1 Het bittere erfdeel Nieuwstijdingen. FEUILLETON. Zaterdag 13 Juni 1931 Dit No. bestaat uit 3 blatlen. bij No. 74 Eerste blad 47 e Jaargang Uitgave KIEZEBRINK Co. Officieel gedeelte. t VERKIEZING LEDEN VAN DE RAAD VAN SNEEK. s IIEUWE SNEEKER COURANT 3ÜO nu We noteeren nog dat tot nog toe voor de van dien door I Uit het Engelsch vertaald door A. E. C. VUERHARD—BERKHOUT. „Dat is ie,” zei Billy van harte. „Als hij er maar met mogelijkheid kans toe ziet om haar leven te vergallen of haar in alles wat ze graag doet tegen te werken, doet hij het. En ze is werkelijk zoo’n bovenste beste. Je „Misschien wel van middag,” antwoordde hij. „Als Mim weg is geweest, komt Carol of het manier door MARGARET PEDLER. De Voorzitter van het Hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de Raad der gemeente SNEEK, brengt ter algemeene kennis dat de openbare zitting bedoeld in artikel 92 der Kieswet, waarin zal worden vastgesteld het aantal stemmen op elke lijst tevens, op elke candidaat uitgebracht bij de op 15 Juni 1931 plaats hebbende stemming, zal worden gehou den op Woensdag 17 Juni 1931, des voormid- dags 10 uur in het Gerechtsgebouw aan de Marktstraat. Het Hoofdstembureau, optredende als Cen- traal-stembureau, stelt in deze zitting de uitslag der bovenbedoelde verkiezing vast. De Voorzitter van het als Centraal-stembureau optredend Hoofdstembureau, maakt overeen komstig art. 107 der Kieswet in deze zitting, de uitslag der verkiezing bekend. SNEEK, 12 Juni 1931. dat het eenige goede acht en blijft achten, dat voor uitbreiding van gas- en waterleidingbedrijf totaal f 30.554.47. Het algemeen reservefonds, dat nd storting van een deel der bedrijfswinsten over 1930, totaal f 143.854.17'/2 bedraagt, laat nog niet toe dat men deze f 72.830 er zonder meer aan onttrekt. Daarom stellen B. en W. voor uit het fonds dit bedrag wel als bijdrage voor de kapitaaldienst te onttrekken, doch het weer ver deeld over een aantal jaren ten laste van de ge wone dienst in het fonds terug te storten. De 1 zoo het karakter van een wijzer. Ds. Dethmers richtte woorden van dank tot alle sprekers en wees nog op de beteekenis der a.-r.-leden van onze raad, mannen die met eere hun plaats in de'raad hebben vervuld, we moeten niet alleen een rechtsche raad hebben, maar ook een met mannen die er met eere zit ten; het is een groot voorrecht dat zulke man nen hun gaven willen geven, broeder Dokkum, die ondanks zijn gezondheidstoestand, zich aan zijn taak blijft geven, broeder Blok zoo vergrijsd in de dienst, die toch nog kracht en lust heeft die arbeid te doen en broeder Boeijenga, uit nemend raadslid, die het woord machtig is en de tegenstander zoo staat. Ds. Veldkamp sloot met dankzegging. GEMEENTEBEGROOTING 1930. B. en W. stellen den raad voor uit de gewone ontvangsten van 1930 te bestrijden: de kosten van het plaatsen van een carillon in de St. Mar tinitoren ad f3194.51, de kosten der feestelijke opening van de nieuwe veemarkt f3789.29 en de kosten aanleg woonwagenkamp f3330.71 en nog een kleine uitgave; totaal f 10.393.51. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal, naar uit de toelichting blijkt, de gewone dienst over 1930 geen saldo van beteekenis meer opleveren. Uit deze omstandigheid behoeven, schrijven B. en W., voor volgende dienstjaren geen moeilijkhe den voort te vloeien, aangezien te beginnen met 1931 het beginsel van financieel beleid is toege past om de begrooting zonder eenig saldo- te openen. In tegenstelling met zijn verklaringen voor de rechtbank gaf verdachte thans toe een stoot te hebben toegediend, terwijl hij een geopend mes in de hand bad. Hij was op een ruzie toegeloopen en *oesi iemand zijn arm wilde tegenhouden, had hij in den wilde-weg gestoken. Doel om iemand te treffen had hij niet. Het mes had bij slechts geopend om een sigaar door te snijden, die hij gebroken in zijn zak had. Volgens een broeder van den verslagene, die in een woordenwisseling met ver dachte was geraakt, had deze hem met een mes gedreigd, waarop deze getuige was weggeloopen. Zijn broer zag hij niet eerder dan toen hij doodelijk gewond op een bleek lag. De advocaat-generaal eischte, met ver nietiging van het vonnis der rechtbank op formeele gronden, eveneens vijftien jaar gevangenisstraf. 1228, V. B. 455, IA. R. 1330, S. D. A. P. 1938, Men heeft nu enkele cijfers ter vergelij king met de uitslag van Maat’dag a.s. Op de hoek Jousterkade en Klein- heersching, hoewel ze numeriek slechts 1/10 der bevolking vormden, kan ook van ons bij eendrachtige samenwerking, een kracht ten goede uitgaan ten bate van land en volk, Gode tot eer. Ds. Veldkamp zegt dat hij op ’t politieke pad zijn sporen nog moet verdienen, zoo die ooit verdiend worden. Voorts zijn hem de plaatselijke omstandigheden zoo zeer onbekend, dat hij zich wel bepalen moet tot enkele algemeenheden. Spr. begrijpt echter wel dat het hier gaat over de vraag of het bestuur zal georiënteerd zijn naar rechts of links, of wij zullen behouden een rechtsche of krijgen een linksche meerderheid en dan zeggen wijtot de laatste man en vrouw ons geworpen in deze strijd voor de rechtsche meerderheid. In het bijzonder nu er zooveel op het spel staat. Het gaat hier om duidelijke tegen stellingen: rechts tegen links. Hier in Friesland is men principieel, dus: of het een of het ander. In de moderne kunst komen de schrille kleuren meer en meer tot uiting, symbool der werkelijk heid van het leven; ook in de politiek immers komen de schrille kleuren meer en meer tot uiting, het gaat al meer tusschen de groote tegenstellingen: revolutie of evangelie, tusschen geest en beest, Christus en antichrist. Aan de zijde der revolutie staat de s.d.a.p en aan de andere zijde de a.-r. partij, die zich het helderst de normen van Gods woord heeft ingedacht. Op deze strijd tusschen Christus en antichrist geeft de Openbaring van Johannes een zoo juist en fel licht. Daar in hoofdstuk 9 wordt gewaagd van de uit den hemel gevallen ster, die de sleu telmacht van het rijk der duisternis krijgt, waar uit dan een sprinkhanenmacht zich over het land verspreidt. Deze verdervende machten gaan sys tematisch te werk onder leiding van Apolleion, de Verderver, het is de satan die in het laatst der dagen geweldig in macht zal toenemen en met zijn duivelen uit de afgrond geweldige in vloed zal krijgen. Dat zijn allerlei geestelijke invloeden, voor het oog schoon, in wezen ech ter door en door verderfelijk. Spr. ziet dergelijke invloeden in de wassende roode stroom van het revolutionaire beginsel en wel van de meest makke s.d.a.p.er tot de meest geprononceerde bolsjewiek toe. De s.d.a.p. ontkent natuurlijk dat zij verderft en zegt het heil der menschen op het oog te hebben, maar haar mooie idealen vormen slechts de mooie uiterlijke gedaante van een in wezen verdervend beginsel. Het bewijs levert Rusland, waar de kerken gesloten, de christenen vervolgd worden, en het revolutionnair beginsel vlak tegenover de religie staat; werd ook ih Arnhem geleverd waar de meest zedelooze vertooning door de Arbeiders, Sportbond op straat tentoongesteld werd, zoo blijkt de pest des afgronds! De s.-d. in ons land moge nog altijd haar verlokkende tooi dragen, die in Rusland heeft deze al lang afgelegd en vertoont zich in haar ware duivelsche gedaante. Er zit in het revolutionnaire een groeikracht van het fatsoenlijke naar het verderfelijke, zegt de Openbaring terecht. Stel dat wij hier een raad met in meerderheid goddeloozen hadden die in zijn regeering, hoe fatsoenlijke menschen overigens ook, met God en Zijn woord had afgedaan, dan zou dat heel erg zijn, want dat is de eerste stap, die gevolgd wordt door de tweede, nl. de stap op den weg der zondaren. De raad der goddeloozen vraagt bijv, niet meer naar heiliging van de Zondag en vraagt bij subsidies aan sportparken er niet naar tof de Zondagsheiliging daardoor ook in het ge drang komt, en het groeiend revolutionnaire eindigt met het zitten in het gestoelte der spot ters, gespot wordt met, gehandeld tegen alles wat God in zijn woord als norm beval. De re volutie begint niet met barricaden, maar in de raden en vergaderingen, dat onthoude men. Daarom als één man en één vrouw naar de stembus, omdat God ons te heilig, zijn Woord ons te heerlijk is, dat wij zouden toelaten dat de beginselen der revolutie in onze omgeving zouden in praktijk gebracht kunnen worden. Daarom zetten wij alle kleine verschillen man nelijk opzij en trekken eensgezind op. Eensge- Gevotiden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll'/2 en IZ’A uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 11 Juni 1931 streng ko alen, heerenrijwiel, een paar kousen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 11 Juni 1931 jongensjas, H. Bijlsma, Oppenhulzerweg 17; zakmes, P. Cnossen, le Badhuisbuurt 5muts, J. Kroes, Smidsbuurt 8. Loting voor den dienstplicht De minister van defensie heeft bepaald dat de in art. 10 der dienstplichtwet be doelde loting ter bepaling van den inge- geschrevene, die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmer king komt om tot gewoon dienstplichtige te worden bestemd, in het openbaar plaats heeft voor de lichting 1933 op Vrijdag 26 Juni a.s. des middags om 2 uur te ’s- öravenhage, in de Weeskamer, Binnenhof 8. De loting geschiedt uit een aantal ge nummerde biljetten, overeenkomende met het getal der personen, vermeld in het alpbabetisch register der gemeente Amster dam van de lichting 1928. Zware mishandeling. Voor het gerechtshof te Leeuwarden heeft terecht gestaan de 28 jarige D. T. uit Harkema-Opeinde, die 29 October 1930, tijdens de kermis te Drachten in het csfé van H. Jonker, J. v. d. Meulen met een mes in den buik had gestoken, tengevolge waarvan deze kort daarop was overleden. De rechtbank had virdachte veroordeeld een goede rijdster zal zijn”. „Ben je dat, Herrick?” vroeg Billy glim lachend. Haar oogen straalden opgewonden. „Ja nogal”, gaf ze toe. „Maar dat moet ook wel, als je nagaat dat ik mijn heele leven gereden heb”. „Goed, dan staat Flame tot je beschik king. We dachten er over om haar te ver- koopen, omdat Mim te zwaar voor haar is”. „Jaagt Mim dan ook?” vroeg Herrick. Gedurende den tijd dat ze samen in Parijs waren geweest, had ze vanzelf de gewoonte aangenomen om Billy’s liefkoozenden ver- kortingsnaam voor zijn moeder ook te ge bruiken Lady Bridget was, als alle be minnelijke menschen, iemand, bij wie forma liteiten geheel misplaatst schenen. „Jaagt Mim dan?” Hij knikte. „Ja, ze berijdt gewoonlijk die groote de staljongens gezadeld" wordt.” „En welk paard berijdt jij?” Verkiezingsvergadering a.-r. Kiesvereen. In de Zuiderkerk werd gisteravond deze ver gadering gehouden, waar o. a. ds. H. Veldkamp, van Kraiingscheveer, die binnenkort alhier be vestigd wordt, optrad. Er was veel publiek. Nadat Ds. Dethmers de vergadering had geopend en psalm 68 1 had doen zingen, las hij een gedeelte van Openbaring 9, waarna hij in gebed voorging en vervolgens deze bijeenkomst in ons politiek leven een unicum noemde, im mers dergelijke vergaderingen voor de gemeen teraadsverkiezingen hebben wij nog niet gehou den. Onze verkiezingscourant heeft op het ge wicht dezer verkiezingen echter reeds gewezen, het komt tenslotte hierop neer, dat de sociaal- democratie haar valsche beginselen in toepas sing wil brengen en wij hebben dat met kracht tegen te gaan, omdat die beginselen eenmaal toegepast, ons volkomen zullen teleurstellen. Doch niet alleen gaat onze strijd tegen de revo lutie, maar hij gaat ook vóór het evangelie, en juist daarom worden wij nooit conservatief, om dat wij door het evangelie ook reformatorisch willen werken; wij zijn geen contra-revolution- nairen maar goede anti-rêvolutionnairen. De heer Dokkum spreekt alsnu het eerst en wijdde o. a. eenige waardeerende woorden aan de arbeid der kiesvereeniging en haar hel pers. Spr. gevoelt de noodzakelijkheid van con tact tusschen gekozenen en kiezers, al verwerpt de a.-r. het mandat impératif, zoowel als het stelsel der vertrouwensmannen; de eenheid van beginsel schept de zedelijke band tusschen kie zer en gekozene en dat maakt noodig overleg tusschen beide. Spr. erkent gaarne dat de a.-r. raadsleden niet volmaakt hun taak waarnemen. Daar zijn trouwens allerlei beletselen. Veel van de zaken in de raad behandeld, zijn van mate- rieelen en technischen aard, liggen in de neutrale zóne en scheppen in de raadszaal een sfeer van nuchtere zakelijkheid. Dan is de numerieke klein heid van de a.-r. fractie een bezwaar; waar de burgemeester een liberaal is, de secretaris een voorman van de s.d.a.p, kunnen 3 a.-r. leden in een raad met 15 leden en een rechtsche frac tie van 8 leden vaak nog weinig bereiken. Al deze dingen vormen een gevaar voor verslap ping wanneer niet voortdurend het oog scherp weet te onderscheiden het principieele in de aan de orde komende vraagstukken en daarbij is overleg met onze kiezers van zeer groote beteekenis. Bij zulk een overleg is zelfs kritiek welkom, mits zij goed gebaseerd zij op ons pro gram. Gelijk onze vaderen de leiding hadden in de strijd tegen de hiërarchie en Spaansche over zien met oogen, die half verblind van angst. .-. rx f-"-"-<x..cxi>ivii z.v wtci uii uc oiaiicn lig 10 z.c ncuucii uai diicinaai zuigvuiuig net zij en ik denk, dat de juffrouw wel in het heldere zonlicht en slenterden door in hun testament vast gelegd, generaties lang schijnt iedereen het feit vergeten te hebben dat ik al meerderjarig ben.” Hij een familiaar en hartelijk Jem noemde. Hij scheen zoowat vijf en dertig jaar te zijn en een knap uiterlijk geschonken had, was er toch iets bijzonder aantrekkelijks in hem een karakteristieke latente kracht in den haviks neus, de vierkante kaken en iets even ka rakteristieks in de achtelooze manier wraar- op zijn tamelijk versleten kleeren van goe den snit om zijn los, lenig lichaam hi.ngen. Een buitenman, was Herricks eers te in druk, toen, met plotseling inzicht, kw am de tweede gedachte: een man voor één vrouw en wel voor de vrouw naast hem. Je zou niet hebben kunnen zeggen waardoor ze die I tweede onfeilbare ingeving kreeg, kwam door de bedaarde en zekere waarop hij Lady Mortimer hielp ha ar man- j tel uittrekken of dat het alleen d te oogen waren, die hun geheim niet konden bewaren en onbewust verrieden. Doch ze was er plot- ’seling heel zeker van, dat voor dezen man en deze vrouw, die samen naar Windycroft waren gekomen, de een alles voor de ander bi’toekende, alles wat waarde had in hun lev'en. Zelfs als ze nog getwijfeld had, zou die twijfel verjaagd zijn door de vage ver- legeiiReid, de bijna nerveuse haast waarmee Lady Mortimer, zoodra ze Lady Bridget om helsd had, een verklaring begon te geven. „Jem kwam toevallig na de lunch aan en toen da chten we, dat we u wel samen kon den gaa n verwelkomen, Mim,” zei ze, haar hoed afzettend. Het bleek wel, dat ze zich volkomen thuis voelde op Windycroft. „Ik hoop, dat we niet te gauw komen binnen vallen?” Ze was een buitengewoon mooie vrouw, tenger en met een soort van teere gratie, die maakte, dat ze er jonger uitzag dan haar dertig jaar. Matgoud haar, dat niet gebobd of geshingle d was, doch dicht om haar kleine hoofd geleg d het’ fijne gezichtje omlijstte, en toen de li jdelijke vroolijkheid van de be groeting uit haar blauw-grijze oogen ver- dwenen was, l’.eek haar gelaat nogal droevig en zeer aantrekkelijk. Verschrikte, angstige oogen, die het leven schenen te zien als de oogen van een kind, dat slecht behandeld wordt. „Te gauw?” h erhaalde Lady Bridget. „Na tuurlijk niet. Jij en Jem weten wel beter. Bo vendien heb ik een verrassing voor jullie.” Ze wendde zich tot Herrick, die, zich een beetje verlegen pp den achtergrond had te ruggetrokken terwijl de eerste begroetingen gewisseld werclen, en haar arm hartelijk door den haren stekend trok ze haar mee. „Ik heb een dochter uit Parijs meegebracht,” zei ze triomfant «lijk. hij ze anders had moeten hooren. De po litie stelt een onderzoek in. Bioscoopnieuws. De A m 1 c i 11 a-b 1 o s c o o p heeft twee hoofdnummers n.l. „Het Revuemeisje” een amusant stuk. „Zeven voetstappen naar Satan”, een zeer geheimzinnige, spannende film. In het voorprogramma o.a.een bezoek aan het Reuzengebergte. De Bioscoop bij de Waag geeft ter gelegenheid van het Fox jubileum 2 Movietone Schlagersde eerste is „Lach.... en Vergeet” (Happy Days) de revue operette met een heele serie sterrenals extra gaat „Vogelvrij”, met George O’Brien in zijn eerste Movietone schlager uit the far West. Er is ook weer een sprekend journaal. Ik verlang er naar om kennis met haar te zei Herrick eenvoudig. „Ik hoop, Er was iets verlangends'in zijn blik, toen dat het gauw gebeuren zal.” - i en „Een paar vossen, broers. Ze lijken spre- Herrick lachte even. „Hij is de vader van de „Barbara” die'altijd zoodra ze weer terug is aanzetten je in Parijs altijd ging opzoeken, is ’t niet?” dat wil zeggen, tenzij de oude Mortimer be- zei ze met een guitig lichtje in haar oogen/volen heeft dat ze iets anders moet doen.” „Ja, hij is Barbara’s vader.” En iets in Schijnbaar echter had de „oude Mortimer” de jongensachtige stem bij het uitspreken bij deze gelegenheid haar niet verboden uit van dien naam, een instinctmatige, onbe- te gaan de reden hiervan was, dat hij wuste klank van teederheid deed haar zich zelf naar Tanborough, de nabijzijnde staid, snel naar hem omwenden al de spot uit haar moest om een advocaat te spreken wa.nt oogen verdreven door sympathiek begrijpen. vroeg in den middag kwam Lady Mortimer „Is het dus ernst, Billy?” zei ze. j naar Windycroft. Ze was vergezeld „Ja als Mim en haar vader maar wil- een grooten, langen man met een scherp ge- den toegeven. Ze willen, dat we wachten tot teekend gezicht, die aan Herrick werd voor- ik vijf en twintig ben,” voegde hij er som- gesteld als Mr. Beresford, maar dien ieder- ber bij. „En hoe oud ben je nu?” „Een en twintig. Maar daar geen enkelehoewel de natuur hem alïes behalve" Rivington ooit zijn zoon toestaat om zijn erfdeel te aanvaarden voor hij vijf en twin- is zeker behoudend. Wij als a.-r. komen met geen beloften bij de kiezers, want als we dat deden zou het zeker op teleurstelling uitloopen. Want ook met de uitnemendste beginselen moeten we ons voor ons handelen toch voor onze God verootmoe digen en erkennen dat wat wij deden onvolko men en gebrekkig was. Spr. las vandaag nog in Habakuk 3, diens belijdenis van zonde en on gerechtigheid. Woorden in deze tijden van druk verstrekking krijgt zoo op hun plaats; hoe erkende hij dat al mocht rentelooze leening door het reservefonds, de wijnstok liegen en geen rund in de stallenWe> noteeren nog dat tot nog toe voor de zijn, hij zijn hope stelde op de Heere zijn God bouw van het slachthuis f 177.387.215 is uitge- en roemde in de God zijns Heils. geven, vor de nieuwe veemarkt f 196.884.696. Dat hebben wij in onze dagen noodig, niet De winst van het gasbedrijf bedroeg over 1930 het materieele voorop, maar de erkenning dat I f 28.716.32 (raiding f 12.800.755), van het water- wanneer God de Heere ons zijn hulpe onthoudt leidingbedrijf f24.984.446 (raming f 11.190.67), al ons werken ons niet baten zal. van het electriciteitsbedrijf f 9.473.02. Stellen we dit ook in de verkiezingsdagen i c t voorop. Zoek eerst het koninkrijk Gods en zijn Stemming gemeenteraad. Gerechtigheid! en geve de Heere onze God ons Nu a.s. Maandag de stemming voor de de kracht ook in de politieke strijd zijn naam gemeenteraad plaats heeft vermelden wij gioot te maken. ■hieronder even de cijfers in 1927 door de sneclaarnampn^0 r a spre? n°g een. w00rd partijen bij de raadsverkiezing verworven, speciaal namens de chi. sociale beweging en 1 Chr. vakbeweging In dat Jaar werden uitgebracht 6487 Men ziet ook nu weer hoe de SDAP ons «eldi8e stemmen. Kiesdeeler -432.5. De Wil lokken, men belooft ons veel, bijv, goede K- verwierven 764 st, de JC. H. 1113, tot vijftien jaar gevangenisstraf, verzorging van het lager onderwijs, maar als de V. B. 479, de V. D. 944, de A. R. 1315, wij dat van de S.D.A.P. moesten hebben was'S.D.A.P. 1706, Neutrale Partij 166. het Chr. onderwijs van de baan. Spr. weet wel) Bij de Statenverkiezingen in April 1931 ge- dat het Groningsch congres zich uitsprak voor I houden verwierven hier de R. K. 893 st., het bijzonder onderwijs. Maar Troelstra erken- C H 192R V R 45^ V D 799 de later dat dat maar was om de Chr. arbei-1 ders van de andere partijen af te lokken; dat is de bedoeling van de tegenwoordige beloften ook. De alles beheerschende vraag is: Wat is de mensch? Voor ons is hij een schepsel Gods, voor de soc. democraat niet, voor ons is zijn zand had gistermiddag ongeveer 2 uur een bestemming: een eeuwigheidsbestemming, voor botsing plaati tusschen een ijs-autc? van de de s.d.a.p. niet. En wij willen deze beginselen firma H. van der Meulen en de stoomtram toch belijden en stemmen dus a.-r. Dat doen wij uit de richting joure. De auto werd eenige het a0?stomefiï raeters “eegesleurd en geraakte bekneld het a.-r. stemcijfer zoo hoog mogehjk te maken.!.,, 6 Tot Maandagavond 5 uur blijve dus het sein ‘“S chen de locomotief en de brugleuning waaien: weest op Uw hoede. Zeker zijn wij hetHet voorste deel van de auto werd geheel niet met alles eens, wat in deze maatschappij ingedrukt, de brugleuning vernield, gebeurt, maar het gaat er om langs welke weg De beide inzittenden van de auto kregen wij/verbetering kunnen bereiken, ook voor de geen letsel. De autobestuurder beweerde sociale verhoudingen zij de Heere onze weg- dat de tram geen signalen had gegeven, daar -agettasg'ssr vischrechten. Je kunt de pastorie daar juist door het kreupelhout zien.” Hij wees naar het rosegele pleisterwerk van een laag, twee verdiepingen hoog huis dat door de boomen zichtbaar was. „Als ik daarheen ga om mo derne talen te repeteeren met den domineezult haar stellig aardig vinden, dat weet ik roei ik meestal naar den overkant. Hij iszeker. Mortlake Hall, waar ze wonen, is een nu uit. Overwerkt en toen heeft de gemeente mooi oud landgoed.” -hem zes weken vacantie gegeven. Fane is’ „Ik» zwarte daarginds, die juist door een van een erg geschikte baas,” voegde hij er bij. I maken, rip efo 1 i Mti crnti o rrorz o z-4 4- 7 f 1 -j_a i a die op het huis in de verte bleef rusten zind om onzen Koning Christus trouw te zijn, trekken wij op als de eenig ware democratische partij. Immers onze Koning is het die de ellen- digen regeert in zachtmoedigheid en die eens zeide tot hen die hongerden: geef hen te eten. Wij loopen niet met het klatergoud, wij tooien ons niet met mooie beloften, maar het hart van den Calvinist is even bewogen met het lot der lijdenden als dat van de s.d.a.p.-’er, meer nog, omdat zijn bewogenheid stamt niet van de aarde, maar van de hemel. A.-r. was Colijn, toen hij eerlijk harde maatregelen moest nemen om ons land te redden. Toen Jezus de schare zag, die hij wilde spijzigen, gaf hij niet in het wilde weg spijs, maar voor dat hij elk zijn deel gaf schiep hij orde. Door de zonde kwam hier wanorde in alle verhouding, nu moeten eerst de menschen weer tot de orde gevoerd, onder de tucht van Gods woord, dan komen vanzelf ieders belangen tot hun recht, dan is er brood voor ieder, als er eerst orde gekomen is naar Gods woord. Het gaat om Satan of Jezus, zul len wij eten van het klatergoud der revolutie of opheffen de banier vol van het onvervalschte goud van den Christus? Op verzoek van deze spreker werden eenige verzen gezongen van psalm 89. Alsnu spreekt de heer Blok, die gelooft dat, na wat gezegd is, men het zeker niet beter, wel minder zou kunnen maken. Spr. behoort door leeftijd en dienstjaren tot de behoudende partij, zooals zijn tegenstanders in het biljet hebben gezegd, en inderdaad wil spr. het goede behouden en het verkeerde bestrijden. Reeds (meer dan 50 jaar geleden werd spr. Voor verschillende buitengewone werken is lid van Patrimonium en nog altijd staat spr. op echter de kapitaaldienst 1930 belast met een het zelfde standpunt van dit verbond, omdat hijnog ongedekt bedrag van f 72,830.57, waaronder tof je twee of drie jaar ouder of jonger bent. onverschilligen trots in zijn stem. Inderdaad te kennen en hét is heel wat beter om jong aanbad hij eiken tak en steen van Windy- te trouwen dan met den verkeerden, zooals croft, maar hij had de typische mannelijkedie arme Carol Mortimer.” schuwheid om dat te bekennen. „Het meer j „Ja,” gaf Herrick toe, „dat geloof ik ook. is half van ons. Het land aan den overkant, Mim vertelde me over haar. Sir Francis moet behoort aan de pastorie, dus we deelen de leen vreeselijk mensch zijn.” idioot,” ging hij heftig voort, „dat gezeur „Mooi, hè?” zei Billy met een zekeren Barbara en ik zijn oud genoeg om onszelf aanbad hij eiken tak en steen van Windy-te trouwen dan met den verkeerden, zooals schuwheid om dat te bekennen. „Het meer I V, VV1 IVCllll 1 VL1 1UC UVC1 llCldl. deelen de leen vreeselijk mensch zijn.” 17. „Vroeger wel”, antwoordde Herrick. „Maar het is meer dan drie jaar geleden sedert ik paard heb gereden”. „Dat maakt geen verschil, juffrouw”, antwoordde Larkin gemoedelijk. „Als iemand eenmaal goed genoeg gereden heeft om achter de honden aan te gaan, vergeet ie dat nooit meer”. Hij wierp een goedkeu rende blik op Herricks jongensachtig, slank figuurtje. „Flame zou net iets voor de juf frouw zijn, mijnheer”, gooide hij een appel tje op. Deze keek peinzend. „Ja”, gaf hij lang- tanden' Vermaalde '“verinoédde* zT niet "dat om mant* rJ/i moffin Ir- Larkin, dat weet je”. „Wat heet, als ze achter de honden aan is, mijnheer, maar erg licht in den mond kend op elkaar dus hebben we ze Romulus en Remus genoemd. Daar zijn ze,” voegde Billy er bij, haar voorgaande naar een paar boxen aan den anderen kant van de deur, waaruit twee mooie bruine hoofden keken, precies gelijk, behalve dat een van hen een witte bles op het voorhoofd had. „Dat is Romulus die met die bles”, ging hij voort, een appel uit zijn zak halend en. in tweeën snijdend. „Dat is het eenige verschil tusschen die twee. Romulus is wat heeter gebakerd dan de andere.” En terwijl Herrick naar Romulus keek, die zijn halven appel tusschen zijn sterke witte zaam toe, „maar de merrie is "nogal" lastig, de dag zou'komen waarop* ze die bles zou n zien met oogen, die half verblind waren van angst. .ciiucvi IC aauvaciiucn vuui mj vijl cii twin- Eindelijk kwamen ze weer uit de stallen tig is ze hebben dat allemaal zorgvuldig het golvende park naar de oevers van het zilveren meer, dat ze had zien blinken, toen „vuwvii uai ai mwiucijang ucn. mj ze voor het eerst haar omgeving had opge- schopte kregelig een takje weg. „Het is zoo nomen van uit de ramen van haar slaap kamer. 1 I 2 5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1