der Gemeente Sneek Officieel Orgaan annex SNEEKER COURANT (74e Jaargang) I s 47e Jaargang Woensdag 29 Jnlï 19S1« No. 87 Eerste blad. UITGAVE: KIMBINK Co. Uit onze Raadzaal. Dit No. bestaat uit 2 bladen. Nieuwstijdingen De Kanaalplannen in Friesland. Nieuwstijdingen i i Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting. Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen. BESLUIT: moeite. Als de leerlingen de lagere school doorloopen hebben De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.5O, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Oewetensgetd. Bij den Inspecteur der directe be lastingen enz. te Sneek le afdeelingj werd ontvangen f426.57 gewetensgeld wegens vroeger te weinig betaalde be lastingen. ingenomen standpunt. Het gevolg daarvan was, dat de deskundigen, die door het verificatie-bureau met de con tröle werden belast, in alle gemeenten waar zij hun dien sten bewezen, als ambtenaar moesten worden aangesteld. Bij de behandeling van de wijziging der Gemeentewet, ■welke in dit jaar tot stand kwam, werd op deze onprak tische regeling gewezen. Het resultaat daarvan is geweest, dat de uitdrukking „ambtenaar” in art. 124 (nieuw) werd vervangen door „deskundige”. Zonder wijziging of vervanging van het bovenvermeld raadsbesluit van 1916 zal in deze gemeente echter niet van de tot nu toe gevolgde gedragslijn kunnen worden afge weken wijl dat besluit in aansluiting aan de .door de Gedeputeerde Staten gehuldigde opvatting uitdrukkelijk voorschrijft, dat de contrêle slechts mag geschieden door een door ons aan te wijzen ambtenaar. Daar de nieuwe redactie van art. 124 ruimte openlaat voor de opvatting, dat een deskundige slechts een natuurlijk persoon kan zijn, hebben wij ons er van vergewist, dat bij de Gedeputeerde Staten tegen een aanwijzing van het Cen traal Bureau voor verificatie en financieele adviezen als- zoodanig geen bezwaren bestaan. Het artikel spreekt van „een daartoe aangewezen des kundige” en laat derhalve in het midden door welk orgaan de Raad of Burgemeester en Wethouders de aan wijzing moet geschieden. Het komt ons voor dat het aan wijzen van een bepaald deskundige in Uw besluit zich wel met de bewoordingen en de strekking van het artikel ver draagt. Wij stellen U voor het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 6 Juli 1931, no. X 07.352.65(1); dier school geweest is. Als hier dan zoo’n adres inkomt, denkt spr.: wat hebben die menschen een drukte. Aan de scholen van r Arb eidsbemiddeling. Aan het jaarverslag 1930, van de Ge- meente-Arbeidsbeurs, ontleenen wij dat de economische depressie, zich gedu rende het verslag-jaar, meer dan voor heen, ook in Sneek deed gevóelen. Uitvoerig cijf ermateriaal demonstreert zulks duidelijk. De bemiddelingscijfers bewegen zich in stijgende lijn, mede doordat het ge bruik maken van de arbeidsbeurs alö bemiddelingsinstituut, voor de gemeen tebedrijven en -werken, vastgelegd is in een coll, arbeidsovereenkomst, afge sloten met de vier landelijke organisa ties van transport-arbeiders. Deze vrijwillig op zich genomen ver plichting zegt het verslag voldoet beide partijen uitnemend. Voor belanghebbenden is ten kantore der Arbeidsbeurs een verslag verkrijg baar. Reeds eenige dagen broeide het hooi van den veehouder S.. te Offinga wier. Men hield een oog in ’t zeil en alle voorzorgsmaatregelen waren genomen. Zaterdagmorgen echter vertrouwde men het niet langer en werd de brandweer gewaarschuwd. De motorbrandspuit van Wijmbritseradeel werd gealarmeerd en Burgemeester Martens en andere poli- tie-autoriteiten verschenen op de plaats des onheils. Men heeft het hooi, voor zoover er broei in zat uit de schuur verwijderd. Dat het hoogst noodzakelijk was mag blijken uit het feit, dat toen nauwelijks het hooi op de wagens bui ten kwam het in brand vloog. Hoewel de brandweer de motorspuit in gereed heid had gebracht behoefde men geenl Zaterdagmiddag is een leege autobus van de dienst Rauwerd nabij Scharnegoutum tegen een boom ge botst. De bestuurder bleef ongedeerd. De auto werd evenals de boom zw’aar beschadigd. Elders in dit nummer nemen wij ten gerieve onzer lezers in het gedeelte van de Zuidwesthoek, waar de Sneeker Cou rant alleen Dinsdags .verschijnt, nog eens op het artikel in ons vorig num mer gewijd aan bovengenoemde plan nen. Hier willen wij onze Sneeker lezers nog eens opwekken Donderdag naar de vergadering door B. en W. in da Harmonie belegd te gaan. i jZooals ieder individu, krijgt ook iedere gemeenschap in haar leven een voor haar lót beslissende kans. Naar wij gelooven is dat moment voor Sneek thans aangebroken. Het gaat er nu maar om of ieder van ons een vol doende breede kijk heeft op de dingen om dat moment uit te buiten, of deze kijk mist en onbekwaam is 'mee te helpen de kans te grijpen. Wy hebben nog genoeg vertrouwen in onze burgerij om de verwachting uit te spreken dat haar groote meerderheid tot de eerste categorie zal blijken te behooren. En d i e komt dan Donderdagavond in de Harmonie I VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 27 JULI 1931, des avonds te 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 13 leden. Afwezig de heeren Dokkum en De Groot. Aan de orde is: Punt 1. Notulen van de vergadering van 22 Juni 1931. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Verslag van de Vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek” over 1930. (1.852.11). Dit verslag zal gedeeltelijk worden opgenomen in het gemeen teverslag. b. Verslag van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf over 1930. (1.824.112). Voor kennisgeving aangenomen. c. Verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting in de gemeente Sneek over 1930 is verricht. (1.778.5). Alsvoren. d. Adres van de plaatselijke Raad, samengesteld uit de besturen der afd. Sneek van de S.D.A.P., de Sneeker Bestuurdersbond en de S.-D, Raadsfractie, houdende ver zoek bijzondere maatregelen te treffen ten aanzien van de personen, die-door langdurige werkloosheid zijn getroffen, f1.842.97). B. en W. stellen voor dit adres in hun handen te stellen om advies. De heer Breeuwsma kan met dit voorstel wel accoord gaan. Het was niet wel mogelijk reeds thans een advies gereed te hebben. Toch zou spr. graag zien dat daarmee spoed betracht werd. De heer B o e ij e n g a zegt dat de zaak zelve nu nog niet in behandeling is en hij daarom nu nog geen oordeel uit zal spre ken. De toestand is echter wei zoo dat er wat gebeuren moet. Spr. wil echter nu reeds op een zwakke plek in het adres wijzen, nl. daarop dat men zich een commissie denkt, dia het recht zou hebben uitkeeringen te doen. Spr. acht dat onjuist. Men mag een commissie, die geenerlei verantwoordelijkheid kiraagt, niet de beschikking geven over de gemeentekas. De Vo o rz. zegt dat B. en W. op de gegeven wenken zullen letten. Zij stellen thans alleen voor het adres in hun handen te stellen om advies. Dienovereenkomstig wordt daarop besloten. e. Adres van het bestuur der Provinciale Friesche Ver eeniging „Het Groene Kruis”, houdende verzoek om een garantie over de jaren 1932, 1933 en 1934 voor mogelijke tekorten van de nazorg-kolonie Violetta te Terband. (1. 842.1). Alsvoren. Punt 111. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorloopige vaststelling van de rekening van hft openbaar slachthuisbedrijf over 1930. (Bijlage 60; dossierno. IX 07. 352.17).” Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig no. Z. h. s. aangenomen. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om, met intrekking van het raadsbesluit van 18 October 1916, no. 10, hen te machtigen het opnemen van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger op te dragen aan het Centraal Bureau voor Verificatie en financieele adviezen van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten te ’s Gravenhage en om dit bureau te belasten met de controle van de administraties van de takken van dienst, ten aan zien van welke art. 252 der Gemeentewet is of zal worden toegepast. (Bijlage 61; dossierno. X 07.352.62). B. en W. adviseeren: Bij de wijziging, welke de Gemeentewet in 1909 onder ging, werd de mogelijkheid geopend, dat de gemeenteraad, onder goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, aan Bur gemeester en Wethouders machtiging verleent om het op nemen van de boeken en kas van den gemeenteontvanger, waarmede art. 179, letter (oud) der Gemeentewet, hen belast, op te dragen aan een daartoe aapgewezen ambte naar. De strekking van deze bepaling was, door het inscha kelen van het meer deskundig element bij de opneming, tot een doeltreffender controle van het geldelijk beheer der gemeente te geraken. De behoefte aan een nauwgezette en deskundige contróle leidde sedert in verschillende ge meenten tot de instelling van een eigen contröle-dienst, terwijl andere minder groote gemeenten de controle gingen opdragen aan een accountantsbureau, veelal aan het Centraal Bureau voor verificatie en financieele advie zen, een instelling, welke door de vereeniging van Neder landsche Gemeenten in het leven werd geroepen. Ook in deze gemeente wordt gebruik gemaakt van de diensten van genoemde instelling; bij raadsbesluit van 19 October 1915, no. 9, gewijzigd bij besluit van 23 November d.a.v., no. 15, werd aan ons de bevoegdheid verleend, de controle van het geldelijk beheer van den gemeente-ontvanger voorloopig voor de tijd van een jaar te doen geschieden door per soneel, aan het verificatie-bureau verbonden. Bij raadsbe sluit van 18 October 1916, no. 10, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten 26 October d.a.v. onder no. 2, kreeg de machtiging en de opdracht van de controle van de boekhouding der toen bestaande gemeentebedrijven aan het bureau, een definitief karakter. Bij de toepassing van het in 1909 opgenomen voorschrift in de praktijk, rees de vraag of de uitdrukking „ambtenaar” in art. 116 (oud) der Gemeentewet voorkomende in enge zin moest worden opgevat. Verschillende Colleges van Gedeputeerde Staten, waaronder dat in deze provincie, beantwoordden de vraag in bevestigende zin. Het boven aangehaald wijzigingsbesluit van 23 November 1915, no. 1 1 1 I 1 r> n 1 _-r r> -- 1 - met intrekking van het raadsbesluit van 18 October 1916, no. 10, voor zooveel noodig goedgekeurd door de Gedepu teerde Staten op 26 October 1916, onder no. 2; I. voorbehoudens de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, aan Burgemeester en Wethouders de bevoegdheid te geven, het opnemen van de boeken en de kas van den Gemeente-ontvanger op te dragen aan: het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen der Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten te ’s Gravenhage. II. het onder I genoemd bureau te belasten met de op neming van de boeken en kas van de takken van dienst, ten aanzien van welke art. 252 der Gemeentewet is of zal worden toegepast. Z. h. s. aangenomen. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders Lat wijziging der gemeentebegrooting voor 1931. (Bijlage 62; dossierno. X 07.352.11(17)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig no. Z. h. s. aangenomen. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van de ontruimingstermijn van drie onbewoon baar verklaarde woningen. (Bijlage 63; dossierno. 1.778. 522(4)). B. en W. adviseeren: De ontruimingstermijn van de bij raadsbesluit van 9 Juli 1928, no. 6, onbewoonbaar verklaarde woningen IJlster- kade, no. 8 en Knibbelsteeg nos. 8 en 9, laatstelijk verlengd bij raadsbesluit van 12 Januari 1931, no. 12, eindigt 12 Augustus a.s. Waar de bewoonsters dezer perceelen allen alleenwo nende weduwen zijn van 82 jaren en ouder en moeilijk een andere geschikte woning kunnen krijgen, zal het wel geen bezwaar ontmoeten de ontruimingstermijn opnieuw met 6 maanden te verlengen. Wij stellen U mitsdien voor daartoe het navolgende be sluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 6 Juli 1931, no. 1.778.522(4); Gelet op het advies van de Gezondheidscommissie met de zetel Sneek, d.d. 2 Juli 1931, no. 36; BESLUIT: onder voorbehoud der goedkeuring van de Gedeputeerde Staten de bij raadsbesluit van 9 Juli 1928, no. 6, gestelde termijn van ontruiming voor de onbewoonbaar verklaarde woningen IJlsterkade 8 (bewoonster Tjimkje de Jong, weduwe Gerrit van der Weij), Knibbelsteeg 8 (bewoonster Klaaske Tuinstra, weduwe Lieuwe de Vries) en Knibbel steeg 9 (bewoonster Grietje Venema, weduwe Harmen Punter) laatstelijk bij raadsbesluit van 12 Januari 1931, no. 12, verlengd tot 12 Augustus 1931, opnieuw te ver lengen thans tot 12 Februari 1932. Z. h. s. aangenomen. Punt VII. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van de „reorganisatie-commissie inzake de aan fluiting van lager en middelbaar onderwijs”, houdende verzoek te bevorderen, dat in Sneek aan een of zoo noodig aan meer scholen voor openbaar lager onderwijs een op leiding voor middelbaar en voorbereidend hooger onder wijs worde ingesteld. (Bijlage 64; dossierno. 1.851.2.02 A). Het advies vindt men in ons vorig no. De heer Zuiderbaan is door het advies van B. en W. eenigszins teleurgesteld. Het vraagt alweer uitstel van een ver zoek, dat gesteund wordt door een adres van tal van ouders van kinderen, die de openbare lagere scholen bezoeken. De geschiedenis, die dat verzoek heeft doorgemaakt bewijst, dat kinderen, die later het Middelbaar Onderwijs moeten volgen. Spr. wil graag toegeven, dat B. en W., die kennis genomen hebben van het rapport der staatscommissie-Rutgers, zeggen niet te weten wat de regeering van plan is en het daarom het beste achten even af te wachten. Maar spr. wil toch de vraag stellen of het zoo bezwaarlijk geweest is een poging in de ge- vraagde richting te doen. Er wordt dikwijls geklaagd dat de ouders van kinderen, die de openb. lagere school bezoeken, zoo I weinig invloed op het onderwijs zelve kunnen uitoefenen. Hier heeft men nu de wensch dier ouders om niet in te gaan op de idee de opleiding tot het M. O. aan de Ulo-school te doen plaats hebben, doch te trachten aan één of meer scholen voor lager onderwijs één klasse, als proef, daarvoor te bestemmen. Daar om spijt het spr. des te meer dat men ook met de commissie niet tot overeenstemming is kunnen komen. Spr. zou nu graag willen dat B. en W. trachten met de hoof den der o. 1. scholen te overleggen om alsnog de gevraagde proef te nemen. De heer Hoekstra wil in gelijken geest spreken als de heer Zuiderbaan. Ja sterker nog, spr. zou willen zeggen: Ze kunnen niet wachten geen dag en geen uur. Spr. kan er daarom ook niet mee accoord gaan dat gewacht wordt op de uitwerking van het rapport-Rutgers, doch stelt voor zoo spoedig mogelijk tot inrichting van een opleidingsklasse aan een der lagere scho len over te gaan. De heer S ij t e m a heeft bij het bezoek van een der com missieleden zich laten overhalen haast zou spr. zeggen van verleiden ook de memorie van toelichting te teekenen, echter onder dit beding dat hij niet zou meewerken de splitsing reeds in de 5e klasse te doen beginnen. Als dat de eisch zoude zijn wilde spr. geacht zijn als niet geteekend te hebben. De com missie neemt echter genoegen met een splitsing in het zesde leerjaar. Spr. voor zich had nog liever gezien dat alleen het 7e leerjaar benut zou worden voor de opleiding voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs. Spr. zal niet zeggen dat de opleiding aan de Ulo-school niet goed is, al acht ook hij het niet de meest gewenschte opleiding. Het karakter der Ulo-school toch wordt er door aangetast. Spr. wil wel op spoed bij de af handeling van dit verzoek aandringen. Ook omdat spr. bezorgd is voor het voortbestaan van onze eenheidsschool. Er zijn nl. menschen die gaarne de gelegenheid zouden aangrijpen om tot de oprichting van een bijz. neutrale school te komen. Dat zou spr. willen voorkomen omdat het de eenheidsschool zou beder ven en ten deele leegpompen. Het rapport-Rutgers moet nog worden uitgewerkt. De afwer- king van het verzoek der commissie kan daarop niet wachten. Spr. kan daarom accoord gaan met Het voorstel-Hoekstra om j reeds thans over te gaan tot de inrichting van een klas aan één of meer lagere scholen voor opleiding tot het Middelbaar Onderwijs. De V o o r z. zegt dat B. en W. een conferentie hebben ge- ii had zoowel met den inspecteur van het 1. o. als met de com- missie. De L. O. wet voorziet wel in de ‘eenheidsschool, echter 'I niet in de overbrugging vare L. O. en M. O. Het zou in strijd met de wet zijn als men dat forceerde. Nu komt de wet binnen- I kort weer op de helling. We kunnen nu wel een geheel nieuw instituut scheppen, maar loopen dan de kans dat we binnenkort i weer moeten reorganiseeren. Vast staat nl. dat in de nieuwe i wet over de aansluiting van L. O. en M. O. gehandeld zal worden. We voelen daarvan allen de noodzakelijkheid, maar 1 willen liefst geen vergeefsche arbeid doen. Zoodra er eenige I zekerheid bestaat, zullen B. en W. met voorstellen komen. De heer Zuiderbaan kan zich met het voorstel van B. I en W. toch niet vereenigen. Spr. heeft het element, door den I heer Sijtema in debat gebracht, niet willen aanroeren, al weet I ook spr. daar wel van. Bij de menschen, die hier de leiding I genomen hebben, is in de praktijk gebleken, dat de opleiding I aan de Ulo-school niet deugt. Naar wat spr. van hen vernomen I heeft zijn de kinderen daar eerder achteruit dan vooruit gegaan. 1 Waar bovendien de menschen van de practijk spr. gezegd I hebben dat het heel best ziou kunnen als aan 1 of 2 lagere 1 scholen een opleidingsklas wordt gevormd, zou ook spr. het I voorstel willen doen het in die richting te leiden, afgezien van 1 wat de regeering doet. I De Voorz. zeide wel dat het rapport Rutgers spoedig be- I handeld zou worden, maar spr. gelooft, dat, zullen we daarop 1 wachten, de afdoening dezer zaak nog jaren zal wachten. Spr. I steunt daarom het voorstel-Hoekstra. De heer Oppenhuizen zegt dat zijn kinderen de bijzon- I dere school hebben bezocht en dat hij eenige jaren bestuurslid dier school geweest is. Als hier dan zoo’n adres inkomt, denkt 1 spr.: wat hebben die menschen een drukte. Aan de scholen van de Vereen, voor Chr. Schoolonderwijs gaf dat heelemaal geen I moeite. Als de leerlingen de lagere school doorloopen hebben gaan ze naar de Ulo, waar er mee gerekend wordt dat ze naar I H.B.S. of Gymnasium moeten. De Voorz. geeft toe dat deze zaak bij het bijzonder onder- wijs minder moeite geeft, en hij begrijpt ook niet hoe dat bij I het openbaar onderwijs wel het geval is. Hei beste zal zijn daarnaar maar eens een onderzoek in te stellen. In Heeren- I veen, zoo vernam spr. van den inspecteur, geeft het ook geen I moeilijkheden. Spr. heeft uit goede bron dat de Onderwijswet i nog dit jaar in de Kamer behandeld zal worden en hij herhaalt 1 daarom de wensch geen vergeefsche arbeid te doen, De heer Boonstra zegt dat er gezocht wordt naar de i reden waarom een goede aansluiting van L. O. en M. O. met I bestaat. Een passage in het verslag der vergadering, dat bij I de stukken is, heeft spr. getroffen en hem te denken gegeven, I nl. die waar gezegd wordt dat de oorzaak van de moeilijke I overbrugging ook verband houdt met het feit dat verschillende I kinderen de H.B.S. moeten bezoeken, die daarvoor niet altijd I geschikt zijn. Spr. zou echter ook maar liefst de wijziging der Onderwijswet 1 afwachten. De heer Hoekstra dient hierop een motie van den vol- I genden inhoud in: De Raad der gemeente Sneek, gehoord de discussie, noodigt B. en W. uit, zoo spoedig mo gelijk een reorganisatie van het 7e 'leerjaar aan een of meer lagere scholen te bewerkstelligen, waardoor betere aansluiting met M. O. en Voorbereidend H. O. kan worden verkregen. I De heer Z u i d qrb a a n steunt deze motie. I De heer Breeuwsma zegt dat, alhoewel hij persoonlijk I nog niet geheel overtuigd is, dat de aansluiting van L. O. en J nmüKiinie --MSB t I 1IEUWE SNEEKER COURAN s I i »-■ vvKiUHÏItl):

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1