Officieel orgaan der gemeente Sneek d annex SNEEKER COURANT (74e J Dit No. beslist uit 2 bladen- Nieuwstijdingen. 77 Eerste blad No. Officieel Gedeelte. H/ERCCNSÏUSTMf Uitgave KIEZEBRINKCo. Woensdag 24 Juni 1931 47e Jaargang MAAGP1LLEN s de stad f 2.50, naar .buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting i Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenbuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsutn, Harich, Hetnelutn, Bakhuizen, Nijetnirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg, roppingawier, Warns, Rauwerd - Contröle op de oplaag toegestaan. Terzool Wyckel, 3 SI -• mocht blijven, zooals zij steeds is geweest echt collegiaal, want al loopeu, aldus spre ker, de beginselen van ons allen nist ge lijk, nog nooit is dat een hinderpaal geweest, er is in onze vereeniglng plaats voor Ieder een en de belangen der leden worden al tijd op den voorgrond geplaatst. Nadat de heer J. v. d. Meer en diens echtgenoote geluk gewenscht waren met hun zilveren feest werd de agenda verder afgewerkt. De heer H. J. Volkers werd gekozen als afgevaardigde naar de jaarlijk- sche algemeene vergadering, die dit jaar plaats vindt te Oroningen op 7 en 8 Juli. Staande de vergadering gaf de heer Koop- mans zich nog als lid op. Na afloop der vergadering bleven de leden nog een poosje gezellig bij elkaar en 9 uur vertrok ieder weer naar zijn eigen woonplaats. Nachtelijke Zeilwedstrijd Sneek er Zeil Club. De Sneeker Zeilclub hield in de nacht van Zaterdag op Zondag jl. een nachtelijke zeilwedstrijd, die uitstekend geslaagd is. Een mooie donkere nacht, flinke deel name, alleen wat erg koud, zoodat de deel nemers zich extra dik moesten kleeden om de koude te trotseeren. De baan liep vanaf de start bij de Start- toren op het Kolmeersland door Sijbesloot, Goëngarijpster Poel, Heerezijl, Provinciale betonning, startlijn. Controleposten waren geplaatst in de Sijbesloot en bij de Prov. betonning. De uitslag was in de drie klassen als volgt le klasse. Motorbooten. Ie prijs „Nana” van H. J. Volkers, in 41 min. 50 sec. (berekende tijd 45.30). 2e prijs „Simja” van J. Bakker in 52.50 min. 3e prijs „De jonge Pieter” van P. Wie- ringa. 2e klasse Zeilschepen. le prijs „Waterzonnetje” van Joh. Zwart in 1 uur 35 min. (ber. tijd 1.35). 2e prijs „Hennie” van M. Hendriks. 3e prijs „Mignon”van Kingma. 3e klasse Zeilschepen. le prijs „Ski” van A. Ligthart. 2e prijs „Kikker” van J. Stoffer. 3e prijs Dirk” van P. Boomsma. Alle deelnemers wonen te Sneek. Na afloop van de wedstrijd om ruim half drie werden de prijzen met een toe passelijk woord door den voorzitter van de S.Z.C., den heer H. v. d. Zee, bij de Starttoren uitgereikt. Geslaagd voor onderwijzeres aan de kweekschool Mariënburg te ’s Hertogen- bosch mej. Guus T. M. Stockmann alhier. DIENSTPLICHT. g|A fd. F r[l e s 1 a n d Ned. Banket- bakjkers vereeniglng. Men schrijft ons: Donderdag 18 Juni vergaderde de Ned. Banketbakkers vereeniglng afd. Friesland in ’t café „onder de Linden”. Voorzitter de heer J. W. Deenik. Voor de vergadering begaven allen zich naar de bakkerij van den heer H. J. Volkers, waar een demonstratie plaats had van een nieuwe vinding op’t gebied van meel zeven. Het was een zeer practische vinding maar voor onze kleine bedrijven minder geschikt. Voor chocolade- en suikerwerkfabrieken, groote koekbakkerijen is het zeker een machine die het aanschaffen er van loont. Na weer in de vergaderzaal te zijn ge komen opende de voorzitter de vergade ring op de hem zoo eigen joviale manier, riep allen nogmaals het welkom toe, in ’t bijzonder de heer Koopmans, die als gast aanwezig was, en sprak de wensch uit dat deze gast zich hier in ons midden thuis zou gevoelen. Na het openingswoord vroeg de heer Janusch van Leeuwarden, die vice-voorzitter is der vereeniglng, het woord. De hr. Deenik zeide dat dit de gewoonte niet was, maar er zouden dan wel bijzondere redenen voor zijn. De heer Janusch begon met te zeggen dat hem de vereerende taak was opgedragen onze geachte voorzitter uit naam van bestuur en leden geluk te wenschen met het feit dat het juist 12'/2 jaar was geleden dat de heer Deenik de voorzittershamer had opgenomen en het bestuur had gedacht dat dit feit niet geheel onopgemerkt mocht voorbijgegaan, wat de voorzitter in zijn bescheidenheid zeker had gehoopt. Dat juist deze vergadering in Sneek gehouden wordt is aan dit feit niet geheel en al vreemd. Toen er een wolk dreigde, aldus de spreker, en U een anderen werkkring zocht, hebben wij gezegd: dat zal een verlies zijn voor de vereeniglng, maar gelukkig hebben wij U als voorzitter behouden en wij allen danken U van harte voor hetgeen U voor onze vereeniglng en onze afdeeling hebt gedaan, ook al hadt U zooveel drukte met Uw penningmeesterschap van de Ned. Sanketbakkersvereeniging. U hebt als ik mij niet vergis geen enkele keer in deze 121/a jaar °P de vergadering der afd. Friesland ontbroken. Mijnheer Deenik als klein aandenken bieden wij U hierbij een vulpen aan met inscriptie, de wensch uit sprekend dat U deze nog lang moogt hanteeren in ’t belang der vereeniglng. De heer Deenik dankte dan van harte voor de waardeerende woorden en het aan denken hem geschonken, spreker had liever gehad dat dit feit onopgemerkt was voor bijgegaan en bestuur en leden hadden hem zeer verrast, maar hij sprak de wensch uit dat de verhouding tusschen bestuur en leden Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs In T - Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid i V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Abbega, Oost hem, Deersum, Langweer, Bozum Alle Advertentiën worden in beide bladen opgenomen. I Avondvergadering. 's I Officieele ontvangst ten Stadhuize. stellen, *1 I a' I Tentoonstelling Huishoudschool Sneek. Gaarne vestigen wij nog even de aandacht op de tentoonstelling van werkstukken der leerlingen in de Huishoudschool te Sneek op Woensdag en Donderdag a.s., waarbij men tevens gelegenheid krijgt de meisjes practisch bezig te zien. nu tot een raamwerk vereenigd worden, een structuuropbouw der maat schappij door alle tijden mogelijk wordt. Bij een groote hoeveelheid materiaal demonstreerde spr. nu haar methode, welke na afloop tot belang wekkende besprekingen aanleiding gaf. Mr. Meijer bracht mevr. Prins een hartelijk woord van dank voor de zeer bijzondere och tend welke zij de aanwezigen had geboden, en waarin zij liet zien hoe belangrijk werk ook op dit gebied is te verrichten. Met een woord van dank voor de hartelijke ontvangst aan de afd. Sneek sloot spr. de bij eenkomst. Met motorbooten maakten de gasten middags een tocht in onze omgeving. Wilt gij U weer frisch en opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos heid, gebruik dan Foster’s Maagpilllen. 0.65 per flacon. Ned. Montessori-vereeniging. De Ned. Montessori-ver._ ving hier Zaterdag haar algemeene vergadering aan. De voorzitter der afd. Sneek, dr. Klein, riep de afgevaardigden en het hoofdbestuur een hartelijk welkom toe. Spr. is verheugd dat Sneek een mijlpaal is ge worden op de weg der Montessori-gedachte, een triomfweg, ondanks moeilijkheden, een eerbied waardige weg ook omdat de ontplooiing der kinderpsyche tot ongekende bloei het doel van dit onderwijs is. In het bijzonder heet spr. wel kom de dames PrinsWerker en Adelaar, die op het gebied van een der belangrijkste cultuur- vraagstukken, de omzetting van de klassikale school in de Montessorischool, pioniersarbeid verrichten. Waarom juist in ons land deze pio niersarbeid? Spr. zoekt de reden daarvoor in het feit dat wij hier aan de spits staan op het ge bied van de behandeling van babies en kleuters. We hebben hier bijna het laagste sterftecijfer voor zuigelingen, we beschikken over uitstekend georganiseerde vacantiekolonies, we hebben een voortreffelijke t.b.c.-bestrijding; het spreekt dat als onze kleuterscholen door een zoo door en door gezond jong geslacht bezocht worden dit minder geschikt is voor de gebondenheid eener klasse, zoodat de ouders er gemakkelijk toe ge bracht kunnen worden de nieuwe paedologische denkbeelden toe te passen. Spr. wijst er op dat het dagelijksch bestuur der ver. op uitnemende wijze er in is geslaagd de sterke groei van het Montessori-onderwijs te organiseereen. Vrij heidszin, zucht naar zelftandigheid,, zit de Frie zen in het bloed. Daarom verwacht spr. hier in deze provincie, waar Sneek de pionier op Mon- tessorigebied is, een vruchtbare bodem voor de denkbeelden der dottoressa. Welkom, gij allen hier in Friesland, de bakermat van zoovele voor treffelijke krachten op onderwijsgebied. Hierna werd met de behandeling der agenda aangevangen. Aan het jaarverslag van de secretaresse mevr. G. v. d. ValkDrees is ontleend, dat 1930 een gunstig jaar was voor de ver. Het aantal leden vermeerderde van 860 tot 930, het aantal afdee- lingen bedraagt 15. De groei van het Montes sori-onderwijs liet dit jaar niets te wenschen ovet, evenmin als de erkenning door autoriteiten. In Amsterdam, Bussum, Haarlem, Utrecht, Bloe- mendaal, Rotterdam, Breda, Den Bosch kwamen nieuwe Montessori-scholen tot stand of werden nieuwe gebouwen daarvoor toegezegd, de op richting van het Montessori-lyceum te Amster dam zij afzonderlijk vermeld. Met uitschakeling van de Haagsche openbare zgn. „Montessorischolen” waren bij het onder wijs in Nederland ingeschreven op 1 Januari ’31: 3536 leerlingen bij het voorber. onderwijs (v. j. 2906), 1663 bij het L. O. (1464). Het tekort aan leerkrachten voor dit onderwijs baart het hoofdbestuur groote zorg nu het Mon tessori-onderwijs zoo snel groeit. De oplossing van dit probleem ligt vermoedelijk niet in het verkorten van de tijd der opleiding, maar meer in het financieel mogelijk maken van het volgen van een cursus voor veelbelovende belangstel lenden. Nog vermeldde het verslag dat bij de deel neming der ver. aan het 2e Nederlandsch paeda- gogisch congres te Den Haag o. a. een bezoek werd gebracht aan een der Haagsche „Montes sori” lagere scholen; maar dit bezoek liep op een teleurstelling uit; zelfs oningewijden ontdek ten dadelijk dat deze school al heel weinig ge leek op een echte Montessori-school. Hoe de resultaten ook mochten .zijn en welke gunstige indruk de inrichting der school ook maakte, van een Montessori-school was hier geen sprake. Naar aanleiding hiervan besloot het hoofdbestuur op de lijst der Montessori-scholen in het vervolg de bestaande Haagsche openbare Montessori scholen niet meer te vermelden. De rekening 1930 van den penningmeester, den heer W. Wolfers, vermeldt aan ontvangsten f7363.97, aan uitgaven f8435.04*/2, tekort f 1071.07^2. De begrooting 1932 sloot in ont vangst en uitgaaf met f4070. De opleidingscursus te Utrecht telt 15 cur sisten. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar de oorzaken der geringe aanmelding van cursisten; o. a. werd er op gewezen dat de eischen aan een Montessori-leerkracht gesteld zwaarder zijn dan die aan gewone onderwijskrachten, maar daar tegenover kan een grootere arbeidsvreugde staan. De voorz. mr. Meijer zeide dat ook de wei nige bekendheid van dit onderwijs nog een rol schijnt te spelen, en vooral ht< financieele offer dat de opleiding vergt. Daarom zijn wel plannen geopperd, de dagcursus om te zetten in een avondcursus, maar het practisch onderricht komt dan in het gedrang. Eenige discussie vond plaats over het ingestelde toelatingsexamen voor de opleidingscursus, dat men niet Montessoriaansch achtte, doch dat ingevoerd moest in verband met de eischen, welke Amsterdam bij het be noemen van M.-leerkrachten stelt. Er werd besloten weder 30 der contribu tie ten behoeve der algemeene kas in te houden. Bij de bespreking van de redactie van het orgaan verklaarde Amsterdam zich beter vol daan over deze redactie dan het vorig jaar, zij ga in deze richting voort. Het aantal Hoofdbestuursleden werd weder vast gesteld op 19, waarvan 14 afdeelings-afge- vaardigden en 5 vrije leden. Tot voorzitter en secretaresse werden resp. herkozen mr. Meijer en mevrouw v. d. Valk en voorts tot hoofdbestuursleden mevr. Joosten, mevr. Adelaar, de h.h. prof. Ornstein, Muller en Taconis. Tot lid der financieele commissie werd ge kozen de heer Bakker. De voorzitter huldigde de secretaresse, me vrouw v. d. Valk, voor het vele en goede werk voor de ver. in het afgeloopen jaar verricht. Als plaats voor de volgende algemeene ver gadering werd aangewezen Bussum. Op voor stel van de afdeeling Bussum werden aan de studie-commissie ter bestudeering en rapport opgedragen de volgende vragen: 1. Wordt door de Montessori teekenmethode de fantasie van het kind geremd; 2. Welke plaats neemt de Montessori pae- dagogiek in de moderne psychologie in? 3. Bestaat er in de voorbereidende Montes sorischool gevaar voor oververmoeidheid en zot ja, hoe is dit te voorkomen. Bij de rondvraag werd nog gepleit voor het houden van lezingen over de Montessori-metho- de voor kweekelingen, voor radiolezingen en een Montessori-film. tessori-gedachte is ook een ernstige wenk aan Wenschen omtrent toewijzing aan bepaalde korpsen. De BURGEMEESTER van SNEEK ves tigt de aandacht van belanghebbenden op de aan het Stadhuis aangeplakte openbare kennisgeving betreffende de gelegenheid voor ingeschrevenen der lichting 1932 (dat zijn zij, geboren in 1912) tot het kenbaar maken van wenschen om bij een bepaald korps te worden ingedeeld. SNEEK, 23 Juni 1931. Fraude bij een verloting? Op last van den officier van justitie heeft de rijks- en gemeente-politie te Schoonhoven een onderzoek ingesteld naar de handelin gen van de commissieleden, die in den loop van 1930 verantwoordelijk zijn geweest voor een aldaar georganiseerde verloting ten bate van het marktwezen, welke verloting een groot fiasco is geworden, doordat zij te grootsch was opgezet. Het onderzoek heeft geleid tot een aan klacht tegen een van de commissieleden, den heer A. H. R., die voordeelen uit de verloting zou hebben getrokken, in strijd met de voor waarden waaronder de minister van justitie toestemming tot de verloting had gegeven. Vliegtuig in brand gevlogen. In de nabijheid van het vliegveld Hatfield, graafschap Hertford (Engeland), is het vliegtuig van de bekende Engelsche avia- trice O’Briën, die met een vriendin een vlucht maakte, brandend naar beneden ge stort. De beide dames vonden de dood in de vlammen. Ooggetuigen verklaren dat, na een slechte start, op ongeveer 30 M. een ontploffing heeft plaats gehad, waarna het vliegtuig op aarde viel. De hitte was zoo groot, dat men geen hulp.kon verleenen. Later zijn de lijken uit de overblijfselen van het vliegtuig geheel verkoold geborgen. De aviatrice O’Briën had reeds in 1928 bij een vliegongeval een been verloren. In de avondvergadering, waar o. a. aanwezig was de burgemeester en tal van figu ren uit de Sneeker onderwijswereld, sprak mr. Meijer een openingswoord. Spr. wenschte eerst een misverstand uit de weg te ruimen. De Mon tessorischool is geen standenschool, haar oprich ting kost geld en daarom moet aanvankelijk een vrij belangrijk schoolgeld geheven, doch kinde ren uit alle standen zijn welkom en het bestuur der voorber. school alhier zal gaarne trachten daarheen zooveel mogelijk te streven, omdat de Montessorischool het kind een heerlijke vreugde doet deelachtig worden en wat kan men de kin deren beter geven dan een schoone jeugd, een heerlijke intrede in het leven. Laat kritiek op ons streven niemand weerhouden kennis te ne men van ons werk en doel; tal van bekende persoonlijkheden kennen het en bevelen onze scholen gaarne aan, ook bv. vele Groninger pro fessoren, bv. prof. Buijtendijk, van orthodox protestantsche richting; wat de katholieken be treft, deze werken met kracht aan de verwezen lijking van dr. Montessori’s denkbeelden. Mevrouw JoostenGhotzen las daarna een redevoering voor van mevrouw dr. Montessori, waarin zij nog eens aantoont hoe het kind zich anders ontwikkelt dan de volwassene en de Montessori-methode voor die ontwikkeling de meest gunstige voorwaarden wil scheppen. Bij die ontwikkeling zie de oudere af van recht- streeksche bemoeiing met het doen van het kind, doch brenge binnen het bereik van het kind een omgeving, waarin het zich zelf kan ontwikkelen. In de Montessorischool poogt men het kind onafhankelijk te maken van de oudere. Alle abstracte begrippen krijgt het kind daar eerst in hanteerbare vorm in concrete dingen. Doch dan komt het oogenblik dat die dingen verbonden worden met een naam, bv. „groot” of „klein” en zoo worden dergelijke begrippen bij het kind een beleefd iets. Daarna krijgt het kind de gelegenheid voor het „inoefenen”, het herkennen en dan volgt de 3e periode, die van het zelf weten. De leermiddelen doen dus een beroep op de innerlijke activiteit van het kind en in dat leermiddel is tevens de controle op de fout neergelegd, wat het kind weer prikkelt zelf te trachten die fout te verbeteren. Veel van wat het kind in de Montessorischool zonder uitwendig doel doet, blijkt later te zijn een innerlijke voorbereiding voor een later doel. Het schoonmaken van een tafeltje bv., aanvan kelijk blijkbaar zonder direct doel gedaan, heeft het kind de technische vaardigheid bijgebracht om later als bij arbeidsverdeeling hem de taak toevalt iets schoon te maken, z’n sociale gezind heid ook met resultaat te uiten. De eisch dat het kind zich onafhankelijk van de oudere kan ontwikkelen, is de basis van de methode. Lichamelijke groei is het proces van het zich steeds verder onafhankelijk maken van de oudere, welnu dat is ook het doel van de Montessori-methode ten opzichte van de gees telijke groei, de hulp van de oudere is bij die methode slechts er op gericht het kind ook gees telijk steeds meer onafhankelijk te maken van de oudere. De spreekster lichtte de methode met tal van voorbeelden toe; een groote verzameling werk stukken van leerlingen van Montessori-scholen was ter verdere demonstratie aanwezig. Een zeer interessant debat met een aantal be langstellenden volgde, dat mr. Meijer besloot met een woord van dank aan spreekster en de baters. kende leerboekjes die geven, zij worden slechts geuueiu uuur een geueiameeru iiizicm m ecu uc- vaak geschiedde tegenover het jonge kind te-paald tijdperk. Op grond hiervan heeft spr. met stellen, bemoeizucht der ouders make plaats medewerking van de heer en mevr. dr. Romeijïi voor geduld tot gadeslaan. Wij die thans de j getracht een methode voor geschiedenis-onder- ZondagtnOrgen. methodeZondagmorgen was er een vergadering in in die zin vrijheid wil geven dat ’t alle gelegen- j ker een boeiend betoog hield over het geschie- heid heeft tot zuivere zelf ontplooiing. In een denis-onderwijs volgens de Montessori-methode. passende omgeving willen wij het kind daartoe Bij het geschiedenis-onderwijs bleek dat de kin- gelegenheid geven, de leidster, steeds gereed om deren zich in het geheel niet interesseerden voor te leiden, wacht, schijnbaar inactief af. De Mon-;de geschiedenis-overzichten, zooals enkele be- o- -aan kende leerboekjes die geven, zij worden slechts de ouders om zich voorzichtiger dan vroeger geboeid 'door een gedetailleerd inzicht in een be- wijde Friesche vlakten zagen, gevoelen hoe hetwijs op te bouwen, welke uitgaat van het be- Friesche volk moet voelen voor de vrijheid; ginsel dat bepaalde grondelementen in elk tijd vrij kan men niet zijn zonder onafhankelijk te perk gelijk zijn, door alle tijden heen heeft de zijn. Welnu, die onafhankelijkheid moet ook hetmensch zich gevoed, gekleed, heeft hij gewoond beginsel der opvoeding zijn. Met vreugde komenen heeft hij in verkeer met andere menschen wij hier naar het Noorden in de hoop hier rijke1 en volken gestaan. Deze grondelementen kun- velden voor de propaganda te vinden. nen m. f Moge gij, Dag. Best, der gemeente Sneek, de waardoor jonge school hier gadeslaan in vriendelijke zin. Uit dit Noorden zijn zooveel uitstekende onder wijskrachten voortgekomen dat spr. niet aarzelt te vertrouwen, dat ook thans het Noorden bij de vernieuwing onzer onderwijsmethoden een groote rol zal spelen. Met enkele vriendelijke woorden over Sneek en haar geschiedenis eindigde spr. Hierna werden ververschingen aangeboden. flIEUWE SNEEKER^DURINT pgang) Na beëindiging van deze vergadering had ten stadhuize een officieele ontvangst plaats, waar de burgemeester de gasten welkom heette. Spr. acht het steeds in het belang van deze gemeente als een ver. hier haar algemeene ver gadering houdt. In het bijzonder is spr. verheugd hier deze ver. te zien, welke tal van personen hier brengt, die Sneek nog niet kennen, op deze wijze krijgt onze stad meer bekendheid, ook daarom van harte welkom. Ieder die iets nieuws wil invoeren, ontmoet daarbij voor en tegenstanders, en ook gij hebt uw tegenstanders. Mogen de resultaten van Uwe onderwijsmethode aantoonen dat Uw te genstanders overdreven of zich vergist hebben. Spr. hoopt dat de gasten een aangename herin nering aan hun bezoek hier mogen meenemen. M r. M e ij e r zegt, dat^ toen dr. Klein, het nieuwe hoofdbestuurslid der ver. die zich reeds zoo nuttig heeft gemaakt, de ver. uitnoodigde hier de alg. vergadering te houden, die uitnoo- diging gretig is aangenomen, want we wisten dat in dit barre noorden bij uiterlijke kilheid toch een warme kern aanwezig kan zijn en ge loofden dat voor de vrije Fries het woord van dr. Montessori der welbegrepen vrijheid, niet tevergeefs is gesproken, een beginsel is dat voor hem bijzondere bekoring moet hebben. In der eeuwen loop heeft ook Sneek ruimschoots zijn deel aan strijd gehad vrijheidszin was daarbij het leidend beginsel, en dat is ook het beginsel geweest van dr. Montessori: de vrij heid die haar grenzen kent in de vrijheid van anderen. Wij weten dat wij nog aan veel kritiek blootstaan, maar wij genieten ook een groote mate van waardeering, en als de eene deskun dige ons onderwijs geschikt acht voor de be gaafden, ’n ander voor de achterlijken, dan zijn wij zoo, vrij daaruit af te leiden dat onze methode 1 Zondagmorgen was er een vergadering in geschikt is voor allen. Een methode die het kind Onder de Linden, waar mevr. J. J. Prins—Wer- in dip yin vriihpid wil rrpwpt, Hol- nik. u...-i.- denis-onderwijs volgens de Montessori-methode.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1