Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Nieuwe Verkeersverordening. I a PARAPLUIES TE HYPOTHEEKBANK No. 94 Eerste Nad. UITGAVE: K1EZEBRHIK i Co. 47e Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. Zaterdag 22 Augustas 1931. Mteuwstijdingen 4 PANDBRIEVEN A 100 met verplichte uitloting. Reclame Kolom. Alle Advertentiën worden in belde bladen opgenomen. Regelprljs 9 eent. Abonnementen belangrijke korting. Ie. 2e. Ie. 2e. 3e. en jaren verboden zonder behoorlijk toezicht n. K V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad t en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn Op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. uit door te rijden, doen blijken., ARTIKEL 17. Méér personen op één rijwiel. Het ir den bestuurder van een rijwiel of motorrijtuig op twee wielen verboden, iemand anders mede te voeren, tenzij tot dat doel een behoorlijke en afzonderlijke zitge- egenheid is aangebracht. GEWONE EN DUURDERE KWALITEIT, MAAR STEEDS HET B ESTE SNEE K 6R00TZAND B. BRENNINKMEIJER ZONEN ARTIKEL 18. Minstens één hand aan bet stuur. Het is verboden om als bestuurder van een rijwiel of een motorrijtuig op twee wielen of een motorrijtuig met zijspanwagen te rijden over een weg of rijwielpad, zon der tenminste één hand aan het stuur te houden. ARTIKEL 19. Toeken geven bij rechtuit rijden. Indien de bestuurder van een motorrijtuig, van een an der rij- of voertuig, of van een rijwiel, een wegkruising nadert, waar het verkeer blijkbaar door de politie wordt geregeld, is hij verplicht, ingeval hij voornemens is recht- van dit voornemen tijdig, duidelijk te ARTIKEL 25. Rijden over bruggen en spoorwegovergangen. Het is verboden met een motorrijtuig of een ander rij" of voertuig te rijden over een brug, voordat, wanneer zij geopend is ge weest, de wachtende voetgangers daarover zijn ge gaan over de voor het openbaar verkeer bestemde over weg van een spoorbaan, voordat, wanneer deze ge sloten is geweest, de wachtende voetgangers daar over zijn gegaan. ARTIKEL 27. Vrijlaten trambaan. De bestuurder van een motorrijtuig, een rijwiel of een ander rij- of voertuig of de geleider van .een rij- of trek dier of van een ander stuk vee, is verplicht bij het nade ren van een tram of losse locomotief, de trambaan on middellijk te verlaten en zoo uit te wijken, dat de tram of locomotief zonder oponthoud en ongehinderd haar weg kan vervolgen. aangewezen straten of straatgedeelten en tijden door hen te bepalen, op een ARTIKEL 3. Aangeven bebouwde kom. Het begin van de bebouwde kom zal op de toegangs wegen tot de gemeente met borden worden aangegeven. ARTIKEL 4. Aanwijzingen politie opvolgen. Onverminderd artikel 23 van de Motor- en Rijwielwet, is ieder verplicht op een weg, voet-, wandel- of rijwiel pad, gevolg te geven aan de door de in artikel 42 ge noemde ambtenaren en beambten in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer gegeven bevelen en aanwijzingen. Buurtvereen. „Oude Koemarkt”. Men schrijft ons: Naar wij vernemen denkt bovenstaande Buurtvereeniging ter gelegenheid van de „HENTSO” een woordenwedstrijd te hou den, waaraan een ieder kan meedoen. Nade le inlichtingen zult U vinden in een adver tentie in dit blad. Ook zal de Oude Koemarkt, de eenigste straat in Sneek die permanent versierd is met bloemen, deze week bijzonder uitkomen, vooral ’s avonds zal het een prachtig ge zicht zijn. Wij hopen dan ook, dat de Oude Koe markt veel kijkers, maar ook koopers zal trekken, niet alleen die week, maar ook in de toekomst. Auto-ongeluk bij Zwolle. Naar aanleiding van het auto-ongeluk, waarvan Woensdagmiddag de familie Van Heloma het slachtoffer is geworden, meldt men aan de N. Rt. Ct.: De heer Van Heloma, oud-burgemeester van Hoevelaken, en mevrouw Van Heloma baronesse d’Aulnis de Bourreuiil zijn buiten levensgevaar. Men hoopt ook mej. Van He loma in het leven te behouden. De rechter zijde van haar gelaat met het rechteroog is echter dobr de glasscherven geheel wegge sneden. Bij dit ongeluk deed zich het zeer zelden voorkomende geval voor, dat een automo bilist weigerde, zijn auto af te staan voor het vervoer van de gewonden naar het zie kenhuis. Gelukkig waren andere automobi listen dadelijk bereid, hun wagen ter be schikking te stellen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de auto van de familie Van Heloma reed met een snelheid van nog geen 30 K.M. in het uur. ARTIKEL 29. Vasthouden aan voertuigen. Het is verboden, zich aan een motorrijtuig, of ander rij- of voertuig, of aan een tram vasthoudende, deze na te loopen, of onder het rijden daarop te klimmen. ARTIKEL 15. Gevaarlijk rijden met rij- en voertuigen. Voor zoover daarin niet is voorzien in artikel 22 der Motor- en Rijwielwet of in artikel 10 van het Rijkswe- genreglement, is het den bestuurder van een rij- of voer tuig, of den berijder van een paard verboden daarmede over een weg of een pad te rijden a. op zoodanige wijze of met zoodanige snelheid, dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer wordt belem merd of in gevaar gebracht, of daardoor beschadiging van de weg of het pad kan ontstaan b. terwijl hij verkeert onder zoodanige invloed van het gebruik van alcoholhoudende drank, dat hij niet in staat moet worden geacht, het voertuig of het paard naar be boeren te besturen of te geleiden. ARTIKEL 28. Passeeren tram. Het is den bestuurder van een motorrijtuig, een rijwiel of een ander rij- of voertuig verboden, een stilstaande tram dichter dan op 2 Meter afstand voorbij te gaan. ARTIKEL 30. Optocht en begrafenis. 1. Het is den bestuurder van een motorrijtuig, een rij wiel of een ander rij- of voertuig, verboden, door een op tocht of een begrafenisstoet te rijden. 2. Bij het ontmoeten van een optocht, of van een be- grafenisstoet moeten de in het le lid bedoelde bestuur ders de noodige ruimte vrijlaten. ARTIKEL 16. Gevaarlijk geleiden van paard of vee. Het is den geleider van een paard of van vee verboden deze dieren te vervoeren op zoodanige wijze, dat de vrij heid of de veiligheid van het verkeer in gevaar kan wor den gebracht. ARTIKEL 24. Veeririjven beneden 14 jaar. Het is aan personen beneden de leeftijd van veertien i vee te drijven of aangespannen rij- of voertuigen, bokkewagens uitge zonderd. té besturen. ARTIKEL 5. Gesloten verklaren. 1. Voorzooveel betreft motorrijtuigen en rijwielen kun nen wegen, gelegen binnen de bebouwde kom, geen rijks- of provinciale wegen zijnde en voor zooveel aangaat andere rij- en voertuigen, kunnen alle wegen, in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer daarover, geheel of gedeeltelijk worden gesloten ver klaard voor het berijden in één of in beide richtingen, doorloopend of gedurende bepaalde dagen en uren a. hetzij met alle motorrijtuigen b. hetzij met alle motorrijtuigen en met rijwielen c. hetzij met motorrijtuigen op twee wielen en met rij wielen d. hetzij met rijwielen e. hetzij met alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen: f. hetzij met motorrijtuigen op meer dan twee wielen, welke bij de gesloten-verklaring te bepalen afmetin gen te boven gaan g. hetzij met motorrijtuigen, waardoor één of meer aan hangwagens worden voortbewogen, welke bij de ge slotenverklaring te bepalen afmetingen te boven gaan; h. hetzij met andere al of piet aangespannen rij- en voer tuigen. 2. Van de bevoegdheid in het 1ste lid bedoeld, kan alleen gebruik worden gemaakt, indien het doorgaand verkeer daarvan, zonder noodzaak, geen ernstige belem mering ondervindt. ARTIKEL 13. Maximum snejhekl. Het is den bestuurder van een motorrijtuig of een rijwiel verboden, daarmede over een weg of een rijwiel pad binnen de bebouwde kom te rijden met grooter snel heid dan 20 K.M. per uur. CPGEBJCHT T8 VEEMQflM <N IQfiQ Directie: Mr. M. J. Bos, Mr. J. Wilkens en J. Roosenburg. Gepl. Maatsch. Kap. en Reserves f 9.000.000.— Hypothekenf 82.000.000.- Pandbrievenf 78.000.000.— GELDEN BESCHIKBAAR oor le hypotheek op billijke voorwaarden. ARTIKEL 41. Strafbepalingen. Overtreding van een der bepalingen dezer verordening en het niet voldoen aan een daarin genoemde verplich ting, wordt, voor zoover daarin niet door de wet, een algemeenen maatregel van bestuur, of een provinciale verordening is voorzien,- gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste 25 gul den. ARTIKEL 26. Wachten achter de stupstreep. Het is den bestuurder van een motorrijtuig of een an der rij- of voertuig, of den geleider van een rij- of trek dier of van ander vee, bij het wachten voor een afgeslo ten brug of voor een afgesloten overweg van een spoor baan verboden daarmede een andere plaats in te nemen dan op de rechterzijde van de weg, gerekend naar de richting waarin gereden of geleid zal worden daarmede een plaats in te nemen naast een motor rijtuig of ander rij- of voertuig daarmede een plaats in te nemen op dat gedeelte van de weg, dat ligt tusschen de afgeslbt' n brug of de overweg en de stopstreep. B. en W. bieden den raad het ontwerp van een nieuwe verkeersverordening aan. We laten hieronder een aantal voorgestelde bepalingen volgen: ARTIKEL 2. Aanbrenging waarschuwingsborden. 1. Wanneer Burgemeester en Wethouders het noodig oordeelen, dat één of meer waarschuwingsborden of kenteekenen, als in de volgende artikelen bedoeld ,aan eenig perceel worden bevestigd, hetzij onmiddellijk, hetzij door middel van een arm of uithouder, is de eigenaar, vruchtgebruiker of ^beheerder van dat perceel, na vooraf gegaan overleg omtrent de plaats van bevestiging, ver plicht, toe te laten dat die borden, kenteekenen, armen of uithouders aan dat perceel worden aangebracht. Verwijdering waarschuwingsborden. 2. Het is anderen, dan die van Burgemeester en Wet" houders last hebben ontvangen, verboden, die borden, kenteekenen, armen of uithouders van het perceel te ver wijderen, of te doen verwijderen of het op de borden ver melde, op welke wijze ook, geheel of ten deele onleesbaar te maken. ARTIKEL 20. Rijden op voetpaden, stoepen en portieken. 1. Het is verboden zonder noodzaak op voetpaden, stoepen of in portjeken, op bermen of zijkanten van we gen met motorrijtuigen, andere rij- of voertuigen, of rij wielen, te rijden of daarop of daarin paarden of ander vee te laten loopen. 2. Het is verboden zonder noodzaak motorrijtuigen, andere rij- of voertuigen of rijwielen op voetpaden, op stoepen of in portieken, aan de hand voort te bewegen, of daarmede op voetpaden, stoepen of in portieken te blijven staan. 3. Het is verboden zonder noodzaak, motorrijtuigen of andere rij- of voertuigen op voetpaden, op stoepen of in portieken te laten staan. ARTIKEL 21. Rijden op wandelpaden. 1. Het is verboden, zonder noodzaak, op wandelpaden met motorrijtuigen, andere rij- of voertuigen, of rijwie len te rijden of paarden of ander vee daarover te laten loopen. 2. Het bepaalde in het eerste lid is niet Van toepassing ten aanzien van rij- en voertuigen en rijwielen welke voor de openbare dienst worden gebruikt. ARTIKEL 22. RegeEng van het parkeeren. 1. Het is verboden meta. een autobus met in rust ge brachte motor b. een motorrijtuig met in rust gebrachte motor, bestemd voor of ingericht tot het vervoeren van goederen en vee en waarmede een min of meer regelma tige dienst op Sneek wordt onderhoudenc. een ander rij- of voertuig, bestemd voor of ingericht tot het vervoer van goederen en vee en waarmede een min of meer re gelmatige dienst op Sneek wordt onderhouden op een weg een andere standplaats in te nemen dan daarvoor door Burgemeester en Wethouders is aange wezen. 2. Het is verboden met een ander motorrijtuig of met een ander rij" of voertuig dan in het 1ste lid van dit arti kel bedoeld, op een weg te staan op een plaats ,die door Burgemeester en Wethouders is aangewezen als stand plaats voor de in het 1ste lid van dit artikel bedoelde autobussen, motorrijtuigen en andere rij- en voertuigen. 3. Het is verboden, hetzij voortdurend, hetzij geduren de de tijden door Burgemeester en Wethouders te bepa len, op de wegen, voet-, wandel of rijwielpaden, door hen aan te geven, een motorrijtuig op meer dan twee wielen met in rust gebrachte motor of een ander rij- of voertuig te laten staan. 4. Het is verboden, hetzij voortdurend, hetzij geduren de de tijden door Burgemeester en Wethouders te bepa len, op de wegen, voet-, wandêl- of rijwielpaden door hen aan te geven, een motorrijtuig op meer dan twee wie len met in rust gebrachte motor of een ander rij- of voer tuig te laten staan, anders dan met inachtneming van de voorschriften, door Burgemeester en Wethouders te ge- vfcn, of boven het getal door hen te bepalen. 5. Ten aanzien van de overige wegen of paden geldt het verbod om een standplaats in te nemen, behoudens vergunning van Burgemeester en Wethouders, voor zoo ver het laten staan het karakter heeft van een geregeld in gebruik nemen van die wegen en paden. ARTIKEL 23. Voorwerpen op stoepen. Het is verboden in door Burgemeester en Wethouders gedurende de stoep uitstallingen, hekken of eenig voorwerp te plaatsen of aanwezig te hebben. ARTIKEL 37. Bellen bij sneeuw. 1. Het is verboden met aangespannen rij- of voertuigen te rijden, als de weg met sneeuw bedekt is, zonder dat de trekdieren één of meer luidklinkende bellen dragen. 2. Dit verbod is niet van toepassing op lijkwagens en hondekarren. ARTIKEL 35. Zandstrooien. 1. Elke hoofdbewoner of hoofdgebruiker van een per ceel, of als dit onbewoond of ongebruikt is, de eigenaar van het perceel, is verplicht bij gladheid van wegenof voetpaden, tengevolge van sneeuw, ijzel of vorst, te zor- ♦gen, dat de weg of' het voetpad voor en langs die per- ceelen ter breedte van ten minste 1 Meter, zoodanig met asch, zand of turfmolm is bestrooid, dat daardoor de gladheid geheel weggenomen wordt. 2. Wordt eenig gebouw door meer dan één persoon bewoond of is het bij meer dan één persoon in gebruik, dan rust deze verplichting op den bewoner of gebruiker der gelijkvloers onmiddellijk aan de weg of het voetpad gelegen gedeelten. ARTIKEL 36. Paarden op scherp zetten. Het is verboden, als een weg, tengevolge van sneeuw, vorst of ijzel, glad is, deze te berijden met paarden, dié niet op scherp staan. t. 4 y NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (74e Jaargang) - - - - - 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1