Nieuwe Sneeker Courant Vitrages en Gordijnstoffen TJERKSTRA n U moet „Ata” zelf probeer en! i Gulden Vlies sigaren Firma iohs. Tromp, Sneek I HleuwslijHingea Rij Kiespijn P. D. Corsets Convenable Corsetbanden Buikbanden Officiéél Gedeelte. Bi ST. j Derde blad Enorme sorteering Kruizebr.str. Sneek i Vergeet niet tijdens de schoonmaak Uw handen ook vooral ’s avond» in te wrijven met Parol, dan blijven ze, ondanks al het natte en ruwe werk, toch gaaf en zacht. ta, het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel. I 1 I Srandeióqn 6.7f.(jnoenboat Sneek.. I No. 50 Zaterdag 21 Maart 1931. ij 1 H. DE JONG, Sneek. r F Die van 6 ct. reeds zijn ZÉÉRSgoed. Mijnhardt’s Poeders Zachte geurige ^Telefoon P(?: 152 Ontvangen de nieuwe modellen COaSETTEN waaronder de beste fabrikaten EST" - iK'rws'-K»Knrc-mrz In «kW Mijnheer, is het antwoord, als ik het ge- 4 FINANCIEEL NIEUWS. I „SSS*! niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiH Neemt U eens een proef, U zult het niet meer willen missen! Slechts 13 cent kost deze handige strooiflesch. Alles blijft als nieuw door Tunnelongeluk. In Californië in de nabijheid van Quincy op 200 K.M. ten Noorden van Sacramento, heeft in een in aanbouw zjjnden tunnel een aardstorting plaats gehad, waarbij 5 arbeiders werden gedood. Vraagt STALEN St.) en speciaal naar een geverifieerde ver klaring, dat in deze gevangenis vrouwen, die onverbeterlijk waren, urenlang aan haken aan een muur opgehangen worden. De commissie heeft reeds als haar meening te kennen gegeven, dat de stand van zaken in de gevangenis overeenkomt met die in Siberië tijdens het tsaristische regiem. Een gevangene beweerde, dat ze 10 uur lang aan haar armen was opgehangen. Tennessee is één van de armste en achterlijkste staten van Amerika. Kustvaartuig vergaan. Woensdagnacht is het Noorsche kust vaartuig Hera uit Bergen tegen 2 uur bij Havoesund in de nabijheid van Hammers- fest tengevolge van den hevigen N.W. wind een daarmee gepaard gaande sneeuw- N. V. Atgemeene Friesche Hypotheekbank. LeeuwardenAmsterdam. In de op 18 Maart gehouden jaarlijksche ver gadering van aandeelhouders dezer Bank wer den de Balans en de Winst- en Verliesrekening over het 31e Boekjaar goedgekeurd, het dividend over 1930 werd vastgesteld op 24 (v. j. 23 en werd de heer M. A. F. van Hall, te Aer- HORLOGES Fijnste wereldmerk Hoogste accuratesse Alleen bij Alpina Gruen Gilde. Eenig Importeur «^..33 f55.500 (v. j. f42.000). De gezamenlijke reser ves bedragen dan f 1.042.810.41 (v. j. f879.907). Aan. aandeelhouders wordt tegen intrekking van dividendbewijs nummer 34 een dividend van 24 uitgekeerd, en aan de houders van oprich- tersbewijzen f87.60 per oprichtersbewijs num mer 27 (v. j. f70.70). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ATA jacht op de kust van West Finmarken ge strand. Daarbij zijn 7 personen om het leven gekomen, waarvan 3 passagiers. De overige 55 opvarenden van de Hera kon den worden gered. De ramp vond onder zeer ongewone omstandigheden plaats. Het schip liep met zooveel kracht op een rots dat het voorschip 4 uur lang tusschen de rotsen vast geklemd bleef zitten, terwijl het achterschip bijna onmiddellijk zonk. De stuurman slaagde er in met behulp van een lijn aan land te komen, en de aan boord achtergeblevenen die zich op het voorschip bevonden, met behulp van een reddings- band en een kabel, na elkaar aan land te trekken. 4 personen vielen daarbij echter uit de band en verdronken aangezien de zee te woelig was om een reddingspoging te wagen. Oververmoeid en doornat moes ten de geredden de langen weg naar Ha- voesund te voet afleggen. Hierbij zakte een 60-jarige arbeider in elkaar en overleed spoedig daarop. Brand in een zuigelingenhuis. het zuigelingentehuis Wild Oak te Taunton in Somerset (Engeland) brak vroeg in den morgen brand uit. Het vuur breidde zich snel uit en met de grootste moeite zag men kans de kinderen nog uit de wiegen en bedjes naar buiten te brengen. Vier zuige lingen, die in een aparte kamer sliepen, wa- te komen en nog een der kinderen te redden. I De drie anderen waren echter reeds om het leven gekomen. tien j a r e n. De verdediger Mr. Okma erkent de kracht van het getuigenis van den doofstomme. Maar een vriend van den verslagene getuigt ARBEIDSWET 1919. BAKKERSNACHTARBEID. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter openbare kennis, .dat door hem bij be sluit van 18 Maart 1931 voor een tijdvak van drie jaar vergunning is verleemj aan FEDDE RIENSTRA, broodbakker aldaar, tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des namid dags en 6 uur des voormiddags in het per ceel Singel no. 68, ingaande met de dag, waarop de termijn van beroep tegen ge noemd besluit zal zijn verstreken of, indien beroep mocht worden ingesteld, dat besluit zal zijn gehandhaafd. SNEEK, 18 Maart 1931. hoeverre Tetzner schuldig is, is nog steeds niet opgehelderd. Tetzner heeft een schul dige vrouw, hetgeen moge blijken uit het feit, dat T. spr. eens heeft gezegd, dat indien hij haar niet tot vrouw had gehad, hij nu niet op de beklaagdenbank zou zitten. De eerste toedracht van zaken, door T. medegedeeld, kan volgens pl. niet juist zijn; veel waarschijnlijker is hetgeen T. later heeft medegedeeld. Het O.M. heeft slechts met waatschijnlijkheden gewerkt en geen bewijzen aangevoerd. T. heeft een onbekende overreden en het lijk verbrand. Deze bewering tracht pl. met tal van bij zonderheden waar te maken en als alleen juist voor te stellen. T. zelf is volgens pl. een raadsel. Pl. stelt tenslotte voor T. alleen wegens poging tot moord te ver- oordeelen. Subsidiair is slechts sprake van dood door schuld met verzekeringsbedrog. De advocaat Strauss, verdediger van PUROL doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. denhout, lid der firma H. Oyens en Zonen te Amsterdam, als Commissaris herbenoemd. Aan het verslag over 1930 wordt het volgende ontleend: De in het afgeloopen jaar behaalde resultaten zijn alleszins bevredigend geweest. Het bedrag I der in omloop zijnde pandbrieven nam toe met f2.708.800.— v. j. f3.513.350.—). De bruto plaatsing bedroeg f3.923.300 (v. j. f4.724.200). Uitgeloot en a pari aflosbaar gesteld werd f931.100 (v. j.750.400) van de uitstaande pand brieven, terwijl voor f283.400 (v. j. f460.450) werd ingekocht. Op 31 December 1930 was voor een totaal bedrag van f24.051.900 (v. j. f21.343.100) aan pandbrieven in omloop. In hypotheken werd in het afgeloopen jaar uit gezet voor een totaal bedrag van f 10.895.407.50 (v. j. f7.559.352), verdeeld over 268 (v. j. 165) leerlingen, terwijl in totaal werd afgelost f8.055.251.19 (v. j. f4.188.853). Op 31 Decem ber 1930 was belegd over 871 leeningen (v. j. 827) een totaal bedrag van f25.006.184.07 (v. j. f22.166.028). Ook dit jaar werd het onderpand der leeningen wederom in hoofdzaak gevonden in courante woonhuis- en winkelpanden in de groote steden. Aangezien de Bank nagenoeg geen belang heeft bij ongebouwde eigendommen heeft de heerschende malaise op landbouwgebied op haar bedrijf geen invloed en zijn dan ook de renten en periodieke aflossingen wederom zeer vlot binnen gekomen. Er hadden twee executies plaats, bij geen waarvan eenig verlies werd ge leden. De Bank bezit geen enkel ingekocht on- derpand, noch heeft zij belang bij vroeger inge kochte, doch later weer verkochte onderpan- den. De marge tusschen de gemiddelde hypotheek rente en de gemiddelde pandbriefrente bedroeg aan het einde van het boekjaar 0.7002 Het saldo der Winst- en Verliesrekening be- 1 draagt f285.758.44 (v. j. f213.706), waarvan aan I Ie Statuaire Reserve wordt toegevoegd f42.265 (v. j. f33.960) en aan de Extra Reserve ’n Stadgenoot zendt ons de Prov. Over- ijsselsche eri Zwolsche Crt., waarin vermeld is hoe dr. Kehrer, vroeger alhier, thans een jaar geneesheer-directeur van het ziekenhuis te Kampen, bij zijn 1-jarig verblijf aldaar is gehuldigd. Een hoofdzuster en een pa tiënt spraken hem toe en drukten hun waar- deering uit voor zijn werk, terwijl zij deze goede woorden vergezeld deden gaan van cadeaux voor den dokter en bloemen voor mevrouw Kehrer. In de toespraken kwam tot uiting dat men deze gelegenheid wenschte aan te grijpen cm den geneesheer, die bijna dagelijks met groote moeilijkheden te kampen heeft, dui delijk te maken dat een deel der bewoners van Kampen hem èn om zijn persoon èn om zijn werk hoogacht en waardeert. In zijn antwoord wees dr. Kehrer er op dat de tegenwerking heilzaam werkt, omdat ze prikkelt tot grooter activiteit. Maar later heeft hij de broek teruggekregen. „Je eigen broek?” vraagt de Off. Eindelijk blijkt van wel een broek, maar niet de eigen. Bij H. A. had hij voor de herstelling een broek geleend. Jan Kuipers verklaart, dat verdachte een mes in de hand had. Hij zag dat het mis ging, wou verd. afleiden en zei: „je hebt den verkeerde voor”. -Hij trok Roelf mee naar buiten en ging in de open deur staan. Hij zag verdachte schuin tegenover Jan staan met een blinkend voorwerp in de hand. Tjeerd Koopmans was ook in het café. Hij zag verdachte binnen komen, maar een poos later begon de herrie tusschen Brou wer en Roelf. Brouwer trok de jas uit en liep op hem toe. Wagenaar kwam er op toe en later verd. Een algemeene vechtpartij was er echter niet. Tjeerd zag, dat Jan en verd. vlak naast elkaar stonden en hij schoof ze uit elkaar, want hij dacht: ze moeten niet gaan vechten. Hij liep achter Jan aan toen deze wegging. Ineens stak hij zijn han den uit en zou vallen. Ze brachten hem weg; meteen bemerkten ze, wat er voorgevallen was. Een doofstomme, Jan van Houten, komt voor. Zijn leeraar is bij hem. Hij heeft ge zien, dat verd. een mes in de hand had. Hij doet voor, hoe verd. het mes in de hand had en hoe hij stak. Toen liep verd. weg, nogal snel. Ook zag hij hem op de brug iets weg werpen. De leeraar-hoofdonderwijzer praat met hem en vertolkt alles. Hij is verreweg de meest bezwarende getuige. Vischhandelaar in Harderwijk, is hij in die omgeving wel be kend. Brouwer komt voor, die ruzie met Roelf had. Hij heeft later een nieuwe pet gekocht, daar de zijne verloren was geraakt. Blom vertelt, dat hij bij ’t café langs kwam. Toen liep er een onrustig heen en weer, soms naar een tweetal, dat daar stond te fluisteren. Even later liep hij weg. Vast durft hij niet verklaren, wie het was. Als hij thans de rij naziet, lijkt het de verdachte te wezen. Verdachte wordt gevraagd, hoe hij over, de verklaring van den doofstomme denkt. Hij antwoordt, dat deze het niet kan gezien hebben, want hij heeft niet gestoken en op Het O. M., Mr. Meindersma, neemt thans het woord en herinnert aan de verschillende verklaringen, ’t Mes is weg, de broek is weg. de brug is niets weggeworpen. Getuige Talsma was ook in het café. Hij was bij het relletje. Verd. kwam bij hem langs en zei: Ben jij het Roelof? Neen, zei hij, ik ben Anne. Toen voelde hij wat hards in de zij. Verd. zegt nu, dat hij de broeders v. d. Meulen niet kende. Get. Pultrum van Houtigehage komt voor, maar weigert den eed af te leggen. Nu, ga dan maar zitten. Volgende get. is Jacob v. d. Heide, die echter niets weet te vertellen. Daarna volgt Tuinstra. Hij zat naast ver dachte. Ook hij heeft den verslagene niets hooren zeggen, enkel hooren kreunen. De Officier roept verdachte voor en vraagt of hij na al het gehoorde niets te zeggen iJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii iiiiiiu SPANNEN DE KROON door hun ongeëvenaarde kwaliteit Prijzen: 5-6 8-10-12 15 en 20 ct. Engros en zi k door koud»-, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde U spoedig helpen Afijnhardt’s Kiespijnpo ?ders Grieppoeders. Hoofdpijnpoeders Ver- koudheidspoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. Jl heel anders. De eerste zag hem steken, de andere zag .dat verd. de rechterhand op Jans schouder zóu leggen. Ook is er strijd tus schen beiden over de deur, waardoor ver dachte is heengegaan. Door deze beide fei ten staat vast, dat doodslag niet is bewezen. Het O. M. zegt nog dat er plaats zou zijn voor clementie, als in de houding van ver dachte er ook maar eenige aanleiding toe was. Verdediger blijft aandringen op vrij spraak, in elk geval op vermindering van straf. De doofstomme verklaart zeer bezwarend voor verd. Ook de houding van verd. zelf is mede een sterk bewijs. Zijn eerste en vol gende verklaringen kloppen niet. De hoofd onderwijzer van de doofstomme verklaart, dat zijn leerling Van Houten nauwkeurig op- j merkt. Uit de andere verklaringen komt de waarheid wel te voorschijn. j Spr. eischt een gevangenisstraf van v ij f- Ter dood veroordeeld. De rechtbank te Regensburg heeft den koopman Erich Tetzner wegens moord en verzekeringsbedrog ter dood veroordeeld alsmede tot twaalf jaren tuchthuisstraf. Bovendien werd hij tot levenslang eerver lies veroordeeld. De man heeft een onbe kende gedood, in zijn auto gezet en heeft daarna alles in brand gestoken. Het was de bedoeling de onbekende voor Tetzner te doen doorgaan en daardoor diens ver- zekeringssom in handen te krijgen. Zijn echtgenooté werd wegens mede plichtigheid aan moord en verzekeriogs- bedrog tot vier jaren tuchthuisstraf ver oordeeld, te verminderen met een jaar pre ventieve hechtenis. Ook zij werd tot eer verlies veroordeeld en wel voor den tijd van drie jaren. De advocaat Sauter uit München hield als verdediger van Erich TeDoer een uitvoerig pleidooi, waarin hij sprak van een proces i met onopgeloste raadsels. De kwestie, hoe en E. Ostermann Cos Handel Mij.. Amsterdam Fabrikante Henkel Cte. A. G.. Dusseldorf Waarom wordt ’de urine zoo nauwkeurig f 'onderzocht bij elk geneeskundig onderzoek'? gpOmdat h-t water aangeeft in hoeverre uw nieren al dan niet gerond zijn. En de tieren ggbehooren tot de gewichtigste levensorganen. Als gij e n b andend, pijnlijk gevoel hebt bij k£de looting, of als uw water dik is, bewolkt, met fïbezinksel ol zanderig, kan dit een gevolg zijn f|van nier- of blaaszwakte. fl Foster’s Rugpijn Nieren Pillen zijn een ^speciaal niermiddel, dat rechtstreeks op de nieren en blaas werkt, deze organen versterkt Oen Pwfkt tot hernieuwde werkzaamheid. Fn als de nieren weder goed werken en de onzuiver JJheden uit het bloed behoorlijk f.Itreeren, wordt ook de nrinelooting vanzelf weder normaal POSTER’C X RuqpijnNieren Pillen Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon. LEEUWARDER RECHTBANK. De doodslag te Drachten. D. T., 28 jaar, muzikant te Harkema-Op- einde, gedetineerd, staat terecht, als ver dacht van den doodslag van J. v. d. Meulen te Drachten. Het was op 29 October woelig. J. v. d. Meulen is door een steekwond in de buikholte door inwendige verbloeding over leden. ’t Was Drachtster kermis. Jan van der Meulen met zijn broer en een kennis gingen naar ’t café Jonker en plaats ten zich aan een tafeltje om een glas bier te drinken. Een poosje later kwam verdach te met een paar vrienden binnen. Roelf van der Meulen kreeg al spoedig woorden met zekere Brouwer over banden. Het liep zoo hoog, dat ze zoowat slaags raakten en rond de groote tafel heen liepen. Toen ging hij weer op zijn plaats. Verdachte kwam toen met een mes geopend in de hand naar Roelf toe. Roelf ging naar buiten. Brouwer kwam ook schreeuwend naar buiten, maar tot vechten kwam het niet meer. Even later komt Koopmans naar buiten en zegt: Roelf, kom even mee naar binnen. Het is met je broer Jan niet goed. Toen hij binnenkwam had men Jan weggedragen en bleek de zware verwonding. Roelf deelt mee, dat verdachte niet dronken was en zij ook heelemaal niet; veel meer zegt hij niet. De Off. krijgt den i indruk, dat hij wat verzwijgt en herinnert hem aan den eed. Hij heeft zijn broer nog levend aangetroffen. Jan noemde hem nog I bij zijn naam, maar spreken kon hij niet. Nu komt verdachte voor. Hij is een speel- 1 man en kwam op de kermis om wat te ver- j dienen. Hij kende de broeders v. d. Meulen heeft. Ik heb je bekentenis niet noodig? Het 1 niet en de anderen .ook niet. In de ruzie had is voor jezelf. j hij zijn knipmes genomen. Hij zou een sigaar Mijnheer, is het antwoord, als ik het ge- afpunten. Vermoedelijk, zegt hij, had hij het daan had, zou ik het zeggen. mes nog in de hand. Hij heeft Jan v. d. Meu- len niet in het café gezien. Ook toen hij door de zijdeur naar buiten ging, zag hij j niets. Alleen den volgenden dag, bij het sectie-onderzoek zag hij hem. De broek, die hij aan ha<J, heeft hij bij H. A. gebracht, omdat er een gaatje in was. -- - -*•’ .z. De banden die wij op advies der meest vooraanstaande medici mogen ver- koopen Groote keuze fMjr Billijke prijzen "WJ R. MARTENS OOSTERDIJK 29 de werkman het leven heeft gelaten en in mevr. Tetzner, sprak er zijn verwondering over uit, dat zijn confrère mevr. T. bijna net zoo sterk belast als de officier gedaan heeft. De man heeft zijn vrouw bij zijn eerste bekentenis valsch beschuldigd, ter wijl mevr. T. van haar kant nimmer de waarheid heeft tekort gedaan. Nimmer heeft zij zich op een enkel punt tege ngesproken. T. is iemand met een misdadige natuur. Hij wilde niet werken maar wel veel geld verdienen. Zijn zucht naar geld heeft hem tot het plegen van misdrijven gebracht. Niet de vrouw, doch de man is hier de schuldige. Pl.’s cliënte Is een naïeve per soon. In haar naïeveteit heeft zij niet de draagwijdte begrepen van de plannen van haar echtgenoot. De man is de eenige drijf veer geweest. Mevr. T. die gewend was met haar man samen te werken, heeft moeten ren’bij’na niet meer te bereken. DeTs-j’arige doen wat hij baar beval. PI. vraagt ten zoon van een brandweerman, Coles ge- slotte vrijspraak. Ten hoogste kan men naamd, wist echter door het glazen dak van volgens hem verzekeringsbedrog in aan- de waranda stuk te slaan, de kamer binnen tnerking nemen. Na het uitspreken van het vonnis tegen Erich Tetrner, verklaarde Tetzner’s ver dediger, dat hij voor zijn cliënt bij het rijksgerechtshof revisie zal aanvragen. Oevangenistoestanden in T ennessee. Een parlementaire commissie heeft een onderzoek ingesteld naar de toestanden in de staats-gevangenis van Tennessee (Ver.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 9