H O ca s SS Gymnasiale Studiehuizen A H. J. AMENT, Arts houdt Zaterdag 6 Juni geen spreekuur B. GLASTRA Sneek. Huishoudschool te SNEEK. '1 Melk met 1 CENT per liter zal worden verlaagd Arie de Vries, Kruidenier Stukgetoopen Kruidenierszaak te Sneek ATTENTIE V' Hiermede maken wij bekend dat met Ingang van Maandag 8 Juni a.s. de J I Prima Oeldersche Vleeschwaren ha beste wat Gepast. Melk producten iedeien mot gen versch. Ook aan huls bezorgd. p/> 2| Advertentiën I I Voor de talrijke blijken van be- laugste Hing ons betoond bij het 25*jarlg huwelijksfeest, betuigen wij onzen oprechten dank. Sneek, Koopmansgracht 70. J. FEENSTRA. O. FEENSTRA v.d. HEIDE. 25 V» Roomboter verpakt Roomboter uitgewogen Eieren 1 Flesschen Melk Flesschen Karnemelk Flesschen Pap Flesschen Room Luxe blikjes Biscuits 35, 45, 60, 80 en hooger. Groente, Conserven in blik. De bekende prima Tafelbeschuit thans 13 ct. per pak. H.H. Zeilers, Zondags tot II uur v.m. geopend. Kruizebr.str. 53. Tel. 118 r De aangifte voor verschil lende dag- en avondcursussen (aanvang Sept.) kan de e.v. weken geregeld plaats hebben op Dinsdag en Vrijdagnam. van 3—4 In de school. Tijdige aangifte is voor het vaststellen van cursussen zeer gewenscht. Inlichtingen worden gaarne van te voren verstrekt. Allen die belang stellen In het huishoudonderwijs worden uiige- noodigd de tentoonstelling van werkstukken der leer lingen te bezichtigen. Deze is be paald op Woensdag 24 Juni en Donderdag 25 Juni, ’s morgens van <0—12, ’s nam. van 2—4 en ’s avonds van 7.30—9.30. Vette Kaas 40+ Belegen Gouda Volvette Gouda Edammer Klaverblad p. p. 55 ct. Edammer 404“ a 1.50 per stuk. Pikante Fr. Nagelkaas 45 ct. p. p. A.s. Zondag 7 Juni zulten in de Zaal van bet LtGtR DES HEILS, Kleinzand 20, Mlzondtrt bijeaakomslen gehouden worden onder leiding van Adjudante J. HEMMINGA. ’s Morgens 10 uur Heiligings- dlenst's middags 3.30 uur Open- lucht-bijeenkomst Swartsbuurt en ’s avonds 8 uur zal er een Inze gening van Soldaten plaats hebben. Komt U ook Allen zijn welkom DE OFFICIEREN. Op een nader te bepalen tijdstip In de maand Juli 1931 zal te Leeuwarden door leeraren In de oude talen aan de gymnasia in Friesland in bet openbaar worden gehouden een VERGELIJKEND EXAMEN voor jongelieden, ge boren in de provincie Friesland, uit ouders aldaar gevestigd of overleden en niet In het bezit van voldoende middelen om de kosten van hunne studie te hoeden die mochten verlangen in aanmer king te komen voor de begeving van een der door wijlen Dr. L. A. Buma te Makkum gestichte twee vijfjaarlijksche beurzen (van f500 ’s jaars) voor studiën aan een school voor onderwijs in de oude talen, voorbereidend voor het hooger onderwijs. i Zij, die aan voorschreven examen wenschen deel te nemen worden I verzocht daarvoor, onder inzending hunner geboorte-extracten en een bewijs van den Purgemeester, dat zij noch hunne ouders de studie kosten kunnen betalen, vóór 21 Juni 1931 kennis te geven aan Dr. R, Mulder, rector van bet Gereformeerd gymnasium te Leeu warden, die bereid Is omtrent sommige voorwaarden van leeftijd enz. Inlichtlcgen te verschaffen. De juiste dag van het examen zal bij nadere aankondiging worden bekend gemaakt. ’s Gravenbage, 3 Juni 1931. De Bestuurster der beurzen, Wed. H. G. DU CROCQ-Hoogland Statenlaan 1 4 727, ct. 10 stuks K 47Vi ct. 727, P. P* 28 ct. p. p. 40 ct. Edamrers 204- 70 ct per stuk Ons ROOKVLEESCH het beste! Beter ia er niet. Per ons 18 ets. Roomboter Verpakt SLAGROOM, KOFFIEROOM, enz, enz, Drogisten I (Zie vervolg Hoofdblad.) Vi 1111 den derlng, voor het schlppersonderwy’s een nieuw 4! van OFFICIEELE OPENING KONINGIN WILHEL MINASCHOOL EN WILLEM LODEWIJK- SCHOOL. Den heer Nauta wenscht spr. van harte geluk; spr. heeft 3 jaren met hem samengewerkt aan de Chr. Kweekschool en spr. kent hem als een man van principe. Het bestuur is met de keuze van namen voor de nieuwe scholen in nationaal- 1 40 50—55 1 sio ge< COl I het bui 6 5 4 3 3 O. SIKMA G. SIKMA—ZONDERVAN geven bij dezen kennis van de geboor te hunner dochter ANNIE. SNEEK, 2 Juni 1931. 1 vo< is adi §n< ken heat en b He TL 32, I grc gei Oo eér bui till 1 poi Kei we Ma I bo< ma ma I I Lei Namens S. C. M. V. H. V. -n-n— -n~ n-n- gei we 1 5 „Si 1 kei I bij; In „’t 25 I poi F. 1 oranje-richting gegaan. Ook dat verheugt spr., IPUROL j Doo» 30»60, Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drc 7i 7i 2 2 7i 2 40 40 Ve eigen risico. Van de gemeente werd hiervoor geen financieele steun gevraagd noch ver kregen. Voor de architectuur zorgde arch. Rei- nalda, de bouw en de fundatie de heer E. Metz alhier, het schilderwerk de fa. Boomsma alhier, de verwarmingsinstallatie de gem. gasfabriek met als installatrice de fa. de Groot Boersma, alhier, welke ook zorgde voor het sanitair, voor de electr. verlichting de fa. van der Meer en Roodbergen, te JoureSneek, voor de or namenten het Techn. Bureau Sybrandi alhier en de verdere onderdeden door de leveranciers „Juliana- die deze ook verzorgden voor de Koningin evenals het feit dat de ver. met de schippers- j school zelf de hand aan de ploeg geslagen heeft; 1 dat herinnert aan de toestanden voor 1920. Men moge het dan wel eens doen voorkomen alsof door de gelijkstelling ook de lust tot zelf aan pakken gedoofd is, hier blijkt dat gelukkig niet het geval. Moge God zijn zegen schenken over al uwe scholen, waarin de Christelijk-nationale gedachte de eerste plaats blijft innemen. Ds. Hommes van Ijlst spreekt voor het Ge reformeerd Schoolverband. Spr. is met het be stuur verheugd over de opening dezer twee 1 scholen. Er zijn er ook in Chr. kringen die koud en onverschillig elke opening van een nieuwe school beschouwen en schamper-giftig spreken van „geldvermorsen” en dat het mooie er af is nu we van de staatsruif eten. Maar zij kennen niet de weelde die wij in het Chr. onderwijs bezitten. Nu ons recht gedaan is begint juist het mooie; juist als recht gedaan wordt voe len we hét geluk van een ideaal. Als we terug zien wat God hier gedaan heeft, dan denken 2e Oosterkade 25. Wilhelminaschool. Aan allen werd een woord van dank gebracht. Voorts werd speciaal nog hartelyken dank gebracht aan de „bouwcommissie” inzonder heid aan haar voorzitter de heer J. Blok, die geen gemakkelijke taak had te vervullen. Spreker kan niet nalaten thans nog even in het licht te stellen, waarom wij ons de moeite, welke de oprichting van deze scholen medebracht, met liefde hebben getroost, Wan neer wij de organisatie van dit alles immers aan de overheid, in dezen krachtens de wet de gemeentelijke overheid, hadden overgelaten dan zou ons veel moeite z(jn gespaard ge bleven. Het is echter onze innige overtuiging dat de ouders allereerst van God geroepen zijn hun kinderen te onderwijzen en ook te doen onderwijzen. Vandaar, dat wij meenen, dat de school zoo mogelijk van de ouders be hoort uit te gaan. En dan stellen wij als chris- ten-ouders ons daarbij als ideaal hetgeen ge schreven staat in 2 Tim. 3 15—17 „en dat gij van kinds af de Heilige Schriften geweten hebt, die U wijs kunnen maken tot zaligheid door het geloof, hetwelk in Christus Jezus is. Al de Schrift is van God ingegeven en is nut tig tot leering, tot wederlegging, tot verbete ring, tot onderrichting, die in de godzaligheid is, opdat de mensch Gods volmaakt zij, tot alle goed werk volmaakt toegerust”. Derhalve gaan van onze Vereeniging uit „Scholen met den Bijbel”. God zegene het personeel wanneer het den kinderen spreekt van Hem, Die ook voor de kinderen aan het Kruis geleden heeft en zegene de kinderen, wanneer zij hooren van den eeni- gen Naam die onder den hemel gegeven is om zalig te worden. Worde het geheele onderwijs gedragen door de liefde van Christus en wer- pe dit vruchten af, niet alleen voor het tijde lijke, maar bovenal voor het eeuwige leven. Met de bede, dat de arbeid welke op de Ko ningin Wilhelminaschool en de Willem Lode- wijkschool zal worden verricht mag strekken tot eer van God, tot zegen der leerlingen, ja tot heil van heel onze stad, verklaar ik deze scholen officieel voor geopend. p. p ct ct ct f betuigen wij dank. J. HAA1TSMA. C. G. PRIESTER—HAAITSMA. E. PRIESTER. Deventer, 4 Juni 1931. CAFÏ «b STALHOODKRU, opgerioh* 1848. Door aanaohattlng van eon ••rat» - [ummi kan ik lenon. Vorder 1 Daarna deelt spr. nog mede dat schriftelijke gelukwenschen zijn ontvangen van de heer Dam, inspecteur van het L. O., van de Schoolraad, van de oud-voorz. Groeneveld, van ds. Koopmans, ds. Te Winkel, de heer T. de Jong oud-hoofd der J. v. N. school. De burgemeester van Sneek, de heer P. J. de Hoop, zegt nu dat wethouder Potma, de secretaris en de dir. van gemeentewerken we gens uitstedigheid verhinderd zijn hier deze ope ning bij te wonen. Het doet spr. veel genoegen hier het woord te voeren; de ijver en werklust van Uw bestuur verdienen bewondering; dat Uw ver. in deze tijden twee nieuwe scholen kan openen, dwingt zeker die bewondering af. Deze stichting mag noodzakelijk zijn door het groot aantal leerlingen aan de andere scholen, toch bewijst deze nieuwe bouw de groote opofferin gen welke U zich voor uw onderwijs getroost. Wat de schippersschool betreft, die voorziet in een behoefte vooral in dezen tijd nu de bestaans- strijd voor de schippers zoo zwaar is, zoodat het misdeelde schipperskind zich moet ontwikkelen om die strijd vol te houden. Spr. wenscht de ver. van harte geluk met de opening dezer scholen. Mogen Uwe verwachtingen worden beantwoord en deze scholen, met haar toegewijd personeel, velen tot nuttige menschen in de maatschappij vormen. De heer De J o n g, dir. van het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart, constateert dat er dankbaarheid en blijdschap in aller hart is op deze bijeenkomst. En persoonlijk zijn wij dat, omdat spr. als vertegenwoordiger van de schip pers hier zooveel tot stand ziet gebracht voor hun misdeelde kinderen. Nog pas was spr. in Groningen, waar het nieuwe opleidingsschip van de nieuwste technische vindingen moest voor zien en aan de school voor de binnenvaart daar bleken van de 300 kinderen 80, boven 16 jaar, het woord moeder niet eens te kunnen spellen, En toch moeten deze kinderen klaar gemaakt voor de scheepvaart, waar nu de meest moderne technische werktuigen ingang vinden. Ziedaar het probleem dat gij helpt mee oplossen. Spr. heeft niets dan lof voor den heer Dijkstra, die aanvankelijk de leiding der Chr. Schippers school hier had. Spr. zag de toewijding van de heer Koster en mej. Onvlee en dergelijke toe wijding maakt ons de strijd tegen wanbegrip, welke het Onderwijsfonds veel ontmoet, gemak kelijk. Namens de geheele schipperij brengt spr. zijn hartelijken dank aan bestuur en personeel. Deze school gaat een groote toekomst tegemoet; reeds nu is bekend hoe goed dit onderwijs hier is en het is spr. een vreugde, dat de ouders ook van de schipperskinderen hier nu kunnen kiezen welke school zij voor hen willen, dus schoolvrij heid hebben. Moge Uw voorbeeld in Nederland enkel materialistische overwegingen. Ook het velen wakker schudden om mee te werken tot geestelijk bezit van den schipper zal onder de opbouw van een onderwijs dat zoo noodza- deze omstandigheden moeten lijden. Immers kelijk is. De heer F. W. C. d e H a a s dankt namens de commissie van toezicht op het L. O. voor de uitnoodiging. Het contact met het bijz. onderwijs is anders dan met het openbaar L. O., maar toch is Uw onderwijs ons niet vreemd gebleven, om dat wij de goede gewoonte hebben gehouden alle scholen te bezoeken. Op uw beide lagere scholen hebben wij meerdere malen overvolie klassen aangetroffen, waarom het goed gezien is de derde lagere school te stichten. De toevloed tot de school voor schipperskinderen bewijst dat ook die hier noodig was. Spr. wenscht het be stuur geluk, evenals de nieuwe hoofden en het personeel. De heer Nauta is ons geen vreemde en spr. gelooft dat het bestuur goed gedaan heeft hem te benoemen, evenals de heer Koster en diens personeel. Moge het U gelukken ook aan deze scholen kinderen op te voeden tot menschen die een goede plaats in de maatschappij waardig zijn. De heer W ij t z e s, inspecteur van het Chr. Nationaal Onderwijs, wenscht het bestuur geluk en durft wel beweren, dat de bloei van het Chr. onderwijs hier zich zal voortzetten, want op de school van den heer Dijkstra vond spr. nu al weer een klas van 50 leerlingen. Hef ts een ge- lukwensch waard dat dit Chr. onderwijs hier zich zoo in bloei mag verheugen en dat dit onderwijs ook beantwoordt aan de beginselen die ons zoo dierbaar zijn, dank zij het personeel hier. Zoo hebben wijf hier scholen Waar en de Christelijke beginselen de eerste plaats hebben en daarnaast de nationale gedachte rondom het Oranjehuis. Mogen deze beginselen steeds in die scholen blijven heerschen, opdat steeds meer het leven onzer Chr. kinderen moge zijn een wandelen in de naam onzes Gods. Spr. herinnert aan een woord van Koningin Wilhelmina bij de onthul ling van Gaspard de Coligny’s standbeeld: „Lei Christ avant tout”, „Christus voor alle dingen”. I Moge dit devies ook steeds het uwe zijn. Voor de vele bewijzen van deel neming betoond bij het overlijden van onze lieve Moeder en Behuwdmoeder ANTJE TERPSTRA, Weduwe van den heer Ruurd Haaitsma, onzen welgenieenden kis. Trouwooupé op lader naar wonach bei aanbevolen voor alles wat tot het rak behoort. Oud en vertrouwd adres Nette bediening. 1. Q BOKMA, Lemmerweg 1, Tel.no. 24 voeten, verzachten geneest men met1 h Al ve Openingsrede. Nu wij gereed staan om officieel onze vier de school voor lager onderwijs en de schip persschool te openen gaan onze gedachten on willekeurig terug naar het verleden. Het was den 30sten Juni 1851 toen de grondslag van de vereeniging voor schoolonderwijs te dezer stede werd gelegd. In een kamer van het ge meentehuis van Wijmbritseradeel werd toen de eerste christelijke naai- en breischool van Friesland geopend door de dames Fockens, dochter van Ds. Fockens, die toen als Ned. Herv. Predikant te Sneek stond. Het doel van het onderwijs op deze school was niet enkel om de meisjes naaien en breien te leeren, neen, er werden ook christelijke liederen ge zongen en er werd uit den Bijbel verteld. De dames Fockens stonden in contact met man nen als Dr. Capedose, Age Wiegers Schoon- hov, Ds. Guldenarm e.a. Van haar kunnen wij dus zeggen, dat zij kinderen waren van het reveil en dat derhalve ook de door haar opge richte school een vrucht van het reveil was. De school breidde zich belangrijk uit en steeg tot een 180 leerlingen, zoodat naar een apart schoolgebouw moest worden rondgezien. Dit verrees achter In den tuin van het huis aan de Marktstraat, op de terreinen waar thans de Jan van Nassau- en Rehobothschool zij» ge vestigd. Het kreeg den naam „Eben Haëzer” en werd den 29 Juli 1857 ingewijd. Hierin werd ook lager onderwijs gegeven. Het ver trek van de dames Fockens leidde tot de op richting van een christelijke schoolvereenl- ging, welke op 1 April 1892 de exploitatie overnam. Hoe zulks toen, zonder een enkele cent subsidie van overheidswege, mogelijk was, kunnen wij ons thans bijna niet meer In denken. Men heeft dan ook ter dege met fi- naacleele moeilijkheden te kampen gehad. In 1874 was er zelfs een tekort van ruim f 2000, voor den kleinen, eenvoudlgen kring van voor standers van een school met den Bijbel In de toenmalige tijdsomstandigheden voorwaar geen gering bedrag. Het is soms wel eens zoo school”. En thans staan wij na een twaalftal jaren weer voor de opening van een nieuwe school voor gewoon lager onderwijs. Waarom de stichting van deze school noodig was Het aantal leerlingen, dat de Jan van Nassau school en de Julianaschool bezocht was van dien aard, dat het in het belang van het on derwijs noodzakelijk was, dat er verbetering werd aangebracht. Verschillende klassen wa ren te zwaar belast. Bovendien hadden de Julianaschool en de Jan van Nassauschool een ongunstige organi satie door haar negenmaandsklassen. Was het om het vorenstaande de stichting van een derde school voor gewoon lager on derwijs noodig, de stichting daarvan bracht nog een niet teversmaden voordeel mede. Hierdoor was het mogelijk in het Sperkhem, het nieuwe stadsdeel, een school met den bij bel te vestigen. De uitbreiding van Sneek eischte een verdere distributie van de school gebouwen over de geheele stad wat in verband met het tegenwoordige verkeer In de stad niet van belang Is ontbloot. De ledenvergadering deelde geheel het standpunt van het bestuur en machtigde ons den len November 1929 de noodlge stappen te doen. Op ons verzoek om de gelden voor de stichting uit de gemeente kas te mogen ontvangen nam de gemeente raad in zijne vergadering van den 20sten Ja nuari 1930 eene gunstige beslissing. Ook ove rigens verliep de voorbereiding op zeer ge makkelijke wijze. In dit verband brengt spr. dank aan B. en W. van Sneek, den Inspecteur L.O. in de in spectie Sneek te Heerenveen, den Dir. van ge meentewerken, de architect B.N.A. L. Rel- nalda te Leeuwarden, de heer O. de Vries, timmerman te Sneek, de firma Joustra en Heeringa die de betonfundeering legde, de schilder de heer G. Visser i.e Leeuwarden, het technisch bureau van Eyck van Heslinga te Leeuwarden, dat zorgde voor de central# ver warming met ollestookinrichting, de heer L. van der Wal te Sneek, die de electrische ver lichting verzorgde, het Technisch Bureau Sybrandy te Sneek voor de ornamenten, de fa. van der Meer en Roodbergen te Joure— Sneek, d.e zorgde voor het sanitair, de heer M. J. Praamsma te Joure die de schoolmeube- len leverde, den heer Dik! and te Sneek die voor ce meubileering der bestuurskamer, de wed. Metz. te Sneek die voor de gordijnen, en de fa. Tjerkstra te Sneek, die voor de vloer bedekking en de heer Haagsma, te Sneek, die voor de tuinaanleg zorg droeg. Voor het geven van onderwijs Is echter meer noodig dan een gebouw. Er moeten ook onder wijzers en onderwijzeressen zijn. Het bestuur heeft gemeend In den heer W. Nauta, vroeger onderwijzer aan de Jan van Nassauschool, den man te zien, die tot Hoofd moest worden benoemd. Met ’-ertrouwen hebben wij hem dan ook met de leiding belast. Lag het aanvan kelijk in de bedoeling de school te openen met vijf leerkrachten, de toevloed van leerlingen bleek zoo groot te zijn, dat de school kon worden aangevangen met zes leerkrachten. Naast het hoofd werken thans twee onderwij zers en drie onderwijzeressen aan de schoot Een hiervan is lijdelijk benoemd en zal, naar wij hopen, binnenkort door een vast onder wijzer worden vervangen. Met hoopvolle ver wachting hebt wij het onderwijs aan de Ko ningin Wilhelminaschool aan het daaraan ver bonden personeel opgedragen. Wü staan thans echter bovendien voor de open -g van onze schippersscLool, welke wij tooiden met den naam van Us Helt „Willem Lodewijkschool”. Door ervaring en door ken nisname van hetgeen in vakbladen werd ge schreven werden onze oogen geopend voor den nood van het zoo zeer misdeelde schippers kind. Die nood wordt met den dag grooter. Zoowel op den weg als op het water ondergaat het verkeer eene groote verandering. De tijd waarin de schippers zich met hun zeil konden redden is ..oo goed als voorbij. Ook in de bin nenvaart vraagt het huidige leven een steeds snellere sne’heid. Gaandeweg zijn en worden de zeilschepen dan o jk vervangen door motor schepen. Dit veroorzaakt eene geheele omme keer in het leven van den schipper, die met zijn eenvoudige kennis van vroeger niet meer toe kan, aangezien de nieuwe techniek meer dere kennis elscht. Was het voorheen regel, dat de schipper In de domlcilieplaatsen des winters ovurbleef, zoodat zijn kinderen al thans des wint' rs nog ter school konden gaan, thans is zulks niet meer mogelijk, daar de vaart zooveel mogelijk vordt open gehouden. In stede van meerdere kennis te verwerven, wat voor de toekomstige schippers noodzake lijk is, werd de gelegenheid om die te ver garen schaarscher. Een door het onderwijs fonds voor de scheepvaart ingesteld onder zoek heeft uitgewezen, dat in 1930 11,557 schipperskinderen in den leerplichtigen leef tijd vielen, waarvan slechts 17 het geheele jaar lager onderwijs hebben ontvangen, ter wijl van 37 wordt verklaard, dat het nog nirr er een school van binnen heeft gezien. Het behoeft geen betoog, dat al het mogelijke moet worden gedaan, om in dezen toestand eenige verbetering te brengen, niet alleen uit we aan de tekst: „Ik zal Uw glasvensters ma ken tot kristallijn”, dat heeft Hij pok gedaan op het gebied van het Chr. onderwijs. Het feit dat ons recht gedaan is moge ons echter niet van ons ideaal vervreemden; als ér gevaar is dat wij los- gewèekt zouden zijn van ons beginsel, zoüden stervend liberalisme, wassend socialisme en communisme weer op ons losstormen. Hier zal dat niet geschieden, hier is warmte en gloed voor ons Chr. onderwijs. Moge ook van deze scholen de sprake uit gaan: „Ik heb met den Heer der Heeren een vast verbond gemaakt”. TE KOOP wegens ziekte-omstandig- heden: Een flinke, best onderhouden WIN- KELHUIZINGE met aparte ingang voor het Woonhuis, op prima stand, waarin een zeer druk beklante zaak in Kruidenierswaren enz. wordt uitge oefend (hoofdzakelijk winkelnering) en welke een ruim burgerbestaan oplevert. Voor flinke menschen met eenig ka pitaal een levens-ppsitie. Boeken voor serieuze gegadigden ter inzage. Op schriftelijke aanvragen wordt niet gereflecteerd. Inlichtingen verstrekken BROERSMA en SCHROOR, Wijde Burgstraat 14, Sneek. 80 ct. 10 ct. 6 ct. 10 ct. vanaf 13 ct. Voor den analphabeet is Gods Woord een ge sloten boek. Cns bestuur heeft dan ook ge meend over te moeten gaan tot de oprichting van een schippersschool met den Bijbel. In No vember 1929 werd aan de Jan van Nassau school een scuippersklas geopend, waaraan Mej. Onvlee haar beste krachten wijdde. Het hoofd dier school, de heer Dijkstra, was niets te veel om te bevorderen, dat het eenmaal ge stelde doel, een schippersschool, werd bereikt. Ook op dit oogenblik meenen wij daarvoor een woord van dank aan den heer Dijkstra niet te mogen onthouden. De schippersklas werd den len Octob :r 1930 tot een schippersschool verheven. In den heer Koster vonden wij een Hoofd, waarvan wij ook voor de toekomst veel verwachten. De heer Koster werkt met 2 on derwijzeressen. Ook aan dit personeel hebben wij met vertrouwen het onderwijs in handen gelegd. Ook U heer Directeur van het Onder wijsfonds voor de scheepvaart onzen harte lijken dank voor de door u verstrekte voorlich ting. Deze school werkt onder Koninklijke goedkeuring met een beperkt driejarig leer plan, waardoor met de speciale eischen voor het schipperskind rekening kan worden ge houden. Hierom verdient het ook de voorkeur, dat de schipperskinderen een schippersschool in plaats van een school voor gewoon lager onderwijs bezoeken. Aanvankelijk onderge bracht in hulpgebouwen, besloot het bestuur, daarin eenparig gesteund door de ledenverga- I dering, voor het schippersonderwijs een nieuw 1 gebouw te stichten. Dit is geheel gesshied op I er is. 80 p. p. Drij rein' dat: Ac met clan opl Gj kut nie gel is j te4 sti Roomboter Uitgew. Margarine prima Saneila p. p. De Ver. voor Chr. Schoolonderwijs alhier heeft gisteren in ’t Geb. v. Chr. Belangen offi cieel geopend haar derde bijz. lagere school nl. de Koningin Wilhelminaschool aan de Frëderik Hendrikstraat 39 en de Chr. Schippersschool aan de Johan Willem Frisostraat 59. O. a. waren aanwezig de burgemeester dezer gemeente en wethouder Blok, wethouder Atsma van Wymbritseradeel, prof. Gerbrandy, eere- voorzitter der Chr. Schoolvereen. alhier, de h.h. De Haas, Koopmans en Schuil van de plaatse lijke commissie van toezicht, dr. Honders, ds. Dethmers, ds. Visser, de heer G. de Jong, di recteur van het Onderwijsfonds voor de binnen vaart, de heer Wijtzes, inspecteur van het Chr. Nationaal Onderwijs, de heer Reinalda, architect der scholen, enz. De heer H. M. Martens deelt mede dat de heer F. Boeijenga, de voorzitter, wegens ziekte en de vice-voorz., de heer Deenik, wegens uit stedigheid, afwezig zijn, zoodat hij als secretaris deze bijeenkomst zal leiden. Spr. leest alsnu psalm 103 en gaat voor in gebed, waarna hij de volgende rede uitspreekt: geweest, dat het er op geleek, dat de school zou moeten worden opgeheven. Wanneer ech ter de nood op het hoogst was bleek ook steeds weer de redding nabij. Hij verwekte ook mannen als Groen van Prinsterer, Kuyper en De Savornln Lohman, die streden voor het recht van hen, die meenden hun kinderen te moeten laten onderwazen in de christelijke leer. In 1848 was na veel strijd In de grond wet het recht op vrijheid van onderwijs vast gelegd. Erkend werd het recht der ouders om naar hunne overtuiging, het aan hun kin deren te geven onderwijs in te richten. Eerst in 1889 werd echter onder het minlsterie- Mackay de subsldieeerlng van bijzondere scholen door het rflk mogelijk gemaakt. Ook in Sneek heeft men dus ruim 30 jaren lang geheel op eigen kosten liet christelijk onder wijs moeten verzorgen. Met waardeerlng en dankbaarheid denken wü, jongeren, aan onze Vaderen, die met liefde voor de zaak des Hee ren hun tfld en geld hebben gegeven. In het büzonder noemen wij hier het onderwüzend personeel, dat wel steeds de grootste offers voor zün beginsel heeft gebracht. Hun open bare collega’s Immers verdienden een veel hooger salaris dan zü zelf. Bü de aanschaffing der leer- en hulpmiddelen moesten zü steeds de uiterste soberheid betrachten. Ook de ge bouwen lieten dikwüls veel te wenschen over. Eerst na de inwerkingtreding der wet-De Vis ser van 1920 immers wordt er door de over heid voor de stichting der gebouwen gezorgd eu een vergoeding gegeven voor de exploita tiekosten. Voordien moesten de voorstanders van het büzonder onderwüs in hoofdzaak zelve zorgen voor de lokaliteiten en geheel voor de leer- en hulpmiddelen, voor de volledige mate- rieele exploitatie van het onderwüs. Daaren boven dienden zü nog mede te betalen aan ae kosten van het openbaar onderwüs. Thans is ons, voorstanders van de scholen met den Bü- bel, recht gedaan, al hebben wü ook nu nog wel enkele wenschen dienaangaande. Waarom wij aan dit alles herinneren Niet om de strijdbül weer op te vatten, al zal men ons steeds gereed vinden tot verdediging wanneer men aan de eenmaal na moeizamen strijd ver kregen rechten zal willen tornen, maar om tweeërlei herinnering levendig te houden. In de eerste plaats de herinnering aan den ze gen Gods ,die onder den druk zoo rü'k werd ervaren. In de tweede plaats de herinnering aan de geloofsdaden van hen, die In het har nas zijn gestorven. Deze herinneringen dienen ons te bemoedigen, wanneer ook wü in onze daken aan den politieken hemel enkele qon- kere wolken zien opkomen welke het licht, dat het christelük onderwijs verspreidt, willen verduisteren. Gedurende eene lange reeks van jaren ging er van onze Vereeniging slechts één school met den bübel uit, aanvankelük enkel voor ge- voor het gewoon lager onderwüs als voor het uitgebreid lager onderwijs. Nog later werd deze school gesplitst in twee scholen voor ge woon lager onderwüs en een school voor ge woon met uitgebreid lager onderwüs. Dit ge schiedde in 1917. Van 1862 tot 1917, 55 jaren lang dus, hadden wü slechts een school. Droeg de eerste school aanvankelük naam „Eben Haëzer”, later dien van „Jan van Nassau”, de u. 1. o. inrichting kreeg den naam van „Rehoboth”, waarmede men uitdrukking heeft willen geven aan zijn dankbaarheid voor den groei van het christelük onderwüs, welke men ook In Sneek tot zün blijdschap mocht c«nstateeren. De reorganisatie van 1917 was noodig wegens de uitbreiding van het aantal leerlingen. De tweede school voor gewoon lager onderwüs werd aanvankelük in hulplokalen aan den Leeuwarderstraatweg ge opend. Al spoedig kon zü worden onderge bracht in een nieuw gebouw aan de Bloem- Btraat. Zü kreeg den naam van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 4