Opening Diem HonleaeiMnol No. 208. W. Smits. Een verslag van het ter vergadering gesprokene be nevens enkele persuittreksels voegen wij hierbij. Wij verzoeken Uwe Excellentie zeer dringend bij DE GASPRIJS. No. II 07353.8 (5g) Mededeeling van Burgemeester en Wet houders betreffende verdere verlaging van de gasprijs. SNEEK 23 September 1931. Aan de Gemeenteraad. Op 27 October a.s. zal de proeftijd van een jaar, waar voor de heer J. van der Meulen is benoemd tot secretaris boekhouder van het Burgerlijk Armbestuur, verstreken zijn. Onder overlegging van een schrijven van het Burgerlijk Armbestuur dat op deze aangelegenheid betrekking heeft, bevelen wij den heer Van der Meulen thans voor een defi nitieve benoeming bij U aan. No. 208. Advies van Burgemeester en Wethou ders betreffende de tijdelijke benoeming van H. Mendelson tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium. Het staat niet vast dat de verhooglng van ink ms de Vries, wende, als men .wil, schi xad. Er ontstaat een orde door dwang van een leerkracht die de No. 208. Aanbeveling van Burgemeester en Wet houders voor de benoeming van een secre- taris-boekhouder van het Burgerlijk Armbe stuur. wie school. Spr, betwijfelt het,te zullen beleven dat het Montessori onderwijs hier van gemeentewege zal .worden .in gevoerd, maar Spr, hoopt dat de ver wachtingen van het bestuur zullen wor den verwezenlijkt, ten bate der kinderen van Sneek. B. en [Wi. hebben nu de theorie gehoord, gaarne zullen zij te zijner tyd die in de practijk zien toege past, waartoe het bestuur hen allicht in staat wil stellen. Do heer Halbertsma gelooft dat de burgemeester te pessimistisch is als hjj verwacht het niet te zullen beleven dat we hier gemeentelijk Montessori onderwijs krijgen, we leven tegenwoor dig snel. Deze ^preker doelde nog mede dat Zaterdag 3 en Zondag 4 .October er van 3—4 gelegenheid zal zijn de school te bezichtigen, de leidsters zullen aan wezig zijn tot het geven van inlich tingen. Aanbeveling van Burgemeester en Wet houders voor de benoeming van een direc teur van het openbaar slachthuis, hoofd van dienst van de keuringsdienst van vee en vleesch. SNEEK. 16 September 1931. Aan de Gemeenteraad. Op 1 November a.s. zal het tijdvak van een jaar, waarvoor de heer R. S. Bergsma door U werd benoemd tot directeur van het openbaar slachthuis, hoofd van dienst van de keuringsdienst van vee en vleesch in deze gemeente, zijn verstreken. Wij bevelen genoemden func- tionnaris thans voor een definitieve benoeming, ingaande 1 November 1931. bij U aan. Hjkheid. Het locrmiddel moet ook con trole op de fout bevatten, wat het oor deel scherpt. Bij dit alles dient steeds de ontwik kelingsgraad der kinderen in aanmer king te worden genomen, het strikjesrek bijv, is voor oudere kinderen alleen, het knoopenrek voor 32/n-jarigen wier aan dacht het gespannen houdt. Men moet met do oefeningen niet te laat by de kinderen komen; op 4 h 5 jarigen leeftijd moeten zy| bijv, de let ters van schuurpapier op de plankjes natasten, dat boeit hen pog en leert hen goed schrijven, 6-jarigen worden er niet meer door geboeid en zullen slecht loeren schrijven. Pijnlijke zorg fa dus gewijd aan do omgeving en de leer middelen ter wille van do geboeide aan dacht der kinderen, daarom is billijk de cisch van Montessori dat bij haar me thode ook uitsluitend haar leermiddelen zullen worden gebruikt. Deze leermid delen gelden voor alle rassen ter wo reld, de neger kinderen dor Ver. Sta ten spelen met dezelfde lecmiiddelen Dinsdagavond Is de nieuwe Montessorl- kleuterschool aan de Willemstraat officieel geopend. In het keurige lokaal, in frissche kleuren geschilderd, met die aardige meu beltjes, vernuftige leermiddelen enz., welke de Montesspri-kinderen gebruiken had den zich genoodigden en ouders verzameld, o. a. waren de burgemeester de heer P. J. de Hoop en de wethouders aanwezig. De heer Jobs. Halbertsma heette allen welkom, in de eerste plaats burgemees ter en wethouders; het D. B. der gemeente is altijd zeer welwillend tegenover onze Montessorischool geweest, ook de officieele ontvangst ten stadhuize van het congres der Ned. Montessoriver. destijds getuigt daar van. Moge die goede verstandhouding ook met de nieuwe wethouders voortduren. Ook de ouders der kinderen die de school reeds bezochten en die van de nieuwe kin deren heet spreker welkom; dan de directeur van gemeentewerken, die heeft gezorgd dat de ingezonden plannen met bekwame spoed werden onderzocht, zoodat voortgemaakt kon worden. Oorspronkelijk was het de be doeling de school te openen op 15 Sept, toen de kinderen weer naar school gingen, maar alles was nog niet gereed. Daarom is deze avond gekozen, waardoor we tevens het voorrecht zullen hebben dr. Klein te hooren, sprekende over „Montessori’s ontdekking'’. Spr. legt nog even uit dat er hier 2 vereeni- gingen zijn: de Sneeker Montessoriver. die de school beheert en de afcL Sneek der Ned. Montessoriver., waarvan dr. Klein voorzitter is, en welke een propagandistisch doel heeft Spr. geeft nu een terugblik op het ont staan der Montessorischool alhier. Toeval lige gebeurtenissen hebben vaak groote ge volgen; toen hier 2J^ jaar geleden een in woonster een Montessori-diploma haalde en de verworven kennis wel In praktijk wilde brengen, kreeg zij een klasje bijeen van 9 kinderen, ’t Voldeed en er kwamen dus meer kinderen en de voormalige vergaderzaal vai> het Leger des Hells werd aangekocht en in gericht tot schooltje. Er kwamen daar 15 kinderen onder leiding van mej. Drijber en spoedig groeide dat aantal tot een dertigtal aan. Hun hartjes klopten warm voor mej. Drijber en ook de ouders hebben haar leeren waardeeren, zoodat een woord van dank aan haar op z*n plaats is. Het gebouwtje werd weer te klein en daarom vroegen we 30 Juni van het vorig jaar een lokaal van de ge meente, welk verzoek op 12 December werd afgewezen. Op een ledenvergadering la toen een commissie benoemd om na te gaan wat nu te doen en deze kwam tot de conclusie, dat de eenlge mogelijkheid was, dat men zelf een stuk grondvocht om er een gebouw op te stichten. Ten slotte heeft de algemeene vergadering met algemeene stemmen beslo ten een obligatielening uit te schrijven en zoo’n gebouw te stichten. Met vereende krachten is de nieuwe school dus tot stand gekomen, maar ntjolt waren we zoover gekomen als we alleen financleele steun hadden genoten en niet de moreele steun van die ouders, die niet konden bijdragen tot de leening, doch die het Montessori-onderwijs op prijs stelden en dat metterdaad toonden. Spr. richt nu eenige persoonlijke woorden tot den architect, den neer Goodijk, die de sfeer van een Montessorischool zoo zuiver 1 aanvoelde; deze Is wel de eerste Montessori school welke hij bouwde, doch spr. hoopt dat 1 het niet de laatste zal zijn. Dank brengt spr. 1 de verdere uitwerking der plannen wel rekening te willen houden met de in dit schrijven geuite wenschen, opdat ook Sneek en omgeving volledig zullen kunnen profitee- ren van het groote werk dat in het Noorden des lands zal worden uitgevoerd. Burgemeester en Wethouders van Sneek, P. J. DE HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. Het Bestuur van het departement Sneek der Maatschappij voor Nijverheid en Handel N. J. WOUDA, Voorzitter. G. H. TER HORST Jr., Secretaris. toegepast, zoodat ik wel niet ver van de waarheid zal tityil Wanneer ik zeg, dat we hier in een klduterscliool zijn, welke tot de besta die er zyn behoort, dat eert den bouwer, dat eerst Sneek, _r_, dat eert vooral U, bestuur, den heer Q. ook voor het vervaardigen van AJa voorzitter der afd. Sneak van de de 40 schablonen, welke de stoeltjes enz. Ned. Montessorivar. wenscht Spr. het jestgur geluk met dit gebouw en iwe rieden U oen geschenk aan dat naar wjj hopen do kinderen bij hun geeater yke ontwikkeling te stade zal komen. Spr. verzoekt mej. Drijber dit geschenk te onthullen dat oen aquarium blijkt. Moge dit geflchenk, vervoljgt dr. Kléin, do band welke tussch.cn Uw scliool en onze Ver. bestaat nog versterken. Spr. komt nu tot zijn inleiding i „Montessori’s ontdekking”. De groote ontdekker Louis Pasteur leeft oens gezegd dat dko ontdekking 3 fazen doormaakt, in de eerste plaats die waarin man zich haast aan to too non dat wat ontdekt Is niet waar is, in do tweede fare tracht men te bewijzen dat niet de ontdekker het ontdekt heeft, n do derde plaats wil men aautoonen hoe gemakkeïjjk en eenvoudig was wat de ontdekker ontdekte. In deze tijd schijnen allo drie fazen gelijktijdig op te treden. Spr. gaat nu na hoe door iet waarnemen van scltijnbaar eenvou dige verschijnselen groote ontdekkers als Newton en Volta tot geniale the orieën zijn gekomen. Iets dorgélyka is het geval met dr. Montessori, do eerst vrouwelijke arts n Italië, dié als assistente in oen psychi atrische kliniek in Rome zich speciaal bezighield mot zenuwzieke en achterlijke geeft ongedurigheid, slapheid, onorde- kinderen en later hoofd van een inrich- methode betere resultaten bij deze ach terlijke kinderen dan met een andere methode bij gewone kinderen het geval was, zoodat zijl er naar verlangde haar methode ook bij de laatsten toe te bassen. Zy studeerde daarom opvoed kunde en werd hoofd van een Casa di jk Bambini (kleuterschool) in Rome. Daar zag zij een drie-jarig kindje spelen met cylinder blokken en de handeling daar mede 44 maal herhalen, waarbij rij verdieping van de aandacht bijl het eind constateerde, welke rustiger stem de, alle onrust verdween, het onrustige ordende zich. Montessori heeft zich toen da vraag gesteld i hoe bereik ik zooieta geregeld hjj de kleuters. Zy ontleedde ihiert verschijnsel en vond langdurige verdiepte aandachtsspanning, een voortdurend bezig zijn aan opbou- jpende ar> jkheid niet leerling als een diermtemmer of ondier- officier met een ban-bhk hypnotiseert, Jriet door verwijt of straf, maar een ordelijkheid van binnen uit en het spreekt, dat kinderen, die zelf niet ge stoord willen worden ook andere kin deren niet storen. Daarnaast toont het kind arbeids vreugde en vreugde als het werk goed volbracht is. Er ia zekere sereniteit, gemoedsrust bjjl on na het werk, hot kind voelt dat het wat grooter gewor den is, er la groei der persoonlijkheid^ Het vastleggen van do aandachts spanning ia mogelijk door de omgeving en do léermiddélen geschikt te maken voor de trap van ontwikkeling waarop het kind staat. Daarom rijn allo leer middelen een resultaat van jarenlange proefnemingen. Van do 10 modellen tafeltjes werd er misschien maar 1 ge schikt verklaard. De inlegfïguren blo- ken op een bepaalde grootte do grens der aandachtsspanning to bereiken, zoo is door experiment do afmeting van tal van leermiddelen vastgesteld. Dok de klourenvcrschillen by het materiaal op dat gebied zjjn zoo dat ze bestendige activiteit opwekken als factor van ont wikkeling, do cylinders in do gehoor- doosjes hebben elk een bepaalde graad van luidruchtigheid. Eisch is dat do leermiddelen eenvoudig zjjn en slechts gericht op het oefenen van één vermo gen, een leermiddel dat meer wil doen, verwart en boeit niet. Qok moet men een kind niet teveel to gdjjk onder de aandacht brengen als wel gebeurt bjj1 verjaardag of St. Nicolhasfeest, dat der kinderen van elkaar onderscheiden. Dan dankt spr. de uitvoerder van het werR de heer Van der Zee, die zijn reputatie als een der snelste 'bouwers van Sneek weer heeft gehandhaafd en daarbij degelijk werk leverde, De llchtaanleg Is van den heer Vol kers, die als ouder van 'n kind dat de school bezoekt, deze verlichting geheel belangeloos aanlegde; het bestuur zal dat nooit vergeten en dankt daarvoor hartelijk. Ook de centrale verwarming is op degelijke wijze aangelegd door den heer Volkers. Den heer Geldof, de schilder, die voor drie werkte, dankt spr. voor zijn activiteit, den directeur der ge meentebedrijven voor de spoedige aanslui ting aan het licht- en waternet. De heer J. Bakker leverde de gordijnen, de opzichter De Vries verdient onze dank voor het goede toe zicht bij de bouw. Spr. hoopt dat de leidsters mej. Drijber, aan wie toegevoegd is mej. Foeken, prettig zullen samenwerken in deze nieuwe omgeving. De tuin is In aanleg, de weg naar de school is gereed, doch spr. hoopt dat de doortrekking er van naar de Westerslngel bespoedigd zal worden ter wille der kinderen. Spr. eindigt met de wensch dat het Mon tessori-onderwijs In dit gebouw een goede toekomst tegemoet'mag gaan in het belang der Sneeker jeugd. Spr. deelt nog mede dat een gelukwensch- telegram is Ingekomen van het hoofdbestuur der Ned. Montessori-vereeniglng. Nadat de thee rondgediend was, sprak dr. Klein, lid van het hoofdbe stuur der Ned. Montessorivereeniging. ting voor achterlijke kinderen werd. Dr. Klein heeft een drieledige taak. By een testonderzoék kreeg rij'met haar In de eerste plaats Is hy aangewezen om namens het hoofdbestuur der Ned. Montessori-vereeniging het bestuur der school geluk te wenschen en hulde te brengen dat men het in deze tjjd van malaise heeft aangedurfd hier een naar de eischen des tyds ingerichte kleuter school te bouwen, wat een balangry’ offer beteekent. Uw vorige school be vatte 25 leerlingen, welk getal gy in korten t(Jd hebt weten op te voeren tot 43, een propagandistiisch kunststukje dat vele groote steden U zullen bó- nyden. In korten tyd hebt gyj een ge bouw doen ontstaan dat iota zeer bij zonders is, zooahs de Montossoribewe- ging vergeleken by elders in Nederland vooraan staat, zoo Ixriioort ook de Ne- tlerlandscho bouwkunst tot do allerbeste der wereld, en hier hebben we sla vrucht van beider samenwerking oen schoon gebouw, waarin het nieuwste en liet meeat verfijnde der jtóernietliodan fa SNEEK. 31 Augustus 1931. Aan de Gemeenteraad. Bij de behandeling in Uw vergadering van 10 Augustus j.l. van ons voorstel tot wijziging van de regeling der gasprijzen, is door Uw toenmalig medelid, den heer S. G. Siemensma, de wensch uitgesproken, dat nog zoude worden nagegaan de mogelijkheid van een verdere verlaging van de gasprijzen in die zin, dat voor een verbruik van 2550 M3 per maand, in plaats van 8 cent zooals nu geldt, 7 cent per M3 zou worden bere kend. Wij hebben toegezegd U met de finandeele gevolgen van een dergelijke maatregel in kennis te zullen stellen, en geven aan die toezegging bij deze gevolg. Invoering van een maatregel als door den heer Sie mensma bepleit, zou leiden tot een vermindering van ontvangsten van f 6000.per jaar. In aanmerking nemende, dat, volgens mededeeling van de Commissie voor de Gemeentebedrijven, bij toepassing van een tarief als in Uw vergadering van 10 Augustus j.l. vastgesteld, de winst op f 15000.moet worden geraamd, zoodat, werd het denkbeeld van den heer Siemensma verwezen lijkt, de winst tot f 9000.zou dalen, zien wij ons ge noopt U mede te deelen, dat, althans naar onze opvat ting, om finandeele redenen dit denkbeeld thans niet moet worden aanvaard. Het opmaken der gemeentebe- grooting voor 1932 zal ook bij een geraamde winst van f 15000.reeds zorg genoeg kosten. Wij willen deze gelegenheid nog te baat nemen om er nadrukkelijk op te wijzen, dat in het tarief zooals dit door U op 10 Augustus j.l. is vastgesteld, geenerlei strekking zit tot bevoordeeling van de groot-afnemers. Alleen wanneer dit tarief tot gevolg heeft verhooging van het grootverbruik, zal het mogelijk zijn het lage ta rief voor kleinverbruik dat hier geldt, te handhaven. Het is dus in de gegeven omstandigheden ook in het belang van de kleinverbruikers, dat het gasverbruik in het alge meen zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Dit kan slechts indien wordt getracht, behoeften van eenigszins omvangrijke capaciteit te bevredigen. Wij stellen U voor te besluiten s de mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. als de blonde kinderen, van Stockholm:. Men spreekt in de paedagogie wel van de eénheidsschool, en Spr. vraagt rich af of de Montessorischool, die de geheel wereld ontspant,niet eigenlijk de oenhcidsschool is. Natuurlijk zyn aanvullingen en ver beteringen van het leermateriaal too- gclyk, maar men denko niet te gauw dat men hot beter kan dan dr. Montes sori, die jarenlange studies betreffende het materiaal maakte. Is do Montessori- methode oen tyrannie van het materi aal, zooals men wel zegt? Tyrannie onderstelt een ityran, tegen Wie. ook de kinderen in verzet zullen komen. Maar lioe kan men tyrannie tocschrjj- ven aan leeriiiiddclen die altijd en overall gelijk zyn en de aandacht ble ken te boeien. Onze ervaring van de houding der kinderen tegenover het materiaal en de omgeving ia heel an ders, zy spelen er gaarne mee en juist de oudere kleuters dringen aan naar een lagere school met de Montessori methode te mogen, terwijl b ervaring van bijv, de heer Si. hoofd eener Montessorischool te Am sterdam, de oudere leerlingen van een lagere Montcssori-school weer aandrin gen later naar een Montessori-lyceum te mogen. De liefde voor de Montessori school is aanstekelijk, do ouders getroosten er zich opofferingen voor, de leidsters en leiders zouden niet gaarne terug willen naar de ojide onderwijsmethode. Hier klopt onze ervaring volkomen met de geschetste. De heer J. Halbertsma dankt dr. Klein voor het uitstekende beeld dat hij van de Montessori-methode gaf en de afd. Sneek der Ned. Montessori ver. voor het geschenk, het aquarium, de werkelijke dank daarvoor zullen mor genvroeg 40 paar oogjes uitdrukken als zy hier in hun school dit aquarium met dé vischjes zien. Spr. hoopt ten slotte dat we het nog mogen beleven dat hier in Sneek van gemeentewege Mon tessori onderwijs wordt gegeven. De Burgemeester dankt mede namens de wethouders voor de uitnood!- ging hier aanwezig to zyh; we hebben door dr. Klein nu kennis gemaakt met de methode en gehoord do wenschen van het bestuur om do weg naar de school zoo gemakkelijk mogelyk te maken. B. en W. zullen daaraan hun aandacht schenken, doch durven niet Qetoieu dat de weg spoedig doorge trokken zal worden, daar er nog moei lijkheden zyh te overwinnen, laat het bést, echter de moed er in houden. Van harte wenscht Spr. het bestuur geluk met de tot standkoming van deze nieu- SNEEK. 23 September 1931. Aan de Gemeenteraad. Onder overlegging van de stukken van sollicitanten naar de betrekking van leeraar in de oude talen aan het gymnasium alhier, met de door den Impecteur der gym nasia en het College van Curatoren van het gymnasium uitgebrachte rapport in welk laatste is opgenomen de aanbeveling, bedoeld in art. 17 der Hooger onderwijs wet, adviseeren wij U het volgende besluit te nemen De Raad der gemeente Sneek Gelezen de aanbeveling van het College van Cura toren van het gymnasium d.d. 18 September 1931 Gelet op het advies van Burgemeester en Wethou ders van 23 September 1931, no. 208 BESLUIT: I. te bevestigen, voor het tijdvak, loopende tot en met 28 September 1931 de bij besluit van Burgemeester en Wethouders van 25 Augustus 1931, no. 23 plaats gehad hebbende tijdelijke aanwijzing met ingang van 1 Septem ber 1931. van H. Mendelson als leeraar in de oude talen aan het gymnasium II. met ingang van 29 September 1931 tijdelijk, voor het resteerende gedeelte van het schooljaar 1931/1932, te benoemen tot leeraar in de oude talen aan het gymna sium t H. Mendelson j In den laanvang van het verslag heb ben we reeds iets gezegd van het schoollokaal, waaraan verbonden is een rustkamer pn een keuken. Alles is even prettig van kleur en inrichting, een lust voor de kinderen om er te werken. VerlWersvcrordening. De nieuwe Verkeersverordenlng treedt 28 September in werking. In dit nummer vindt men besluiten van B. en W. betreffende de parkeerverboden enz. Carillon. De muziek welke thans op het carillon wordt gezet Is de volgende: Heel uur: Aria uit „Martha” F. v. Flottow. Eerste kwartier: Beginregel: Rechtop van lijf. J. J. Viotta. Half uur: Komt knapen en meisjes. Laatste kwartier: Beginregel: Des winters als het reghent. Prudens van Duyse. Geslaagd voor de acte vrije en orde- oefeningen mej. G. Postma alhier. Geslaagd voor het polltle-dlploma de heer D. Klulnstra alhier. Aankondigingen. Zondag 27 Sept., 12 uur. Hervatting lessen Vrijz. Prot. Zondagsschool. Zie adv. Dinsdag 29 Sept., 8 uur. Harmonie. Ledenvergadering Vrijz. Herv. Vrouwenver- eenlging. Donderdag 1 Oct., 8 uur. Geb. v. Chr. Belangen. Feestelijke vergadering 25- jarig bestaan Ver. voor Chr. Belangen. De rente dW Rljkspostspaarbank. Het staat niet vast dat de verhooglng vi het rentepercentage der Rljkspostspaaroai van 2.64 op 3 reeds op 1 Januari a.s. zal In gaan. gen. Er zou, naar onze bescheiden meaning, door Groningen te veel worden gevraagd, indien het vergde dat, terwille daarvan, een belang als waarvoor wij op komen, moet worden verwaarloosd. >v De tegenwerping is mogelijk, dat een gehoor geven aan ons verzoek tot vertraging in de uitvoering zal leiden. Wij achten deze tegenwerping niet van groot gewicht. Volgens de aangehaalde voordracht van de Gedeputeer de Staten van Groningen zou het in het voornemen lig gen het kanaal naar Stavoren in 1937 te voltooien. Dit streven behoeft van een voldoen aan ons verzoek niet in het minst belemmering te ondervinden. Er is tijdens de voltooiing van het gedeelte GroningenSneekermeer ruimschoots tijd om de uitvoering van een wijziging als waarom wij vragen, nauwkeurig voor te bereiden. Ook uit dien hoofde kan, naar het ons voorkomt, geen over wegend bezwaar rijzen. De vraag kan opkomen of tegen verwezenlijking van onze wenschen scheepvaarttechnische bezwaren bestaan. Geen ander dunkt ons dan ditdat bij uitvoering van het „plan Sneek" twee bruggen meer noodig zullen zijn. Het is natuurlijk niet te ontkennen, dat dit tot ze kere hoogte voor de scheepvaart een bezwaar zal ople veren. Maar dat dit bezwaar van die beteekenis zoude zijn en zoodanig zoude worden "gevoeld, dat ter wille daarvan afgezien zou moeten worden van de voordeelen die voor een belangrijk deel van Friesland uit een gewij zigde route eventueel zullen voortvloeien, komt ons voorshands niet aannemelijk voor. Hoezeer het groote belang van hetgeen wij in dit schrijven vragen in ruime kring wordt gevoeld, blijkt wel uit het feit dat een vergadering waarin het in dit schrij ven uiteengezette plan is besproken, zeer druk was be zocht niet alleen door de burgerij van Sneek, maar ook door bewoners van de omgeving, welke vergadering na ernstige overweging haar algeheele instemming heeft be tuigd met het verzenden van dit adres aan Uwe Excel lentie door het aannemen met algemeene stemmen van de volgende motie i „De vergadering besluit instemming te betuigen met het verzenden van een adres aan den Minister van Waterstaat en de Provinciale Staten, door het gemeentebestuur van Sneek en het departement Sneek der Maatschappij voor Nijverheid en Handel, waarin krachtig wordt aangedrongen op een wijzi ging van de route van het GroningenZuiderzee- kanaal in die zin, dat Sneek en Ijlst rechtstreeks door het kanaal worden aangedaan en voor deze actie steun te zoeken bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken en het gemeentebestuur van Ijlst en zoo mogelijk andere belanghebbenden." I I I L

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 2