Officieel orgaan der gemeente Sneek Het bittere erfdeel N.V NEDERLANDSCHE HYPOTHEEKBANK I 350 jarig bestaan 1 sikkel des doods Old Burger Weeshuis te Sneek L FEUILLETON. I I - I 4 PANDBRIEVEN A 99 °|0 annex SNEEKER COURANT Olt No. bestaat uit 4 bladen. li I Zaterdag 9 Meï 1931 47e Jaargang 64 Eerste blad No. Uitgave KIEZEBRINK Co. GELDEN BESCHIKBAAR voor le hypotheek op billijke voorwaarden de stad t 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke kortngi s. te R is Uit het Engelsch vertaald door „Daar, dat stel jij voor. De ruitenvrouw A. E. C. VUERHARD—BERKHOUT. 1 Wordt vervolgd. DE BRfEF VAN EEN DOODE. III. kerel”. Hypotheken Pandbrieven Terzool Wyckel, de >or- een :oe- zal len ap- r«i- wij ne- oze :en Ie „O neen, dat zal je niet”, zei hij. „Je zult op zekeren dag met mij trouwen als mijn DirectieMr?, M. J. Bos, Mr. J. Wilkens en J. Roosenburg. er geluk voor je op komst is, er iets tus- schen jou en het geluk in zal staan. Althans .er :en Zie ar ia. ïr- >e- ich- de tele de rep izer is, te be- ieg rn- ren :re- tan door MARGARET PEDLER. OPGERICHT TE VEENDAM 'N 1890 c I I geven dat de burgerij instemt met deze jubi- leum-viering. Dat is geen wonder, want zij weet dat het O.B.W. aan de spits staat als er groote dingen hier moeten gebeuren. Een deel dier bloemen heeft spr. overhandigd uit naam van de ver. Pro Senectute, N, Frittemahof, uit dank baarheid voor Uw steun, welke die ver. in staat stelde de belangrijke stichting hier te vestigen in/ het belang van vele ouden van dagen. Het O.B.Wi. vat zijn taak ernstig op, de uit stekende verzorging der weezen in het O.B.W is van algemeene bekendheid, soms werden zelfs zwakke en zieke kinderen opgenomen en groeiden, dank zij een voortdurende zorg voor hun gezondheid, tot krachtige menschen. Maar het O.B.W. voert in zijn vaandel het devies: IJsbr .chtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, roppingawier, Warns, Rauwerd - Contróle op de oplaag toegestaan. boerenplaatsen waren vroeger de voornaamste zaken waaraan regenten zich wijdden, nu zijn daar ook andere bij gekomen. Bij dit jubileum wenschen oud-regenten zich te uiten, omdat zij de band met de stichting nog altijd voelen. Gij, 'J1N de gelijke belangen gericht zijn; daar is bv. de alle zaken, die preventief kunnen werken en mee „Voorkomen is beter dan genezen’Het geneest teilDaa7 da^lVü'i^or^D je’leven zal komen, mijn jeugdige vriendin.” is te blond en de schoppenvrouw te donker. rin’^ ^d^en niet ten ïwade” zalrtjï’’ zei ze. „Natuurlijk ten goede. Je gaat'een lange reis maken „Dat zeggen waarzeggers altijd,” viel ze hem snibbig in de rede. Maar Paul liet zich niet van de wijs bren gen. „Ik kan niet helpen dat waarzeggers dat altijd vertellen. Ik herhaal: je gaat op reis over het water. En ik zie je binnenkort een heele boel menschen ontmoeten „Op jouw atelierfuif zeker,” viel Herrick hem in de rede. „Val me niet in de rede. Dit zullen men schen zijn die, je nog niet kende. En o ja, daar hebben we harten heer. Hij ver- Woensdag te twee uur werd door regenten een receptie gehouden in het Gebouw voor Chr. Belangen, waar het college te midden van een schat van bloemen en voor een fraai versierd podium troonde om de gelukwenschen in ont vangst te nemen. Nadat het Dagelijksch bestuur onzer gemeente was binnengetreden en de burgemeester regenten had gecomplimen teerd, traden uit de vele aanwezigen de sprekers naar voren. Hij nam de kaarten op en gaf ze haar. „Schud ze nog eens, wil je, en dan twee maal coupeeren?” Herrick gehoorzaamde en weer legde h de kaarten uit en bestudeerde ze met ge fronst voorhoofd. „Daar heb je hem alweer, dien lammen boer, tusschen jou' en harten negen dat is de gelukskaart, de beste uit het heèle spel”. Hij nam ze weer op. „Schud ze nog eens voor de derde maal en nu maar één maal coupeeren”. Voor den derden keer legde Paul ze uit „Wel verdraaid, nu ligt de schoppen ne gen de ongelukskaart net tusschen jou en harten negen. En diè verwenschte boer ligt boven den heer en probeert hem de baas te worden”. „Dus mijn kaarten liggen niet gelukkig? zei Herrick een beetje dof. Het leek idioot want natuurlijk geloofde ze niet in ernst in waarzeggerij, maar toch bleef het feit, da ze zich bepaald gedreprimeerd voelde, om dat haar kaarten niet veel goeds voorspel den. Paul scheen er ook wat ontstemd over te zijn. Zijn gewoonlijk zoo lachende oogen hadden nu een uitdrukking van ergernis. „Het spijt me verschrikkelijk”, zei hij, moedigend te praten. „Dat beteekent ntei dat het altijd zoo zal zijn”. Herrick schudde haar hoofd. Haar klein, Hij had ze in vier gelijke stapeltjes ver deeld en ze open voor zich op tafel gelegd, de hartenvrouw in het midden en zat er nu met een ongewoon gespannen en geconcen treerde uitdrukking in zijn oogen naar kijken. „Ja,” zei hij eindelijk peinzend, „het heel duidelijk, het ligt in elke rij.” „Wat?” „Wel, dat er een groote verandering door zijn weezenverzorging de wonden, als de gaven wij bloemen. Wij wenschen U van harte geluk; moge Uw stichting nog vele jaren nuttig werk doen voor weezen en allen die zij thans steunt. Ds. Schuurmans komt persoonlijk geluk wenschen, omdat er in zijn hart groote eerbied is voor wat het O.B.W. in de loop van 3JZ>' eeuw voor de weezen heeft gedaan en de laatste tien tallen jaren ook op ander gebied. Herinnerend aan ’t woord uit de Jacobusbrief, waar als tot de zuivere onbevlekte godsdienst te behooren wordt genoemd weduwen en weezen lief te hebben, zegt spr. dat in dit woord feitelijk gewezen wordt op de noodzakelijkheid dat er zij har monische eenheid tusschen geloof en leven, een evenwicht dus en spr. ziet het geloof in de meest verheven gestalte hier in deze Stichting door alles wat zij deed voor het arme, het zwakke, het kranke; als zoodanig is zij niet al leen de zegenaar, maar ook de stille geweldige prediker tot allen die gezond zijn, opdat zij be seffen dat de meest verheven levensdaad van het geloof is deze zorg. Zij het U van God ge geven met dezelfde ernst en toewijding Uw taak nog vele jaren te vervullen. De heer E. Priester spreekt voor Vreem delingenverkeer en betuigt de hartelijke dank dier vereeniging vot>r de groote steun, welke zij van de zijde van het O.B.W. mocht ondervinden. heden een atelierfuif geven, als je dat leuk vindt. Zou je dat gezellig vinden?” Ze knikte. „Ja, ik houd erg van je atelier- fuiven”. „Goed, dat is dan afgesproken. En nu het heden naar tevredenheid geregeld is, zal il je nu eens laten zien hoe rooskleurig je toe komst zal zijn”. Hij haalde uit zijn zak een spel tamelijk beduimelde oude kaarten, haalde de har- heeft is klaar om naar haar hotel te worden gezonden en ik geloof, dat jij het er heen moet brengen”. „Ik?” Herrick staarde de andere manne quin, die haar dit vertelde, verbaasd aan. „Mais oui, toi”, antwoordde het meisje knikkend. „Ik hoorde het madame tegen de première zeggen. Et pourquoi pas? Ik wou, dat ze het mij lieten doen, het zou heel wat leuker zijn dan hier den heelen morgen Ja ponnen passen”. „Ik denk, dat je je vergist”, antwoordde Herrick en ging kalm naar boven om den mantel uit te trekken, dien ze juist aan een paar klanten, die nu den winkel verlieten, had laten zien. Toen de deur achter hen dicht viel deed de schelle stem van madame Clémentine, die haar riep, haar halfweg de trap stil staan en ze keerde gehoorzaam terug. „Ecoutez, Errique”, begon de Frangaise, toen het meisje naast haar stond, „mevrouw Rivington heeft getelefoneerd en gezegd, dat haar japonnen vanmorgen gebracht moeten worden en ze vraagt of jij dat kunt doen”. Het was een ongewoon verzoek voor een klant. Een modiste kan den tijd van uitver koren mannequins productiever benutten dan door ze als loopmeisjes te gebruiken en Herrick wachtte op den stroom van veront- waardigde woorden die Lady Bridgets ver zoek zeker zou ontketenen. Doch tot haar groote verbazing ging madame Clémentine uiterst beminnelijk voort: „C’était le fils de milady lui-même qui m’a téléphoné. C’est niet in me ontdekt hebt,” antwoordde hij met spottenden ernst. „Heusch ik ben wer kelijk een bron van onontdekte talenten.” Herrick gichelde plotseling en voelde zich ineens erg dankbaar, toen ze merkte, dat Paul’s vroolijke grappen er al in geslaagd! waren c™ -—3 J- te jagen. Ze voelde zich nietïanger gedrukt, j maar wachtte gretig op zijn verklaring van 1 de kaarten. „Wel?” zei ze vol verwachting. „Wat zie je?” „Je moet me niet haasten,” antwoordde altijd onaangenaamheden vooral schoppenboer. Herinner je je niet uit het verhaal, dat hij taartjes gapte? Een lamme „genie” zich gematerialiseerd heeft in hui zen en tuinen en stoelen en tafels. En we I zullen daarna lang en gelukkig leven, net sprak, de heer J. H. Doodkorte een telegrafische gelukwensch zond, want beide, nu oud-régenten, hebben destijds meegewerkt tot die steun. Spr. zal kort zijn, doch wat hij zegt komt uit het hart. We hebben gedacht dat een foto- in lijst van het Paviljoen, waarvan heel Sneek geniet en waarvoor U zooveel steun gaf, U als cadeau welkom zou zijn, om die in de secretariskamer op te hangen. Daar komt U dikwijls en spr. hoopt dat ook de jongste regenten op die foto zullen lezen het heel klein geschreven: „Ver geet mij niet”. De heer H. de Boer dankt namens de afd. Sneek van de Friesche Mij. van Landbouw voor de steun van regenten ontvangen. Onze samen werking was welhaast vanzelf sprekend en die samenwerking was broederlijk. De kleine broer is nooit teleurgesteld heengegaan van de groote. Voor landbouwonderwijs, keuringen enz. hebt gij altijd steun verleend. Op het terrein der melkvoorziening heeft de kleine broer U mogen helpen: de melkveehouders hebben eerst de bac teriën leeren zien, toen leeren vangen en nu zijn we zoover dat we ze de toegang tot de melk verbieden en dan kunnen we allen rauwe melk drinken! Meer en meer slaat de stichting, met haar eeuwigheidsgedachte, het oog op de toe komst. Allerlei verbeteringen op landbouwge bied worden nu door U gesteund en daarom hoopt de afd. ook in de toekomst met U samen te kunnen werken. Ook in die afdeeling is de splijtzwam aan 't wroeten. Men dacht oorspron kelijk dat als men lid werd en in de eene gleuf f 1 deed, er uit de andere een tientje kwam. Toen dit niet in vervulling ging verlieten som mige leden ons en werden lid van de bond van landpachters, van Grondbezit enz. Maar wij hebben als het O.B.W. hoogere idealen; wij wil len de jonge veehouders opvoeden opdat ze met hun theoretische kennis een groote voorsprong krijgen. „Kennis is macht”. Het aantal leden dat nog bij de Friesche Mij. zal blijven zal echter stellig met U kunnen en willen samenwerken. Met eenige persoonlijke woorden van geluk wensch tot de regenten eindigt spr. Een ontroerend moment volgt, een drietal oud- weezen, waaronder een 87-jarig vrouwtje, komt bij monde van de heer G. de Leeuw een woord van dankbaarheid spreken voor wat ze eenmaal aan liefde en zorg in het Weeshuis heb ben genoten. Zij bieden een'bloemstuk aan. Voor de Weeshuisboeren sprak de heer D o u m a van Goënga in het Friesch. Moge het O.B.W. nog veel licht en vertroosting brengen in de oude stad Sneek. De Weeshuisboeren ga ven een bloemstuk voorstellende een melkbus 1 vol bloemen; dat vertolke het vele goede dat zij I U toewenschen. De heer Breeuwsma spreekt namens het als in de sprookjes”. Herrick schudde haar hoofd. „Neen, dat zal ik niet, ik zal nooit met iemand trouwen”, zei ze ernstig. „Nonsens. Natuurlijk trouw je. Weet je wat, ik heb een spel kaarten in mijn zak en ik zal je de toekomst eens voorspellen”. Haar oogen schitterden. Er zijn zeer wei nig menschen, al beweren ze nog zoo 2L 1 on- I toegankelijk zijn voor de emotie, die toe- toen ze merkte, dat i er al in g„ ))^I, om^haar, ontstemming op de vluchtvoort, wees niet bang om het te zeggen”. scherp gezichtje had een eigenaardige, weg- un beau gartjon, ceïui-la. Et d’une politesse! u er js w~[ narigheid op komst”, getrokken uitdrukking! Het was werkelijk een verrassing voor me gaf hij wat aarzelend toe. „Omdat schop-' „Ja wel, dat zal het wel, en ik weet wal dat een Engelschman_zoo gentil kon zijn, penboer zichzelf tusschen jou en den harten- het is”, zei ze bedaard. „Het zal altijd daar Charmant, bepaald charmant!” heer heeft ingedrongen. Boeren beteekenen staan, tusschen mij en het geluk”. j de 1 „Ja, alles wat mevrouw Rivington besteld cynisch of ongeloovig te zijn, die totaal komstvoorspellingen geven, tenzij de jeug dige geest totaal in hen gestorven is. En in Herrick was die geest zeer levendig, al was I ze onderdrukt door de omstandigheden. „O, Paul, kun je dat?” „Natuurlijk. Ik zou alles willen doen om Jij bent net tusschen in, dus hartenvrouw is jouw privé kaart.” Hij hield haar de rest van het spel voor. „Schud ze nu en coupeer ze drie maal,” beval hij. „Je zult toch niets mooier maken dan het is, hè?” zei ze. „Voorspel me geen „roos kleurige toekomst” alleen maar om me plei- zier te doen. Beloof je me dat?” Hij haalde zijn vinger langs zijn hals en zijn oogen lachten haar toe. „Je le jure!” Toen trok hij een klein tafeltje naar zich toe en begon de kaarten uit te leggen. „Ik had er geen flauw idee van, dat ji. kon waarzeggen,” zei ze met belangstelling toekijkend. 11VWUV11 liailcll llttl VV1_ llcl 0H, lllc vu, 0U1111„„V11J^ ,.,j „Ik bezit heel wat gaven, die jij nog altijd schijnt heel onverwacht op het tooneel en „maar de kaarten voorspellen, dat, hoewel een ouderpaar wegvaagt, maar voorkomt ook dat het aantal weezen groot wordt door zorg voor de volksgezondheid, en daarbij laat het ’t niet, als die zorg nog niet voldoende is, strekt'zij die zorg nog verder uit en helpt de T.B.C-vereeniging en daardoor de door t.b.c. getroffen gezinnen, helpt ook Hulp in Nood dat weer op andere wijze getroffen ge zinnen steunt, ook biedt zij de Ver. voor Kraam- verzorging de helpende hand. Het is dan ook geen wonder dat de T.B.C.- Ver., Kraamverzorging en Hulp in Nood hier hun dankbaarheid willen uitspreken en dat wel namens allen, die door deze vereenigingen weer worden geholpen. Spr. meent de tolk van hen allen te zijn als hij bij zijn gelukwensch voegt een schilderij van den Frieschen schilder Ids Wiersma „Meikerstijd”, een symbool van een gedeelte van Uw werk; moge U het een plaats geven in uw vergaderzaal en een aansporing zijn op de ingeslagen weg verder te gaan. De heet F. W. C. de Haas zegt, dat er wel tijden zijn geweest dat het weeshuis wel 100 weezen verzorgde, daarbij steekt het huidige kleine aantal wel sterk af. Dat kleine getal be wijst een verheugende verbetering in de maat schappelijke toestanden en Uw stichting kreeg daardoor meer gelden beschikbaar om verschil lende andere volksbelangen steun te verleenen. Het doet spr. genoegen dat de heer Nieveen Daarbij heeft het O.B.W. niet enkel gedacht aan de volkswelvaart, maar ook aan de volksontwik keling, waaronder bijv, de Leeszaal. Uw stich ting is 350 jaar, de Leeszaal slechts 21 /2 ïaar, doch van het begin af heeft zij uw steun ge noten. In 1909 gaf het O. B. W.' f500 subsidie aan de afd. van den Volksbond voor oprichting der Leeszaal; in 1912 maakte U net mede"Thogelijk een Jeugdbibliotheek te stichten; in 1914 werd het jaarlijksch subsidie tot f650, in 1916 tot f850 verhoogd. In 1920 leende U aan de ver. flO.OOO a 5 en werd het subsidie verhoogd tot f1200. Deze leening maakte de bekende verbouwing mogelijk en sedert dien heeft een regent in ons b'estuur zitting1 genomen, met wie wij steeds aangenaam samenwerkten, waarvoor wij deze danken. Later legde U de grondslag voor het Leeszaalfonds, waarvoor U f 500 sub- sidie per jaar gaf. i Het is te betreuren dat de subsidies door de lagere inkomsten van het O.B.W- in de laatste jaren moesten worden ingekrompen. Spr. spreekt de hoop uit dat regenten spoedig weer in staat zullen zijn de subsidies op het oude peil te bren gen, daar de gesubsidieerde vereenigingen hun uitgaven hebben gebaseerd op de oude sub sidies. Niettegenstaande de verschillende opvat tingen in het college van regenten heeft de Leeszaal steeds uw steun genoten, daarvoor zijn wij dankbaar. Het meerendeel onzer bestuurs leden meende dat onze inkomsten niet toelieten U een blijvend cadeau aan te bieden, daarom I als dat erJs zal wel zoo ver weg zijn”. I „Poe! Daar kun je niets van zeggen. Maar hij streng. „Het is heusch ja, je kaarten I ik zal toch als een geneesmiddel voor het zijn werkelijk heel interessant.” pen wordt voor dit werk, er hart voor krijgt, er mee verbonden wordt, en wij spreken de wensch uit dat alles wat er nu gebeurt in het belang der stichting zal blijken te zijn. Moge gij nog veel tot nut dezer stichting verrichten. Spr. biedt als blijk van de waardeering, die oud-regenten koesteren voor het werk van de huidige, een foto van een schilderij aan, waar aan Ids Wiersma bezig is, nl. van de boerderij „Het Sperkhem”; moge dat schilderij als het gereed is, een plaatsje in Uw administratie gebouw vinden. De heer R. Nieveen zegt, dat de schat I zeker geen klacht bereikt van een dame alhier, van bloemen hier, de vlaggen daarbuiten, blijk kunnen helpen een krachtige bevolking op te bouwen. Moge uw stichting, „Urbi er orbi”, tot in lengte van dagen blijven groeien en bloeien. De heer van Druten vertegenwoordigt als spreker de oud-regenten. Bij een eeuwen oude stichting als deze kunnen wij slechts over een kort tijdperk zelf beoordeelen wat gedaan is, bij overlevering slechts is tot ons gekomen wat andere geslachten hebben gedaan. Maar wat wij hebben aanschouwd datxis dat een klein onaanzienlijk gebouw, dat eenmaal de weezen herbergde, vervangen werd door een nieuw weeshuis, gebouwd onder Breunissen Troost. Hetgeen voor de kinderen werd gedaan ge schiedde toen vooral in het gebouw zelf, nu wordt veel aan buitenverpleging toevertrouwd, ningin, ir. Brinkman, De Jong lid van Ged. St., onder goed toezicht dan. Het weeshuis en de Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Gepl. Maatsch. Kap. en Reserves f 9.000.000.— f 82.000.000.— f 78.000.000.- den heer J. H. Doodkorte enz. D r. Posthumus is nu het eerst aan het woord. Hij heeft gemeend dat het Staatstoezicht van de Volksgezondheid hier op deze dag niet mocht ontbreken. Immers naast de onmiddellijke zorg voor weezen en halfweezen heeft ’t O.B.W. regenten, weet hoezeer de mensch, die geroe- I zijn aandacht bepaald bij maatregelen die de I volksgezondheid hier op hoog peil kunnen bren- I gen. Het heeft ons verheugd dat de zorg 1 van de regenten zich ook in die richting u’it- 1 strekt. Spr. noemt in de eerste plaats die groote 1 long onzer stad, het Wilhelminapark; dan was I zeer belangrijk de steun, die U gaf aan de I plannen tot oprichting der Waterleiding. Spr. heeft de tijd hier nog gekend dat we in droge zomers ons met Brekkenwater moesten behel- I pen. Een groot belang voor de volksgezondheid I is de waterleiding en het ware te wenschen dat allen dat inzagen, dan had spr. hier nog pas die er op wees hoe een groentekoopman de va ten, die hij 's winters gebruikt, in grachtwater I afspoelde. Niet het minst belangrijk is Uw zorg voor de I melkvoorziening. Spr. heeft, toen men deze zaak I aanpakte, gevoeld dat het hier een dubbel snij- I dend zwaard gold. Want hoe goed de melk ook l gewonnen is, er zijn daarnaast nog tal van I bronnen van besmetting, zoodat de consument I nog steeds verstandig doet alle melk te koken. Alle dingen hebben nu eenmaal een voor- en nadeel. Maar we erkennen op deze dag gaarne 1 dat U veel voor de volksgezondheid heeft ge daan. Moge ook in de toekomst uw oog op der- geiijke belangen gericht zijn; daar is bv. de I kwestie der volksbaden, openluchtscholen enz., I i I je wat meer schik in het leven te doen krij- I gen, dan je op het oogenblik hebt”. I „Ik weet niet of het dat effect zal hebben. I Wat er voor geluk voor mij in petto is I als dat er J: „Poe! daar jij de hartenvrouw bent, pakt zijn komst je natuurlijk meer aan dan iets an ders. Hij wil met je trouwen Hm momenteel”, voegde hij ejr bij, trachtend be- Hij hielcf besluiteloos stil en prikte geïrri teerd in de kaarten. „Zie je iets naars?” vroeg Herrick. „Ga wees niet bang om het te zeggen”. De heer Rutgers heette allen welkom, dankte voor het blijk van, belangstelling van de aanwezigen, die natuurlijk niet de huidige per sonen geldt, maar de arbeid van de eeuwen oude Stichting. Spr. leest eenige ingekomen ge lukwenschen o. a. van den Commissaris der Ko- De NIEUWE SNEEKER COURANT Is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in i' -r Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, TIrns, Abbega, Oosthem, Deersum, Langweer, Bozum Alle Advertentiën worden in beide bladen opgenomen. 1 Jlllmlllllllllllllllilllllllllmllllllllllllllllillllilllllllllllmmillr in 7. i I I I ie t i t r t ij I- i li en >ni ild je- I u, M M W -w ----J-ri-J -O-O J ■h- op 111 nPnt not Tiiccnnnn in duo n n rinnornnu' J vp Z.CKCIC11 u<ig mei mij uuuwcii - aio mijn niet in me nnfripkf hebt” anlwnnrddo hii IIEUWE SNEEKER COURANT (74e Jaargang) SS

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1