r der gemeente Sneek Officieel orgaan 11 1 rgang) Dit Ns. bestaat uit 3 bladen. annex SNEEKER COURANT (74e J 57 No. De heer P. J. de Hoop 40 jaar burgemeester. Woensdag 15 April 19S1 Eerste blad 47e Jaargang Uitgave KIEZEBRINK Co. Officieel Gedeelte. naar .bulten fr. per post t 3.60. De SNEEKER COURANT ts een Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting I Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, Popplngawier, Warns, Rauwerd - Contröle op de oplaag toegestaan. Terzool Wyckel, HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van 1 De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs In de stad f 2.50, u<... Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-buis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Langweer, Bozum Alle Advertentiën worden In beide bladen opgenomen. al J. H. VAN DER WEIJ, Wethouder Blok spreekt het eerst: Burgemeester! regeld overzicht te zetenen,’ Franeker). bedrijf, de nieuwe veemarkt, parkeerterreinen enz, Sneek werd grootere aantrekkelijkheid als woonplaats gegeven door aanleg van tal van plantsoenen en wandelwegen, door stichting van een sportpark, aanleg van een nieuwe ijsbaan een de hartelijke gevoelens, welke het personeel jegens den heer De Hoop koestert, volkomen deelt. Sedert Uw benoeming hier heeft de ge- meentebemoeiing zich sterk uitgebreid en aan intensiteit gewonnen. Het zou niet naar Uw hart gesproken zijn als ik hier zeide dat alles wat hier gedaan is, door U verricht is, eenvoudig omdat dit niet door één persoon kon worden gedaan. Maar bij de toeneming van de omvang en de intensiteit van de gemeentelijke bemoeiing hangt veel af van de samenwerking welke er heerscht; gebrek er aan, U weet het zelf, ver zwaart de taak, een hechte samenwerking ver licht ze en ik zeg niet te veel als ik constateer dat U hier geweest is de spil van een samen werking, welke aller taak verlichtte. Daarom al leen reeds, afgezien van al het andere dat U heeft bereikt, komt U groote dank toe voor het geen Sneek is geworden. Spr. wenscht den jubi laris toe, dat hij nog lange jaren aan het hoofd der gemeente mag staan. 24 jaar ook op andere wijze faciliteiten werden verleend, welke hun taak niet weinig verlichtten. Maandagmiddag twee uur had ten stadhuize de receptie plaats, waar te midden van een schat van bloemen, omgeven door zijn gezin en eenige familieleden de burgemeester werd gehuldigd. Er was zeer veel belangstelling. in- zoo en te SI d s j i j gemeente leed door het overlijden vanbezoek. De nieuwe tijd drukte zijn stempel scherp in tot stand onder zijn leiding, schreven wij hier boven. De volksgezondheid werd gebaat met de totstandkoming van een waterleiding, groote complexen gemeentewoningen, een abattoir en in samenwerking met het O. B. W. met de betere melkvoorziening. Handel en Nijverheid profiteerden van de verdwijning van een deel der bolwerken en aanleg van kaden enz., de demping der grachten, de electrische brug over der gemeente was, om daarna geroepen te wor- j de stadsgracht, beschikbaarstelling van terreinen De heer E. Priester, voorz. van Vreemdelingen verkeer krijgt alsnu het woord Het zij mij vergund, tot U, Edele, Goede en. Achtbare Heer de Hoop eenige woorden van wanne hulde te spreken, heden, nu Gij kunt vieren uw 40-jarig ambtsjubileum. En als ik dat doe, dan volg ik in de eerste plaats een inwendigen drang die zoo mooi tot uiting komt in de simpele woorden van den dichter: „Indien uw hart tot spreken noodt, zoo spreke”. En in de tweede plaats moet ik spre ken omdat aan mij de vereerende maar moeilijke taak werd opgedragen om U, Jubilaris de hulde en dank over te brengen van een 50 tal corporaties en vereenigingen van Sneek, met hun dui zenden leden, die op dezen feestdag zoo gaarne uiting willen geven aan hunne groote dankbaarheid voor het vele en goede, dat door U als Burgemeester van Sneek voor de stad onzer woning werd gedaan. Het was moeilijk, om dien dank behoorlijk naar waarde in voorwerpen om zetten. Toch meenden zij niet beter te kun nen doen dan als dankbare kinderen hun. Burgervader een club-fauteuil aan te bieden waarin Gij iederen dag, na volbrachten arbeid zoet kunt rusten. Zeer geachte Burgemeester, wil dit cadeau van ons aanvaarden als een klein bewijs van onze groote hulde. handelsagent, wonende aldaar, om vergun ning tot het plaatsen van 2 benzine-tanks, elk met een inhoud van 20.000 L., met een pomp, die in werking gebracht wordt door een electromotor van 0.9 P.K., op het em placement der Nederlandsche Spoorwegen, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie A, no. 3329; dat op Woensdag den 29 April 1931, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden kennis kun nen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 15 April 1931. minst in de taak van den burgemeester zelf de gemeentebemoeiingen zijn in den loop dezer 25 jaar van een geheel andere figuur geworden, jiapr tgrr^ip js ontzaglijk pitgebfeid en met de wijziging in de figuur der gemeentebemoeiingen zelve ging uitteraard gepaard een wijziging ook in het karakter van het burgemeesterschap; het gemoedelijke type van den burgervader ver- ITieentepolitiek, voor Jiem kwam lp de plaats de piagistraat, die in een tijd van politieke verdeeld heid, met buitengewone tact, in ’n tijd van sterk zich uitbreidende gemeentelijke bemoeiing, met gedegen kennis van zaken, de gemeente had te leiden. We mogen zeggen dat de burgemeester yan Sneek de moeilijkheden van deze verande ring ip het karakter van zijn ambt met succes te boven is gekomen; heden, na 40-jarige werk zaamheid als hoofd- eener gemeente, na een 24- jarig burgemeesterschap van Sneek, staat hi voor ons als de figuur rond wie personen en partijen van zeer verschillende aanleg en rich ting zich gaarne hebben geschaard om, onder zijn leiding tot samenwerking gekomen, met hem veel voorUeffelijks voor onze stad tot stand te brengen. Dat hij dat vermocht, is zijn groote verdienste als hoofd der gemeente. Veel voortreffelijks kwam er voor onze stad De heer Rutgers, president van het college van regenten van het O. B. W. sprak ongeveer als volgt: Het is mij een voorrecht en een eere, op dezen voor U en de Uwen zoo gedenkwaardigen dag, U namens het College van Regenten van het O. B. W. van harte te feliciteeren met Uw 40-jarig jubileum als Burgemeester, waarvan bijna 25 toen U als Burgemeester optrad, voorzien za< hebben. Het ambt van Burgemeester nam steeds meer in beteekenis toe, en kan werkelijk niet meer in een stad van eenige beteekenis „en passant” waargenomen worden. Het moge dan ook zijn aantrekkelijkheid niet hebben verloren, het is inderdaad veeleischend geworden. Zeker, wanneer men achter de gebeurtenissen Maar er is meer. Ook de wijze, waarop nu NIEUWE SNEEKER COURANT Gij hebt op den dag van heden het voorrecht Uw veertigjarig ambtsjubileum als Burgemees ter te gedenken. Is reeds het tijdsbestek, dat een mensch hier op aarde doorbrengt door den God des levens tot een handbreed gesteld, uiteraard is de tijd, die de tot leiding in het openbare leven geroe penen daarvoor wordt toegemeten in den regel wel zeer beperkt. Dat het U vergund werd wel 40 jaar aan het hoofd eener burgerlijke gemeente te staan, is dus wel een feit, waarbij eenige oogenblikken mag worden stilgestaan. Te meer is dit het geval, waar de laatste halve eeuw het wereldbeeld een verandering heeft on dergaan als wel nimmer te voren in zoo korten tijd het geval is geweest. Deze verandering heeft nu eenmaal op alle verhoudingen en omstandig- het I heden haar stempel gedrukt, en gaf ook aan het En nu Gij de goedheid wel hebt gehad om dat cadeau van ons te aan vaarden, nu waag ik het om U namens de Christelijke, de R.K. en de Neutrale Middenstands-vereenigingen, van Nij verheid, Vreemdelingen Verkeer en de drie Sneeker Muziekcorpsen een ander symbool van hoogachting en waardee- ring aan te bieden. Deze emmer van gedreven koper, Sneeker fabrikaat, gevuld met planten en bloemen, vertoont op de voorzijde het Stadhuis, de plaats, waar Gij 24 volle jaren zijt werkzaam geweest tot heil onzer vaderstad Sneek. De achterzijde doet de watertoren zien, het eerste groote werk, dat tijdens Uw Burgemeesterschap alhier werd tot stand gebracht. Burgemeester, wil ook deze bloemen hulde van ons aanvaarden. Blijf nog vele jaren onze goede Burgervader want Bracht soms ’t werk wat zorg en leed, Eens oogst Gij ’t loon voor ’t geen gij deed. Naast al het bovenstaande zagen we in deze En burgemeester De Hoop heeft, getrouw aan periode tot stand komen de regeling der rechts- zijn belofte, zijn beste krachten nu welhaast 25 j positie van het gemeentepersoneel, de reorga- jaar gewijd aan de belangen onzer gemeentenisatie der brandweer en invoering De nauwe betrekking, gedurende drie en een halve eeuw tusschen het Bestuur der Stad en De Secretaris, de heer P. S i k k e s, voert het dat van het Weeshuis, verklaart reeds onze be- woord namens, hen die eiken dag met den ju- langstelling in Uw jubileum en onze tegenwoor- bilaris samenwerken en, spr. mag het ook zeg- digheid bij deze huldigingsplechtigheid op het gen, in zoo vriendschappelijke verhouding tot Stadhuis. hem staan. En gaarne spreekt spr. namens het Maar er is meer. Ook de wijze, waarop nu secretariepersoneel, omdat ook hij persoonlijk reeds zoovele jaren Uwerzijds dat contact is de installatie van burgemeester de Hoop ten vooral in de bijkans 25-jarige periode, waarin Stadhuize hoevelen hunner zijn er reeds heen- gij als hoofd der gemeente optradt, op alle leven gegaan! heeft meegemaakt en er acht op wel van zeer ingrijpende aard. sloeg onder welke omstandigheden de verslag- Ik heb slechts maar de aandacht te vestigen gevers er toen hadden te werken en hoe dat nu op den bangen tijd der mobilisatie. Wat deze kan geschieden, zal Beseffen dat ook de persver- van het regeerbeleid in stad en land heeft ge- tegenwoordigers persoonlijk reden tot dankbaar-vergd, is zeker niet gering. Wat een kwaliteiten heid Ihebben, te meer omdat in den loop dier I moest toen een burgemeester al niet bezitten De eene zorg was door voorzichtig en wijs be leid nog niet weggenomen, of meer andere kwamen er voor in de plaats. Daarbij namen de gewone zaken van bestuur steeds ingewikkelder vormen aan, vele reeds op zich zelf den geheelen mensch eischend. Er was dan ook schier geen doorkomen aan. Maar ook de tijd, die daarop volgde, hoewel niet zoo angstwekkend, was toch en wordt steeds meer zorgwekkend. De voorzieningen, door het gemeentebestuur te treffen, breiden zich al meer en meer uit. Naar den eisch des tijds en die eisch is waar lijk niet zuinig moest het gemeentelijke leven worden ingericht. Dat een en ander ook aan het burgemeester schap steeds zwaardere eischen stelt, valt li.ch te bevroeden. Denk alleen maar eens aan den uitbouw dei stad, en wat daar al niet mee gepaard gaat. Het is in een kort bestek ondoenlijk een ge geven van wat hier ter stede onder Uw burgemeesterschap tot stand werd gebracht. Ik volsta met slechts te wijzen op het totaal veranderde stadsbeeld, dat de gemeente Sneek in vergelijking met dat voor 25 jaar biedt. Schier alles is vergroot, verfraaid en verbeterd. Groote werken, waarvan ik alleen maar noem: de waterleiding, de electriciteitsvoorziening, de nieuwe groote veemarkt, kwamen tot stand. De groei onzer stad moge dan niet geweldig genoemd kunnen worden, zij getuigt voorzeker van gezondheid en kracht. De teekenen harer ontwikkeling moeten dan ook al zeer bedriegen, of zij gaat een goede toekomst tegemoet. De profeet, die Sneek reed: als een doode stad voor zijn geestesoog zag, moge dan ook in het historieblad ais een „die brood at” worden geteekend. Burgemeester De Hoop! Wanneer straks de burgerij van Sneek zich gaat opmaken om U met dezen gedenkdag geluk te wenschen, dan doet zij dat met een terugblik op een rijk ge zegend verleden, en mgt de vaste hoop op een toekomst, waarin onder inroeping van den zegen van Boven onze goede stad zich zal handhaven en uitbreiden als nooit te voren. De tijd van Uw burgemeesterschap opent daartoe gegronde er ruime perspectieven. Het is onze vurige wensch, dat gij, waar ook Uw levenszon zich ter kimme gaat neigen, daarvan nog menig teeken moogt zien. Geve de Almachtige God U Zijnen rijksten zegen, en bouwe en beware Hij de stad, die U jaren als Hoofd onzer goede stad, en ons lief is, tot in lengte van dagen! j van het I heden haar stempel gedrukt, en gaf ook aan het veel is er onder zijn burgemeesterschap hier tot electrisch alarmeerstelsel, de verplaatsing van gemeentebeleid een richting die wel niemand, stand gekomen, veel is er veranderd. Niet het ons politiebureau enz. enz. x----- j Eén respectabele lijst voorwaar, en er zal wel geen 25-jarige periode in onze gemeente-geschie- denis zijp, waarin zooveel nieuws en goeds werd geboren als in die welke thans achter burge meester de Hoop ligt. De regeering heeft het aandeel dat de jubilaris daarin had beloond met de ridderorde van Oranje Nassau (1914) in 1925 gevolgd door een bevordering tot officier in die dween meer en meer uit onzp vaderlandsche ge- onderscheiding. i_ j. Behalve zijn ambtelijke werkzaamheden, ver vult de heer De Hoop sedert 4 Januari 1921 die van dijksgedeputeerde van het zeewerend waterschap Wymbritseradeel c.a. contributie Zeedijken, terwijl hij van 1909 tot de opheffing dier inrichting in 1922 regent van de gevangenis was (sedert 1912 voorzitter). Wij zouden ondankbaar zijn als we naast dit alles niet gewag maakten van nog iets dat tot stand kwam in die tijd en dat minder naar bui-' Gisteren, Maandag, gedacht onze burgemees ter, de heer P. J. de Hoop, de dag dat hij voor 40 jaar het ambt van burgemeester aanvaardde. Zijn eerste standplaats was Finsterwolde, waar fiij van 13 April 1891 tot 19 Maart 1892 hoofd der eemeente was. om daarna eeroeoen te wor- den tot liet burgemeesterschap van een tweedevoor de industrie (ook mede mogelijk door de Groninger gemeente nl. Veendam, vanwaar men I systematische aankoop van de gronden om onze hem cjen 15 Februari 1907 noode vertrekken stad), de totstandkoming van het electriciteits- zag, om burgemeester van onze gemeente te bedrijf, de nieuwe veemarkt, parkeerterreinen worden. Zijn beëediging alhier vond plaats den 15 Februari 1907, zijn installatie als voorzitter van den raad Woensdag 20 Februari, waarbij de heer De Hoo$ dat voorzitterschap aanvaardde met een rede na een toespraak van wethou der Fennema, waarin hij beloofde te zullen enz. Een restauratie van het Stadhuis bracht trachten eenigszins te vergoeden het verlies dat attractie te meer tot stand voor vreemdelingen ónze gemeente leed door het overlijden van bezoek. burgemeester Alma. „Zijn schoon voorbeeld zal De nieuwe tijd drukte zijn stempel scherp in mij tot steun zijn mijn krachten te wijden aan de organisatie van het onderwijs te dezer stede, de belangen dezer gemeente en van hare inge- het lager onderwijs werd geheel gereorganiseerd, zetenen,” aldus de toentertijd 45-jarige burge- er kwam een M.u.l.o., een chr. kweekschool, een meester (hij was geboren 6 Februari 1862 te huishoudschool, de gemeentelijke H.B.S. ging Franeker). over aan het rijk. Naast al het bovenstaande zagen we in deze staat, lijken de moeilijkheden en zorgen die het gemeentelijk leven beroeren, niet zoo geweldig. Maar heel anders staat de zaak, als men vóó de dingen staande, leiding heeft te geven; het is dan geen wonder, dat men, als bepaalde vraagstukken tot oplossing moeten worden ge bracht, zoo aanstonds, zooals de volksmond zegt, „er geen gat in ziet”. Dan spant het wel eens. En het nu voor U afgesloten tijdperk is aan ten doordrong misschien, maar juist voor de zulke momenten wel bijzonder rijk geweest, pers van zoo groote beteekenis is geweest. Wie Zooals gezegd, waren de wereldgebeurtenissen, burgemeester de Hoop ten vooral in de bijkans 25-jarige periode, waarin BURGEMEESTER P. J. DE HOOP IN ZIJN WERKKAMER.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1