Officieel orgaan der gemeente Sneek 9 1 1 ill rgang) DU No. bestaat alt 3 bladen- Uit onze Raadzaal. n 1 1 II '1 Woensdag 25 Maart 1931 NlintflTIJDINQBN. F0STER5MAAGPILLEN Eerste blad No. 51 47e Jaargang Uitgave R1EZEBR1NK Go. I. L i jl ll De SNEEKER COURANT n een Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting a. c. en g. voren BESLUIT: i per flacon. Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhulzen, Ultwelllngerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harlch, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, ropplngawier, Warns, Rauwerd - Contröle op de oplaag toegestaan. Terzool Wyckei, 3 HIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (74e J Abbega, Oosthem, Langweer, Bozum Alle Advertentiën worden In beide bladen opgenomen. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs In de stad 1 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60 Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goênga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Vrijdagavond vergaderde in het gebouw der Leeszaal bovengenoemde vereeniging. Van de ruim 1000 leden waren slechts 16 aanwezig, over welke geringe opkomst de voorzitter, de heer F. W. C. de Haas, zijn leedwezen te kennen gaf. De bekende Tri- bune-kwestie bestond voor Sneek niet, daar dit blad al eenige jaren geleden niet meer ter lezing lag. Door ongesteldheid van het personeel was de uitleening niet zoo vlot gegaan; nu mej. Vonk zich weer geheel aan haar werk kan geven, is de toestand weer normaal geworden. De heer Jac. N. D. Hoogslag las de notu len, die onveranderd werden vastgesteld. Daarna las hij het jaarverslag, waaraan wij het volgende ontleenen: Mevr. Van Drooge, het vorig jaar als be stuurslid gekozen, bedankte in den loop van het jaar als zoodanig wegens vertrek. Even eens bedankten de heeren I. van Drooge en Ds. H. W. te Winkel als bestuurslid. Het aantal correspondentschappen be droeg 9. Over de vorming van 3 nieuwe was het bestuur in onderhandeling. De bibliotheek werd uitgebreid met 489 banden; 78 banden werden verwijderd. PI. m. 50 leden ontvingen de leesportefeuille. Het ledental nam toe met 101; 132 be dankten; het aantal leden bedroeg 31 Dec. jl. 1069. 22.701 personen bezochten de leeszaal; 31 personen tusschen 16 en 18 jaar ontvingen toegangsbewijzen. Uitgeleend werden 41.625 banden, waar onder 2285 uit de Centrale Jeugdbibliotheek. 74 van dit aantal was ontspanningslec tuur; 26 studieboeken. De correspondent schappen ontvingen 13.489 banden; 77’/2 ontspannings- en 22’/2 studieboeken. Bo vendien werden nog 750 boeken buiten de controle uitgeleend. Het jaarverslag werd onder dank aan den secretaris vastgesteld. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Joh. Schijfsma, werd vastgesteld in totaal tot een bedrag van f 13.749.94; batig saldo f 133.33. Van het O.B.W. was f 100.minder ontvangen. Voor het eerst was van de rente van het Leeszaalfonds ontvangen. Dit zal 5 jaar duren; dan wordt de helft dier rente ontvan gen. Het Leeszaalfonds bezit thans 8 stukken van f 1000.De ontvangsten van dit fonds bedroegen met het batig saldo van het vorig jaar ad f451.74>/2, totaal f3401.67. Namens de commissie tot het nazien van de boeken van den penningmeester rappor teerde de heer H. Halie tot vaststelling der rekening en décharge van den penningmees ter. Bij het voorstel van het bestuur om het reglement zoodanig te wijzigen, dat het be stuur voortaan inplaats van uit 15 leden uit 9 leden zal bestaan, zeide de voorzitter dat dit voorstel niet in strijd is met de statuten, waarin van 9 bestuursleden wordt gespro ken, doch gedaan werd, omdat de bestuurs vergaderingen geregeld slecht bezocht wor den, wat belemmerend is voor den goeden gang van zaken. Met een kleiner bestuur ge- 1 q. Adres van de reorganisatie-commissie inzake de aansluiting van lager- en middelbaar onderwijs, houdende verzoek te bevorderen, dat aan 1 of meer der o. 1. scholen speciale gelegenheid wordt gegeven tot opleiding voor het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs. (1.851.2.02 A(2)). Alsvoren. Punt lil. Voordracht van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare schippersschool. (Bijlage 33; dossierno. 208). B. en W. adviseeren: Tot dusver werd het onderwijs in de nuttige handwer ken aan de openbare schippersschool, alhier, gegeven door de onderwijzeressen aan school III, de dames Camp- huis en Wielinga. Daar genoemde dames ook met het handwerkonderwijs aan school III belast zijn, konden zij, wegens het bestaan van groote handwerkklassen aan die school, niet voldoende tijd vrij maken voor het geven van handwerkonderwijs aan de leerlingen der schippersschool, met als gevolg, dat dit onderwijs aan laatstgenoemde school niet voldoende tot zijn recht kwam. Wij zijn van oordeel, dat aan deze ongewenschte toe stand een einde moet worden gemaakt door het benoemen van een vakonderwijzeres, die drie volle uren per week aan het handwerkonderwijs aan de leerlingen der schip persschool kan wijden. Voor een benoeming heeft zich beschikbaar gesteld mej. A. Dijkstra, thans reeds als hand- werkonderwijzeres werkzaam aan de in hetzelfde gebouw aan de Kerkgracht ondergebrachte school voor het 7e leerjaar. Aangezien de Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Sneek zich, blijkens zijn hierbij overgelegd schrij ven van 16 Maart 1931, no. 131, met een benoeming van mej. Dijkstra kan vereenigen en ook ons de vervulling van de genoemde-functie door deze vakonderwijzeres het meest gewenscht voorkomt, geven wij U in overweging het vi gende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen de voordracht van Burgemeester en Wethou ders van 17 Maart 1931, no. 208; met ingang van een door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum te benoemen tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare schippersschool mej. A. Dijkstra, alhier. Mej. A. Dijkstra wordt met alg. (13) st. benoemd. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot de benoeming van 4 leden der schattings- commissie voor de rijksinkomstenbelasting. (Bijlage 28; dossierno. 1.714.521-4(1)). De bijlage vindt men in ons vorig nr. De heer Ni e veen: Wat is dat voor functie? De Vo o rz.: De raad benoemt ze; wat ze doen weet ik niet. De heer Blok: Enkele aanslagen beneden de f2000 in de rijksinkomstenbelasting worden door deze commissie in samen werking met de inspecteur beoordeeld. Benoemd worden de h.h. F. Blok met 12, P. Th. Potma met 13, S. Breeuwsma met 12 st. en de heer Th. Brouwer met 7 st.; de heer F. de Wolf had 5, de heer A. Smeding 1 en de heer M. Brouwer 1 st. Punt V. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen betreffende een plan tot wijziging van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1930. (Bij lage 25; dossierno. VI 07.352.1(1)). Het rapport vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt het goedgekeurd. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het raadsbesluit van 17 November 1930, no. 10, tot het aangaan van een overeenkomst met de Zuid- Friesche Tttinbouwvereeniging betreffende de beschik baarstelling van een veilingsterrein aan de Oppenhuizer- weg. (Bijlage 26; dossierno. X 07.351.32(52)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer Ni e v e e n zou wel een enkel voorbehoud willen maken. Tot nog toe genoot de gemeente een bedrag voor het gebruik van de straat, nu wordt dat anders. De ver. betaalt slechts naar de kosten, welke de inrichting vordert. Maar als de veiling zich uitbreidt zal zij winst maken en is het dan niet billijk dat een bepaling gemaakt wordt dat als die winst inder daad gemaakt wordt, de gemeente na verloop van 10 jaar elk jaar daarvan een gedeelte krijgt? De Voorz.: De groei der veiling vereischte verlegging en het raadsvoorstel daaromtrent is aangenomen. Nu wordt er een woning door de ver. gesticht voor iemand die toezicht zal houden, waardoor bewezen wordt dat de ver. ook de zorg voor het terrein op zich neemt. Men kan echter alleen geld van de geldschieter krijgen als de termijn verlengd wordt en waar deze veiling een gemeentebelang is ook andere gemeenten doen haar best haar te krijgen zijn B. en W. voor verlenging en zij voelen er weinig voor nu nog extra voorwaarden te stellen. De heer Hoekstra: Zou de geldschieter daarop ook geen aanmerking maken? De heer Ni e veen trekt zijn voorstel in, nu hij ziet dat het geen steun vindt. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. alsnu aangenomen. Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van de instructie voor den stadsbeiaardier. (Bij lage 27; dossierno. X 08.3(5)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. beschikt. I. Adres van de Sneeker Gymnastiekvereeniging, hou dende verzoek om op Zondag 5 April 1931 gebruik te mogen maken van eenige turntoestellen der o. 1. school no. 1. (1.855.3(11). B. en W. stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Ni e veen: Is hier al niet beslist, dat de toestellen Zaterdags gebracht en Maandags gehaald zouden worden en dat onder die voorwaarden de vergunning zou worden gegeven? De Voorz.: Zeker, maar B. en W. zijn van oordeel dat af wijzend dient te worden beschikt. Het voorstel van B. en W. komt in stemming. Voor stemmen de leden Potma, Dokkum, Oppenhuizen, Boeijenga, Boonstra en Blok; tegen stemmen de leden Hoekstra, Nieveen, Zuiderbaan, Breeuwsma, Siemensma, Brouwer en Sme ding. Het voorstel is verworpen met 67 st.; het verzoek is hier mede ingewilligd. De heer Smeding zou wenschen dat B. en W. niet telkens met dit voorstel kwamen, nu de raad al eenige malen heeft beslist en B. en W. ’s raads standpunt voldoende kennen. De Voorz.: Het D. B. bestaat in dezen uit een meerderheid en minderheid. De wenk van den heer Smeding kan in het D. B. worden besproken. in. Adres van de Ned. Arbeiders Sportbond afd. Sneek, houdende verzoek om op Vrijdag 27 Maart en Zondag 29 Maart 1931 gebruik te mogen maken van eenige turn toestellen en gereedschappen der o. 1. school no. 1. (1.855.3 (11)). B. en W. stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken, voor zooveel de Zondag betreft. In verband met de onder 1. gevallen beslissing wordt nu ook dit verzoek ingewilligd. n. Schrijven van Gedeputeerde Staten, houdende goed keuring der gemeentebegrooting voor 1931. (X 07.352.11 (17)). Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. o. Schrijven van het bestuur der Ver. van leeraren en onderwijzers in de lich. opvoeding in Nederland, waarin de aandacht wordt gevestigd op een door een 4-tal onder- wijs-organisaties aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gericht adres, houdende verzoek bij de gemeenten te bevorderen, dat naast het beschikbaarstellen van goede oefengelegenheden wordt overgegaan tot het aanstellen van vakonderwijzers voor het vak „lichamelijke oefening”. (1.851.2.02.45A). Alsvoren. p. Adres van Jac. Wester e. a„ houdende verzoek om verharding van het pad door het Kaatsland, loopende van de boerderij van eerstgenoemde tot de Van der Horstbuurt. (1.811.111.2(10)). Dit adres wordt gesteld in handen van Burgemeester en Wet houders om advies. inschrijvers. De Voorz. zegt dat B. en W. nog het recht hebben de spr. vindt eenige controle niet looft men beter te zullen slagen. Mocht blij ken, dat uitbreiding weer noodig is, dan kan dat altijd, omdat het voorstel spreekt van 915 leden. De heer P. Sikkes vraagt of de verschil lende richtingen in het bestuur dan wel tot uiting komen. De voorzitter is van oordeel, dat dit wel het geval is en noemt de namen der be stuursleden.. Nu drie leden bedankt hebben, (ook de heer I. Schaafsma had bedankt), wil het bestuur deze vacatures niet vervul len, zoodat het bestuur dan nu uit 12 leden zal bestaan. Het voorstel wordt aangenomen. u-Mtxxr?. jr. -.ijr; ;rr;n t-jj ,n;B.Liir!nfirn;..|jri gHHB'(ITMIffWi Verstopping en slechte Z' spijsvertering maken U ellendig en humeuriq. Neem bijtijds de zeer zacht werkende Foster’s Maagpillen, het bekende en beste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar a f0.65 De Voorz. deelt nog mede dat de beiaardiers ook geen, bezwaar hebben eens ’s avonds te spelen inplaats van ’s mid dags. Z. h. s. wordt het voorstel aangenomen. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verpachting van het recht van inning van de voor het gebruik van het parkeerterrein op het Oud Kerkhof te heffen rechten. (Bijlage 29; dossierno. 1.754.2 (11)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer Breeuwsma gaat accoord met deze tijdelijke verpachting. Maar waar dit een nieuw object is, zou spr. in overweging willen geven te trachten dat de raad op den duur voor de inkomsten over behoorlijke gegevens komt te beschik ken. Zou men in de voorwaarden niet kunnen opnemen, dat de inning der gelden plaats heeft tegen afgifte van door de ge meente te verstrekken bons en dat de politie het recht van controle heeft. Na verloop van een jaar heeft dan de raad een inzicht hoeveel de inkomsten zijn en als de pachter dan meedeelt welke tijd de invordering vergt, kan men beoordeelen hoe het met deze geheele zaak staat. Ook over de pacht der bruggen hebben zich legenden gevormd, omdat men geen behoorlijk overzicht der inkomsten had, en nu dit een nieuwe zaak betreft, waaraan de gemeente belangrijke bedragen ten offer bracht, moeten we kunnen weten welke inkomsten daartegenover staan Natuurlijk moet de pachter behoorlijk beloond, maar de rest dient de gemeente ten goede te komen. De heer Zuiderbaan zegt dat deze inschrijving voor den pachter ook een slag in de lucht is en als er nu zwaardere be palingen bij komen, dan is dat toch niet billijk tegenover de voorwaarden vast te stellen ongewenscht. De heer Zuiderbaan: Maar de menschen wisten te niets van deze controle! De heer Breeuwsma: Het doet toch niets af aan de pacht prijs of zij gecontroleerd worden; het is toch nog een slag in de lucht. Spr. meent alleen dat we aan het eind van het jaar moeten weten welke inkomsten er zijn uit dit object. Spr. heeft er niets tegen als de pachter f 3000 beurt, maar als we dat maar weten; eerst als men zuivere gegevens heeft staat men in het vervolg sterker bij onderhandsche verpachting. Natuurlijk zal eerst over enkele jaren een behoorlijk gemiddelde zijn te be palen, maar nu dienen we al te beginnen met het verzamelen der gegevens. De heer Blok acht de wenk overweging waard, maar de praktijk is niet zoo gemakkelijk, omdat de tarieven verschillen, al naar de tijd dat'men er staat enz. Er zal dus bij controle steeds geteld moeten worden. Maar de wenk kan overwogen. De Voorz.: Het is toch de moeite wel waard eens te zien w'at geïnd wordt. De heer Siemensma zegt, dat de controle toch meevalt; er zijn slechts steekproeven noodig. De heer Breeuwsma erkent dat er misschien wel eenige moeilijkheden zullen komen, die men nu nog niet overziet. Maar mert kan eischen dat wie er staat een bon moet hebben van den gaarder. De mogelijkheid der controle heeft reeds een pre ventieve werking. Spr. vraagt geen ambtenaar die voortdurend controle uitoefent, maar wil op zoo weinig mogelijk tijdroovende wijze een overzicht der inkomsten zien te verkrijgen. De heer Zuiderbaan heeft geen bezwaar tegen controle, wel echter tegen invoering nu op dit oogenblik, nu de pachters reeds inschreven en zij daarna te hooren krijgen dat men weten wil hoeveel zij verdienen. (De hh. Blok en Dokkum verlaten de vergadering.) De heer Potma voelt ook wel voor de wenk van den heer Breeuwsma, maar het zal toch moeilijk zijn uit te maken wat een redelijke pacht is, omdat ieder pachter weer verschillende belangen heeft. De Voorz. belooft de wenk van den heer Breeuwsma nader te zullen overwegen. De heer Boeijenga is niet zoo beducht dat de zaak niet in orde komt, ze regelt zich in de praktijk zelf. Dat is ook bij de brugverpachting het geval, de concurrenten geven zich tijdig rekenschap wat er vaart en taxeeren dan wel. Het leven geeft dan zelf wel een controle buiten de gemeente om. De beste controle bereikt men door publieke aanbesteding. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om voor rekening der gemeente te nemen de kosten van ver vanging van den heer Dr. J. Oosterhuis, leeraar aan het gymnasium, voor de duur van diens in 1931 eventueel te ondernemen studiereis naar en door Nederlandsch Indië. (Bijlage 30; dossierno. 208). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer Brouwer vindt het aardig, dat de heer Oosterhuis de reis naar Indië zal maken, maar gelooft niet dat de gemeente daarbij belang heeft. Als de heer O. met een dosis Indische wijsheid terugkeert, zal hij Sneek misschien spoedig verlaten e: spr. voelt er niet veel voor, dat de gemeente de reis mee zal betalen. Spr. was tegen de vacantietoeslag en van dit goede salaris moeten de reiskosten dan ook betaald. Ook een parti culier die zijn gezichtskring door reizen wil verbreeden, moet de reis zelf betalen. Den heer Hoekstra is de persoon zeer sympathiek, maar de zaak niet. Spr. meent dat de gemeente niet het recht heeft f 500 subsidie te geven voor deze zaak. De positie der ambte naren is tegenwoordig zoo uitstekend, dat een dergelijke tege moetkoming niet gewettigd is. De heer Nieveen zegt dat B. en W. bij de begrooting wezen op de slechte economische toestand, die zuinigheid ge bood en die wenk is hier ook op z’n plaats. Spr. gelooft niet dat de reis alleen gaat om kennis te vergaren en deze over te brengen op de leerlingen alhier. Dat het rijk dit doet is te be grijpen; het doet meer om het Nederlandsche Volk in kennis te brengen met Indië, maar waar Sneek ook het risico loopt den heer O. spoedig als onderwijskracht te verliezen, kan spr. zich niet met het voorstel vereenigen. Als een onderwijzer, die een VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 23 MAART 1931, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 13 leden. Afwezig de heeren J. de Groot en U. Sijtema (beide m. k.). Aan de orde is: Punt 1. Notulen van de vergadering van 16 Februari 1931. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt 11. Ingekomen stukken: Verslag omtrent de toestand van het Gymnasium over 1930. (1.851.33.02.98). Dit verslag wordt opgenomen in het gemeente-versiag. Verslag van de toestand van het lager onderwijs over 1930. (1.851.02.98). Alsvoren. Verslag van den schoolarts over 1930. (1.851.09.1). Alsvoren. d. Verslag van de Keuringsdienst van vee en vleesch over 1930. (IX 07.355.1). Alsvoren. e. Verslag van de Gezondheidscommissie met de zetel Sneek over 1930. (1.771.07.83-2). Alsvoren (gedeeltelijk). Verslag betreffende de Handelscursus der Vereeni ging „Middenstand” over 1930. (1.851.35.02.98). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. Verslag betreffende de toestand van de Sneeker Huishoudschool over 1930. (1.851.365). Alsvoren. h. Verslagen van de in 1930 aan de o. 1. scholen ge houden schoolvergaderingen. (1.851.2.02.91 A). Alsvoren. i. Verslag van het Centraal Drankweercomité over 1930. (1.761.1). Alsvoren. j. Beredeneerd verslag van de werkzaamheden der wo- ningbouwvereeniging „W.e.e.g.t.h.” over 1930, met verlies- en winstrekening ovfer 1930 en balans per 31 December 1930. (1.778.532.1(12)). Alsvoren. k. Adres van de Ned. Vereeniging van kermisvakge- nooten „Ons Belang”, houdende verzoek om vrijstelling van betaling van „vermakelijkheidsbelasting” door hun leden gedurende de kermis 1931. (1.714.35(2)). Op voorstel van B. en W. wordt afwijzend op het verzoek s S S 3 ll

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1