M. KINGMA 1 Naoekomen AdvertentïBn AFWEZIG van 31 Juli t.e.m. 5 Aug. WIJMBRITSERADEEL Per Telegraaf. I I I s I B I GERRITDINA BEKAMP -MARTENS plotseling ie overleden in den ouderdom van ruim 75 jaar. J-, van (Vervolg). BESLUIT: BURGERLIJKE STAND. al 4 a Gelezen het voorstel dienaangaande van Bur gemeester en Wethouders, dd. 20 Juli 1931; TANDARTS De 82-; koop Is RAADSVERGADERING s ]- •- SN»EEK van 21—27 Juli. Geboren; Haring Marten zv Klaas Vermanen en Grietje de Koe; Johannes Maria zv Johannes Gerardus Bernardus Ignatius Visser on Maria Paulina Hu- 'bertina Ligtliart; Willem Jan Theo doras zv Petrus Jan de Wit en Marga- retha Antonia Mooy; Adriana Grada dv Lambertus Theodoras Gödden en Adriana Maria Janssen. OndertrouwdUlbe Jansma 27 j. en Maryke Hoekstra 24 j. Gehuwd: Yko van der Kooi 25 j. on Tjaltje Minks 22 j.Abo van der Bjjl een het Staats-visschershaven- bedrijf te IJmuiden eenige personen, die blijk- zou verleend zijn aan de wegwerkers G. Wier sma en J. Jansen. Wij hebben dit onderzocht, maar zijn tot de slotsom gekomen, dat deze bewering op een misverstand moet berusten. Wiersma heeft, ook volgens zijn eigen mede- deeling, nimmer iets ontvangen, terwijl aan Jansen indertijd bij zijn overplaatsing van Op penhuizen naar Oudega een tegemoetkoming ad f 75.in de huishuur is verleend, omdat hij toen in Oudega niet anders huisvesting kon vinden dan tegen een voor hem te hooge huurprijs. Waar dus geen precedent voor inwilliging van adressanfs verzoekschrift aanwezig is en wij overigens ook geen termen kunnen vinden hem in dezen tegemoet te komen, stellen wij U voor dit verzoek af te wijzen. De Voiorz. voegt hieraan nog toe, dat B. en W. naar aanleiding van het eerste schrijven van den heer Hofstra hem hebben gevraagd zijn verzoek met bewijsstukken te staven. Daarop is alleen het bericht ontvangen, dat de kosten f25 bedragen. Aanvrager is dus in gebreke gebleven aan te toonen dat hij werkelijk kosten gemaakt heeft. De heeren Van Gooi en Ger brand ij betoogen, dat er toch wel kosten gemaakt zullen zijn. Verhuizen kost altijd geld. De V o o r z. merkt hiertegen op, dat waar het hier een kleine inboedel betreft, best gebruik ge maakt kan zijn van een geleende praam of paard en wagen. Als er onkosten gemaakt zouden zijn, konden gemakkelijk de kwitanties overgelegd zijn De heer Gerbrandij stelt voor den man alsnog die kosten te vergoeden, die hij kan aan- toonen gemaakt te hebben. Dit voorstel, in stemming gebracht, wordt ver worpen met 103 stemmen. Voor de heeren Gerbrandij, Jellema en Van Gooi. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z. h. s. aangenomen. Punt VI. Benoeming van een brugwachter bij de brug te Heeg Osingahuizen). s 2 WYMBRITSERADEEL van 2025 Juli. Geboren: Froukje dv Pier Rienstra en (Et je Jellema te Gauw; Herre zv Anno Gaastra en Sijtske Boersma te Tjalhuizum; Tjipke zv Ale van'Netten en Eelkje Hager te Gaastmeer; Neeltje dv Dirk Gerlofs en Janke Visser te Oppenhuizen; Hendrik zv Herrie Bijl en Trijli)tj-e Wijhja 'te Gauw; Afenfe- tha dv Sjoukje Winia en Gerlofke Het- tinga te Oosthem^ Gehuwdj Jurjen Jellema oud 29 j. en Rigtje Terpstra oud 27 j. beiden wonende te Tirns. Overleden IJtje Sijmensma, oud 83 j. weduwe van Sijbe IJdema, te West hem. Wethouders op het verzoekschrift van het bestuur van den Aartsdiocesanen R.-K. Boeren- en Tuindersbond (A.B.T.B.) om de „noodig-verklaring” van een landbouwhuis- houdcursus te Westhem (Blauwhuis) uit te spreken. B. en W. schrijven dienaangaande aan den Raad: In Uwe vengadering van 29 Juni jl. werd in onze handen gesteld om advies een adres van het Bestuur van den Aartsdiocesanen R.-K. Boe ren- en Tuindersbond, gevestigd te Arnhem, dd. 11 Juni 1931, houdende verzoek aan Uwen Raad om overeenkomstig art. 25 lid 2 der Nijverheids- onderwijswet te willen uitspreken, dat de oprich ting en instandhouding van een cursus der Am bulante Landbouwhuishoudschool van den A.B. T.B. in deze gemeente te Westhem noodig wordt geoordeeld. Zooals ook uit het adres blijkt heeft genoemd Bestuur deze verklaring noodig om in het genot te worden gesteld van het Rijkssubsidie ad 70 der netto-kosten van den cursus. Naar wij vertrouwen zult U met ons van oor deel zijn, dat het in een gemeente als de onze met zijn landbouwende bevolking niet moeilijk valt een verklaring als bovenbedoeld uit te spreken. Het mag toch van algemeene bekend heid worden geacht dat het huishoudonderwijs in een behoefte voorziet, getuige het bezoek der vele, voornamelijk in de steden, opgerichte huis houdscholen. Het wil ons voorkomen dat ook de bewoners van het platteland, met name de jonge vrouwen, in de gelegenheid moeten worden ge steld onder deskundige leiding hun keprtis ten opzichte van de Landbouwhuishoudkunde te vermeerderen. Blijkens het leerplan zal de cursus naast het algemeen huishoudonderwijs nog omvatten het onderricht in die vakken, welke speciaal ten plattelande van belang zijn, zooals bemestings leer, melkbehandeling, huisdierverzorging, pluim vee- en groententeelt. Verleent de gemeente hare medewerking tot oprichting van zoodanigen cursus dan is zij krachtens meergenoemd artikel der Nijverheids- onderwijswet gehouden de overige 30 der netto-kosten bij te dragen, met dien verstande, dat „subsidiën en bijdragen van andere lichamen en particulieren" in mindering van dit bedrag komen. Opgemerkt zij, dat het Hoofdbestuur van den A.B.T.B. besloten heeft een jaarlijksche bij drage van f25.te verleenen. Uit een bij het adres gevoegde begrooting van ontvangsten en uitgaven blijkt, dat de gemeente bij inwilliging van bovenomschreven verzoek een jaarlijksch subsidie van ruim f 228.zou moeten toekennen op welk subsidie dan in mindering komt bovengenoemd bedrag van f25. Hoewel in de tegenwoordige tijdsomstandig heden een uiterst voorzichtig financieel beleid is voorgeschreven, meenen wij toch dat het belang van de in het leven te roepen landbouwhuishoud- cursus wel opweegt tegen het geldelijk offer dat de gemeente zich dan in dezen zal moeten ge troosten en adviseeren U daarom de door voor- noemd bestuur gevraagde verklaring uit te spre ken, van welke verklaring wij U hierbij een con cept aanbieden. De Raad der gemeente Wymbritseradeel; Gelezen een adres van het Bestuur van den Aartsdiocesanen R.-K, Boeren- en Tuindersbond, gevestigd te Arnhem, dd. 11 Juni 1931, houden de verzoek om te willen uitspreken, dat de op richting en instandhouding van een cursus der Ambulante Landbouwhuishoudschool van den A.B.T.B. in deze gemeente te Westhem noodig wordt geoordeeld; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders, dd. 20 Juli 1931, no. 4; Gelet op art. 25 der Nijverheidsonderwijswet; VERKLAART: de oprichting en instandhouding van een cur sus in landbouwhuishoudonderwijs te Westhem (Blauwhuis) noodig te achten. De heer Van Q o o 1 heeft tegen de noodig- verklaring op zichzelf niets. Maar waarom orga niseert men die cursus niet midden in de ge meente? De heer N ij d a m maant tot voorzichtigheid om in deze tijden van malaise dergelijke nieuwe cursussen in het leven te roepen. De Roomsche Boeren- en Tuindersbond schijnt een dergelijke cursus echter noodig te achten. Spr. zou graag weten of zij ook door andersdenkenden kan worden bezocht. De V o o r z. antwoordt, dat Westhem geen centrum van Wymbritseradeel is. Het is echter wel een centrum van een streek, waar veel boeren wonen, wier meisjes de cursus bezoeken zullen. Want ook uit andere gemeenten kunnen leerlingen toegelaten worden, waarvan de kos ten verhaalbaar zijn op de desbetreffende ge meente. B. en W. zijn op dit terrein niet voorgegaan. Zij hebben het overgelaten aan het particulier initiatief. De R.-K. Boerenbond vraagt thans de noodig verklaring en hij rekent op meer dan 5 leerlingen, teneinde de rijkssubsidie ook te kun nen ontvangen. De gemeente kan moeilijk tot den aanvrager zeggen meer 't centrum van de gemeente te zoeken. Bovendien zijn er in andere plaatsen van de gemeente wel eens cursussen geweest. Sneek heeft zijn Huishoudschool met een veel uitvoeriger programma als hier gegeven zal worden. In Heeg heeft de Fr. Mij. van Land bouw de zaak nogal eens ter hand genomen. Spr. vestigt er verder de aandacht op dat wan neer de raad de noodigverklaring zou weigeren, de aanvrager in beroep kan gaan en naar spr. gelooft met goede resultaten. Tot den heer Nijdam zegt spr. dat men spe ciaal in tijden van malaise alles in de hand moet werken om de ontwikkeling der menschen te bevorderen. Deze cursus toch geeft alleen vak ken van practischen aard, waardoor het mogelijk zal zijn de rentabiliteit van de bedrijven te ver- hoogen. Of ook andersdenkenden tot deze cursus zou den kunnen worden toegelaten, weet spr. niet. Het voorstel van B. en W. wordt met alg. stemmen aangenomen. Punt V. Advies van Burgemeester en Wet houders op het verzoekschrift van H. Hof stra, wegwerker te Ooënga, om hem een tegemoetkoming te verleenen in de kosten van zijn overplaatsing van Nijland naar Ooënga. B. en W. schrijven het volgende: In Uwe vorige vergadering werd om advies in onze handen gesteld het verzoek van den weg werker H. Hofstra om een tegemoetkoming in zijn verhuiskosten als gevolg van zijn over plaatsing van Nijland naar Goënga. Hij beroept zich hierbij op een zelfde tege moetkoming, welke naar zijn bewering indertijd De Friesch-Groningsche Kanalenplannen. GRONINGEN, 28-Juli. De Prov. St..ten van Groningen hebben goedgekeurd de plannen tot verbetering van de vaarwegen Noordhornerga Stavoren en FohnejachtHarlingen en hebben Ged, Staten gemachtigd voor het kanaalgedeelte NoordhornergaFriesch-Gronirigsche grens met bijbehoorende werken het noodige te verrich ten. De kosten'van het kanaalgedeelte Noord hornergaFriesch-Groningsche grens worden geraamd- op f552.000 voor grondaankoop en f 1.368.000 voor uitvoering van de werken, die van het traject Friesch-Groningsche grens—Sta voren op onderscheidenlijk f 1.382.000 en f 10.607.000, die voor het traject Fohnejacht Harlingen respectievelijk op f 1.400.000 en f 8.200.000. Voor het laatste traject blijft het rijksaandeel bepaald op de kosten van grondaankoop plus 2/3 der uitvoeringswerken, het aandeel der pro vincie Groningen op 1/15 en Friesland op 4/15 der uitvoeringswerken. Voor de verbetering van den vaarweg Friesch-Groningsche grensSta voren draagt het rijk de kosten van grondaan koop plus 2/3 (uitvoeringskosten f 1.053.000) f 1.053.000, het aandeel der provincie Gronin gen bedraagt 4/15 (uitvoeringskosten f 1.053.000) en van Friesland 1/15 (uitvoerings kosten—f 1.053.000), Na een besloten zitting wordt tot stemming overgegaan. Van de uitgebrachte 13 geldige stemmen ver krijgt de heer J. J. de Jong te Woudsend 7 stem men, de heer B. T. Veenstra en de heer R. K. Zjjlstra, beiden te Heeg, ieder 3 stemmen. De heer J. J. de Jong wordt verkozen ver klaard. Punt Vil. Aanbieding van de rekening over 1930 van ’t Gemeentelijk Electriciteits- bedrijf met voorstel van Burgemeester en Wethouders. B. en W. schrijven ter toelichting: Wij leggen hierbij aan U over de rekening over 1930 van het Electriciteitsbedrijf dezer ge- meente, behelzende oan. de Balans en Verlies- en Winstrekening, resp. per 31 December 1030 en over 1930. De Electriciteitscommissie heeft de stukken onderzocht in hare vergadering van 9 Juli jl. en ons in haar rapport van denzelfden datum van gunstig advies gediend, waarbij zij zich veree- nigde met onze meening, dat het boekjaar 1930 niet belast diende te worden met een uitkeering aan de gemeente wegens bijdrage in de aige- meene beheerskosten. De netto-winst beliep f 19.03, na toepassing van een extra-afschrijving op het bemalingsnet ten bedrage van f 175. Wij stellen U in overeenstemming met het ad vies der genoemde Commissie voor de bedrijfs- rekening voornoemd onveranderd vast te stellen, hetgeen tevens inhoudt, dat U zich met het ver vallen van de bijdrage over 1930 in de alge meene beheerskosten kunt vereenigen. Het voorstel van B. en W. wordt zonder dis cussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Punt VIII. Goedkeuring der rekening over 1930 van het Burgerlijk Armbestuur en het Algemeen Armhuis te Heeg. De goedkeuring wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming verleend. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders in verband met de voorberei ding van een Ambtenarenreglement inge volge de Ambtenarenwet 1929. B. en W. schrijven dienaangaande aan den raad: Ingevolge art 125 der Ambtenarenwet 1929 zijn de Gemeentebesturen verplicht voorschriften vast te stellen betreffende den rechtstoestand van de in hun dienst zijnde ambtenaren. Aan deze verplichting moet vóór 1 September 1931 worden voldaan.’ Nu bestaat in onze gemeente geen Ambtena renreglement als hier bedoeld, zoodat wij ons met het ontwerpen daarvan bezig hebben te houden. Wettelijk dient ook o. m. te worden geregeld de wijze, waarop aan vereenigingen van ambte naren gelegenheid wordt gegeven haar gevoelen omtrent de in het leven te roepen algemeen ver bindende voorschriften te doen kennen. Hoewel wij ons bij de voorbereiding van het concept-reglement door besturen van ambte narenorganisaties kunnen doen voorlichten als uitvloeisel van art. 209s der gewijzigde Gemeen tewet, achten wij dit toch niet logisch, nu aan stonds de Gemeenteraad zelf zal hebben te be palen, hoe deze „wijze van verhoor der orga nisaties” moet plaats vinden. In verband daarmede wenschen wij door U thans reeds te zten uitgesproken, hoe U dit punt wilt geregeld zien, opdat wij ons bij het ont werpen van het ambtenarenreglement daarnaar kunnen richten. Wij adviseeren U de eenvoudigste weg te kie zen, m. a. w. zoowel voor het oorspronkelijke ontwerp als voor de wijzigingen en aanvullingen daarvan de ambtenarenvereenigingen in de ge legenheid te stellen telkens haar gevoelen ken baar te maken. Derhalve geen permanente Commissie van georganiseerd overleg; in een gemeente als de onze achten wij die niet nqodig. Wij stellen U voor het yoor U ter inzage liggende concept van de verordening, welke de door ons aanbevolen „wijze van verhoor” regelt, onveranderd vast te stellen. Het voorstel van B. en W. wordt zonder dis cussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Punt X. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden. De Vo o rz. benoemt tot leden der commissie, aan wie dit onderzoek wordt opgedragen, de heeren Bootsma, Kramer en Abma. De vergadering wordt geschorst. Na/ heropening deelt de heer Bootsma mede, dat de commissie geenerlei aanmerking op de ingezonden geloofsbrieven kan maken, waarom zij voorstelt al de gekozen leden toe te laten. dit verzoekschrift in te willigen en in het bo venbedoelde contract de volgende wijzigingen te doen aanbrengen: le. de N. V. (voornoemd) wordt voortaan vrijgesteld van het betalen van de door haar aan de (gemeente ex art. 11 van het contract uit te keeren bedragen, de eerste zijnde de uit keering over het jaar 1929; 2e. door de gemeente wordt aan de N. V. uit gekeerd, ingaande 1 Januari 1931 of op dep dag van den aanvang van den dienst, indien dit na dien datum is, een bedrag van f 0.02 per inwoner en f0.02 per H.A. per jaar, een en ander bere kend naar de laatste gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, met dien- verstande, dat indien het inwonertal plus het H.A.-cijfer der Gemeente meer bedraagt of zal bedragen dan totaal 2000, een minimum betaling van f 100.— per jaar zal worden vastgesteld, terwijl als jaarlijksche bijdrage een bedrag van f400.niet mag worden overschreden. De uit betaling zal geschieden binnen een maand, nadat de Gemeente van de N. V. een opgave van het door haar op bovengenoemde basis te betalen bedrag heeft ontvangen. Deze betaling geschiedt slechts zoolang en voor zoover als dit ter beoor- deeling van de Directie der. Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten nfedig is, ter verzeke ring van een normaal rendement over de jaren, dat de destructor van de N. V. in bedrijf is ge weest. De heer Nij dam heeft met belangstelling de toelichting tot het voorstel van B. en W. gele zen. Zijl laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Toch is er een zin in, die spr. niet geheel begrijpt. Spr. doelt op: „Het boekjaar 1930 sluit zonder tekort, hetgeen niet is te danken aan een hoogere opbrengst der baten maar aan een da ling der lasten als gevolg van een zeer streng doorgevoerde rationalisatie.” En verder: „De be grooting voor 1931 daarentegen, samengesteld naar normale omstandigheden en de geldende productieprijzen, raamt een tekort van f40.000.” Spr. begrijpt niet dat het eene jaar bij het andere zooveel verschil kan maken. Spr. zou verder gaarne weten hoelang het thans geldende contract met de N. V. nog loopt. De heer Van Gooi onderschrijft de opmer kingen van den heer Nijdam inzake de rekening 1030 en de begrooting voor 1931. Als men toch kans ziet het eene jaar door be paalde maatregelen een sluitende rekening te krijgen, waarom kan dat dan een volgend jaar niet? Zijn daar bijzondere oorzaken voor? Spr. vestigt voorts de aandacht op de laatste zin van het ontwerp-beslult, luidende: „Deze betaling ge schiedt slechts zoolang en voor zoover als dit ter beoordeeling van de Directie der Vereen, van Nederlandsche Gemeenten noodig is, ter verze kering van een normaal rendement over de Jaren, dat de destructor van de N. V. in bedrijf Is geweest." Spr. vraagt of gelijke bepaling niet opgenomen behoort te worden In dat gedeelte van het be sluit dat over de retributie, door het bedrijf te betalen, handelt. De heer Kaapersma informeert of de be paling, dat een vergoeding van f20 voor een rund en f 10 voor een stuk Jongvee, als dat ge storven Is en niet onthuld mag worden, bestaan blijft. De Voor z., de «prekers beantwoordend, ves tigt er de aandacht op, dat de sluitende rekening over 1930 te danken is aan een betere inrichting van het bedrijf. Nadien is er echter een bedui dende prijsverlaging in de producten opgetreden, waarom voor 1931 een tekort verwacht wordt. Hoe dat tekort tot f 40.000 zal oploopen, weet spr. niet. Deze geheele zaak is echter het resul taat van ernstig overleg tusschen de Vereen, van Ned. Gemeenten en de directie der fabriek. De huidige overeenkomst loopt tot 1940. Daar om acht spr. het ook niet noodig het door den heer Van Gooi geciteerde slot van het tweede gedeelte van het besluit ook onder het eerste gedeelte aan te brengen. Den heer Kaspersma zegt spr. dat de vergoe dingen voor dieren, die niet onthuld mogen wor den, bestaan blijven. Dat betreft dieren, die ten gevolge van besniettelijke ziekte gestorven ot gedood zijn. De heer V a n G o o 1 Informeert nog of er dan op gerekend kan worden dat er iets ontvangen zal worden als de exploitatie dat toelaat gedu rende den looptijd van dit contract. De V o o r z. beantwoordt deze vraag ontken nend. Eerst moeten de tekorten ingehaald wor den en dat zal wel niet voor 1940 het geval zijn. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met alg. stemmen aangenomen. Punt IV. Advies van Burgemeester en pakhuis aan het itraat gevallen. De Wilhelininagasthuis Heden ontvingen wij uit Keerde het droevig be richt, dat ojize lieve Moe der, Behuwd- en Groot moeder R. HALIE—Bekamp H. MALIE en Kleinkinderen. Sneek, 28 Juli '31. 32 j. en Klaaske Hoekstra 30 j. Overleden: Aaltje Betten, oud 3 mnd., dv. Theunis Betten en Dieuwke Ligthart; Luutske Bijlsma, oud 80 j., wed. v. Hotze Wouda; Arendtje Boos man, oud 77 j., wed. v. Wijpke Walstra Adriaan Jacob Boomgaard, oud 69 echtgen. v. Dirkje Zuiderbaan. baar bezig waren visch te stelen uit den voor de vischhallen liggende stoomtreiler Clara Nicol IJm, 108. Hij waarschuwde de halpolitie, waarop een agent dezer rijkspolitie zich daar heen begaf. Deze vond 5 mannen, die hij aan hield; ofschoon de mannen oproerig werden, wist hij ze in bedwang te houden, tot twee agenten der gemeente-polltie verschenen, die de 5 mannen naar het hoofdbureau van politie brachten. Bij onderzoek bleken de 5 mannen afkom stig te zijn uit Amsterdam, vanwaar ze met een luxe auto gekomen waren. Op de kade voor de vischhallen stond reeds een mand vol mooie schelvisch, welke uit genoemd schip gestolen was. De visch en de auto werden in beslag genomen. Twee der mannen bleken goede bekenden te IJmuiden te zijn, daar ze vroeger op stoomtreilers hadden gevaren. Zij hebben bekend de visch te hebben ontvreemd. De andere drie ontkennen medeplichtigheid. Daar op lederen stoomtreiler met visch steeds een wachtsman aanwezig is, zou de diefstal niet mogelijk zijn geweest, ware het niet, dat de wachtsman van de Clara Nicol wegens het zeer slechte weer eenigen tijd was gaan schuilen in de hallen. Ongelukken. Jarige heer C. van Hemert te Bos- Maandagmorgen in de achter zijn woning gelegen sloot gevallen en verdronken," j Te Uithuizen (Gron.) is gistermiddag de arbeider J. Mooibroek, in dienst bij den land bouwer B. met een been in een stoom- dorschmachine geraakt. Het been werd afge knepen. Het slachtoffer is naar een zieken huis te Groningen overgebracht, In het zijkanaal C van het Noordzeekanaal is Zondag in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken het 4-jarige zoontje van den heer C, wonende in den Spaarndammerpoldcr, gemeente Velsen. Het lijkje is opgehaald. Gistermiddag ongeveer zes uur is de 19-jarige P. uit de Minahassastraat te Amster dam. bij het sluiten van de luiken van de derde verdieping van een pakhuis aan het Prinseneiland aldaar, op straat gevallen. De jongen werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij na aankomst ia overleden. Gisteravond is een 15-jarige jongen in het Westelijk marktkanaal te Amsterdam bij het zwemmen verdronken. Menschelijk luchtpoatpokket. Te Croydon, liet vliegveld bl] Londen, Is verleden week een zonderling postpakket naar behooren aan den geadresseerde afge leverd. Het pakket was met den nachtdienst van de Belgische luchtlijn uit Brussel ver zonden, Het bestond uit een jongen man, die om een bedrag van een kleine f20 te sparen, de reis had gemaakt In het bagage ruim van een vliegtuig. De reis kost normaal voor een passagier 4 pond sterling, Lantscheere zoo heette het vrachtje heeft bij verzending als post pakket 423.50 francs gekost, wat nog geen f20 Is. Het adres was gewoon gestempeld, en het pakket was, met de overige post in een postauto afgeleverd op het vliegveld, waar alles opgeborgen werd in 't donkere vracht- ruim van het vliegtuig. Lantscheere had zoo doende van den overtocht niets gezien; hij werd weer mensch toen hij te Croydon met de overige post „gelost” werd. Hij zal den tocht naar huls niet op de zelfde wijze kunnen maken, want de Engel- sche posterijen weigeren „levende have” als pakket te vervoeren; terwijl het eveneens onwaarschijnlijk is, dat de Engelsche lucht lijn hem als vracht zal willen aannemen. Lugubere vondst. Te Keulen is in een schuur het half ver koolde lijk van een 20- tot 25-jarige vrouw gevonden. Een flesch met petroleum lag naast naar. Of hier misdaad in het spel is zal moeten worden onderzocht. Goud voor Frankrijk. Reuter seint uit Parijs dd. 24 dezer i Een hoeveelheid van niet minder dan 10,100 kilogram goud (dat is dus voor een waarde van ruim 166 millioen gulden), afkomstig uit Engeland, is heden- (Vrijdag) middag op het vliegveld Le Bourget langs den luchtweg aan gekomen. Het ia de grootste zending, die op eéu dag door de lucht iu Frankrijk ia aaugevoerd. Danseres in vlammen. In de klankfilmateliers van de Ufa in Neu- babelsberg bij Berlijn is men sinds eenigen tijd bezig met de opname van de Charell-film „Het congres danst”. Toen gistermiddag vele honderden filmspelers en figuranten in het groote atelier bijeen waren, viel door nog niet opgehelderde oorzaak plotseling uit een boog lamp een gloeiend stuk kool op de japon van de 22-jarige danseres Ernesto. De danseres stond in den tijd van een oogenblik in vlam men. Van de aanwezigen maakte zich een paniek meester.. De jonge danseres is zwaar gewond in het ziekenhuis opgenomen. Vol gens de geneesheeren verkeert zij in levens gevaar. Slavernij afgeschaft in Abessynië. Keizer Haile Selassieh.1 van Abessynië heeft verklaard, de slavernij in zijn land af te schaffen. Men schat het aantal personen, dat daardoor de vrijheid verkrijgt, op circa twee millioen. Ontploffing aan boord van een j a ch t. Het in de haven van New York thuis be boerende jacht Chevalier, dat zich op een pleziertochtje bevond is door een ontploffing geheel vernield. Aan boord bevonden zich Harry Richman, een directeur van de Etoile bioscoopmij met talrijke gasten. Richman en drie actrices van de Ziegfeld rollies werder door de vlammen gégrepen, maar zijn te wateu gesprongen en gered. Het jacht kon de kade nog bereiken waar de andere passagiers, van welke sommige lichte brandwonden hebben opgeloopen, aan land konden gaan. Ernstige godsdienstige onlusten in den staat Vera Cruz. Te Jalapa in den staat Vera Cruz (Mexico) zijn twee Katholieke priesters in de kerk La Doctrina voor het altaar door onbekende daders neergeschoten. Bij den aanslag werden bovendien twee kerkbezoekers gewond. De aanslag was een gevolg van een aan val op den gouverneur van den staat Tejeda toen deze de kerk bezocht om het aantal priesters te controleeren. Terwijl Tejeda slechts een verwonding aan het oor opliep, werd de dader door begeleiders van den staatsgouver- neur doodgeschoten. Toen de aanslag op den gouverneur bekend werd zijn anti-clericale betoogingen ontstaan waarbij vier kerken in de asch zijn gelegd. Eenige personen zijn gedood en gewond maar na de afkondiging van den staat van beleg is het, volgens Reuter, gelukt de orde te her stellen. Radioluisteraars in Nederland.! Aan het eind van het tweede kwartaal be droeg het aantal aangegeven radio-ontvang- inrichtingen in ons land 276711 terwijl het aantal aangeslotenen aan radio-distributie-cen- tralen 200043 bedroeg. Een acrobatische auto. Zaterdagavond j.l. slipte de heer G. W. v. A., wonende aan den Utrechtscheweg te Hil versum, met zijn auto op den nieuwen ver keersweg bij Muiden, en moest het volgende oogenblik ervaren, dat zijn wagen ook over spring-capaciteiten beschikte. Met snelle vaart schoot de auto n.l. eerst door denzandberm, toen over het tegelpad voor wielrijders be stemd, en nam toen een sprong over de sloot, zoodat de wagen op het weiland terecht kwam, maar daarbij nog een draai maakte en in de richting van de sloot kwam te staan, waarna de auto klaarblijkelijk nog niet voldaan was over de verrichte acrobatische toeren, doch tot slot nog een bad in de sloot nam. De heer v. A. bleek een ruggewervelfrac- tuur opgeloopen te hebben en is naar de R. K. ziekenverpleging te Hilversum vervoerd. Van het dak gesprongen. Een in de Koppelstockstraat te Utrecht wonende vrouw had voor eenige weken haar moeder door den dood verloren, en was daar over zoo troosteloos, dat zij de hand aan zich zelf heeft geslagen. Zij plaatste een lad der tegen den achterkant van haar woning, beklom het dak, en wierp zich van daar naar beneden. Vrijwel onmiddellijk trad de dood in. De vrouw was gehuwd en moeder vijf kinderen. Ze hadden trek in een hartige brok. Zondagmorgen o.g. half vijf ontdekte havenknecht van 12-2_ 5 'i van t t J- HIK •J •I ■w I I UO I s I -as,.-vciuurg i nji

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 3