n;i H B üi dai Ill 1 ll A h i I p. i eieren. 1 I enz. enz. bied bevindt? De Fransche orde van advo caten houdt een buitengewone zitting om dit te beslissen. De strijde Am Sne Qro Hoe Lee Lee te sti Al ve i i! V«tt» Rtvp» Mei loorte re« vi Nuobl Lama lasr«r. J. Pachelbel. G. F. Handel. R. Schumann E. Rohde. B. Richards. H. Alberti. Fr. Burgmüller. Na dlrie jaar weer gesnapt. Wegens overtreding van het parkeerver bod wilde een agent een automobilist te New York verbaliseeren. Toen de agent de auto naderde, bemerkte hij dat de automobi list niemand anders was dan de'misdadiger en bendeleider James Nannery, die in 1928 uit de Sing Sing-gevangenis wist te ont snappen. Toen Nannery zag, dat de agent hem herkend had, trok hij zijn revolver, doch de agent was hem voor en loste twee scho ten, terwijl hij bovendien een traangas patroon afschoot. De agent slaagde erin den man te arresteeren. Oroote Amerikaansche luchtmanoeuvres. Op 20 Mei beginnen de groote luchtma noeuvres van het Amerikaansche leger. Hieraan zullen ruim 500 vliegtuigen van verschillende typen deelnemen. Er zullen op de zes groiote steden van de Ver. Staten, Chicago, New York, Boston, Atlantic City, Philadelphia en Washington schijnaanvallen worden gedaan, waarbij, zal worden nage gaan, in hoeverre het mogelijk zal zijn, deze steden tegen luchtaanvallen te verdedigen. De gevaarlijkste man ter wereld veroordeeld. Fred Burke, één van de bendeleiders van Chicago, bekend als „de gevaarlijkste man ter wereld”, is tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld wegens het vermoorden van een politie-agent. Daar in Michigan de doodstraf niet bestaat, was dit de zwaarste straf die opgelegd kon worden. De Engeische begrooting. De Engeische begrooting sluit met een tekort van ongeveer 450 millioen gulden; de belasting op olie en benzine wordt verhoogd van 20 tot 30 cent per 4% liter, de inkom stenbelasting zal in het vervolg binnen kor ter termijn moeten worden voldaan en een bedrag van 240 millioen wordt gedekt uit een reserve welke Engeland tot nu toe in de Ver. Staten had gedeponeerd. Een verhoor aan de grens. De Fransche orde van advocaten heeft op het oogenblik een merkwaardige juridische procedure-kwestie te beslissen. In de zaak- Oustric zal de Italiaansche financier Gua- lino door de Fransche autoriteiten verhoord worden. Gualino is in Italië tot 5 jaar ver-: banning veroordeeld. De Italiaansche auto riteiten hebben echter toestemming gegeven ken hebt enb Drij rein, dat; Ao met dan o pl Gij kut nie gel is i 2 f.. Z" verlucht met veel illustraties en strekt ook voerd. De heer V. is in den nacht overleden, de drukker de Motor evenals de uit- A. 4. Bil ma’s gang waan over klopt kame woon Hij naar, genb; „P< niet i kunt wel v La< opzit) moed Bil op de Die I To Ons Feestnummer, uitgave ter ge legenheid van de ingebruikneming der nieuwe Chr. Schippersschool te Sneek, hoofd de heer F. Koster. Toen in de strenge winter van 1928/’29 hier de groote nood aan onderwijs bleek, welke in de schippersgezinnen bestond, heeft de heer S. Dijkstra, hoofd der Jan van Nassauschool, het initiatief tot stichting van een klas voor chr. onderwijs aan schippers kinderen genomen, welke klas geleid werd door mej. Ohvlee. Gaandeweg is het aantal leerlingen zoo toegenomen dat een afzon derlijke school in het Sperkhem kon worden gesticht met als hoofd de heer F. Koster; het aantal leerlingen bedraagt nu 90 en binnenkort wordt het nieuwe gebouw in ge bruik genomen; voor jong en oud is er ge- Mij door den heer M. uit Heemstede bestuurd werd, kregen hoegenaamd geen letsel. De auto werd gedeeltelijk vernield. De moord bij Voorburg. In verband met den anderhalf jaar gele den gepleegden moord aan den Westvliet- weg op den Voorburgschen manufacturier Van der Drift, heeft de politie thans weer drie dagen achtereen den Vliet achter het park Vreugd en Rust afgedregd; ze zocht naar de vermoedelijk daarin geworpen revolver, maar heeft ze niet gevonden. Men schijnt weer een nieuw spoor te heb ben gevonden, althans een inwoner van Voorburg, van wien men denkt, dat hij iets van den moord weet, is onder speciale con trole gesteld. „Vermoord door fascisten”. Te Innsbruck heeft ’t Andreas Hofer Ver bond een gedenksteen laten aanbrengen ter gedachtenis aan Innenhofer, een onderwij zer, die tien jaar geleden bij een Tiroolsche betooging te Bozen door een fascist is neer geschoten. De gedenksteen vermeldt, dat Innenhofer vermoord is door fascisten. De Italiaansche consul heeft tevergeefs getracht de onthulling van den steen te beletten. Aardbeving te Los Angeles. Vrijdag is te Los Angelos een vrij sterke aardbeving waargenomen, die in de stad groote opwinding heeft veroorzaakt. De aardschokken duurden 12 seconden. Het hooge raadhuis schudde op zijn grondvesten en verscheidene schilderijen en andere voorwerpen vielen van den muur. De gevaren van de röntgenologie. Naar Wolff uit Wjenen meldt,_heeft de röntgenoloog prof. Holzknecht bij de behan deling van een patient zulke ernstige brand wonden opgeloopen, dat zijn rechterhand moest worden afgezet. Prof. Holzknecht zal een kunsthand krij gen van speciale constructie, zoodat hij zijn werkzaamheden zal kunnen blijven verrich ten. Windhoos. Zaterdagmiddag omstreeks half vier heeft een windhoos te Zesgehuchten, gemeente Geldrop, in enkele minuten tijds zeer veel schade aangericht. Verscheidene daken wer den afgerukt of zeer zwaar beschadigd. Een gevel woei in en een kippenhok werd 20 meter weggeslingerd. De totale schade wordt op f 1500 geschat. Slechts één eige naar van de getroffen huizen was tegen stormschade verzekerd. De moord) te Aalten. Uit Aalten wordt gemeld: Omtrent het drama te Aalten kan worden meegedeeld dat vanmorgen, nadat ds. Ger- ritsma de weduwe P. bezocht had, de bur gemeester en de chef-veldwachter per auto Stenografie. Duitsch. Mej. G. Pruis, Sid- deburen; mej. D. Sluiter, Groningen; de heer W. Bakker, Groningen. Machineschrijven. Mej. G. Kiestra, Lem mer; mej. A. Taconis, Joure; mej. Fl. van Bergen, Sneek; mej. N. Helfferich, Joure; rechter. Dit verhoor zal aan de Fransch-Ita- liaansche grens plaats hebben. De Fransche rechter van instructie zal op Fransch gebied blijven, terwijl hij zijn verklaringen op Ita- liaansch gebied aflegt. De vragen en ant woorden zullen door beambten worden aan gebracht. De moeilijkheid is nu, dat G. een Franschen advocaat zal hebben. Moet deze advocaat zich nu op Fransch of op Ita- liaansch gebied bevinden? En verder mag die advocaat zijn Fransch ambtsgewaad dragen, wanneer hij zich op Italiaansch ge- Aankondigingen. Woensdag 29 April. 35 en 79. Onder de Linden. Demonstratie Cellinelakken. Woensdag 29 April. Leger des Heils. 8 uur. Bijeenkomst onder leiding van Adjudante Her mes. Dien dag en Donderdag tentoonstelling. Zie adv. Vrijdag 1 Mei. S. B. B. en S. D. A. P. Mei feest. Voor programma zie adv. ’s Avonds: het witte doek in de Amici ti a coop. in mondaine Amerikaansche kringen met z’n jazz en flirt. Vol spanning is dit werk, waarin Joan Crawford schittert als hoofd- drecht is gisterochtend de 21-jarige de Rek rol, haar spel is alleen al het aanschouwen uit Overschie, doordat hij bij het passeeren waard; Anita Page Douglas Fairbanks Jr., van een auto met zijn voet tegen een kilo- Rod la Rocque zijn haar partners. Een span- meterpaal stootte, van zijn motorfiets ge- i 1 veel ander moois, o.a. een interessant beeld naar het ziekenhuis te van eiland Sylt. Excursie naar de Amsterdamsche Montessorischolen L. O. Naar wij vernemen zullen aan de onlangs aangekondigde excursie naar de Amster damsche Montessori-scholen Lager Onder wijs een twintigtal deelneemsters en deel nemers meedoen. De tocht wordt gehouden op 29 en 30 April. Examen Stenografie en Machineschrijven. Examen te Sneek, gehouden 25 April door de Vereeniging van Leeraren in Stenografie en Machineschrijven. Geslaagd: De film „Tusschen 14 en 17” hoofdnum-1, (Het tegenwoordige no. 1 wordt no. 2, mer in de b i o s c o o p b ij d e Waag, een het tegenwoordige no. 2 wordt no. 3). j i Het tweede artikel van het ontwerp strekt nende film. In het voorprogramma, naast slingerd. Met zware verwondingen is hij J Gouda vervoerd, de bouw van de spoordijk naar het waar hij kort na aankomst is overleden. Botsing tusschen auto en motorfiets. Zondagavond ongeveer 7 uur is op de kruising Bekslaan en Vogelenzangschenweg (gemeente Bloemendaal) een ernstfg onge luk gebeurd. De heeren V. en K. uit Den Haag kwamen op een motorfiets uit de richting Haarlem c - tijd kwaïn bij d<T kruising”een’luxe-auto de legenheid nuttige kennis op te_ doen, de Dit feestnummer kondigt de opening der het meegedeelde op een persconferentie, w”XitorMatol'de to hedenmiddag in hel administratie- Martens, secretaris dier gemeente. De nieuwbenoemde burgemeester is 2 Februari 1900 geboren te Lemmer. Hij was achtereenvolgens werkzaam ter secretarie van Wonseradeel, Tietjerksteradeel, Hilver sum en daarna als hoofdambtenaar ter secretarie van Wymbritseradeel. In 1924 werd de heer Martens, zonder oproeping van sollicitanten, benoemd tot secretaris dier gemeente. De heer Martens behoort tot de Christe- lijk-Hisforische Partij. Het O. B. W. 350 jaar. Zooals we reeds geruimen tijd geleden meldden gedenkt de stichting het Old Bur ger Weeshuis alhier dit jaar haar 350-jarig bestaan. Op 6, 7 en 8 Mei a.s. zal dit jubi leum gevierd worden, hoewel de eigenlijke datum was 29 Maart, toen 350 jaar geleden, in 1581 dus, burgemeesters, schepenen en raden zich in plechtigen stoet vanjiet raad huis naar het Weeshuis begaven om daar de eerste 12 weezen aan de zorg van de wees- meesteren over te geven. Men herinnert zich_misschien uit de arti kelen van den heer Hallema in dit blad ge plaatst, hoe de stichting is ontstaan. In 1580 werden, na het verraad van Rennenberg, tal van kloosters geconfisqueerd, ook hier in Friesland, waar 13 Maart 1580 de volmach ten van Friesche steden en landen bijeen kwamen om een beheer in te stellen over deze kloosters en goederen. Bij en om Sneek waren er een viertal: ’t Kruizebroederkloos- ter in Sneek zelf, voorts Thabor, Hospitaal en Nazareth (Groendijkster klooster der grauwe bagijnen). De gebouwen dezer kloosters, voorzoover buiten de stad gele gen, waren reeds vernield om de vijand geen schuilplaats te bieden, maar de landerijen waren er en de jaarlijksche opbrengst daar van, na aftrek van hetgeen moest dienen tot onderhoud van de verdreven kloosterbroe ders en zusters, werd bestemd voor instand houding van een Weeshuis, dat gesticht werd in het gebouw waar tot toen het Krui- zebroederklooster was gevestigd. Bij dat klooster stond een kerk, de kleine of Broe- rekerk, welke in de Fransche tijd nog voor gevangenis gebruikt is (maison d’arrêt), doch later is afgebroken en op die plaats staat nu het tegenwoordige administratie gebouw van het O. B. W. Het oude Weeshuis zelf is in 1854 afge broken en bouwmeester Warnsink zette er een nieuw gebouw massaal en van strakke lijn, dat tot 1915 de weezen heeft geher bergd. Het bood plaats voor 100 weezen, en meermalen zijn die er geweest. Omstreeks 1912 namen regenten het besluit, in verband ook met de nieuwere eischen omtrent hy giëne, een geheel nieuw Weeshuis te stich ten op de plaats waar dat thans staat aan de Kruizebroederstraat; eenige aangekochte panden werden daar afgebroken en onder architectuur van den heer Stapensea ver rees daar het nieuwe Weeshuis, naar het model van dat te Tiel, dat in 1915 in ge bruik werd genomen. Een vijftal weezen verblijft er thans in met vader en moeder Jouvenar, die begin Juli 1931 er 20 jaar werkzaam zullen zijn. Het Weeshuis van het O. B. W. is niet het eenige binnen onze muren geweest, we hebben naast dit zgn. burgerweeshuis nog een diaconieweeshuis gehad, omdat aan vankelijk uit een verweesd gezin alleen het jongste kind in het burger weeshuis kon op genomen worden. Men wilde aanvankelijk nl. wat voorzichtig zijn omdat het onder houd van de klöosfefbroeders en zusters nog zware eischen stelde aan de financiën; het eerste jaar, dus in 15811582, waren de ontvangsten der stichting 817 goudgulden, de uitgaven 680. En naast het bovengenoem de diaconieweeshuis_is er nog een stads weeshuis ook geweest; later zijn deze beide inrichtingen samengesmolten tot een en op een tijdstip toen in die laatste inrichting 13 weezen waren en in het burger weeshuis 10, heeft men alle weezen te zamen gebracht in laatstgenoemde weesinrichtmg. Natuur lijk om der wille der zuinigheid. Want ook ons O. B. W. heeft minder gunstige finan- cieele omstandigheden gehad, zoo bv. in de tijd der Fransche revolutie (1795), de stad heeft herhaaldelijk moeten bijspringen, hoe wel meestal voor sléchts korte perioden; regel was dat het O. B. W. belangrijke som men aan de stad leende. Een belangrijke strijdvraag in het leven van het O. B. W. is nog geweest de kwestie der opneming van R.-K. weezen. Eenerzijds verzette men zich er tegen omdat volgens de stichtingsbrief waarvan alleen een af schrift van 1637 bestaat alleen kinderen van burgers mochten worden opgenomen en in 1580 alleen gereformeerden als burgers in den vollen zin des woords werden be schouwd, anderzijds echter meende men dat aan dit „burger” een breeder beteekenis moest worden gegeven en alle burgers van Sneek omvatte. Omstreeks 1870 kreeg de strijd een definitief einde, het O. B. W. trok zich het lot der Katholieke weezen aan, die buiten het weeshuis in gezinnen verpleegd werden. Tot 1912 hebben de weezen uniform ge dragen, velen herinneren zich ongetwijfeld jn' betrekking gaan,’dan kunnen zij ook’ het doormaken inplaats van op de lagere school. Aan anderen, welke van te voren een lan gere leerperiode hebben gehad, of veel ouder zijn, worden weer voor hun geschikte cur sussen gegeven. Alle gewenschte inlichtin gen worden hiervoor gaarne aan school ver- oostrekt. Haar belang bij de landbouw bracht TiaarSubsidies van rijk en gemeente maken het mogelijk dat de lesgelden steeds laag zijn, en zelfs geheel of gedeeltelijk vrijstelling kan worden verkregen van betaling. Voor meisjes welke geregeld alle dagen komen, bedraagt het lesgeld hoogstens f30 per jaar. Hierbij komen dan nog kosten voor materiaal ’t welk zij verbruiken. De meisjes leeren op school zeer veel wat haar later te pas kan komen en het steeds van practische bezigheden en zit- den Vogelenzangschenweg af en tezelfder t:;z2. Bekslaan uitgereden. Een botsing volgde, oudere^meisjes krijgen handwerklessen enz. De motorfietsrijder en zijn duo-passagier D sloegen van de motorfiets en werden zwaar nieuwe school aan, het is keurig uitgevoerd, verwond naar het St. Elizabethgasthuis ver- Stenografie. Fransch. Mej. E. A. Het bovenstaande vormt een en ander uit wordt gaandeweg meer erkend ook voor j meisjes welke later eene betrekking vinden als verpleegster of als hulp in de huishou ding. Vele oud-leerlingen van de school zijn reeds als verpleegster geplaatst. Ook is een bureau opgericht waar men zich na het ver krijgen van een diploma aanmelden kan voor de heer A. G. Crol, Workum. BALK. Door Burgemeesters en Wethou- |ders der gemeenten Gaasterland en Sneek, respectievelijk Bestuurders en Provisoren van het Vrouwe C. J. Rengersleen, is met een beurs van dit leen begiftigd de heer R. Bijlsma, theologisch student te Groningen (afkomstig van Koudum). Friesche stamboekkoe bekroond. Op de te Milaan gehouden Jaarbeurs werd de hoogste onderscheiding toegekend aan een zwartbonte Friesche stamboekkoe, in gezonden door de Alg. Friesche Veeuitvoer Mij., welke het dier ten geschenke heeft aangeboden aan prins Umberto. De rupsenplaag. Men schrijft uit Barneveld aan het HbL: De leerlingen der Ned. Herv. School te Stroe, hebben dit voorjaar niet minder dan 4121 nesten van den bastaaro-satijnvlinder verzameld, welke nesten zijn vernietigd. Het schoolhoofd had voor de grootste verzamelaars prijzen uitgeloofd. Montessori-school te Bussum geopend. Zaterdagmiddag werd de nieuw gebouw de Montessori-school te Bussum officieel geopend. Het fraaie gebouw ligt op een rustig plekje aan een der wandelwegen in het Brediuskwartier in mooi begroeide om geving. De vijf klasselokalen zijn alle op den beganen grond en hebben een oppervlakte van minstens 70 vierk. M. Voorbereidend en lager onderwijs wordt er gegeven. Het aan tal leerlingen bedraagt reeds 150. Bij de opening voerden verscheidene spre kers het woord. De presidente der school- vereeniging mevr. AdelaarPürth herdacht, dat tien jaar geleden de eerste pogingen ge daan werden om te Bussum Montessori- onderwijs te verschaffen. Nu het 1. o. dit voortreffelijk gebouw ter beschikking gekre gen had zou het bestuur niet rusten alvorens te Bussum voortgezet en middelbaar on derwijs kon worden gegeven volgens de Montessori-methode. Vervolgens spraken nog burgemeester De Bordes, die er op wees, dat de stichting der school mogelijk geworden was dank zij de pacificatie van het onderwijs, na tachtig ja- ren strijd voor de vrije school; oud-inspec- teur L. O. Eringa, die de gunstige resulta ten van de school in het oude gebouw roem de; inspecteur L. O. in het district Hilver sum, v. d. Graaf, vertegenwoordigers van het hoofdbestuur en zustervereenigingen, en van ouders. Mechelsche beiaardschool. Voor het eindexamen aan die school is geslaagd de heer Joh. W. Meijll, beiaardier te Nijkerk. Oeb Luigia I Bloem I Taeke I dv. T Anna, I Kok; I Dijkst Aagje I nus e huizen One I Siebri. 29 j., Faber, Michie I sma, I Geh Oseng Ove I v. Co: 12 j„ I stra. WYM Get Miede I zv. H I Opper Geh I couve: 18 j, te Op] I 29 j„ Worki idzeg; Ove wedux Hes'se hem. H i. een betrekking als tijdelijke hulp bij ziekte. 1 Enkele oud-leerlingen zijn in Sneek ook reeds als zoodanig werkzaam geweest. Wil men gaarne de meisjes goed onder legd hebben in het naaien, dan geeft de school hiervoor alle gelegenheid. De meis jes leeren niet alleen op verschillende ma nieren verstellen, doch ook onder- en bo- venkleeding zelfstandig in elkaar zetten. Zij leeren ’t maatnemen, de patronen te tee- kenen en hiernaar te knippen.” Tot zoover deze circulaire. De directrice bracht daarna een uitvoerig jaarverslag uit. We stippen aan dat het leer lingental eind December jl. bedroeg 112. Door het schenken van eenige vakwerken door het dep. Sneek van het Nut aan de school kon het begin gemaakt worden met een vakbibliotheek. De resultaten van het onderwijs gaven reden tot tevredenheid. De financieele commissie bestaande uit de h.h. Rutgers en Kiezebrink, bracht bij monde van eerstgenoemde verslag uit over het on derzoek der rekening 1930. De ontvangsten bedroegen f 12.523.80 met inbegrip van een saldo 1929 van f 1511.35. De uitgaven bedroegen f 12929.55, er is dus een tekort van f 405.75, dat echter na ont vangst van het restant rijkssubsidie van f 484.55 plaats zal maken voor een voordee- lig saldo. Het hooge batig saldo 1929 ad f 1511, vond zijn oorzaak in een teveel aan ontvangen rijkssubsidie over 1928 welk te veel in 1930 werd feruggestort in ’s rijks kas. De heer Rutgers adviseerde namens de commissie tot goedkeuring der rekening onder dankbetuiging aan den penningmees ter den heer F. W. C. de Haas voor zijn keu rige administratie, bij welke dankbetuiging de voorzitster zich gaarne aansloot. Herkozen werden tot bestuursleden mevr. OvaaKeuning en de hh. De Haas en Mar tens. De financieele commissie over 1931 zal bestaan uit mevr. Stam en de h.h. J. H. H. Piccardt en S. Terpstra. Op voorstel der directrice werd besloten de bovengenoemde circulaire ook te zenden aan schoolhoofden in den omtrek, om op deze wijze propaganda te maken voor onze zoo nuttige Huishoudschoobl. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig; aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ID/2 en 12‘/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 23, 24, 25, 26 en 27 April 1931: zakmes, sleutel, beursje met inh., sleutel, jongensjasje. Aanwezig eri te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op: 23, 24, 25, 26 en 27 April 1931; schroevendraaier, E. Hofstra, Koopmansgracht 65; remblokje, G. Dijkstra, Boschgracht 12; bezemsteel, C. v. Gorkum, Jousterkade; mantglceintuur, D. v. d. Veen, Wijnkanstraat 9; witte kip, Haagsma, Prior- straat 22; duimstok, A. de Jong Kruize broederstraat 13; portemonnaie, T. Spitse, 2e Steenklipstraat 8; beursje, K. Modder man, Zuidend 32; twee kistjes, M. Grabal, Wijde Burgstraat 4; rijwielplaatje, P. v. d. Eems, IJsbrechtum; vulpen, J. Jaasma, Ro zenstraat 3; rijwielplaatje, J. Volkers, Grootzand 70; zaklantaarn, R. Zoethout, 2e Steenklipstraat 35; Kievitseieren. Aan de markt, alhier, werden heden 12000 - -- - a 14000 kievitseieren aangevoerd. Prijs 8 "X P’. t'JLge‘ cent. Voorts was er een klein partijtje bonte ^de"- Deze moet daarna verklaard hebben t J J .dat de. Vrijdag gearresteerde de daad heeft begaan. Van officieele zijde kunnen wij geen bevestiging van het bovenstaande krijgen, doch het wordt evenmin ontkend. N. Rt. Ct. Strafbaarstelling van Godslastering. Bij de Tweede Kamer is thans een wets ontwerp ingediend tot aanvulling van he wélöoek van strafrecht met voorzieningen «w. H.w&.-.betreffende bepaalde voor godsdienstige dans, sport, muziek, zang. Meirede van C. Oos-1 gevoelens krenkende uitingen. Het telt twee terhoorn, film „Stalen knuisten”. i artikelen, waarvan het eerste strekt om in Vrijdag t Mei. I. A. M. V. 8 uur. Bovenzaalart. 147 van het wetboek van strafrecht eeh Leeuwen. Spreker Tinus Wessels over „de cri-nieuw no. 1 in te voegen, luidende als volgt: tot het verhoor van G. door den Franschen sis, de ontwapening en de bloedige internatio-l „le. Hij, die zich in het openbaar mon- nale”. Declamator: Doorenspleet. deling of bij geschrift of afbeelding, door Zondag 10 Mei. Voetbalver. 'Sneek. Tooneel-smalende Godslasteringen op voor gods- avond met bal. ‘dienstige gevoelens krenkende wijze uit- Bioscoopnieuws. laat”. (Het tegenwoordige no. 1 wordt no. 2, tot de vaak in dit blad vermelde proeven met kunstmeststoffen en verkaveling van fennen tof kleinere weideperceelen, tot de stichting van modelboerderijen, tot zoo ge slaagde pogingen de kwaliteit der consump- tiemelk hier ter stede op te voeren. In 1898 deed zij het Wilhelminapark hier aanleggen en gaf het in huur aan de ge meente; zij gaf f50.000 subsidie voor aan leg van de waterleiding, droeg belangrijkwisselen bij in het aandeelenkapitaal van het Sport- tend werk maakt het onderwijs ook geschikt voor leerlingen welke minder sterk zijn. - De waarde van het htiishoudonderwijs huis, Noordbroek. Au S 16 40 403 868 242 710 811 6 5 V.tt.. tendenzfilm die wijst op de gevaren welke Het tweede artikel van het ontwerp strekt de rijpende jeugd bedreigen, als de ouders om in genoemd wetboek een nieuw art. 42 geen behoorlijke leiding geven, is voortref- bis in te voegen, luidende: felijk van beeld en opzet en trok reeds veel „Hij, die op een van den openbaren weg bezoek. Onze jonge landgenoot Roland zichtbare plaats woorden of afbeeldingen Varno heeft met Ina voh Ellen de hoofdrol, stelt of gesteld houdt, die, als smalende beide spelen schitterend. Godslasteringen, voor godsdienstige gevoe- Amerika’s „Vlammende jeugd” komt op lens krenkend zijn, wordt gestraft met hech- 1 - i T a bios- tenis van ten hoogste een maand of geld- ",De"^wonderiijkê bruid” voert ons boete van ten hoogste honderd gulden”. Ongelukken. Op den Rotterdamschedijk nabij Moor- De nieuwe burgemeester van Wymbritseradeel. I Bij kon. besluit is benoemd tot burge- j bouw werd gehouden, waar de president van 1 het college van regenten, de heer Rutgers, en de secretaris, de heer Haytink, de pers inlichtingen verstrekten ook met betrekking tot het programma van de jubileumviering. Op Woensdag 6 Mei a.s. begint dé offi cieele herdenking met een receptie door re genten van 2 tot 4.30 in het Gebouw voor Christelijke Belangen. Om 6 uur is er dan een gemeenschappelijke feestmaaltijd voor genoodigden in het administratiegebouw. Regentessen maken die dag met de wee zen een uitstapje naar Beetsterzwaag en Olterterp. Op Donderdag 7 Mei ”8 uur heeft in het Gebouw voor Christelijke Belangen een her denkingsavond voor genoodigden in ruime ren zin plaats. Tot deze genoodigden be- hooren dan ook alle oud-weezen. Daar re genten van al deze oud-weezen niet de adressen weten, gelieven zij deze mededee- ling in de bladen als een officieele uitnoo- diging voor deze avond tot hen gericht te 'beschouwen. Op die avond zal de voorzitter een kort historisch overzicht geven, zal de taak van het O. B. W. in film en tableau te zien zijn, er zal muziek gegeven worden enz. Vrijdag 8 Mei in hetzelfde gebouw ’s avonds 8 uur een avond voor de Sneeker ingezetenen, waar deze van een avond kun nen genieten, waar films van Sneek zullen worden vertoond, o. a. ook de O. B. W. film. Deze avond is toegankelijk voor ingezetenen boven 15 jaar, entrée 25 cent, de opbrengst daarvan is bestemd voor een liefdadig doel. Een gedenkboek zal verschijnen, waarin de historie en arbeid der stichting wordt geschetst, verlucht met tal van foto's. Na 6 Mei zal dit werk in de boekhandel verkrijg baar zijn. Beiaard-concert. Het eerste beiaard-concert zal a.s. Vrij dag 1 Mei gegeven wórden. De concerten zijn nader vastgesteld ’s avonds van 8/29 uur en niet van 7/28, zooals oorspronkelijk de bedoeling was. Beiaardier is a.s. Vrijdag de heer Flucie H. A. van Bergen. Programma: 1. Fughetta. 2. Menuet. 3. a. Erster Verlust. b. Traumerei. c. Fröhlicher Landmann. 4. Albumblatt. 5. Nocturne. 6. Gavotte. 7. Ballade. Tot half September zal iederen Vrijdag de carillon-bespeling des avonds van 8/2 9 uur plaats vinden. Vereeniging „De Huishoudschool”. Deze vereeniging hield gisteravond haar algemeene ledenvergadering in „Onder de Linden”. Mevr. De Wit, vice-voorzitster, opende de vergadering, bij ontstentenis van den voorzitter den heer H. M. Martens. De secretaresse mevr. OvaaKeuning las de notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Uit de mededeelingen bleek o. a. dat de minister van onderwijs op dit oogenblik geen oordeel we'nschte uit te spreken over plannen tot uitbreiding en verbouw van de school, daar voorloopig geen gelden voor dit doel beschikbaar zijn. Een teleurstellende mededeeling voor het bestuur, daar de te genwoordige school nogal te wenschen over laat. Het ledental groeide van 85 tot 103. Daar de minister het gewenscht acht dat de rijkslandbouwleeraressen, destijds tot lei ding van ambulante cursussen aangesteld, voorzoover die cursussen gecentraliseerd zijn in scholen enz., in dienst overgaan van de ver. die deze scholen exploiteeren, zal de directrice mej. T. Oosterbaan, met ingang van 1 Jan. 1932 van ’s rijks dienst in dienst der vereeniging overgaan. Het bestuur heeft tot alle hoofden van scholen te dezer stede een verzoek gericht om aan leerlingen die deze scholen verlaten, een circulaire te overhandigen, welke op de Huishoudschool de aandacht vestigt. In deze circulaire aan de ouders gericht, lezen wij o. a. het volgende: „Nu de tijd is aangebroken waarop uwe kinderen de lagere school gaan verlaten, vestigt het bestuur van de Sneeker Huis houdschool gaarne uw aandacht op deze inrichting van onderwijs, waar voor uwe meisjes heel geschikte opleiding te vinden is. Onze tijd heeft dringend behoefte aan huishoudelijk geschoolde krachten. Het huis- houdonderwijs beoogt in de eerste plaats aan meisjes de gelegenheid te geven zich zo goed mogelijk te bekwamen in de huis houdelijke vakken. Oppervlakkig gezien lijkt het alsof zij hier thuis genoeg gelegenheid voor hebben, maar ofschoon dit zeer zeker ten deele het geval is, blijft het toch voor de meesten een gemis, zoo zij niet ruimer on derlegd worden. Dit onderwijs is bedoeld voor meisjes uit alle kringen der maat schappij. Voor velen is hetjt meest geschikt dat zij er direct na het verlaten van de lagere school mee beginneen, om dat de meesten toch niet naar een andere school gaan, en zij dan het beste tijd heb ben. Moeten zij al gauw mee verdienen, en nog de oorijzers en witte kragen; de aller- verplichte 7e leerjaar op de huishoudschool oudste uniform der Sneeker weezen is er - -v_-i een geweest in de kleuren geel en zwart, waarschijnlijk naar ons stadswapen. Buiten haar eigenlijke taak in engeren zin heeft de stichting vooral in de 20e eeuw veel en verlerlei op ander gebied gedaan. I r 1 1 „Bi „Ik f minst BOEKAANKONDIGING. Glazen 1 j Mig»’ 674 41

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 2