,'Wual dit I Firma IQHs. TROMP, Sneek nillllinillllllimillllinilllllllllllllllllllllllllllin Volk, bij het V.ATR.A.-bestuur de telefoni- Firma leks. Tromp, Sneek A. VERWEK Verkade ZAANDAM OUDE ZES In kistjes van 50 stuks, Vorstenlanden, 6 cent, eenvoudige verpakking in kwaliteit vóóraan! Fa. JOHs. TBOMP - Snsek pOSTER’CJ Wed. S. JOUSTRA ZOON Gevestigd Anno 1864. AüTOVERHUUR-TARIEF MEUBELEERING I Ultoave: iffilMil T(to. Nieuwstijdingen. Mei Orgaao te te Fa. JOBS. TROMP, Sneek van het beroemde fabrikaat Al ware 1 Rug pijn Nieren Pillen F. OZ1NGA-SNEEK OFF. FORD-DEALER TELEFOON 29/ GEDISTILLEERD is dit Uw adres COMPLETE 1 X Zaterdag 4 April 1981 io tat Tweede Blad No. 54 47e Jaargang Reclame kolom. 1 I De Heeren houden er ook van Speciaal Beddenmagazljn SNEEK IIIIIIIIIHIIIII BISCUITS Voor prima Binnen- en Buitenlandsch Vraagt Prijscourant. - Tei. no. 103. V.B. SNEEK - Telefoon No IM U betaalt minder blj DpgESMANN nimiiiiiiiiiiiiiiiHi iiiiimiiiiiiiiiiitiiniHiinmn Otticiêel gedeelte. or tegen, haar in de gelegenheid te stellen haar H. B. S. te voltooien, waartoe zij zich bij den lieve! oog-' ga- rie- men ditioneele verloting is reeds verkregen. De cadeaux hiervoor zullen bij de win keliers, die zulks wenschen, zelf worden ge- etaleerd. Voor hen die hiervoor niet in de gelegenheid zijn, zal een afzonderlijke expo sitie worden ingericht. De Commissie zorgt voor reclamekaarten. Begin Mei zal het bekende propaganda- Nieuwe Jeugdherbergen. Woensdag werd de jeugdherberg De Pie tersberg te Maastricht geopend. Verder wordt bericht dat de opening van nieuwe jeugdherbergen te verwachten is te Assen, Apeldoorn, Beek (bij Didam), Drachten, Den Helder, Leeuwarden, Nijmegen, Sneek, Texel en Zutphen. Importeurs V«ncW}a( DINSDAGS ca VRIJDAGSAVONDS H. DE JONG, Sneek. en iet rk. >r- ie, m. hij i X 2 g- e- m studie aan een andere, met name genoemde H. B. S. te voltooien, waartoe zij zich bij den directeur van die H. B. S. kan doen inschrij- ven. DAMES Dfc ECHTE Hebt U ze nog niet gehad Dan wordt het tijd om met dit prima product kennis te maken. Lngros :n. 5 ib, >ni tie I OOSTERDIJK 12-14 - TEL. 153 blad wederom verschijnen. De groote mede- en Reparatie-Inrichtino - staan aan de spits in \kwahteit en zijn niet duurder dan andere, Engros er ultimo Verlaging rentevoet uitstel betaling belastingen. Ingevolge de bevelen van den Min. van Fin. aan de ontvangers der dir. bel., enz., is met ingang van 1 April jl. de rentevoet voor de berekening van interest verschuldigd voor verleend uitstel van betalingen inzake di recte belastingen, verlaagd van 5 op 4 Met ingang van dien datum is de rentevoet derhalve 40 cent per aangevangen interest- maand voor elk geheel bedrag van f 100.—. „Miss Holland" moet naar een andere H. B. S. Eenige weken geleden berichtten wij, dat „Miss Holland” niet meer tot de H. B. S. aan de Mauritskade te Amsterdam, waar van zij leerlinge was, is toegelaten, in af wachting van de dienaangaande door B. en W. te nemen definitieve beslissing. Naar Het Volk verneemt, heeft de vader van de betrokken leerlinge dezer dagen van B. en W. het bericht ontvangen, dat zijn dochter niet meer tot de H. B. S. zal wor den toegelaten „op grond van het feit, dat zij vier maal, in strijd met art. 9 van het huishoudelijk reglement van de openbare middelbare scholen, zonder verlof de school heeft verzuimd.” Echter hebben B. en W. er geen bezwaar werking welke de commissie te beurt valt, doet verwachten, dat alles weer uitstekend zal slagen. Maandagavond 13 April a.s. zal in hotel Hanenburg in het openbaar de loting plaats hebben hoe de clubs op Hemelvaartsdag elkaar zullen bekampen. Alle belangstellen den worden hierbij uitgenoodigd om een kijkje te nemen. Indien het weer medewerkt belooft het voor onze plaats een mooie dag te worden. Men zie t.z.t. adv. in dit blad. Auto zonder chauffeur m l te. ö- I je nt r- ?n dt ar i Russisch toekomstbeeld. Op de Oostzijde van den Oeral, bij de ge weldige ertsvoorraden van den zoogenaam- den Magneetberg, moet, naar de Standaard weet mee te deelen, in het midden der steppe een communistische stad verrijzen, genaamd Magnitogorsk, welke voor 200.000 menschen plaats zal bieden en die in 1937 klaar moet zijn. De Frankfurter architect E. May heeft de plannen ontworpen. De stad zal zeer wijd gebouwd worden, overal met plantsoen voorzien. De Russische volkscommissaris Lunatscharsky schrijft terzake het volgende: „De inrichting der woningen zal voor alle inwoners dezelfde zijn. De kinderen worden tot hun 16de levensjaar in een staatsasyl opgevoed, waar bezoeken der ouders slechts af en toe veroorloofd zijn. De vader- en moedernaam mag in de stad niet gebruikt worden; het communisme verlangt de ver nietiging der familie en de schepping van den collectivistischen man en de collectivis- tische vrouw. Er wordt in een centrale keu ken gekookt en gemeenschappelijk gegeten". Scheppingen als deze stad moet worden, heeft men reeds in het klein te Stalingrad en Soffrino, bij Moskou. GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER van SNEEK maakt bekend, dat ter secretarie van heden af ge durende 30 dagen ter inzage is nedergelegd een opgave van de uitkomsten, bedoeld in de artt. 9 en 10 (meting), 11, 12 en 13 (schatting), 23 (verbetering) en 43 (rege ling van de aanvang der termijnen), der wet van 26 Mei 1870, S. 32, betreffende de grondbelasting. SNEEK, 4 April 1931. „Ik moest iederen dag in water werken”, zegt deze man uit Heerlen. Het valt dus niet te verwonderen, dat zijn gezondheid te wen schen overliet. Uit zijn eigen brief kunt U opmaken, wat voor een soort kwaal hij had: „Ik ben van beroep mijnwerker. Zooals U misschien bekend is, veroorzaakt mijnwater vele zweren en steenpuisten. Als ik twee of drie dagen in of onder water moest werken, had ik een paar dagen later een of meer steenpuisten. Toen ben ik Kruschen Salts gaan gebruiken en met succes. Ik heb vier a vijf maanden dag in dag uit onder water gearbeid zonder ook maar de minste last van puisten te hebben gehad, dank zij Kruschen Salts. Ofschoon ik ’t mijnwerkersberoep vaarwel heb gezegd, blijf ik ’t steeds gebruiken, daar ik nog al eens leed aan hardlijvigheid, wat nu niet meer voorkomt.” W. G. B. te Heerlen. Let op dezen laatsten zin: „Daar ik nog als eens leed aan hardlijvigheid.” Hardlijvig heid beteekent een opeenhooping van giftige afvalstoffen in Uw organisme. De giftige afvalstoffen verontreinigen Uw bloedsom loop en zoo ontstaat een toestand, waardoor zich steenpuisten kunnen vormen. En niet aleen steenpuisten, maar ook rheumatiek, spit, hoofdpijn en nog ontelbare andere kwalen en pijnen, waaraan een mensch lijden kan. Kruschen Salts verschaft juist die zachte aansporing, die Uw organen noodig hebben om U inwendig vrij te houden van alle giftige afvalstoffen, die zich anders in Uw lichaam kunnen ophoopen en ’t normale functionneeren van Uw organisme belem meren. Uw bloed blijft gezond en zuiver. En het is die frissche en krachtige bloedsomloop die U een zoodanige gezondheid zal ver schaffen, dat U kunt lachen om hoofdpijn, vermoeidheid, neerslachtigheid en een on noemlijk aantal andere kwaaltjes, die zoo vele menschen ’t leven verzuren. Begin morgen met „de kleine dagelijksche dosis” Kruschen en al heel gauw zult U den heilzamen invloed merken van een frisschen, krachtigen bloedsomloop, overvloedige le venskracht, helder verstand, kortom dat „Kruschengevoel” van stralende gezondheid. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f0.90 en fl.60 per flacon. Alleen Hollandsche verpakking waarborgt echtheid. Adv. De Drachtster moordzaak. Durk Tabak, 28 jaar, muzikant te Harke- ma-Opeinde, thans gedetineerd, is wegens moord, gepleegd op Jan v. d. Meulen, door de Leeuwarder rechtbank veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. BEDRIJFSREKENING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat ter secre tarie dier gemeente gedurende 14 dagen van heden af voor een ieder ter lezing wordt nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld cte aan de Raad aangeboden rekening van het reinigingsbedrijf over 1930. SNEEK, 4 April 1931, Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de afgeloopen maand werden uitge leend 3068 banden en bedroeg het aantal bezoekers 2353. De radlo-censuur. Woensdagavond zou de V.A.R.A. „Frank E van Wezel’s Roemruchte Jaren”, naar den gelijknamigen roman van A. M. de Jong, uitzenden. Dinsdagmiddag kwam, aldus Het sche mededeeling binnen, dat de Radio-Om- roep-contröle-commissie de uitzending in haar geheel voor de microfoon verboden had. Gedenkschrift Rijkspostspaarbank. Den eersten April 1931 was ’t vijftig jaar geleden, dat de wet tot instelling eener Rijkspostspaarbank in werking trad. Ter herdenking van dat feit heeft de Directie der bank een gedenkschrift het licht doen zien, dat in een vijftal hoofdstukken, voorafge gaan door een inleiding, een overzicht geeft van verschillende wetenswaardigheden om trent die instelling. In de inleiding wordt de aandacht geves tigd op de groote ontwikkeling van het financieel-economisch leven in de afgeloo pen 50 jaar, in het bijzonder op den opbloei van bedrijven, welke aan de Rijkspostspaar bank min of meer nauw verwant zijn. Door de betrekkelijk lage rente van 2,64 ten hon derd, door de Postspaarbank vergoed, wa ren de andere spaarbanken in de gelegen heid zich krachtig te ontwikkelen. Daarnaast kwamen in 1901 de boerenleenbanken op. Gewezen wordt voorts op de groote vlucht van het verzekeringswezen, op de toeneming van het aantal spaarkassen en op de voor het sparen remmende werking van het af- betalingsstelsel. Ofschoon de economische verhoudingen hierdoor wel veranderden, zag toch de Post spaarbank het aantal harer inleggers en het bij haar ingelegd kapitaal gestadig toe nemen. Vervolgens wordt in een eerste hoofdstuk de oprichting van de Rijkspostspaarbank be sproken. Het denkbeeld om de postadmi nistratie aan het sparen dienstbaar te ma ken, heeft zoo wordt daar vermeld - niet direct tot de oprichting van een derge lijke Rijksinstelling geleid. Aanvankelijk be paalde de tusschenkomst van de posterijen zich tot het verleenen van bemiddeling voor het inleggen in- en verkrijgen van terugbe talingen uit particuliere spaarbanken, waar omtrent een Kon. Besluit van 1875 voor zieningen inhield. Eerst het mislukkefi van dezen maatregel is aanleiding tot de oprich ting van de Rijkspostspaarbank geweest. wetsontwerp in de Staten-Generaal wordt in dit hoofdstuk de noodige aandacht ge wijd. Merkwaardig is de krachtige oppositie van principieelen aard, welke tegen de op richting is gevoerd door overtuigde aanhan gers van de Manchester School. Het volgend hoofdstuk geeft een beknopt historisch overzicht van de voorschriften en de administratie der bank. Behandeld wor den de rentevergoeding, het rentegevend maximum en de voornaamste wettelijke be palingen omtrent inleg en terugbetaling. Voorts is getracht zonder te veel In tech nische details af te dalen, een inzicht in de administratie te geven. Zoowel de centrali satie van den dienst te Amsterdam als de Stopgezet. De cartonfabriek „Albion” te Oude-Pe- kela wordt op 4 April a.s. stopgezet. Het ge- heele personeel (3 ploegen) is ontslagen. Aanvoer van de Coöp. Roermondsche Eiermijn. De aanvoer ter Roermondsche Coöp. Eier mijn bedroeg Maandag niet minder dan 7.000.000 stuks; vorigen Maandag 6.500.000 stuks. Sport en Liefdadigheid Sneek. De commissie Sport en Liefdadigheid te Sneek organiseert op Hemelvaartsdag 14 Mei a.s. haar bekende sportdag. De navol gende clubs werden hiertoe uitgenoodfgd: Friesland I; Leeuwarden I; G.V.A.V. I; Al- cides 1; L.S.C. I en Sneek I. De ministerieele goedkeuring voor de tra- ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ ww am nwTvrmo Vraagt ze Uw winkelier. Opgericbt 1901. Grootste keuze in courante Sigaretten. Alle Niemeijer’s tabakken. men Auü tngelsch, dan zou men toch wèl gebruik maken van de echte Engelsche, keiharde, overheerlijke PLATEN-TOFFEE van 12 stuks voor 12 et. Zooveel mogelijk is daarbij gestreefd den lezer voor cijfers te sparen. Waar voor cijfermateriaal de aandacht moest worden gevraagd, is het verloop der cijfers door een grafische voorstelling in den tekst overzich telijk gemaakt. Behandeld worden hier eerst de spaarbankboekjes, waarvan 1930 2.1 millioen in omloop waren; vervol- gens de inleggingen en terugbetalingen, E welke ultimo 1930 in aantal resp. 2.5 en 1.3 E millioen en in bedragen resp. f 149 en f 134 j millioen beliepen. Meer in het bijzonder wordt evenwel aandacht gevraagd voor den E groei van het inleggerskapitaal. Dit kapi- E taal, thans 375 millioen gulden, is ontstaan uit hetgeen in den loop der jaren meer is ingelegd dan terugbetaald en uit de van dat saldo gekweekte en niet terugbetaalde rente. De sterke schommelingen van de overschot ten jaar voor jaar worden uitvoerig bespro ken, waarbij er op gewezen wordt hoe wij zigingen in den rentestand (wisseling in de conjunctuur) duidelijk in het beloop van de cijfers der jaarlijksche overschotten zijn waar te nemen. In tijden van dalenden rente stand als bv. in de jaren 1885—1895 ziet men de saldi sterk stijgen. Ook het abnor maal hooge saldo van ruim f 15 millioen over 1930 wijst in dezelfde richting. Aan den invloed van andere factoren op de saldi- cijfers wordt mede aandacht gewijd. Aldus is getracht de cijfers zooveel mogelijk te verklaren. De ontwikkeling van verschillende onder deden van het bedrijf wordt in een vierde hoofdstuk besproken. Aan de orde worden daar in de eerste plaats gesteld: het sparen door middel van zegels en de spaarbank boekjes voor het marinepersoneel. Voorts enkele onderwerpen, welke buiten het eigen lijke spaarbedrijf vallen: belegging van gel den tot zekerheid van voogdijbeheer, de staangeldboekjes, belegging van gelden van minderjarigen alsmede aankoop van Natio nale Schuld en de Staatsschuldboekjes. Vooral beleggingen van kleine sommen voor minderjarigen en inschrijvingen op de Staatsschuldboekjes zijn van beteekenis ge worden. De inschrijvingen op laatstgenoem de boekjes bedroegen ulto. 1930 f42 mil lioen nominaal. Het laatste hoofdstuk behandelt de be legging van gelden en de bedrijfsuitkom- sten. De wettelijke grenzen van het beleg- gingsveld zijn sinds de oprichting der bank vrijwel dezelfde gebleven. Ook de wet van 29 Dec. 1928, waarbij voor de belegging van gelden van alle Rijksfondsen nadere regelen zijn gesteld, heeft in het beleggings- Rheumatiek komt noodeloos veel voor. Weersveranderingen zijn er ge deeltelijk schuld aan, doch dikwijls zijn verzwakte nieren de oorzaak. De pijn wordt veroorzaakt door afzettingen van urinezuur in de gewrichten, en deze af zettingen kunnen niet geschieden, als de nieren behoorlijk werken en het urine zuur afscheiden. Pas daarom op! Tocht, een gevatte kou en te zwaar werk kunnen de nieren hinderen in hun taak tot zuivering van het bloed. Geef aan de nieren de hulp, die zij behoeven, bij het eerste teeken van rheumatische pijnen. Gebruik Fos ter’s Rugpijn Nieren Pillen, het speciale niermiddel tegen rugpijn, urinekwalen, hoofdpijn en duizeligheid, rheumatiek, ischias, spit en gewrichtspijnen. Tijdig gebruik voorkomt veel narig heid. Bij alle drogisten enz. f 1.75 per flacon. niek van het boekingswerk en de contröleis daarop worden besproken, terwijl ten slotfelE nog het een en ander over de huisvesting |E en het personeel te Amsterdam wordt mede-1” gedeeld. Hierna volgt in een derde hoofdstuk een a -0.17'/2 a -1.00 rit a - 0.50 uur Autobussen voor gezelschappen speciaal tarief Trouwrijden zeer billijke conditiën. Voor groote ritten nog speciale tarieven. Uitsluitend nieuwe wagens. Beleefd aanbevelend Ontslag bij de Enka. Zaterdag 1.1. hebben aan de Kunstzijde fabriek te Ede wederom ongeveer 80 man nelijke en 30 vrouwelijke arbeiders ontslag gekregen. Beleediging van een burgemeester. Voor de rechtbank te Maastricht heeft te recht gestaan P. J. S„ raadslid te Stein, ter jzake dat hij op 8 October in een raadsver- I gadering bij de rondvraag, nadat hij aan den .voorzitter had gevraagd, waarom deze hem uit een commissie gezet had, en daarop een z.i. onvoldoend antwoord kreeg, den voor zitter heeft toegevoegd: Je bent een prul, je kent niets, je hoort beter thuis achter een mestkar.” 5 f 0.10 p. K.M a - 0.15 - 0.15 schets van de ontwikkeling van het bedrijf. |E veld niet veel verandering gebracht. De| 7 kern der belegging is ten allen tijde ge weest Nationale Schuld en Schuldbrieven van publiekrechtelijke corporaties. Bespro ken worden de resultaten, welke deze uiterst solide doch eenzijdige belegging over een halve eeuw heeft opgeleverd. In perioden van stijgenden rentestand als van 1895 tot 1900 en van 1910 tot 1920 werd de bank getroffen door sterke waardedaling van haar effectenbezit, waartegen de gecumu leerde bedrijfsoverschotten niet opwogen. In de laatste periode van dalenden rente- ‘“T stand na 1920 kwamen echter de bedrijfs- 1 overschotten geleidelijk tot hun recht, zoo- dat ulto. 1929 de waarde van het effecten bezit de vordering van de inleggers met f46 millioen overtrof. Deze gunstige financieele positie der bank was het, welke ten vorigen jare aanleiding gaf tot het voorstel om in de wet de mogelijkheid te openen de rente vergoeding te gelegener tijd op 3 te bren gen. Het gedenkschrift bevat ten slotte een af- i vc*n wc i\i|r\0L/\joiopuui uuiiix «icwwoi. I Aan de behandeling van het desbetreffend bee'dl"8 van het gebouw, waarin de adnn- - - - ‘nistrajie in 1881 werd aangevangen, ver schillende foto’s van het in- en uitwendige van het administratiegebouw aan de van Baerlestraat, alsmede de portretten van de vroegere directeuren der bank Mr. A. Ker- dijk, A. P. Th. Sassen, P. J. F. Dubois en van den huidigen directeur Mr. J. H. C. Bu sing. Als bijlagen zijn opgenomen lijsten van de leden van den Raad van Toezicht, direc teuren en onderdirecteuren van 1881 tot heden alsmede de wetten, die de bank thans beheerschen. organisatie van de centrale directie, de tech- niek van het boekinefswprk pn Hp rnntrAlpl— WAARBORGT EEN SOLIEDE NAAM DE BESTE GARANTIE Aboanement i per Jaar f 130 h. pad f 160. Mvcrtealitn t 0 cl. p. regel log tonden ncdedeeUngen böoger, Abonnement belangrljlt korting Adverttollin worden teven» gratis ge ■iMbl to de SNEEKER COURANT al ze un an I ve en Het O. M., overwegende, dat deze woor den beleedigend zijn, eischte f 30 boete of 30 dagen hechtenis. Smokkelend kind verdronken. Uit het Duitsche plaatsje Hochstadf kwa men, naar de L. K. meldt, Zaterdagmiddag twee jongens naar Rimburg (L.), om daar enkele inkoopen te doen. Eén der jongens kocht 5 K.G. mais. Volgens het verhaal van zijn vriend werd hij door een Duitschen douanebeambte ach terna gezeten, waarbij hij in de rivier de Worm viel. De jongen was 10 jaar oud. Den heelen Zaterdagmiddag en Zondag is er gedregd, maar het lijk van den jongen heeft men niet kunnen vinden. y IV. BEDDEN- EN MATRASSENMAKERIJ S 11 1 HORLOGES Fijnste wereldmerk Hoogste accura'esse Alleen bij Alpina Gruen Glide in S 1 --O-**» B---O *- -- s i URKBR tall voor 3 cent Fabrikaat F. BODE Jr. ürk verheugen zich in een al maar uit breidend debiet en zijn sedert ook verkrijgbaar in busjes van 12 stuks voor 35 cent. .1* Idem met chauffeur (iroote Auto 6-7 pers. (zonder chauffeur) Idem idem met chauffeur Stadsritjes Wachtgeld STEENPUISTEN VEROORZAAKT DOOR WATER. Mijnwerker in Heerlen wist zich te genezen. Tevens verlost van hardlijvigheid. Is tegen ■17 -27 -20 -42 -38 -49 -56 -37 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIlilllllllllllllllllllllll iiHIllllilllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII SPtCIAAL NIEUWE SNEEKER COURANT max MEEKER COURANT m WYMBRITSERADEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 5