No. 90 Eerste blad. UITGAVE: K1EZEBRWK Co. 1 der Gemeente Sneek Officieel Orgaan Dit No. bestaat uit 2 bladen. Nieuwstijdingen k NV NEDERLANDSCHE HYPOTHEEKBANK Zaterdag 8 Augustus 1931. 47e Jaargang Uit onze Raadzaal. 4 °|o PANDBRIEVEN A 99 r 11 l N Alle Advertentlën worden Sn belde bladen opgenomen, Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting. nemen: BESLUIT: te reaii- f 465.— - 186.— vee van een vee- Aldus enz. .r' I E SS Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. 100 150 200 - 3.— -27.— No. X 07.351.12(24). Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van Mr. H. N. Wouda, houdende verzoek te overwegen of hem uit een oogpunt den verleend in de indertijd door hem betaal de prijs voor bouwterrein aan de Bolswarder- weg. Tezamen De Gemeente ontvangt 10.2 M.8 A f 11. I b i f 651.— -112.50 w Door de voorgestelde verlaging is voor het geraamde gasverbruik een lagere bate te verwachten, dan het geval zou zijn bij de bestaande tarieven, van rond f4000. In de begrooting voor 1932, waarin reeds met een lager gasverbruik dan in 1930 is gerekend, van rond 60.000 M.8, zijr. ocrgestelde verlaagde tarieven voor de verbruiken ten dienste van verwarming en industrie verwerkt en is een winst geraamd van f 15.317.46. In deze begrooting is de kolenprijs voor de periode Mei 1932 t/m December 1932, waarin ongeveer 4900 ton be- noodigd zal zijn, geraamd op f 12.50 franco loods, terwijl deze prijs bij de loopende contracten bedraagt f 11.43. Wij kunnen ons met deze voorgestelde tariefswijziging vereenigen en stellen U voor dienovereenkomstig te be sluiten. Ook hebben wij van de commissie voor de bedrijven ontvangen een voorstel tot herziening van de tarieven voor de levering van water uit de gemeentelijke waterleiding. Dit voorstel is nog bij ons in overweging en wel hoofd zakelijk in verband met de vraag, welke uitwerking het op de begrooting voor 1932 zal hebben, indien door U tot ongewijzigde aanneming van het voorsteel der commissie mocht worden besloten. Wij hopen hierop spoedig terug te komen. Thans stellen wij U voor het volgende besluit te De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 4 Augustus 1931, no. II 07.353.8(5g) DE GASPRIJS. No. II 07.353.8(5g). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de regeling der gasprijzen. Tegemoetkoming f538.80 I Wij kunnen ons met de hoofdstrekking van dit advies vereenigen. Ook wij gevoelen de moeilijkheid, welke ge- I legen is in het terugkomen op een eenmaal gesloten over- eenkomst. In het algemeen verdient een dergelijke trans actie, met het oog op de consequenties, welke daaruit kun nen voortvloeien, geen aanbeveling. Inderdaad doet zich hier echter een bijzonder geval voor en het bijzondere van het geval is o. a. hierin gelegen, dat de zeer ruime bebou wing, welke men zich, toen de heer Wouda de onderwer- pelijke grond kocht, ter plaatse had gedacht, niet tot stand is gekomen. De meer luxieuse voorstelling, welke men toen van de toekomstige bebouwing had, is van invloed geweest op de prijsbepaling van de grond van adressant. Nu tot j Indien de kostprijs van de kolen in eenig jaar hooger is geweest dan f 13.per ton van 1000 K.G. franco in de kolenloods, is een bijbetaling van 0.1 cent per M’ gas verschuldigd over het gas, dat volgens bijzondere regeling in de zomermaanden is afgenomen en voor elke 50 ct. van billijkheid een“tegemoetkoming kan wor- dat de kolenprijs hooger was dan f 13.per ton. Als kolenprijs wordt genomen het bedrag dat het des betreffend jaarverslag vermeld, naar beneden afgerond op een veelvoud van 50 cent.” Het vaste bedrag van f34.per maand is ontstaan uit: 50 X 8 cent f 4.— 50 X 6 900 X 3 OPGERICHT TE VEENDAM (N1680 Directie: Mr. M. J. Bos, Mr. J. Wilkens en J. Roosenburg. Gepl. Maatsch. Kap. en Reserves f 9.000.000.— Hypothekenf 82.000.000.- Pandbrieven f 78.000.000 met verplichte uitloting. GELDEN BESCHIKBAAR voor le hypotheek op billijke voorwaarden. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg'' Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. f 5. B. en W. bieden den raad o. a. de volgende voor stellen aan: No. VI 07.352.1(1). Rapport van de Commissie voor rekeningen en begroetingen betreffende een plan tot af- en overschrijving op de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1930. 1000 M.’ voor f 34. Deze zomerprijs houdt er rekening mede, dat de kost prijs per M.’ gas is 1.9 ct. indien alleen grondstoffen en nevenproducten worden verrekend en indien men rekent voor kolenprijs, franco lood f 13.voor cokesprijs netto 50 ct. per H.L. verkoopbare cokes en voor teer f 1.50 per 100 K.G. Voor bijdrage aan andere kosten blijft dan nog ruim 1 cent per M.4 in de zomer. Elke f 1.hooger kolenprijs dan f 13.verhoogt, bij gelijkblijvende prijzen der nevenproducten, de gasprijs bij het bestaande productiesysteem met ongeveer 0.27 cent, waarvan dan 0.2 cent ten laste van de verbruiker komt. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11% en 12% uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 5 en 6 Aug. 1931: heerenrijwiel; zwartharige herdershond. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 5 en 6 Aug. 1931: damestaschje, J. Volkers, Oos- terdijk 52; alpenmuts, Bloksma, Boschstraat 33; R.-K. kruisje, B. Batstra, le Woudstraat 40; lap stof, S. Westra, Swartsbuurt 5; kin derschoen tje, H. de Boer, 3e Frittemahoven- straat 4; heerenhoed, S. Noordenbos, Op- penhuizerweg 98; blikken doos met bonnen, Knorr, 2e Woudstraat 38; mes W. Boon stra, Emmastraat 13; zakje met kurken, R. Kooiman, Zuidend 15; paar dameshand- schoenen, T. Looijenga, 2e Zomerrakbuurt 15. Geslaagd voor de hoofdacte de heer K. van Strien te Oppenhuizen. De heeren W. de Boer en H. P. Bein- tema alhier, zijn‘toegelaten tot de politie- Vakschool te Hilversum. Geslaagd voor het examen handen arbeid de heer R. Brandsma alhier. Tamwr’’ trij.rf Regenbogen. Dinsdag 18 Augustus wordt hier onder auspiciën van de Kon. Zeilver. Sneek een teamwedstrijd van Regenbogen van Sneek en de Kaag gehouden. Kranig. De 11-jarige K. Weissenbach alhier, die al zeer jong door een ongeluk een zijner armen verloor, legde desondanks gisteren in de Sneeker Zweminrichting de zwemproef af. Een kranige prestatie, die ook pleit voor het gbede onderricht van zwemmeester Jor- ritsma. de prijs van het gas van de meteropneming einde Augus tus 1931 af te regelen als volgt Bij een verbruik tot en met 50 M.» per maand 8 cent per M.’; bij een verbruik van meer dan 50 M.8 per maand kost het meerdere 6 cent per M.’ tot een verbruik van 100 M.’ zal zijn bereikt; bij een verbruik van meer dan 100 M.’ per maand kost het meerdere 5 cent per M.8 tot een verbruik van 150 M.8 zal zijn bereikt; bij een verbruik van meer dan 150 M.8 per maand kost het meerdere 4 cent per M.’ tot een verbruik van 200 M.8 zal zijn bereikt; bij een verbruik van meer dan 200 M.8 per maand kost het meerdere 3/2 cent per M.8. Voor grootere afname in de maanden April tot en met Augustus wordt op verzoek van de verbruiker een bijzon dere regeling toegestaan, waarbij laatstgenoemde zich moet verplichten van de aanvang der getroffen regeling tot en met Augustus d.a.v. f 34.per maand te betalen, waarvoor in genoemde maanden een verbruik van gemid deld 1000 M.8 per maand is toegestaan zonder nadere ver rekening. Het in deze maanden meer dan gemiddelde 1000 M.8 per maand afgenomen gas wordt verrekend tegen 3 cent per M.8. Indien de kostprijs van de kolen in eenig jaar hooger is geweest dan f 13.per 1000 K.G., franco in de kolenloods, is een bijbetaling van 0.1 cent per M.8 gas verschuldigd van het gas, dat volgens bijzondere rgeling in de maanden April tot en met Augustus wordt afgenomen en wel voor elke 50 cent welke de kolenprijs hooger was dan f 13. per 1000 K.G. Als kolenprijs wordt genomen het bedrag dat het des betreffend jaarverslag vermeld, naar beneden afgerond op een veelvoud van 50 cent. Ik adviseer Uw College een grondruiling in deze zin aan de Raad voor te stellen. De financieele gevolgen van het voorstel zijn seeren als volgt: De Gemeente geeft 93 M.8 grond f 5. Ophooging en verplaatsen afrastering te stel len per M.’ op f2. 6 5 4 3i/2 SNEEK, 4 Augustus 1931. 1 Aan de Gemeenteraad. De heer Mr. H. N. Wouda heeft zich tot U gericht met een adres, houdende verzoek, om te overwegen of hem uit een oogpunt van billijkheid een tegemoetkoming kan wor den verleend in de indertijd door hem betaalde prijs voor bouwterrein aan de Bolswarderweg, hetzij in geld, hetzij .in de vorm van grond, aan de westzijde grenzende aan zijn perceel. Wij hebben omtrent deze aangelegenheid het advies ingewonnen van den Directeur der Gemeentewerken. Dit advies luidt als volgt: Onder terugzending van het aan den Raad gerichte en om advies in mijn handen gestelde adres van Mr. H. N. Wouda alhier, houdende verzoek te willen overwegen of er uit een oogpunt van billijkheid termen bestaan hem tege moet te komen, in de door hem, in verhouding tot de tegenwoordige, betaalde hooge prijs van zijn bouwterrein aan de Bolswarderweg, bericht ik Uw College het vol gende: De door den heer Wouda betaalde prijs bedroeg f 11. per M.8 of in totaal voor 467/2 M.8, 467/2 X f 11. f5.142.50. De tegenwoordige totaalprijs zou bedragen 467% X f2.337.50. Een verschil dus van f2.805. in hel algemeen moet het verkeerd worden geacht op een eenmaal afgesloten koopcontract als het onderhavige terug te komen. De oorspronkelijk door de Gemeente be paalde grondprijs per M.8 is destijds door kooper aanvaard. Ook mag niet uit het oog worden verloren, dat in de tijd dat de verkoop is geschied, in het algemeen andere prijzen en andere voorwaarden golden dan thans. Teneinde het onderhavige verzoek van adressant objec tief te beschouwen, dient men zich daarom af te vragen, of de oorspronkelijke grondprijs in die tijd, a f 11.per M? onopgehoogd terrein, niet te hoog gesteld was. En dan kan men zich inderdaad niet aan de indruk onttrekken dat een prijs van zeg f 12.50 per M.8 opgehoogd terrein 1 daar ter plaatse vrij hoog was, gezien het feit, dat men zich hier een ruime open bebouwing voorstelde, die een ver kaveling in groote perceelen noodzakelijk maakte. Het blijft echter moeilijk hier de juiste maatstaf aan te nemen, en het bepalen der billijkheid in dëze zal voor een groot deel een gevoelskwestie blijven. Het komt mij echter voor dat de Gemeente hier een eenigszins tegemoetkomend standpunt dient in te nemen, waar toch ook door de thans I gestelde bouwgrondprijzen eenige waardevermindering van het perceel van den heer Wouda niet is te ontkennen. Het geval is aanwezig dat door de verbreeding van het trottoir van de geheele weg, de v'óórafrastering van het perceel Wouda 0.60 M. moet worden teruggebracht. Aan gezien de breedte van het perceel Wouda 17 M. bedraagt, zal de Gemeente van den heer Wouda 17 X 0.60 10.20 M.a teiug moeten koopen. Zonder nu te treden in de waardebepaling van de vroeger door de Gemeente aan den heer Wouda verkochte grond, zou er hier een grondruiling kunnen plaats vinden, die het billijkheidsgevoel bevredigt. M. i. zijn hier redenen aanwezig‘om de grondruiling zoodanig te doen geschieden, dat de Gemeente van den heer I Wouda ontvangt het voor wegverbreeding benoodigde strookje grond, terwijl de heer Wouda van de Gemeente I ontvangt een strookje grond ter diepte van zijn erf, en ter breedte van 3 M., zijnde ongeveer 93 M.8_ De Gemeente zal dan dit strookje grond hebben op te hoogen, de daar aanwezige afrastering hebben te verplaatsen, het voorhekje hebben te verlengen, en de tuinstrook hebben bij te werken. SNEEK, 4 Augustus 1931. Aan de Gemeenteraad. Reeds enkele malen gingen er uit Uw midden stemmen op, om te komen tot een wijziging der gastarieven. O. a. was dat het geval in Uw vergadering van 15 December 1930, bij de behandeling van de begrooting voor het jaar 1931, terwijl bij de behandeling van ons voorstel tot voor- loopige vaststelling van de rekeningen van het gas-, water leiding- en electriciteitsbedrijf over 1930, in Uw vergade ring van 22 Juni jl., de discussie zich in dezelfde richting bewoog. In laatstgenoemde vergadering werd door den wethouder, voorzitter van de Commissie voor de bedrijven gezegd, dat er bij de commissie wel plannen om enkele gastarieven te herzien, in voorbereiding waren, doch dat deze nog geen vaste vorm hadden aangenomen. Inmiddels zijn deze plannen door de commissie uitge werkt in een aan ons gericht schrijven d.d. 21 Juli 1931, waarvan de inhoud luidt als volgt: Doordat voor sommige gebruiksmogelijkheden van gas, electriciteit geleidelijk meer ingang vindt o. a. op het gebied van kleinmotoren en licht, is het streven bij de gasbedrijven steeds meer levendig geworden om de toepassing van gas op andere gebieden te bevorderen. Ook te Sneek heeft de electrificeering geleidelijk voort gang. Wij meenen dat de tijd gekomen is, dat maatregelen tot behoud en ter verkrijging van nieuwe afzetmogelijkheden voor gas niet langer mogen worden uitgesteld. Daartoe dient een herziening van de gasprijzen plaats te hebben, vooral om gasverbruik voor verwarming en industrieele doeleinden te behouden en aan te moedigen. Eenerzijds wordt daarmede het gemak en concurrentie mogelijkheid van bestaande en nieuwe verbruikers gediend, anderzijds wordt een nieuwe bijdrage in de vaste kosten van het gasbedrijf verkregen. Op deze wijze kunnen nieuwe verbruiken er toe medewerken, dat de hier ter stede reeds lage gasprijzen voor kleinere verbruiken kunnen worden gehandhaaafd, ondanks verlies van afzetgebied aan elec triciteit. Daarom verzoeken wij U, Uw medewerking te verleenen bij het totstandbrengen van voor het gestelde doel passende tarieven. Voor zoover het gasverbruik per maand gerekend kan worden bestemd te zijn voor verlichting, koken en sterk intermitteerende verwarming, nl. tot 150 M.8 per maand, hebben wij gemeend geen verandering te moeten voorstel len, evenmin als voor de straatverlichting. Wij stellen voor de tarieven als volgt te wijzigen: „Het gasverbruik dat in eenig perceel plaats heeft wordt als volgt in rekening gesteld: Voor zoover het verbruik bedraagt van 50 M.8 per maand a 8 ct. per M.8 Utingeradeel 10, Weststellingwerf 34, Wonseradeel 1, Wijmbritseradeel 12; Schurft bij 35 stuks vee van 1 vee houder in Menaldumadeel Rotkreupel bij' 50 schapen van 5 vee houders in Franeker, Workum en Wijmbritseradeel Miltvuur bij 1 stuk houder in Schoterlaud. Besmettelijke veeziekten. In de maand Juli jl. zijn de volgende besmettelijke veeziekten in deze pro vincie geconstateerd Mond- ten klauwzeer bij1 478 veebe- slagen, waarvan in de gemeentenAcht- karspelen 27, Engwirden 21, Baarde- radeel 14, Het Bildt 3, Dantumadeei 20, Doniawerstal 8, Ferwerderadeel 10, Franekeradeel 1, Haskerland 13, Hen- naarderadeel 10, Idaarderadeel 17, Kol- lumerland 21, Leeuwarden 18, Leeuwar- deradeel 36, Menaldumadeel 9, Oost- stellingwerf 1, Opsterland 44, Rauwer- derhem 1, Schoterland 60, Smallinger- land 28, Sneek 3, Tietjerksteradeel 56, SNEEK, 27 Juli 1931. Aan de Gemeenteraad. In handen van de Commissie voor Rekeningen en Be- grootingen werd gesteld om advies, een staat van inkom sten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur over het dienstjaar 1930. De ontvangsten en uitgaven van het Armhuis, begroot op f 18.245.bedroegen in werkelijkheid f 17.887.69. Voor de algemeene dienst waren de geschatte en wer kelijke bedragen f 62.736.en f 63.038.77, voor de sub sidie van de gemeente respectievelijk f60.951.en f61.400.—. De Commissie heeft op deze gewijzigde begrooting geen op- of aanmerkingen en adviseert tot goedkeuring daarvan. Namens de Commissie, D. ZUIDERBAAN, Voorzitter. U. SIJTEMA, Rapporteur. 0 t/m 51 101 151 meer dan 200 Voor grootere afnamen in de zomermaanden April t/m Augustus wordt op verzoek van de verbruiker een bijzon dere regeling toegestaan, waarbij deze zich verplicht van de aanvang der regeling t/m Augs. d.a.v. per maand te zullen betalen f 34.waarvoor in deze zomermaanden een verbruik van gemiddeld 1000 M.8 per maand is toege staan zonder nadere verrekening. Het in de zomermaanden meer dan gemiddeld 1000 M.8 per maand afgenomen gas wordt verrekend tegen 3 cent per M.8. f 4‘! 4 UWE SNEEKER COURAN annex SNEEKER COURANT (74e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1