Officieel Orgaan der Gemeente Sneek FEUILLETON PARAPLUIES SCHILLERHEMDEN H. BRENNINKME1JER ZONEN I Smetten, Doorzitten Stukloopen der Huid M|purol i Verrukkelijk Broos! en... t Goedkoop No. 92 Eerste blad. UITGAVE: K1EZEBRINK 4 Co. Zaterdag IS Augustus 1981. 47e Jaargang Dit No. bestaat uit 4 bladen. Nieuwstijdingen Het bittere erfdeel FR1ESCHE DUIMPJES 30 cent per ‘L pond I Overheerlijke BOTERKOEKEN h 5 cent T SCHAAP VROLIJK - Sneek E. ti!ad ik Alle AdvertentlSn worden In belde bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting. s. XVI. IN HET BLAUWE SALON. 35. j-aJ Wordt vervolgd. een 4 l V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. :s. n] De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. :s. IS GEWONE EN DUURDERE KWALITEIT, MAAR STEEDS door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A. E. C. VUERHARD—BERKHOUT. 10 O 10 O Uitsluitend prima kwaliteiten SNEEK GROOTZAND 6 j A 1 1 1 1 OMe -- op haar.” En toen had ze haar tong wel willen afbijten, want ze besefte heel goed, dat ze nu juist datgene gezegd had, wat Severn tot grooter doorzetting zou aanvu ren. De kleinste oppositie was altijd vol doende om zijn plan te kristalliseeren in iets even onwrikbaars als graniet. Zijn mond vertrok ironisch toen hij den blos van ergernis zag die haar naar het ge zicht steeg. „Zoo?” zei hij gerekt „Dat is vervelend voor Kenyon.” Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting bedroeg heden 17 Zeilwedstrijd op de „Fhiessen”. KOUDUM, 12 Aug. De uitslag van de heden op de „Fluessen” gehouden zeilwed strijd is als volgt: Vracht- en beurtschepen: le prijs f50, L. Kool te Nijega; 2e prijs f25, Sj. Eekma te Heidenschap; 3e prijs f 10, P. Zwaga te Langweer; 4e prijs f5, H. Tjerkstra te Hei denschap. Kiel- en middenzwaardjachten: Geen deel name. Regenboogklasse: Geen deelname. Van een materieel standpunt beschouwd had het lot wel een zeer groot en kenmer kend onderscheid gemaakt tusschen de beide halfbroers. Alec bezat niets op de heele wereld dan wat zijn post in St. Heriot hem opbracht, terwijl Gair van zijn vader meer geld geërfd had dan goed voor hem was en daardoor in deze na-oorlogsche dagen genoot van alle populariteit en verwennerij die onvermijdelijk ten deel vallen aan een rijken en niet onaantrekkelijken vrijgezel in Londen. Het moet echter worden gezegd, dat hij zeer edelmoedig en vrijgevig zou zijn geweest voor zijn stiefbroer, als deze hem dat zou hebben toegestaan. Doch Alec wei gerde eenige persoonlijke hulp van hem aan te nemen. „Nee, Gair, ouwe jongen,” zei hij met een spottenden glimlach, „laat mij mijn vrijheid om je op je vingers te tikken als je het noodig hebt wat nogal eens voor komt! En als je je geweten wilt gerust stel len omdat je zoo akelig dik in je wereldsche goederen zit, dan is er altijd nog mijn pen sioenfonds voor de dorpelingen, mijn ont werp voor een openbare leeszaal en mijn beurs-schema om de opleiding te bekostigen van meisjes of jongens die een bepaald ta lent hebben. O, ik kan je wel op een dozijn manieren van je geld afhelpen.” En de schermutseling eindigde gewoonlijk in is de laatste dagen weer sterk opgeleefd, zoo lezen we in het HbL Met welk een driestheid de smokkelaars te werk gaan, be wijst de volgende geschiedenis. Een geheimzinnige smokkelauto maakte het gansche Neder-Rijnsche grensgebied, vooral in de nabijheid van Walbeek onvei lig. De dolste geruchten deden de ronde. Menschen die het langs de wegen razende voertuig gezien hadden, wisten te vertellen, dat het een met stalen platen gepantserde personenauto was, waarvan de bestuurder in Macro woonde. Zekerheid had men daar omtrent niet, maar de douaneambtenaren begonnen stelselmatig jacht op het voertuig te maken, dat groote hoeveelheden koffie en tabak uit Nederland in Duitschiand bracht en meestal bij nacht en ontij verscheen en met ongelooflijke vaart over de wegen voort joeg. Er werden barricaden op de wegen opgeworpen, greppels gegraven, salvo op salvo op den geblindeerden wagen afge vuurd: niets hielp. De auto „nam” alle hin dernissen zonder eenige moeite. Toen heeft men de plaats opgespoord, waar de bestuurder zijn waar afleverde. Het bleek een boerenhofstede onder Ekingen te zijn en den eerstvolgenden keer, dat het ge heimzinnige voertuig weer over de grens snorde, werden geen hindernissen in den weg gelegd, doch zag de bestuurder zich op de plaats van bestemming plotseling om ringd door de douane en de politie en werd de wagen met inhoud in beslag genomen. De vermetele bestuurder moest natuurlijk kennis maken met de Duitsche gevangenis. Bij onderzoek van den wagen bleek deze voor smokkeltochten speciaal ingericht te zijn. Aan alle kanten was hij gepantserd met staalplaten van 10 millimeter dik en daardoor absoluut kogelvrij gemaakt. De bestuurder droeg een stalen helm om zich zei ze half lacheend. Severn keek haar ernstig aan. „Het lijkt nogal onwaarschijnlijk, niet waar?” gaf hij kalm toe. „En toch geloof ik, dat dat gebeurd is.” Mims antwoord werd verhinderd door de komst van den dokter en Gair nam afscheid en ging heen. Na een half uur vlug door stappen bereikte hij de pastorie waar hij Barbara geknield voor het vuur vond, bezig met broodjes te roosteren voor de thee. „Dad en ik hadden net besloten niet lan ger op je te wachten,” zei ze, verwijtend haar bruine hoofdje schuddend. Ze was altijd beste vrienden geweest met haar vaders half-broer. Er hadden nooit for maliteiten als „oom” en „nicht” tusschen hen bestaan en ze stonden op den voet van een toegevende, oudere broer en ’n jonger zusje. Severn vertelde, waarom hij zoo laat was en zijn verslag van Herricks avontuur op het ijs deed het warme, jonge hartje van zijn toehoorster huiveren. „Het schijnt,” zei hij, toen Barbara’s kleine uitroepen van medelijden en schrik telkens onder zijn verhaal weerklonken, „het schijnt, dat Miss Waylen er in geslaagd is zich een groote plaats te veroveren in de harten van St. Heriot.” „Ja zeker,” antwoordde ze met vuur. „Je kunt niet laten om dol op Herrick te zijn.” „Het is verre van me om je tegen te spre ken, schoone nicht. Mijn eenige klacht is, dat noch jij, noch Alec het noodig hebben ge oordeeld me te vertellen dat er zoo’n char- meuse in de buurt was.” „O, dan zou je zeker al veel eerder hier zijn gekomen, hè?” zei ze brutaal. „Natuurlijk.” Er was een ondertoon van ernst achter zijn spottende woorden en Barbara keek hem plotseling onderzoekend aan. Hoewel ze veel van hem hield, had ze toch geen erg hoogen dunk over hem. „Ze is veel te goed voor je, Gair,” zei ze beslist. „Bovendien is Mac Kenyon verliefd „Het is een heerlijke dag geweest, Jem,” zei Carol. Die paar woorden verbraken het stilzwij gen dat tusschen hen geheerscht had. Ze zaten samen bij het vuur, hadden al lang hun thee op en nu zat Jem tevreden te roo- ken, terwijl Carol met de handen om haar slanke knieën geslagen nadenkend in de vlammen had zitten staren, die om de hout blokken krulden en nu en dan omhoog scho ten in een fontein van fijne gouden vonkjes, die dan een oogenblik achter in den haard lagen te schitteren voor ze uitdoofden. De wandeling van het meer naar huis door de weiden en bosschen, die er tusschen la gen, was zonder ontmoetingen volbracht en toen Carol en Jem langs een zijdeur het huis waren binnen gegaan, zeker, dat ze niet van uit den tuin bespionneerd konden zijn, lach ten ze zachtjes tegen elkaar als een paar kinderen, die samenzweerdertje spelen. En toen had ’n derde samenzweerder zijn kracht bij de hunne gevoegd de oude Collins, de butler, die den grond vereerde waar Carol over liep en die reeds lang den dienst van Sir Francis verlaten zou hebben, als zijn jonge meesteres er niet geweest was. tegen de revolver- en geweerkogels te be schermen, terwijl in de auto een vliegtuig motor gebouwd was, die de waanzinnige snelheid mogelijk maakte. Voorts bleek, dat het voertuig toebehoorde aan een georgani seerde benae, waarvan men slechts één lid in handen gekregen heeft Zijn vrouw omgebracht. Een 75-jarige straatventer uit Berlijn- Charlottenburg verscheen in den vorigen nacht op een politiebureau in deze voor stad, waar hij mededeelde dat hij zijn 64- jarige vrouw, die sinds jaren ziek was en hevige pijnen leed, op haar uitdrukkelijk ver zoek had gedood. Agenten, die zich naar de woning begaven, constateerden daar dat de man de waarheid had gesproken. De venter werd in hechtenis genomen. Gevaren In de bergen. Maandag is een Duitsche toerist bij het zoeken naar Edelweiss op den Canisfluh in het Bregenzer Wald verdwaald. Aan de Noordzijde kon hij voor-, noch achterwaarts, zoodat hij den nacht in de bergen moest doorbrengen. Dinsdagmorgen vroeg werd pas zijn hulpgeroep gehoord. Een reddings- colonne ging er op uit, doch als gevolg van de ontoegankelijkheid van de plaats van het ongeval, moest deze zonder resultaat terug- keeren. Dinsdagavond, toen het hard regen de, is een tweede hulpexpeditie onder leiding van Dueringer, een inspecteur van de gen darmerie, uitgetrokken. Toen Dueringer Woensdagochtend in de buurt van den ver ongelukte kwam, stortte hij, waarschijnlijk door het zich begeven van een stuk steen, ongeveer 200 meter in de diepte en viel te pletter. Twee andere leden der reddings- expeditie bevinden zich thans nog in de na bijheid van den tourist. Ook zij kunnen voor- noch achterwaarts. Halsstraat te Haarlem een gewone vracht auto van de A.T.O. het trottoir opgereden. De auto kwam met groote snelheid uit de Kennemerstraat en de bestuurder wilde de Frans Halsstraat inrijden. Blijkbaar om de groote snelheid gelukte dit niet en de auto botste eerst tegen een lantaarnpaal en reed daarna het trottoir op. De 27-jarige S. Plan ting, wonende te Heemstede, geraakte tus schen de auto en de huizen bekneld, hij kreeg een ernstige schedelbasisfractuur en twee gebroken armen. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aan komst is overleden. Een dame die met een kinderwagen op het trottoir liep en die ook werd aangereden, werd evenals het kind niet ernstig gewond. De vrachtauto is in beslag genomen en tegen den chauffeur werd proces-verbaal opgemaakt. Veriicjitingsavon.<i te Bergen. Te Bergen (N.-H.) is Woensdagavond uitgaande van de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer, de jaarlijksche verlichtings- avond gehouden. Een 10.000 lampions waren voor deze verlichting in gebruik genomen. De avond is een succes geworden. Het te Venlo verbrande kind. De politie heeft het lijkje van het bij het vuurtje stoken verbrande meisje van de fa milie S. te Venlo in beslag genomen. Uit het ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat het kind niet in de vlammen is gevallen, doch door een van de opgeschoten jongens, die de omstaande kinderen duwden, waar door zij wegliepen, met een brandende bos stroo is nageworpen, zooaat haar kleertjes vlam vatten. Bij ’t uitdooven heeft de vader zijn beide handen verbrand. De politie heeft eenige jongens aangehou den, uit wier verhoor is gebleken, dat de ver moedelijke dader de 16-jarige J. H. is. Deze is opgesloten. Een razende, gepantserde smokkelauto. De smokkelhandel in het Nederlandsch- Duitsche grensgebied, die eenige weken ge leden vrijwel tot stilstand was gekomen on der den invloed van de dreigende inflatie, flinke gift voor een van de liefdadige plan nen, die de dominee maakte voor de lotsver betering van zijn arme parochianen, want, wat Gair Severns fouten ook mochten zijn, karigheid behoorde daar niet toe. „En licht me nu eens in,” zei hij, zijn glas neerzettend en Billy een beetje spottend in zijn onbeduidend gezicht ziende. „Wie is dat aantrekkelijk persoontje, dat ik juist voor een waterig graf behoed heb?’ „Ze heet Waylen, Herrick Waylen. Ze is de dochter van een ouden vriend van Mim.” „Blijft ze hier lang bij jullie?’ „Ze woont bij ons in. Mim heeft haar zoowat geadopteerd,” antwoordde Billy kortaf. Op een grappige, jongensachtige manier had hij het land aan Severns luchtige vra gen, hoewel hij moest erkennen, dat ze het natuurlijk gevolg waren van de gebeurtenis sen van dien middag. Er was iets in dien man, dat hem altijd prikkelde. Misschien kwam het door een zeker jongensachtig ge voel, dat er iets beschermends lag in Severns luchtige zekerheid van optreden. Of was het het resultaat van een chronische, innerlijke verbittering tegen den man, die bij tallooze gelegenheden gedurende zijn bezoeken aan de pastorie recht had doen gelden op het gezelschap van Barbara, wanneer hij daar op dat moment behoefte aan gevoelde en Billy wegstuurde met een paar laatdunkende woorden, die de jongen, hoe nijdig hij ook was, niet vlug en geestig wist te pareeren. Altijd wanneer zij beiden samen waren, was er een zekere spanning in de lucht en Billy stond met een zucht van verlichting op toen Lady Bridget de hall weer binnen kwam en zich bij hen voegde. „Severn wil Herrick verklaard hebben, Mim,” zei hij kortaf. „Ik denk, dat u dat be ter kunt doen dan ik.” En met een lauw: „Tot ziens, Severn,” verdween hij. „Hoe gaat het met haar?” vroeg Gair, toen Mim de hiaten in Billy’s korte beschrijving van Herricks komst had ingevuld. „Ze heeft HET BESTE een heele poos in dat ijskoude water ge staan.” „Ik geloof ik hoop, dat ze er goed zal afkomen,” antwoordde Lady Bridget. „Maar ik heb toch den dokter laten halen, zeker is zeker. Wat een zegen, dat jij er net langs kwam, Gair. Anders zou ze waarschijnlijk gestorven zijn voor er iemand in de buurt kwam.” „Ja, het is een verdraaide toer om uit een gat in het ijs te komen.” „Hoe kwam je zoo juist op dat moment daar? Ik had er geen flauw idee van dat jij in de pastorie logeerde.” „Ik was pas een half uur geleden uit de stad gekomen en was naar het meer gewan deld om eens te kijken hoe dat er uitzag en kwam net in tijds om Miss Waylen er uit te halen. Het begon te dooien en toen ik haar naar het verste eind zag rijden, waar het ijs altijd het eerst slecht wordt, riep ik, dat ze moest stilstaan. Ik geloof niet dat ze me hoorde. Ik vloog haar dus achterna, maar ik was natuurlijk te voet en dus was ze me op schaatsen een heel eind voor; ik kwam maar juist op het nippertje.” „Gelukkig dat je op tijd kwam,” zei Mim met verdacht schitterende oogen. „Als er iets met Herrick zou gebeurd zijn, zou het geloof ik mijn hart gebroken hebben. Ze is het lief ste, hartelijkste kind van de wereld.” Er kwam een vreemde gloed in Severns oogeiL „Ik ben geneigd het met u eens te zijn,” zei hij. Er iag zooveel nadruk in zijn toon, dat Lady Britget hem plotseling met vragende verbazing aankeek. „Gair!” riep ze verschrikt. „Bedoel je wat bedoel je eigenlijk?’ „Ik bedoel precies wat u denkt, dat ik bedoel,” antwoordde hij rustig. „Maar dat is bespottelijk. Je kunt toch niet verliefd zijn geworden op het eerste ge zicht vooral niet op iemand die druipnat was en er op haar onvoordeeligst uitzag,” Vergroote B. M. klasse 6 M.: le prijs H. Speerstra te Warns; 2e prijs niet uitgereikt. B. M. klasse: le prijs K. Siderius te Lem mer; 2e prijs P Sijperda te Sneek; 3e prijs Jan Visser te ijlst Vrijbuiters: le prijs B. v. d. Werf te Sneek; 2e prijs T. Pasma te Sneek. Tjotters tot 4.70 M.: le prijs H. Boelens te Uitwellingerga; 2e prijs Tj. v. d. Meulen te Langweer; 3e prijs P. v. d. Laan te Sneek. Groote schouwen 6M. X 1.80 M. en daar beneden: le prijs Simon Gaastra te Wor- kum; 2e prijs B. Tjerkstra te Héidenschap. Kleine schouwen: le prijs J. L. Zijlstra te Uitwellingerga; 2e prijs Gebr. Atsma te Op penhuizen; 3e prijs S. Dijkstra en G. Atsma te Uitwellingerga. Visschersbooten: le prijs S. Sikkes te Wolsum; 2e prijs P. v d. Linde te Oudega (H. O. N.). L. Ct Een angstige droom. Hij, leerling van een groote onderwijs instelling, was met vacantie op een gezellige badplaats. Op een nacht had hij een angstige droom. Hij moest weer naar school en had zijn nieuwe leerboeken niet Heelemaal vergeten door de vacantie. Standje van den leeraar, extra huiswerk. Alles omdat hij niet op tijd naar Boekhandel G. v. d. Pijpekamp gegaan was om de leer boeken te bestellen. Laat dit U een waarschuwing zijn. Adv. Het vloeken in het leger. Bij Kon. besluit is bepaald, dat na artikel 1 van het reglement betreffende de krijgs tucht een nieut^ artikel zal worden inge- lascht, luidende als volgt: Daar de godsdienst de bron is van alle ge luk, deugd en waren moed, behoort ook in den krijgsstand een ieder zich tot het hoog houden daarvan en tot een zedige levens wijze te bevlijtigen; de godslasteringen, het vloeken en zweren moet worden nagelaten en zullen de meerderen hierin in al wat de handhaving der goede zeden kan bevorde ren, hunnen minderen met een goed voor beeld voorgaan en alle buitensporigheden algemeen vermeden moeten worden. De Koningin chauffeert? De Koningin heeft, blijkens een Oosten- rijksch blad, tijdens de feestspelen van Max Reinhardt, ook Salzburg bezocht. Zelfs tweemaal. Het Vad. vermeldt dit wegens een nog onbekende bijzonderheid, namelijk dat H. M. zelf chauffeert. Het bericht meldt toch: „Na eenige dagen keerde zij weder in Salzburg terug. Ditmaal reisde zij in een auto en chauffeerde zelf.” Auto bij trottoir opgereden. Donderdagmiddag omstreeks 1 uur is op de hoogte van de Kennemerstraat en Frans 5. ld NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (74e Jaargang) I «erzach» en genees» men met toDoosefi 30-60 en 90 Ct- Tube 80 CL ApocK es Drogisten t.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1