e acceleratie o Adverteiitiën. I t DAMES SCHOENEN verblia iiend N< IIIHIII Officieel gedeelte. IIIHIII SNEEK f 7.90 f 8.90 f 9.75 ingezonden. VERLAAGDE PRIJZEN NIEUWE MODELLEN ZIE ONZE ETALAGES fiSiBnuUets qw Schoenenmagazijnen, 40 JAREN A fe i>. Öel I is Schadevergoedingsproces. aan f: Door den trein overreden. 7. be- aangehoudene bekent. het Tragisch incident bij een Meifeest. De viering van het Meifeest in 1 I Nederlandsche Volk. Het Hoofdbestuur der Neder landsche Vereeniging tot Be scherming van, Vogels, Dr. A. E. H. SWAEN. Voorzitter^ J. DRIJVER, Secretaris. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) D( dank aanv sone oude luk w ning den D woo van moei zorg zijn volk: gen. van strek long zeer plan heef' zo nn pen. is de allen zeke die f ten, afsp< Ni melk aanp dend gewi bron nog Alle nade dat daan gel ijl kwes alle l f W een Bela scha podi vang onze b u r teen naar De Adv Dii IJsb rOp Cot om zich ervan te overtuigen, dat wapen nu goed functionneerde. TToor de vele blijken van be- V langstelling voor en bij ons huwelijk ondervonden, betuigen wij mede namens onze ouders onzen hartelijken dank. J. F. DE VLAS. J. DE VLAS—Best. Harlingen, Mei 1931. Door Gods goedheid werden wij verblijd met de geboorte van een wel geschapen zoon FREERK. Installatie burgemeester H. M. Martens,. De nieuwe burgemeester van Wymbrit- seradeel, de heer H. M. Martens, zal in een raadsvergadering, welke Maandag 11 Mei a.s. te half elf ’s voorm. gehouden wordt, geïnstalleerd worden. Maandagmorgen half negen is bij een onbewaakten overweg nabij Zwolle de concierge E .Z. te Zwolle door den trein va.n Zwolle naar Meppel overre den en gedood. Het lijk is deerlijk verminkt naar Zwolle overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. rupsen, over insecten en over slakken zijn aan de orde van deh dag. Wie vogelbescherming bevordert, bindt daar mede tevens den strijd tegen deze pla gen aan. Indien ieder, aan wiens zorgen kin deren zijn toe vertrouwd, waakt tegen het verstoren van vogelnesten, zal on getwijfeld een ernstig kwaad beteugeld kunnen worden, hoe diep het ook ge worteld moge zijn. In het belang van de jeugd, van de vogels en van land-, tuin- en bosch- bouw' doen wij daar toe een beroep op het Een dosis Foster’s Maagpillen 's avonds bij het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft 's morgens volkomen normale stoelgang. f 0.65 per flacon. Verduistering van f80.000. De Indische politie arresteerde heden J. W. H. Ridder, pakhuismeester van een der grootste handelsfirma’s te Ba tavia, die sedert 1929 kans had gezien, 200 kisten Zweedsche lucifers ten Vrouw verbrand te Wassenaar. In de chauffeurswoning, behoorende bij de villa van den industrieel G., aan den Rijks st raat weg te Wassenaar, is TH. DE BOER en A. DE BOER—de Jong geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun dochter ANNA MARIA J. W. Frisosfraat 36, Sneek CAFE en STALHOUDERIJ, opgericht 1842 Door aanschaffing van een eerste klas Trouwcoupé op gummi kan ik lader naar weneoh bedienen. Verder aanbevolen voor allee wat tot het vak behoort. Oud en vertrouwd adres. Natte bediening. J. Q BOKMA, Lemmer weg l.TeL no. 34 dering in Nederland met 1 ’/h milliard. Het blijkt dat de producenten er juist wel bij varen, want zij verkrijgen een veel hooger productie-cijfer bij lager loon-uitkeering. Daarom is het ook onzin om nu nog de 8-urendag te verdedigen, want de huidige kapitalist zou stellig kans zien te bewerken dat in 6 uur net zooveel werd voortgebracht Toen indertijd de anarchisten in Amerika het eerst opkwamen voor den acht urendag was dat een revolutionaire eisch. Een tweede punt is de ontwapening. Als er ergens geen crisis heerscht, dan is het wel in de wapen-industrie. En wanneer na den wereld oorlog zelfs van kapitalistische zijde pogingen worden gedaan ofn een eeuwigdurenden vrede te krijgen, dan is het toch ongetwijfeldeen be vreemdend verschijnsel, dat in de wapen-indus trie en munitie-fabrieken met alle genoegen over werk wordt toegestaan. Op ontwapenings-con- ferenties praat men wel over het afschaffen van kruisers e. d., oorlogsmateriaal dat men niet meer noodig heeft, doch een voorstel tot afschaffing van de luchtvloot wordt niet ingediend, wijl men zeer goed weet dat de toekomstige krijgsvoe ring daar hoofdzakelijk op neerkomt. En hoewel wij begrijpen dat vele arbeiders slechts om den broode nog in de munitie fabrieken werken, toch zullen wij niet aarzelen hierin zoo mogelijk een crisis teweeg te brengen, om althans te ver hoeden dat ze hun eigen ongeluk smeden. Bij een actie of staking merkt men al heel gauw dat de militaire dienst niet alleen voor landsverdediging is bestemd, doch dat ze gretig wordt benut om kapitalistische belangen te be veiligen. Doch zoo goed als een piloten-staking op Schiphol tot veler verbazing is mogelijk ge bleken, zal dit wellicht ook eens in de munitie fabrieken kunnen geschieden. Dat is ook Vooral wat wij op dezen 1 Meidag wilden zeggen, nu helaas tevens duizendeh pro letariërs juichen over gewonnen kiezersstemmen en kapitaals-vermeerdering. Als wij de helft heb ben, zegt spr., dan komt er geen oorlog meer' Anti-oorlogsgezindheid alleen geeft niets, ze dient zich te realiseeren in daadwerkelijken strijd. Ook het onderwijs is doortrokken van kapita listische tendenzen, hetgeen men bij de lezing van vele geschiedenisboekjes op irriteerende wijze kan ervaren. Een verblijdend verschijnsel is het evenwel dat ook het anarchisme vooruit gaat. Na een oogenblik gepauseerd te hebben, her vatte spr. zijn rede, door aan de hand van eenige feiten aan te tooneri dat er in de wapen industrie geen werkeloosheid is. Het buitenge woon belangrijke boekje, dat de bloedige inter nationale der bewapeningsindustrie behandelt, releveert schrijnend de oorlogszwendel van het groot-kapitalisme. Het blijkt dat de Engelsche matrozen in de Dardanellen werden gedood doordat de groote Engelsche slagschepen op mijnen liepen, welke door de Engelsche firma Vickers aan Turkije waren geleverd. Doch ook Nederland laat zich niet onbetuigd en heeft reeds twee onderzeeërs aan Turkije geleverd, terwijl er nog twee in aanbouw zijn voor Italië. In de nieuwe oorlog zal het gaan om kolonies. En in Duitschland kan men op zgn. bierviltjes, inplaats van een advertentie, reeds lezen: „Duitschland zonder kolonies is een mensch zonder hoofd.” Een particuliere munitie-fabriek te Dordrecht leverde 80 millioen patronen aan Turkije, 20 millioen aan China, 6 millioen aan Letland en 10 mihoen aan Nederland. Tijdens den oorlog werd Duitsch materiaal aan Frankrijk geleverd voor het maken van mu nitie, waarmee de Düitschers werden neerge schoten. Wat de voorbereiding en fabricatie van gif gassen betreft is Duitschland de andere naties thans reeds ver vooruit. Er wordt met een trust gewerkt die buitengewoon omvangrijk is. Men beweert dikwijls dat wij als arbeiders zooveel vertrouwen in den Volkenbond moeten hebben. Spr. waarschuwt hiertegen en herinnert in dit verband aan het beruchte proces Shearer, de man die in opdracht van Amerikaansche scheepsbouwers naar de conferentie te Genève was gezonden met de vooropgezette bedoeling deze zoo mogelijk te doen mislukken. De Engelsche firma Vickers en Armstrong had het patent voor Engeland van de Krupp-ontste- kingsdop voor granaten. Na den oorlog moest Vickers aan Krupp hiervoor betalen 123 millioen shilling, of 72 millioen gulden (60 cent per dop) 1 voor door Vickers geleverde granaten aan En geland. Zondagnacht een afschuwelijk ongeluk gebeurd, dat aan een vrouw het leven heeft gekost. De 40-jarige echtgenoote van den chauffeur Swart, wilde heur haar met benzine wasschen, doch de man achtte dit te gevaarlijk en wei gerde haar daartoe benzine te verstrek ken. Toen de man omstreeks elf uur met den auto zijn dochter van den trein ging halen, maakte de vrouw van de gelegenheid gebruik om in de garage benzine te halen. Zij beging daarna de groote onvoorzichtigheid om in de keu ken vlak naast een brandend gasfor nuis, waarop een friseertang lag, het haar met benzine te wasschen. Wat daarop gebeurcj is, laat zich slechts raden, want toen de chauffeur na een half uur de woning naderde, zag hij dat ■er brand was uitgebroken. Terstond heeft hij alarm gemaakt, de brandslang uitgelegd en de ruiten ingedrukt. Toen hij de keuken binnenstormde, kwam hij tot de vreeselijke ontdekking dat zijn vrouw geheel verkoold op den grond lag. Haar bovenlichaam en haar armen waren totaal verbrand, de dood moet onmiddellijk zijn ingetreden. en Zaterdagmorgen kwam telkens in het radioprogramma de recherche aan woord om mededeelingen te doen. De recherche had tot Zondagmiddag niet minder dan 120 aanwijzingen van het ook i publiek in handen, die alle worden zichzelf te dooden. Tijdens den optocht, nagegaan. De Plaatselijke Keuze. De Tweede Kamerleden, de heeren v. d. Heide en v. d. Bergh, hebben op art.’6 der Drankwet, welke wijzigingen de Kamer zal behandelen, een aantal amendementen in gediend, die de bedoeling hebben de zgn. plaatselijke keuze weder in het ontwerp op te nemen. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van L. KEIKES, monteur, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een machine-reparatie-werkplaats in het gebouw aan de Bothniakade no. 26, kadastraal be kend gemeente Sneek, Sectie B, no. 3933, waarin zullen worden geplaatst 2 electro- motoren met een gezamenlijk vermogen van 3 P.K., dienende voor het in werking bren gen van een fraisbank, een kleine draai bank, een boormachine, een groote draai bank en een slijpmachine; dat op Woensdag 20 Mei 1931, les middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om legen het verzoek bezwaren in te brengen n deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende Irie dagen voor evengemeld tijdstip ter se- retarie, in de gewone bureau-uren, van de <er zake ingekomen bescheiden kennis kun nen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerscliende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur jf een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 6 Mei 1931. en heeft zich toen een eind verder door de slaap geschoten. Hij was on- middellijk dood. Het lijk en het wapen zijn in beslag genomen. Het bleek, dat hij onderweg nog een schot gelost had het HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat op Woens-j dag 13 Mei a.s., des middags te 12 uur, ten I gemeentehuize aan belanghebbenden, te wier behoeve de hierna bedoelde voórwaar- I den werden gesteld, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren I tegen inwilliging van het door H. RING-j NALDA, aannemer en timmerman alhier, in-1 gediende verzoek om wijziging te brengen I in de voorwaarden verbonden aan de, aan I hem en zijn rechtverkrijgenden bij hun be sluit van 20 December 1927, no. 12, gewij-j zigd bij Koninklijk besluit van 6 Decemberl 1928, no. 37 en bij dezerzijdsch besluit van i 15 October 1929, no. 8 verleende vergunning tot het oprichten van een door een electro motor van 5 P.K. in werking te brengen tim merfabriek in het gebouw kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B, no. 912, gelegen aan de Singel no. 39. SNEEK, 6 Mei 1931. Tetzner terechtgesteld. De koopman Erich Tetzner is Zaterdag morgen om zeven uur op de binnenplaats van de gevangenis te Regensburg terecht gesteld. Met een valbijl werd het vonnis vol trokken. Tetzner was op zijn laatsten gang zeer kalm. De executie is door 25 personen bijge woond. Van zijn vrouw en familieleden had Tetzner per brief afscheid genomen. Vrijdag was hij zeer terneergeslagen en maakte hij den indruk van een volkomen ge broken mensch. Herhaaldelijk gaf hij uiting aan zijn diep berouw over zijn daad, waar van hij het vreeselijke thans ten volle inzag. In den laatsten nacht heeft een lid van het gevangenispersoneel op Tetzner’s wensch met hem in de cel gewaakt. Zaterdagmorgen kort voor de terechtstel ling was. er op zijn gezicht geen bizondere I een waarna de biljetten met het signale ment van den moordenaar en bizonder- j heden over de moord huis aan huis Over- bezorgd werden in de buurt waar de schie bij Rotterdam is Zaterdagavond moord was gepleegd. Vrijdagavond ■door een tragisch incident verstoord. Sedert geruimen tijd was de verloving tusschen een 21-jarigen kuiper en een 18-jarig meisje aldaar, verbroken. De jongen had zich dit zeer aangetrokken en|het plan opgevat het meisje en Den 12en Mei a.s. hoopt onze geliefde Vader W. HAS den dag te gedenken dat hij voor hoek van de Marnixlaan te Utrecht is een stak, overreden door een autobus, die uit de donder een woord te zeg- richting Maarssen kwam. Het linkervoorwiel ging het kind over het hoofd; het was op slag dood. leidenveel meer heil is er te verwach ten door belangstelling te toonen in de speurtochten der kinderen. Enkele woorden kunnen clan in staat zijn de jongens voor de zaak van de bescher ming te winnen. Het percentage onzer jeugd, dat willens en wetens wreed is, is gelukkig maar klein Ook één enkel nestkastje kan de j kentering in het jonge gemoed veroor zaken; wie de vogels bezig ziet een nest te bouwen-, de eieren -uit te. broe den en de jongen te verzorgen, zal niet alleen dat paar in zijn hoede willen nemen, maar pok alle andere. Er is alles voor en niets tegen te zeggen om de jeugd voor vogelbe scherming te winnen. Zouden nagenoeg alle ouders en opvoeders het niet ern stig betreuren, indien hun kinderen zich aan eieren of jonge vogels vergre pen Zou de meeste schade niet de kinderziel geleden worden? Willen wij onzen jongens maatschap pelijke deugden bijbrengen, schoon heidsgevoel bij hen ontwikkelen, wij zullen dan krachtig stelling .moeten ne men tegeh vernietiging van weerlooze schepselen, een ruwheid, een flinken jongen onwaardig. Maar er is nog meer. Klachten over Poging tot moord op zijn vrouw. Voor de Middelburgsche rechtbank stond terecht H. J. F. B., 34 jaar, te Ovezande, verdacht van poging tot moord op zijn vrouw. Verdachte zou op 5 Februari op kor ten afstand een geweerschot hebben gelost op zijn echtgenoote,. waardoor de vrouw levensgevaarlijk aan den hals en aan den rug werd gewond. Het O. M. eischte zeven jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. Kegge, achtte niets bewezen en pleitte vrijspraak. De uitspraak werd bepaald op 13 Mei a.s. die Zaterdagavond gehouden werd, ging hij achter haar loopen en drukte haar eensklaps een revolver in den hals. Hij haalde den trekker over, doch toen bleek, dat hij in zijn zenuwoverspanning vergeten had het wapen te laden, zoo- datihet meisje ongedeerd bleef. Er ont stond groote consternatie, waarin de dader ontvluchtte. Hij werd nagezet te kennen geeft over de toekomstige krijgsvoe- door een politieagent en eenige burgers lu!g, Vil numuu Viijn.1 nvi I bommen en chemische apparaten volstrekt zeker is en dat men met vliegeskaders een vreeselijke terreur zal kunnen uitoefenen. Om de bevolking in bomvrije onderaardsche verblijven voor het gevaar te behoeden, zal weinig geven, en is practisch uitgesloten, daar de massa inwoners begrijpelijkerwijze bij de aankondiging van het naderend onheil reeds door een panischen schrik wórdt bevangen. Men zal vooral trachten eikaars industrieele centra te vernietigen, zoodat van een eigenlijken verdedigingsoorlog geen sprake meer kan zijn. De lichtpunten in deze duistere toekomst zijn echter de bewijzen dat onze ideeën post gaan vatten over de geheele wereld. Spr. haalt eenige voorbeelden aan van dienstweigeraars die door hun leven of sterven blijk gaven van grooten moed en ontroerende beginseltrouw. Zoolang de wereld nog in de ban van het ka pitalisme zit geklemd, is het woord vrede slechts een looze klank. Voor ons zal er nooit vrede zijn, voordat het oorlogsgeweld niet meer kan voorkomen. Voor de verwezenlijking van dat ideaal zullen stellig nog slachtoffers vallen. Spr. herinnert aan Sacco en Vanchetti. Zelfs nu moe ten we er al weer voor waken dat niet een tweede paar onschuldig wordt vermoord nl. Tomony en Billings, die reeds jarenlang onver diend in de gevangenis zitten. Doch we moeten laten zien dat ons ideaal menschen bezielt, die misschien wel naar het lichaam zijn te breken, doch nooit naar den geest en daarvoor dienen we te beginnen bij ons zelf. De revolutionnaire strijd zij ons heele leven, omdat we een kleine groep vormen, mogen we ook het uiterste eischen van eiken kameraad en dan twijfelen wij niet aan de toekomst. Het zal gaan om de uitroeiing of redding van de menschheid, en iedere arbeider die dit waarlijk beseft zal weten waar zijn plaats is. Vervolgens gaf de heer Doornspleet nog een voordracht uit „Vorstenschool” van Multatuli, waarna de voorz. de vergadering sloot met een woord van dank tot de aanwezigen. in dienst is getreden bij de Firma O. H. ter Horst Jzn. thans N.V. Houthandel Zaag- en Schaverij te Sneek. Sneek, 4 Mei 1931. Zijne dankbare Kinderen. Ondertrouwd G. VISSER en M. J. DE LANGE. Sneek, 3 Mei 1931. Schoolstraat 19. St. Nicolaasga. Kerkstraat 97. Huwelijksvoltrekking 19 Mei a.s. Getrouwd: J. D. v. d. BAAN en G. ZANDSTRA die mede namens wederzijdsche familie hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun hu welijk ondervonden. Sneek, Mei 1931. Amalia vra Solmsstraat 69. Te Berlijn is dezer dagen een scha- devergoedinjgsproces behandeld dat dooir zijn principieele beteekenis nogal de aandacht heeft getrokken. Een winkelbediende .beweerde, dat hij vier jaar lang op een plaats in zijn zaak had gestaan waar hij voortdurend last had gehad van tocht, zoodat hij een oorziekte had opgeloopen in welker ver loop hij aan een oor doof - was ge worden. Volgens zijn meening lag de schuld aan zijn werkgever, daar hij herhaalde lijk bij de directie had aangedrongen op verbetering in dien toestand. Jdij eischte ten slotte schadevergoeding, n.l. beta ling van de hèrstelkosfen en van een levenslange uitkeering, daar zijn ar beidsprestatie door zijn doofheid was verminderd. De rechtbank nam aan, dat de ar beidsprestatie van den eischer voor 3O°/o was verminderd door de doofheid en veroordeelde de firma tot betaling van een bedrag ineens van 23000 M. en een jaarlijksche uitkeering tot 'smans 65 e jaar van 89. M. per maand. De eischer is thans 40 jaar oud. Alles wel. G. F. WIJNIA R. WIJNIA—v. d. MEER Oppenhuizen, 4 Mei 1931. Algem'eene kennisgeving. Geboren: GERBRIG dochter van R. WAGENMAKERS en IJ. WAGENMAKERS—WIERSTRA Sneek, Mei 1931. Ubbo Emmiusstraat No. 40. Het verstoren van vogelnesten. Talrijk zijn de klachten, welke ons j jaarlijks in April en Mei bereiken over het uithalen van vogelnesten. Sommige correspondenten maken er melding van, dat meer dan de helft der nesten met eieren of jongen verdwijnt. Een deel dier mislukkingen wordt natuurlijk ver oorzaakt door de natuurlijke vijanden der vogels, doch een zeer groot per- i centage komt voor rekening onzer j jeugd. Het zoeken en uithalen van vogel nesten zit velen jongens in het bloed en al te dikwijls wordt het nog door volwassenen vergoelijkt. Mag dat zoo blijven. i Er zijn gelukkig teekenen, die op verbetering wijzen. Op vele scholen en in vele gezinnen wordt er naar ge streefd, de roekelooze vogelverdelging tegen te gaan en wij weten, dat op die wijze uitnemende resultaten bereikt wer den. In sommige streken staat de schooljeugd zelfs gereed ieder nest te verdedigen. J Wat op de eene plaats mogelijk is, moet ook elders kunnen geschieden1 het komt er in de eerste plaats op aan, de belangstelling onzer jongens voor de vogels in goede banen te lei den. In de meeste gevallen is de jeugd er gemakkelijk van te overtuigen, dat het beschermen van vogels veel meer voldoening geeft dan het uithalen van nesten. Een verbod om nesten te zoeken zal I meestentijds niet tot het beoogde doel op z „gen zen zulle als i H< „f iema „f wat, ik z; mg cyni; toeg; koms dige Herr ze oi „C „N je w, gen, „11 Wat als d „P I ik zt Ook aan de Hembrug wordt munitie gefabri ceerd voor het buitenland. Tijdens den oorlog zijn door Düitschers zelfs advertenties in Engel sche bladen geplaatst, met aanprijzing van Duitsch materiaal. Ten bewijze dat de oorlog werkelijk dichter bij is dan men veelal denkt, citeert spr. een ge deelte uit de Persdienst van het I. A. M. V., waarin de verklaringen zijn opgenomen van een bevoegd persoon, die onbevangen zijn meening ring, en waaruit blijkt dat het gebruik van gas- 1 Ongelukken. Te Loenersloot is een auto, waarin de familie Scheers uit Arnhem zat in een sloot gereden. Mevr. Scheers en haar zeventien-jarige dochter verdron gen. Bij het aansteken van een sigaret moet de bestuurder het stuur kwijt geraakt zijn. Te Weesp reed de 21 jarige motor rijder M. uit Amsterdam in voilé vaart het café v. Eijden binnen. De man is evensgevaarlijk gewond, eenige bezoe kers kregen letsel. Het was een chaos in de gelagkamer; in de muur was een gat van 1.80 M. Bij Raalte sloeg een auto van de IJsselcentrale om, de arbeider U. werd gedood. Op den Amsterdamsche straatweg op den zesjarig meisje, dat spelende den weg over- «emoedsbeweging te zien, uitgezonderd gen besteeg Tetzner het schavot en liet zich gewillig vastbinden. Modern onderzoek in moordzaak. Vrijdagmorgen heeft te Berlijn een moord plaats gehad, waarvan een be steller van aangeteekende brieven het slachtoffer is geworden. De moordenaar .had ergens een kamer gehuurd en aan zichzelf een aangeteekende brief ge stuurd. Toen de besteller met de 'brief in de kamer kwam, werd hij vermoord en beroofd van 6000 mark. De politie heeft het onderzoek in deze zaak met moderne middelen ter hand genomen en het Berlijnsche pu bliek op zoek naar den moordenaar in het geweer geroepen. Het was Vrijdag 1 Mei zoodat die dag geen bladen verschenen. De rechercheur liet een dragc van f80.000 te verduisteren. De paar duizend strooibiljetten drukken, te’ sti Al ve ken hebt enb I Drij rein dat: Ao met dan i opl Gij kut nie

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 8