3 der Gemeente Sneek Officieel Orgaan UI# BEZOEKT DE HENTSO Maar vergeet onze winkelstraten niet! 5^0 -I 47e Jaargang Woensdag 26 Augustos 1931. No. 95 Eerste blad. UITGAVE: K1EZEBRINI Co. Dit No. bestaat uit 5 bladen. II I r 1 Crook soHeerïng ^Jlen Gorens X ir i. Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting. Alle Advertentiën worden in beide bladen opgenomen. A Stand 41. H. P. Bakker, Sigaren. V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Stand 3. De Sneeker Glasfiandel H. Ferwerda. Hier vindt men een deel van dit zeer belang wekkende bedrijf in werking, nL de glas- in lood-bewerking. Men weet welke prachtige ef fecten met glas-in-lood, meer en meer voor inte rieurs toegepast, is te bereiken, zoodat de Snee ker glashandel de juiste weg voor haar reclame heeft gekozen. Stand 27. Leeuwenburg, Sneek. Dit kleedingmagazijn brengt hier de najaars- modellen Dames- en Heerenkleeding. En een uit gezóchte ook, de reputatie van dit magazijn waard; een reputatie welke niet alleen in Fries land gevestigd is, maar in de meeste andere pro vinciën ook, want ook daar heeft dit magazijn veel klanten, dank zij haar eerste rangs artike len, die alle eigen werk zijn. Stand 48. Fa. A. Kupenis, Sneek. Oliën en Vetten is het artikel dezer firma en hier aan deze stand wordt de jiadruk gelegd op Klare Olie en Klare Oliezalf voor gevoelige spe nen bij vee; de veehouders bezoeken dus vooral deze stand. I Stand 4. Singer Maatschappij. Singer naaimachines zijn bekend, alom be kend, maar minder bekend is nog de meest mo derne dezer naaimachines, de meest volmaakte nL de Singer electrische Naaimachine 66 K, met een constructie die het resultaat is van jaren lange ondervinding en onderzoekingen op dit gebied. Deze demonstratie is iets voor de dames 1 Stand 8, 9, 12, 13, 20, 21. Sneeker Electro- technische installateurs. Stand 15. Quaker Oats Company. Aan deze stand vindt men de bekende haver- mout-artikelen: normaal- en vlug kokende; de verpakking, vroeger in Engelsche ponden, is te genwoordig het Hollandsche pond. Ook maca roni vindt men er en wel een soort welke in melk niet schift. Men kent de fraaie cadeaux, welke dit product vergezellen. Stand 17. C. de Hon, Leeuwarden. Deutz mo toren en smeeroliën. De Deutz motorenfabriek is de oudste en de grootste motorenfabriek der wereld. Er worden motoren voor elk doel gemaakt van 2 P.K. af tot 1400 P.K., zoowel voor landbouw, fabrieken, booten, auto en vliegtuigen. Op de H.E.N.T.S.O. is aanwezig een benzine motor, model M.A., welke draaiende in doorsnede is te zien. De electrische stroom hiervoor nco- dig, wordt geleverd door een Deutz motor, die direct met dynamo is gekoppeld. Een zeer mooi instrument om op afgelegen plaatsen zelf elec trische stroom op te wekken. Verder reclame voor de Deutz smeerolie. Stand 24 en 25. Kunstkoperindustrie Klaas Dijkstra. Een naam reeds zoo goed en alom bekend dat we weinig behoeven te zeggen van deze stand, waar de bewerking der fraaie stukken, door dit atelier afgeleverd, wordt gedemonstreerd. In menig gezin hebben souvenirs in koper door den heer Klaas Dijkstra geleverd een eereplaats ge vonden, en er zullen nog tallooze volgen. m ne. :r I- '4 Stand 51. R. Zijlstra's Kolenhandel, Sneek Een fraaie stand opgebouwd van brandstoffen. Hier worden verschillende soorten brandstof voor huishouding, groot- en klein-industrie geëxpo seerd. Een attractie is aan deze expositie verbon den, iedere besteller komt daarvoor in aanmer king. Hoe men gratis kan stoken zult U aan deze stand vernemen. Stand 29/31. N. V. E. Ostermann en Ca, Am sterdam. In stands no. 29/31 exposeert de E. Ostermann Co.’s Handel Maatschappij N. V. te Amster dam het alom bekende artikel „Persil”, zelfwer kend Waschmiddel. Met dit waschmiddel wor den in den stand den geheelen dag demonstra ties gehouden. De resultaten,welke men bij die demonstraties bereikt, zijn wel het beste bewijs, dat Persil buitengewone eigenschappen bezit en onontbeerlijk is voor iedere huishouding. Verder zien wij er het artikel „Henco” Hen kel’s Waseb- en Bleeksoda, hetwelk onmisbaar is voor het in de week zetten der wasch. en voor het zacht maken van het schrale leidingwater. Ook vindt men er het radicale Schuurmiddel „Ata”, een schitterend artikel voor het schoon maken van pannen, potten, enz., tentoongesteld. Tenslotte valt ons oog op het nieuwe Af- wasch-, Spoel- en Reinigingsmiddel „Imi”, het welk door de firma Ostefmann sedert korten tijd in den handel wordt gebracht. Imi is een geheel nieuwe uitvinding van de Persilfabrffeken en lijkt ons werkelijk een onmisbare hulp voor de huis vrouw bij het wasschen van vaatwerk, lepels, vorken, messen enz. Stand 28. Fa. Kooij en Visser, Sneek, drukkers, brengen een nieuw snufje op het ge bied der drukkerij machines nl. de „Automatic Horizontal”, een snelpersje dat snel en zeer goed werk maakt. Op de tentoonstelling wordt werk gereed gemaakt. Een stand, welke een bezoek verdient en waar het dan ook druk is. Magazijn „De Drie Kistjes" komt met een voortreffelijke sorteering sigaren van de door haar gevoerde merken. Daarbij andere artikelen voor rookers o. a. de wonderaschbak enz., een aschbak welke de huismoeder op prijs zal weten te stellen. Stand 43. Iffa Minimax Snelbrandbluschappa- raten. De heer H. Slager alhier is agent voor deze apparaten en hier vindt men ze geëxposeerd. Donderdagnamiddag 4 uur behoudens goedkeu ring, een brandblusch-demonstratie met deze apparaten. I. )- een sterk prikkelende invloed heeft op hart en zenuwen. Toch meenen velen, dat zij dan een „getemd” en smakeloos product te drin ken krijgen. Het is dan ook juist gezien, dat de Koffie Hag Maatschappij dit vooroordeel bestrijdt door in de centra van publieke voorlichting waaronder voornoemde ten toonstelling zonder twijfel gerekend moet worden het bewijs te leveren, dat het tegendeel waar is. Een kopje Koffie Hag op deze tentoonstelling geproefd, schenkt U de overtuiging dat dit product in niets verschilt van de coffeïne-houdende koffie. Dit is ove rigens volkomen te verklaren door het feit, dat de aromatische stoffen eerst ontstaan bij het branden der koffieboonen, terwijl de schadelijke coffeïne vooraf aan de ruwe kof fie is onttrokken. In het gejaagde moderne leven, waaraan niemand zich kan onttrek ken, loopen de zenuwen groot gevaar, over- prikkeld te worden. Het dagelijksche kopje Koffie kan dit gevaar vergrooten. Dat men „in den goeden ouden tijd” daarvan niets wist, is geen reden, tegen de coffeïnevrije koffie een ongegrond vooroordeel te koeste ren. Dank zij het Hag-procédé kan men thans zijn koffie blijven gebruiken met on verminderd genot, waarvan men zich per soonlijk kan overtuigen. t- t- e r de provinciale E.T.I.V. afd. Sneek hebben in sa menwerking met de N. V. Sijbrandy, een uit gebreide, mooie, indrukwekkende stand met mo derne artikelen op dit gebied. Allerlei nieuwig heden op electro-technisch gebied en bestemd voor de huishouding, radio, winkelverlichting, aquaria, kippenfokkerij, plantenkweeken enz. vindt men hier. Alles kan in volle werking ge demonstreerd worden, en hier, waar de instal lateurs samenwerken, is de deskundige voor lichting even overvloedig als afdoend. Sijbro armaturen vindt men er, de Sijbro P. H. lamp levert een besparing van 50 in verlich- tingskosten. De Manifold broedmachine wordt gedemonstreerd door den heer Wassink te Veen wouden. De HöH. Draad- en Kabelfabriek de monstreert haar electrische bodemverwarming, welke broeimest vervangt, en de aquaria ver warming. De Telefunken apparaten zijn er enz. enz. Stand 37. Velo waschmachine Mij. Ook een bekende zaak. De Velo waschmachine en wringer wordt hier de huisvrouw in werking getoond. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. K ru i zebroeders+raat - Sneek Stand 42. H. Meinen, Engelsche Heerenklee ding. Jacotex-stoffen, waarvoor de heer Meinen de alleenverkoop voor Sneek heeft en welke be kend zijn om hun soliditeit, zijn hier geëxpo seerd naast diverse andere Engelsche en Fran- sche stoffen, die een beeld geven van de rijke collectie welke magazijn de Wip voert. De heer Meinen zal gaarne de gelegenheid hebben be zoekers een indruk daarvan te geven. De Christelijke, Neutrale. R.-K. Midden- standsvereenigingen hier ter stede en de Vereen, tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer hebben in verblijdende een dracht een tentoonstelling georganiseerd, de Hentso, welke klinkt als een klok. Dat mag gezegd worden, nadat we het groote ten toonstellingsgebouw met de zeer fraaie' stands en het attractieterrein hebben bezich tigd. Alles is daar in orde, een model van organisatie en goede, harmonische, samen werking! Het comité, de h.h. Priester, voor zitter, A. Coens, seer., S. Douma en J. Kort rijk, vormende het dagelijksch bestuur met hun medeleden de h.h. v. d. Pijpekamp Ver- wer, Pel, Tjallema, Smit, Brouwer, Tjerk- stra en Schaap hebben eer van hun werk. Dat dit werk een succes werd is natuurlijk mede te danken aan de bijstand van de technische leider de heer E. Tosi Facino, en de adviseurs de h.h. notaris Maseland en architect Goodijk. Verdient de Hentso met haar stands, haar attractie-terrein, haar openluchtspel veel bezoek, men vergete onze winkelstraten niet. De buurtvereenigingen hebben zich uitge sloofd haar straten aantrekkelijk te maken, de winkeliers hun étalages, menige wedstrijd wordt gehouden. Men bezoeke dus de Hentso maar vergete onze winkelstraten niet. De opening der Hentso. Gistermiddag 1.30 is de tentoonstelling officieel geopend. Tegenwoordig waren o. a. de burgemeesters van Sneek en Wymbrit- seradeel, de wethouders dér gemeente Sneek, tal van raadsleden, vertegenwoordigers van de Middenstandsvereenigingen enz. enz. Na dat de muziek het Friesch Volkslied had ge speeld, dat door de aanwezigen staande werd aangehoord, nam de heer Priester, voorzitter van het Hentso comité het woord. Deze sprak als volgt: Stand 6. Technisch bureau L. Keikes, Sneek De Penta-motoren, waarvan dit bureau ver tegenwoordiger is, genieten een wereldnaam, op het nieuwste en grootste Italiaansche stoomschip de Rex zijn de 21 reddingbooten van deze mo toren voorzien, de Norddeutsche Lloyd heeft de reddingbooten van diverse harer schepen voorzien van 48 4 cyl. motoren, de Noorsche marine, de kustwacht van Joego Slavië gebrui ken Penta motoren met het meeste succes. Ook vindt men bij deze stand weer een aantal kook- toestellen voor keuken, zoowel als scheepsge- bruik geëxposeerd en wat meer nog zegt, gede monstreerd, de Kitchenkook is o. a. daarbij, een toestel bedrijfszeker zoowel als veilig. Deze toe stellen werken met benzinegas en zijn daar waar men van gewoon gas verstoken is een uitkomst. Gramsers lm- en Exporthandel, Leeuwarden, demonstreert deze zelf gas produceerende kook- toestellen, haarden, fornuizen enz. en de heer L. Keikes vertegenwoordigt dit artikel in Sneek en omgeving. Stand 3233. Koffie Hag. Wie niet hooren wil, moet proeven! Wij veroorlooven ons deze variatie op een overbekend spreekwoord in verband met de Stand der N. V. Koffie Hag Maatschappij op de H.E.N.T.S.O., waar de bezoekers een geurig kopje Hag ter kennismaking wordt aangeboden. Er zal wel niemand zijn, wiens oog niet herhaaldelijk is getroffen door de sprekende affiches en leuzen van het Hagproduct. Iedereen zal nu wel weten, dat de Koffie Hag is ontdaan van de Coffeïne, het bestand- d dat is noodig, want voor ons staat vast, dat, zal de Middenstand in de toekomst zijn po sitie als schakel tusschen fabrikant en ver bruiker behouden, hij zich dan krachtig dient te organiseeren. De enkeling zal het loodje leggen, alleen schouder aan schouder zal men zijn positie kunnen handhaven. Het ge organiseerd Schildersbedrijf doet mee aan deze tentoonstelling, niet om direct zaken te kunnen doen, maar wel om aan te toonen, dat door samenwerking van architect, fa brikant en schilder veel kan worden bereikt. In onzen stand hebben we samengewerkt met Architect B.N.A. Goodijk, Meubelfabri kant P. Douma, Stoffeering H. Brennink- meijer,Boeken G. v. d. Pijpekamp, Verf fir ma Borneman, Behangsel firma P. Abbinga. Deze safhenwferidng moet in al de mid- denstandsvereenigh^gen worden aangetrof fen. Het is niet goed, dat er bestaat een win- keliersvereeniging, een timmerliedenver., een schildersver. enz. Te zamen heeft men te vormen één Middenstandsblok. Ik hoop, dat deze tentoonstelling een suc ces mag worden niet alleen wat betreft het bezoek, maar vooral met betrekking tot d< organisatie van den Middenstand en zijn eenheid bevorderen. De heer Priester dankte daarna de burgemeester en de hh. Meima en Hoekstra voor hun woorden, de muziek speelde het „Wien Neerlandsch bloed”, waarna de ge- noodigden de tentoonstelling gingen bezich tigen. Stand 5253. Fa. P. Koolstra Zonen, SneekLeeu warden. Dames en Heerenl Eindelijk is dan de groote dag aangebroken 24 Augustus de dag, waarop de HENTSO officieel zal worden geopend. Ik zal niet trachten U een beeld te geven van de talloos vele en groote moeilijkheden, waarmee wij bij de voorbereiding hebben te kampen gehad. Ik wil U niet spreken van de vrees, die velen koesterden, dat alles toch tot een teleurstelling zou leiden. Ik gewaag niet van de soms stille tegenwerking, die we on dervonden; niet van de moeite, om bij ver schil van inzicht onzer leden toch tot over eenstemming te komen. Dat dit gelukte, was alleen te danken aan ons aller wensch: de tentoonstelling te doen slagen. Of die wensch bevredigd is, zal straks bij onzen rondgang, blijken. Ik voor mij ben er van overtuigd, dat aan de gebouwen, en wat daarin zal worden geboden, zoo goed als niets hapert; dat het een tentoonstelling is.... Sneek waardig! Dames en Heeren! Deze woorden moesten mij van het hart, en nu dat opgelucht is roep ik alle aanwezigen een hartelijk welkom toe! Een bijzonder woord van dank aan de da- en heeren, die zitting hebben willen n in het Eere-Comité. Dank aan onzen Beschermheer, Burge meester De Hoop! F ank aan de heeren Wethouders, Secre taris en de Directeuren der gemeentebedrij- Stand 2. R. Kasemter, Sneek. Deze stand, in beslaggenomen door de be kende winkel in comestibles, is voor een groot deel gewijd aan de alom bekende Olba-conser- ven: Plats du Jour, Sausen, Groenten, Soepen, Hutspotten, Gebraden Vleeschsoorten, Gesne den Vleeschwaren enz. De Olba-conserven-fa- brieken vieren het volgend jaar hun eeuwfeest en in die eeuw hebben zij een geweldige repu tatie verworven. Stand 36. Fa. Gebrs. Tjallema, Verffabriek, Sneek. Een firma op dit gebied bekend en die hier eens laat zien watzij zoo al aan verfwaren pro duceert. Daar zijn de sneldrogende en roest- werende industrieverven, de scheepsverven, wel ke de invloed van vuil en zout water weerstaan en de voor muur en plafond zoo geschikte koud- waterverf. Hier wordt voorts plastiekwerk ge demonstreerd, de boetseerliefhebber vindt hier dus ook wat van zijn gading. Men moet dat ver vaardigen van plastiekwerk eens gaan zien. Stand 3435. Domna’s Ijzerhandel, Sneek. Op deze stand allerlei om een volledige sme derij in te richten. Alle gereedschappen o. a. snelboormachine, slijpmachine enz. kan men zien. Bovendien vinden we hier die moderne werktuigen de autogeen lasqjn en snij apparaten en de gassoorten hiervoor gebruikt Dit veel zijdige bedrijf demonstreert dan nog: drijfwerk- önderdeelen, kogellagers en kussenblokken, elec trische handboormachines, handzaagmachines en wat er meer aan electrische gereedschappen ge leverd wordt door de bekende fabrikanten Black en Decker. Ook gereedschappen voor installa teurs op electriciteitsgebied en voor autogarages treft men hier aan. Deskundige voorlichting en demonstratie wordt aan de stand gaarne ver strekt ven voor de van hen ondervonden steun en medewerking. Dank aan de dames en heeren van het Openluchtspel, en aan de heeren Juryleden van de wedstrijden. Dank aan de exposanten, maarboven al dank aan onzen heer E. Tosi Facino, tech nisch leider dezer tentoonstelling. En hiermee, Dames en Heeren, eindig ik deze rede en geef volgaarne het woord aan onzen Beschermheer, den heer Burgemees ter. De beschermheer burgemeester P. J. de Hoop zegt dat beschermheer slechts een titel is en dus meebrengt dat hij geen werkzaam aandeel heeft gehad in de voor bereiding der tentoonstelling. Vandaar dat spr. weinig weet van alle moeilijkheden, die de tentoonstelling voorafgingen. Het comité timmerde echter aan de weg en de kritiek had vrij spel, maar het toonde vrede te kun nen bewaren in eigen huis en als het gelukt die vrede ook in het vervolg in stand te hou den, zullen ook de comitéleden een klein steentje hebben bijgedragen tot het groote gebouw van de algemeene vrede. Met de wensch dat deze tentoonstelling niet alleen van voordeel moge zijn voor de exposanten, maar ook practisch nut moge afwerpen voor de bewoners van Sneek en zijn omstreken, verklaart spr. de Hentso ge opend. De heer K. M e 1 m a, lid van den Midden- standsraad, wenscht het comité geluk met deze tentoonstelling. De middenstandsraad is een lichaam dat alle belangen van handel en industrie wil bevorderen. Er behoort moed toe in deze tijd van malaise een ten toonstelling te organiseeren, waar immers ook de middenstand niet ontkomt aan de druk daarvan. Daarom is het een moedge vend teeken dat er nog menschen zijn die nog willen toonen wat zij kunnen. Moed ver loren, alles verloren, maar zoolang de moed er nog is, kan nog veel gedaan worden. Hier in Sneek zijn nog menschen die wat kunnen en wat durven; mogen zij er in slagen de burgerij en de bewoners der omstreken te overtuigen dat men in onze stad kan krijgen wat men noodig heeft. Minister van IJssel- stein heeft de middenstand wel eens de laat ste schakel in het productieproces genoemd, welnu deze schakel toont hier weer eens wat zij presteert. Moge dan deze tentoonstelling slagen en de wijde omgeving van onze stad toonen dat Sneek nog waardig is ’t centrum van de Z.W.-hoek te zijn. De heer G. D. Hoekstra, voorzitter van de Friesche vereeniging van Schilders- patroons, sprak daarna als volgt: Het is mij een genoegen om hier bij de opening van deze tentoonstelling namens het georganiseerd schildersbedrijf iets te mogen zeggen. Tentoonstellingen als deze hebben steeds onze belangstelling, en wel voornamelijk, omdat zij worden opgezet door Middenstandsvereenigingen, en dus tot uiting komt, wat de Middenstand door orgai nisatie kan bereiken. De voorbereiding is steeds een heel stuk werk, dat veelal belan geloos moet worden verricht. Doch wanneer wij onze blik hebben laten rondgaan, dan is u, wat de opzet betreft, volkomen geslaagd. Ook de aankleeding van de stad is in orde. Tot uiting komt een eendrachtige gezindheid -_van de..geheele Sneeker. Middenstand. 1- Wij zullen hieronder een aantal stands bespreken. Stand 1. Georganiseer Vleesbedrijf. De samenwerkende georganiseerde Friesche Schilderspatroons willen in hun stand eens aan- toonen, hoe door samenwerking van verschil lende bedrijven een schoon modern interieur kan tot stand komen. Voorlichting, gratis advies voor de inrichting, prijsberekening enz. staan ter be schikking van den geïnteresseerde, die zoo hi het verlangt ook nog garantie voor de soliditeit van het uitgevoerde schilderwerk kan krijgen. Inlichtingen te dezer stede geeft de heer H. Mie- dema, 2e Woudstraat 29. Het ontwerp van de stand is van de vaardige hand van den heer A. Goodijk, architect B.N.A. alhier, de verfwaren zijn van de fa. Borneman alhier, het behang van de bekende leverancier van behang de heer A. Abbinga alhier, terwijl de fa. P. Douma te Leeuwarden de meubileering verzorgde, de fa. Brenninkmeijer alhier de stof feering en de heer v. d. Pijpekamp zorgde voor boeken. A I. 4 IEUWE SNEEKER COURAN annex SNEEKER COURANT (74e Jaargang) st 'n I. S N id 2 L i. DE STANDS.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1