Kinderrubriek De onzichtbare redder. i BOEKAANKONDIGINGEN. BURGERLIJKE STAND. DE UITGEVERS. verbrijzeld. Familiedrama. Den M van acht zei (Nadruk verboden.) kan dat?” Inkrimping van personeel-formaties in Indië. Uit Batavia wordt aan de bladen gemeld: s met tram- d, op onbe- rijden tertje tl van slag :erlen i ge- gear- van raakt eden. orbe- nken. arige vater t be- t be- het na 1 kers- over 800 zou, n de cent /ordt t be- jn te prijs zelfs liteit istof rans, van sche klijk igen ;traf ces- rofd het jer- :eg- lin- rin- jen len ijn, >or- ïke HOLLAND-INDIE-VLUCHTEN. Roosje Kohier de eerste vrouwelijke passagier. Naar wij vernemen is mevr. Roosje Köh lervan Gelder, de bekende revuester uit de vroegere Ter Hall’s revues, per vliegtuig van de K.L.M. uit Batavia vertrokken met bestemming naar Nederland. Mevr. Kohier moest in verband met haar optreden in de revue, welke vanaf 1 Juli door Johan Kohier wordt geëxploiteerd, tijdig hier te lande zijn en haar vertrek uit Indië was in verband met haar engagementen niet eerder mogelijk. Mevr. Kohier is de eerste Ned. vrouw die deze groote vliegtocht onderneemt. normaal is geweest, is het ontwerp in gediend tot het doen aangaan van een overeenkomst van dading op dezen voet, dat het bedrag, hetwelk den Staat zal toevallen even groot zal zijn als het bedrag, hetwelk de gezamenlijke erfge namen bij versterf, nadat dé verschul digde successierechten zijn in minde ring gebracht, netto zullen ontvangen. gelieve men zich onmiddellijk tot ons bureau te wenden. In Roemenië regent het zout en zwavel. Naar uit Boekarest aan de Uj Nem- zedék bericht wordt, hebben zich bij de Verdronken. Tengevolge van den hevigen golfslag sloeg in de haven van Constanze (Roeme nië) een boot om waarin 7 personen gezeten waren. Twee hunner konden gered worden terwijl de overige 5 arbeiders verdronken. stond. voort. Een huwelijksreisje per vliegtuig. Een pas getrouwd Amerikaansch paartje, de heer en mevr. Charlesday, zijn een reisje om de wereld begonnen per vliegtuig, dat de jonge man zelf heeft gebouwd. Zij denken met een snelheid van 20 mijl per uur te rei zen en schatten de kosten van het reisje op f 8.400, hotelkosten inbegrepen. De geko zen route is Parijs, Brussel, Berlijn, Con- stantinopel, Jeruzalem, Bagdad, Indo-China enz. ,,Hou je taai, Bert! Als hij ons maar eerst uit dit stroomgat heeft getrokken, om de bocht heen. Kun je ’t volhou- den, anders kom ik je helpen.” „Nee, nee ik hou ’t nog wel eenl slag zie- Kooy 'onde Hel honds De jaar gelieve men zich onmiddellijk tot ons bureau te wenden. AAN ADVERTEERDERS: De advertenties in de NIEUWE SNEEKER COURANT itaat. jank van zen door gerd be- eens opgenomen, worden kosteloos overgenomen in de aat- i al ►da- ^en, ing ind het tel de te te- rat- ring dee- ge' wolkbreuken der laatste dagen twéé bijzondere natuurverschijnselen voorge daan de over de hoofdstad voorbij trekkende regêns bevatten n.l. een sterk zoutgehalte, terwijl te Ploesti een zwa velregen neerkwam, die alle planten met een zwavelgele stoflaag bedekte. de losse en gaaien kan. De tocht van prof. PiccanL Naar Wolff uit Augsburg meldt, heeft de directie der ballonfabriek Ru- dinger doen weten, dat er aan het ven tiel van den ballon niets heeft gehaperd. Aan invloeden van temperatuur en luchtdruk moet worden toegeschreven, dat de ballon niet omlaag ging toen de ballonvaarders wilden dalen. Piccard heeft voorts een vertegen woordiger van de Augsb. Ztg. pp diens vraag of hij andermaal omhoog zou willen stijgen tot in de stratospheer, zeer bepaald een ontkennend antwoord gegeven. Hij had een vrouw en ver scheidene kinderen en zag wel in, dat de vaart vrij wat gevaarlijker was ge weest, dan hij vroeger had gemeend dat ze zou zijjn. 2' 5 Diefstal van plannen voor een machinegeweer. Uit de brandkast van een Ameri- kaansche fabriek van automatische ge weren zijn geheime plannen voor een nieuw model machinegeweer voor het leger der Ver. Staten gestolen. Naar de politie mededeelde, is de diefstal het werk van een deskundige in het openen van brandkasten, want de in braak is volgens een speciaal systeem geschied en de vingerafdrukken zijn zorgvuldig verwijderd. Er zijn maatre gelen genomen, opdat de plannen het land niet zullen verlaten. In een rondschrijven van de regeering aan gezaghebbenden en colleges, die bevoegd zijn ontslag te verleenen, wordt er op gewe zen, dat onder de bezuinigingsmaatregelen inkrimping van de personeelformaties een belangrijke plaats inneemt. Naar het oordeel van den G.-G. moeten in de eerste plaats voor ontslag in aanmerking worden ge bracht tijdelijke landsdienaren, wier werk zaamheden door vast personeel kunnen wor den verricht. De circulaire schrijft voorts voor, dat den aldus ontslagen tijdelijken ambtenaren, wanneer zij den leeftijd van 55 jaren hebben bereikt en driekwart van den diensttijd hebben volbracht, welke den vasten ambtenaren van dezelfde bezoldi- gingsgroep recht geeft op het normale pen sioen, bij gebrek aan andere middelen van bestaan, een onderstand moet worden toe gekend van 4/5 van het bedrag, volgens de pensioensbepalingen. Botsingen bij 'n Zuid-Afrikaansche diamantmijn. Bij botsingen tusschen 2000 inland- sche mijnwerkers van verschillend ras in de diamantmijnen te Goedgedacht zijn 4 lieden gedood en 25 gewond. Brutaal. Zondagnacht omstreeks vier uur heeft een man zich in de villa van den heer Caviët aan de Generaal de la Reylaan te Bussum door de openstaande bal- condeuren toegang tot de slaapkamer verschaft. Hij wilde juist een gouden horloge van een tafel nemen, toen de heer en mevrouw C. wakker werden. Zij achtervolgden den man, doch deze wist door de keukendeur te ontkomen. Een portemonnaie met Engelsch geld ter waarde van f 40 wordt vermist. its- iti- en- I na- uyl jel- tiet 1 Uit de Serie Weten en Kunnen, uit gave „Kosmos” te Amsterdam, ontvingen wij „Het berekenen, teekenen, uitslaan en bouwen van kano’s en booten door amateurs” door J. Loufrie. De ontwapening. Naar de Daily Herald meldt, zal de grootste ontwapeningsmeeting, die ooit is gehouden, plaats vinden ojp 11 Juli in Albert Hall te Londen, waar Ramsay MacDonald, Lloyd George en Baldwin de menigte zullen toespreken. De demonstratie zal getoonfilmd wor den, zoodat meer dan honderdmillioen menschen de vredestoespraken zullen kunnen hooren, die de drie Engelsche partijleiders zullen uitspreken. De B.B.C. zal de redevoeringen niet alleen uitzenden, doch de British Movietone News zal de door haar opgenomen ge luidsfilm naar alle landen zenden. Bo vendien zullen de redevoeringen gedeel telijk vertaald worden in alle mogelijke talen. De film zal ook in Nederland worden vertoond. De demonstratie it) Albert Hall is eenig in de geschiedenis der Engelsche politiek, daar voor het eerst de leiders der drie groote partijen tezamen op één podium verschijnen om de zaak de vrede te verdedigen. Autobus-ongeluk in België. Een groote toeristenauto, waarin personen hadden plaats genomen, was naar Duinkerken vertrokken en keerde des avonds laat naar Oostende terug. Nabij Ghyvelde is de auto tegen een boom geredpn, met het gevolg, dat drie jonge Engelschen werden gedood, de chauffeur zoo ernstig werd ge wond dat hij op sterven ligt en vier andere inzittenden zware verwondingen opliepen. Legermanoeuvres in den Achterhoek. Dezer dagen had, naar de T e 1. ver neemt, een bespreking plaats tusschen burgemeesters uit den Gelderschen Achterhoek en generaal Insinger, die vergezeld ging van majoor Van Voorst tot Voorst, over in den Achterhoek te houden manoeuvres. Het blad kan mel den, dat deze manoeuvres gehouden zullen worden op 21, 22, 23 en 24 Sep tember. Op 24 September te 2 uur n.m. zullen de oefeningen beëindigd worden. Waarschijnlijk zullen centrale legeringen plaats hebben, zoodat er dan geen inkwartieringen geschieden. en- I en, im ■ke ten en ele I er I m, I je- I ën te- I ta- iet Een Engelsche concurrent van de Do X. Een vliegtuigfabriek bij Southampton heeft thans een watervliegtuig, de Rolls Royce Buzzard, voltooid, dat de DO X nog overtreft. Het vliegtuig is voor zien van zes motoren, die tezamen 5400 P.K. ontwikkelen. Het heeft vijf salons voor tezamen veertig passagiers en geriefelijke slaap- en keukenaccomodatie. Er kan voldoen de benzine meegenomen worden voor een non-stopvlucht van 1000 mijl met 40 passagiers en 2300 mijl met 20 in dit laatste geval zou er dus den Oce aan mee overgestoken kunnen worden. Vijf van zijn kinderen gedood. Een mijnwerker te Kattowitz heeft in een vlaag van verstandsverbijstering al zijn zes kinderen met een bijl aangevallen. Hij dood de drie meisjes en een knaapje. Zijn twee andere kinderen verwondde hij zoo ernstig, dat het eene korten tijd later overleed, ter wijl het andere in levensgevaarlijken toe stand verkeert. De man sprong na zijn vree- selijke daad uit het raam, zoodat hij vrij ernstige verwondingen opliep. Te Erith en Belvedere, een forensenstadje in Kent (Engeland), woonde een algemeen geachte familie van drie personen,' vader, moeder en dochter. Omdat geen van drieën de laatste dagen gezien w!as, hebben de buren de politie gewaarschuwd die de lijken van de moeder en de 20-jarige dochter in den tuin gevonden hebben, begraven onder een aangelegd heuveltje. Het lijk van den hond bevond zich er bij. Beide lijken waren gekleed in pyama’s, maar de politie kon geen enkel spoor van worging of andere ge- weldadigheid ontdekken. De politie zoekt den echtgenoot en vader die directeur van een instituut voor onderwijs was en in het plaatselijk clubleven.een hoofdrol speelde. De Courant het N. v. d. Dag meldt nog: De afschuwelijke ontdekking van de po litie in ;den tuSn van de familie Lewis in het Londensche voorstadje Belvedere, waar zoo- als gemeld de lijken van mevr. Lewis en haar dochter, alsmede dat van den hond van he' gezin werden opgegraven, heeft allerwegen in Engeland groote beroering gewekt? De familie Lewis stond in Belvedere goed be kend en een harer kennissen deelde mede, dat er bij wijze van spreken geen gelukkiger gezin in geheel Londen te vinden was. Reeds in het begin van de vorige week kwam het den buren verdacht voor, dat zij. sinds enkele dagen niemand van de familie Lewis hadden gezien. Toen verscheiden hunner een brief ontvingen met het post stempel London S.E., welke alle in gelijk luidende bewoordingen mededeelden, dat mrs. en miss Lewis een ongeluk hadden gehad en gestorven waren, wendden zij zich tot de politie. Deze ging onmiddellijk er toe over een onderzoek in het huis in te stellen. Een groot aantal detectives werd met een nauwkeurig onderzoek belast. Vrijdag werd Scotland Yard van het geheimzinnige geval in kennis gesteld en nog dienzelfden dag arriveerden eenige detectives van dit be roemde speurdersbureau te Belvedere. Zij gaven bevel den grond in den tuin om te spitten met het bekende resultaat. Beide vrouwen waren in pyjama’s gekleed en naast haar lag de hond. Miss Freda Lewis studeerde aan het Stockwell Training College en wilde onder wijzeres worden. Haar moeder was een charmante en hartelijke vrouw. De vermiste vader wordt beschreven als een man van 60 met grijs haar, die kreupel is aan het linker been. Vroeger was hij onderwijzer en gedu rende den laatsten tijd was hij werkzaam aan de Erith Education Authority. Wegwijzer voor Katholieken, die voornemens zijn naar Indië te vertrekken en voor hen, die van Indië naar Nederland komen. 3e druk. Uitgave Katholiek Indisch Bureau, Den Haag. Gids voor Putten op de Veluwe, met pensionlijst en wandelkaart. Uitgave V. v. V. Putten. SNEEK, van 26 Mei—1 Juni. Geboren: Wilko zv. Hendrik Dijkema en Harmanna Pool; Marcus zv. Jelle van der Laan en Grietje van der Meulen; Alle Ruurt en Ruurt Alle zns van Ruurt Alle van der Sluis en Margaretha Catharina Tielina Ali- da Beckeringh Lankhorst; Adrianus Andreas zv. Bauke Simonsma en Johanna Walta; Geert Germ zv. Wopke Sijtsema en Aaltje Poepjes; Gerrit zv. Jan Willem Obbink en Jeltje de Roos; Pieter zv. Sibrand Ooster- bos en Hiltje Weerman; Sjoerd zv. Jurjen Wiersma en Trijntje Valk; Adriana dv. Sie- bren de Haan en Boudina Anna Pais; Ysje dv. Jan van Kampen en Gelske Arema; Jo hannes zv. Cornelis Jillings en Johanna Ca tharina van der Horst. Ondertrouwd: Hendrik Cornelis Smit, 29 j. en Maria de Boer, 26 j.; Johannes Boeijen- ga, 26 j. en Pietje van der Wiel, 25 j.; Sint Tiesma, 25 j. en Wijpkje Lycklama a Nije- holt 26 j.; Hendrik Willem Ferwerda, 23 j. en Tjitske Westerdijk, 24 j. Gehuwd: Hans Ozinga, 23 j, en Anna van Dijk, 21 j.; Egbert ten Hoeve, 26 j. en Janke Boersma, 27 j.; Jacobus Bouwhuis, 24 j. en Geeske Tjepkema, 24 j.; Hendrik Riemer- sma, 26 j. en Geertje Dijkstra, 18 j Hen drik Vegter, 26 j. en letje Wiebenga, 24 j Broer Lok, 28 j. en Berber van Dellen, 27 j.; Steven de Bruin, 25 j. en Geertje Okkeffla, 26 j. Overleden: Pieter, 2 d., zv. Pieter Dijk stra en Feikje Hamersma; Jasper Boot, 95 j., echtgen. van Attje Westerbaan; Johannes Friedrich Rudolf Stallgiann, 84 j., wedr. van Minke Pieters Dikkers, woonplaats Hinde- loopen; Sijtske Brandsma, 26 j., ongehuwd; Agatha Elisabeth Stockmann, 71 j Gerben Ringnalda, 88 j., wedr. van Durkje van der Sluis; Trijntje Klaver, 64 j„ echtgen. van Harmen Wierda, woonplaats Lemmer; Ber ber Giliams, 79 j., wed. van Willem Schuil; Hendrik Poppe, 61 j., echtgen. van Annigje Ferwerda, woonplaats Lemmer. Bedreiging. Te Assen is Zaterdag opgesloten de arbeider F. W. K., wonende te Beilen, die ervan verdacht wordt, de veldwach ters Ebbinge, Warringa en Oorling met doodslag te hebben bedreigd. hebt gelijk, er en danDe kans, dat ze zouden worden Ze zochten in de boot, maar vonden niets. „Ik denk dat de pen in ’t water is gevallen, toen jij viel,” zei Bertha. „Wat nu?” Neem jij de vaste riem, dan neem ik zal probeeren of ik pa- Vlug, we moeten geen minuut verliezen. De vloed loopt terug. We drijven naar de zee.” Hij wees naar ’t water, dat niet meer de kreek instroomde, maar in de rich ting van de nauwe uitmonding. Zonder een woord te zeggen nam Bertha de riem en begon te roeien. Plein trachtte van de losse riem een zoo goed mogelijk gebruik te maken. Beiden spanden zich tot het uiterste in maar hun krachten schoten te kort. Langzaam maar onverbiddelijk werd het bootje naar de mond van de kreek gestuwd en daarachter lag de zee. Hein sprong op en liep naar voren in de boot. „Blijf jij roeien, dan ga ik wrikken,” riep hij en begon staande met zijn riem te werken. Hij beet op zijn tanden, toen hij zag dat het bootje zich in dezelfde richting bleef voortbewegen, WYMBR1TSERADEEL, van 25—30 Mei. Geboren: Akke dv. Jan Dooper en Regina Walta te Westhem; Aaltje dv. Eelke Bok- kinga en Antje Knijpstra te Scharnegoutum; Frederik Hendrik zv. Pieter Veenhuizen en Lammigje Zwart te Oudega; Geurt zv. Sjoerd van der Woude en Aleida Petronella Stoffels te Oudega; Anna dv. Klaas Boot- sma en Grietje Osinga te Idzega; Susanna dv. Andries ter Veer en Grietje Hiemstra te Heeg; Tjerk zv. Sjirk van der Veen en Maaike Scheper te Oudega; Jiskje dv. Piet Wiersma en Geeske Volberda te Oosthem; Wietske Sietske dv. Wijbe Altenburg en Anna Rijpma te Abbega; Susanna Maria dv. Jentus Beekema en Maria Gezina Schöma- chers te Westhem. Gehuwd: Minne Sandstra, 23 j., te Oos- terend en Trijntje van der Heide, 23 j., te Scharnegoutum; Sijmen Hofstra, 23 j., te Gaastmeer en Gerlofke Siersma, 20 j., te Hommerts; Barteld de Vries, 28 j., te Tzum en Jeltje Kloosterman, 22 j., te Tirns; Fedde Bloemhof, 27 j te Scharnegoutum en Hiltje Boersma, 25 j., te Idzega; Klaas de Boer, 28 j., te Woudsend en Tietje de Graaf, 26 j., te Hommerts; Tones Tuinstra, 28 j., te Op penhuizen en Jantje Hoekstra, 28 j., tè Goin- garijp; Meinte Bosma, 25 j., te Hommerts en Popkje Hoornveld, 23 j., te Jutrijp. Overleden: Afke Osinga, 40 j., echtgen. van Willem Kuiper, te Jutrijp; Wieger Jel- lema, 70 j„ echtgen. van Jintje Donker te Gauw; Tjitze Jongsma, 57 j., echtgen. van Feikje Tjallenga, te Heeg. opgemerkt, was gering, want dit ge deelte van de kust was zeer eenzaam. Bovendien woei er een stevige bries en zou de kleine boot het op de deining daar buiten niet lang kunnen volhou den. Voor zichzelf vond hij het niet zoo erg, maar Bert die arme kleine Bert. Zij was nog zoo jong! Wat hield ze zich dapper in ’t gevaar! Zou al hun moeite dan voor niets zijn? Ineens was ’t gezichtsbedrog leek het of de boot stil lag. Het water stroomde nog steeds zeewaarts, hiaar de boot gleed niet meer mee. Hoe was dat mogelijk? Daar hoorde hij Bertha gillen. „Hein, Hein we liggen stil! Mijn lijn is zeker achter iets blijven haken.” „Hou vast, hou vast, Bert! ’t Gaat om je leven,” schreeuwde Hein, ze nuwachtig van opwinding. Hijzelf be gon weer uit alle macht te wrikken. a Plotseling, tot hun onuitsprekelijke verbazing, zagen ze de boot rond draaien en, door een geheimzinnige kracht voortbewogen, in de richting van de kreek glijden. ,,’t Is een visch, hij1 zit aan de lijn Toen ze op deze manier het bootje verankerd hadden, wierpen ze de visch- lijnen uit en zetten zich tot wachten. Ze hadden al een poosje zwijgend naar ’t water zitten kijken, toen Hein zijn lijn bejgon in te halen. „Heb je beet?” vroeg zijn zusje be langstellend. „Geen spoor, we liggen toch wel op de goede plaats?” „Daarnet wel, maar we zijn zeker afgedreven, want we liggen nu veel dichter bij de rotsen.” Hein sprong op een keek rond. „Je is zeker iets met het anker .gebeurd. Ik zal ’t inhalen om er eens naar te kijken.” Hij boog voorover en trok met alle kracht aan ’t ankertouw. Zonder de minste weerstand vloog het omhoog en Hein sloeg achterover in de boot. Ber tha gaf een gil van schrik. „Heb je je bezeerd?” Hein krabbelde overeind en wreef zijn elleboog. ,,’t Valt nogal mee. Minder mooi is het, dat we ons anker verloren heb ben. ’t Touw is zeker van de steen geglipt. We zullen naar ’t strand moe ten roeien om een nieuwe steen te halen.” Hij bukte naar de riemen en ondekte tot zijn schrik, dat één van de pennen, waaraan de riemen bij ’t roeien be vestigd werden, verdwenen was. De afschaffing der slavernij herdacht. In de Westminster Abdij te Londen hebben Zondag honderden negers een specialen dienst bijgewoond, tér her denking van de afschaffing der sla vernij en tot het eeren van de nage dachtenis van Wilbeforce, Buxlin en Livingstone. Ook president Lincoln werd herdacht. AAN NIET-ABONNEES: Met klachten over het niet geregeld ontvangen van de SNEEKER COURANT Fransche vliegers verongelukt. Uit Barcelona meldt Belga, dat de Fransche vliegers Lalouette en Perman- gle, die Zondagochtend uit Perq wa ren vertrokken in de richting van Tunis om het afstandsrecord van lichte water vliegtuigen te verbeteren, bij1 Punta Grassa in zee zijn gestort en om het leven zijn gekomen. Hun vliegtuig is De inschrijvingen voor de lersche Sweepstake op den Derby. De verkoop der loten van de lersche sweepstake op den Derby 'is gesloten en heeft bijna 36 millioen gulden opgebracht. De commissie heeft besloten 19 eenheids prijzen van f 1.200.000 te creëeren. Hein en zijn zusje Bertha waren er samen op uit getrokken om te gaan visschen in de kreek, die een eind bui ten het dorp lag. Ze wilden op kabel jauw gaan visschen en hadden het be- noodigde vischgerei meegenomen; twee zware diepzee-lijnen met groote stevige haken aan ’t eind. Ze waren naar ’t midden van de kreek geroeid. Die kreek was eigen lijk niets anders dan een groote vijver, die aan alle kanten door ’t rotsachtige strand omgeven was, behalve aan één kant, waar de vijver door een smal kanaal tusschen de rotsen door, in zee uitmondde. Vóór ze in ’t midden van de kreek waren, moesten ze wel vijf minuten roeien. Jullie begrijpen dus, dat de kreek een tamelijk groote oppervlakte had. Hier legden ze hun boot voor anker, zooals Hein het deftig noemde. Dit an ker was een zware steen, aan een touw bevestigd. De steen lieten ze naar be neden, op de bodem van ’t water, waarna ze het touw stevig vast bonden aan een klamp in de boot. Nu kon het bootje hoogstens een paar meter af drijven en werd dan door het strakge spannen touw tegen gehouden. AAN ABONNEES OP DE „NIEUWE SNEEKER COURANT”: Met klachten over het niet geregeld ontvangen van de NIEUWE SNEEKER COURANT Een ernstig ongeluk op een exercitieveld. Op het oefenveld van de militairen te Kaschau vond een jongen een hand granaat, die hij aan een kameraad liet zien. Op hetzelfde oogenblik ontplofte de granaat en scheurde vijf kinderen in stukken. Vijftien jongens werden ge kwetst. Drie hunner zijn in het zieken huis bezweken. De toestand van nog eenige is bedenkelijk. Turksche kroonschatten. Indertijd hebben wij gemeld, dat een deel der vertrekken van het Serail te Konstantinopel, vroeger tot de keizer lijke verblijven gediend hebbende, voor het publiek geopend was. Thans is een vierde kamer van het keizerlijke ver blijf ter bezichtiging gesteld, waarin verschillende kroonschatten zijn ten toongesteld. Men ziet er schitterende edelsteenen en kostbare borduurwer ken, waarvan de waarde op ongeveer 250 millioen gulden wordt gesteld. Er is onder andere een bijouteriedoos van paarlen bij, die 90 volmaakt ronde patr ien -bevat, ieder ter grootte van een noot. N. R. Ct. De kerk en de oorlog. In een gehouden synode van de Presbyteriaansche kerk der Ver. Sta ten welke kerk ruim twee millioen leden heeft, werd een motie aangenomen, waarin sympathie werd betuigd met diegenen die uit overtuiging den milir tairen dienst weigeren te vervullen en geen deel nemen aan de militaire voor oefeningen. President Doumergue getrouwde Gistermiddag om 12 uur is het huwe lijk voltrokken tusschen Doumergue, President der Fransche republiek, en mevrouw Graves. Het was nu in de strooming geraakt, en trekt ons terug,” gilde Bertha, ,,’t Is die recht op de nauwe uitmonding een kanjer, hij trekt me bijna uit de Sneller en sneller gleed het boot” Nu dreef het al ttisschen de rotsen. Met wanhoop in ’t hart zag de jongen het oogenblik naderen, waarop „Één van de pennen is weg, hoe I het de zee bereikt zou hebben poosje uit. Blijf jij maar door wrikken.” Langzaam bewoog de boot zich voort, tegen de snelle stroom in. Ongelooflijk, onbegrijpelijk leek het. En toch was ’t waarze gingen terug naar de kreek, ze werden gered.... misschien! Als de lijn ’t maar hield, als de visch maar in dezelfde richting bleef doof zwemmen O als ’t eens anders liep! ’t Harf klopte Hein in de keel, als hij, aan die mogelijkheid dacht. Meter na meter kropen ze terug door ’t smalle kanaal. Nu dreven ze de bocht om en kwamen- in ’t breede gedeelte van de kreek ze waren in veilig heid. Op dat oogenblik riep Bertha,: „Hij is er van döör! Hij heeft de haak los getrokken.” Hein zei niets, maar trok de boot in een kleine inham, achter een be schermende rots. Toen liet hij zich op de bank vallen en zat een poosje zwij gend voor zich uit te kijken, ’t Was een angstig half uurtje geweest; hij dankte de hemel, dat het- voorbij was. „We mogen hem dankbaar zijn, Bert!” zei hij toen. „Wat voor een monster ’t ook geweest is, ’t heeft ons ’t leven gered. Nooit hoop ik weer zooiets door te maken.” t i O r A ■J s s Ml

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 3