Officieel orgaan der gemeente Sneek Vreest geen Examen want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. I I «x« I Dit No. bestaat uit 2 bladen. Uit onze Raadzaal. nnex Nieuwstijdingen, I I s SNEE.KER COURANT (74« Jaargang) 71 No. Oltoave KIEZEBRINK Co. Officieel Gedeelte. I i Eerste blad Uitgave KIEZEBRINK Co. Woensdag 3 Juni 1931 47e Jaargang I* Terzool F N A, 1 De SNEEKER COURANT is een e Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting Oude Dijk. (Bijlage 47; J. Nauta. Garten geh’. R. Schumann, idem, idem. I. J. Pleyel. E. Grieg, idem. Wyckel, De BURGEMEESTER van SNEEK ves tigt de aandacht van de verlofgangers der lichtingen 1919 en 1922 op de aan het Stad huis aangeplakte openbare kennisgeving be treffende het jaarlijksch onderzoek bedoeld in art. 41, 3e lid der Dienstplichtwet, welk onderzoek voor deze gemeente zal worden gehouden op Vrijdag 19 Juni a.s. in het Gerechtsgebouw, Marktstraat 27, alhier. SNEEK, 2 Juni 1931. sn, ;en DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat bij hen is ingekomen een verzoek van M. VAN DER MEER, aldaar, om verlof voor den verkoop van uit sluitend alcoholvrije drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de lunchroom en de boven-voorkamer van het perceel aan de Oosterdijk nos. 21 en 23. Tegen het verleenen van het verlof kun nen binnen 2 weken schriftelijk bezwaren worden ingebracht. SNEEK, 2 Juni 1931. IR P- a« !d :n id, 22 REGISTERS DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER van SNEEK maakt bekend dat heden voor de tijd van 10 dagen ter Secretarie, 2e Afd., voor een ieder ter inzage is neergelegd, het inschrijvingsregis ter voor de lichting 1932 met het daaruit opgemaakt alphabetisch register, alsmede een afschrift van het gemeenschappelijk register voor deze gemeente en de andere gemeenten, welke ten aanzien van de loting met de gemeente Sneek zijn samengevoegd. Tegen deze registers kan binnen die tijd bij een met redenen omkleed verzoekschrift be zwaar worden ingebracht. Het verzoek schrift moet bij den Burgemeester worden ingediend. Deze zendt het aan den Commis saris der Koningin, die beslist bij een met redenen omkleed besluit. SNEEK, 2 Juni 1931. b. O, Sonnenschein. c. Schnitterliedchen. 3. Sonate. Allegro. Andante. Rondo. 4. In der Heimat. 5. Wachterlied. JAARLIJKSCH ONDERZOEK DIENSTPLICH TIGEN DER LICHTINGEN 1919 en 1922. De heer Stilma, die Pinkster-Maandag jl. bij het auto-ongeluk onder Hommerts ernstig inwendig gekneusd werd en in het St. Antonius Ziekenhuis alhier werd opge nomen heeft gisteren dit gesticht geheel her steld verlaten. Beiaard-concert te geven door de beiaardier, de heer J. Nau ta, op Vrijdagavond a.s. 8'/2 uur. Programma: 1. Preludium no. 1. 2. a. Wenn ich früh in den i Dezer dagen zijn geslaagd voor het diploma autogeen lasschen van de Neder- landsche laschinrichting te Den Haag de volgende heeren:D. Rijpkema, J. v. d. Wal, K. de Wit (met onderscheiding), A. Zijlstra, J. de Rapper, E. Speerstra (met onderschei ding), Joh. Olij Pzn., W. Schermer, J. de Jong, G. Jaasma, J. Tichelaar, allen te Sneek; G. Hoekstra, IJsbrechtum; S. Koster, Oudega (H.O.N.); D. v. Wieren, Wommels; Boomsma, Tromp, Sloten; J. v. d. Meulen, Joure; Gaastra, Workum. Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nljezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hetnelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, ropplngawier, Warns, Rauwerd - Controle op de oplaag toegestaan. het „Sportpark Sneek”, houdende verzoek de nog in porte feuille zijnde aandeelen, ten bedrage van f3900.voor rekening van de gemeente te nemen. (Bijlage 51dossier- no. 1.855.3(8)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nummer. De heer Brouwer kan zich wel gedeeltelijk met dit advies vereenigen, nl. om het Sportpark zooveel mogelijk ter wille te zijn. Maar is voor f3900 een afdoende verbetering te verkrijgen? Spr. is huiverig zijn stem te geven aan het voorstel zooals het er ligt, omdat hij twijfelt of dit afdoende is. Spr. brengt huld« aan Commissarissen en wil het Sportpark steunen, maar ver leden jaar is er ook al geld besteed, zonder dat het resultaat had en spr. vreest dat het nu ook goed geld naar kwaad geld gooien zal zijn. Spr. zou gaarne willen voorstellen, dat B. en W. eens een practisch deskundige in de arm namen, om eens te laten onderzoeken hoeveel er noodig is om het Sportpark definitief in orde te brengen. De heer Boonstra zegt dat commissarissen meenen, dat met f 5000 een voldoende verbetering te bereiken is. Dat is alles zeer sympathiek, maar ook spr. vraagt: is er dan voldoende vertrouwen bij commissarissen dat alles nu Sok in orde komt. Is dat het geval, dan zou spr. dit voorstel wel willen steunen, en dus zal spr.’s stem afhangen van wat hij hier daaromtrent hoort. Als men geen vertrouwen heeft voelt spr. er voor de zaak goed aan te pakken en dan is hij voor ’t voorstel-Brouwer. De heer Blok, minderheid van B. en W., zegt dat hij vroe ger tegen het Sportpark heeft gestemd, omdat men dit park ook op Zondagen voor sport disponibel stelde. Het gaat niet tegen nuttige sport, maar tegen de wijze van exploitatie vooral op Zondag. Nu vraagt men weer f 3900 uit de gemeentekas. Voor spr. is de moeilijkheid deze, dat waar de particulieren die betrekkelijk belang hebben bij het Sportpark, dit bedrag niet willen bijeenbrengen ze kunnen wel deze blijkbaar niet meer het perspectief in deze onderneming zien, dat zij er vroeger in zagen, anders zou het toch in het belang der aandeelhouders zelf zijn dat zij dit bedrag bijeen brachten; alle begin is immers moeilijk. Maar men blijkt niet bij de burgerij terecht te kunnen. De vraag is nu: heeft men bij de aanleg wel voldoende met de praktijk gerekend; men heeft getracht gebleken bezwaren te ondervangen, doch het is niet gelukt; de bezwaren blijven. En wat de bespeelbaarheeid betreft, ook als men weer f5000 be steedt bereikt men geen resultaat. Spr. gelooft nl. niet met commissarissen dat door draineering deze bezwaren te verhel pen zijn, er moet dan meer gebeuren. Tot nog toe heeft men te veel gewerkt met theoretici, te weinig gerekend met de praktijk. Daarom gelooft spr. dat het nieuwe geld betrekkelijk weggegooid zal zijn; deze operatie moet men niet beginnen en voor dat men opnieuw geld besteedt, moet vast staan de op redelijke gronden gebouwde verwachting, dat men waar voor zijn geld krijgt. Als het terrein straks weer niet bespeel baar is zal men weer bij de gemeente komen. Spr. meent dat men daarom eerst betere adviezen moet afwachten, en gaat dus accoord met het idee van den heer Brouwer. De heer P o t m a was het aanvankelijk eenigszins met den heer Blok eens; er is echter een onderhoud met commissarissen geweest waar wij een overzicht van de stand van zaken hebben gekregen en ons de steun van particulieren is gebleken. Waar er fouten zijn begaan, kan spr. zich begrijpen dat particulieren huiverig zijn meer geld in de zaak te steken. Men kan over de sport van meening verschillen, over de Zondag kent men spr.’s meening, maar daartegenover staat dat van onze zijde veel wordt geprofiteerd van dit terrein; ook profiteeren vele ingezetenen van deze zaak en voor de gemeente is de opbrengst daar aan vermakelijkheidsbelasting van belang, nog afgezien van het nut voor de gebruikers van het terrein. Voor die voordeelen mogen wij de oogen niet sluiten. Spr. zou wel kunnen meegaan met wat de heer Brouwer wil, het Staat nl. vast dat er verbetering moet komen en waar de raad A zegde meent spr. dat hij ook B moet zeggen. Spr. meent dan ook dat dit advies de aanleiding moet zijn dat deze kwestie eens goed onder de oogen wordt gezien. De V o o r z. zegt, dat het D. B. een conferentie met het bestuur van het Sportpark heeft gehad, waar spr. de indruk kreeg dat de uit te voeren werkzaamheden de zaak zullen red den nl. afgaande op de adviseurs. Commissarissen zijn bij de aanleg niet gelukkig geweest, maar daarom is verbetering mo gelijk. Spr. voelt er alles voor dat men eindelijk van deze zaak afkomt, en als Sneek het Sportpark niet had, zouden wij reeds een gemis voelen; spr. heeft de indruk gekregen dat men er met de voorgestelde verbetering af is. De heer N i e v e e n is het in het geheel niet eens met wet houder Blokf dit is geen particulier maar een gemeentebelang, omdat de sport de volksgezondheid sterk ten goede komt. Elders verschaft men ook speelgelegenheid voor de kinderen in verband met het verkeersgevaar. Daar moeten we ook hier naar uitzien. Laat ons dus het Sportpark in ieder geval hoog houden en als dit niet als particulier bedrijf is te handhaven in een gemeentebedrijf onderbrengen. Als commissarissen mee nen met dit kleine bedrag een afdoende verbetering tot stand te kunnen brengen, begrijpt spr. niet dat één Sneeker zich verzet. De heer Breeuwsma, gedelegeerd lid van de gemeente in de raad van commissarissen van het Sportpark, heeft groote waardeering voor de meerderheid van het D. B., dat op degelijk gemotiveerde wijze het groote belang van het Sportpark aan toonde. De geuite bezwaren komen alle op hetzelfde neer; de heer Blok heeft even de principieele kant aangeroerd, doch of de raad de gelden al of niet toestaat, daar zal het Sportpark op Zondag geen uur langer of korter door open zijn; die toe stand is geregeld en zal zoo voorloopig blijven. In dat opzicht behoeft men de zaak niet meer te belichten. Men vraagt dan of er voldoende waarborgen zijn, dat als het werk gereed is de gebreken zullen zijn opgeheven. B. en W. i hebben in de toelichting gezegd, dat hun daartoe de vrij groote 1 waarschijnlijkheid was gebleken in de conferentie met commis sarissen. Het is onjuist dat wij ons alleen tot theoretici hebben gewend; we hebben ons wel terdege gewend tot practici ook. Reeds 2 jaar is deze zaak bij commissarissen in behandeling; een zeer bekend deskundige, de heer Rauwerda, grijs geworden in Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van grond aan de Leeuwarderweg aan A. Ooms en J. Lusthoff en tot aankoop van grond aldaar van J. S. van der Zijl. (Bijlage 50; dossierno. X 07.351.12(59)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nummer. Z. h. s. wordt het aangenomen. Punt IX. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van de Raad van Commissarissen van de N. V. VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 1 JUNI 1931, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 13 leden. Afwezig de heeren F. Boeijenga en U. Sijtema (beide m. k. wegens ziekte). Punt 1. Notulen van de vergadering van 20 April 1931. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Verslag van de Vereeniging „Sneeker Ambachts school” over 1930. (1.851.36.02.98). Wordt gedeeltelijk opgenomen in het gemeenteverslag. b. Verslag van de Commissie voor de lichamelijke op voeding over 1930. (1.855.3). Voor kennisgevMg aangenomen. c. Verslag van de Vereeniging Friesch Volkssanato- rium te Leeuwarden over 1930. (1.842.13). Alsvoren. d. Verslag van de Prov. Friesche Vereeniging „Het Groene Kruis” over 1930. (1.842.1). Alsvoren. e. Verslag van de toestand en de werkzaamheden der Vereeniging voor Kraamverzorging over 1930. (1.842.15). Alsvoren. f. Beredeneerd verslag van de werkzaamheden der woningstichting „Patrimonium”, met winst- en verlies rekening over het annuïteitsjaar 1930/1931 en balans per 23 Februari 1931. (1.778.532.1(12)). Alsvoren. g. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger op 4 Mei 1931. (X 07.352.651). Alsvoren. h. Adres van het bestuur van de Bond van Mobilisatie- invaliden en hunne nabestaanden, houdende verzoek om er bij de regeering op aan te dringen, dat een wettelijke regeling in het leven wordt geroepen, welke aan de mobi- lisatie-slachtoffers een algeheele schadeloosstelling waar borgt en om in afwachting dier regeling te voorzien in het lot der in deze gemeente woonachtige slachtoffers. (1. 842.93(1)). B. en W. stellen voor niet aan dit verzoek te voldoen. De heer Breeuwsma, hoewel met dit voorstel meegaand onder de gegeven omstandigheden en dus niet zullende aan dringen op inwilliging, wil toch even motiveeren waarom hij met dit voorstel meegaat; allicht zijn die motieven anders dan bij B. en W. Waar een desbetreffend wetsvoorstel het depar tement heeft verlaten, acht spr. het in deze omstandigheden met noodig, dat de gemeenten nu druk uitoefenen op de regee ring. Blijkt het later dat het ontwerp niet voldoet aan redelijke eischen, die de bond stelt, dan zal spr. gaarne meewerken deze druk alsnog uit te oefenen. De heer Zuiderbaan vraagt welke reden B. en W. hebben voor hun voorstel. De Voorz.: Voorzooverre bekend is hier één voorbeeld van een mobilisafie-slgchtoffer, die ook al een paar keer ondersteu ning heeft gehad; de man kan zich aan een operatie op kosten van het rijk onderwerpen hij liep nl. een gebrek op maar wenscht dat niet te doen. Dat is het eenige geval hier en de mobilisatie is bijna 20 jaar geleden, de slachtoffers gaan ook behooren tot de geschiedenis. Een en ander is de reden dat wij het verzoek niet zouden wenschen in te willigen. De heer Breeuwsma is niet bevredigd en had gedacht dat ook B. en W. zich zouden beroepen op het wetsontwerp en niet op het feit dat hier de behoefte niet groot is. Men moet deze zaak niet plaatselijk zien, maar over het geheele land, en er zijn ongetwijfeld slachtoffers, die niet voldoende geholpen worden. Spr. had gedacht dat B. en W. ook hadden gevoeld dat n'iet de vraag of Sneek er bij betrokken was de doorslag mocht geven, maar de vraag of wij ook mede kunnen werken het rijk tot andere inzichten te brengen. De heer Zuiderbaan is in het geheel niet voldaan; de slachtoffers of hun nabestaanden worden nu overgelaten aan de burgerlijke armenzorg en het doel van de bond is voor deze menschen recht te krijgen, want als zij mobilisatie-slachtoffers zijn behooren zij rijkssteun te genieten. Het rijk heeft de men schen gemobiliseerd en als het- waar is, dat tengevolge daar van menschen invalide geworden zijn, moet hun recht gedaan worden en ziet spr. niet in waarom de raad ook nu geen ad haesie zal betuigen, waar met deze steun niet de gemeente maar het rijk moet belast. Spr. stelt voor adhaesie te betuigen. De heer D o k k u m zegt dat het adres èn adhaesiebetuiging vraagt èn om in afwachting der rijksregeling van gemeente wege te voorzien in de nood der slachtoffers. Wat het laatste betreft blijkt dat die steun hier niet noodig is en wat het eerste aangaat verkeert het ontwerp in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Het advies van- B. en W. is dus op gegronde motieven gebaseerd. Spr. meent ook dat het niet op de weg van de raad ligt om in dezen op te treden. De heer Boonstra had ook gedacht dat B. en W. hun advies gegrond hadden op het feit, dat er een wetsvoorstel is. Hoewel het doel van de bond sympathiek is, gelooft spr. niet dat er in dit stadium reden is voor een adhaesiebetuiging. De Voorz.: Als er adhaesie betuigd zou worden meenen we dat er ook redenen daarvoor in onze gemeente moeten zijn en aangezien de eene betrokkene hier wel gesteund is en niet ten koste der gemeente doch ten koste van het rijk, meenen wij dat er hier geen reden is adhaesie te betuigen. De heer De Groot zegt dat dit toch wel op de weg der gemeente ligt; er is plaats voor een protest, nu het rijk deze menschen gewoon heeft afgeschoven op de gemeenten. De heer Smeding steunt het voorstel-Zuiderbaan. Over dit voorstel wordt gestemd. Mijnhardt’s Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 et. bij Apoth, en Drogisten. Voor stemmen de leden Smeding en Zuiderbaan; tegen stem men de leden Siemensma, Brouwer, Boonstra, De Groot, Breeuw sma, Hoekstra, Nieveen, Blok, Dokkum, Potma en Oppenhuizen. Met 112 st. is dit voorstel verworpen; het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. i. Schrijven van het hoofd der Jan van Nassauschool, houdende adhaesie-betuiging aan het adres van bewoners van Groot Tinga tot verbetering van het voetpad langs hun woningen. (1.811.111.2(10)). Wordt behandeld bij punt III. j. Adres van J. Jedema, houdende verzoek hem, op het hem door de Pensioenraad toegekende pensioen, van ge meentewege een bijslag te geven van f65.per jaar, wegens het niet volledig in rekening brengen van het door hem als gewezen administrateur der gemeente-woningen genoten wachtgeld. (208). B. en W. stellen voor het stuk in hunne handen te stellen om advies. De heer Siemensma vraagt of advies noodig is; de zaak is toch al hangende. De Voorz.: De zaak is hangende, maar de stukken zijn nog niet klaar; er is nog verschil van opinie tusschen den heer Jedema en het D. B. inzake de pensioenwet; er moet dus nog onderzocht. Eventueele nadeelige gevolgen van het uitstel zijn er niet voor den betrokkene. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt lil. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van Jac. Wester e. a., houdende verzoek om ver harding van het pad, loopende van de boerderij van eerst genoemde naar de IJlsterkade. (Bijlage 40; dossierno. 1. 811.111.2(10)). Nieuwe stemming over een door den heer Boonstra hier omtrent ingediend amendement. Het amendement stelt voor inwilliging van het verzoek. Er wordt direct gestemd. Voor stemmen de leden Hoekstra, Dokkum, Oppenhuizen, Smeding, Siemensma, Brouwer en Boonstra; tegen stemmen de leden Zuiderbaan, Nieveen, Blok, Potma, De Groot en Breeuwsma. Met 76 st. is het amendement-Boonstra dus aangenomen. De Voorz.: Het werkloon voor de uitvoering, dat de men schen zullen moeten betalen, bedraagt f 150. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche aanbesteding van het bestratings- en riolee- ringswerk met bijkomende werken ten behoeve van de ver betering van Bolswarderweg en dossierno. 1.811.111.2(32)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nummer. De heer Hoekstra vraagt welke motieven er toe geleid hebben dat de aannemer niet voor het materieel moet zorgen. Als dat er niet op tijd is, kan de gemeente schade lijden, omdat de menschen niet kunnen doorwerken. De Voorz.: Zoolang de door ons gekochte steenerr er niet zijn begint men niet. Men weet nu wat men voor materieel krijgt, als men zelf koopt. De heer De Groot bevreemdt één ding. We zijn goede inlichtingen van B. en W. jgewend, maar nu blijkt niet uit de stukken wat er gaat gebeuren en of het bedrag overeen komt met de begrooting. Spr. twijfelt niet aan het advies van den directeur, maar zou toch gaarne iets hooren van de begrooting. Dit stuk is ook niet in de commissie voor openbare werken geweest. De raad weet niet waaraan hij nu zijn sanctie geeft. De Voorz. en de heer Blok lichten toe dat dit voorstel een gevolg is van het besluit door de raad op 16 Februari ge nomen, toen een breede toelichting is gegeven. In die vergade ring was de heer De Groot toevallig afwezig. De heer De Groot trekt dan zijn opmerking in. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. nu aangenomen. Punt V. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen betreffende onderzoek van de rekening der brandweer over 1930. (Bijlage 48; dossierno. VII 07.352. 18(1)). De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs In de stad f 2.50, naar bulten fr. per post f 3.60, Adveitentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid i Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Langweer, Bozutn Alle Advertentiën worden in beide bladen opgenomen. De commissie voor rekeningen en begrootingen ontving ter adviseering de rekening van het college van brand meesters over het jaar 1930. De inkomsten en uitgaven dezer rekening bedragen in totaal f2083.11, waarvan behalve een defroyement van f300.een bedrag van f 1730.01 ten laste der gemeente komt. De commissie heeft op de ingezonden bescheiden geen op- of aanmerkingen en adviseert tot goedkeuring. Z. h. s. goedgekeurd. Punt VI. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen inzake onderzoek van de voorgestelde wijziging der begrooting van het Old Burger Weeshuis voor 1930. (Bijlage 49; dossierno. 1.842.73(14)). Z. h. s. goedgekeurd. Punt VII. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen betreffende de verlies- en winstrekening over 1930 en de balans per 31 December 1930 van het Old Burger Weeshuis. (Bijlage 49; dossierno. 1.842.73(13)). Z. h. s. goedgekeurd. 1IEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1