Officiéél Gedeelte. Ill Illi I Gevaarl Chr. Gynmastiekvereen. „AdVendo”. school zij hun kind zullen sturen, welke hun Uitgaven Spr. besluit zijn rede met de woorden eerd programma. i betrekking op de openbare school heeft. 2 1 de huishouding is uitgegeven ziekenhuizen en zee-hospitia Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche aanbesteding van het opspuiten van een terrein nabij de Ubbo Emmiusstraat aan S. Krikke te Hee- renveen. (Bijlage 32; dossierno. 1.778.531(4)). vendo voor hare leden een feestavond te organiseeren, waarvoor reeds een feestcom- Door de gemeente is een perceel bouw terrein verkocht aan de Tjotterstraat voor de bouw van acht woningen. hier met Het de Visser de leider der Chr. Hist. Unie, werd aangenomen. Als men die wet op de keper beschouwt zit er heel wat goeds in. tuut te kenschetsen als een broeinest van ongerechtigheid. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat bij ben is Ingekomen een verzoek van PHILIPPUS BOS, zaalhouder van het concertgebouw „Harmonie” aldaar, om verlof tot de ver koop van alcoholhoudende drank, andere dan sterke drank, In 3 benedenlokalitelteu van het gebouw „De Harmonie”, gelegen aan de Willem Lodewijkstraat no 4, aldaar en dat tegen bet verkenen van dit verlof binnen twee weken schriftelijk bezwaren bij hen kunnen worden ingebracht. Sneek, 25 Maart 1931. Gi zand weer werk sem De H( bert Noor kiek 5 overt die bez in Pk en O jaar t alle d die r Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van namen aan straten. (Bijlage 34; dossierno. X 07.155.2(1)). Z. h. s. aangenomen. C is I een Teel vliet V uur. quei D uur. Opt jarei V Line schc Zc N.A. Z met I opg stig een op wij< zoo een een deg avo den S VOO was de M D had het i tuinc huizi schu het was, drie i het moei te bc een i mach zij h is nc Alktr Tege opge Dc I f 2624 55, kinderuitzending f 953.95, ziekenhuisbebandeling ondergingen 16 patiënten, 7 werden opgenomen in on- Feestzaal Siderius. Fen Ober Bayern Kapel hebben we hier niet eiken dag. maar gezellig is ze. dat bleek tifdens haar aanwezigheid indefe^st zaal Siderius. Buitengewoon prettige muziek en een Aeier’che die voortreffelnk zong en jodelde, voorts volksdansen. Dat alles mocht er wezen en het dirigeeren door personen uit het publiek was allervermakelijkst. wer, Hoekstra, Nieveen en Siemensma. Met 74 st. is het voorstel dus aangenomen. Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche aanbesteding van de opspuiting van het Spoordok aan S. Krikke te Heerenveen. (Bijlage 31dos sierno. 1.754.21(11)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer Boonstra moet opnieuw de wenschelijkheid uit spreken, dat dit soort werk publiek wordt aanbesteed. Hij wil voor dit werk geen voorstel daartoe doen, omdat hij vreest dat het werk er vertraging door zal ondervinden. De heer Siemensma zegt dat een jaar geleden die wen schelijkheid ook is uitgesproken en het is sedert dien maar eenmaal gebeurd dat een ander in aanmerking is gekomen en nu valt men al weer terug tot de oude methode. De Voorz.: Men heeft veel malen bij publieke aanbeste dingen ondervonden dat er wel inschrijvers zijn die nooit aan de inschrijfsom toekomen, maar alleen deelen in de pot, ten koste der gemeente! In dit geval moet men voorts terecht komen bij een beperkte groep, die over het noodige materiaal beschikt; dat maakt de kring zeer klein. Deze aannemer heeft steeds ten genoege van het D. B. gewerkt. Verleden jaar hebben we een publieke aanbesteding moeten uitstellen, omdat men allen ver boven de raming inschreef. Dat bekoelt de sympathie voor dat soort aanbestedingen! De heer Hoekstra: Komt dat bij inschrijvingen ook voor? De Voorz.: Ook dan komt dat voor. De heer Bloonstra: Dat soort aannemers heeft nu bijna algemeen schaarschte aan werk, daarom kon publieke aanbe steding voordeelig zijn en de proef destijds genomen heeft de gemeente ruim f 1000 gespaard, of het moest zijn dat de op levering B. en W. niet bevallen is. Maar dit soort werk komt toch in de eerste plaats voor publieke aanbesteding in aan merking. Spr. zal nu zich tot het uitspreken van deze wenschelijkheid beperken, omdat B. en W. het best kunnen beoordeelen hoe de toestand is. De heer Siemensma zou willen voorstellen dat de vol gende keer meer inschrijvers, zullen worden gevraagd. De heer Pot ma: De doorslag gaf dat we een aannemer zochten met het noodige materiaal. De heer Siemensma wil het D B. binden, doch B. en W. moeten eenige vrijheid hebben; de ondervinding is dat men met publiek aanbesteden vaak duur der uit is. De Voorz.: Wanneer wij kans zien met publiek aanbesteden goedkooper uit te komen dan met onderhandsche, zullen wij het niet nalaten. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Drij rein! dat: b t>. Jjo met dan opl Gij kul nie gel is te‘ sti Al ve Punt XV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van het raadsbesluit van 8 December 1930, no. 15, tot wijziging van de Verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van de openbare straat. (Bijlage 37; dossierno. 1.754.2(1)). Z. h. s. aangenomen. Hierna sluiting. Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt dit voorstel aangenomen. taal studeert, tegemoetkoming voor een reis naar het buitenland zou vragen, zou de gemeente die ook niet geven. De heer Zuiderbaan vindt toch wel een gemeentebelang in deze zaak aanwezig. Het is toevallig dat de heer O. naast rijks- ook gemeente-ambtenaar is; de gemeente profiteert daar van eigenlijk; een afzonderlijke leeraar voor het gymnasium zou veel duurder zijn. En nu gelooft spr. wel degelijk dat het onderwijs hier zal profiteeren van de kennis, welke de heer Oosterhuis in Indië verwerft. Spr. vindt de f 500 goed besteed, daarvoor staat het goede onderwijs van den heer O. aan het gymnasium borg. De heer B o e ij e n g a vindt het standpunt der oppositie wat eng. Het J. P. Coenfonds wil de menschen in het moederland een beter kijk geven op land en volk in de koloniën en als tweede koloniale mogendheid, welke een onmetelijk rijk be stuurt, is het noodzakelijk, dat we onze koloniën béter leeren kennen. Spr. vindt het mooi dat deskundigen in staat worden gesteld een studiereis te maken om daarna in hun onderwijs allen te doen deelen in de vruchten daarvan, opdat ons volk zijn roeping en plicht jegens het rijk overzee steeds beter leere verstaan. De heer Boonstra meent ook dat dit doel ons sympathiek moet zijn en de heer O. dient geprezen voor zijn energie. Spr. gelooft dat èn het algemeen belang èn het onderwijsbelang ge diend is met een dergelijke reis en zal dus voorstemmen. De heer Hoekstra is niet tegen een studiereis, maar wel er tegen dat die op kosten der gemeente Sneek geschiedt. De heer Breeuwsma heeft wel even in twijfel gestaan, hoe hij zou stemmen. Spr. geeft toe dat het doel dat B. en W. voor oogen staat wel sympathiek is en gelooft wel dat de ge meente, als de kosten niet zwaarder zijn dan het nu voorgestelde, dit wel doen mag, als het in het onderwijsbelang is, dat men dan wat breed moet zien. Het is wat ego-ceptrisch gezien om te vreezen dat de heer O. spoedig onze gemeente zal verlaten, we moeten niet al te zeer naar het plaatselijk onderwijsbelang, maar meer het algemeen onderwijsbelang op het oog hebben. Spr. gelooft dat de voordeelen van zoo’n reis dan de kosten wel waard zijn. De verleiding was echter sterk na te gaan of de strekking van het J. P. Coenfonds wel van de zuiver ideëele aard was, zooals men zou verwachten. Spr. vermoedt er ook tendenzen achter die hem niet sympathiek zijn, maar alleen het onderwijsbelang ziende, zal spr. voorstemmen. Er zijn echter wel andere drijfveren, die de uitzending kun nen beïnvloeden dan de heer Boeijenga op het oog heeft. Spr. wijst ten bewijze daarvoor op de stichting der Utrechtsche leer stoel tegenover_de Leidsche school, welker richting de h.h. petro- leummagnaten niet aanstond. Dat zijn tendenzen die spr. niet aanstaan. Spr. wil de zaak echter breed zien en de heer O. geen obstakel in de weg leggen zijn kennis te verrijken. De heer Siemensma zegt dat als het een landsbelang be treft, het land ook alle kosten maar moet betalen. Het voorstel van B. en W. komt in stemming. Voor stemmen de leden Smeding, Boeijenga, Boonstra, Potma, Oppenhuizen, Zuiderbaan en Breeuwsma; tegen de leden Brou- In de periodieke vacatures van Mej. Dr. Korteling, de hh. O. van der Meulen en A. Terpstra, werden, daar Mej. Korteling door bijzondere omstandigheden moest bedanken, gekozen Mevr. Ter HorstNanninga, en herkozen de hh. O. van der Meulen en A. Terpstra. Tot leden der commissie tot het nazien der rekening van den penningmeester wer den benoemd de h.h. P. Sikkes, B. Velsink en J. Nijhuis. Tot plaatsvervangende leden werden benoemd de h.h. R. Asselman, H. Schurink en H. Halie. De voorzitter spreekt nog een woord van dank aan de bestuursleden die dit jaar heengingen, inzonderheid aan de hh. Van Drooge en Ds. Te Winkel als leden der boe- kencommissie en de heer Schaafsma voor de personeelszaken. Bij de rondvraag vraagt de heer Velsink waarom het timmerwerk steeds aan één tim merman wordt opgedragen, en of dit niet om beurten aan de leden-timmerlieden kan wor den gegeven. De voorz. zegt niet te weten of er een be paalde reden voor is en zegt toe, dat met de wenk zal worden rekening gehouden, waarop de vergadering wordt gesloten. Tuberculose vereenlging Sneek. Gisterenavond bad in café Hanenburg de *lgemeene vergadering van de vereenlging tot bestrijding der tuberculose in Sneek plaats. De voorzitter, de heer J. H. H. Piccardt wees er op, dat wie hier niet ex officio aanwezig behoorde te zijn, afwezig was, Als hij daarin een bewijs van ver trouwen mag zien in het beleid van het bestuur, dan moge dit aangenaam zijn, toch zag hij liever dat van een zoo g'oot aa< tal leden, cat onze vereenlging telt, de belang- steiii g zich ook uitte door vergadering- bezoek. Uaarna gaf bij een overzicht van wat de vereer iging in baar 19 jarig bestaan had uitgegeven ter bestrijding van de t.b.c. Deze bedtagen zijn de volgende: Woensdag 18 Maart hield deze vereen, haar jaarl. ledenvergadering in lunchroom Deenik. De waarn. voorz. de heer L. Meijer opende op de gebruikelijke wijze en las ver volgens Ps. 23 en 1 Cor. 6 1920, waarna hij de aanwezige leden welkom heette en dank bracht voor de medewerking bij de ge houden uitvoering, in ’t bijzonder den heer P. Jongejans, directeur der Ver. Hij verzocht verder deze samenwerking voor de komende turndag van het Npordergewest van ’t Ned. Chr. Gymn.Verbond, op Pinkstermaandag in ’t Sportpark alhier. Besloten werd dit jaar wederom deel te nemen aan de turn- marschen, uitgeschreven door ’t N. C. G. V. Een commissie werd benoemd om dit jaar de beoefening van athletiek en korfbal te regelen. Als voorturner bij de adspiranten werd benoemd de heer L. Schriemer te Op penhuizen. Zoo mogelijk zullen dit jaar on derlinge wedstrijden worden gehouden voor de leden en voor Jong-Advendo. Verder zal getracht worden in ’t bezit te komen van een eigen clublied. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek dat de inkomsten dit jaar Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Mariiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen lP/a en 12‘/,uur, de navolgende voorwerpen ais gevonden ge deponeerd op 23 en 24 Maart 1931. Dameshandschoen, Zakdoek met inhoud, Dameslascbje, Heerenrijwiel, Armband. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, ais gevonden aangegeven. Huissleutel, Postkantoor Leeuwenburg. Horlogeketting, G. Dijkstra, Looxmastraa, 44. boodschapstasch m. inh., P. brood winder, le Frittemahovenstr. 32. Want, neen, badhuisgracht. Zakkam, Kooiman, Zuidend. Handschoen, H. Halie, Prior straat 56. Rijwielbel.merk, G. Bijlsma, Uosterdijk 77. Damestaschje met inhouu, A. Kas, 2e bteenkiipstraat 51. Mesje, L. jiilma, Maria Louisestraat. Abonnements kaart Ned. Spoorwegen, Stadhuis, Markt straat. Voorts kan het niet eerbiedigen van iemands godsdienstige overtuiging de schorsing van de betreffende onderwijzer tengevolge heb ben. Nochtans haalt spr. een merkwaardig voorbeeld aan, waaruit blijkt, dat de han delwijze soms door laakbare motieven werd beïnvloed. Overigens is men in Nederland in godsdienstig opzicht buitengewoon fijnge voelig. Uit liefde voor de openbare school en spontaan verzet tegen die voortdurende sec- tarische versplintering, is de Landelijke Ver. voor Volksonderwijs ontstaan. Aanvan kelijk was het ledenaantal maar gering, doch in de laatste jaren is de groei ontzettend toegenomen. Om statistisch de verhoudingen in het tegenwoordig onderwijs eenigszins te verduidelijken zullen we enkele cijfers laten volgen. In 1920 bedroeg het aantal leerlingen der Openbare scholen 560.9GSL en dat der Bij zondere scholen 479.207. In 1928 waren deze cijfers resp. 472.432 en 703.448, hetgeen, wanneer we tevens nog rekening houden met eenigszins uitzonderlijke instituten, in pro centen uitgedrukt neeAomt op een verhou ding van 45 55 Vooral in Friesland is de godsdienstige versnippering verschrikkelijk. Bijkans iedere gezindte, die een nuance in opvatting af wijkt, zwermt naar zijn eigen schoolgebouw. En wie moet dat betalen? De gemeente. En waren nu de resultaten nog maar evenredig aan de ijver voor het streven, doch het blijkt integendeel dat we tengevolge van de splitsing met ons onderwijs in vergelij king met Zwitserland of de Noorsche landen veeleer zijn gezakt. Wie naïevelijk meende dat met de pacifi catie de schoolstrijd uit was, heeft zich ten eenenmale vergist en vele gemeenteraads- debatten kunnen u daarvoor het overtuigend bewijs geven. spr. geeft meerdere voorbeelden, welke de practijk van het Nederiandsche school wezen niet zeer vleiend illustreeren en wekt <rachtig op tot aansluiting, daarbij wijzend op Drenthe, waar tot groote verheuging, vele der arme bewoners nog gaarne bereid waren het voortbestaan of bevorderen van het Openbaar Onderwijs naar vermogen door een kleine financieele bijdrage te steunen, aangezien zij zich steeds dieper bewust worden, dat het hier gaat om de HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van 1. L. BRANDENBURGH, drukker en uitgever, wonende te Sneek, om vergunning tot uitbreiding van de drukkerij, in het gebouw aan het Kleinzand No. 1, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B No. 3724, door bijplaatsing van twee electromotoren van resp. 1 */a en 1 P.K. en onderscheidenlijk dienende voor het in werking brengen van een automa tische- en een gewone degeldrukpers 2. Idem van P. BOOMSMA, timmerman aldaar, om vergunning tot het oprichten van een timmerwerkplaats, waar in geplaatst zal worden een electromotor van 3 P.K. voor het in werking brengen van een cirkelzaag in het gebouw Nieuw- buurt No. 14, kadastraal bekend gemeente Sneek Sectie B No. 3313 en 3314; dat op Woensdag, den 8 April 1931, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de .verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden kennis kun nen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur jf een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 25 Maari 1931. den, evenals het kuustgymnastiek nummer waarbij men er niet tegen opzag dat insti- belangen van het kind, van Barisson en Co. Aardige nummers *—1—- 1 1 waren die met „Norma”, het rekenpaardje en de gedresseerde geit en hond, alles onder leiding van clown Chewko. Goede clownnummers, een slangendame en een derscheidene sanatoria, in de Cornelia- stichting te Beetsterzwaag werden in 1930 kosteloos 2 kinderen verpleegd, een hunner ging daarna 2 maanden naar het Diacones senhuis te Leeuwarden en vervolgens 9 maanden naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Voor rekening der ver. werden 16 kinderen uitgezonden. Het aantal leden bedraagt thans 885 met een contributie van f 1129.— (v. j 1083.—). Het kapitaalfonds Is weer versterkt met f 300.van het O.B.W. en f 100.— uit eigen middelen en bedraagt nu f2650.94 Van Sport en Liefdadigheid, waaraan hulde werd gebracht, werd ontvangen f 1162. van de Spaarbankvereeniging te Sneek f 100 de coilectebusjes brachten f 59.73 op. Het werken met een t.b.c. huisbezoekster wijst betere resultaten aan, de meerdere kosten zijn gerechtvaardigd door een betere bestrijding der ziekte, het rijkssubsidie is tot f 1718.gestegen. Zr. Molenaar be handelde 59 patiënten met de hoogtezon. Op 31 Dec. stonden onder toezicht van de huisbezoekster Zr. Molenaar 97 gezinnen met 114 patiënten, zijnde 21 gezinnen en 28 patiënten meer dan op 1 Januari 1930; gedurende 1930 werden 806 gezinnen be zocht met totaal 1875 bezoeken, voor maatschappelijk werk werden 397 bezoeken afgelegd. Aan woningen en slaapplaatsen werd 9 maal verbetering aangebracht60 patiënten werden gesteund met versterkende middelen; het aantal uitgeleende voorwerpen bedroeg, 22, wonlngomsmetiing had 2 maal plaats, van lijf- en beddegoed 8 maal. De voorzitter brengt de secretaris dank voor het nauwgezet, volledig en keurig verslag. De vergadering keurt het goed. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat de inkom sten hadden bedragen f 11698.11 (saldo f 70 37) uitgaven f 11675.55, batig saldo f 22 50. Namens de Commissie tot ’t nazien der bescheiden van den penningmeester, den heer B. Hofstee, brengt de heer J. A. Keu- ning rapport uit. t-fij is niet erg voldaan, want als men ergens op uitges'uurd wordt wil men ook wel succes hebben. Doch de heer Hofstee had gezorgd, dat alles zoo in de puntjes was, dat geen enkele opmer king gemaakt kon worden. Hij ve dient een woord van lof voor het nauwgezet en keurig beheer. We hebben zoo vervolgt de heer Keuning weer eens een inzicht gekregen in ’t veelomvattend werk van den penningmeester. Het voorstel, de reke ning goed te keuren en den heer Hofstee onder dankbetuiging te dechargeeen, wordt aangenomen. De heer J. A. Maseland, die aan de beurt van aftreden was, wordt zooals de voor zitter reeds had voorspeld, met op één na algemeene stemmen herbenoemd tot be stuurslid. De heer Maseland dankt voor het in hem gestelde vertrouwen, en verklaart de benoeming aan te nemen. In de vacature-Kamstra was voorzien door de benoeming van den heer H. Hofstra, als vertegenwoordiger van het College Regenten van het Old Burger Weeshuis. De heer J. A. Keuning, U. Sijtema en W. Boonstra worden benoemd tot leden van de Commissie die de rekening 1931 zal nazien. Een enkel punt van meer intiemer aard wordt bij de randvraag besproken, waarna de voorzitter de vergadering sluit. Punt XIV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verzilvering van f 9100.— nominaal inschrijving Grootboek 2/?. N. S. en tot belegging van het vrijkomende bedrag. Bijlage 36; dossierno. X 07.352.621(1)). Z. h. s. aangenomen. Circus Royal. Zoo is dan het circus „Royai" dat overwinterde, haar tournée begonnen voorstellingen aan de Bolswarderweg. is niet een der groo’ste inrichtingen, maar sprak: Geef ons dan het kind, want dan We moeten leeren beseffen de waarheid van het spreekwoord: Eendracht maakt lot in 1920 de pacificatie-wet van Dr. macht. In het parlement en bij zendtijd- besluiten bemerkt men de overwegende beteekenis van invloedrijke corporaties eerst koorddanseres volmaakten een zeer gevari- Onaantastbaar is gebleven het artikel dat «oed en in vollen omvang. 1912 f 2774.37, 1913 f 2815.55, 1914 f 3368 09, 1915 f2586 99, 19 6 f 2777 06 1917 f 3u74 29. 19i8 f 2805.25'/, 1919 f4074.31’/,, 1920 f 5348 78, 1921 f 6119.35, 1922 f 5520.18'/,, 1923 f 6872 62. 1924 f8403 23'/„ 1925 17180.91, 1926 f 7485 91, 1927 f 7006.61, 1928 f 7349.11'/, 1929 f 8589.55'/,, 1930 f 11675.55, totaal f 105827,34. Hij drukt de hoop uit, dat de vereenlging mag voortgaan als tot dusverre. Het Is evenwel van groot belang, dat de inge zetenen van Sneek in grooten getale mogen besluiten als lid toe te treden tot onze vereenlging, die toch zulke belangrijke diensten verricht. De notulen van de laatstgehouden alge- meene vergadering werden gelezen, en zonder eenige op- of aanmerking goedge keurd. Aan het jaarverslag over 1930 van den secretaris, notaris J. A. Maseland, ont- leenen we De ver. bleef dank zij de krachtdadige steun van vele zijden, bloeien. Ook dit maal werden zware eischen aan de finan ciën gesteld. Voor versterkende middelen en hulp in f 1084.14, f 3667,45. Sanatoria Punt XIII. Advies van Burgemeester en Wethouders op tiet adres van de Afd. Sneek van de Ned. Vereenlging tot bescherming van dieren, houdende verzoek bij het nieuwe woonwagenpark bij de Lemmerweg een stalling voor paar den aan te brengen. (Bijlage 35; dossierno. 1.754.21(13)). De heer Hoekstra voelt meer voor/t idee van den directeur (dichthouden van de achterwand) dan dat van B. en W. (open houden), waardoor de dieren veel last van tocht zullen hebben. De heer Potma zegt dat als de stal dicht wordt, er dingen dreigen, die minder gewenscht zijn en als later blijkt dat het moet, kan de stal nog altijd dicht gemaakt. De heer Hoekstra stelt voor de stal dicht te maken. De heer Zuiderbaan: Is het voor de gezondheid der dieren ook beter dat de wand open blijft, gezien de kans van onder linge besmetting. De heer Breeuwsma gelooft dat een stal aan één zijde open veel tocht voor de dieren zal opleveren. Maar een open achterwand in deze stal zal misschien voor licht en lucht moeten zorgen, want op andere wijze is daarin niet voorzien. Spr. kan wel meegaan met het voorstel-Hoekstra, als men zorgt voor behoorlijke ventilatie. De heer Smeding vindt het met deze paarden het best de wand open te houden. De heer Boonstra beaamt dit. Het voorstel-Hoekstra komt in stemming. Voor stemmen de leden: Breeuwsma, Siemensma en Hoekstra; tegen de leden: Nieveen, Oppenhuizen, Zuiderbaan, Brouwer, Smeding, Boeijenga, Boonstra en Potma. Met 83 st. is dit voorstel verworpen. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. nu aangenomen. Volksonderwijs. Gisteravond hield de afdeeling Sneek van bedroegen (32,9.2,. de uitgaven (3,41.67, JXS'. alzoo een saldo van 177.54, terwijl in de Lust, de aanwezigen een opwekkend ope- ongevallenkas een bedrag van f78.52 aan- ningswoord had toegesproken, trad de heer wezig is. Evenals vorige jaren hoopt Ad- j. Durksz van Drachten op het podium voor het uitspreken van zijn rede. Door het afdeelingsbestuur was spr. ver- nnssie is benoemd en welke waarschijnlijk zocht om een zoo populair mogelijke behan- in April wordt gehouden. Na een opwekking dejing van zijn onderwerp. Hij vangt aan aan de leden voor de komende wedstrijden, met de invloed op het jeugdige kind te rele- sloot de voorzitter met het laten zingen van veeren. Later begint steeds duidelijker de den Avondzang en dankgebed. Dat er van macht van het voorbeeld te werken. Maar Chr. zijde meerdere belangstelling komt voor met de nadering van den zes-jarigen leeftijd de lichamelijke'oefening, blijkt wel hieruit komt voor de ouders de vraag naar welke dat A.p.V.E.N.D.O momenteel ruim 260 school zij hun kind zullen sturen, welke hun werkende leden telt. voor de beslissende keuze stelt tusschen i openb. en bijz. onderwijs. In het buitenland ’zijn de schooltoestanden geheel anders dan hier te lande. Vroeger was in ons land de openbare school regel en kwam het bijzon der onderwijs slechts sporadisch voor. Uit de gewijzigde verhoudingen zou men mogen concludeeren dat het dan blijkbaar met de openbare school niet in orde was. Een terug blik op een stukje schoolgeschiedenis kan hier misschien verhelderend werken. Eertijds vertegenwoordigden de liberalen 80 van de Kamerleden, welke verkondig- den of althans leefden in het stellige besef dat zij het intellectueele deel der natie wa ren. Hiertegen kwam men tenslotte van an dere zijde in oppositie en toen protesten niet hielpen, jwas het Groen van Prinsterer die wat er gegeven werd, kan de vergelijking heeft men de toekomst. met wat elders vertoond wordt zeer goed Inderdaad gaven de- liberalen toen aan doorstaan. Het publiek dat Zaterdagavond andersdenkenden vrijheid tot oprichting van was opgekomen heeft genoten en dit ge- scholen, doch deze moesten door henzelf toond door gul applaus. De paardea-dres- worden betaald. Hierdoor is de Unie-collecte suur stond op hoog peil de fraafe col- ontstaan en daarbij is gebleken van een lectie paarden was goed afgericht, de heer offervaardigheid, waarvoor links stellig mag Teuteberg toonde zich een voortreffelijk ueercn. De acrobatleknummers waren uitstekend doen plaats vinden. Tevens is door ijver en zagen we in grootere inrichtingen ner- zuchtige en verblinde fanatici toen een las- gens beter, wat de gebroeders Mouiier op tercampagne begonnen tegen de openbare dit gebied presteerden mocht gezien wor- school, die nauwelijks haar weerga vindt en r kei, hebt enb Stof en microben besluipen Uw keel op dit moment. Vlug, neem WybertWybert beschermt en desinfecteert ncpci UWVHVUYVl £.11 Cl 1ICC1 wat guvuo lil. J 1 11 nun rorin mal a am In origin, doezen 25, 45 en 65 ets. icuicucifc .vuuuc K.IUU ecu luviuwcuj. Langzamerhand won men terrein en toen dresseur en miss Corianta een knappe paard- dr Ab* Kuyper optrad wilde deze zelfs het rijdster. gansche onderwijs in bijzondere scholen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 2