De Avonturen van Snuffelgraag en Knagelijntje. L 0 4 rj De muiterij op de „Elsinore”. FEUILLETON. 1 F 1 I V V I Vriendschappelijk. Lichtwedstrijd. Wedstrijd-programma Zondag a.s. 65. Uit 34 Knagelijntje moet nu alles opbiech- Schande, zegt vader. En hij geeft Friesche Voetbalbond. F J. leder k< I II 1 ft viel, en verdronk; en de Finsche timmer man die als Jonas in zee geworpen werd door zijn makkers, welke geloofden, dat Finnen de winden kunnen betooverenen Mike Cipriani, en Bill Quigley, die op de kampanje neergeschoten en door Pike levend overboord geworpen werden, waar ze nog trachtten zich aan de loglijn vast te houden, maar door den hofmees ter werden afgesneden, zoodat ze een prooi der zeevogels werdenSteve Roberts, de vroegere cowboy, die door mij werd neergeschoten, toen hij op mij aanlegde Herman Lunkenheimer, wien voor aller oogen de keel werd afgesneden door den Italiaanschen hond Bombinide twee stuur lieden, Pike en Mellaire, die waarschijnlijk in een worsteling tezamen omgekomen zijn Ditman Glansen, die door Wada werd doodgestoken gedurende den aanval op de kampanje; en eindelijk Henry, die uit de ventllatorbuis aan het roer werd doodge schoten. Als ik deze iijst van dooden, welke ik juist heb opgemaakt, nazie, dan besef ik, dat wij toch geen kinderspelletje spelen. Wij hebben immers een derde onzer be manning verloren en de bloedigste veld slagen der geschiedenis hebben zelden zulk een percentage van dooden bereikt. Veer tien van ons zijn reeds overboord gegaan, en wie kan het einde voorspellen Desniettemin zijn wij nog altijd de meesters, en regeeren Margaret en Ik, met onze Aziaten onder ons, den geheelen troep. En dat zullen we ook blijven doen. Henry was de veertiende, die overboord ging. Maar een dag later werd zijn dood gewrokenwant twee der muiters zijn hem Doch eerst iets over den ventilator. Het is een stalen buis, die van het met kolen geladen ruim onder het lazaret langs den achtermuur van de kaartenkamer naar buiten voert. De opening, op de hoogte van een mans hoofd, is van traliewerk voorzien, zoodat zelfs geen rat cr zich tusschen kan wringen. Deze opening bestrijkt ook het roer, dat er nauwelijks vijftien voet van verwijderd is. E'en van de muiters was langs de ruimte tusschen de kolen en het dek van het benedenruim gekropen, was door de ventilatiebuis geklommen en mikte door het traliewerk. Haast gelijktijdig zag Ik den rook en hoorde het schot. Ik hoorde Hen y kreunen, zag hem zich aan de spaken van het wiel vastklemmen en toen neer zinken. De jongen was in bet hart getrof fen en terstond dood. Tom Spink en de tweede zeilmaker, Uchino, vlogen Henry te hulp. Nog steeds klonken revolverschoten uit den ventilator,1 maar zij hebben gelukkig niet meer slacht offers gemaakt. HOOFDSTUK XLVI11. hi I a 150. Daar proest de jonge Knagelijntje het plotseling uit. Dat zou diender Mui- zenschrik wel anders vertellen, roept ze. U was veel ondeugender dan ik, toen u jong was. Ik heb het u zelf hooren zeggen. 147. Dat is niet waar, valt Knagelijntje verontwaardigd uit. Dat stuk w a s al van de poot afOpeens zwijgt ze, want ze bemerkt zelf, dat ze zich versproken heeft, Als vader het nu maar niet heeft gehoord. 148. Maar vader heeft het heel duidelijk gehoord. Hij lacht eens en zijn boosheid is dadelijk verdwenen. Kom jij maar eens even hier, kleine druif, zegt hij tegen Knagelijn tje. Jij zult er wel meer van weten. het achterschip hebben den voedselvoorraad der Elsinore in ons bezit, maar de muiters hebben het roer veroverd. Dat is te zeggen, zij zijn eigenlijk niet in ’t bezit ervanzij kunnen ons beletten te sturen, maar ’t is hun zelf ook niet mogelijk. Het stuurwiel is op de kampanje, en toch kunnen wij er niet bijkomen. Uit die getraliede opening In de ventilatiebuis kunnen zij ieder dood schieten, die het roer nadert. En met den stalen muur van de kaartenkamer als schild lachen zij ons uit. Ik heb een plan, maar het is de moeite niet waard het uit te voeren, eer het nood zakelijk wordt. In de duisternis van den nacht zou het heel gemakkelijk zijn het stuurrad los te maken van den korten roer stok en dan, door de hulptakels anders te plaatsen aan beide zijden van de kampanje, te sturen, ver genoeg naar voren en buiten het bereik van den ventilator. Ondertusschen drijft de Elsinore in dit mooie weer rond als een speelbal van wind en golven. En dat is goed. Laat de mui ters maar honger lijden. Zij kunnen het best weer tot rede worden gebracht door hun magen. Waar zou verstand anders voor dienen dan om het te gebruiken Ik ben bezig de hongerige harten der muiters te breken. Dat is een heel aardige grap. De albatrossen zijn volgens hun gewoonte de Elsinore ge- volgd. Dat beteekent, dat er slechts een bepaald aantal zijn en hun getal niet aan gevuld kan worden. VraagstukEerste ge geven: een bepaalde en beperkte voorraad vogelvleesch tweede gegeven het eenige voedsel, dat de muiters nu hebben, is vogel- door JACK LONDON. voedsel en de muiters zullen tot hun plicht moeten terugkeeren. Ik heb daarnaar gehandeld. Eerst begon ik kleine stukken spek en broodkorsten over boord te werpen. Als de vogels dan naderbij kwamen om te eten, schoot ik ze dood. Iedere doode vogel, die zoo op de opper vlakte der zee bleef drijven, was een stukje vleesch minder voor de muiters. Doch ik heb de methode verbeterd. Gis teren heb ik de medicijnkist nagezien, en nu begiet ik mijn stukjes spek en brood met het vergif dat ik daar vond, ik heb er zelfs rattenkruid bijgedaan dit laatste op raad van den hofmeester. En vandaag is er geen vogel meer in de lucht. Zeker, terwijl ik gisteren dat spelletje speelde, hebben de muiters nog eeu paar vogels aan den haak geslagenmaar nu zijn ze weg, en dat moet nu het laatste voedsel zijn, dat de mannen van het voor schip krijgen, eer zij weer aan 't werk gaan. Jahet is belachelijk. Het Is een kinder spel. Het is zooiets voor Frank Mildmay, voor Frank Reade Jr.maar toch, leven en dood hangen af van den afloop van dat spelletje. Ik heb juist een lijst gemaakt van onze dooden sedert het begin van de reis. Eerst Christiaan Jespersen, gedood door O’Sullivan toen die waanzinnige Andy Fay’s zeelaarzen overboord wilde gooien; toen O’Sullivan, doodgeslagen door Charles Davls, omdat hij diens slaap stoordedaarna Petro Marinkovich, vermoord juist voor wij den tocht om kaap Hoo n begonnen, onge twijfeld door Rhine en zijn troepdaarna de Sumarai, kapitein West, hoewel hij geen hij geen gewelddadjgen dood stierfdaarop De toestand is nu al te dwaas. Wij oplvleesch’; gevolgtrekking vernietig "dat *olgde Boney de Splinter, die overboord gevolgd. De hofmeester maakte mij op merkzaam op wat er gebeurde. Hij raakte vertrouwelijk mijn arm aan, terwijl hjj er naar keek, hoe de muiters twee lijken over boord gooiden. Zij zonken onmiddellijk, zoodat wij hen niet konden herkennen. „Zij hebben gevochten.” zelde ik. Het is heel goed, dat zij onder elkaar gaan vechten.” Maar de oude Chinees grinnikte en schud de het hoofd. „Je denkt niet, dat zij gevochten hebben vroeg ik. „Niet vechten. Zij eten die zeevogels; zeevogels eten dat spektwee mannen sterven, veel mannen heel ziek, denk Ik, naar de bel gaan, ik heel blij.” En ik geloof, dat hij gelijk heeft. De muiters hebben waarschijnlijk zeevogels ge vangen, die door mij vergiftigd waren. De twee vergiftigden werden gister over boord geworpen. Later hebben wij de muiters geteld. Slechts twee zijn niet ver schenen, en dat zijn Bob en destokdoove. Het schijnt helaas mijn noodlot te zijn, dat Ik den ongelukkigen doove moest ombren gen, den armen man, die altijd gewillig, altijd gedienstig was. Het lot is wreed. Waarom konden die dooden niet Charles Davls en Tony de Griek zijn? Of Bert Rhine en Kid Twist? Of Bombini en Andy Fay Ik zou mij opgewekter gevoeld heb ben, als het Isaak Chantz en Arthur Deacon geweest waren, of Nancy en Sundry Buyers, of Shorty en Larry. (Wordt vervolgd.} Ij (1 V De Kooi—L.S.C. 2—1. i _.J F Reserve le klas. In Groningen ontving Velocitas II het reserve elftal van Friesland. Hier is het spannend toe gegaan, doch de Groningers deden wat we van hen verwachtten en stuurden Friesland II met een 43 nederlaag naar Frieslands hoofdstad terug. Sneek IIF.V.C. II. 52. Zondagmorgen 11 uur heeft op het Sportpark alhier de zeer belangrijke wedstrijd Sneek II— F.V.C. II plaats gehad. De groengele Huizumer club, die nog ongeslagen was, heeft in Sneek II haar meerdere moeten erkennen. Met 52 doel punten bleven de withemden baas in eigen huis. 3e klas B. Voor de 3e klas afd. V het Noorden speelden te Groningen de club Royal I aldaar en Noord pool van Uithuizen. De gasten sloegen de Gro ningers op eigen terrein met 13 doelpunten. DrachtenH.Z.C. 25 In Drachten ontving de club van dien naam haar kleurgenoote H.Z.C. van Harlingen. De gas ten smaakten het genoegen met een 25 over winning huiswaarts te keeren. 3e klas A afd. V. C.A.B.Gorredijk. 31. In Bolsward had het treffen plaats tusschen C.A.B. aldaar en Gorredijk. De roodbroeken de den wat we van hen verwachtten en sloegen de gasten met eindstand 31 doelpunten. De be slissing voor de tweede plaats moet nu de wed strijd C.A.B.Black Boys brengen. M.S.C. II had bezoek van Frisia II. De gasten hadden geen keeper en verloren deze wedstrijd met 43 doelpunten. De K.N.V.B. vermeldt voor Zondag a.s. de na volgende wedstrijden: le klas. LeeuwardenAlcides; M.S.C.Friesland; Ve locitasVeendam. Noord-NederlandNoord-Duitschland. Dit jaar zal op 3 Mei a.s. te Assen de inter nationale voetbalwedstrijd Noord-Nederland Noord-Duitschland worden gespeeld. Voor de le klas F.V.B. verloor L.S.C. Ill met 28 doelpunten van Dokkum I. Friesland III kon het niet tegen De Kooi 11 houden en verloor met 13 doelpunten. Akkrum, het zwakste zusje in deze afdeeling, kreeg met 2—9 doelpunten klop van Leeuwar den IV. S d te* sti Al ve 149. ten. - moeder een knipoogje. Zulke ondeugende kinderen! Als wij ’t gedaan hadden in onzen tijd, zouden we vast slaag gehad hebben. Maar wij pasten wel beter op! II ken, hebt enb ld, St; W Au „I gaar „f D< ooge „h De verkl nieuv den. „H va lie: Ha gege: Eén i zend „Is Diij rein! dat: ir. cdio met clan opl Gij km nie gel is At ld Gi Be OF Zondagmorgen speelden aan de Lemmerweg Black Boys I, waarin een tweetal invallers, tegen een sterke Leeuwarden-combinatie. De zwartjes waren aardig op dreef en wisten te winnen met eindstand 51 doelpunten. 1 ave Bet de tev; onv ere; L de wo krai wel ome tnec steil B.» wee houi Reserve 2 klas B. Veendam II dat bezoek had van Achilles II van Assen liet haar gasten geen voet aan de grond krijgen en zorgde dat de Assenaren met een 111 nederlaag hun biezen konden pakken. zet komt van Sneek II, als Faber de bal krijgt toegespeeld. De F.V.C.-verdediging weet correct in te grijpen. F.V.C. 11 neemt het spel geheel in DAMMEN. De voor promotie gespeelde partij S. Jonk mansA. J. de Vries werd na spannende strijd 2e klas A. SneekS.S.C.; Rood-GeelDe Kooi. 3e klas A. H.Z.C.—Black Boys; DrachtenGorredijk. Reserve le klas. Alcides 11Leeuwarden II; Friesland IIVe locitas II. Donderdagavond zal naar we vernemen Fries land 1 een oefenwedstrijd spelen op het verlichte Friesland-terrein tegen een samengesteld F.V.B.- elftal, waarin o. a. zullen spelen onze stadge- nooten J. Schuil, J. Blom en J. de Haan (reser ve), allen Sneek-spelers en W. Jaasma (Black Boys). iJlllll De geelzwarte Jousters hadden Zondag jl. be zoek van het Sneeker L.S.C. en wisten te win- 1 nen met 21. HeerenveenF.V.C. 02. Na een zeer spannende kamp is het F.V.C. gelukt een 02 overwinning te behalen op Hee renveen 1 en blijft dus met Sneek I in „the running” voor de bovenste plaats van het rang- lijstje van de 2e klas A afd. V het Noorden. 2e klas B afd. V. In Hoogezand bleef H.S.C. met 31 doelpun ten de baas over haar plaatsgenoote Hoogezand. W.V.V. stuurde Stadskanaal met een stevige 61 nederlaag naar huis toe. Noordster wist het I in eigen omgeving niet verder te brengen dan gelijk 11. Forward volgde 't goede voorbeeld! van de vorige week door de Gron. Boys te klop- pen met 20. Zuidbroek ontnam Bato haar nog kleine kampioenskans door de Winschoters te kloppen met 20. In de tweede speelhelft krijgt Sneek het zon en windvoordeel mede. De withemden zijn nu overwegend sterker, doch de vleugelspelers spelen te individueel, zoodat het binnentrio geen 1 bal krijgt toegespeeld. Efdé dribbelt door alles heen en scoort van dichtbij 42, terwijl kort hierop Jillings met een kopbal er 52 van maakt. De R.-G.-spelers blijken nu hun kruit verscho- 1 ten te hebben. Tenminste hun aanvallen zijn 1 minder talrijk. Als Van Delden er door is knalt1 hij het leer hoog over. O. i. in zuivere buiten- spel-positie scoort Efdé 62. Ten Cate wordt' bijna verrast met een hard schot, doch hij weet de bal nog op tijd te bemachtigen en weg te werken. Uit een handig trucje van Efdé scoort Akkerman fraai 7—2. De gasten schieten de bal in het zijnet. De Haan knalt no. 8 in de R.-G. i touwen, doch de scheidsrechter annuleert dit punt wegens off-side. Spanning zit er niet meer! in. Sneek is thans zeker van de overwinning en I de gasten begrijpen, dat het vonnis over hen is voltrokken. In de stand komt geen verandering meer en zoo wint Sneek I met eindstand 7—2 doelpunten. ’t dreigende gevaar is geweken. Sneek kroop len. Sneek II is een fijne ploeg, waarin uitste- door het bekende naaldenoog. De Sneek-spelerskende reserves schuilen. gooien er een schepje op. De witzwarte verde- M.S.C. II—Frisia II. Adspiranten-Competitie. Voor de adspiranten-competitie speelden Sneek II en L.S.C. II een gelijk spel 11, terwijl L.S.C. I op bezoek ging bij Lemmer I en met een 27 overwinning huiswaarts keerde. 2e klas B. Sneek IV en L.S.C. IV speelden Zondagmor gen om de laatste plaats van deze afdeeling. De withemden wisten hun plaatsgenooten te slaan met 20 doelpunten. 3e klas E. Lemmer III sloeg M.V.C. II van Makkum met 20, terwijl Black Boys III het 3e elftal van C.A.B. te Bolsward klopte met 41 doelpunten. De aangekondigde wedstrijd Sneek VFriso werd niet gespeeeld. s Reserve 2e klas A. F.V.C. IISneek II. In verband met de te spelen wedstrijd Neder- land-België is het niet onwaarschijnlijk dat de clubs die aangevraagd hebben om uitstel, dit wordt toegestaan. handen en van de Sneek-verdediging wordt veel gevergd. In de halflinie valt Brinksma ditmaal geducht op. Ook Dantuma als back laat zich van een goede kant zien. De F.V.C.ers knallen er lustig op los, doch hun schot is te onzuiver. Keeper Bosma is safe als de linksbinnen een harde knal doet. De Vries redt eenmaal voor beeldig ais Feitsma de bal voor het intrappen heeft. De lange rustperiode heeft Sneek II geen goed gedaan, want het samenspel wil maar niet vlotten. Nadat er een kwartier is gespeeld wordt dit gaandeweg beter. De halflinie gaat meer mee aanvallen. Thomas Faber doet eenige malen zeer verdienstelijk werk en als hij een drietal spelers van F.V.C. in de luren heett gelegd, doelpunt hij fraai en onhoudbaar in de linker benedenhoek. Het groote publiek beloont hem met een dave rend applaus. Dit puntje brengt eenige gerust heid in het Sneek-kamp, want werkelijk het F. V.C.-elftal is niet voor de poes. Eenige corners weet F.V.C. te forceeren, doch succes wordt hieruit niet verkregen. Bosma wordt dan even geducht aan den tand gevoeld en weet een van rechts ingeschoten bal van de doellijn te grab- linksbuiten Stelpstra en rechtshalf Vos. Sneek II j beien. Bosma werkt de bal corner. De hoek- is compleet en heeft haar oud-lid Th. Faber als schop levert niets op. De Sneeker linkervleugel rechtsbuiten in de gelederen opgenomen. Het brengt de bal mooi op en de rechtsback De Jong diging is thans geweldig op dreef en al hoe de gaat direct spannend toe. De eerste goede voor- moet het dreigende gevaar ten koste van een F.V.C.-aanval ook zwoegt, men is onverbiddelijk ••-^,corner afslaan. F.V.C. komt dan gevaarlijk op-'en retourneert alles. Efdé is er eenmaal keurig zetten, doch Brinksma zit overal tusschen en door, doch schiet jammerlijk tegen de paal. Even kopt de bal keurig weg. Er zit voor Sneek een hierna mist Prinsen een prachtkans en Corbier j het 2e gedeelte of slot gespeeld zal worden. In totaal !zijn 12 prijzen bestaande uit luxe voorwerpen Ivoor deze wedstrijd beschikbaar. In de demi- doelpunt in de lucht en nadat Schuil voor open doet hetzelfde. Hij herstelt zich echter binnen doel de kans om no. 2 te scoren voorbij heeft de vijf minuten en knalt hoog no. 3 in het F.V. laten gaan, knalt Faber voor de tweede maal de C.-doel F.V.C. zwoegt door tot het uiterste en bal in de F.V.C.-touwen. De stand is thans 20 als Weisenbach de linksbinnen afhoudt krijgt de en in de tribune beweert men reeds dat Sneek II linksbuiten de kans van den dag en laat die niet binnen is. Even voor rust missen de Sneek-backs voorbij gaan en maakt er 31 van. op onbegrijpelijke wijze. De F.V.C. II linksbui- Nadat Schuil de bal naast heeft geschoten ten krijgt daardoor de bal voor het intrappen, knalt Faber no. 4 onhoudbaar langs keeper Verf, doch Zondervan zoekt het Sneek-doel op de ver- Weer komt de groengele aanval voor keeper keerde plaats. Met stand 20 voor Sneek wordt Bosma te staan, doch de bal wordt naast ge- de rust aangekondigd. schopt. Het F.V.C.-doel ondergaat dan een ware De tweede speelhelft begint met een Sneek- bekogeling. Schuil voert de score op tot 51 overwicht, doch F.V.C. II zet de buitenspelval doch Feitsma reduceert deze tot 52, waarmee open en meer dan eens loopt Sneek hierin. Men het einde komt en Sneek II het ongeslagen F.V. begrijpt dat succes van rechts moet komen en C. II haar eerste nederlaag heeft toegebracht. door laatstgenoemde gewonnen De aangekon- Faber krijgt nu veel meer ballen toegespeeld. Een felicitatie van harte waard en een volko-- F.V.C. krijgt een corner te nemen, waaruit de men verdiende overwinning. Het moet ons van I digde beslissingspartij De VriesDe Boer ein- bal naast wordt gekopt. Uit een vrije trap schiet het hart dat de elftal-commissie zeer zeker in club ^erd^Vrhdag^eFle" gedeelte Afgewerkt Faber de bal naar Schuil, waarna deze het leer de oud le elftal speler Faber, die na een twee-van de Gongwedstrijd waarvan Vrijdag* juist voorlangs schiet. Sneek II is nu over alle jarig verblijf in Amerika hier is teruggekeerd, gedeelte of slot eesoe’eld zal worden Ir linies sterker. Eenige hoekschoppen zijn het re- weer een goed vleugelspeler voor het tegen- sulfaat hiervan, doch succes echter nihil. woordige le team zal vinden. De drie doelpunten VKJKJl UVZ.V WVUD111IU UC3V111A.I Als Bosma faalt komt Jan de Vries te hulp en die hij in deze wedstrijd scoorde waren juweel- fjnaie hebben zich geplaatst- '4 rvnn nri rmt.nnr o rrmirolrrm vtinoL Ixv-y-xz-xf-x 1.za»-^ Cnnnlr II o 1 z-, z-» rv* le klas: G. Sikma, Tj. Kampman, P. Olij en H. Doevendans. 2e klas: D. Koopmans, H. Nauta, J. Huizinga, G. v. d. Wal. Troostklasse: Th. Doevendans, J. Blok, S. Jonkmans en K. Krot. Volgende; week hopen we de prijswinnaars be kend te maken. De wedstrijd. Onder leiding van arbiter Folkertsma van Drachten doet Sneek II de aftrap. De gasten heb ben 3 invallers voor haar linksbinnen Visser. idj a

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 4