der Gemeente Sneek Officieel Orgaan Mr Veemarkt Sneek annex SNEEKER COURANT (74e Jaargang) i j No. 96 Eerste blad. UITGAVEK1EZEBRINK Co. Saterdag 29 Augustus 1931. 47e Jaargang Officieel Gedeelte. Uit onze Raadzaal. I. Nieuwstijdingen. UIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ I I llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Inlichtingen omtrent het maken van reclame op de Veemarkt te Sneek verstrekt de Markt meester, de heer R. SALVERDA r L, e t. I Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting. PUNTEN VAN BEHANDELING. r i. Punten van behandeling: Punt IV. Benoeming van twee wethouders. I Punt VIII. Reclames. Gouden kloosterfeest. n ij f5.75 f 59.980.— s t A r d Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Stoten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK op DINSDAG 1 SEPTEMBER 1931, ’s avonds 7U uur. 1 I e Punt II. Notulen der vergadering van 24 Augustus 1931. (De Commissie bestaat uit de heeren Van Oool, Jellema en Kaspersma.) Punt lil. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Punt V. Idem van leden der vaste raads commissies. Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake den aanleg van een nieuwe grondduiker in het Zijpke te Heeg. Punt I. Beëediging en installatie van de raadsleden. B. en W. bieden den raad o. a. de volgende voor stellen aan: BOUWTERREIN KERKHOFSLAAN. No. X 07.351.12(77). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot inrichting van bouwterrein aan de Kerk- hofslaan en tot bepaling van de prijs van de te verkoopen bouwgrond. per M.2, dan 2420 M.2 8080 M.2 f e e VERGADERING van den RAAD der ge meente WYMBRITSERADEEL op DINS DAG 1 SEPTEMBER 1931, des namiddags 2 uur (N. T.). ft t- 1- e r A f 6.— A f5.75 I De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. vaststelling van een nieuwe verkeersverordening; b. intrekking der bestaande Motor- en Rijwielverorde- ning; c. 1 Totaal f 60.675.— Beschikbaar komt 10.500 M.2 bouwterrein, zoodat de prijs van deze grond zou kunnen worden gesteld op f 60.675.— 10.500 f 5.80. Wij zijn echter met den Directeur der gemeentewerken van oordeel, dat het gewenscht is de prijs van de terreinen aan de Kerkhofslaan, waarvoor een iets kloekere bebou wing is aangewezen, eenigszins hooger te stellen, dan die van de overige terreinen. Stelt men de prijs van eerst genoemde terreinen op f 6.en die van de andere op zal worden ontvangen: f 13.520.— - 46.460.— 1 1 Dinsdag 1 September hoopt de Eerw. Zuster Carolina (in de wereld mej. Jo hanna Frederika Weyers) haar gouden, noviciaat te herdenken. Geboren den 11 Januari 1865 te Di- dam deed zuster Carolina na eerst aan de R. K. Kweekschool te ’s Hert o- genbosch opgeleid te zijn voor onderwij zeres den 1 September 1881 hare in trede in de orde van J. M. J. te ’s Her- togenbosch. Zuster Carolina verbleef achtereenvolgens korten tijd te ’s Hertogenbosch, Nijmegen en Rotter dam. Op 20 Mei 1884 werd zij over geplaatst naar Sneek waar zij zich met het onderwijs der 1ste en 2de klasse belastte. Sindsdien, is zij onafgebroken in Sneek geweest. Behalve onderwij zeres was zuster Carolina de muziek- onderwijzeres. Het orgel in de kapel en bij de J. V. B. werd ook altijd en nog door zuster Carolina bespeeld. Op gewekt en met de meeste nauwgezet heid vervulde zuster Carolina steeds haar taak als onderwijzeres en dat mjaalcte dat zuster Carolina zeer gezien was bijl de kinderen. Sinds 1 Februari is zij als onderwijzeres rustende. Op verlan gen van de Eerwaarde zuster zal dit heugelijk feit in intiemen kring gevierd worden. Wij twijfelen echter niet of het zal de Eerwaarde Zuster die zich een groote populariteit wist te veroveren d:en dag niet aan de noodige belang stelling ontbreken. Punt VI. Advies van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van de verzoeken van K. Visser en 1. Schaafs ma, resp. Secre taris en Ontvanger der gemeente aan H. M. de Koningin om in Sneek te mogen wonen. Wijziging der Algemeene Politieverordening; d. wijziging der bouwverordening. (Bijlage 75; dossierno. 1.811.122). Punt XV. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van een aantal [vrachtrijders op Sneek, houdende verzoek hen gedurende het eerste jaar vrij te stellen van de betaling van parkeerrechten voor het innemen van een standplaats op het Martiniplein. (Bijlage 76; dossierno. 1.754.2(10)). Punt XVI. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen inzake onderzoek der rekening van he. Burgerlijk Armbestuur over 1930. (Bijlage 77; dossierno. VI 07.352.1). Punt XVII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking der aan de Zuid-Friesche Tuinbouwveree- niging verleende vergunning tot het houden van veilingen van tuinbouwproducten op een gedeelte van de Rienck Bockemakade. (Bijlage 78; dossierno. 1.754.2(3)). Punt XVIII. Advies van Burgemeester en Wethouders op verzoeken van het bestuur der Vereeniging voor Chris telijk Schoolonderwijs om toekenning van een vergoeding over 1929 ingevolge art. 100 der Lager onderwijswet 1920 ten behoeve van de Rehoboth-, de Jan van Nassau- en de Julianaschool. (Bijlage 79; dossierno. 1.851.2.07-2 B). Punt XIX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de gemeente-begrootlng voor 1931. (Bij lage 80; dossierno. X 07.352.11(17)). Punt XX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de staten van oninbare posten van school geld over het belastingjaar 1929/30, voor het openbaar gewoon lager onderwijs, het bijzonder gewoon en uitge breid lager onderwijs en van enkele andere ontvangsten over 1930. (Bijlage 81; dossierno. 1.851.2.02.2(4)). Punt XXI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de salarisregeling voor den bode ten kantore van den gemeente-ontvanger. (Bijlage 82; dossier no. X 08.741(10)). Punt XXII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanbieding van de gemeenterekening over 1930. (Bij lage 83; dossierno. X 07.352.18(5)). Punt XXIII. Aanbieding door Burgemeester en Wethou ders van de gemeente-begrooting voor 1932. (Bijlage 84; dossierno. X 07.352.11(18)). Punt XXIV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot inrichting van bouwterrein aan de Kerkhofslaan en bepaling van de prijs van te verkoopen bouwgrond. (Bi' lage 85; dossierno. X 07.351.12(77)). SNEEK, 18 Augustus 1931. Aan de Gemeenteraad. Van den bouwondernemer G. Dijkstra alhier ontvingen wij een verzoek, om aan hem onder beding van grondrente te verkoopen een gedeelte bouwterrein aan de kerkhofslaan en de Ubbo Emmiusstraat voor de bouw van een zestal woningen. Wij hebben omtrent deze grondaanvraag het advies ingewonnen van den Directeur der gemeentewerken. Deze ambtenaar heeft, in de verwachting, dat in de eerst volgende jaren de belangstelling der bouwondernemers zich meer op dit stadsdeel zal gaan richten, aan ons voor gelegd een plan van bebouwing, omvattende de terreinen, op bijgevoegde situatieteekening, blad 1 met een arceering aangegeven. In een uitvoerig schrijven, dat mede hierbij is overgelegd en dat op ons verzoek nog door den Direc teur is aangevuld, wordt dit plan, speciaal wat betreft de financieele zijde daarvan, nader, belicht. De kosten van de uit te voere'n werken voor het bouwrijp maken van de grond (rioleering, ophooging voor straat- aanleg en bestrating) worden geraamd op f 35.000.Op de exploitatie van de thans in te richten terreinen zal mede komen te drukken een gedeelte van de kosten van door trekking en aanleg van de Ubbo Emmius- en de Napjus- straat, welke straten over hun halve breedte geacht moeten worden van die terreinen deel uit te makefi. Dit gedeelte wordt geschat op f 9000.De waarde van de ingébrachte gemeentégrond, ter grootte van 16000 M.2 hieronder niet begrepen de grootste, meest noordelijk gelegen helft ter oppervlakte van 1750 M.2 van het op de genoemde tee- kening met een groene kleur aangegeven terreingedeelte, welke voorloopig na eenige ophooging als speelterrein voor kinderen wordt gereserveerd zou naar de gebrui kelijke maatstaf van f 1.per M.2 f 16.000.— bedragen. Met den Directeur der gemeentewerken achten wij het echter gewenscht in dit geval van de bij Vroegere gelegen heden aangenomen regel af te wijken en de waarde te stellen op f 0.75 per M.2. Dit zal een lagere opbrengst van f 4000.;tengevolge hebben. Wij meenen echter dit offer te mogen brengen, teneinde de grondprijs zoo laag moge lijk te kunnen stellen. In deze tijd van werkloosheid is het van belang dat het de particuliere woningbouw niet moei- lijker wordt gemaakt dan strikt noodig is. Voor de bebouwing van de thans in te richten terreinen is aangenomen een tijdvak van 5 jaar, zoodat moet worden gerekend op 2Vi jaar renteverlies van f44.000 (f35.000 f9.000 zie hiervoor). Berekend naar een rente van 4!4 zou dit verlies dus bedragen f4.675. Het vorenstaande in het kort samenvattende verkrijgen wij de volgende kostenberekening: Aanlegkosten (f35.000.f9000.f44.000. Waarde van 16000 M.2 gemeentegrond A f 0.75 per M.’- 12.000.— 2/2 jaar renteverlies van f 44.000.A 4% - 4.675. dienen te worden gevolgd. Alleen op deze wijze is het mo- ^elijk aan de uitbreiding in dit stadsgedeelte het ge- wenschte karakter te doen behouden. Eeni eerste vereischte daartoe is, dat de gronduitgifte niet geschiedt in perceelen voor 1 of 2 huisjes. Hierdoor zou het karakter van deze aardige uitbreiding onmiddellijk achteruit gaan. Noodzakelijk is, dat de perceelen worden uitgegeven in blokken als op de situatieteekening met gele lijn is aangegeven, dus zoodanig dat een goede blokbe- bouwing ontstaat Daarbij zal voor de bouwontwerpen zelf het schema moeten worden aangehouden als op blad 2 ontworpen. De bebouwing voor de Kerkhofslaan en Gysbert Japiks- straat is eenigszins kloeker gehouden dan voor de overige straten. Dit is geschied omdat deze breedere straten een eenigs zins forschere bebouwing eischen.” Wij kunnen qps hiermede geheel vereenigen. Wordt ons voorstel door U aangenomen, dan ligt het in de bedoeling te beginnen met de inrichting van de terrei nen langs en onmiddellijk achter de Kerkhofslaan, waarvan de bouwblokken op de situatieteekening met de letters A, B, B, C, D, E, F en G zijn aangegeven, alsmede met het leggen van een hoofdriool in de Gysbert Japiksstraat, Voor zoover dit hoofdriool niet reeds gelegd is. Onder overlegging van de verschillende op deze aan- legenhéid betrekking-hebbende bescheiden, stellen wij U voor te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 18 Augustus 1931, no. X 07.351.12(77); BESLUIT: 1. over te gaan tot het in gereedheid brengen als bouwterrein van de op de bij dit besluit behoorende ge waarmerkte teekening blad 1 met een arceering aangege ven gronden, gelegen tusschen de Kerkhofslaan, de Ubbo Emmiusstraat, de Napjusstraat en de Gysbert Japiksstraat en ten noorden van laatstgenoemde straat, overeenkomstig het advies van den Directeur der Gemeentewerken d.d. 15 Juli 1931, no. B 442, met daarbij behoorende aanvul ling; 2. behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het verkoo pen van bouwterreinen, gelegen tusschen de Kerkhofslaan, de Ubbo Emmiusstraat, de Napjusstraat en de Gysbert Japiksstraat en ten noorden van laatstgenoemde straat, zooals deze terreinen nader met een arceering zijn aange geven op de onder 1 bedoelde teekening, tegen een prijs van f 6.per M.2, voor zoover betreft de terreinen gelegen aan de Kerkhofslaan en van f 5.75 per M.2 voor de overige terreinen of, voor zoover de verkoop plaats heeft onder beding van grondrente, tegen betaling van een jaarlijksche grondrente van respectievelijk f 0.30 en f 0.28” per M.2 en verder onder de door hen te stellen voorwaarden, met be paling, dat, tenzij Burgemeester en Wethouders in eenig bijzonder geval van deze eisch ontheffing verleenen, op deze terreinen geen andere bebouwing mag worden toe gelaten dan in bouwblokken, zooals op die teekening is aangegeven; 3. Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het doen uitvoeren van de werken, bedoeld in punt 1 van dit besluit; 4. te bepalen, dat bij de bebouwing tot richtsnoer moet worden genomen het bouwschema aangegeven op de hierbij behoorende gewaarmerkte teekening blad 2. Aldus enz. SNEEK, 4 Augustus 1931. Aan de Gemeenteraad. Een aantal vrachtrijders op Sneek hebben zich bij een adres, dat wij hierbij overleggen, tot U gewend met het verzoek hen gedurende het eerste jaar vrij te stellen van de betaling van parkeerrechten” voor het innemen van een standplaats op het Martiniplein. Zij gronden dit verzoek op de omstandigheid dat, volgens hun bewering, in November 1929 van gemeentewege zou zijn toegezegd dat, indien de vrachtrijders éénmaal f 5. betaalden, de gemeente het Martiniplein geheel als par keerplaats in orde zou brengen, en zij verder van de beta ling van een jaarlijksche vergoeding vrijgesteld zouden zijn. Deze bewering is klaarblijkelijk onjuist. Niemand anders dan wij zouden bij de voorbereiding van het voorstel dat wij later aan U hebben gedaan, een althans eenigermate bindende toezegging hebben kunnen doen. Dat is niet ge schied. Uit het advies van den Commissaris van politie, dat bij de stukken is gevoegd, blijkt, dat ook door hem of van zijnentwege bij ,de besprekingen die indertijd met de belanghebbenden zijn gehouden, geenerlei toezegging als door adressanten bedoeld, is gedaan. Slechts is, zooals mede uit het advies van den Commis- No. 1.754.2 (la). Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van een aantal vrachtrijders op Sneek, houdende verzoek hen gedurende het eerste jaar vrij te stellen van de betaling van parkeerrechten voor het innemen van een standplaats op het Martiniplein. Totaal Weliswaar zullen de exploitatiekosten dan niet geheel worden gedekt, maar wij meenen dat over het betrekkelijk geringe verschil van f695.moet worden heengestapt. Omtrent de wijze van bebouwing van de onderwerpelijke terreinen zegt de Directeur der gemeentewerken in zijn rapport: „Indien tot bouwrijp maken en uitgifte dezer terreinen zou worden overgegaan, zal het noodzakelijk zijn bij raads besluit nog eenige bijzondere voorwaarden van uitgifte vast te stellen. De bebouwing van de uitbreiding in dit stadsgedeelte mag tot dusver geslaagd worden genoemd. De tot dusver gevolgde bouwwijze dient, indien hier door particulieren zal worden gebouwd, te worden gehandhaafd. Voor de wijze en soort vanbebouwing heb ik daarom een bouwschema ontworpen, wat bij de uitvoering zal Punt I. Beëediging en installatie van de benoemde raads leden. (X 07.51(5)). Punt II. Notulen van de vergadering van 10 Augustus 1931. Punt lil. Ingekomen stukken: a. Adres van het Alg. Bestuur van de Kom Ned. Mid denstandsbond, houdende verzoek om, indien in deze ge meente differentiatie bestaat in de heffing van belasting op vermakelijkheden in die zin, dat bioscoopvoorstellingen zwaarder worden belast dan tooneelvoorstellingen e. d., deze differentiatie op te heffen. (1.714.35). b. Schrijven van de Ned. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië”, houdende toezending van de door een Congres van die organisatie geformuleerde conclusies met betrekking tot de toepassing van de Winkelsluitingswet 1930, S. 460. (1.838.1(1)). Punt IV. Benoeming van twee wethouders. (X 07.526). Punt V. Benoeming van drie leden in de Commissie voor Strafverordeningen. (X 07.515). Punt VI. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de gemeente-reiniging. (X 07.515). Punt VII. Benoeming van drie leden in de Commissie voor openbare werken. (X 07.515). Punt VIII. Benoeming 'van drie leden in de Commissie voor de gemeente-eigendommen. (X 07.515). Punt IX. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de gemeentelijke woningbouw. (X 07.515). Punt X. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de gemeente-bedrijven. (X 07.515). Punt XI. Benoeming van drie leden in de Cömmissie voor de uitvoering van de reclame-verordening. (X 07. 515). Punt XII. Benoeming van een voorzitter en twee leden in de Commissie voor rekeningen en begrootingen. (X 07. 515). [i Punt XIII. Benoeming van een lid, als vertegenwoordiger der gemeente, in de Commissie van toezicht voor de han- delscursus der Vereeniging „Middenstand”. (1.851.35.07- 2). Punt XIV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot: a. k 3, 9 n 3 I. 1 i. y t i a y 1 i. 3 0 NIEUWE SNEEKER COURANT I I 4 -.f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1