Officieel Orgaan der Gemeente Sneek FEUILLETON No. 106 Eerste Blad. UITGAVE: KI RINK Co. Woensdag 30 September 1081. 47e Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. Nieuwstijdingen Officieel gedeelte. Het bittere erfdeel Hulp in Nood 50 laar. Alle AdvertentlSn worden In beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting. De commissie j kwamen vragen of alles goed was. hebben,” zei Severn. „Je was niet direct door 48. Wordt vervolgd. i - V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozuin. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wórdt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn óp de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A. E. C. VUERHARD—BERKHOUT. Aan de Constructiewerkplaatsen De Vries Robbé Co. te Gorinchem is behalve de levering van 13 spoorbruggen voor Zuid- Afrika, de bouw van een kolenstation in de nabijheid van Pretoria opgedragen. De commissie voor den Zuid-Afrikaan- schen handel te ’s Gravenhage heeft in deze bemiddeling verleend. Het eind van den Zomertijd. We herinneren er aan dat de Zomertijd eindigt den 4en October te 3 uur voormid- dags, zoodat in den nacht van Zaterdag 3 op Zondag 4 October de klokken een uur moeten worden achteruitgezet. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11% en 12J4 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 28 Sept. 193b electrische lamp fitting; heerenrijwiel. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 28 Sept. 1931: taschje met inhoud, Vroom en Drees- mann, Schapenplein; paar gymnastiek schoenen, J. de Jong, 2e Badbuurt 1; witte bok, IJ. van Gosliga, y. d. Heijbuurt De heer K. J. Veenstra te Workum te met Ingang van 1 October a.s. benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Schippersschool al hier. De Ziddcrzeewerken. Met ’t gedeelte afsluitdijk tusschen Com- werderzand en Breezand is men wéér een heel stuk gevorderd. Vrijdagavond jl. is nl. de geul beoosten Breezand „de blinde geul” dicht gekomen. In den volksmond werd deze geul de geheime geul genoemd, welke bena ming is ontstaan, doordat ettelijke kubieke meters grond, welke hier gestort werden, door den feilen stroom meegesleurd zijn en alzoo op geheimzinnige wijze verdwenen. Oorspronkelijk bedroeg de diepte op deze plaats pl. m. 6 M., doch door den krachtigen stroom is de bodem dusdanig uitgeschuurd, dat de diepte tot pl. m. 16 M. opgevoerd werd. Nu men echter in letterlijken zin het werk boven water heeft, zal binnen afzien- baren tijd ook de gewenschte kruinhoogte van den dijk bereikt zijn. Onder de Friesche kust rest dan nog de opening bewesten Cornwerderzand in de Middelgronden dicht te maken. Deze opening bedraagt 1% K.M. Een mooie herfst zonder stormachtig weer kan de uitvoering dezer werkzaamheden zeer ten goede komen. L. CL Een rijkskweekschool te Bolsward? HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK; maken bekend dat is verdaagd de beslis sing op het verzoek van de Coöperatieve Veevoederfabriek „Bolsward-Sneek” W. A., gevestigd te Sneek, om vergunning tot uit breiding van de meel- en veekoekenfabriek in de perceelen aan de le Oosterkade nos. 23, 24 en 25 en aan de Regenboogstraat no. 8, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie D, nos. 928 en 612, door het bijplaatsen van een ondergrondsche benzine-bewaarplaats met een inhoud van 6000 L. met boven- grondsche aftapinrichting. SNEEK, 30 September 1931. 1 I De vereeniging Hulp in Nood, welke bin nenkort haar 50-jarig bestaan gedenkt, dankt haar ontstaan niet aan een directe noodtoestand hier ter stede, doch aan de nood in de gebieden in het voorjaar 1876 door watersnood geteisterd. Bijna geheel T V 4 in Friesland vooral de omstreken van Beets. De nieuwsbladen gewaagden van de el lende daar geleden en toen op Zondag 19 Maart 1876 eenige Sneeker ingezetenen in de sociëteit en ’t café van W. van Eijck van Heslinga in de Peperstraat bijeen waren, opperde de heer F. Wilhelmy de vraag of ook de ingezetenen van Sneek niet de gele genheid moest worden gegeven het hunne ter leniging van de nood bij te dragen. En ziet, na een korte bespreking besloot men maar direct handelend op te treden. De heeren Wilhelmy en F. Swart spoedden zich dien zelfden avond naar burgemeester van Dries sen om vergunning voor een collecte, de heer Geel zette zich aan zijn taak een circulaire te ontwerpen, welke tot de burgerij gericht zou worden. Een commissie werd nog staan de de bijeenkomst geconstitueerd, de circu laire besproken en goedgekeurd. Ze luidde: „Ontzettend zijn de berigten die uit de on derscheiden deelen des lands ontvangen worden en van de vreeselijke verwoestingen door het water aangericht. Groot is de nood der geteisterde streken. Hulp is dringend noodig; dadelijke hulp is vereischt. SNEEK, 8 Januari 1881., Aan de ingezetenen van Sneek. Toen in 1876 wegens den hoogen nood in Noord-Brabant en Friesland, veroorzaakt XXII. EEN DUBBELE BEKENTENIS, I „Lieve help, Herrick, ik dacht dat het met je gedaan was.” Jem Beresfords stem trilde een beetje ondanks hemzelf en zijn leelijk haviks- gezicht was bleek onder de gewone bruinheid. Er was een oprechte vriend schap ontstaan tusschen hem en Her rick en toen hij haar zoo hulpeloos zag wegvliegen paar die twaalf voet diepen weg was hij met afgrijzen ver vuld geweest, Hjj was een van de eer sten die haar bereikten toen zij, die het op hol slaan hadden bijgewoond, (get) K. LAMPE Jr., President G. GEEL Kz., Secretaris. F. SWART. Penningmeester. J. DE RUITER Wz. A. BRENNINKMEIJER. J. HAGA Pz. J. R. BROUWER. B. WIELINGA. G. W. EISMA. H. NAUTA. K. G. DE JONG. IJ. S. v. jd. MEULEN. M. v. HASINGA R. VISSER Wzn. JOH. L. BAKKER. J. HUGES. A. L. DE WOLFF. W. VIERDAG. J. GODTHELP. Eksamen Frysfce Akte. Fen ’e twadde ploech binne forline Snjeon alle kandidaten slagge, nammentlik jiff. J. Kuipers to Hidaerd en de hearen S. Dykstra to Snits, U. Siedsma to Jelsum en J. Zylstra to Deinum. L. Ct. De afdeeling Bolsward van de vereeniging Volksonderwijs wenscht ’n rijkskweekschool, welke aan jongelui uit de stad en de plaat sen in de omgeving gelegenheid zal bieden voor leerkracht bij het openbaar onderwijs te studeeren. Bij het uitspreken van dezen wensch ontving het bestuur van de afdeeling vele blijken van instemming van gemeente bestuur, vereenlgingen, hoofden van scholen en ouders. Steun werd gevraagd voor de voorgeno men actie van het hoofdbestuur van Volks onderwijs. De afdeeling Sneek van deze vereeniging verlangde ook een dergelijke onderwijsin richting te Sneek. Tegen twee Rijkskweek- scholen, een te Bolsward en een te Sneek, zou de minister van Onderwijs zeker be zwaar hebben. Het hoofdbestuur heeft nu te kennen gegeven, dat de afdeelingen in het westen van Friesland zullen samenwerken om te verkrijgen een Rijkskweekschool te Bolsward en heeft zijn steun toegezegd. Een belangrijke opdracht. Opnieuw had deze poging een groot suc ces, f 1063.63 werd aan de burgemeester van Amsterdam opgezonden. „Na deze tweede handeling”, aldus de no tulen, „was de band tusschen de leden on derling inniger geworden en werd er hier en daar een stem gehoord dat men zich moest vereenigen tot een blijvende commissie, die zich niet alleen ten doel zou stellen bij groo- te rampen, als watersnood enz. óp te treden, maar meer speciaal om in den boezem der gemeente die personen te helpen en te steu nen, die buiten eigen schuld ongelukkig zijn geworden.” Dit gaf aanleiding tot een vergadering op 15 October 1881. door overstroomingen. te dezer stede gelde lijke ondersteuning van U werd gevraagd, werd in weinige dagen door de Commissie, die zich hier vormde, f 1204.84% voor de noodlijdenden ingezameld. Thans, nu de ellende in Noord-Brabant nog vreeselijker is dan toen, en spoedige hulp noodzakelijk is, neemt dfezelfde com- missie? versterkt door eenige nieuwe leden, de vrijheid weder op te treden, ten einde te trachten geiden voor de ongelukkigen bijeen te brengen. De weldadigheid onzer ingezete nen zal zich zeker ook nu niet onbetuigd laten. In de volgende week en wel op Maandag, Dinsdag en Woensdag zullen de leden der onderstaande commissie door persoonlijk bezoek aan de huizen eene bijdrage van U vragen. „Wie spoedig helpt, helpt ook thans dubbel!” Al de ingezamelde gelden zullen aan de Hoofdcommissie worden opgezonden, terwijl in de Sneeker Courant het resultaat der bemoeiingen zal worden meegedeeld. En toen ontdekten plotseling Herricks oogen in de groene vlek voor haar, die ze instinctmatig wist dat nog heidegrond was, iets anders iets groots en donkers, dat naar haar toe snelde. Een onderdeel van een seconde dacht ze, dat haar gezicht haar een visioen liet zien yan iets dat niet be stond dat niet kón bestaan. Toen zag ze duidelijker en wist ze, dat het Mac was, die regelrecht op haar af galoppeerde. Dichter, steeds dichterbij kwam hijze kon de witte bles op het voorhoofd van het gropte paard, dat hij bereed, zien. Een oogenblik Jater had hij zich omgedraaid en galoppeerde naast haar, gelijk met haar op. Ze hooide zijn stem maar wasl te versuft, te uitgeput, om te begrijpen wat hijl zei. Doch ze voelde, dat zijn hand Flame’s teugels gegrepen had, paet ijzeren greep het gebit losrukkend uit de saamge- klemde tanden voelde de dolle vaart verminderengeleidelijk overgaan in een gelijkmatigen draf. Het landschap herkreeg vastheid, de boomen en heg gen, die langs haar heen waren gevlo gen, schommelden !nu langzaam heen en weer als een slinger. D|e wereld scheen plotseling stil te staan,... Mac sprong op den grond. „Alles is in orde.” Zijn woorden dron gen helder tot haar door ditmaal en ze viel bijna uit het zadel in zijn armen, duizelig en slap en stond hulpeloos te gen hem aangeléund, hijgend naar adem en niet in staat om zonder steun rechtop te staan, Op hetzelfde moment bereikte Severn hen en bracht zijn paard tot stilstand. Mac, die zijn arm nog om Herrick heen hield geslagen, gooide hem de teugels van de andere twee zweetende, bevende paarden toe. „Hou vast!” commandeerde hij scherp en een oogenblik stonden de beide man nen elkaar vijandig aan te kijken. Se- vems lippen verwrongen tot een te- leurgestelden, woedenden grijns, Mac met een onbewust triomfantelijk licht in zijn oogen de triomf van een man, die eindelijk gewonnen heeft. Zeilwedstrijd te Hommerts. Uitslag wedstrijd der zeilvereeniging „Oud Hof’ te Hommerts. Verlengde B. M.-klasse: le prijs „Happy” van K. Speerstra te Warns; 2e „Stormvogel van A. van Dijk te Hommerts. B. M.-klasse: le prijs „Swealtsje” van De Jong te Sijbrandaburen; 2e „Stormvogel” van Bootsma te Hommerts. Tjotters: le prijs „Brasem” van P. v. d. Laan te Sneek; 2e „Eva” van Jac. de Wilde te Sneek. Schouwen, 4.75 X 1.42 M.: le prijs „Fjou- wer Broerren” van J. L. Zijlstra te Uitwel lingerga; 2e „Sweltsje” van R. G. Zwolle te Langweer; 3e „Meerkol” van F. F. Atsma te Oppenhuizen; 4e „Anna” van J. Douma te Oppenhuizen. Larken: Ie prijs „Twirke” van Tj. Kampman te Sneek. Vrijbuiters: le prijs „Swalker” van L. v. d. Werf te Sneek; 2e „Windekind III” van J. Vrolijk te Sneek. De ondergeteekenden doordrongen van de waarheid, dat wie spoedig helpt, het beste helpt, hebben zich als commissie vereenigd om voor de ongelukkigen liefdegaven te vra gen. Zij twijfelen niet of uwe bekende wel dadigheid zal ook nu niet vergeefs worden gevraagd. ’t Is daarom dat zij zich met vertrouwen tot u wenden. Helpt spoedig helpt over vloedig. De leden der commissie zullen de vrijheid nemen zelf de giften in ontvangst te nemen. Later zal de commissie verslag barer han delingen geven. Sneek, 20 Maart 1876. De Commissies (get.) F. WILHELMY, president. G. GEEL Kz., Secretaris. F. SWART, Penningm. i JOHS. L. BAKKER. W. BORNEMAN. J. HUGES. J. ZIJLSTRA. JAC. VELDS. K. G. DE JONG. IJ., v. d. MEULEN. M. VAN HASINGA. A. I. VAN MELLE. J. GODTHELP. KARL LAMPE Jr. allen leden”. Binnen drie dagen had deze commissie f 1204.84bijeengebracht, een zeer belang- Noord-Brabant had^daarvan te lijden en hier rijk bedrag voorwaar, wanneer men de groo- tere waarde van het geld in die tijd in aan merking neemt en onze in getal kleinere bur gerij. Aan den burgemeester van Amsterdam werd in zijn kwaliteit van hoofd der com missie voor de watersnood in N.-Brabrant f600 toegezonden, aan de commissie te Beets, behalve Weeding, f 583.34 in contan ten. Dit groote succes deed ook toen reeds het plan opperen dat men een permanente com missie voor het bestrijden van nood zou stichten, doch daarvan kwam niets. In 1881 echter werd N.-Brabant opnieuw geteisterd door een watersnood, dezelfde commissie van 1876 kwam bijeen, een vijftal harer leden was niet meer beschikbaar en een tiental nieuwe heeren trad toe. Weer ging een circulaire tot de burgerij uit Ze luidde: Joe Westcott, een manusje van alles, die hem1 hielp met zijn tuin en kippen en voor zijn pony en wagentje zorgde en door een oud familiestuk, een dienst bode, die vroeger zijn kindermeid was geweest en die letterlijk den grond aan bad waarop hij liep. Ze kwam direct naar de voordeur toen Kenyon en Beresford met hun last op den drempel verschenen. i,,O, lieve genade,” riep ze haar han den uitstrekkend toen ze Herricks bleek gezichtje zag. „Is de jonge dame ge wond, mijnheer.” „Nee, maar ze is bijna gedood, Muf fet,” legde Jem uit. „Haar paard is op hol geslagen.” „O, lieve genade,” herhaalde mrs. Muffet. „Ze moet heelemaal overstuur zijn, het arme ding. Breng haar dadelijk binnen, mijnheer Jem, en laat ik haar op den divan leggen met een wr/tne kruik aan haar voeten.” Jem knikte. „Dat is goed," zei hij. „Ze is doodop en we willen haar hier wat laten rus ten.’1 Een paar minuten later lag Herrick gemakkelijk op den divan, dankbaar voor de zachte kussens voor haar pijn lijke spieren en voor de warmte van de kruik tegen haar voeten. De reactie was gekomen en ze rilde van koude en zwakte. „Een -glas warme melk met wat brandy er in zou haar goed doen,” zei mrs. Muffet. „Misschien valt ze dan in slaap.” En weg .was ze om het klaar te maken. ondersteunde, keek hem verbaasd aan. Een man die een vrouw lief heeft schijnt zich nooit te kunnen voorstellen, dat een andere man die hij1 natuurlijk altijd voor een mogelijken mededinger aaiiziet zich met haar kan bezig houden. Daar vriendschap, niet ver troebeld door liefde, waar het hemzelf betreft totaal uitgesloten is, kan hij die ook niet bij een anderen man veron derstellen. Mac kreeg dus pen lichten schok van verrassing toen hij zag, hoe het gevaar dat Herrick geloopen had, Jem had aangepakt. Het duurde maar kort. Hij had al zijn aandacht noodig voor hetgeen het oogenblik vereischte en deze indruk klbpte nu slechts even tegen de deur van zijn bewustzijh en verdween bijna Weer onmiddellijk. Doch hij zou terugkomen later, scherp als een pijl en rondwoelen in een [Wond, die reeds pijnlijk was. Nu echter keek Mac slechts pven nieuwsgierig naar het .ver bleekte gezicht van den anderen man. „Je bent bleek om je neus, Beres ford,” merkte hij op. Toen ging hij voort, het woord richtende tot de kleine groep menschen, die om hen heen stond. „Heeft iemand ook soms een veldflesch by zich, ik heb de mijne vergeten,” Er werd er hem direct een toegereikt en toen ze wat brandy had gedronken begon de kleur langzaam in Herricks gezicht terug te keeren. „Ik zal weer gauw beter zijn,” zei zei, wat hijgend, want haar hart klopte pijn lijk tegen haar zjjde. „Ik heb het ge voel,” ze trachtte te glimlachen, „alsof ik niet meer kan ademhalen.’1 „Je zult ook niet veel lucht meer over Mac, die Herrick nog met zijn arm in training voor zoo’n galop.” „Breng haar naar mijh huis,’4 stelde Jem voor. „Dat is dicht by en daar kan ze wat rusten.” „Goed,” zei Mac. „We zullen haar tusschen ons in dragen. Wil jij, voor de paarden zorgen, Severn?”- Gair knikte en stond norsch toe te zien, hoe de beide andere mannen hup handen in elkaar sloegen om een soort stoel te vormen en Herrick tusschen hen in weg droegen over het veld, dat hen van Two Ways Cottage scheidde. Een stalknecht volgde met Jems paard. De rest van het groepje ging uiteen, op- zoek naar de honden, en eindelijk be steeg Severn ook zijn paard weer en reed weg, de merrie nu een zeer uitgeputte en verslagen merrie en Romulus, met zich mee voerend. Er waren slechts enkele minuten noo- dig om het huisje te bereiken, dat tus schen de weide en een zijweg van dien zelfden weg, die zonder tusschenkomst van Mac, Herricks dood zou hebben beteekend, gelegen was. De zijweg in kwestie [was weinig meer dan een pad, hobbelig en ongelijk en eindigde in een ruw geplaveid erf vóór hethuis. Een ander Hergelijk pad aan den anderen kant van de eenzame woning, hep van den achteruitgang en kwam uit op een van de hoofdwegen en deze eigenaar digheid had het huis den naam van ’’Twee wegen Cottage” gegeven. Er heerschte een bijgeloof onder de dorps bewoners dat het een ongelukshuis was, omdat het naar twee tegenovergestelde richtingen uitkeek, doch Jem trok zich daar niets van aan en woonde er heel gelukkig en behagelyk, bediend door NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (74e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1