De Avonturen van Snuffelgraag en Knagelijntje. I I Handels-en Marktberichten. Veemarkt te Leeuwarden. 5 Juni 1931. Sportrubriek --- P\ It,1 i>. Al I ill ft 4—6 n De Do X op een oceaantocht. naar 2—6 4—6 aan en van Te Metz is een bombardementsvlieg tuig verongelukt, De uit vier koppen bestaande bemanning is gedood. 10 9 7 4 3 1 0 0 2 2 3 1 1 1 INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) ai ki B 1—No. 7: 5— H: 13— 17: 15— 19: 4- 10: 6- 12: 14- 18: 2—5 5—2 5—5 5—5 5—3 4—5 I I Kaatsvereeniging „Sneek”. Het 30-jarig bestaan van de Kaats vereeniging Sneek hoopt men luister rijk te vieren. Het bestuur is reeds druk in de weer en uit tal van plaatsen wera reeds officeus bericht ontvangen, van deelname aan deze partij. Zooals men weet is voor deze partij! als ©ere prijs beschikbaar gesteld de fraaie zilv. wandelbal die aangeboden is door bur gemeester De Hoop, beschermheer van de Kaatsvef. Sneek. Tal van fraaie medailles werden toegezegd. Ook voor de veteranen-kaatspartij bestaat uit de omgeving groote belangstelling. Oud kaatsers van naam doen hieraan mede. De navolgende parturen zijn ingeschre ven C. Werkhoven, S. Kooistra, R. Zaag- mans, allen te Witmarsum. Joh Struiksma, R.. Feitsma, M. Bon- nema, allen te Wommels.- J. Jellema, K. van Vliet, Jac. Plan- tinga, allen te Franeker. A. Terpstra, H. v. d. Feer, G. Win- selaar, allen te Sneek. De wedstrijden zullen worden opge luisterd door muziek. VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. Woensdagavond j.l. had in titles door het aankweeken van goede kaatsers de kaatsver. Sneek ten goede (zal komen. Het spelverloop van de x) Zie Van Dorp in Montessori-Opvoeding 4 April 1931, blz. 35 en v. 2) O. a. door Mevr. AdelaarFürth in Mon- bladstil) werden Dinsdagavonddig zullen zijn. Het is mij bekend, dat [tessori-Opvoeding 9 Nov. 1929, blz. 107—110. Koeien 180 le loort 180 ken 9o176 75 Graikalveren 7—11 235 Vette Schapen 24 Schapen 20z8 533 Lammeren 1420 ette 20—45 Zondag spelen: Voor het kampioenschap van Neder- 1 and te Groningen Velocitas aldaar en het Deventer Go-Ahead. Hier geven we de noordelijken wel een klein kansje Verder spelen dien dag te Eindhoven P.S.V. aldaar en het Amsterdamsche Ajax. Hier verwachten we een ver- deeling der punten. Brug in Frankrijk ingestort.- Naar een B.T.A.-bericht uit Bor- deau& meldt, is te St. Denis de Pile bij Libourne, een nieuwe hang brug over de rivier de Isle ingestort. Het ongeluk had plaats, toen de of- ficieele proeven werden genomen, op het oogenblik, dat een aantal karren met- zand over de brug reed. De kar ren stortten in het riviertje en sleur den de voerlui mee. Er zijn 12 menschen omgekomen en 19 gewond. 216. „Zoo verlieten Pé en Poe het vader lijk huis en trokken zij de wijde wereld in. Pé trok naar het Westen, waar de bergen zijn en Poe trok naar het Oosten, waar de wijde zee zich uitstrekt”. het aantal cursisten, die nu opgeleid worden, veel te klein is, om in de met zekerheid te voorspellen behoefte te voorzien. De opleiding is in ’t algemeen een tweejarige; sommige in het onder wijs doorkneede onderwijzers met hoofd- acte zullen aan één jaar wel genoeg heb beu. Deze mededeelingen weerleggen de jammerklacht van de heer Douwes over „een hoogst onzekere toekomst” af doende; het is geen „lokroep” van de Nederl. Mont. Vereeniging, eer een „noodkreet”. Of die kreet beantwoord zal worden, ligt niet aan U, m. d. R., of aan mij of aan de heer Douwes, maar veeleer aan de economische om- omstandigheden, die overtollige krach ten doen stroomen naar de plaatsen, waar nog ruimte is. Vandaar, dat het verschiet voor de Montessori-scholen, be- staande of geprojecteerde, nog niet zoo somber is. Mits de kreet gehoord worde! Wel is het van belang, dat de can- didaat-leerkrachten zoo goed mogelijk zijn. En daarom heb ik in een stukje, ingezonden in de Leeuw. Crt. van 16 Mei, 5e bh, er de aandacht op geves- tigId, dat onder de Friesche bevolking tal van uitnemende candidaten moeten schuilen, omdat de Friesche volksaard zoo goed klopt met de Montessori-be- ginselen, met de zelfopvoeding, met de ctoe-school, in vrijheid en zelfstandig heid. Immers hier geldt het’t Is mei sizzen net to dwaen. Deze volksaard maakt, dat noch ik, noch de heer Douwes veel invloed op de beroepskeuze dezer candidaten zal hebben. Zij zullen zelf wel onderzoeken, wat de werkkring van Montessori-leider of leidster beteekent. Maar als zij daar voor de naastbij'zijnde L. O. scholen, die in Amsterdam gaan zien, voorspel ik hun dat zij even verrukt zullen zijn over werkkring en resultaten als het groepje Sneekers, dat onlangs een ex cursie naar die M. scholen heeft ge maakt en waarover U een feuilleton in Uw blad van 6 Mei hebt opgenomen. L.S.C.-adspiranten en Juniores-tournooi. Naar we vernemen zal waarschijn lijk op Zondag 5 Juli a.s. alhier in het Sportpark het jaarlijksch jeugd-tournooi van L.S.C. worden gehouden. Behalve plaatselijke clubs zal aan deze wedstrij den ook deelnemen G.V.A.V. van Gro ningen L.S.C. zal eenige weken later de Groningers een tegenbezoek bren gen. 215. „Op een morgen riep de vader zijn twee zonen bij zich. Hij zeide: Nu moet ge beiden voor twee jaar de wijde wereld intrekken. Houdt uw voeten warm, uw hoofd koel, helpt waar ge kunt en komt rijk terug”. 65 schapen door de bliksem gedood. In Thuringen sloeg tijdens een hevig onweer de bliksem in een groote kudde schapen, die dicht opeengedrongen, de bui stonden af te wachten. Niet minder dan 65 dieren werden door het hemel vuur gedood. Montessor i1 e erk r ac h ten. M. de Redacteur, Het ingezonden stuk van den heer B. J. Douwes in „de Vacature”, in Uw vorig nummer overgenomen, is een wel kome aanleiding U te verzoeken het volgende te willen opnemen. Het hoofdbestuur der N ederlandsche Montessori Vereeniging verspreidt de mededeeling, dat de oprichting van Nieuwe Montessori-scholen herhaalde lijk afstuit op gebrek aan onderwijs krachten, en dat het ingèval van ziekte bijna onmogelijk is voor behoorlijke ver vanging zorg te dragen. In de eerstkomende drie a vier jaar zullen Voor den uitbouw van de be staande lager onderwij'sscholen ruim 30 leerkrachten noodig zijn. Het bestuur vestigt de aandacht hierop, in de hoop, dat vele personen met paedagogischen aanleg zich geroepen zullen gevoelen tot deze moeilijke maar voldoening ge vende werkkring en zich zullen melden bij een van de beide opleidingscursus sen d ie te Utrecht of die te Amster dam. Om inlichtingen wende men zich voor Utrecht tot Mevr. Meyer—Wier sma, Maliebaan 46 en voor Amsterdam tot mevr. M. Godefroy-Van Mill, Schu- bertstraat 17. Ik kan hieraan toevoegen, dat dit niet geldt de leerkrachten, noodig voor de Katholieke Mont. Scholen, omdat die in Nijmegen opgeleid worden en evenmin die voor'Rotterdam, daar deze, stad zijn eigen gelegenheid schept. Ook vallen hier buiten de zoogen. Montes sori scholen in Den Haag, die door mevr. Philippi op een eenigszins af- wijkende wijze voorzien worden. (Wel Kaatscompetitie. j komen bij dit 30-tal de leerkrachten, Begunstigd door heerlijk kaatsweer die voor de geprojecteerde scholen noo- (het was h1-J-1 ten teruggekeerd. De geheele Europeesche reis heeft Texas Guinan een bedrag van ruim f 100.000 gekost. Het getal Joden in Europa. Volgens de laatste statistieken zijn er in Europa 9.875.000 joden, waarvan in Polen 3.125.000, Rusland bijna 3 millioen, in Ne derland 120.000, in Noorwegen slechts 1450. Aan hen, die dichter bij honk moe ten blijven kan ik mededeelen, dat in Sneek een M. Kleuterschool bestaat (secr. Mevr. Halbertsma-Bolomey, Sta tionsstraat), die wegens ruimte-te-kort in het najaar van 1931 vervangen zal worden door een grootere en dat tij dens de op 20 en 21 Juni a.s. te Sneek te houden Alg. vergadering der N. Mont. Vereen, een uitstalling van werk- resultaten van M. leerlingen zal ge houden worden. Onze Openbare Lees zaal geeft in de week vooraf eveneens een uitgebreide tentoonstelling van het geen op dit gebied bijeengebracht kan worden met medewerking van onze leid ster mej. J. J. Drijber. Op de voor het publiek toegankelijke avondvergadering in „de Harmonie” op 20 Juni zal mevr. JoostenChotzen een rede uitspreken over een nader aan te kondigen on derwerp. Bij het bezoeken van Montessori scholen wachte men zich voor namaak, want een aantal scholen; in ’t bijzonder in Den Haag, zijn wel in naam, maar niet i nderdaad M. Scholen. Vaak tracht men daar wat goeds uit de M. methode te vereenigen met de aloude klassi- cale school; en dit schijnt op den duur niet te gaan, omdat de methoden zoo radicaal verschillen, ’t geen wel eens tot verval en zelfs opheffing heeft ge leid. In Haarlem (doelt de heer D. soms op dit geval) heeft de Raad aan een openbare lagere M. school een niet- Montessoriaan tot Hoofd benoemd, die zich niet bleek te houden aan de M.- beginselen. De M. vereeniging is hier heftig tegen opgekomen, gesteund door de Haarlemsche afd. van de Bond van Ned. Onderwijzers, die dit evenmin fair play vond. Een Commissie uit genoemde Bond heeft eenige jaren geleden een nu verouderd rapport uitgebracht, waar in zij noch de klassikale school, noch de echte, door haar „orthodox” ge noemde, Montessori-school spaarde en een middending tusschen beide aan beval. Volgens haar eigen woorden grond vestte deze commissie haar oordeel in hoofd zaak op één bezoek aan één echte M.-school. Bij vollediger kennisneming en dieper door denken zal zij deze meening te eeniger tijd wel moeten herzien. De overige opmerkingen van de heer D. kan ik gevoegelijk laten rusten. Immers, wat nut heeft het tegenover een aantal buiten- landsche paedagogen (wier ernstige argu menten niet eens genoemd worden) een aan tal Nederlandsche hooggeleerden te plaat sen, die wel voorstanders der M.-methode zijn. Op uitspraken van Prof. Gunning be roepen zich zoowel vóór als tegenstanders. Moet men bewondering of verwondering hebben over de hardnekkigheid, waarmede de heer D., na tallooze malen in woord en geschrift doorgezaagd en in stukjes gesne den te zijn2), doorgaat met zijn klaagzan gen. Deze man is niet van zulk een kaliber, dat hij een wereldbeweging kan stuiten of ook maar vertragen. Met dank voor plaatsing Uw dw. Dr. H. KLEIN, lid van het Hoofdbestuur der Ned. Montessori-Vereeniging. ten w en b'- Drij rein.’ dat: Ao met dan o pl Gj kut nie gel is te‘ sti I 20 69-—18 20 57—13 16 50—16 11 46—19 7 15—38 3 10—73 1 8—78 loort ongeveer prgihovengent Sr.ere* kalm e» ongeveer prv»b. Pinken geen no eeiing. Vette kalveren iet» duurder. Nuchteren Balveren laigza m. Var- keni teruggaand. Wo.vee wel zoo goed, maar nog kalm. Een pseudo-baron. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Ct- Met zeldzame brutaliteit is een flesschene trekker opgetreden, die door de politie te Berlijn In hechtenis werd genomen. De man had zich onder den naam baron Edgar von Alten, kamerheer van prins Friedrich Wilhelm van Pruisen, weten in te dringen bij een bekende Berlijnsche familie. Weldra was hij verloofd met de dochter des huizes. Zijn aanstaande schoonmoeder wilde hem zelfs de algetreene leiding van de aan de familie toebehoorende Industrieele onder neming toevertrouwen. Toen men bij de notaris verscheen om de hiervoor noodige stukken te onderteekenen, werd hij ontmas kerd door den procuratiehouder van de firma waarbij de familie belangen had. Deze vond bet optreden van den baron allang verdacht en had hem door een detective laten gadeslaan. Uit het onderzoek is ge bleken, dat men met een 42-jarigen werk- loozen bakkersgezel te doen had, die reeds te Dantzig en te Berlijn wegens bedrog to* gevangenisstraf is veroordeeld. Vliegongeluk. Promotie 2e Klasse: Zondag a.s. zullen W.V.V. en F.V.C, een extra beslissingwedstrijd spelen om aan te wijzen wie ’t volgende seizoen in de le klas afd. V. Het Noorden zal mogen utikomen. Het gaat hier o.i. tusschen twee gelijkwaardige ploegen. Evenals voor twee jaar toen het ging tusschen W.V.V. en Sneek is Assen als kampplaats aangewezen. Het zal o.i. achter het Asserbosch hard tegen hard gaan en we verwachten een zeer span nende strijd. Wie nu maar het meeste geluk heeft. De Do X is gisteren voor de tocht Brazilië van de Kaap Verdische eilanden vertrokken. i S m o k k e 1 a r ij1. Men schrijft aan de N. R. Ct- Een van de laatste nachten kregen de douanebeambten contact met een uit vier personen bestaande smokke laarsbende, in de buurt van Aken. De smokkelaars poogden te vluchten. Tus schen beide partijen ontstond een vuur gevecht. De smokkelaars konden echter over de grens ontkomen met achterla ting evenwel van 60.000 sigaretten en kleedingstukken, waarin zich papieren, passen en geld bevond. Douanebeambten uit Bildchen arres teerden smokkelaars uit Keulen en na men 15.000 sigaretten in beslag; be ambten uit Vaelserquartier ontnamen smokkelaars uit Bochum 10.000 siga retten. In het Aachener Wald werd jacht gemaakt op een smokkelaarsben de1, 8 man sterk, 6 smokkelaars werden gearresteerd. Uit 22.000 sigaretten be stond de buit. Beambten uit Aken Forst arresteerden smokkelaars, op wie 10.000 sigaretten, 18 pond koffie en 10 pond tabak werden 'bevonden. Nabij Merkstein sloegen smokkelaars op de vlucht met achterlating van 62 pond koffie en thee. In Aken werden talrijke huiszoekingen verricht; 55.000 sigaretten werden naar het hoofdkan toor overgebracht. Een beambte uit Herzogenrath hield acht smokkelaars en ontnam hun 71 pond koffie 6450 sigaretten. Met behulp politiehonden werden nabij' de grens te Kerkrade twee smokkelaars gearresteerd, die 9000 sigaretten, tabak, cacao en koffie vervoerden. Bij Hor- bach werden smokkelaars ontlast van 15.000 sigaretten en 80 pond koffie. Bij Lichtenbusch gingen smokkelaars aan den haal, nadat zij' 15.000 sigaretten en 40 pond koffie hadden weggewor pen. Nabij Kuhschneider-hof werd een - droeg pakken met 5500 sigaretten. Promotie 3e klasse Ook voor de promotie 3e klas afd. V. Het Noorden moet Zondag nog een extra beslissingswedstrijd worden ge speeld en wel tusschen Stadskanaal (de- gradatieclub 2ekl. B) en ’t Groningsche. Hellas (Kampioen 3e klas B). Zooals men weet won Stadskanaal de eerste wedstrijd te Stadskan, met 31 doel punten doch de uitwedstrijd te Gronin- gen werd door de „Knoalsters” met smokkelaar uit Essen aangehouden. Hij10 verloren. Ook hier zal het wel niet aan de noodige spanning ontbre- I ken. We houden het echter op de 2e klassers. Friesche Voetbalbond. Friso—L.S.C. IV. Voor de promotie 2e klas F.V.B. moet L. S. C. IV Zondag a.s. de return- wedstrijd spelen tegen Friso van Joure. Het eerste treffen tusschen deze twee had in het Olympisch Stadion te Amsterdam de wedstrijd plaats voor het kampioen schap Van Nederland tusschen Ajax aldaar en het Rotterdamsche „Feijen- oord”. Het is een zeer mooie en tevens spannende wedstrijd geweest die werd bijgewoond door ongeveer 22000 toe schouwers. Ajax nam de leiding1 docho.a. zal deelnemen de voetbalver. ”Pur- voor de rust wist Feijenoord gelijk te maken. Met een kopbal hernam Ajax de leiding doch spoedig maakten de Rotterdammers gelijk 22. Verwoed werd de strijd voortgezet om het win nende puntje, doch in de stand kwam geen verandering meer. van gespeelde partijen was als volgt: Partuur No. Adspiranten-Competitie. Voor de adspiranten Competitie B. spelen Zondagmiddag 2 uur in het sportpark alhier Sneek I en C.A.B. I. Voor liefhebbers van jeugdvoetbal valt hier te genieten. L.S.C. I heeft in deze afd. de leiding en het moet al raar loopen als deze de witgekraagde blauw- hemden nog zal ontgaan. Nog één wedstrijd moeten de jeugdige L.S’.C.ers spelen en wel op Zondag 14 Juni a.s. tegen Sneek I. Winnen of gelijk spel bezorgt L.S.C. de eeretitel terwijl bij verliezen tegen Sneek er nog een be slissingswedstrijd gespeeld zal moeten worden tegen Black Boys I. De stand in deze afdeeling is thans goals gesp. gew. gel. verl. pnt. v. t. 11 12 12 10 10 12 11 uitslag 55 46 X, 9 R R f) L.S.C. I Black Boys I Lemmer I Sneek I C.A.B. I Sneek II L.S.C. II Luuwabdim, 5 Jmi 1931. Eiereimarkt pl.m. 59000 kilo’i kipeina* «*»R0TO«ri 3 tot 4t/2 et. p. «tak. Eeadeiere* 2600 K.G. 4 tot 4*/j at. par «tak. 240 Stieren 140 440 Ois. 00—00 302 vette 3'0 5u4 melke- en kalvekoeien 389 2e «oort 64 Pia- Vette Kalverea 45 ICO 00 v0 -000 299 Nuchteren dito 81. 220 Weide 878 Varken 30—9u 55 Magere Varken» 00 Vette Big en 00 60 401 kleiue lito 6 11 30 Bokken en Geiten 151 Paar den en Veulen» 10 - 00. 1» Mau 4012 «taxi vae Vatta koele» par K.G. 68—0.88 Vatte Var na» par K.G 26—32 at. Zonten p. kg. 80—3 OVERZICHT. Handel in Melke-, kalve-koeien go de soort goed, overigen» kalm. Vette koeien zeer lang zaam, le fLuwer. Texas Guinan terug naar Amerika. clubs leverde een gelijk spel 22 op.de kaatscompetities voortgezet. Er was Woensdag is de „koningin der Nëw York- Onze stadgenooten zullen goed doen zeer groote belangstelling. De Jeden sche Nachtclubs” Texas Guinan met haar om direct flink aan te pakken wanthadden er zin in want met vuur wierp geheelen troep, die op last der regeeringen <je Jouster wit hemden vormen een men zich in den strijd. Er is gekaatst noch in Engeland noch in Frankrijk mocht pioeg waarmee niet valt te spotten.dat het een lust was om te zien. Meer- opti eden, mt Havre naar de Vereemgde Sta- pj t ongeslagen kampioenschap van de malen kwam bijna alles aan de tele- club van meester de Jong1 is daarvan graaf (die er niet was). De op- zoowel wel het beste bewijs. Allen Zondag als uitslag viel te bewonderen en we het beste beentje voor L.S.C.’ers, bij durven gerust zeggen dat deze compe- energiek aanpakken kan er o.i. wel gewonnen worden. een auto hun meisje liefkoosden. Voor deze reeks van moorden was geen an dere beweegreden te vinden dan ma nie om te dooden. De politie dacht natuurlijk aan den schrijver van be doelden briefmaar zij is nu reeds overtuigd, dat hij' niets met deze mis daden te maken heeft gehad. Volgens zijn eigen verklaring is hij 3x/2 jaar in dienst geweest bij de kust wacht op Staten Island, nog geen uur rijden van Long Island, terwijl men over de heele wereld zocht. Groote petroleumbrand. Over de ontploffing op de raffinaderij van de Steaua Romans te Moinesci (Roe menie) wordt gemeld, dat de bliksem in sloeg in een houder met 30.000 waggons ruwe petroleum. Door de ontploffing vlogen drie andere houders, welke tezamen 350.000 wagons olie bevatten, mede in de lucht. Na urenlangen strijd is het de brandweer en de te hulp geschoten reddingsbrigaden gelukt den brand te localiseeren. De schade wordt op meer dan vijftig millioen lei geschat. Lindbergh wil den Grooten Oceaan overvliegen. Naar Reuter uit Washington meldt is Lindbergh voornemens den Grooten Oceaan over te vliegen. Hij denkt binnen drie weken met zijn vrouw te vertrekken naar het Verre Oosten over het Noordelijk deel van de Stille Zee. merstein,” uit Purmerend. De Hol- landsche gasten arriveeren hier des Za terdags en worden gehuisvest bij de leden. Des Zondagsmorgens staat een bootreisje naar de meer op ’t program ma. Door een sportliefhebber is een zeer fraaie medaille beschikbaar ge steld. Indien het weer medewerkt be looft het voor het jeugdvoetbal een mooie propagandadag te worden. Men zie t.z.t- een adv. in dit blad. 1 1 3 3 6 10 10 Jeugd-Voetbal. Hoewel eenigszins laat in de tijd, !zal op Zondag 28 Juni a.s. alhier in bet Sportpark de voetbalver. Sneek een jeugd-tournooi organiseeren, waaraan |i®

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 2