Officieel orgaan der gemeente Sneek annex SNEEKER COURANT (74e J Dit No. bestaat uit 3 bladen. Uit onze Raadzaal. rgang) Zaterdag 20 Juni 1931 111^ Officieel gedeelte. NIEUWSTIJDINGEN. 76 Eerste blad No. Uitgave K1EZEBR1NK Co. 47e Jaargang de stad i 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting B. en W. bieden den raad de volgende voorstellen aan: fi= BESLUIT: BESLUIT: Aldus enz. Aldus, enz. SNEEK, 4 Juni 1931. Aan de Gemeenteraad. rei- SNEEK, 2 Juni 1931. Aan de Gemeenteraad. Het College, van Curatoren voornoemd, D. H. POSTHUMUS, Voorzitter. T. K. DORAMA, Secretaris. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 18 Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harlcb, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, roppingawier, Warns, Rauwerd - Controle op de oplaag toegestaan. Ongelukken. Woensdagmorgen reed de 18-jarige N No. 208. Aanbeveling van Curatoren van het gym nasium voor de benoeming van leeraren aan het gymnasium. No. 11 07.352.17(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorloopige vaststelling van de rekenin gen van het gas-, waterleiding- en electri- citeitsbedrijf over 1930. No. 1.851.11 B(l). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van de „Regelen betreffende de subsidieering van het bijzonder voor bereidend onderwijs”. Terzool Wyckel, a. over b. Geslaagd te Leeuwarden voor de cur sus tot opleiding voor bewaarschool-onder- wijzeressen Marie Bakker, Nelly de Graaf en Klaasje Hofman, allen alhier. van de rekeningen van de takken van dienst, ten aanzien van welke art. 252 der Gemeentewet is of zal worden toe gepast: het Centraal Bureau voor verificatie en financieele ad viezen der vereeniging van Nederlandsche gemeenten te 's Gravenhage. Aldus enz. Abbega, Oosthem, Langweer, Bozum Alle Advertentiën worden in beide bladen opgenomen. No-. 208. Nota van Burgemeester en Wethouders nopens het adres van J. Jedema, houdende verzoek hem op het hem door de Pensioen raad toegekende pensioen van gemeentewege een bijslag te geven van f65.per jaar. No. X 07.352.65(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanwijzing overeenkomstig art. 265 der Gemeentewet, van het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten als boekhoudkundige, belast met het deug delijk verklaren van de rekeningen van de takken van dienst ten aanzien van welke art. 252 der Gemeentewet is of zal worden toegepast. SNEEK, 16 Juni 1931. Aan de Gemeenteraad. Het bestuur van de vereeniging „Sneeker Montessori school” heeft aan ons de vraag voorgelegd, of de redactie van artikel 3, le lid, van de „Regelen betreffende de subsidieering van het bijzonder voorbereidend onderwijs” ook een beletsel vormt om aan genoemde vereeniging van gemeentewege subsidie te verleenen. Artikel 3, le lid, van deze verordening noemt nl. als eisch om voor het gemeen telijk subsidie in aanmerking te komen, dat het onderwijs ten minste twee achtereenvolgende leerjaren moet omvat ten. Daar bij de Montessori-methode als regel de verschil lende jaarklassen minder scherp zijn gescheiden en men hierbij daarom feitelijk niet van leerjaren kan spreken, zou de vereeniging „Sneeker Montessorischool”, indien meer genoemde bepaling letterlijk werd geïnterpreteerd, niet voor het ontvangen van subsidie in aanmerking komen. Dit is niet de bedoeling geweest bij het tot standkomen van de subsidieregeling. Opdat het buiten twijfel sta, dat ook aan een vereeniging, die het voorbereidend onderwijs vol gens de Montessori-methode wenscht te doen geven, het subsidie kan worden toegekend indien zij overigens aan de gestelde regelen voldoet, meenen wij dat de op dit punt bestaande regeling aangevuld moet worden, wat kan ge schieden, indien door U het volgende besluit wordt ge nomen: De Raad det gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 16 Juni 1931, no. 1.851.11 B(l); nabij zijn huis aan de van Zuylen van Nije- vcldstraat 32 te Wassenaar. Hij wilde om een stilstaanden auto heenrijden, teneinde den smallen weg daarachter te bereiken. Daarbij kwam hij in botsing met een juist passeerenden auto. Hij werd op slag gedood, no. 4892, Afd. V.H.M.O. d.d. 19 Mei 1931, betreffende af- Gratis kerseneten. Te Culemborg wordt ter bevordering van het vreemdelingenverkeer naar de kersen boomgaarden en omgeving aldaar door de V.V.V. met medewerking van de motorclub „De Betuwe” een amusementsrit uitgeschre ven. Aan deze rit kunnen motorrijders en automobilisten deelnemen en op een aange name wijze een Zondag (de juiste datum is nog niet vastgesteld) doorbrengen en gratis kersen eten. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen IU/2 en I2/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 18 Juni 1931: ledig beursje, houten vat. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 18 Juni 1931: gou den horloge,H. Hulshof, Parkbuurt 48; zilveren kettinkje met collier, B. Miedema, Singel 12; damesarmbandhorloge, J. Boer- sma, Bothniakade 33; beurs, ledig, A. Blauw, 3e Frittemahovenstraat 3; zak inh. kalfsvel, Hettinga, Korte Vreugde 3; al- paccabeursje, J. W. Reen Kerkgracht 12; rieten koffer, L. Canrinus, Balthusstreekje 9. GEBRUIK VAN WATER UIT GRACHTEN, VAARTEN, SLOOTEN OF VIJVERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen ter openbare kennis dat zij krachtens art. 4 van het Koninklijk Besluit van 23 Juni 1Ó25, Stbld. 262 (Alge meen Besluit Warenwet), het water aanwe zig in alle binnen de gemeente Sneek gele gen grachten, vaarten, slooten en vijvers, bij hun besluit van 9 Juni 1931, no. 21, on geschikt hebben verklaard voor de behan deling van geoogste, geplukte of gerooide groenten, vruchten, wortel- en knolgewas sen, welke ook rauw door de mensch kunnen worden gebruikt. Gebruik van dat water voor genoemd doel kan worden gestraft met ten hoogste f 2000.— boete of 6 maanden hechtenis. SNEEK, 12 Juni 1931. Een snoek en een paling aan één haak. De visscher Egbert van der Zandt te Giet hoorn had Zaterdagavond ’n aaldobber ge legd. Groot was zijn verbazing, toen hem Zondagmorgen bleek, dat er aan den haak niet alleen een paling van een half pond, maar tevens een snoek van zes pond zat. De paling zat door de kieuwen van den snoek, zoodat de eerste vangst klaarblijke lijk als aas voor de tweede dienst heeft ge daan. Wel een uiterst zeldzame vangst. Zwemwedstrijden te Sneek. Demonstraties van IJ-zwemmers en zwemsters. Zaterdag 27 Juni zullen de wedstrijden van de Kring Friesland, waaraan verschil lende zwem-kampioenschappen verbonden zijn, te Sneek in de zweminrichting gehou den worden. Den 18den Juli zullen een aan tal zwemmérs en zwemsters van het IJ te Amsterdam demonstraties geven. Hieraan zullen onderlinge zwem-wedstrijden der Zwem- en Poloclub Neptunus verbonden zijn. Op deze beide dagen zullen tegelijker tijd polowedstrijden gehouden worden. wijking algemeen leerplan gymnasia de gelegenheid heeft geopend door de daarbij verleende machtiging om het on derwijs aan het gymnasium in te richten met inachtneming van de in de brief van Curatoren aan Zijne Excellentie d.d. 16 Maart 1931, no. 1363, aangegeven afwijking, van welke brief U copie hierbij gelieve aan te treffen. Wij leggen hierbij aan U over de door de Commissie voor de gemeentebedrijven bij ons ingediende rekeningen van het gas-, waterleiding- en electriciteitsbedrijf over 1930. Ten aanzien van de aan U overgelegde bescheiden heb ben wij niets te onzer verantwoording te vermelden. Onder mededeeling, dat de rekeningen accoord zijn bevonden door den Directeur van het centraal bureau voor verificatie en financieele adviezen der vereeniging van iNederlandsche gemeenten, bieden wij U het volgend ont- werp-besluit ter vaststelling aan: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 2 Juni 1931, no. II 07.352.17(1); de „Regelen betreffende de subsidieering van het bijzonder voorbereidend onderwijs” aan te vullen in die zin, dat artikel 3, lid 1, wordt aangevuld met de woorden: tenzij een onderwijsmethode wordt toegepast, waarbij geen splitsing in leerjaren plaats vindt, in welk geval Burgemeester en Wethouders eischen kunnen stellen, waaraan het onderwijs zal hebben te voldoen”. SNEEK, 16 Juni 1931. Aan de Gemeenteraad. Ten einde een deskundige controle van de bedrijfs- rekeningen te verzekeren, is bij de jongste wijziging der Gemeentewet in art. 265 voorgeschreven, dat de rekeningen van de takken van dienst, ten aanzien van welke art. 252 dier wet is toegepast, voordat zij aan de raad worden aan geboden, moeten zijn deugdelijk verklaard door een buiten de tak van dienst staande boekhoudkundige, die door de raad wordt aangewezen. De takken van dienst, in art. 252 der wet bedoeld, zijn die, waarvan de geldmiddelen afge scheiden van de overige geldmiddelen der gemeente wor den beheerd en waarvoor een afzonderlijke begrooting en rekening wordt opgemaakt. Op het oogenblik is dit het geval met het gas-, waterleiding-, electriciteits-, nigings-, woning- en openbaar slachthuisbedrijf. Zooals U bekend zal zijn, wordt de boekhouding van deze bedrijven gecontroleerd door het Centraal bureau voor verificatie en financieele adviezen der vereeniging van Nederlandsche gemeenten. De controle omvat ook de be- drijfsrekeningen, zoodat in deze gemeente reeds een rege ling bestond als in ’t vervolg door art. 265 der Gemeente wet wordt geëischt. Wij stellen U voor, het bovenaangeduid Centraal bureau aan te wijzen als boekhoudkundige, belast met het deugde lijk verklaren der bedrijfsrekeningen. Bij het redigeeren van het ontwerp-besluit, dat wij U ter vaststelling aanbieden, is rekening gehouden met de moge lijkheid, dat het aantal takken van dienst ten aanzien van welke art. 252 wordt toegepast, zal worden uitgebreid. 1 De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 16 Juni 1931, no. X 07.352.65(1); BESLUIT: overeenkomstig art. 265 der Gemeentewet aan te wijzen als boekhoudkundige, belast met het deugdelijk verklaren Het College van Curatoren bij het gymnasium te Sneek heeft de eer ter voorziening in de op 1 September a.s. expireerende betrekkingen het navolgend voorstel te doen: lo. die van de heeren J. G. A. Weijers, Dr. G. B. R. de Graaff en H. Jongkind, leeraren respectievelijk in Oude Talen, Natuur- en Scheikunde en Lichamelijke Oefening in een vaste benoeming te continueeren en het minimum getal Laman per rijwiel uit de garage, gelegen V°°6 eeraren Vast te stellen °P respectievelijk 2o. die van Mr. G. J. Kloos, leeraar in Staathuishoud kunde, voor een tijdvak van zes jaren ingaande 1 Septem ber a.s. te continueeren, waartoe de Beschikking van Z. E. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid 1 Vrijdags te Fiommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Oauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, SNEEK, 16 Juni 1931. Aan de Gemeenteraad. Aan adressant, die de betrekking bekleedde van admi nistrateur der gemeentewoningen, werd met ingang van 1 Januari 1920 wegens opheffing van die functie, eervol ontslag verleend, met toekenning, overeenkomstig de amb tenaarsverordening van een wachtgeld. Dit wachtgeld, dat oorspronkelijk gelijk was aan het bedrag der wedde, ver bonden aan de betrekking, waaruit hem ontslag was ver leend (f200.werd na 3 jaren vastgesteld op van de jaarwedde en daalde nog 3 jaren later tot 2/3 van de jaarwedde (f 133.33). Daar de huurinning van een aantal gemeentewoningen, dat in de loop der jaren steeg tot ongeveer 30, in 1920 niet aan het bureau van gemeentewerken werd opgedragen, werd adressant belast met het ophalen van huur van deze woningen. Voor het verrichten van deze werkzaamheden ontving hij niet opnieuw een aanstelling. Hij genoot daar voor een vergoeding in de vorm van het hem toegekende wachtgeld, dat, zooals hierboven werd medegedeeld, de laatste jaren f 133.33 bedroeg. Dit bedrag kon worden aangemerkt als een redelijke belooning voor de sedert 1920 aanmerkelijk verminderde werkzaamheden. Op het tijdstip van inwerkingtreding der Pensioenwet 1922, S. 240, d. i. op 1 Juli 1922, was de pensioenspositie van adressant de volgende. De pensioensgrondslag als ad ministrateur der gemeentewoningen ad f200.bleef behouden (art. 33) en de tijd op wachtgeld door gebracht, was geldig vopr pensioen (art. 56). Onder de werking van deze bepalingen zou adressant der halve in zijn hoofdbetrekking en de bijbetrekking, waar uit hij met toekenning van wachtgeld was ontslagen, pen- sioensaanspraken hebben gehad naar een gezamenlijke grondslag van f 2500. In 1925 werden in de Pensioenwet 1922 echter ingrij pende veranderingen aangebracht. Eén van de wijzigingen betrof de zgn. wachtgelders. Deze vielen voortaan buiten de wet. Door het vervallen van art. 33, le lid, laatste vol zin, der wet, ging de pensioensgrondslag als administra teur der gemeentewoningen op 1 Juli 1925 verloren, terwijl de tijd, op wachtgeld doorgebracht, niet meer voor de berekening van het pensioen in aanmerking komt (art. 56, eerste lid D is vervallen). Deze laatste wijziging was in het onderhavige geval van geen invloed. Krachtens een overgangsmaatregel (art. LXXXIII) kon adressant, op de voet van art. 95 der Pensioenwet, voor zijn eventueel na te laten weduwe het recht op pensioen verzekeren door storting van een jaarlijksche premie van S1/? van de vroegere pensioensgrondslag. Van deze bevoegdheid heeft adressant gebruik gemaakt. De onder 4 in de bij het adres gevoegde toelichting gemaakte opmerking heeft hierop betrekking. Krachtens art. 54, 2e lid, der Pensioenwet 1922 wordt het pensioen berekend: a. naar de middelsom der pensioensgrondslagen over de laatste 3 jaren, of, indien dit voordeeliger is, b. naar het gemiddelde van de grondslagen over de laatste 10 jaren. Toen adressant met ingang van 1 October 1930 ge- pensionneerd werd als secretaris-boekhouder van het bur gerlijk armbestuur, was toepassing van de onder b bedoelde regeling voor hem het voordeeligst, daar in dat geval tot 1 Juli 1925 ook nog de pensioensgrondslag als administra teur der gemeentewoningen meetelde. Het gemiddelde over de laatste 10 jaren was f2390. Daar adressant op 1 October 1930 341/a dienstjaar had, werd eery pensioen toegekend van 341/s X 1% van 1 2390.(afgerond) f 1436. Hoewel adressant in het adres met toelichting hierop niet wijst, zij volledigheidshalve het volgende nog opge merkt. Het bestuur van een vakvereeniging, dat aan adres sant ten aanzien van de onderwerpelijke aangelegenheid inlichtingen verschafte, deelde hem mede, dat hij een hoo- ger pensioen zou hebben verkregen, wanneer voor hem art. 150 der Pensioenwet 1922 was toegepast. Dit artikel stelt als overgangsbepaling belanghebbenden in de gele genheid, bevestiging te vragen van de op 30 Juni 1922 voor hen geldende pensioensgrondslag. Voor adressant was dit dus f 2500.Doch en dit werd bij het geven van het bovenbedoeld advies uit het oog verloren in dit geval zal bij de toekenning van pensioen naar de bevestigde grondslag, moeten worden toegepast een vóór de in wer- voorloopig vast te stellen: de rekening van baten en lasten van het gasbedrijf 1930 met een voordeelig saldo van f28.716.32; de rekening van kapitaals-ontvangsten en -uitgaven van dat bedrijf over 1930 met een totaal van f 251.375.51 V2 in ontvang en uitgaaf; c. de balans van dat bedrijf per 31 December 1930 met een totaal van f 373.489.28/2 in debet en credit; II. voorloopig vast te stellen: a. de rekening van baten en lasten van het waterlei dingbedrijf over 1930 met een voordeelig saldo van f 24.984.44 b. de rekening van kapitaals-ontvangsten en -uitgaven van dat bedrijf over 1930 met een totaal van f 165.456.87/2 in ontvang en'uitgaaf; c. de balans van dat bedrijf per 31 December 1930 met een totaal van f284.172.59 in debet en credit; III. voorloopig vast te stellen: a. de rekening van baten en lasten van het electrici teitsbedrijf over 1930 met een voordeelig saldo van f 9.473.02X2; b. de rekening van kapitaals-ontvangsten en -uitgaven van dat bedrijf over 1930 met een totaal van f 74.377.05/2 in ontvang en uitgaaf; c. de balans van dat bedrijf per 31 December 1930 met een totaal van f 230.430.79 in debet en credit. 1. NIEUWE SNEEKER COURANT L. N.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1