Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Nieuwstijdingen. Wo. 85. Eerste blad. UITGAVE: KIEZEBRINK 4 Co. Woensdag 22 Juli 1921. 47e Jaargang. Dit No. bestaat uit 2 bladen. f. kt I 1-0--: i L 3 t U 24.5 44,1 19.4 s e «i rt> FOSTERS 12,5 6,6 5,4 e «T- n >1 n> O n d it r. a ft t. ut d ru in in n- a? Sr UQ 8,1 7,0 4,3 .4 I -:l 5?' f L I t e r< sr t. r- Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting. Plaats Sneeker Zweminrichting. De electriclteitsvocralenlng van Nederland. n Landdag „Voor de Openbare School” te Grouw. f 93,329,000 f 65,353,000 f 27,976,000 Uit hoofdstuk IV halen wij aan 3- De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting bedroeg heden 17 Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Tot concierge van het gebouw, voor Chr. Belangen alhier is benoemd: die heer P. Schotanus, alhier. op- uw Hierop laten het Gemengd Koor en Apollo zich nogmaals hooren. De heer Durksz sprak een slotwoord. de den van Provinciale Keuringsdienst. Aan het verslag 1930 is ontleend In 1930 zijn weer enkele Koninklijke beslui ten ex artikel 14 en 15 van de Warenwet ver schenen, waarvan de belangrijkste zijn Het Kapokbeslult 1930, no. 65. Het Ansjovisbeslult 1930, no. 220. Het gewijzigde Consumptiefsbesluit ’30, no. 476. Laatstgenoemd Besluit, dat met Ingang van 1 Januari 1931 in werking Is getreden, heeft Amsterdam Rotterdam Den Haag it dl r- k! Het afscheid van wethouder Wibaut van de Raad van Amsterdam. In de laatste bijeenkomst van de „oude” Raad van Amsterdam, heeft de heer J. ter Haar Jr. op verzoek van bijna alle fracties, als oudste raadslid een afscheidswoord ge sproken aan het adres van de scheidende leden, waaronder ook de bekende wethou der, de heer Wibaut. Gij hebt aldus spr. tot den heer Wi baut het raadslidmaatschap gedurende 24 jaar vervuld op een wijze, boven alle lof verheven. De langste tijd waart gij wet houder, óók gedurende de moeilijke jaren van de mobilisatie. Het scheiden van uw post zal u zwaar vallen, maar de gedachte dat wij, uwe collega’s, bij alle verschil van inzicht en overtuiging, uw werk zoo zeer hebben gewaardeerd, moge u het heengaan ietwat vergemakkelijken. Daarom breng ik u, mijnheer Wibaut, na mens zeer velen dank voor al uw werk, voor al uw toewijding. Moge uw levensavond recht gelukkig z|jn. EUWE SNEEKER COURAh annex SNEEKER COURANT (74e Jaargang) Zich zelf doodgeschoten. Toen de wachtmeester P. Smit te Zwolle gisterochtend bezig was een re volver schoon te maken, ging het schot plotseling af, waardoor hij in het hoofd getroffen werd. Hij was op slag dood. De man was gehuwd en vader van een kind. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Totale netto-winst of 43 pct. van de uitgaven. Sommige bedrijven, met name de provin ciale, vertoonen een minder gunstig beeld dan die der groote steden, terwijl enkele zelfs financieel noodlijdend genoemd moe ten worden. Daartegenover staat; dat voor al de groote stedelijke bedrijven ver boven de gemiddelde bedrijfsresultaten uitgaan. Het volgende staatje geeft een inzicht in de exploitatie der drie grootste stedelijke bedrijven over 1929: In het kwartaaloverzicht der Amster- damsche Bank heeft dr. W. Lulofs, direc teur der Gemeente-Electriciteitswerken der gemeente Amsterdam, een beschouwing ge wijd aan de electriciteitsvoorziening van Nederland, waaraan wij het volgende ont- leenen: De electriciteitsproductie geschiedt in een 23-tal centralen van elk meer dan één half millioen kWh. jaarproductie, terwijl daarnaast nog een 26-tal kleinere centralen in werking zijn, welke laatste voor de al- gemeene productie van geen belang kun nen worden geacht, gezien dat deze teza men nog geen procent van de totaalproduc- tie hebben. Verwacht zou mogen worden, dat de gunstige resultaten met het streven naar productieconcentratie bereikt aanleiding zouden zijn tot ’t doen van verdere stappen in deze richting, n.l. het uitbreiden van het concentratie-idee waar het betreft het com- bineeren van de productie voor verschillen de afzetgebieden. Technisch wordt de mo gelijkheid hiertoe bevorderd door het zich steeds uitbreidende net van zeer hooge spanning van 50.000 Volt en hooger, waar door groote electrische vermogens kunnen worden vervoerd. Als tweede omstandig heid, welke op de concentratie van pro ductie een gunstigen invloed oefent, is te noemen het besluit van de Nederlandsche Spoorwegen om ten behoeve van de electri- ficatie van hun lijnen geen eigen centralen te stichten, doch den voor de electrificatie benoodigden stroom geheel te betrekken van de grootere reeds bestaande centralen. Toch zien wij, aldus schr., een terughou dende tendenz bij het tot stand brengen van dergelijke productiecombinaties met het gevolg, dat wjj hier in Nederland in dit opzicht in min of meer belangrijke mate achter zijn geraakt bij wat in andere ons omringende landen reeds tot stand is ge bracht. Wat de financieele positie be treft, mag, als geheel genomen, de toe stand zeer gunstig worden genoemd. Zoo geeft de exploitatie van de electriciteits voorziening van ons land in haar geheel over 1929 het volgende beeld: Totale ontvangsten Totale uitgaven, waarin op genomen rente en afschrijving op geregelde tijden, en neem zoo noodig '(avondi eca Forter'i Maag pil. De ontlasting geschiedt dan volkomen normaal «n zonder krampen. 0j65 ptr jioena. gen in vele gevallen niet voldoende groot, om ’t opmaken van een proces-verbaal te moti- veeren. Het aantal monsters dat onderzocht werd is in de laatste jaren steeds gestegen en in 1931 zelfs met 8034 vooruitgegaan, hoofdzakelijk als gevolg van de verscherping van het toe zicht op de industrie melk. In hoofdstuk H, melk en melkproducten, wordt o.a. gezegd dat in samenwerking met de betrokken zuivelorganisaties de contröle op de verbetering der melkwinning krachtig doorgevoerd is en tot niet onbevredigende re sultaten heeft geleid. Echter dient bij de zui velfabrieken naar uniformiteit in de te nemen maatregelen gestreefd. Uit de stalcontröle bleek dat geleidelik aan de wijze van melk- wlnning meerdere zorg wordt besteed, contröle op de gezondheidstoestand van veestapel is verscherpt door aanstelling een veearts. Over de melkwinning te Sneek volgens O.B. W.voorwaarden schrijft het verslag Evenals vorige jaren werd een intensieve contröle uitgeoefend op de chemische- en bac teriologische samenstelling der melk, alsmede op de wflze van winning en distributie daar van, gewonnen door de veehouders die op spe- iiiiiiiiiiiiiiii7 Alle Advertentiën worden In beide bladen opgenomen. x tot strekking aan de vele misstanden, die op dit gebied bestaan een einde te maken. De bereiding van deze waar geschiedt in zeer vele gevallen onder zeer primitieve omstandighe den in onvoldoend ingerichte bedrijven. In het belang, der volksgezondheid is toezicht nood zakelijk. Veel aandacht Is besteed aan de verbetering der melkwinning en distributie. Daartoe wer den zooveel mogelgk stalbezoeken gebracht en de inrichting van een groot aantal melkdistri- butiebedrjjven gecontroleerd. Het aantal typhusgevallen dat ter kennis van dezen dienst werd gebracht, was betrek kelijk gering, behoudens een vijj groot aantal gevallen in Sneek die in den zomer gedurende korten tijd werden geconstateerd, en bedroeg 10, verdeeld over de gemeenten Oostdongera- deel, Sneek, Weststellingwerf en Opsterland. Het aantal door de keurmeesters gebrachte controlebezoeken aan fabrieken, winkeliers, slagers, papverkoopers e.d. bedroeg 9967. Zij bezochten bovendien 4456 bakkerijen en in specteerden 2525 stallen en melkverkoopersbe- drijven. Het totaal aantal inspecties bedroeg derhalve 16948. Het aantal stalinspecties is te gering, met het oog op het groote aantal veehouders dat gecontroleerd moet worden. De dienst behoort daarom dan ook de beschikking te blijven houden over ten minste één stalcontroleur. Op het laboratorium werden onderzocht 30989 monsters, t.w. 27609 monsters melk en melkproduct., waar van 30,8% ondeugdelijk 1515 monsters brood en bakkerijproducten waarvan 20% ondeugde lijk 1339 monsters diverse waren waarvan 22,2% ondeugdelijk 329 monsters water 197 monsters ingezonden door overheidsinstellin gen, gecontroleerden en particulieren. Door de opsporingsambtenaren werden slechts 46 processen-verbaal opgemaakt, en wel wegens overtreding van het Melkbesluit 25, van het Broodbesluit 13, van het Wijnbesluit 2, van het Kaasbesluit 1, van de Keurings- verordening 5. Hoewel het aantal afgekeurde monsters be trekkelijk groot was, is slechts in een gering percentage der geconstateerde afwijkingen proces-verbaal opgemaakt. Als regel kon wor den volstaan met een schriftelijke of monde- Alcoholhoudende dranken. Als gevolg van de inwerkingtreding van het Wijnbesluit is de aandacht van den dienst in sterke mate gevestigd geweest op den handel in diverse wijnen en meer speciaal op de kwa liteit van Port, Madera, Sherry, Tokayer, Sa mos en Bergerac. Hierbij is gebleken dat tal van portwijnen in den handel waren gebracht die niet aan de gestelde eischen konden vol doen. Het alcoholgehalte was veelal aanzien lijk lager dan 16% procent, zijnde de minimum toelaatbare grens volgens dit K. B. Hetgeen over Port is opgemerkt geldt in ’t algemeen ook voor Madera. Sherry schijnt nog niet in belangrijke mate onder invloed der on eerlijke concurrentie te hebben geleden. Een groot gedeelte van het wijndrinkend publiek in deze provincie geeft aan sterk ge zoete wijnen de voorkeur en de wijnhandel, al thans een deel daarvan, voldoet aan deze smaak, door mooie etiketten met de best- klinkende aanduidingen te plakken op zoete wijnen van willekeurige herkomst. De hoeveel heid zeer zoete witte wijn die als Bergerac hier verkocht werd, schijnt al grooter te zijn dan de totale productie van deze wijnsoort. Ook de knoeierijen met Tokayer hadden een groote omvang genomen en tal van als zooda nig geëtiketteerde flesschen waren gevuld met een wijn, die zelfs niet eens van Hongarije af komstig was. Als voorloopig resultaat kan worden opge geven dat de kwaliteit van Port, Madera, Bergerac en Tokayer niet onbelangrijk ver beterd is. Heel veel z.g. Tokayer en Berge rac schijnt uit de handel verdwenen te zijn, omdat de werkelijke uit deze districten af komstige wijnsoorten niet aan de smaak van het publiek voldoen.- Uitgaven Inkomsten Netto winst (In millioenen guldens). 20.6 13,7 9,8 ciale voorwaarden land hebben gehuurd van de gemeente en hst Old Burger Weeshuis. In het algemeen was deze melk van goede kwaliteit en werden de gegeven voorschriften op voldoende wijze nagestreefd. Alhoewel het gestelde ideaal, n.1. colivrjje melk nog niet be reikt is, heeft de Sneeker bevolking toch reeds de beschikking over goede melk zonder dat een meer dan normale prijs in rekening wordt gebracht. Aan het slot van dit hoofdstuk schrift de directeur De chemische samenstelling der in dit district voor consumptie in den handel ge brachte melk laat in het algemeen weinig te wenschen over. Melkvervalsching door water- toevoeging komt zelden voor. Het vetgehalte is slechts bij uitzondering te laag. Het aantal monsters, dat met koemest in ernstige mate verontreinigd was, is voor deze groep tot een redelijk minimum terugge bracht, terwijl ook het percentage der mon sters, waarin uierontstekingsproducten gevon den werden, niet meer hoog behoeft te wor den genoemd. In totaal bedraagt het aantal vuile monsters plm. 7,1 procent, hetgeen in vergelijking met vorige jaren een niet onaan zienlijke daling beteekent. Ook het aantal on deugdelijke monsters karnemelk, ondermelk, pap, schaapmelk enz. is betrekkelijk gering. Grootere afwijkingen, d.w.z. ernstige verval- schingen kwamen practised niet voor. De kwaliteit der gepasteuriseerde melk liet echter nog al wat te wenschen over. Slecht gereinigde flesschen, vuile gummlringen, on voldoend verhitte melk werd nog te veel aan getroffen. Blijkbaar is de verkoop van gepas teuriseerde melk een loonend onderdeel van het bedrijf, althans het aantal verkoopers heeft zich nog uitgebreid. Deze nieuwe melk- verkoopers beschikken blijklLar nog niet over voldoende ervaring. Tot het treffen van straf maatregelen behoefde echter nog niet te wor den overgegaan. Hoofdstuk Hl gaat over de Bakkerij-con trole. In het algemeen wijzen de rapporten van de keurmeesters er op dat de zindeljjkheidstoe- stand der bakkerijen voldoende is en ook de inrichting in de meeste gevallen wel aan rede lijke eischen voldoet, al blijft hier en daar nog wel wat te wenschen over. Slaapgelegenheden in de winkels en op de meelzolders, worden nog te vaak aangetroffen. Minder bevredigend is het resultaat van het laboratorium-onderzoek der diverse brood soorten. Opvallend is het groot aantal monsters rog gebrood dat bemonsterd is en het groote per centage daarvan dat af gekeurd moest-Worden. Dit moet toegeschreven worden aan de eigen schappen der rogge die blijkbaar een groot wateropnemend vermogen had, in verband met het feit dat de bakker de samenstelling van z’n deeg niet kent, maar zoogenaamd op „stijfte” mengt. Deze „stijfte” is echter niet alleen afhankelijk van de verhouding water- meel (rogge) maar wordt mede bepaald door de physische eigenschappen van dat meel. Zoolang de bakker er niet toe overgaat de hoeveelheid der te gebruiken grondstoffen te wegen, resp. te meten, zal hij steeds gevaar loopen met de bepalingen van het Broodbesluit in botsing te komen. Slechts een behoorlijke bedrijfscontröle hetzij door hem zelf, hetzij met behulp van laboratoria ingesteld, kan dit voldoende voorkomen. Ook de samenstelling van het melkbrood liet nog veel te wenschen over. Ongeveer 17% der onderzochte melkbrooden bevatten nog te weinig melkbestanddeelen. Ook hier is slordig werken, verder het stre ven om zoo goedkoop mogelijk te produceeren, het opvolgen van de door enkele fabrikanten van melkbroodcrême gegeven adviezen, als mede het afroomen van melk, de oorzaak. In vele gevallen waren de afwijkingen gering, zoodat met het geven van een ernstige waar schuwing kon worden volstaan. Daar de in het Broodbesluit gestelde eischen, met betrekking tot de samenstelling van het melkbrood zeer matig genoemd kunnen worden, zal de bakker niet kunnen blijven rekenen op een soepele houding van den Keuringsdienst en zal in het vervolg ook bij kleinere afwijkingen geverbali seerd worden. Mede als gevolg van deze be vindingen, en ook omdat in het algemeen de wenschelijkheid van een behoorlijke bedrijfs- contröle werd ingezien, is den leden van den Frieschen Bakkersbond door een adviezen commissie uit dezen Bond aangeraden hunne producten te laten controleeren door het Sta tion voor Maalderij en Bakkerij te Wagenin- gen. Dit Station Is bereid tegen de zeer ma tige vergoeding van 12.50 per jaar de bak kers voldoende gelegenheid te geven het brood te laten onderzoeken. Nu deze mogelijkheid bestaat, zullen de ambtenaren van den Keuringsdienst hiermede rekening houden en eerder tot verbaliseeren overgaan, wanneer overtredingen worden ge constateerd in bedrijven die deze contröle niet toepassen. iEr waren daar Zondag' te Grou’w meer dan 2000 menschen. Bij de offi- cieele ontvangst sprak de burgemeester, waarna mr, dr. P. C. Andreae, de voor zitter van het comité, een woord van) dank voor de heusche ontvangst spreekt. Nog spraken hier de h.h. K. de Vries- en Terpstra. De landdag zelf werd geopend door den heer J. J. Durksz van Drachten. Daarna lieten zich hooren het harmo- niecorps „Apojlo”, directeur de heeij B. de Jong en het gemengd koor, di recteur de heer J. Gorter. Het glanspunt was de opvoering door de Sneeker tooneelclub van „Het visi oen van den vreemdeling”, welk open luchtspel de strijd tusschen openbaar en bijzonder onderwijs in beeld brengt. Als de 'strijd door de openbare school gewonnen is, komt de vreemdeling, die! in een visioen de toekomst zietblijde kinderen, opgroeiend in een sfeer die des kinds is. De heer KI. de Vries zegt dat in Grouw is het ideaal van Volksond.w., één school voor allen, verwezenlijkt is. Daarom heeft lin&e waarschuwing. Ook waren de afwflkin- men hier een taak, namelijk om als| voorbeeld te dienen van geheel Neder land. Voor dit voorbeeld is het hoofdbe stuur u ten zeerste dankbaar, doch te vens houdt uw houdingl pen eed van trouw in, aan de jeugd van Nederland.| Het gaat niet om de grootheid van de openbare school-en van Volksonder wijs, dat zijn maar middelen. Doch het gaat om het doel, de vrije ontwikke ling van het kind. Met vreugde constateert spr. dat de kerkvoogden van de Herv. gemeente te Grouw ook op deze dag de vlag op d oren hebben geplaatst. Wij zien daar een bewijs in, dat wij’ ook door then erkend worden als de groote nationale vereeniging. Hier klopt thans in Grouw het hart van Friesland. Blijft trouw aan Volksonderwijs, dat gij daardoor trouw blijft aan kinderen. Dit zij ons ideaal, besluit spr., één school, zonder verdeeldheid. De weleerw.. heer G. L. I. Stock mann, die de vorige week tot priester gewijd is, droeg Zondag in de R. K. kerk alhier voor de eerste maal zijn plechtige eerste H. Mis op. Nadat de familie van den jeugdigen priester vóór in de kerk had plaats genomen, werd de jonge neomyst, voorafgegaan door een twintigtal bruidjes, het geheel ge vulde kerkgebouw binnengeleid. Op het smaakvol verf-uerde hoogaltaar droeg Zijn Eerw., geassisteerd door de Welk eerw. Heeren Frater Bervoets te Hoorn als diaken, en Kapelaan Golbach alhier als sub-diaken, het Heilige misoffer op. De Hoogeerwaarde heer Deken, J. Van Galkom, die als presbyter as sisteerde, hield de feestpredicatie, waar in hij1 in gloed volle (bewoordingen de waardigheid va,n het Priesterschap en de vruchten van het Heilige misoffer, schetste. Onder leiding van den heer Fl. H. A. van Bergen werd door het jongens- en [mannenkoor ten gehoore gebracht de missa „Sancta Alphons” van Hubert, Cuypers, terwijl na de heilige mis het „Haec est Dies” van Van Schalk ge zongen werd. Met een plechtig Lof met „Te Deum” werd de plechtigheid be sloten. Tezamen De netto-winst bedraagt hier gemiddeld 79 van de uitgaven, terwijl de overige bedrijven, waarbij hoofdzakelijk de pro vinciale domineeren, tezamen hebben aan uitgaven f 40,702,000, aan inkomsten f 49,117,000, zoodat deze alle tezamen een winst hebben van f8,415,000, dus geza menlijk ongeveer de winst van Amsterdam alléén. De verklaring van dit verschil is voorna melijk gelegen in het feit, dat de provinci ale electriciteitsbedrijven op veel hoogere distributielasten zitten., terwijl het hoofde lijk verbruik aan electriciteit minder is dan bij de groote steden gebruikelijk. Toch is een geleidelijke vooruitgang bij deze dis- trictsvoorzieningsbedrijven merkbaar en zullen zij ook veelal door ontbreken van gasconcurrentie dit verschil op den duur wel inhalen. De moord op mevr. Adriani. Ds. J. L. Adriani heeft aan de rech ter van instructie te Leeuwarden be kend met het stellige voornemen naar Ameland gegaan te zijh om zijh vrouw van het leven te berooven. Er is dus voorbedachte rade. De dader is te Leeu- w? rden opgesloten. Zijn geestvermogens zullen worden onderzocht. Ongelukken. Zondagmiddag ongeveer half twee kwam de 19-jarige A. M. op een mo- torrijlwiel met groote snelheid uit de richting Amersfoort den. hoek om nabij den molen van iijn vader te Soest. De jeugdige motorrijder, die nog slechts eenige weken rijdt, ion den weg niet houden en kwam door de groote vaart men schatte de snelheid op 80 h -,90 K.M. links .op het rijwielpad terecht. Hij! reed daar een wielrijdster aan, die woinder boven wonder met den schrik vrij kwam. Haar rijwiel /werd echter vernield. De motorrijder vloog, onmiddellijk 'daarna, vlak voor de ouderlijke woning, tegen een aldaar staamden richtingwij zer. M. viel door den schok van den motor en brak ju.a. zijh rechterbeen^ Toen de ontboden geneesheer, dr. Dj., ter plaatse kwam, was de ongelukkige reeds overleden. De motor was geheel! vernield. Een der pas see rende wielrij ders waarschuwde de ^politie, die direct een onderzoek instelde. M. was de eenige zoon zijner ouders. Het ongeval trok zeer veel belangstel ling daar er juist drukke passage was op den straatweg. Crt. N. v. d. {D„ 3 J. .1 w 1 a

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1