1 Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat ult- 3 bladen. FEUILLETON Het bittere erfdeel No. 102 Eerste Blad. UITGAVE: HEZEBRM Co. Woensdag 16 September 1931. 47e Jaargang De Troonrede. Nieuwstijdingen. LANGENBRAHM Reclame Kolom. MAAGPILLEN N£RG£#SlUSTMf\ Stookt Lanqenbrahm LANGENBRAHM-ANTHRACIET is KWALITElT’s-ANTHRACIET f 2.90 de H.L. Fa. B. v. d. MOLEN Verkoopkantoor Staatsmijnen „Convenable Corsetbanden” voorkomt 't ergerlijke afwijken der voor- baieinen. iiA^bi'l Alle AdvertentlBn worden in beide bladen opgenomen. Regeiprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting 44, Wordt vervolgd. DEN HAAG, 15 Sept. H. M. de Koningin sprak heden in de vereenigde vergadering van beide Kamers der Staten Generaal de volgende troonrede uit: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. J. S. Bach. D. Steibelt. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Het is mij aangenaam, leden der Staten- Generaal, wederom in Uw midden te ver schijnen ten einde Uwe zitting te openen. De economische toestand baart bij voort during ernstige zorg; reeds in het afgeloo- pen jaar deed de wereld-crisis haar druk zwaar gevoelen op het bedrijfsleven, zoowel in het rijk in Europa als in de overzeesche gewesten. Op onrustbarende wijze is zij thans dieper doorgedrongen. Moest reeds het vorige jaar erop worden gewezen, dat door de ontwrichting van het economische-leven verschillende takken van land- en tuinbouw moeilijke tijden doorma ken, naast deze worden sedert geruimen tijd ook de nijverheid en de handel zwaar ge troffen. In zulk een mate nam de wereldcrisis in omvang en hevigheid toe, dat zij, evenals in andere landen, het regeerbeleid moet be- heerschen; plannen, welke de regeering aan vankelijk had gevormd, zullen dan ook wij ziging moeten ondergaan. Andermaal zullen tijdelijke maatregelen worden overwogen om sommige bedrijfstakken, bij wier handhaving het geheele volk belang heeft, voor onder gang te behoeden. Voor de gezondheid van ’s lands finan ciën vormt de felle en hardnekkige crisis een ernstige bedreiging; niet alleen is van een normale stijging der middelen, opwegende tegen die van de uitgaven, geen sprake meer, doch ook heeft zich reeds een volstrekte en aanzienlijke teruggang van ’s rijks inkom sten vertoond, terwijl voor de toekomst nog verdere daling verwacht moet worden. De noodzakelijkheid van het behoud van het financieel evenwicht stelt onder die omstan digheden eischen van buitengewone ingeto genheid en offerzin. Ook in Nederlandsch-Indië zal onder in blind kan maken voor de gedachte, dat iets anders ook mogelijk is. Geen aanwijizigingien maken dan eenige in druk. Alleen als de andere, niet ver- door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A. E. C. VUERHARD—BERKHOUT. - I Dat weet ik al sedert den dag Hat Herrick door het ijs zakte en Gair er haar uit haalde.’5 Allee knikte. „Misschien heb je gelijk,” gaf hij toe en bracht toen handig het gesprek op walt anders. In stilte dacht hij er ech ter nog over na hoe de hypothese, dat een bepaald iets het geval is, je gemakkelijken van internationale samen werking zal ik er mij over verheugen, indien de vraagstukken, die tusschen Nederland en België hangende zijn, eerlang op bevredi gende wijze kunnen worden geregeld. Terwijl deze tijd van druk de bindendver- klaring der collectieve arbeidsovereenkom sten aan urgentie doet verliezen, versterkt hij de wenschelijkheid eener wettelijke be drijfsorganisatie. Ontwerpen zullen U bereiken betreffende een nieuwe veiligheidswet en inzake wette lijke bescherming der arbeiders in de huis industrie. Mede zal U bereiken een ont werp tot technische herziening van de Ziek tewet. Ten aanzien van Suriname wordt de mo gelijkheid overwogen, door mechanisatie van het landbouwbedrijf op daartoe geschikte terreinen verbetering te brengen in den toe stand van depressie, waarin het voornaam ste bestaansmiddel van het gewest verkeert. De economische opbloei, welke Curasao in de laatste jaren heeft ondervonden, moest voor eenigen teruggang plaats maken. De toestand op Aruba is vooralsnog vrijwel stationnair gebleven. Van overheidswege worden maatregelen overwogen om de Bo- venwindsche eilanden tot meerdere ontwik keling te brengen. Met den wensch, dat God zijn zegen aan Uwen arbeid moge schenken, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal ge opend. gahuizen, eigen aan_mej. wed. Tj. Th. Zijl- in behagelijk stilzwijgen bij het vuur, Alec trekkend aan zijn geliefde pijp, Gair met een whisky-soda naast zich en een sigaret tusschen %ijn lippen. Ein- spanning van alle krachten moeten worden gestreefd naar aanpassing, zoo spoedig mo gelijk, van ’s lands huishouding aan de ern stige inzinking der opbrengst van nagenoeg alle bronnen van inkomsten. Verblijdend is nochtans het feit, dat de bevolking door overvloedige oogsten tot dusver gevrijwaard is voor voedselgebrek en in zooverre beter in staat is gesteld de gevolgen van vermin dering der werkgelegenheid te dragen. Ik weet, dat de regeering, als zij het hoofd wil bieden aan de crisis, niet te vergeefs een beroep op de natie zal doen. Het is niet de eerste maal, dat ons volk een ernstlgen tijd beleeft; de geschiedenis kan menige bladzijde aanwijzen van ten minste zoo die pen ernst en steeds weer heeft de groote zedelijke volkskracht onder Gods hulp de moeilijkheden overwonnen. Ik twijfel niet, of ook thans zal het Nederlansche volk zijn verleden getrouw zijn. Ten einde de eenheid van verschillende takken van volksbestaan beter tot haar recht te doen komen, beoogt de regeering de be langen van den landbouw en van de nijver heid en den handel onder te brengen bij een departement van economische zaken en arbeid. Daarentegen zullen de afdeelingen voor volksgezondheid en voor werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling bij het departement van binnenlandsche zaken worden gevoegd. De betrekkingen tot andere mogendheden zijn bij voortduring van den meest vriend- schappelijken aard en het stemt tot voldoe ning, dat het besef van saamhoorigheid der volkeren veld schijnt te winnen.. Vurig hoop ik, dat op de tegen het volgend jaar bijeen geroepen ontwapeningsconferentie deze geest ook tot uiting moge komen. Tegen de velerlei maatregelen, welke <oortgaan het internationaal ruilverkeer te belemmeren, is werkdadige waakzaamheid geboden. Elke ernstige poging om door gemeenschappelijk overleg en in Onderling vertrouwen verbete ring te brengen in den toestand van econo mische ontreddering is van mijne medewer king verzekerd. 'Ook met het oog op het ver- manifesteerd. Kort daarop klonken be drijvige geluiden uit het keukendeparte- ment en die culmineerden eindelijk in het verschijnen van heerlijk geurende thee en brosse, geboterde toast. „A propos, waar is Gair?” vroeg de Wat zit hij daar echt behagelijk Dit kunt D immers ook door eveneens te stoken stra, groot 64 pdm. Geveild in 11 perceelen. Koopers werden: van perceel 1 tot en met 10, groot 58.3 pdm., de heer M. v. d. Hoek te Hommerts voor zijn lastgever de heer R. v. d. Hoek te Sneek voor f30.189.40 en van perc. 11 groot 5.7 pdm. de heer H. Tiersma te Hommerts voor f4109,70. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 14 Sept. 1931: schaap Gem. Reiniging, Lemmerweg; gebedenboekje, G. Kracht, Kapelstraat 11; rijwielbelastingmerk, S. Oppenhuizen, Leeu wenburg 2; rijwielbelastingmerk, J. Schurer, W. de Zwijgerstraat 37; emmer, J. van Win den, 2e Zomerrakbuurt 5; huissleutel, Hoek stra, Wilhelminapark; rozenkrans, D. Wind, Scharnestraat. zijn mond en keek peinzend in de gloei ende kop. „Ik hoor, dat er aanstaande Don derdag een „meet” zal zijn op "Windy- croft,” zei hij1 als terloops. „Ga je mee?’1 „Daar kan je van op aan,” ant woordde Severn. Hij wierp zijn broer eetn vair zijh charmeerende lachjes toe, toen hij er bijvoegde: Dat wil' zeggen, tenzij je toe voor dien tijd de deur uitzet.” Aléo glimlachte terug. „Dat is niet 'erg waarschijnlijk, iwel?’”1 zei hij!. „Maar” ging! hij vastbesloten voort, „je brengt ons dit keer wel een veel langer bezoek dan gqwoonlijk, is ’t niet?” Sevems lichaam richtte zich stijf op en hij wierp den dominee een snellen, onderzoekenden blik toe. „Is dat een wenk?” vroeg hij plot seling uit de hoogte.„Blijf ik te lang, naar je zin?” Alec schudde glimlachend het hoofd. ^jNatuurlijk niet, dat weet je even goed als ik. Maar ronduit gezegd, ouwe jongen, ik geloof, dat je langer hier blijven niet goed is.” moede mogelijkheid zich voordoet, krij- delijk nam de predikant zijn pijp uit gen de voorteekenen, die je eerst gene geerd hebt, plotseling beteekenis, krijgt elk détail toet onmiskenbare juistheid zijn plaats, passen ze In elkaar als de verspreide stukken van een legkaart- puzzlé, die door een Meesterhand wordt opgelost. Fane had wel degelijk opgemerkt, dat er een gevoel, dieper dan vriend schap bestond tusschen Mac en Her rick en was daar blij om geweest. Hjj’ Jhiield [van hen beiden en kon zich geen' twee menschen voorstellen beter ge schikt om! elkaar gelukkig te makem En hij was er zoo van overtuigd ge weest, dat ze een paar zouden Wérden en daar geleidelijk en natuurlijk heen gingen, dat zijn brein de mogelijkheid van een derde in deze zaak niet ha|d) overwogen. En dat deze derde zijh half broer zou zijn was heelémaal niet bij hem opgekomen. Maar nu, nu Barbara’s jeugdige scherpzinnigheid het zoeklicht op het onderwerp had doen Vallen, kreeg dé heele zaak een ander aanzien en details die hij over het hoofd had gezien, kleine voorvallen, die alle iets beteekenden, schoten hepa te binnen en, elk was een sein van gevaar. En Haar Alec Fane een man was, die nooitt tot morgen uitstelde wat hij vond dat vandaag gedaan [moest wor den, volgde hij1 nog dienzelfden avond zijn éigen methode om deze zaak te behandelen. Barbara was naar bed ge gaan en had de beide half-broers al leen gelaten en een tijdlang zaten ze dominee eindelijk, toen de gouden sta pel toast aanmerkelijk geslonken was onder den driedubbelen aanval. i,,Is hij nog niet thuis?” „Nee,” antwoordde Barbara. „Hij is na de lunch paar iWindycroft gegaan om Herrick af te halen. ,We spraken juist over hen toen u’thuis kwam.” Haar vader glimlachte sjjottend. „Hij was toch zeker niet het „arme, kleine beentje, waarover ik jullie hoorde spreken Billy schaterde het uit. „Niet waarschijnlijk,” antwoordde hij vroolijk. „Nee, Herrick was het been,” légde Barbara uit. „En Gair en Mac vechten om haar.” „Zoo.” Fane bleef langen tijd zwij gen na dezen korten uitroep, zijn oogen stonden zeer nadenkend. „Ik Schijn merkwaardig blind te zijn geweest,” zei hij éindelijk, zijn Wenk brauwen grappig optrekkend. Barbara keek hem toegévtend aan. „Lieve, ouwe schat, dringt het nu pas tot u door dat Mac zijn zin niet zal! Ze glimlachte. „Ik weet het niet hoe ik dat weet, maar ik wéét het. Dus waarom gedra gen ze zich nu niet als verstandige menschen en engagfeeréu ze zich piet? Ik wou dat ze het deden,” voegde ze er hartelijk bij. „Alles op zijh tijd, kindje. Je wil allés zoo overhaasten.” „Ik geloof, dat er in dit geval haast hjj is,” zei ze kortaf. „Ik vbèl,dat Gair een spaak in het wiel zal steken. Hij zet altijd zijn zin 'door. Tusschen twee haakjes, hij is vanmiddag met Herrick uitgereden.” Billy lachte. „Ik moet zeggen, dat hij en de ouwe Mac op twee honden lijken die om) hetzelfde been heen draaien,” zei hij!. Barbara keek bezorgd. „Ja, dat is zoo en ik benijd het tone, kleine beentje niet.” „Wie is het arme, kleine beentje in kwestie?” vroeg een opgewekte Stem en Alec Fane stak een verwaaid hoofd door de half open deur. „Hallo, vader,” riep Barbara verrast. „Ik verwachtte u nog zoo gauw niet terug. Is de arme, ouwe Cartright De gansch blz oudere toepassing der Balineering van p MARTRNQ speciaalzaak n. Hl An lull Dy 00STERD1JK29 dood?” ging ze ernstiger voort. „Welnee,” antwoordde Alec. „Hij had een hartkwaal, net als altijd, en dacht dat hy zou sterven. En daarom liet hij me, ook als gewoonlijk, halen pm hem te helpen vrede te sluiten met den he mel. Het bleek dat hij heel wat op zijn geweten had waar hij' van af wou komen een paar koppels vogels van Kenyons jacht, een kléine historie met een lammetje, dat hij op een nacht van de kudde van farmer Marvin ge gapt had en e©n flink pak slaag, dat hij zijn vrouw een paar dagen geleden gegeven heeft. Hij dacht, dat dat alles hem' kwaad zou doen.” „Hij voelt zich nu zéker veel beter, nu dat van zijtn hart is,” zei BijHyk „En of.” Fane knikte lachend. „Er bestaat geen twijfel meer aan of. hij zal weer heelemaal beter (worden en zijn gappen en stroopen weer conamore vöortzettenl- Dan zal hij na verloop van tijd weer een hartattaque krij gen, zoodat hij zijn geweten weer kan ontlasten. Cartright probeert uit deze wereld te halen wat er uit to halen is net als een hoop andere menschen doen. Hoe staat het met de thee, kindje?” ging hij tot Barbara Voort. „Je krijgt er dorst van als je tracht andere menschen te overtuigen vajn hun dwalingen.” Ze knikte lachend. krijgen als Gair er iets aan kan doen? „Ik zal er gauw voor gaan zorgen, - zei ze. „Het is vandaag Janets uitgaans dag. Jij kunt ook meegaan, Billy en de toast maken,.” 'Ze voegde de daad bij het woord, Billy volgde haar en liet haar Vader alleen, om na te denken over de eigenaardigheden van de men- schelijke natuur, zooals die door de Cartrights van deze wereld werden ge- Zweminricfiting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 12 Chr. Kweekschool, Sneek. Aan ’t examen in Bijbelsche Geschiedenis en methodiek, Kerkgeschiedenis en Geloofs leer aan de Chr. Kweekschool alhier werd deelgenomen door 17 candidaten, die allen slaagden, nl. de heeren A. Andela, H. Bege- mann, K. J. Feenstra J.’de Haan, S. Jaasma, P. Kloosterman, L. Lutgendorff, Th. Lycla- ma Nijeholt, S. de Vries en de dames C. Andela, S. Groenhof, IJ. Hiemstra, P. Ploos van Amstel, L. Rutgers, G. Smit, J. Walda en A. Zijlstra. Beiaardconcert te geven door de beiaardier de heer J. Nau- ta, op Vrijdag 18 Sept, te half negen. Programma: 1. a. Der Tag mit seinem Lichte. J. S. Bach. b. Der Tag ist bin, die Sonne gehet nie- 2. Rondo Turc. 3. Drie geestelijke liederen! a. O Gij mijn troost. J. W. Franck. b. ’t Is Uwe zaak. Melodie uit de 18e eeuw. c. Boven de starren. Fr. Abt. 4. Rondo. Fr. Kuhlau. 5. a. Het Angelus klept in de verte. Cath. van Rennes. b. Als ’t klokje klingelt. Jos. Reekers. (Dit is het programma dat de heer Nauta Vrijdag 11 Sept, had zullen geven, toen hij echter verhinderd was en de heer van Ber gen voor hem inviel.) Notaris Mulder veilde hedenmiddag in café Poelman een sathe en landen gelegen aan den grintweg van Hommerts naar Osin- Telefqon 53 n NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (74e Jaargang) Wilt gij U weer frisch en opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos heid, gebruik dan Foster’s Maagpilllen. J 0.65 per flacon. Ai ,Met recht kunnen wij zeggen .Con venable Corsetbanden” zijn beter, en niet duurder. der.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1