Officieel Orgaan der Gemeente Sneek MOSTERD annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) K Co. No. 2 Eerste Blad. UITGAVE: Woensdag 7 October 1931. Dit No. bestaat uit 3 bladen. Nieuwstijdingen. SPOOR/ 48e Jaargang Hulp In Nood 50 laar. III. FOSTER’S JJaWi d11 (ïïT 4 v Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad HegelprIJs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting. Zijn gezinnen. bruggenbouw, in verband met de Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN OVER SEPTEMBER 1931. Haarlem, Bantamstraat 50; Andries Krijtenburg, z. b., van Kerkgracht 5 naar Kampen, Begijne- straat 7; Elisabeth P. AL Tromp, z. b., van Sta tionsstraat 15 naar Slagharen, Pensionaat St. Antonius; ’Theodoras van der Loos, z. b., van Bloemstraat 24 naar Heerenveen, Lindegracht 29; Bindert van dier Heide, z. b., van Parallelweg 12 naar Groningen, Jozef Israëlstraat 42; Abe Sidlerius, kellner, van Lange Veemarktstraat 2 naar Steenwijk, Stationsstraat 1; Leentje Beate, wed. van Jacob Bruinsma, z. b., van 2e Bosch- dwarsstraat 2 naar Rotterdam, Zwaanhals 115c; Sijbe Hoekstra, z. b., van Verl. Westersingel 6 naar Groningen, H. W. Mesdagstraat 4a; Trijntje Wagenaar, echtgen. van Libbe Leistra, z. b., van le Zomerrakbuurt 8 naar Grouw, aan boord, Blieken; Paulus A. Stapert, z. b., van Groote Kerkstraat 7 naar Leiden, Jan van Houtkade 3 B; Tietje Wassenaar, dienstbode, van Bothniakade 1 naar Den Haag, Carpentierstraat 21; Nicolaas N. de Vries, z. b., van Kleinzand 40 naar Rolduc, College; *Obe Posthumus, slager, van 3e Woud- straat 13 naar Laren. (N.-H.), Ericaweg 14; Jo hannes Alkema, bakker, van Franekervaart 5 naar Bolsward, Landbuurt; Reinskjen Siersma, wed. van Oeds de Jong, z. b., van 3e Woudstaat 13 naar Bolsward, 3e Hollandiastraat, p. a. Murk de Jong; Jacob de Vos, z. b., van Nauwe Noor- derhorne 23 naar Utrecht, Catharijnesingel 51; Maria A. G. Bosnia, z. b., van Bourbonstraat 18 naar ’s Hertogenbosch, Gesticht Mariënburg; Nienke Venema, z. b.,, va>. Grootzand 44 naar Rotterdam, Haringvliet 72 Z.Z.; Jeltje Hoekstra, dienstbode, van Stationsstraat 38 naar Idsken- huizen;Lolkjje Oppenhuis, z..b., van 2e Bosch- dwarsstraat 7 naar Drachten, Stationsweg 96; Tinus Corbié, koopman, van aan boord, naar Leeuwarden, aan boord; Lolke de Haan, kaas handelaar, van IJlsterkade 9 naar Den Helder, Emmastraat 82; Harmke Bosma, dienstbode, v. le Woudstraat 2 naar Nieuweschoot; HIdjde Kroese, kapper, van Parkbuurt 24 naar Apel doorn, Sophialaan 2; ABda Petronella de Vries, huishoudster, van Harinxmakade 6 naar Venlo, Markt 14; TJeerd Cornells L. Hoekstra, z. b., v. Waterpoortsgracht 18 naar Utrecht, Catharijne singel 45; Dirk Sietje Bos, z. b., van Julianapark 1 naar Groningen, Eysoniusstraat 30a; Johanna van der Werf, dienstbode, van Peperstraat 7a naar Tirns. VRAAGT Let op het Fabrieksmerk Weer een verboden courant. Sedert 1 October is de „Provinciale Drent- sche en Asser Couranf verboden ter lezing De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is oen Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Teriool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis,. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 1156 en 1256 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 5 Oct 1931: rozenkrans. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 5 Oct. 1931: damesrijwiel, F. Postma, Oude Koe markt 20; hondenketting, Brugwachter, Electrische brug; reflector, J. v. d. Wal, Kloosterhof 29; bruine riem, I. Wiersma, W. Lodewijkstraat 8; brieventasch, T. B. Kui- tert, Oppenhuizerweg 126. Aan het eind van de Zondagavond in het Gebouw voor Chr. Belangen gehouden godsdienstoefening werd door den voorgan ger ds. H. W. te Winkel, als voorzitter van het bestuur der vereeniging, den scheiden den concierge en zijn echtgenoote J. Nota met een hartelijke toespraak namens de vel schillende vereenigingen die in het Gebouw vergaderen, als blijk van waardeering een envelop met inhoud overhandigd. Chr. Besturenbond Sneek. De Christelijke Besturenbond alhier heeft deze maand 15 jaren als zoodanig bestaan. Het ligt naar wij vernemen, in de bedoeling van het Bestuur dit feit op Vrijdag 16 Octo- te liggen in de cantines van de militaire ka zernes te Assen, een en ander op .grond van daarin in den laatsten tijd voorkomende stukken, die in strijd zouden zijn met de krijgstucht. Ook nog in latere jaren heeft Hulp in Nood,, door zich te belasten met het inza melen van gelden, hulp geboden bij voor gekomen rampen elders in ons vaderland of daarbuiten. Zoo werd in 1893 voor de ge zinnen der bij Wierum omgekomen visschers f 522.75 ingezameld. In het begin dezer eeuw toen de Boerenoorlog woedde, leden de ge zinnen der in het veld staande Boeren, door de Engelsche oorlogstaktiek om deze ge zinnen in concentratiekampen bijeen te bren gen, onnoemelijke ellende. Ook toen zorgde Hulp in Nood dat een zeer belangrijk bedrag uit Sneek naar onze stamverwanten in Zuid- Afrika ging. In 1905 waren de Zuid-Russi- sche Joden slachtoffers van progroms, bar- baarsche vervolgingen, waartegen geheel West-Europa protesteerde; overal weerden comité’s opgericht om hulp te verleenen. Hulp in Nood bracht hier weder tal van gif ten bij élkaar. In Maart 1906 was er weer watersnood in een groot deel van Nederland; door bemiddeling van onze thans bijna 50- jarige vereeniging kon f 800 aan het waters- nood-comité worden overgemaakt. Toch waren herhaaldelijk stemmen in de vereeniging opgegaan om haar werk meer tot Sneek te bepalen en de vruchten van de sympathie, welke Hulp in Nood onder de burgerij genoot, alleen en geheel te doen ten goede komen aan onze eigen minder goed bedeelde ingezetenen, die vaak bittere nood leden. Zulke stemmen hooren we vooral tus schen de jaren 1880 en ’90, als de slechte economische toestand zich ook in onze stad doet gevoelen en tal van menschen, die vroe ger nimmer naar het burgerlijk armbestuur gingen, thans tot deze zware gang werden genoopt. Buitengewoon ongunstig was het jaar 1885/86. Schommelden voor dien tijd de uitgaven van Hulp in Nood zoo om de f 500.in «dat jaar moest een extra beroep op de ingezetenen worden gedaan om de kosten te dekken; totaal werd toen ruim f 1500 door de vereeniging uitgegeven. Mede door de nood hier geleden, opperde een donateur ter vergadering van 29 No vember 1884 het plan dat men de gemeente om een subsidie vragen zou, om dan via Hulp in Nood daarmede menschen te hel pen, wie de gang naar het Armbestuur dien de bespaard te worden. Het bestuur had echter bezwaar, omdat de werkkring van Hulp in Nood dan te uit gebreid werd. In de vergadering van 1884/85 treedt dan de vraag naar voren of ’t niet gewenscht is dat Hulp in Nood de werkverschaffing buiten de bestaande gemeentelijke touwplui- zerij om ter hand neme; waar het Dage- lijksch Bestuur der gemeente echter zelf naar werkgelegenheid voor werkloozen uit zag ’t heeft de Neltjeshaven in 1885 doen dempen, waar 50 menschen 2 5 3 maanden werk hebben gevonden en ook om de taak van Hulp in Nood niet uit te breiden werd met groote meerderheid besloten de werk verschaffing niet ter hand te nemen, maar wel werd een commissie ingesteld, een soort Kamer van Navraag. Deze hield zich op de hoogte van de vraag naar en het aanbod van werkgelegenheid. In die commissie had den zitting de h.h. H. F..Pijttersen, E. Feen- stra, J. Huges, A. L. de Wolff en F. Swart. Deze commissie heeft, daar meer en meer de noodzakelijkheid bleek, de werkkring der vereeniging te beperken, echter geen belang rijke taak gehad. Zoo trok zich geleidelijk het werk der ver eeniging meer en meer samen op wat dat tegenwoordig is, het steunen van hulpbehoe vende stadgenooten en steeds werd die sfeun ook krachtiger, zooals wij nu nog in een slotartikel hopen aan te .toonen. Kolonel van den Brandhof in bet gelijk gesteld. Aan de A, Crt werd van bevoegde zijde medegedeeld, dat thans met stelligheid is gebleken, dat de sergeant-majoor Mantel reeds voor zijn detacheering te Assen in overspannen toestand verkeerde en dat twee doktoren, waaronder één psychiater, hebben verklaard, dat zijn indisciplinair optreden tegenover kolonel Van den Brandhof uit dien hoofde hem niet kan worden toegere kend. Uit dit bericht volgt dus o. 1. dat de ser geant-majoor Mantel niet zal worden ge straft. Het onderzoek tegen den kolonel Van den Brandhof heeft, naar bij informatie bleek, tot resultaat gehad, dat deze door zijn supe rieuren in het gelijk gesteld is. wijzer, van Hoogezand naar Parkstraat 11; Jeltje van Dijk, huishoudster, van Jelsum naar Woud- vaartskade 40; Sjoerd van der Brug, z. b., van Hilversum n. Nauwe Noorderhome 30a; Daniël Baarda, boerenarbeider, van Loënga naar Op penhuizerweg 71; Lammert Hamming, z. b„ van Hilversum naar 3e Selfhelpstraat 11; Frandjntje van Tuinen, z. b., van Thingwall (Engel.) naar 2e Selfhelpstraat 25; Oezinus Idzenga, z. b., van Hilversum naar Kloosterstraat 7; Pietertje Doou renspleet, dienstbode, van Leeuwarden naar Sta tionsstraat 38; Nicolaas van Zandvoort, staat maker, van Leeuwarden naar Martiniplein 3; IJtje Tolsma, wed. van Fokke Dijkstra, z. b., van Huizum naar Colignystaat 6; Kornelis van den Bosch, boerenknecht, van Nijehaske n. Bosch- straat 5; Theodoras R. AL de jong, z. b., van Amsterdam naar Suupmarkt 3; Beitj van der Zee, dienstbode, van Hindeloopen naar Wester singel 1Klaas de Vries, onderwijzer, van Nieu- wehorne naar Korte Veemarktstraat 8; Johanna B. AL Frisch, dienstbode, van Eckwarden (D.) naar Oude Koemarkt 65; Alaria Agatha Hof, dienstbode, van Haarlem naar Oude Koemarkt 77; Agatha E. Schrijver, verpleegster, van Har derwijk naar Kruizebroederstraat 36; Anne Dui zendste, z. b., van Leeuwarden naar Bosch- gracht Ir; Brandina F. Helmbout, off. L. d. H., van Kampen naar Kleinzand 20a; ’Klaas Pieter- sma, metaalbewerker, van Gorredijk naar Tulp straat 6; Antje Zwerver, dienstbode, van Sij brandaburen naar Stationsweg 18; Riuud Sij- branda, z. b., van Lekkum naar aan boord; Wil lem Steneker, kapper, van Alirns en Bakhuizen naar Frederik Hendrikstraat 57; Geertje van der Ze|e, z. b., van Balk naar aan boord; Reinhold E. Eichler, meubelmaker, van Amsterdam naar Galigastraat 19; Totmis Baas, kellner, van Gro ningen naar Wijde Noorderhome 2; Johannes Westra, bankwerker, van Qrouw naar 3e Zo merrakbuurt 32; Rinse Seldenrast, z. b„ van Hilversum naar Kloosterstraat 40; Leentje Brag- genkamp, dienstbode, van Bolsward naar Leeu- warderkade 3; Alient Bons, z. b., van Harlingen naar Tranendal 21; Wijtze Groen, slager, van Leeuwarden naar J. W. Frisostaat 15; Korne- liske van der 'Zee, dienstbode, van Warns naar Nauwe Noorderhome 11’Cornells Jansen, han- delsreiziger, van IJsbrechtum naar Woudvaart- kade 62a; Frederik Grassmid, kapper, van Leeu warden naar Oude Koemarkt 40; Herbert Kasten, los werkman, van Kerkrade naar Kerkgracht 3; Heinrich F. Kasten, los werkman, van Kerkrade naar Kerkgracht 3; Marie Heerma, hulp in de huish., van Raard naar Singel 58; Elisabeth Mul ler, dienstbode, van Duitschland naar Singel 61; Hendrina Postma, dienstbode, van Bolsward n. Stationsweg 3; Trijntje Strikwerda, dienstbode, van Winsum naar Looxmagracht 14; Bauke van der Werf, boerenknecht, van Folsgare naar Nieuwbuurt 5; Oepke die Boer, z. b., van Stavo ren naar Frederik Hendrikstraat 41; Roelcfje Buis, dienstbode, van Follega naar J. W. Friso- straat 26; ’Henne Feenste, kantoorbediende, van Ijlst naar Korte Veemarktstraat 5; Aaltje Slump, z. b., van Groningen naar 2e Selfhelp straat 18; Fflippus Slump, z. b., van Groningen naar 2e Selfhelpstraat 18; Jacoba Schotanus, z. b., van Delfzijl naar Rozenstraat 16; ’Jaring Leenstra, veehouder, van IJsbrechtum naar le Oosterkade inw.; ’Tjibbe Persijn, boekhouder, van Huizum naar Frederik Hendrikstraat 73. VERTROKKEN: Marten Visser, slagersknecht, van Monnik- straat 28 naar Ransdorp A 49h; ’Simon Zwart, reiziger, van Singel 25 inw. naar Amsterdam, Hasebroekstraat lOh; Alargaretha C. Th. Stock- mania, z. b., van Kruizebroederstraat 89 naar Engelen, Pensionaat O. L. Vr. v. Lourdes; Au gusta Th. AL Stockmann, onderwijzeres, van Kruizebroederstraat 89 naar Delden, Langestraat 8; Maria H. Edel, z. b., van Kleinzand 14 naar Arnhem, Huygenslaan 1; Hendrik Bouwman, boerenknecht, van Kleinzand 10 naar Goënga 54 p. a. R. Landman; Petronella L. AL Tromp, z. b., van Stationsweg 15 naar Amersfoort, Zuidsingel 38; Eelke Schurer, fabrieksarbeider, van Ged. Neltjeshaven 40 naar IJsbrechtum 20; Johannes Kramer, venter, van Swerissteeg 3 naar Amster dam, Knollendammerstraat 32(111); Jan L. Dijk huis, leeraar, van Parkstraat 11 naar Leeuwar den, Ruiterskwartier 55; Jan Seinen, kapper, van Zuidend 1 naar Bolsward, Jongemastaat 13; Cornelius die Vries, teekenaar kadaster, v. Leeu_ warderdwarsstraat 28 naar Zutphen, Praebster- kamp 3; Jantje Schuitemaker, z. b., van Badhuis gracht 14 naar Wagenborgen, Gesticht; Antje C. Bakker, z. b., van Emmastraat 9 naar Den Haag, Corn. v. d. Lijnstaat 31; Fokje Wiersma, huishoudster, van Ernst Casimirstraat 8 naar Zaandam, Ged. Gracht 107; Lamkje Riemersma, echtgen. van H. Booy, z. b., van IJlsterkade 55 naar Kampen, Kerkstraat 7; Jacob Koers, boe renknecht, van Rienck Bockemakade 6 naar Scharnegoutum 109; Cornells A. Jelier, kantoor bediende, van Bothniakade 55 naar Meppel, Wil- helminastraat 75; Thomas Lodewijk, monteur, van 2e Oosterkade 1 naar Drachten, Noordkade 49; Hermina Visser, dienstbode, van Kleinzand 63 naar Delft, Oude Delft 212; ’Bokke Zoethout, stucadoor, van Kloosterdwarsstraat 64 naar ber a.s. op eenigszins feestelijke wijze te herdenken. Geslaagd voor het diploma als leidster lichamelijke oefening en sportleidster mej. G. Postma alhier. Onze stadgenoot Dr. J. Theunisz, lee raar aan het stedelijk gymnasium, slaagde te Leiden voor het doctoraal examen klas sieke letteren. Ontrouwe kassier Boerenleenbank te Oosterzee. Zaterdagavond zijn de boeken en kasgel den van den kassier K. der Boerenleenbank te Oosterzee door het bestuur dezer instel ling meegenomen ter opzending naar de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. K. is in zijn functie geschorst. De bank zelf loopt geen gevaar, daar er voldoende reserves zijn. K. haalde kleine spaarders over hun gel den bij hemzelf te beleggen, in plaats van bij de bank. Vele gelden, er wordt gespro ken van f 100.000, zijn zoodoende in zijn be zit gekomen. Men vreest, dat er niets van terecht komt L. Ct BesmetteHJke veeziekten. In de maand September jL zijn In deze provincie de volgende besmettelijke veeziek ten geconstateerd: mond- en klauwzeer bij 1618 veebeslagen, waarvan in de gemeente: Achtkarspelen 31, Aengwirden 32, Baarderadeel 61, het Bildt 4, Dantumadeel 67, Doniawerstal 11, Fer- werderadeel 27, Franeker 4, Franekeradeel 9, Gaasterland 2, Haskerland 37, Hennaar- deradeel 24, Idaarderadeel 65, Kollumerland 32, Leeuwarden 7, Leeuwarderadeel 72, Lemsterland 11, Menaldumadeel 47, Oost- dongeradeel 4, Ooststellingwerf 96, Opster- land 283^Rauwerderhem 17, Schoterland 95, Smallingerland 171, Sneek 4, Tietjerkstera- deel 119, Utingeradeel 15, Westdongeradeel 28, Weststellingwerf 225, Wonseradeel 6, Wymbritseradeel 12; rotkreupel bij 47 schapen van 3 veehou ders in de gemeente Workum. De salariskwting. De R.-K. centrale van burgerlijk over heidspersoneel is in Den Haag onder leiding van haar voorzitter, den heer H. Bulten, in bestuursvergadering bijeen geweest. Medegedeeld werd, dat de aangevraagde conferentie met de R.-K. Tweede Kamer fractie op Donderdag 1 October is gehou den. Behalve het dagelijksch bestuur der centrale hebben aan deze conferentie deel genomen de voorzitter en de secretaris van het R.-K. Werkliedenverbond. Zeer omstandig hebben zoowel de verte genwoordigers der R.-K. centrale als de de legatie van het Werkliedenverbond uiteen- gezetj op welke gronden de aangekondigde salariskorting onaanvaardbaar moest wor den geacht. Eerstgenoemden wezen in het bijzonder op het feit, dat het vooral na de Vroegere salarisverlagingen onbillijk moest worden geacht, dat thans een belangrijk ge deelte van het tekort op de staatsbegrooting wederom verhaald werd op het rijksperso neel. Naar de opvatting der R.-K. centrale is daartoe in den tegenwoordigen toestand, zooals deze geteekend werd in de millioe- nen-nota, geen aanleiding. Van de zijde der vertegenwoordigers van het R.-K. Werkliedenverbond werd in het licht gesteld dat het voornemen der regee- ring niet slechts op het rijkspersoneel drukt, doch in zijn nawerking loonsverlaging voor andere groepen van arbeiders bevordert. Deze suggestie moet het verbondsbestuur afwijzen, omdat het bij de huidige economi sche en financieele moeilijkheden geen heil verwacht van loonsverlaging. Nog werd gewezen op de circulaire welke de regeering aan de gemeentebesturen heeft gericht ten aanzien van de maatregelen in verband met de werkloosheid, waarin ge lijke tendenz werd gevoeld. Na deze mededeelingen werd een breed voerige bespreking gewijd aan den algemee- nen stand van zaken en besloten werd, de actie krachtig door te zetten. Zaterdag 24 October zal te Utrecht een groote massale vergadering plaats hebben van leden-afgevaardigden der bij de R.-K. aangesloten organisaties, waarin twee ge zaghebbende sprekers het woord zullen voe ren. Deze datum is bepaald wijl op dat tijd stip naar alle waarschijnlijkheid het voor- looplg verslag der Tweede Kamer is ver schenen, waarvan de inhoud voor de te voe ren bespreking van groot nut werd geacht Nog werd verslag uitgebracht van de ge- INGEKOMEN: Wilhelmina Marx, z. b., van Bussum naar Boeierstraat 22; Tettje de Lange, dienstbode, van Heerenveen naar Lange Veemarktstraat 8; Feronica AL de Vries, huishoudster, van Heeren veen naar Harinxmakade 6; ’Jotenna Gijzen, (wed. van Klaas Gaasterland), z. b., van Rien naar Ernst Casimirstraat 3; Agatha E. Voster, wed. A. Dekker, z. b., van Beverwijk naar Sta tionsstraat 3; Jantje Siderius, z. b., van Leeu warden naar Lange Veemarktstraat 2; ’Pieter Nijdam, z. b., van Genemuiden naar Tjotterstaat 5; Tabe de Vries, onderwijzer, van Wommels naar Rozenstraat 1; Barteld Oosterhoff, onder houden vergadering met de andere centra les van overheidspersoneel. Het daar door de vertegenwoordigers der R.-K. Centrale ingenomen standpunt werd geheel onder schreven en in beginsel ging men accoord met de gedragslijn welke het Comité van Twaalf zich voor de gezamenlijke actie had gesteld. Crisfe-congres SJDJU». en N.V.V. Op dit congres is de yolgende resolutie aangenomen: Het congresa protesteert met kracht tegen de voorne mens der regeering, uit misplaatste bezuini ging de uitgifte en de uitvoering van open bare werken te vertragen; verklaart het tot de taak der regeering, om sterker dan tot nu toe de bestrijding van de werkloosheid, de verruiming van werk gelegenheid, alsmede de zorg van alle door de werkloosheid .getroffenen ter hand te nemen; dringt er bij de regeering op aan; Ia. door verhóoging van het subsidie-per- centage de reglementaire verplichtingen der werkloosheidskassen te waart>orgen; b. verlenging van de uitkeeringstermijnei voor alle klassen mogelijk te mafen; c. over te gaan tot wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering, waarin de werkgevers tot medebetaling verplicht wor den en waarin vastgelegd wordt de stichting van een reeds jaren geleden door het N. V. V. gevraagd crisisfonds, waaraan door de werkloosheidskassen, door de werkgevers en door de overheid wordt bijgedragen en waaruit in tijden van crisis gedurende ge- ruimen tijd steun kan worden verleend aan door de werkloosheid getroffen arbeiders; 2. de uitgetrokken werklooze hand- en hoofdarbeiders behoorlijke uitkeeringen te verstrekken, de minimumbedragen van de steunregeling te verhoogen en aan de ge meenten een ruime tegemoetkoming van rijkswege in de kosten aan deze steunrege ling verbonden, te verstrekken, zonder daar van vrouwelijke arbeidskrachten uit te slui ten; 3. bijzondere aandacht te wijden aan het vraagstuk der jeugdige werknemers en door ingrijpende maatregelen, zooals de verlen ging van den leerplicht, de bevordering van de vakbekwaamheid, uitbreiding van het herhalings- en nijverheidsonderwijs, de jeug dige hoofd- en handenarbeiders tegen de economische, geestelijke en moreele nadeelen der werkloosheid te beschermen; 4. door een „planmatig” geleide werkver ruiming de abnormaal hooge werkloosheid te bestrijden en in samenwerking met de provinciale en gemeentelijke overheden, noodzakelijk uit te voeren werken te laten verrichten en tot bespoediging van andere werken zoogenaamde vervroegde uitvoe ring over te S*an, o. m. door: a. de verbetering van ons wegenstelsel in veel sneller tempaj b. den bruggenbouw, in verband met de noodzakelijke verbetering van de verbin dingswegen over de groote rivieren; c. sterke bevordering van den arbeiders woningbouw; d. voortzetting van de Zuiderzeewerk- zaamheden in onverminderden omvang en zoo mogelijk, in sneller tempo; e. ontwaterings- en indijkingswerken, ont ginning ejn verdere cultiveering van woeste gronden en dergelijke. Ir. J. W. Albarda deelde mede dat de s.-d. Kamerfractie de regeering zal voorstellen 25 van de defensiebegrooting te schrap pen. Alle Advertentiën worden In beide bladen opgenomen* jn NIEUWE SNEEKER COURANT ia al te vaak oorzaak vH van slechte spijsvertering en verstopping. Neem g meer beweging en ge- 1 gebruik Foster's Maag- pillen, het afdoende laxeermiddel Q&5 pa, flhma

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1