FEUILLETON Het bittere erfdeel annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) No. 3 Eerste Blad. UITGAVE: K1EZEBRINK Co. Dit No. bestaat uit 3 bladen. Hulp In Nood 50 laar. Fa. JOHs. TROMP - Sneek I Zaterdag 10 October 1931. 48e Jaargang vcctk IV. Comité buitengewone tijdsomstandigjieden. Gevonden Voorwerpen. NIEUWSTIJDINGEN. Het Nut GewetensgeM. Wordt vervolgd. ±222 Bij den Inspecteur der directe belastingen enz. te Sneek le Afdeeling werd ontvangen door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A. E. C. VUERHARD—BERKHOUT. .51. vstkoudhs^ Dames weet U wat NOGASA van BENSDORP is Haalt dan een doosje vooi een kwartje. Heerlijk 1 Bovendien in elk doosje een verrassing 1 Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 ’/a en 12!6 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 8 October 1931: 3 pak zakken; kinder jekker. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 8 Oct. 1931: contactsleuteltje, G. Schuil, le Steen- klipstraat 42; nummerbord van auto, H. Schraa, Ulfwellinger’ttj De Spoorweg over de Afsluitdijk. In de vergadering der Friesche Kamer van Koophandel deed de voorzitter de heer B. Hartelust een mededeeling over het tijdstip, waarop de spoorweg op den Afsluitdijk ge reed zal zijn. Als' lid van den Spoorwegraad heeft hij hiernaar geïnformeerd naar aan leiding van de geruchten, dat deze dijk pas op zijn vroegst in 1940 gereed zou zijn. Hij ontving als antwoord van de voorzitter van den raad van toezicht dat men bezig is met de onteigeningen in Noord-Holland. Deze vorderen tijd en het is niet te zeggen, wan neer men hiermee gereed zal zijn. Voorts moet nog een rapport verschijnen over de exploitatie van die lijn. Het zal wel niet zoo komen als men oorspronkelijk dacht, nl. dat de lijn in 1934 reeds gereed zou zijn. Thans denkt men over een andere richting nl. Zu rich over Arum naar Dronrijp. Zoodoende worden Harlingen en Franeker gepasseerd, doch krijgen Sneek en Bolsward een iets betere verbinding, nl. per tram.L. Ct. Voor het departement Sneek van het Nut treden in dit seizoen op: Maandag 19 October: Een intieme Chan- son-avond door Rik Boersema, vertolker van het chanson, aan de piano Piet de Geus. Maandagavond 2 November: Tooneel- avond door ’t Frits Bouwmeester ensemble met „Knellende banden” tooneelspel in 3 acten van Sidney Howard. Februari: waarschijnlijk een avond over Indië van Mevr. Annie van Holken, schrijf ster van „Brieven van een Optimiste”, eenige jaren geleden verschenen in het Han- delsblad. We komen nu wat de lotgevallen van Hulp in Nood betreft in de moderne tijd. Deze is in de organisatie der vereeniging tot uitdrukking gekomen in 1908, toen, na dat er al vele jaren voor gepleit was, de reglementsherziening er door kwam, waar bij opgeheven werd de bepaling dat het ledental tot 25 beperkt moest blijven. De honderdtallen donateurs welke de vereeni ging telde werden leden en reeds toen werd in de vergadering gepleit voor het opnemen van dames in de commissie van advies, welke immers werk verrichtte, dat zoo bij uitstek vrouwenwerk was. Het duurde echter tot 1916 voor ook werkelijk de eerste dames in deze commissie benoemd werden, nl. de dames Bloemen en Wajer; de eerste is later vervangen door mej. Brouwer. In datzelfde jaar trad na 30-jarige werk zaamheid in de vereeniging, de zeer ver dienstelijke penningmeester de heer J. Huges af en werd vervangen door den heer J. Jou- venar, die dus thans 15 jaren als penning meester der vereeniging fungeert. Juist in vereenigingen als deze valt van de bestuurs functies het leeuwenaandeel van het werk op dezen functionaris; de tallooze uitgaven gaan door zijn vingers en hij is het bij wien vaak het eerst om hulp wordt aangeklopt. Deze drukke werkkring is jarenlang be langloos maar vol toewijding en liefde door den heer Jouvenar vervuld. Een lange en eervolle staat van dienst heeft ook de voorzitter de heer R. Nieveen, die in 1917 toen de heer A. F. Hingst als zoodanig aftrad, dezen opvolgdef na jaren lang commissielid geweest te zijn. Ook de andere bestuursleden de h.h. F. Matak Fon tein, secretaris, W. Beekhuis, G. Vrolijk, Leo Lampe vervullen nu reeds jaren func ties in deze nuttige vereeniging, terwijl mr. K. H. Mulder kort geleden de plaats van den vertrokken heer Kamstra innam. Zoo hébben mannen als Geel, F. Swart, K. de Jong, Joh. W. Meijer, Buijs, M. Haga, J. Huges, K. G. Bouma, D. J. Bouma N. Borneman en zoo vele anderen, die in het verleden der veree niging een rol hebben gespeeld, waardige opvolgers gevonden. Hoe belangrijk het werk der vereeniging in die 50 jaren gegroeid is, is beter met cijfers dan mét woorden te beschrijven. Vin den we in de verslagen van 1884/85 uit gaven van rond f 500 genoemd in 1894/95 van f 1000, 1904/05 van f 1200, in 1914/ 15 was dat cijfer gestegen tot f2030 waar na het in volgende jaren toenam tot f4000 f 5000; zoo Jioorden we dat in dit boek jaar tot begin September ai was uitgege ven f 4370.40. f 50.gewetensgeld wegens vroeger te wei nig betaalde belastingen. AM. Sneek S. D. A. P. Ter jaarvergadering van deze afdeeling, Maandag gehouden, werd ’t jaarverslag uit gebracht. De toestand der afdeeling is gun stig; het ledental kwam van 358 op 383; tot lid van de Provinciale Staten werd gekozen de heer P. Sikkes, tot wethouder van Sneek de heer S. Breeuwsma. Het batig saldo van de rekening over het afgeloopen jaar bedraagt f209.* voorzittersvacature de heer Sikkes stelde zich niet herkiesbaar werd voorzien door de benoeming van den heer A. Terpstra. Tot secretaris werd gekozen de heer Sj. Bok, tot penningmeester herkozen de heer L. Stoel- winder; herbenoemd werden tot bestuurs leden de dames v. d. FeerDieters en v. d. VeenLeeninga, gekozen als nieuwe be stuursleden de h-h. A. Hanewacker Sr. en B. Keulen. daarnaast van den machinist, den 38-jari- gen W. P. te Zwolle van den rangeerenden trein. De rangeerder heeft namelijk den trein door een onveilig sein laten rijden, waardoor deze gedeeltelijk van baanvak 7 op 6 is te rechtgekomen. Daardoor is een wissel ver schoven, hetgeen tot gevolg had, dat de uit Nieuweschans binnenkomende trein door dezen verkeerden wisselstand op verkeerde rails is terechtgekomen en zoodoende tegen den rangeerenden trein is opgereden. Beide verdachten stonden gister voor de Groningsche rechtbank terecht. Het O. M. eischite in deze zaak tegen den rangeerder H. een hechtenis van 14 dagen en tegen den machinist W. P. 1 maand hech tenis. Het spreekt dat de inkomsten met deze uitgaven gelijke tred moesten houden. Moesten, zeggen wij, maar doen ze het ook? Laten we ter beantwoording van die vraag een blik slaan in het laatste jaarverslag, dat van 1929/30. De ontvangsten bedroegen in dat boekjaar f4025.waarvan f938. aan contributies van ongeveer 400 leden, f 900 subsidie van het O. B. W., f 1162 van Sport en Liefdadigheid, f 597 rente en f 200 giften. De eenige vaste posten in dit budget zijn de rente ad bijna f 600 en de contributie ad f938; dit laatste bedrag wil eigenlijk zeggen, dat nog geen kwart der inkomsten van Hulp in Nood door de leden wordt bij eengebracht. Een toestand die toch fnuikend is voor de arbeid van het bestuur. Wel is daar het flinke subsidie van het O. B. W., dat op zoo onvolprezen wijze alle nuttige werk in deze stad steunt, en de vereeniging Hulp in Nood nu ook 50 jaar lang financieel heeft gesteund. Maar de slechte tijd heeft deze stichting ook al gedwongen haar sub sidie, in 1881 f25, in 1930 groot f 1000, nu op f800 terug te brengen. Dan is er de bijdrage van Sport en Liefdadigheid, die nu al jaren feitelijk, zooals ook de voorzitter van H. L N. het eens op een vergadering uit drukte, de kurk is waarop de vereeniging drijft; ook dit jaar ontving ze weer f 1000 van die commissie. De commissie doet prachtig werk, maar is het een goede toe stand dat de voornaamste bron van inkom sten eener vereeniging afhankelijk is van het succes van één sportdag hoe prachtig ge organiseerd deze dan ook moge zijn. Ware het niet beter wanneer een deel van die bij drage bij het kapitaal kon worden gevoegd, waarvan de rente ten bate kwam der gewone ontvangsten, om deze te stabiliseeren? Dat kan thans eenvoudig niet, omdat de eischen aan de middelen van Hulp in Nood gesteld, zoo groot zijn, dat alles wat aan ontvangsten binnenkomt, wegsmelt. Dat is op zich zelf niets erg, het nut van Hulp in Nood ligt ten slotte in geld uitgeven. Maar beschamend is het voor de Sneeker burgerij, dat deze ver eeniging elk jaar van de hand in de tand moet leven, wachtende op bijdragen van andere corporaties. Het moet zoo worden dat de gewone uitgaven der vereeniging bij eengebracht worden door gewone leden der vereeniging. Daartoe moet het ledental zeer en zeer belangrijk versterkt. Reeds nu is er dit boekjaar (tot Septem ber) bij uitgaven van f4370 en inkomsten van f3079 een tekort van f1300. Wij twij felen niet dat straks, als het comité, dat de ver. bij haar 50-jarig bestaan als jubileum geschenk de opbrengst eener te houden in zameling onder de burgerij zal aanbieden, dit tekort ruimschoots gedekt zal zijn. Maar er moet nu meer bereikt. Het is nu of nooit 1 Zware tijden liggen er misschien in het ver schiet, laten we voor deze vereeniging nu doen wat we kunnen; voor deze vereeniging die een deel van onze plicht overnam nl. ,,zorg voor onze naaste”. Treedt als lid toe! Kamer van Koophandel Deze Kamer heeft weer een subsidie van f400.verleend aan de Handelsavondcur- sus van Middenstand alhier. De begrooting 1932 van de Kamer is als volgt vastgesteld: Totaal aan inkomsten en uitgaven f43.906. Ink. o. a.: Rente van het stamkapitaal (begin 1931 f 10829.47 bedra gende), de reserve (begin 1931 f73000 be dragende), en de banksaldi f8500. Jaarlijk- sche bijdragen f 33.000. Eerste inschrijvings- kosten f750. Van de uitgaven noemen wij: Subsidies f8000. Vermoedelijk batig saldo, bestem ming vast te stellen onder goedkeuring van den minister, f6000. LEEUWARDERADEEL. De gemeenteraad heeft, op voorstel van B. en W., met alge- meene stemmen besloten den directeur van de gasfabriek, die indertijd corruptieve han delingen gepleegd bleek te hebben, op grond van zijn tegenwoordige verdiensten, de ver plichting tot jaarlijksche terugbetaling van f 500 kwijt te schelden. Tevens werd inge trokken het raadsbesluit, waarbij hem ge durende 7 jaren periodieke verhooging werd ontzegd. N. Rt Ct Wij verwijzen naar een mededeeling van B. en W. in het tweede blad betreffende het ingestelde comité in verband met de buiten gewone tijdsomstandigheden. Secretaris is de heer A. de Vries, directeur van de ge- meente-arbeidsbeurs. Waterschap Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Bij Koninklijk besluit is benoemd in de provincie Friesland tot dijksgedeputeerde van het waterschap „Hemelumer Oldephaert en aanhoorige Zeedijken” de heer K. Bajema Azn. te Koudum. Uit de metaalnijverheid. In de Dinsdag en Woensdag gehouden ledenvergaderingen van de drie samenwer kende metaalbewerkersbonden is de door de afdeeling Hengelo van den Metaalbond aangekondigde loonsverlaging met groote meerderheid van stemmen verworpen. Over het eventueel ingaan eener staking zal nog nader overleg worden gepleegd. Beorijfstoestaiidca en de crisis. De minister van Handel en Nijverheid heeft aan den directeur-generaal van den Arbeid opgedragen een onderzoek in te stel len naar de bedrijfstoestanden in verband met de crisis. Het treinongeval te Groningen. Zooals men weet is er in Groningen op 27 Januari 1931 een spoorwegongeluk gebeurd, waarbij drie personen om het leven kwamen en zes werden gewond, o. w. de heer Joh. Meijer, assistent-treingeleider, die enkele hoofdwonden bekwam. Een trein uit Nieuweschans, die om 19.02 moest arriveeren, is bij ’t binnenloopen van het station met een goederentrein in botsing gekomen. De commissie van onderzoek, bestaande uit ir. R. F. baron van Haersolte, inspecteur van het vervoer bij de Ned. Spoorwegen, en ir. B. S. van Zanten heeft de oorzaak van het ongeluk vastgesteld. Gebleken is, dat hier van nalatigheid van een rangeerder den 40-jarigen B. H. te Groningen sprake moet zijn geweest en Groningen in donker. Groningen heeft gisteravond van ongeveer kwart voor 6 tot 7 uur in donker gezeten, tengevolge van een ontploffinkje in de elec- trische centrale. Er is geen brand ontstaan en persoonlijke ongelukken zijn er niet ge beurd. Nader meldt men aan de N. Rt. Ct.: De ontploffing is ontstaan tengevolge van een defect aan den kabel aan de Vischmarkt, waardoor een explosie ontstond in een der hoogspanningscellen van het gemeentelijk electrisch bedrijf. Door overbelasting is toen de overschakelagr uit elkaar gesprongen. De celdeur en de ruiten in den buitenmuur wer den vernield. De materieele schade is nog niet geheel te overzien, maar op het oog lijkt zij niet bijzonder belangrijk. Dadelijk is alles in het werk gesteld om de stad van licht te voorzien. Door het on geluk sloegen automatisch alle schakelaren van het gemeentelijk electrisch bedrijf en dientengevolge ook van het provinciaal elec trisch bedrijf door. Brand is, zooals gemeld, niet ontstaan. Om 10 uur was de geheele stad weer ver licht, op een klein gedeelte van het Westen na. Begrooüngstekort Njaar de Zwolsche Crt. verneemt, was op de begrooting van 1932 van de gemeente Zwolle een tekort geraamd van pl. m. f 900.000. Dit tekort kan echter worden ge dekt uit reserves en door het invoeren van verschillende bezuinigingen. Het Jot der fa 1927 uit Digoel ontvluchte communisten. Heit Soer. HM. verneemt uit Nieuw- Guinea, dat de mlandsche bestuursas- sistent van Okaba, die op Frederik Hendrikeiland patrouilleerde, bericht ontving, dat de 'in 1927 onder leiding van Daglan ontvluchte communisten door Papoea’s zijn opgegeten. Een mi litaire patrouille onder luitenant Mares vond bijl de monding van de Ka war ga verschillende artikelen die vroeger in bezit waren van de ontvluchten, waar onder een koperen naaidoos, waarvaa bekend is dat deze vroeger in het b<- zit is geweest van de echtgenoote van Daglan. (Aneta). „Dat ben ik zeker,” antwoordde ze levendig en ging toen nerveus voort: „Gair, ik moet je nog bedanken „(Dat ik je niet inhaalde?” zei hij plotseling hand. „Laat dat maar, alleen succes had meegeteld. Bewaar je com plimentjes maar voor Kenyon, die je wèl op tijd bereikte.” Er was zooveel bitterheid in zijn stem, dat ze er, sympathiek door geroeid' weid. „Ik wou dat je met zoo sprak of zelfs maar dacht, Gair,” zei ze eenvou dig. „Het is evenveel waard, dat je trachtte me te helpen.” „Werkelijk?” zei hij scherp. „Enfin, het feit blijft, dat Kenyon zijn beloo- ning heeft gekregen vocjr zijn deugd of succes, hoe je het noemen wilt.” „Belooning „Ja, belooning. Heb je hem soms niet beloofd om met hem te trouwen?” Ze knikte. „We zijn geëngageerd, als je dat bedoelt, maar,” met een onwil lekeurig glimlachje, „dat is niet het ge volg van zijn hulp.’’ t „Maar dat was toch maar de adn- leidende oorzaak, is ’t niet?” antwoord de hij met dienzelfden spottenden klank in zijn sjem. i „Ik geloof, dat het toch gebeurd zou zijn,’*’ zei ze zachtjes, denkend aan het licht in Macs oogen toen hij gezegd had: „Liefste, zoo kan het niet door gaan, het is ondragelijk.” „Enfin, het is beroerd, dat het .ge beurd is,” antwoordde Severn grim- Imig. „Het maakt het voor mij maar zooveel moeilijker om de zaak weer in ;>die ik ooit heb ’willen ttouwem” orde te brengen.” Herrick wierp een viichtigen blik op zijn gezicht. Het vernis van beleefd heid was nu totaal gebarsten en er was een roekeloos licht in zjjn oogen, district zou gaan jagen en hij hoorde daarom pas by zijn tejugkeer wat er gebeurd wast Barbara, uiterlijk heel kalm, doch inwendig nerveus bezorgd hoe hij het nieuws zou opvatten, had het hém verteld. Zijfn kalme houding stelde haar echter gerust en de eigen aardige bleekheid om zijn mond ont ging haar. „Werkelijk zei hij koeltjes, toen ze hem het feit had meegedeeld. „E4 schijnt een epidemie van engagementen in de buurt te zijn. Als de ouwe Mor timer nog stierf, zouden we wel gauw van nog een ander engagement hooren. „O, Gair.” Barbara trachtte veront waardigd te Jrijken, doch daar Severn slechts in woorden had uitgedrukt wat plagend voort om de diepere ontroeP iedereen dacht, slaagde ze daar niet hard in. ,,O( Barbara 1” aapte hij haar nd, „probeer niet de heilige uit te hangen, dat staat je heelemaal niet. Wat Mor timer betreft, hij zal zich wel vroeg of laat met verdoovende middelen uit de wereld helpen maar hij is een taaie en ik vrees, dat de arme Carol het eer der laat dan Vroeg zal vinden.” Barbara’s onschuldige oqgen werden rond. „Geloof je heusch, dat Sir Francis bedwelmende middelen gebruikt vroeg ze wat angstig. „Billy zegt het ook al tijd, maar ik heb het nooit willen ge- looven. i „En ik heb er nooit aan getwijfeld. Een man heeft niet voor niets zoo’ri loodkleurige huid en zoo’n humeur!”' „Carol zegt er nooit wat van,” zei' Barbara weifelend. „Natuurlijk niet, je praat gewoonlijk niet over de dingen, die er het meest op aan komen.” Met die woorden draaide hjj zich bruusk om en liep de kamer uit, en zij bleef achter en vroeg zich verwonderd af, of Herricks engagement toch een van de dingen zou zijn, die er voor Gair het meest op aan kwamen en of dat de reden zou zijn, dat hij er niet over ge sproken had. Herrick zelf weid niet lang in twijfel gelaten. Hij kwam haar dien middag tegen bij het meer, waarheen ze een wandeling was gaan maken in den war men (zonneschijn een van die korte voorproefjes yan de lente, die soms in Januari na een zachte regenbui plegen te komen. Ze bedacht later, dat waar het gedeelte yan den meeroever waar ze wandelde zichtbaar was van de ra men van de pastorie uit, hjj haar waar schijnlijk daar gezien had en met opzet was gevolgd. Hij groette haar conventioneel ge noeg, doch er was een rustelöoze schit tering in zijn oogen, die haar verried, |dat izjjln zelfbeheersching slechts een vernisje was en elk oogenblik kon bar sten. „En hoe voel je je na je opwindende ervaringen van Donderdag?” vroeg hjj beleefd, toen hij zich omkeerde en naast haar opwandelde. Ze trachtte hem op natuurlijken toon te antwoorden, ondanks haar intuïtief voorvoelen dat er storm broeide achter uiterlijke kalmte. „O, best, dank je. Ik was nogal stijf den volgenden dag en die arme Flame ook. Maar we zijn allebei al weer hee lemaal opgeknapt.” „jFlajme h£eft haar verdiende Joon gehad en haar gerechte straf gekregen (voor het overschrijden van de maxi- Imiumsnelhteid,’1 zei Gair. „Maar alles goed beschouwd ben je er toch ver bazend gelukkig afgekomem’1 tg c 1.90. In de hetzelfde lioi^ dat ze er al vroeger in gezien had en dat haar angstigmaakte. Toch was ze niet van plan hem te laten merken, dat ze bang was. „Je bent nogal moeilijk te begrij pen,” zei ze, zich dwingend om luchtig te spreken. „Moet ik dit als jouw bij- zonderé manier om iemand te felicitee- ren opvatten?” „Nee, dat moet je niet,” antwoordde! hij kortaf. Ze waren intusschen in een klein bosch gekomen en hij bleef plot seling onder de boomen stilstaan. On willekeurig bleef ook zij staan. „Ik ben heelemaal niet van plan je te felicitee- ren, ging hjj voort, „Het zou louter tjjdt Verknoeien zjjn.” Hjji keek half spottend, half teeder glimlachend op haar neer. „Jou dwaze lieveling. Denk je nu werkelijk één oogenblik, dat ik Kenyon de vrouw zal laten wegkapen die ik zelf wil hebben?” Herrick gooide haar hoofdje uitda-* gend in den nek. „Ik zou niet weten, hoe je dat zou kunnen verhinderen,” zei ze. „Je kimt gelukkig in den tegenwoordigen tijd iemand niet meer dwingen om te trou wen.” „O niet? Daar ben ik nog zoo zeker niet van,” Sevems oogen stonden nadenkend. „Er zijn middelen genoeg als je er maar eens over nadenkt.' Maar ik wil je niet dwingen. Herrick, wees geen gansje. Wordt de mijne jij bent de eenige vrouw in de wereld die er op aankomt, althans voor mij. De eenige vrouw,” met een korten lach, „Nee, dat geloof ik ook niet, kind lief/’ Lady Bridget veegde haastig met haar hand langs haar pogen en ging ring, die haar dreigde te overmeesteren te maskeeren: „Maar ik iweiger, om eenige verantwoordelijkheid tegenover Mac op me te nemen. Jij hebt hem in Parijs letterlijk opgepikt.” Carols blijdschap over het engage ment van haar broer met Herrick was een vreugde te meer. Ze scheen zelfs tijdelijk haar eigen moeilijkheden bijna te vergeten in de oprechte blijdschap over haar broers geluk en zoowel Billy als Barbara gingen er plagend prat op, dat zij een goed voorbeeld hadden ge geven, dat anderen nu navolgden, ter wijl de eerste volhield, dat er stellig binnenkort een derde enagegment ^ou worden aangekondigd, daar goede din gen altijd in drieën bestaan. Er was slechts één persoon voor wien het nieuws allesbehalve een genoegen was en dat was Gair Severn. Hij had den dag, volgend op de Windycroft toieet, St. Heriot met een vroegtrein verlaten olm bij vrienden te logeeren, waar hjj een paar dagen in een ander I r I,”'. 1 1 r Neen NIEUWE SNËËKERCÖÜRANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1