een gradueel verschil Ook Als men nu het principe der gevoelige pe rioden aanvaardt, heeft men nog noodig een omgeving van waaruit prikkels op het jonge individu uitgaan om de eigen activiteit te ontwikkelen. We hebben daarvoor onze ge zellige lokalen, ons leermateriaal en de on derwijzeres weet precies wat het kind voor nut van zoo’n stukje materiaal kan hebben, het kind krijgt slechts een kort lesje, het krijgt de eerste stoot, waarna het al spoedig zelf in het gebruik van het materiaal ver diept is. 'tadr>et> leeren ze zoo vroeg op eigen wieken drijven en toch aan orde wennen als in onze school, die ook een sanatorium is voor zenuwach tigheid; het is de ware leerschool der zelf discipline, een onwaardeerbare weldaad voor kinderen, die moeten opgevoed tot so ciale wezens. Tucht en gehoorzaamheid groeien met het groeiende kind. Sluit de Montessori 1. school wel aan bij het M. O., vraagt men? Als het kind zelf zich ontwikkeld heeft, en.dat doet het op de Montessori 1. s., is het op de beste wijze voorbereid voor het M. O.; juist zij die van buiten af wat geleerd hebben struikelen er; de M. S. doet in dc eerste plaats een beroep op het kunnen der kinderen. Buitendien zijn er bewijzen, dat het met de Montessori-leer- lingen bij het M. O. goed gaat. Prof. Révesz heeft door .een enquête aangetoond, dat 29.1 der kinderen der gewone school in de le klas van het M. O. struikelden; slechts 10 der Montessori-kinderen faalden echter, zooals uit de enquêi:e van een groot dag blad bleek. Spr. schildert tenslotte de school als een tuin vol gevoelige plantjes, waarin wij met de geest der liefde moeten wieden en als een goed hortulanus eerder moeten afwach ten wat er groeien zal. Spr. hoopt dat er hier in Sneek ook ruim te gegeven worde aan de voor het men- schenkind zoo waardevolle Montessori-ge- dachte en hij drukte de wensch uit dat de gemeente dat zal doen opdat alle kinderen gelegenheid krijgen die school te bezoeken. Spr. zou het van groot belang achten als een gezelschap uit Sneek z’n school eens bezocht om in de praktijk met dit onderwijs kennis te maken. Bij de discussie die volgde, werd er van verschillende zijden op gewezen dat komt er een 1. Montessori-school het de bedoeling is dat kinderen uit alle standen die inrichting kunnen bezoeken. In verband daarmede stelde de heer Piccardt 2 reisbil jetten naar en van Amsterdam beschikbaar voor vertegenwoordigers der arbeiders, die met dit onderwijs eens zouden willen kennis maken. In de pauze werd druk gebruik gemaakt van de gelegenheid werkstukken der leer lingen te bezichtigen. Montessori lager onderwijs. De afd. Sneek van de Ned. Montessoriver. en de ver. „De Sneeker Montessorischool” hielden Vrijdagavond een openbare verga dering in Aere Perennius; de heer S. d e Vries, hoofd der Wilhelmina-Catharina- school te Amsterdam sprak er over „Zelf opvoeding in de Lagere school”. De voorzitter, de heer dr. Klein, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de vertegenwoordigers van het D. B., raads leden, onderwijs-autoriteiten enz. Spr. deel de als verheugend feit nog mede, dat de Ned. Montessori-ver. dit jaar ’t congres hier zal houden. Spr. vraagt de steun van allen om dit congres waardig te ontvangen. Hier na geeft de voorzitter het woord aan den heer De Vries. Spr. wilde aantoonen waarom een voorbereidende Montessori 1. school dient gevolgd door eenzelfde lagere school. Voor wie ervaart de ontwikkelings- rijkdom welke voor de kinderen ligt in de nieuwe opvoeding is spreken in deze plicht. Opvoeding is de opzettelijke inwerking van de volwassene op het groeiende individu zegt de oude opvoedingsleer, maar de nieu we zegt: „education is a process of living”, dus opvoeding is zelf een levensproces; de oude leer is die van de hetero-, de nieuwe van de auto-opvoeding. Hierin dus ligt het kernverschil tusschen oude en nieuwe school. Met dat „oude” zij niets van depreciatie be doeld, spr heeft daarvoor te lang gestaan in de oude school; het geldt alleen een prin cipieel tegenover elkander stellen. Voor spr. is de oude school het beste getypeerd met de vergelijking van een electrische moe- derklok met allerlei klokken er omheen: ver springt de moederklok een minuut dan doen de anderen het ook; er is een, die het geheele proces regelt, dat hem van buiten is opge legd, de onderwijzer. Daarentegen is de nieuwe school de tuin met vele gewassen, die alle eigen krachten hebben, werkende in hun tempo, zoodat de een voordeelig op schiet, de ander minder, de een zwaar bloeit, de ander niet, de eene aar veel vrucht draagt, de ander loos is. Er heeft dus wel een geweldige verschuiving van energie- ontplooiing plaats gehad van de onderwijs kracht in de oude school naar de kinderen zelf in de nieuwe school, waar de innerlijke ontwikkeling van het individu overgelaten wordt aan dat individu, alleen geeft de leerkracht er leiding bij, de omstandigheden voor de groei zoo gunstig mogelijk makend. Om te begrijpen waarom een Montessori lagere school de ontwikkeling van het kind eerst tot zijn volle recht laat komen, moet men iets begrijpen van de nieuwe ideeën om trent de ontwikkeling van elk levend wezen, de kwestie der gevoelige perioden. Onder gevoelige perioden verstaan we in de bio logie een eenmaal in de ontwikkelingsgang van een individu voorkomende mogelijkheid tot ontwikkeling van zekere eigenschap. In de bijenwereld moet in elke korf een konin gin zijn, gaat deze te niet dan moet er in voorzien worden en uit elke werkbijlarve kan een koningin groeien als in een be- Zoo is er ook een gevoelige periode voor woorden, vooral mooie woorden; lezen en schrijven volgen dus uit ’t gehoorzamen aan de gevoelige periode. Maar dat wil niet zeg gen dat alle kinderen moeten kunnen lezen en schrijven voor ze naar de 1. s. gaan; er zijn immers zware en looze aren, we fokken de kinderen niet op maar remmen ze even min. De nieuwe kinderpsychologie wijst on barmhartig op de fout van het oude stelsel, dat alle kinderen gelijk behandelde. Het na geslacht ook hier zal de vroede vaderen dankbaar zijn als ze het het beste opvoe dingssysteem geven dat er thans is. dus een vertrouwenspositie en kan dus ook toe: Verstoor de bestaande verhoudingen niet, ge brengt ook ’n ramp over de pach- tersstand, waarvoor gij denkt op te komen. Nu is de verhouding nog vaak broeder-hoe- der, straks wordt die de ijskoude van orde en wet. Het geld dat in de landbouw zit komt volgens de statistieken ook van economisch- zwakken nl. van weduwen en weezen. Achter het geroep over humaniteit zit slechts de zucht naar politiek gewin. Niet de huurprij- zen zijp de oorzaak van de slechte toestand, ‘JU 111 g>.uuaiu, llivi Vil uac*i* bouwen betreffen. zijn ze er al bijna niet meer. De bodem van De pachter heeft voorts eventueel het Nederland behoort voor een zeer groot deel (3/5) aan eigenerfde boeren, waarvan 92000 met een bedrijf van 1 tot 10 H.A., die veelal hypotheek hebben en dus- door de daling der grondprijzen zwaar getroffen zullen worden. Hun tamelijke welvaart, vrucht van jarenlange arbeid, wordt vernie tigd, ziedaar het anti-sociale van deze wet. Voor de meer dan 100.000 verpachters is het pachtinkomen meestal als een pensioen te beschouwen; de nood van de een wil men nu verlichten door den ander in nood te brengen! Wat zou men doen als hier een aanslag werd gepleegd op het pensioen der ambtenaren! De crisisnood wordt door de wet slechts verergerd omdat tal van ver pachters tot de bedelstaf worden gebracht. Er moet naar andere maatregelen uitgezien. De overheid moet krachtig ingrijpen in de productieprijzen, waardoor een behoorlijk ondernemersloon moet gewaarborgd. Het sociale streven der laatste jaren heeft de landbouw doen uitbuiten ten bate der andere groepen en daartegen hebben alle groepen uit de landbouw de handen ineen te slaan. Als dan de geheele georganiseerde land bouw deze wet niet wil, waarom valt men er óns dan nog lastig mee? Wel, men heeft er een politieke zaak van gemaakt. De S.D. A.P. wil met een nieuwe pachtwet de socia lisatie voorbereiden. En daarom moet Friesch Grondbezit blijven bestaan. De eer ste stap óp de heillooze weg naar sociali satie is gezet. Wij hebben een sterk geor ganiseerde macht tegenover ons, en slechts door organisatie zullen wij geen gemak kelijke prooi zijn. Daarbij komt dat we in vloed moeten uitoefenen op de keuze der leden van de pachtcommissie, anders zijn we geheel verloren. Er zal veel blijven te doen, ook als de pachtwet er niet komt. En komt ze er dan is er nog meer, want dan zullen wij het bezit moeten beschermen. Er is dus een ernstige situatie, waartegen slechts organisatie past. Als we 10 maal sterker waren geweest, had deze aanslag op ons bezit kunnen worden voorkomen. Laten wij onze geringe individueele krachten samenvoegen om een vastberaden phalanx van meer dan 100.000 verpachters en meer dan 100.000 eigenerfde boeren te vormen. Er is veel verschil van levens- of wereldbe schouwing, maar deze behoeft geen geweld aangedaan in onze organisatie, het gevaar doe ons nauw aaneensluiten en alle ondef- volkshuisvesting en A - 0.17'/2 a -1.00 rit a - 0.50 uur Autobussen voor gezelschappen speciaal tarief. Trouwrijden zeer billijke conditiën. Voor groote ritten nog speciale tarieven. Uitsluitend nieuwe wagens. Beleefd aanbevelend OFF. FORD-DEALER TELEFOON 292 SPECIAAL In de vergadering van de afd. Sneek, Wymbritseradeel en Ijlst van de Vereen. Friesch Grondbezit in „Onder de Linden”, Maandagmorgen gehouden, onder voorzit terschap van den heer P. Kramer, werden tot bestuursleden herkozen de h.h. P. Kramer cn M. Kramer. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd aangewezen de heer Johs. Cnossen Jzn., tot plaatsvervanger de heer W. Atsma. De heer A. R. Douma van Murmerwoude sprak over de pachtwetgeving en het grond bezit, organiseeren of ten gronde gaan. Spr. wees op de wereldcrisis, en op de moeilijkheid hierin verbetering te brengen. Onze voortreffelijke landgenoot Colijn wees er te Genève op dat Europa de chaos dreig de als men voortging de tariefmuren op te trekken. Ook de Nederlandsche landbouw ondergaat de druk der tijden, de verpachters zoowel als de pachters beleven moeilijke tij den en de toekomst lijkt weinig hoopvol. De groote oorlog heeft overal economische ont wrichting gebracht, het vredesverdrag van Versailles, dat de Centralen zware verplich tingen oplegde, noopt deze de tarieven hoog op te voeren, waardoor ook Nederland in- Zachte qeuniqe JH die ook voor prijszetting zou recht noodzakelijke reparaties na schrifte lijke aanmaning op kosten van den verpach ter te doen verrichten, waardoor deze ver pachter bij ongenoegen bv. in het laatste pachtjaar zeer op kosten kan worden ge jaagd. Dan is er art. 1630: De verpachter moet de pachter schadeloos stellen voor de ver beteringen in de laatste 10 jaar aangebracht. Dit kan tengevolge hebben dat de verpach ter eenige duizenden heeft neer te tellen. Het bezit wordt door deze bepalingen sterk ge deprecieerd. Vervolgens staat spr. stil bij de in dit ontwerp mogelijk gemaakte vermindering van pachtprijs door buitengewone omstan digheden, die niet tevoren vast te stellen waren. Wat zijn buitengewone omstandigheden? De eene boer is bekwamer om de gevolgen van veel regen of groot droogte te weer staan dan de ander. Toch moet de verpach ter altijd betalen; hier dreigt een serie van processen. Ook al is onbekwaamheid en na latigheid de oorzaak der slechte resultaten, dan zal de pachter uit zucht naar zelfbehoud schadevergoeding eischen wegens buitenge wone omstandigheden. De verpachter mist alle rechtszekerheid, hij begeeft zich in een financieel avontuur en wordt door den pach ter uit zijn bezit gedrongen. Art. 1636 is het belangrijkste. Het gaat over de huurverlenging; de kantonrechter kan de termijn 2 X verlengen volgens plaat selijk gebruik en nu beweert men in Fries land al dat dit gebruik is 5 a 6 jaar. Ook kan de kantonrechter de huurprijs bepalen. Dit is in strijd met de door alle eeuwen heen gegolden hebbende rechtsprincipes en een bevoorrechting van de zittende pachter. Men weet nooit vooruit of men z’n vast goed niet moet verkoopen en een lange huurtermijn drukt die verkoopprijs zeer, omdat de gega digden voor eigen gebruik zijn uitgescha keld en de pachter nog vergoeding voor verbeteringen van de nieuwe kooper ook kan eischen. Ook krijgt men moeilijkheden met de hypotheekverstrekking. Geld wil vóór alles zekerheid en waar hier alle zekerheid ontbreekt, waagt men zich er niet aan. Le- vensverzekeringmijen wachten met het ver strekken van gelden op landerijen dan ook nu al de wet af. Wel kunnen bij contract be paalde verbeteringen uitgesloten worden UuV uns nauw aaneensluiten en aue unuef- van vergoeding, maar dat kan niet meer op- linge verschil vergeten. Zoo vereenigd willen genomen in de bestaande contracten, er iswij optreden tegen de ontbindende krachten dus ongelijke rechtsbedeeling. Voor het op-'van dezen tijd. groeiende geslacht wordt het straks moeilijk; Er werd na deze rede eenige discussie ge- iets te pachten, wegens het continuatierecht voerd, waarbij vooral werd gewezen op het en men begrijpt dan ook niet hoe de Jonger-feit, dat de daling der groothandelsprijzen ein deze wet kan toejuichen. Het wordt on-[zich niet uitdrukt in een daling der klein mogelijk gemaakt straks de pachterstand handelsprijzen en dat door de organisatie frisch bloed toe te voegen. De wet laatvan werkgevers en werknemers in de indus- slechts één gelegenheid de contracten te be- j trie er geen kans is dat deze prijzen zullen eindigen nl. als ’t geldt de belangen van dalen, daar ook de loonen niet zullen om handel en nijverheid, laag gaan. De inleider zag ten dezen heil Zelfs die bepaling was aanvankelijk verge-j in regeeringsmaatregelen, die ook voor ten en is er door een Kamerlid ingebracht, landbouwproducten een wat ook de mentaliteit weer teekent. Zelfs moeten invoeren. Friesch Grondbezit zal de erfgenamen van den pachter kunnen ver- J deze geheele kwestie, zoowel als die der lenging van pacht vragen; zoo kan de ver-; sociale lasten welke op het landbouwbedrijf pachter een huurder krijgen die hem totaal rusten, in studie nemen. onbekend is. De heer P. Kramer sloot met een woord Abonnementper jaar f 2.50 b. p. post l 160. Advertentiftn 9 ct. p. regel. Ing zonden mededeeltngen hooger. Abonnement belangrijke korting Advertentltn worden levens gratis ge stamtal in de SNEEKER COURANT Wij herstellen en verbeteren afdoende, snel en b 111 ij k 50 jaren ervaring Alles voor Uw slaapkamer BAKKER’S Beddenmagazijn Grootzand 43-45 SNEEK maatschappelijk leven eischt werken, elkaar eerbiedigen, orde bewaren, genieten van het mooie, verrichten van practische bezighe den; aan dat alles wennen de kinderen in de Montessori-school. Uit de harmonie in het j individu krijgen we de harmonie in de sa- dat deze larven in een bepaalde periode zeer harmonie. Hoe vereenzelvigt men de vrijheid met de direct bijdraagt tot de oorlogsschatting, die In de tweede plaats is noodig vrijheid de Centralen moeten betalen. Een groote voor de leerlingen te doen, wat ze willen; de? kwaal moet echter met groote middelen be- Montessorischool moet dus vrijheid hebbenstreden, een pachtwet is daarvoor geen ge- van rooster, een conditio siné qua non voor neesmiddel. het nieuwe opvoedingssysteem. Als men die| Spr. staat nu stil bij deze pachtwet, die vrijheid heeft late men het kind bezig met een politiek agitatiemiddel is, dat van de - hand moet gewezen. De geheele georgani- Dit artikel grijpt zoo diep in de eigen- otvtdu Ntvk.i. landbouw heeft'er zich tegen domsverhoudingen in, dat het een soort ont- uitgesproken. De Friesche Mij. stuurde aan- eigening is later dit ondoordacht advies en is nu voor deze wet is verlaagd tot een reclame-object dus onze zijde gekozen, wat een der zegen- vergaapt zich aan de schijn. - De verpachter beurde door alle tijden heen slechts een matige rente, vaak beneden hypotheek- en effectenrente. Als de geldge ver zijn geld niet meer in grondbezit steekt is de landbouw geen goede dienst bewezen, dan trekt hij zich terug, de pachter met wat geld zal zelf een boerderij onder zware hypo theek met zeer hooge rente moeten koopen, en wie niets bezit zal van het tooneel ver dwijnen. De pachters zullen plaats moeten maken voor de zoons van gegoede boeren, voor wie een plaats gekocht is. En dan i? het voor den pachter zonder geld inderdaad een reis geweest in sneltreinvaart naar het station Nergenshuizen! Spr. roept de ijveraars voor de nieuwe wet F SN EEK - Telefoon Na IM om- 1 ij 99 99 L I NIEUWE ENEEKER COURANT I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1