hpiMt Matorni’s Wijngaard P A. V E H W E R SPOOR7 WOLLEN DEKENS O. MONSMA Gulden Vlies Sigaren Wed. S. JOUSTRA ZOON TELEF. 103 ANNO 1864 Bent óók zoo gauw tevreden? ERBA 1 MOSTERD 74e Jaargang Woensdag 2 September 1931 Bo. 97. Eerste Blad Nieuwstijdingen. mi PRIMA KWALITEIT 11 Cyclostyle- en Typwerk kan niemand MOOIER, VLUGGER en BHJJJKER voor U maken dan va. JOHs. TROMP - Sneek Firma Jobs. Tromp, Sneek Fa. JOHs. TROMP - Sneek Fa. JOHs. TROMP - Sneek Rtjaie: 8 Ce. is tal i I fciKl Orgaan ta U iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Reclamekoloni. dqeesmann] FEUILLETON 'JUpina Speciaal Beddenoagazijn en Reparatie-lnrlchtino - - SNEER IHIIIIIIIIIIIII VERKADE waarvan leverancier is aan wederverkoo- pers tegen fabrieksprijzen de bekende Fa. Jobs. Tromp, Snoek lllllillllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllillllll DRAISItlAvANVALKEriBURG'S-- e /i ■•iLtVERTRAAll SNEEK U betaalt minder bij VROOM LEEUWARDEN 4 1 door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van L. V. 1. HOOFDSTUK I. Wordt vervolgd. vragen voor een der mooiste van Uw land- genooten, die ik ooit heb ontmoet. Ik geloof tenminste niet, dat ik me in haar nationali- lende vakafdeelingen, waardoor de katho lieke arbeiders in het Noorden, die tot dan toe grootendeels georganiseerd waren in neutrale of socialistische vakvereenigingen, in eigen vakbonden werden ondergebracht. De voorbereiding vacantie-koloniehuis mag mede tot zijn levenswerk gerekend worden. J. J. Woldringh, burgemeester der ge meente Kollumerland c. a., teKollum; W. Keestra, directeur der Rijkszuivel- school te Bolsward, en C. Gerritsma te Oranjewoud, voorzitter van het bestuur van den Grooten Sint Jo hannes Gasterveenpolder c. a.; W1ARB0H6T EEB SOLIEDE HAAM DE BESTE GARANTIE i Verschijnt ALPINA HORLOGES B. DE JONG. Sneek. OOSTERDIJK 12-14 TEL. 153 HiiimiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiE Ooaterdljk 87 - TeL 409 SNEEK Vreeseüjke aardbeving fa Britsch-tacfië. Door een ontzettende aardbeving Is, naar wordt gemeld, de stad Sharigh in ’t Quetta- district (Noord-lndië) volkomen van de aardbodem verdwenen. De uitloopers van de aardbeving waren tot in Karachi waarneem baar. gende beweging zijn schouders op. Mervyn herhaalde zijn opmerking in het Fransch. „Ja, U treft het, dat U nog een plaatsje hebt kunnen vinden,” antwoordde de ander. „Ik ben hier in Parijs al gaan zitten. Toch had ik niet gedacht, dat het er zoo druk zou worden.” „Het Riviera-seizoen begint ieder jaar al vroeger,” merkte Mervyn op. Zijn tafelgenoot gaf geen antwoord en Mervyn nam de gelegenheid waar om nem eens wat nauwkeuriger op te nemen. Het was een breed geschouderde man met een bleek gezicht vol rimpels, diepliggende oogen en een eenigszins zenuwachtige ma nier van doen. Telkens schoof hij onrustig heen en weer op zijn stoel, waarbij hij ze nuwachtig rondkeek naar degenen, die om hem heenzaten aan de verschillende tafeltjes een belangstelling, die meer wees op angst dan op pure nieuwsgierigheid. Mer vyn, die zijn voorbeeld volgde, scheen zich evenwel slechts voor één persoon te inte- resseeren, een meisje, wier oogen telkens de zijne ontmoetten met een belangstelling, die zij nauwelijks trachtte te verbergen. Zij had een aardig gezichtje, een bijna room kleurige teint en bruine oogen het echte type van een Noord Italiaansche. Ze was eenvoudig gekleed, geheel in het zwart, met als eenige garneering een smal, wit zoompje om den hals; haar hoed lag in het net boven haar. In afwachting van het opdienen van haar diner, rookte zij een sigaret en dronk nu en dan wat van het glaasje wijn, dat vóór haar stond. Mervyn herinnerde zich niet, haar ooit gezien te hebben, maar het kwam hem voor, dat de steeds grooter wor dende belangstelling, die hij voor haar ge voelde, wederkeerig was. Hij boog zich voorover naar zijn tafelgenoot. „Als ik me niet vergis, bent U Italiaan, nietwaar?” zei hij. De man fronste even de wenkbrauwen. „Waarom vraagt u dat?” vroeg hij. „Louter uit nieuwsgierigheid,” antwoord de Mervyn. „Ik meende het op te kunnen maken uit Uw eigenaardig accent.” „En wanneer dat zoo was, wat dan nog?” Hoewel Mervyn Amory bijna onmiddellijk was opgestaan, toen de bediende de bel luidde, waren bij zijn binnenkomen in den restauratiewagen van den Train Bleu reeds zoo goed als alle plaatsen bezet De ober- kellner, die hem van gezicht kende, bracht hem naar een tafeltje van twee personen, waaraan al een heer had plaats genomen. „Nog net op tijd,” zei hij terwijl hij zich neerzette. „Ik had er geen flauw vermoeden van, dat het zoo druk was in den trein. Het lijkt wel, alsof de menschen in alle hoeken en gaten verstopt hebben gezeten.” Zijn vis-a-vis, die alles behalve gesticht scheen te zijn over het feit dat hij zijn maal tijd in gezelschap van een ander zou moeten gebruiken, haalde met een verontschuldi- tot de stichting van het ..Mooi Gaasterland” Franêker; teit vergis. Het is natuurlijk mogelijk, dat zij een fran^aise is, maar ik denk van niet. Zie maar eens achter U.” De man wendde zich om op zijn stoel. „Het laatste tafeltje op een na aan den overkant,” fluisterde Mervyn. „Die jonge dame die daar zit te rooken die zonder hoed, met dat prachtige haar.’, Mervyn’s tafelgenoot keek slechts even om in de aangeduide richting. Toen zag hij Mer vyn doordringend aan. Zijn voorhoofd rim pelde en hij deed erg zenuwachtig. „Waarom vestigt U mijn aandacht op die I Vraagt Uwen leverancier onze Advocaat 't bekende merk „DE FRIESCHE KIP”, per flesch 12.* Zachte, geurige Jenever en Brandewijn. Prima geïmporteerde Cognac’s Hennessy Co., Dubouché Co. en Martell VRAAGT PRIJSCOURANT Menigeen, die pepermunt koopt, b al tevreden, als hem iets in handen gestopt wordt, dat er alleen maar op lijkt Zij meenen, dat pepermunt pepermunt is, doch vergeten, dat er wel 100 soorten zijn. U krijgt de echte mecfidnale pepermunt als U vraagt naar het merk VS. Deze staat onder voortdurende controle van het laboratorium Dr. E. Pannenborg en Dr. Hl J. Doornboscft te Gro ningen, wat een waarborg is voor absoluut prima kwaliteit Een groote middel of kleine BUS JODENKOEKEN van VEENS I RA - Joure is geknipt voor Uwe gasten of voor U zelf, thuis, of om mee te nemen. jonge dame?” vroeg hij wantrouwend. „Voorzoover het U betreft, heb ik daar voor geen bepaalde reden,” verzekerde Mer vyn hem. „Ik voor mij vind haar bewonde- renswaardig dat is alles. Over het alge meen stel ik weinig belang in menschen, die ik niet ken, maar in dit geval zou ik wel eens willen weten hoe zij heet en wat het voor een meisje is. Ik had gedacht, dat U haar misschien toevallig kende, omdat zij van dezelfde nationaliteit is als U. U bent toch immers Italiaan, niet?” De man schoof onrustig heen en weer op zijn stoel. „Hoe zou ik haar kennen?” vroeg hij. „Als U het mij vraagt, zou ik zeggen, dat zij tot iedere nationaliteit kan behooren.” „Dan zou ik Uw aandacht even willen Mervyn gaf zich geen moeite, het gesprek nog langer voort te zetten, daar zijn tafel genoot het blijkbaar alles behalve prettig vond. Bovendien werd hun diner opgediend schuur geweldig broeide. Onmiddellijk werd de brandweer uit Akkrum en Terkaple ge waarschuwd, die spoedig ter plaatse was. Ook werd getracht door het hooi uit de schuur te verwijderen, brand te voorkomen. Dit mocht echter niet gelukken. Plotseling laaiden de vlammen hoog op en moest het personeel zich in allerijl uit de voeten ma ken. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat niets kon worden gered en ook de brand weer kon tegen de vlammenzee niets uit richten. De kapitale boerderij met haar schu ren, waarin 70 voer hooi was geborgen, brandde tot den grond toe af, terwijl direct daarop het vuur oversloeg naar een blok hooi dat naast de schuur stond. Ook dit ging geheel verloren. Met groote moeite wist men een der bij schuren nog te behouden. Van den Inboedel kon zoo goed als niets worden gered, terwijl tevens een groot aantal landbouwwerktuigen door het vuur verteerd werden. Nog langen tijd was de brandweer en politie op het ter rein aanwezig en met man en macht werd gewerkt om de smeulende hooiklampen te verbranden, daar deze gevaar opleverden voor de omgeving. Het huis, dat toebehoor de aan J. van Welderen baron Rengers uit Leeuwarden, alsmede de inboedel, waren verzekerd. Courant N. v. d. D. Koninklijke onderscheidingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer C. D. E. Nierstrasz, arts, te Leeuwarden; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heeren: B. Hartelust, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland, te Leeuwarden; A. de Vos, secretaris van de vereeniging „Kinderzorg" In de classis Leeuwarden, te Leeuwarden; toegekend de eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan den heer Tj. Tjepkema, notarisklerk te Leeuwarden; J. Bosma, tuinbaas in dienst van mevrouw de weduwe M. gravin van Limburg Stirum de Blocq van Scheltinga, te Oranjewoud; J. G. van Dijk, meesterknecht in dienst bij de kweekerij der familie Bosgra te Bergum; K. Gouma te Nes op Ameland, duinwach- ter bij den Rijkswaterstaat, en D. Hes, vertegenwoordiger van den hout- handel der Erven L. R. Fontein, te Franeker; in brons aan den heer C. van der Meulen, meesterknecht in de bijzondere strafgevan genis te Leeuwarden; J. Wiarda te Lemmer, besteller bij den post-, telegraaf- en telefoondienst; N. Oosterhagen, timmerman en electri- cien, in dienst van den heer N. J. Adema, te S. Andela, timmerman en houtdraaier, in dienst van den heer N. J. Adema, te Frane ker. Onthulling monument Domela Nieuwenhuis. Zaterdagmiddag heeft op het Nassauplein te Amsterdam, in tegenwoordigheid van een reusachtige massa, de onthulling plaats ge vonden van het monument van Domela Nieuwenhuis. Reeds om twee uur, dat was een uur voor de plechtigheid een aanvang zou nemen, was het stampvol op het plein. Naast het officieele gedeelte op het Nas sauplein, waar een plankier was gelegd en waar voor genoodigden zitplaatsen waren aangebracht, stond, te midden van roode vlaggen, het lavabasalt voetstuk, met aan de voorzijde de reliëffiguur van Prometheus en aan de achterzijde een inscriptie met ge boorte- en overlijdensdatum. Daarboven stak, bedekt met een wit doek, de bronzen figuur ver boven de massa uit Een lujd- sprekersinstallatie maakte mogelijk dat men in de verste uithoeken van het plein het ge sprokene kon verstaan. Om halfvier stond de menigte stijf opeengepakt op het plein, dragende roode vlaggen en banieren, stok ken met het wapen der Sovjet hamer en sikkel, en een staak waarop de roode Jaë5- bijnenmuts van de Fransche fevolutie prijkte. De echtgenoote van Domela Nieuwenhuis werd op een stoel naar den voet van het monument gedragen en nadat de Internatio nale werd gespeeld hield de heer C. J. Priem, voorzitter van het comité een rede, waarin hij schetste de toewijding van toen, die het plan in een daad wisten om te zet ten. Ook bracht hij dank aan wethouder Abrahams en aan den beeldhouwer Johan Polet, die heel bescheiden achteraan stond. De muziek speelde na deze rede het Largo van Handel en toen trok mevr. Domela Nieu wenhuis het laken weg. Een achttiental personen werd tengevolge van de warmte en het staan onwel en moest door personeel van den G.G.D., dat met twee ziekenwagens aanwezig was, behandeld worden. Na eenige minuten waren de slacht offers weer op de been. Tijgers ta Incfië. De Locomotief meldt uit Padang Pand- jang: De omgeving van Padang Pandjang wordt en bevonden zij zich op een stuk spoorweg, dat misschien het slechtst was aangelegd van alle spoorwegen ter wereld, zoodat zelfs het wisselen van enkele opmerkingen hoogst bezwaarlijk was. De beide mannen deden er het zwijgen toe, en de maaltijd verliep zon der eenig incident, behalve dat Mervyn er zich over verwonderde, dat, telkens wanneer hij zijn oogen opsloeg en naar het andere einde van den wagon keek, zijn blikken die van de mooie Italiaansche ontmoetten. Het scheen echter slechts iets toevalligs te zijn, het was haar tenminste in het geheel niet aan te zien, dat het haar bedoeling was te flirten. Het was blijkbaar niets anders dan zuivere belangstelling hoogstens nieuws gierigheid, alsof het haar om de een of an dere reden bevreemdde, dat hij zich in dien bepaalden trein en op die bepaalde plaats bevond. En toch, toen zij, even voor de an deren, den restauratiewagen verliet, ging ze, hoewel ze een kleinen man met een haviks neus, die vlak bij haar zat en haar beleefd groette, vriendelijk toelachte, Mervyn’s ta feltje voorbij zonder hem of zijn gezel een blik waardig te keuren. Haar belangstelling in hem scheen plotseling verdwenen te zijn, als had ze nooit bestaan. De eigenaardige uitdrukking op het gezicht van zijn tafel genoot, toen deze haar zag passeeren, was voor Mervyn een aanleiding, om den man nogmaals aan te spreken. „Dunkt U niet, dat ik gelijk heb, als ik veronderstel, dat mademoiselle een Itali aansche is?” vroeg hij. De man knikte. „Ja, het is een Italiaansche gedeeltelijk althans. Zij behoort tot het type,” ging hij voort, „dat het schoonste en het leelijkste in de wereldgeschiedenis heeft tot stand ge bracht. Wanneer we onze oude meesters mo gen gelooven, behoorde Beatrice ook tot datzelfde type de Beatrice uit ’t geslacht der Cenci, bedoel ik en ook die schaam- telooze vrouw van Andrea del Sarto, en de Medicis.” „Nu, daar ziet me dat meisje niet naar uit. Ik geloof niet, dat zij tot dat soort van vrouwen gerekend mag worden,” merkte Mervyn op. Zijn tafelgenoot haalde een gouden ta baksdoos uit zijn zak en rolde een sigaret. „Misschien komt het, doordat zij tot tweej den laatsten tijd onveilig gemaakt door en kele tijgers. In Kampong Tengah werd een geit meegesleurd en de tijger keerde den volgenden dag terug, drong de woning bin nen van den haltechef der S.S. en kaapte diens hond. Aan den anderen kant van P. P. werd een koelie van de opnemingsbrigade van den to- pografischen dienst ’s nachts weggesleept Na enkele dagen had ook dit dier de bru taliteit terug te keeren en uit de pondok, waarvan de deur niet geheel gesloten was, een tweeden koelie mee te sleepen. Daar men hier blijkbaar met een mensch- etende tijger te doen heeft, worden alle po gingen in het werk gesteld, om het dier te vangen, tot dusver echter zonder resultaat Kerknieuwe Bedankt voor het beroep naar de Gefef. Kerk alhier ds. D. Deddens te Rijswijk. Boerderij afgebraud te Goëngarijp. Zaterdag ontdekte de veehouder Tj. Rijp- kema te Goëngarijp, dat het hooi in zijn De heer C. Kamstra, werkzaam aan het kadaster te Amsterdam, is met ingang van 1 October a.s. overgeplaatst naar ueeuwar- den. Nieuw lid der Eerste Kamer. In een openbare zitting van het centraal stembureau voor de Eerste Kamer, welke Zaterdagmiddag om twaalf uur in de oude raadszaal van het stadhuis te ’s Gravenhage is gehouden, is benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer de heer M. Visser te Leeu warden. Als opvolger van het overleden lid der Eerste Kamer, de heer J. N. Hendrix, kwam in aanmerking de tegenwoordige minister van waterstaat, mr. P. J. Reymer, die deze benoeming echter niet heeft aanvaard, zoo dat toen aan de beurt was de heer M. Vis ser, lid van den gemeenteraad van Leeuwar den en van de Provinciale Staten van Fries land. De heer Visser is gesalarieerde van den Diocesanen Bond van R.-K. Werkliedenver- eenigingen in het Aartsbisdom, als hoedanig hij werd benoemd op 1 April 1918. Geboren 19 October 1880 te Balk, bezocht hij daar de lagere school, voorts de normaalschool te Sneek, doch kwam later bij het schildersvak. Op 1 Maart 1903 werd hij opgenomen in de Katholieke Kerk De heer Visser is mede-oprichter gewees van den neutralen schildersgezellenbond te Leeuwarden, doch trad uit dien bond, toen deze zich aansloot bij het N.V.V., en werd toen lid van de Chr. Schildersgezellenbond. In 1912 was hij mede-oprichter van de R - K. Werkliedenvereeniging „de Leo-vereeni- ging” te Leeuwarden; hij stichtte verschil- Kwatta’s heerlijke Duo-Chocoiadereepen (laatste nieuws] Vooral bij hoeveelheid nergens goedkooper dan bil TROMP Sneek verschillende rassen behoort,” zei hij. „Haar gezicht is zuiver Italiaansch, maar Hij hield midden in zijn zin op. Hij be- I merkte, dat de kleine man met den haviks- neus tegenover hem zijn blik strak op hem gevestigd hield, en de woorden bestierven hem op de lippen. „Maar?” zei Mervyn op vragenden toon. „Och, tenslotte ken ik die jonge dame in het geheel niet; en ik houd er bovendien niet van, om over vreemdelingen te praten,” ant woordde hij tamelijk kortaf. De koffie werd geserveerd, en de een na den ander stonden de passagiers op en be gaven zich naar hun eigen coupé’s. Mervyn bleef tot het laatst toe zitten, en plotseling kwam de gedachte bij hem op, dat zijn tafel genoot, die allang had afgerekend, uit be leefdheid bleef zitten, om hem gezelschap te houden, al sprak hij dan ook geen woord. Die indruk werd nog versterkt, toen hij ein delijk opstond, om heen te gaan, want on middellijk volgde de Italiaan zijn voorbeeld. Wankelend de trein schokte en schudde geweldig liepen ze samen de corridors door tot ze een der achterste wagons bereik ten, waar Mervyn zijn coupé had. Hij draai de de klink om en stond juist op het punt van naar binnen te gaan, toen de man hem plotseling aansprak. „Ik zou U graag een oogenblik willen spreken in Uw coupé, als U het goed vindt,” zei hij op aarzelenden, zenüwachti- gen toon. „Met genoegen," antwoordde Mervyn, terwijl hij terzijde trad en den vreemdeling verzocht, naar binnen te gaan. „Neemt U plaats rooken?” Atooneneirt i ptr Jaaf f UO ts. p. poal I 3.ÖQ. Adwtentiftj i 9 et p» ««egel Ing. eooden nedederllngen hOogn, Aboaneiaeni belangrijke korthig AdverteotUo worden tevens gratis gr ateM ta SNFEKFI? COURANT Teietooa Ma 150 :hi 3. 'I 3 3 NIEUWE sheeker doüraht annox SSEEKER OOURAMT «M* WYHBR1TSERHOEEL ZIE ETALAGE SUUPMABKT VOOR MEUBELEN. DINSDAGS ea VRIJDAGSAVONDS Fijnste wereldmerk Hoogste accuratesse Alleen bij Alpina Gnien Gilde. VRAAGT Er zijn Biscuits Er zijn goede Biscuits i Er zijn beste Biscuits Maar de ALLERBESTE komt van van 6 tot en met 20 cent, hoogstaand fabrikaat, dat véél gevraagd wordt. Voor wederverkoopers tegen fa brieksprijs verkrijgbaar bij het adres van ouds met verreweg de grootste keuze in Standaardmerken Sigaren en Sigaretten. los uitgewogen of in rolletjes voor een dubbeltje. Staat aan de spits I Prijs 80 - 45 -40 cent De luxe bussen gratis Voor Engros: Sigaren trekken den laatsten tijd méér en méér. Dat komt van de uitzonder lijke kwaliteit 1 Overal waar we ze plaatsten werden ze grif nabesteld. Die knappe fabrikanten hebben sedert in den handel gebracht „EENVOUD" (pittig), 6 cents, een heerlijk stukje tabak voor dien prijs. Neemt proef I hebben we opgenomen in onze sorteering. □Illllllillillllllllllllllllllllllllilillilllllllllililliu z' Let op het Fabrieksmerk

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1