FEUILLETON Het bittere erfdeel NV NE ÏLANDSCHE HYPOTHEEKBANK I de ct. 16 No. 91. Eerste Blad. BitgavePEZEBRINK Co. Woensdag 12 Augustus 1931. 47e Jaargang. Dit No. bestaat uit 2 bladen. Officieel Gedeelte. Nieuwstijdingen Sportrubrïek. PANDBRIEVEN 100 nt len De Avonturen van Snuff'Mgraag en Knagelijntje. I FOSTER'S MAAGP/ilEN i als zou i regeering r voort en ditmaal maakte ze, fc» merie toch nog een onderzoek in om na te gaan hoe het ongeluk zich kan hebben toe gedragen. Doodelijike ongelukken In de bergen. Vier jongelieden zijn Vrijdag bij het be klimmen van de Naye-rots bij Montreux om laag gestort en om het leven gekomen. Donderdagmorgen zijn twee Berlijnsche toeristen van de Finsterahorn (Zwitserland) afgestort, tijdens een hevig onweer. Hun lijken heeft men nog niet terug gevonden. Geen ontbinding van de Pruisische Landdag. De nationaal-socialistische en de commu nistische partijen hadden door een referen dum getracht de Pruisische Landdag te doen ontbinden, waarin de meerderheid nu tot de gematigde partijen behoort. Deze poging is mislukt. Van de ruim 26/2 millioen kiezers stemden bijna 10 millioen voor ontbinding, er kwamen dus 3 millioen tekort. De uitslag dezer stemming, die als een krachtproef kan worden beschouwd, zal een goede indruk in het buitenland maken, daar van een over winning der uiterste partijen allerlei geva ren voor een vreedzame ontwikkeling dreig den. plantsoenen en parken, alsmede in de tui nen, een schade van 300.000 pengö aange richt. Courant N. v. d. D. door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A. E. C. VUERHARD—BERKHOUT. Het geheim van den gletscher. Naar de Weensche bladen uit Innsbrück melden, hebben soldaten van het bonds- leger bij bergoefeningen in het Opper Schil- lertal de lijken gevonden van den Innsbrü- cker hoogleeraar prof. Koban en den Ween- schen bankbediende Aulauf, die in 1919 bij een bergtocht boven de Berliner Huette spoorloos verdwenen waren. Daar dit punt dicht bij de Italiaansche grens ligt, vermoed den toen velen, dat de beide toeristen door de Italiaansche grenswacht waren neerge schoten. Uit de ligging, waarin de lijken thans gevonden zijn neemt men echter aan dat de beide ongelukkigen in een gletscher- spleet gevallen zijn en dat hun lijken thans pas, door het gestadig terugwijken van den gletscher in de laatste 12 jaar aan het licht zijn gekomen. Intusschen §teit de gendar- Vrijdagavond speelden aan de Lemk merweg het elftal van de N.V. N. J. Wouda’s Meelfabrieken en dat van de afd. Sneek van de N. A. S. B. De strijd bleef onbeslist. Men ein digde zooals men begonnen was, 00- Kaatscompetitie Vrijdagavond zijn de wedstrijden her vat. Na eenige avonden van rust heb ben twee van de drie parturen die voor de prijzen in aanmerking komen, el kaar bestreden. Het waren de parturen 13: A. Ferwerda, J. IJpma en Joh- Jilb lings, en 16: Jan de Vries, G. Zoethout] en Poiesz. In het begin ging het spannend toe, doch toen begon de opslager valt par tuur 16 te poedelen. Ferwerda’s par tuur liep hierdoor uit tot 53,. Toen wist de Vries door zijn, feilen opslag, nog een half spel te veroveren,, doch op 62 wist Poiesz de door Ferwerda opgeslagen bal niet voorbij de kaats te krijgen en dus sneuvelde partuur 16 met eindstand 54 en 62. Deze week wordt om le en 2e prijs gestreden tusschen de parturen 7 en 13. Ook hier zal het wel niet aan span ning ontbreken. JunioresKaatspartij, Aan de Zondag a.s. te Dronrijp te houden juniores-kaatspartij! van afdee- lingsparturen (hoofdprijs 3 gazelle rij wielen) zullen voor Sneek deelnemen: P. Bruining, A. Feitsma en H. Kam- stra. 278. Net op dit onzalig oogenblik komt Vader de keuken binnenstappen. Wat is hij boos. Zoo, zoo, gaan jullie vechten, ter wijl je moeder ziek op bed ligtl zegt hij. Dat is mooi, dat is erg mooi. met ernstige wonden aan hoofd en lichaam bij een der omwonenden bin nengedragen, waar spoedig drie dok toren, wier hulp was ingeroepen, aanwe zig waren. Overgebracht naar zijn wo ning is de heer L. na eenige uren aan de gevolgen van zijh verwondingen overleden. Alle schuld treft hier den bestuurder, daar deze niet bevoegd was met motorrijtuigen te rijden. De mare chaussee en het parket uit Zutphen na men den auto in beslag en stelden een nauwkeurig onderzoek instelden. Een mooie opdracht Naar het „Dagblad van Noord-Bra- bant” verneemt heeft de N.V. Scheeps- bouwwerf „Moerdijk’s Welvaren” te Moerdijk van de Paraguaansche regee- rmg de opdracht ontvangen tot het bouwen van vijf vrachtschepen van 1500 ton elk en twee ferrybooten, groot 1000 ton. Het is een werk van niet minder dan f 5 millioen, waaraan 250 h 300 arbeiders gedurende ruim twee jaar werkzaam kunnen zijln. In verband met het hooge bedrag en het feit, dat een werk als het on derhavige sterk er toe zal bijdragen de heerschende werkloosheid onder de scheepsbouwers te lenigen, is aan de Nederlandsche regeering gevraagd om voor genoemde som, waarvoor de Am- sterdamsche Bank credietgeefster zal zijn, garant te zijn, De beslissing van de wordt spoedig verwacht. Ongeregeldheden in Duitschland. Zondagavond is het op de Bulowplatz te Berlijn tot bloedige botsingen geko men tusschen politie en communisten. De politie werd uit de huizen en op straat door communisten beschoten. Twee politiebeambten werden gedood. Een ander zwaar gewond. De politie beantwoordde het Vuur, zoodat ook aan communistische zijde slachtoffers zullen zijn. De botsing was ontstaan toen de po litie eenige honderden» comïnunis- ten, die op den Bulowplatz bijeen waren gekomlen, wilde Verspreiden;, waar op plotseling uit eenige huizen schoten vielen. De schietpartij breidde zich snel ver der uit. Verscheidene gearresteerd. Kort voor twaalf uur waren de on geregeldheden beëindigd. Later in den avond was nog een vierde ambtenaar van politie gewond. Tot middernacht waren in totaal 63 personen gearresteerd. Aan de zijde van de demonstranten vielen 1 doode en 16 gewonden. Dat na de schietpartij verscheidene communisten zijn gedood, wordt vaststaand aangenomen. Volgens onbevestigde berichten het aantal dooden 15 bedragen. Ook te Chemnitz en Altona hebben botsingen, naar aanleiding van het refe rendum plaats gehad. „Dat hoeft niet.” Hij scheen niet erg mee lijdend, deze onbekende redder, maar hij was ten m.nste practisch en snel in’zijn handelen. „Ga zitten en laat ik uw schaatsen afdoen,” zei hij. Hij deed ’t handig en zakelijk Toen haal de hij uit den zak van zijn overjas ’n brandy- flesch en den beker er af schroevend, vulde hij dien tot den rand met de vloeistof en reikte haar dien toe. „Drink dat op. U zult u dan beter voelen en het zal misschien voorkomen dat u kou vat.” Ze schudde vermoeid het hoofd. Ze voelde zich te afgemat, te dof om zelfs een poging te doen om te drinken. Een eigenaardige 1* 'mheid beving haar. Alles om haar scheen vaag en mistig te worden. De gedaante van den man naast haar scheen niets' meer dan ei 1 vage, donkere schaduw. Ze was zich alleen maar koude bewust verschrikke lijke koude en zelfs dat gevoel werd gelei delijk minder en vager. BURGEMEESTER EN WET HOUDERS van SNEEK, maken be kend dat bij hen is ingekomen een ver zoek van het bestuur der Zuid-Friesche Tuinbouwvereeniging, gevestigd te Sneek, om verlof voor de verkoop Van uitsluitend alcoholvrije drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop in de cantine van het veilingsgebouw aan de Oppenhuizerweg. Tegen het verkenen van het verlof kunnen binnen twee weken schriftelijk bezwaren worden ingebracht. SNEEK, 12 Augustus 1931. man type maakte, het mansoort, dat zich een weg door het leven slaat. Maar er was een zekere vroolijke heerschzucht in hem een soort onweerlegbare overtuiging, dat hij zijn eigen zin zou doen. Toen ze de brandy had uitgedronken, schroefde hij de flesch weer dicht en stak haar in zijn zak. Toen hielp hij haar over eind. „Kunt u nu staan?” vroeg hij. „Goed.” Hi trok zijn overjas uit. „Sla deze om „O, nee,” protesteerde ze. „Ik voel me nu weer best. Houd u hem als ’t u blieft zelf aan.” Hij nam niet de minste notitie van haar protest, doch hielp haar de jas aantrekken, alsof ze niets gezegd had. „Ziezoo," zei hij met ’n lach in zijn oogen op haar neerziende, „wilt u me nu misschien vertellen waar u woont? Hoe eerder u thuis komt en die natte kleeren'uittrekt, des te beter." „Daar ginds,” antwoordde ze, wijzend in de richting van het park. „Op Windycroft”. Hij liet door niets merken, of hij het huis kende of niet dat hij ooit onder zijn gast vrij dak had vertoefd doch het was dui delijk, dat hij den weg erheen kende, want hij begon zonder verder te vragen de juiste richting uit te loopen. Hij liep snel en Herrick wier beenen af schuwelijk pijn deden, had veel moeite hem bij te houden. Een struikelen en een flauwe kreet van ergernis van haar lippen deden hem plotseling stilstaan. „Loop ik u te hard?” vroeg hij. Zijn blau we oogen tintelden toen hij voort ging: „Dat is waar ook. Ik vergat, dat u al heel wat be weging genomen hebt met te probeeren uit dat gat in het ijs te komen. Maar hoe vlug- Fatale hagelsteenen. Het hevige onweer, dat Zaterdag boven Trans-Danubië en Boedapest (Hongarije) woedde, heeft eenige menschenlevens ge- eischt. In de nabijheid van Vasvar hebben de abnormaal groote hagelsteenen den sche del van twee op het veld werkende jongens, die voor het onweer in een greppel waren gevlucht, zoodanig gewond, dat zij spoedig daarop stierven. Een vrouw werd op het veld door den bliksem getroffen en gedood. Het onweer heeft ook groote materieele schade aangericht. In Szigliget aan de Plattenmeer sloeg de bliksem in een stal, waarin zich 22 runderen bevonden. Twaalf dezer dieren werden gedood. De enorme hagelsteenen hebben op ’t veld, in de boom gaarden en in de bosschen groote schade aangericht. In Boedapest is in de openbare die haar omsloot, met een autoriteit, die zelfs de wolken, die zich om haar heen samen pakten, doorboorde. Ze voelde den zilveren rand van den beker tegen, haar lippen een arm om haar schouder „Drinkt” herhaalde dezelfde gebiedende stem. En omdat het haar in haar vervagend be wustzijn het makkelijkste scheen om toe te geven, opende ze haar mond en dronk. De scherpe alcohol liep als vuur door haar keel. Ze slikte en hijgde, maar ze bracht haar van die vage, grijze wereld, waarin ze bezig was geweest te verzinken, terug en deed het bloed weer door haar aderen stroo- men. „Zoo, dat is beter." De man die naast haar op den bevroren grond neerknielde, keek haar glimlachend aan. Zijn gezicht was nu dicht bij het hare en Herrick, die begon op te leven, werd getroffen door de intense blauwheid van zijn oogen. Gevaarlijke, roe- kelooze oogen waren het, beschaduwd door lange zwarte wimpers, die hun duivelachtig- held maskeerden door een zekeren ontwape nenden, smeekenden blik. Hij vulde het bekertje opnieuw half met brandy en reikte haar dat weer toe. „Een droppeltje maar,” drong hij aan, toen ze het hoofd schudde. „Ik zal dronken worden als ik het doe,” zei ze. Ik geloof ’t niet,” zei hij nu glimlachend. „We zullen het er in ieder geval maar op wagen.” Weer gehoorzaamde ze hem. Het schoot vluchtig door haar brein, dat hij het soort man was, dat je gemakkelijker kon gehoor zamen dan weerstaan. Er was iets domineerends in hem dat 277. Daar ligt me Rattenknevel met een bloedneus op den grond midden in de scher ven van moeders kostelijke broodschaal. En de lieve zusjes en broertjes geven natuurlijk mekaar de schuld van het ongeluk. smal, zuiver besneden ais een camée en on der het electrlsche licht glom zijn dik, zwart haar als satijn. „Je bent zeker van middag pas uit de stad gekomen, niet?” zei Billy eindelijk, toen zijn bezoeker voorzien was van een glas heete whlskygroc en een sigaret en tegenover hem bij den breeden haard zat, terwijl zijn voch tige kleeren in de warmte begonnen te stoo- Hien. „De dominee en Barbara hebben er me gisteren, toen ik er was, niets van gezegd dat ze je verwachtten.” Er gleed een geamuseerd glimlachje over Severns gezicht „Nee, waarschijnlijk niet,” antwoordde hij droogjes. „Ik kwam Ineens als een aange name verrassing op hun dak vallen.” Billy knikte vaag. Hij had niet erg veel öp met Severn en diens komst in de pastorie was altijd onwelkom, zoover het hem per soonlijk betrof, daar dat beteekende, dat Barbara’s tijd meer dan gewoonlijk in beslag zou worden genomen. Gair Severn was een halfbroer van Alec Fane, wiens moeder voor de tweede maal getrouwd was geweest en" Gair was twaalf jaar jonger en leek zoo weinig op den domi nee als maar mogelijk was. De eenige gelij kenis tusschen hen lag in het bezit van een zekere onmiskenbare charme en misschien was het juist hun ongelijkheid, die de beide halfbroers in een eigenaardig soort vriend schap aan elkander deed hechten. Van Gairs vroegste jeugd af had Alec altijd een soort van beschermende oudere broer-genepen- heid voor hem gekoesterd en na den dood van de ouders van den jongen man was het zijn gewoonte geworden om in de pastorie te komen logeeren wanneer hij daar lust in De H.E.N.T.S.O.-reclame. Zooals men steeds meer ziet, passee- ren ons op alle wegen auto’s waarbij aan het achterruitje een keurig reclame- biljetje van de HENTSO bevestigd is. Het is een verkleinde uitgaaf van de groote reclameplaat en ze doet frisch aan. Waar deze tentoonstelling een groot belang voor Sneek en de geheele Handel en Nijverheid beteekent mag er zeker op aangedrongen worden dat iedere auto-bezitter zijh auto van een dergelijk, niet ontsierend, plaatje voor ziet. Ze zijn nog te verkrijgen bij de heeren A. Coens, Wijde Noorderhorne en G. v. d. Pijpekamp, Kleinzand. Zaterdagavond is de houwer J. B. uit Brunssum van de staatsmijn Hen drik door plotseling vallend gesteente getroffen. De man bekwam een sche delbreuk en overleed onmiddellijk. Het slachtoffer, een Duitscher, was 30 jaar oud en gehuwd. Zondagmorgen werd de heer H. L. Lustig, oud 67 jaar, door een uit de richting Heeide komenden personen auto, bestuurd door zekeren R., in de nabijheid van het postkantoor te Epe omver gereden. Het slachtoffer werd zetten hun weg ondersteund door hem en door de lange passen van den man naast haar, betere vor deringen. Toch was ze dankbaar toen ze eindelijk de lichten van Windycroft door de boomen zag schemeren. Billy en zijn moeder, juist teruggekeerd van Tanborough, zaten samen in de hall thee te drinken toen ze binnen kwam. „Wat HerrickLady Bridget sprong op en staarde verbaasd naar de eigenaar dige verschijning van het meisje in de man nenoverjas. „En jij, Gair,” haar blik gleed naar Herricks metgezel, die schijnbaar een oude bekende was. „Wat is er gebeurd?” vroeg ze haastig, toen ze bemerkte, dat er iets ongewoons had plaats gegrepen. „Is er een ongeluk gebeurd?” De man dien ze met Gair had aangespro ken, vertelde haastig wat er aan de hand was. „O, jou arm kind,” riep Mim, Herrick onmiddellijk naar zich toe trekkend. „Ga gauw mee naar boven. Direct een warm bad en dan naar bed. Billy, zorg jij voor Gair tot ik weer beneden kom.” Ze nam Herrick haastig mee en liet de beide mannen samen achter. „Wat zal ’t zijn, Severn? Thee of iets har- tigers?” vroeg Billy, toen zijn moeder en Herrick langs de trap verdwenen waren. „Ik zou zoo zeggen dat een heete whisky aan gewezen was,” voegde hij er grinnikend bij. „Ja, dat geloof ik ook.” De verlichte hall liet hem zien als een lange, tenger gebouwde man van een jaar of twee en dertig, die men de physieke kracht, die hij getoond had bij het redden van Herrick, niet zou aanzien. Er was echter bij zijn fijnen bouw toch een zekere taaiheid Leeuwarder Kaatsclub. Zondag a.s. wordt op het Wilhelminar plein te Leeuwarden een. jongens-kaatsr partij gehouden, waarvoor de Friesche Levensverzekerings Mij. 3 gouden-, 3 zilveren en 3 nikkelen horloges heeft aangeboden» Hieraan mogen deelnemen alleen af- deelings-parturen. Voor Sneek zullen uitkomen: Gebr. B. en I.J Blom en J. Visser. Jongens Kaatspartij Wieuwerd. Zondag jl. had te Wieuwerd een Jon- gens-kaatsparty plaats. Het Sneeker partuujf liet weer van zich spreken. In de eerste omloop moest Jorwerd het onderspit delven met 50 en 62. Het sterke drietal van PietersibierumJ. Zjjl- stra, Tj. Zijlstra en W. Leistra moest het toen ontgelden en werd geklopt met 53 en 66. In de 3e omloop sneuvelde Weidum tegen het Sneeker drietal met 52 en 64. Om de le en 2e pry's smaakte Sneek het genoe gen Franeker te kloppen met 6O en 60. De le prys werd gewonnen door: IJ. Blom, B. Blom en J. Visser. Dit waren 3 zilv. medailles, plus een gilv. med. voor de afdeeling. De 2e prys 3 zilv. med. kreeg Fra neker en de 3e prijs, 3 bronzen med. het drietal uit Weidum!. N.V. GELDERSCHE CREDIETVEREENIGING KAPITAAL EN RESERVE I ltt.3OO.OOO. - Kantoor SNEEK - Marktstraat Belast zich met de bewaring en administratie van vermogens Verhuurt in hare Brand-en Inbraakvrije Kluisinrichting loketten voor het opbergen van effecten en andere waarden GELDEN BESCHIKBAAR voor le hypotheek op billijke voorwaarden. communisten werden f I 24. Voor slechte spijsver tering en verstopping Z zijn Foster's Maagpll- len het middel bij uit- nemendheid. Zij pur- geeren niet heftig, doch werken zacht en zonder krampen. Houdt steeds een flacon bij de hand. Alom oerkrljgbaar hfO.65 p. flacon. Ü- QPGERICHT TE VEENDAM JN1890 Directie 1 Mr. M. J. Bos, Mr. J. Wilkens en J. Roosenburg. VOETBAL. 1OWE SNEEKER CDURAHT Gepl. Maatsch. Kap. en Hypotheken Pandbrieven 0' iO DRANKWET. Ongelukken. Reserves f 9.000.000.— f 82.000.000.— f 78.000.000.- met verplichte uitloting. -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1