Officieel orgaan der gemeente Sneek III na Saterdag 21 Maart 1981 Uit onze Raadzaal. ai Dit Ho. bestut uit 4 bladen e je Ct. 3t. pt. Dt. 3t. Dt. 3t. :t. 2t. e annex SNEEKER COURANT (74e Jaargang) 8 Eerste blad No. 50 47e Jaargang Uitgave Co. i 'i .5 De SNEEKER COURANT i« een Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting B. en W, bieden den raad de volgende voorstellen aan: INGEKOMEN: d.d. 3 Maart 1931, no. X 08.3(5); BESLUIT: SNEEK, IQ Maart 1931. Aan de Gemeenteraad. SNEEK, 16 Februari 1931. Aan de Gemeenteraad. Aldus enz. ten. SNEEK, 12 Maart 1931. Aan de Gemeenteraad. SNEEK, 24 Februari 1931. Aan de Gemeenteraad. SNEEK, 10 Maart 1931. Aan de Gemeenteraad. BESLUIT: Aldus enz. Aldus enz. SNEEK, 3 Maart 1931. Aan de Gemeenteraad. SNEEK, 17 Maart 1931. Aan de Gemeenteraad. leering aldaar en het inrichten van een gedeelte van het bij het eerste lid van dat artikel af te wijken. Het spreekt LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN OVER FEBRUARI 1931. No. 1.714.521-4(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.J, ijsbrechtum, Wolsum, Harlch, Hemelum, Bakhuizen, Nijemlrdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, roppiugawler, Warns, Rauwerd Contröle op de oplaag toegestaan. No. X 08.3(5). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van de instructie voor den stadsbeiaardier. No. X 07351.32(52). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het raadsbesluit van 17 November 1930, no. 10, tot het aangaan van een overeenkomst met de Zuid-Friesche tuin- bouwvereeniging betreffende de beschikbaar stelling van een veilingsterrein aan de Op- penfjuizerweg. Nö. VI 07.352.1(1). Rapport van de Commissie voor rekenin gen en begroetingen, betreffende een plan tot wijziging van de begroeting van het Bur gerlijk Armbestuur voor 1930. der schattingscommissie voor de Rijksinkom- stenbelasting. No. 1.754.21(11), Voorstel van Burgemeester en Wethouders lot onderhandsche aanbesteding van de op- spuiting van het spoordok aan S. Krikke te Heerenveen. No. 208. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om voor rekening van de gemeente te nemen de kosten van vervanging van den heer Dr. J. Oosterhuis, leeraar aan het gymnasium, voor de duur van diens in 1931 eventueel te ondernemen studiereis naar en door Neder landsch Indië. Terzool Wyckel, Wij stellen U thans voor te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 10 Maart 1931, no. 1.754.2(11); :t. Li S8 BESLUIT: onder voorbehoud van de goedkeuring der Gedeputeerde Staten, voor de tijd van een jaar, ingaande op een nader door Burgemeester en Wethouders te bepalen dag, aan W. Hoppe, garagehouder te Sneek, onder nader door Burgemeester en Wethouders te stellen voorwaarden onder voorbehoud van de goedkeuring der Gedeputeerde Staten tot wijziging van het raadsbesluit van 17 November 1930, no. 10, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten bij besluit van 26 November 1930, no. 2, 2e afdeeling, tot het aangaan van een overeenkomst met de Zuld-Friesche tuin- bouwvereeniging betreffende de beschikbaarstelling van een veilingsterrein aan de Oppenhuizerweg in die zin, dat in punt 6 In plaats van 10 jaar wordt gelezen: „15 jaar”. Het Bestuur van de Zuid-Friesche tuinbouwvereeniging heeft zich tot ons gewend met een adres, waarin wordt verzocht het raadsbesluit van 17 November 1930, no. 10, ‘tot het aangaan van een overeenkomst met die vereeniging betreffende de beschikbaarstelling van een veilingsterrein aan de Oppenhuizerweg in die zin te wijzigen, dat de te sluiten huurovereenkomst in plaats van voor 10 jaren voor 15 achtereenvolgende jaren zal gelden. Deze wensch spruit voort uit de omstandigheid, dat de geldmarkt in de betrek kelijk korte huurtermijn van 10 jaren blijkbaar een bezwaar ziet, om de voor de inrichting van het terrein benoodigde gelden te verschaffen. De moeilijkheid schijnt te zijn op gelost, indien die huurtermijn tot 15 jaren wordt verlengd. Waar, uit een oogpunt van gemeentebelang, o. i. tegen deze verlenging geen bezwaar bestaat, stellen wij U voor aan het verzoek te voldoen en het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 24 Februari 1931. no. X 07.351.32(52); op f60.951.De commissie heeft tegen verhooging geen bezwaar en adviseert tot inwilliging van de verzoekschrlf- t om over te gaan tot de benoeming van 4 leden No. 1.754.2(11). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verpachting van het recht van inning van de voor het gebruik van het parkeerterrein op het Oud-Kerkhof te heffen rechten. Bij schrijven van l December 1930 en in aansluiting daarop bij dat van 27 Januari jl., is door het Burgerlijk Armbestuur een subsidieverhooging aangevraagd voor de algemeene dienst van respectievelijk f 3000.en f 2000. totaal f 5000.De aanvraag om verhooging wordt gemo tiveerd doordat de post ondersteuning aan werkloozen met ongeveer deze bedragen is overschreden. I De post subsidie zal dan worden gebracht in totaal Het Bestuur der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier heeft zich tot ons gewend met het verzoek, het daar heen te leiden, dat van begin Mei tot en met half September in plaats van des Vrijdagsmiddags, een beiaard-bespeling wordt gegeven op een der avonden in de week. Het adres- seerend bestuur is van oordeel en wij kunnen daarmede wel instemmen dat voor het rustig genieten van het beiaardspel een stille zomeravond zich beter leent dan een drukke zomermiddag. Wij stellen U voor artikel 1 van Hans Veldstra, ambtenaar ter secretarie, van Leeuwarden naar le Woudstraat 28; Folgert Hoven, agent van politie, van Delfzijl naar Een heid 9; Anna Maria van die Westering, hoofd Chr. Bewaarschool, van Huizen (N.-H.) naar Willem Lodewijkstr. 39; Cornells Groen, koop man, van Amersfoort naar Joh. Willem Frisostr. 15; Hiltje Vooistra, echtgen. van Wander Ban- tema, z. b., van Heerenveen naar le Oosterkade 16; *Rtake de Jong, z. b., van Amsterdam naar Oppenhuizerweg 110; *Jacob Koerten, koopman, v. Leeuwarden naar Oosterdijk 29a; *Tijs Wijt zes Klijnstra, veehouder, van Loënga naar Park- buurt 37; Akke Sevensma, z. b., van Zeist naar Tulpstraat 1; Geert Gresel, kellner, van Gronin gen naar Wijde Noorderhorne 2; Marijke Huis man, dienstbode, van Workum naar Stations straat 15; Foeke Douma, smidsknecht, van Wommels naar Kruizebroederstraat 36; *Jelle Regeling, timmerman, van Langweer n. Nieuw- buurt 3; *Theunfe de Boer, majoor-machinist b. d. Kon. Marine, van Vlissingen naar J. W. Fri sostr. 36; *Dirk Eleveld, assistent Dir. Bel., van Roosendaal naar Ged. Pol 27a; Grietje Dijk' stra, huishoudster, van Wassenaar naar Sta tionsstraat 32; Albert Epke Idzenga, z. b., van Leeuwarden naar Kloosterstraat 7; Antonio Bar- buio, granietwerker, van Italië naar Kleinzand 54; Situwke van der Meulen, echtgen. van Laas van der Zee, z. b., van Bolsward naar Jan van Nassaustraat 23; Catharina Christina v. Schoot, winkeljuffrouw, van Lemmer naar Grootzand 16a; Aaltje Bethlehem, dienstbode, van Balk n. Kleinzand 45; *Foppe Jan Japenga, hoofd La gere school v. h. 7e leerjaar, van Amsterdam n. Emmastraat 10; Abe de Jong, z. b., van Wonds- end naar Willem de Zwiigerstraat 6; Trijntje Hoekstra, dienstbode van Franeker naar Schaap- marktplein 4; Fokje Baarda, dienstbode, van Leeuwarden naar Kruizebroederstraat 73; Cor nells Adrianus Jelier, kantoorbediende, van Leeuwarden naar Bothniakade 55; Grietje Bij- voets, wed. van Sijbrand Peper, z. b., van Fra neker naar Kruizebroederstr. 36; Hinke Keestra, huishoudster, van Hijlaard naar Willem de Zwij- gerstraat 112; Hinke Teijema, huishoudster, van St. Johannesga naar 2e Zomerrakbuurt 17; Wieger Ekkers, caféhouder, van Oudehaske naar Kleinzand 36. VERTROKKEN: Anna Catharina Nijhuis, hulp i. d. huish., van Galigastr. 9 naar Andijk (West), Kleine Gouw: Gerrit Jan Schermer, fotograaf, van Willem de Zwij gierstraat 55 naar Deventer, Nieuwstraat 26; Catharina Slippens, z. b., van Prins Hendrikkade 19 naar Maastricht, Gesticht „Onder de Bogen”; Leopoldina Scholz, dienstbode, van Leeuwarder- kade 16 naar Weenen (II), Schiffmühlenstr. 53; Hitje Wijnja, dienstbode, van Paardesteeg 7 naar Uitwellingerga, p. a. Freerk Wijnja; Hendrik Fijlstra, teekenaar bij het kadaster, van Oos terdijk 40 naar Maastricht, Frankenstraat 317b; Wessel de Jonge, z. b., van Potbuurt 2 naar Makkurn, aan boord; Dirkje C. W. IJpes, kan toorbediende, van Singel 16 naar Den Haag, Bankastraat 4; Antonia W. Jansma, verpleeg ster, van Tulpstraat 1 naar Leeuwarden, Dia- conessenhuis; Folkert van der Meer, schippers knecht, van Geeuwkade 46 naar Den Haag, Ju liana van Stolbergplein Ila; Anna Maria Brand- sma, hulp i. d. huish., van Korte Veemarktstraat 1 naar Haarlem, Overtonstraat 16; *Wobbe IJbes van den Bosch, z. b., van Parkstraat 12 naar Haarlem, Gen. Cronjéstraat 3 rood; Clasina J. Westra, z. b., van Noordersingel 2 naar Doetin- chem, IJsselkade 36; Arjen Hiemstra, kantoor bediende, van Kloosterdwarsstraat 26 naar Amsterdam, Oostenburgermiddenstraat 28; Jo. hanna Zwaagman, winkeljuffrouw, van Potbuurt 5 naar Delft, Oude Delft 243; Edo Hemmes, bak ker, van Galigastraat 16 naar Groningen, H. W. Mesdagstraat 43; *Franciscus Fluitsma, kleer maker, van Nauwe Noorderhorne 4 naar Huizum, Nieuwstraat 12; Maria A. Hellebrand, dienstb., van Kruizebroederstraat 73 naar Wijk aan Zee en Duin, Noordwijkerweg 105; *Cornelis Kui pers, ambachtsman b. d. Ned. Spoorwegen, van Monnikstraat 15 naar Huizum, Paulus Potterstr. 55; Lolkje Velsink, verpleegster, van Prins Hen drikkade 82 naar Warnsveld, Gesticht „Groot Graffel”; Renske M. Cock, echtgen. van Albert Bos, z. b., van Harinxmakade 2b naar Ned. In dië; Maria V. Hepp, dienstbode, van Marktstraat 28 naar Westpolder (Gr.), p. a. J. Smit; Berend Johannes ledema, z. b., van Kapelstraat 19 naar Drachten, Stationsweg 4; Hiltje Postma, dienst bode, van Leeuwarderweg 3 naar Leeuwarden, Bernardus Bumastraat 14; ’Berend Schram, ambtenaar P.T.T., van Bothniakade 22 naar Am sterdam,. Witte de Withstraat 45 (lil); Jantje Schuitemaker, winkeljuffrouw, van Badhuis gracht 14 naar Dieren, Kerkstraat, p. a, firma In ons voorstel d.d.‘11 November jl., no. 1.754.2.1(11), bijlage no. 141, betreffende o.m. de inrichting van par keerterreinen hebben wij, bij de schatting van de opbrengst der parkeergelden er reeds op gewezen, dat het in de be doeling lag het recht van inning van de voor het gebruik 1 van het parkeerterrein op het Oud-Kerkhof te heffen techten te verpachten. Indien U in dit opzicht onze meening deelt, dat verpachting hier de meest geëigende vorm van inning der verschuldigde rechten is, wordt het, nu dr inrichting van dit terrein haar voltooiing nadert, tijd, dat tot deze verpachting wordt overgegaan. Wij ontvingen enkele aanbiedingen van personen, die wegens de aard van hun bedrijf en door de ligging daar van ten opzichte van het parkeerterrein voor het pachten van dit recht meer speciaal zijn aangewezen. Het hoogst werd ingeschreven door den heer W. Hoppe. De door hem geboden pachtsom van f 550.komt ons aannemelijk voor, terwijl de gunstige ligging van zijn garage aan het Martiniplein een reden te meer vormt, om hem als pachter te accepteeren. Bij wijze van proef zouden wij het recht voorloopig voor een jaar willen verpachten. I Wij vestigen er nog Uwe aandacht op, dat ’s Raads besluit d.d. 8 December 1930, no. 15, tot wijziging van de verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van de openbare straat, in verband met de inrichting der parkeerterreinen, nog niet is goedgekeurd. Deze goedkeu ring kan echter spoedig worden verwacht. Als ieder jaar zal ook in 1931 voor rekening van het Jan Pieterszoon Coenfonds te Amsterdam door eenige leeraren bij het middelbaar onderwijs een studiereis door Nederlandsch Indië worden ondernomen. Voor deelneming aan deze reis heeft zich aangemeld de heer Dr. J. Ooster huis, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool en het gymnasium alhier. De uit- en thuisreis inbegrepen, zal deze reis ongeveer 4 maanden, nl. de maanden Augustus, September, October en November in beslag nemen, zoodat, de maand Augustus, als vallende in de zomervacantie, niet medegerekend, de heer Oosterhuis indien hij inder daad in de gelegenheid wordt gesteld deze reis mede te maken, zijn lessen aan het gymnasium vermoedelijk ruim drie maanden de reis begint eind Juli en eindigt begin December zal moeten onderbreken. Nu verleent het Rijk aan zijn leeraren, die een van het J. P. G.-fonds uitgaande studiereis willen medemaken, verlof met behoud van jaarwedde, terwijl het de bezoldi ging der vervangers voor zijn rekening neemt. Deze tege moetkomende houding van het Rijk maakt het tal van leeraren, die anders daartoe financieel niet in staat zou den zijn, mogelijk, van dc door genoemd fonds geboden gelegenheid om hun Indische kennis te verrijken gebruik te maken. Als leeraar aan de H.B.S. blijft de heer Ooster huis dus in het genot van zijn jaarwedde en het Rijk draagt de kosten van de tijdelijke leerkracht, die hem moet ver vangen. De heer Oosterhuis heeft zich nu tot ons gewend met het verzoek het daarheen te leiden, dat de gemeente op het voorbeeld van het Rijk eventueel de kosten van zijn vervanging aan het gymnasium voor haar rekening neemt. De vraag is: welk standpunt heeft de gemeente ten op zichte van dit verzoek in te nemen? Deze vraag geeft aan leiding tot een tweede vraag nl. deze: welk belang heeft deze gemeente of juister gezegd haar gymnasiaal onder wijs, bij deze reis? De heer Oosterhuis zal zijn reis be nutten, om een studie te maken van de flora en de fauna van Nederlandsch Indië. Nu is natuurlijk moeilijk vooruit te waardeeren het profijt, dat het stedelijk gymnasium van deze studiën zal kunnen trekken, nog moeilijker dit in kapitaal uit te drukken; doch wij meenen toch wel te mogen aannemen, dat het groot genoeg zal zijn, om een uitgaaf van f 500.het bedrag der bezoldiging van een tijde lijke leerkracht voor 3 maanden, te rechtvaardigen. Wij zouden U dan ook, in overeenstemming met hei advies van het college van Curatoren bij het gymnasium, willen voorstellen U in beginsel bereid te verklaren, om, voor het geval de reis van den heer Oosterhuis doorgaat, de kosten van zijn vervanging voor rekening van de ge meente te nemen. Het daartoe te nemen besluit zal kunnen luiden als volgt: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 10 Maart 1931, no. 208; BESLUIT: zich bereid te verklaren voor rekening van de gemeente te nemen de kosten van vervanging van den heer Dr. J. Oosterhuis, als leeraar in de natuurlijke historie aan het gymnasium aldaar, voor de duur van diens in 1931 even tueel te ondernemen studiereis naar en door Nederlandsch Indië. Uitvoering van deze werken brengt mee, dat ongeveer 18.000 M.8 zand moet worden opgespoten. Wij hebben den directeur der gemeentewerken gemachtigd betreffende deze opspuiting in onderhandeling te treden met een aannemer van grondwerken. Daar het van belang is, dat de opspui- I I wel van zelf, dat wij van deze bevoegdheid, indien zij ons wordt verleend, een spaarzaam gebruik zullen maken. Wij stellen U thans voor te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementeorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs In de stad f 2.50, naar bulten fr. per post f 3.60, Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-buls verspreid V r Ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tiras, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Abbega, Oosthem, Deersum, Schar negoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Langweer, Bozum Alle Advertentiën worden In beide bladen opgenomen. de instructie voor den stadsbeiaardier aan te vullen met .onderhands te verpachten voor de som van f550.het een bepaling, die ons in staat zal stellen, om in dit en een recht van inning van de voor het gebruik van het parkeer- enkel ander voorkomend geval tijdelijk van het bepaalde terrein op het Oud-Kerkhof te heffen rechten. Aldus, enz. Bij raadsbesluit van 8 December 1930, no. 15, werd o. m. besloten tot het dempen van het zgn. spoordok bij de Stationsstraat, het aanbrengen van een bestrating en rio- leering aldaar en het inrichten van een gedeelte van het gedempte spoordok tot parkeerterrein voor autobussen. de Instructie voor den stadsbeiaardier van Sneek aan le vullen in die zin, dat: le. aan artikel 1 wordt toegevoegd een nieuw 2e lid, luidende als volgt: I „Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd tijdelijk af re wijken van het bepaalde in het eerste lid onder a. in die zin, dat de daar bedoelde bespelingen door hen tijdelijk naar een andere dag in de week op een door hen te bepalen uur of naar een ander uur van dezelfde dag kunnen worden verschoven.” 2e. het 2e lid wordt 3e lid. Op 1 Mei a.s. verstrijkt de tijd voor welke de heeren F. Blok, F. de Wolf, P. Th. Potma en S. Breeuwsma ziji aangewezen als lid van de schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting. Wij stellen U voor over te gaan tot de benoeming van 4 leden der schattingscommissie. ■Bb> je B id NIEUWE SNEEKER COURAN i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1