:el en 10Ï ct? lis II rf annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) Dit No. bestaat uit 4 bladen. Eerste Blad. UITCAVE: KIIZEBRINK Co. Zaterdag 24 October 1931. No. 7 48e Jaargang Uit onze Raadzaal. nze NIEUWSTIJDINGEN. 7 IDE 20 25 12 ijzen f 7550.— 5400.— Wethou- 5400.— 9670.— - 7125.— Samen f 73525. s- m f 4550.— - 17570.— Totaal f49820.— SS -4120.— - 500.— lang de aandacht heeft en waarvan de noodzakelijkheid van uitvoering herhaaldelijk en van verschillende zijden is bepleit, voldoet geheel aan de eerstgenoemde voorwaarde. De behoefte aan verbetering van de bestaande toestand zal in nog sterkere mate worden gevoeld, wanneer, zooals waarschijnlijk is, de plannen tot stichting van een paviljoen voor de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, op de tuin van het ziekenhuis aldaar, binnenkort zullen worden uitgevoerd. Een gedeelte van genoemde sloot behoort over een lengte van 70 M. ,en een breedte van 3 M, bij de tuin van het en een breedte van 3 M. bij de tuin van het gebouw voor Christelijke belangen. Wij hebben ons tegenover de besturen van beide inrich tingen bereid verklaard, de demping van beide gedeelten Kosten van later uit te voeren werken f23705. Tegenover het totaal bedrag aan uitgaven ad f73525. staan als inkomsten, de verkoopsommen van de verkregen bouwterreinen ter grootte van 5600 M.2 a f 6.per M.2 f 33600.zoodat ten laste der gemeente blijft f 39925. of rond f40000. f 73525.— f 73525.— uratie - 3000.— - 6150.— r pak - 4000.— - 4500.— 1030 (m toekenning o'ver het dienstjaar 1929 van de vergoedin gen, bedoeld in art. 101, le en 9e lid der Lager Onderwijs wet 1920 en van de bijdrage in de kosten van het bijzonder vervolgonderwijs, bedoeld in art. 102 dier wet. (Bijlage 105; dossierno. 1.851.2.072 B). Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot de aanleg van een wandelweg van de Bolswarderweg langs de Parkbuurt en het Spoorkanaal door de landerijen naar de Hemdijk, bij wijze van werkverschaffing. (Bijlage 106; dossierno. 1.836. 1(1)). SNEEK, 21 October 1931. Aan de Gemeenteraad. De toenemende werkeloosheid ook in deze gemeente, heeft ons doen omzien naar werken die in uitvoering zou den kunnen worden genomen, teneinde in de komende wintermaanden de werkgelegenheid zooveel mogelijk te verruimen. Het is rationeel dat in de eerste plaats wordt gezocht naar werken die óf in een niet te ver verwijderde toekomst noodzakelijk zijn, óf een productief karakter dragen. Demping van de sloot naast het Sint Antonius Zieken huis, loopende van de Stationsweg naar de Emmastraat, een werk dat reeds lang men mag gerust zeggen: te Samen f 17570. De aanleg van een gedeelte trottoir aan de Emmastraat, waarover wordt gesproken in het hierbij gevoegd rapport van den Directeeur der gemeentewerken van 5 October 1931, no. B 597, kan worden uitgesteld tot bouw van huizen ter plaatse geschiedt. In de r.^m’ng van kosten zit een bedrag van f 12.000. aan werkloon, een omstandigheid die de uitvoering van deze werken als middel ter bestrijding van de werkeloos heid, bijzonder aantrekkelijk maakt. Het werk zal dan zgn. in handwerk worden uitgevoerd. Voteeren van de daarmede gepaard gaande hoogere kosten ad pl. m. f 3000.achten wij in de tegenwoordige omstandigheden wel gewettigd. Met de door de Commissie voor openbare werken, in haar hierbij gevoegd advies uitgesproken wensch, dat de aan te voeren grond door de schippers op de wal wordt geleverd en door Sneeker arbeiders wordt vervoerd, kun nen' wij ons vereenigen. Waar de voorgestelde werken een onderdeel vormen van het plan tot verbetering van het stadsdeel gelegen tus- schen de Emmastraat, de Stationsstraat, de Westersingel en de Frittemahovenstraten, achten wij het dienstig U hier onder een overzicht te geven van de kosten die met de volledige uitvoering van dat plan zijn gemoeid. Zij zullen naar raming bedragen als volgt: Aankoop grond Hesselink Volledige aanleg Willemstraat met rioleering Demping van de sloot naast het ziekenhuis Aanleg straat met rioleering naast het zie kenhuis Demping van de sloot langs de Emmastraat met straatverbreeding en rioleering Kosten voortvloeiende uit de uitvoering van de overeenkomst gesloten met de Vereeniging „Pro Senectute” Doortrekking van de nieuwe straat langs de Frittemahovenstraten Koopprijs van de woning van Brandsma Waarde van drie te amoveeren gemeentewo- ningen Renteverlies Samen f 32250. De kosten van de thans voorge stelde werken zullen bedragen (zie hiervoren) - 5200.— - 15000.— 4500.— - 3000.— f 15000.— -11130.— - 7550.— respectievelijk bedragende ongeveer f980.en f360. aan haar worden terugbetaald. Wij hebben op dit, eerst kort geleden gedane aanbod, nog geen antwoord ontvangen. Genoemde kosten zijn niet begrepen in de hierna vol gende raming. Wij achten het van belang dat tegelijk met de sloot naast het ziekenhuis, ook de sloot gelegen langs de Noordooste lijke helft van de Emmastraat, wordt gedempt. Een doelmatige werkwijze vordert dat beide werken tegelijk worden ter hand genomen. Ook deze demping zal in het belang van de hygiëne en in verband met de uitbreiding in het aldaar gelegen stads deel, toch niet lang meer kunnen worden uitgesteld. Bij demping van deze sloot zullen de aangrenzende gronden als bouwterrein beschikbaar komen. De kosten van uitvoering van deze werken, benevens die van het leggen van een straat met rioleering van de Stationsweg naar de Emmastraat en het verbreeden van de Noordoostelijke helft van laatstgenoemde straat, zullen naar raming bedragen: t demping van de sloot langs het ziekenhuis aanleg van een straat met rioleering, ter plaatse demping van de sloot langs de Noordooste lijke helft van de Emmastraat verbreeding van dit gedeelte der Emmastraat Hiervan is reeds uitgevoerd en betaald: Demping van de sloot langs het Zuidwestelijk gedeelte van de B. en W. bieden den raad o. a. de volgende voor stellen aan: No. 1.778.531(4). Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot nadere vaststelling van de voor de ia aanbouw zijnde 27 arbeiderswoningen aan de Ubbo Emmiusstraat, de Waling Dijkstrastraat, de Napjusstraat en de Gijsbert Japiksstraat vastgestelde huur prijzen. De Raad der gemeente Sneek Gelezen het voorstel van Burgemeester en ders van 7 October 1931, no. 1.778.531.(4) Transporteeren Per transport Emmastraat, met straatverbete- ring enz Aanleg van een gedeelte van de Willemstraat met rioleering enz. Aankoop grond Hesselink Koopprijs woning Brandsma Waarde drie gemeentewoningen Wij achten het gewenscht dat het plan tot verbetering van het onderwerpelijke stadsdeel in verschillende tempo’s, naar gelang van de gebleken behoefte, wordt uitgevoerd. Wij zouden voorloopig niet verder willen gaan dan thans wordt voorgesteld. Met een verdere uitvoering zouden groote bedragen zijn gemoeid, welke niet direct in even redigheid staan tot de te verkrijgen voordeelen. Het zij ons ten slotte vergund nog enkele opmerkingen te maken naar aanleiding van hetgeen in het bij de stuk ken gevoegde rapport van de Commissie voor Openbare Werken is gezegd over de toepassing in dit geval van het collectieve arbeidscontract voor de bouwbedrijven. Eenerzijds wordt in het rapport bepleit het niet-toepas- selijk verklaren van enkele bepalingen zooals die over het uitreiken van zgn. vacantiebonnen en over het doorbetalen van loon bij „onwerkbaar weer”. Anderzijds is op het wel van toepassing verklaren dezer bepalingen aangedrongen, omdat overal en door ieder het collectieve arbeidscontract wordt nagekomen en de ge meente hierin niet moet achterstaan te minder nu het een werk betreft dat binnen korte tijd toch uitgevoerd zou moe ten worden en dat niet inzonderheid het karakter van werk verschaffing draagt. Wij sluiten ons bij het laatst ontwikkelde standpunt aan. Het tot stand komen van collectieve arbeidscontracten is veelal van Overheidswege toegejuicht en waar mogelijk bevorderd. De wet van 24 December 1927 (S. 415) hou dende nadere regeling van de collectieve arbeidsovereen komst is van dit streven een uiting. Niet dan na veel strijd dikwijls, zijn deze contracten meer algemeen geworden. Het komt ons voor een bepaaldelijk onjuist standpunt te zijn, indien de gemeente een gelegenheid als deze min of meer aangrijpt, om het collectieve contract althans voor een deel uit te schakelen. Het geldelijk voordeel dat daardoor zoude worden verkregen staat naar onze meening achter bij "het nadeel dat aan een toe te juichen verschijnsel het brengen van de arbeidsverhoudingen op een hooger peil en het scheppen van meer regelmaat daarin zou worden berokkend. Resumeerende stellen wij U voor te nemen het volgend besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 21 October 1931, no. 1.777.61(4); BESLUIT: Burgemeester en Wethouders te machtigen over te gaan tot: a. demping van de sloot naast het St. Antonius zieken huis, loopende van de Stationsweg naar de Emmastraat; b. aanleg van een straat met rioleering van de Sta tionsweg naar de Emmastraat aldaar; c. demping van de sloot langs de Noordoostelijke helft van de Emmastraat; d. verbreeding van het onder c genoemde gedeelte van de Emmastraat. Aldus enz. No. 1.836.1(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot de aanleg van een wandelweg van de Bolswarderweg, langs de Parkbuurt en het Spoorkanaal door de landerijen naar de Hemdijk, bij wijze van werkverschaffing. Aan de Gemeenteraad. SNEEK, 21 October 1931. De Directeur der gemeentewerken heeft, gevolg gevende aan onze opracht, aan ons voorgelegd een plan voor de aanleg van een wandelweg, loopende van de Bolswarder weg langs de Parkbuurt en het Spoorkanaal, en vervolgens met een ombuiging door de landerijen naar de Hemdijk, zooals op bijgevoegde teekening is aangegeven. De bedoeling is dit werk uit te voeren bij wijze van werkverschaffing en wel door de gemeentewerken in eigen beheer met behulp van werklooze grondwerkers. De weg zal ongeveer 1150 M. lang zijn en op 175 M. na ver deeld over 3 perceelen respectievelijk no. 1303, 1307 en 1308, op de teekening met een rood X aangegeven, geheel over landerijen der gemeente loopen. Pogingen, aange wend om de eigenaren van de drie hiervocr bedoelde niet aan de gemeente behoorende perceelen, zijnde Mr. A. O. H. Tellegen te ’s Gravenhage en J. Boersma te Schiedam, te bewegen, om ten behoeve van de wegaanleg afstand te doen van de daarvoor benoodigde strookjes grond, hebben niet tot een bevredigend resultaat geleid. De vraagprijs van f3.en f2.50 per M.2 geeft zoo weinig blijk van eenige zin tot medewerking aan de leniging van acute maatschappelijke nood en getuigt van een dergelijk wan begrip ten aanzien van de waarde van grond bij Sneek in het algemeen en van deze afgelegen grond in het bij zonder, dat wij meenen daaraan geen woord meer te moe ten verspillen. Echter zal dit gemis aan medewerking van de uitvoering van het werk niet behoeven te weerhouden. De grond langs het Spoorkanaal is nl. tot 3 5 M. uit de walkant eigendom van de Staat. Kan dus van de Staat vergunning worden verkregen, om langs de breedtezijde van de bedoelde perceelen de weg over staatseigendom te leggen, dan zal, zij het met een paar kleine ombuigingen naar de zijde van het kanaal, het gestelde doel bijna even goed kunnen worden bereikt. Tot het verkrijgen van deze vergunning zijn bereids onderhandelingen gevoerd. Wij hebben goede grond, om aan te nemen, dat de vergunning zeer binnenkort kan worden verwacht. Zooals ook reeds uit het vorenstaande blijkt, zullen de overige gedeelten van de weg komen te loopen over lan derijen der gemeente. De gedeelten langs het kanaal zullen zoodanig worden gelegd, dat de verharding komt te liggen direct langs de grens van de aan de Staat behoorende oeverstrook. Met het oog hierop is bovendien aan de Staat vergunning gevraagd, om op de walkant langs die gedeel ten eenige beplanting te mogen aanbrengen. Wij meenen ons te mogen onthouden van een verdere uiteenzetting van de details van het plan en daarvoor te mogen verwijzen naar het hierbij overgelegd rapport van den Directeeur der gemeentewerken, met de inhoud waar van wij ons kunnen vereenigen. De kosten van uitvoering van het plan worden geraamd Tentoonstelling van anti-oorlogsschilderijen. Een serie anti-oorlogsschilderijen van den schilder Willem van Schaik is thans tentoon gesteld in het Gerechtsgebouw. Woensdag avond is deze expositie officieel geopend. Namens het comité sprak dr. H. de Vos, die niet veel zou zeggen; als men hier maar veel en goed rondkijkt en het geziene op zich laat inwerken, zal dat voldoende zijn. Uit naam van het comité dat uit zeer verschillende or ganisaties bestaat, maar die alle actief de vrede willen dienen, heet spr. de genoodig- den welkom. Het doel dat zoowel ons comité als het groote dat deze expositie door het geheele land zendt, zich stelt is om de afschuw van de oorlog te versterken en de vredeswil onder ons volk sterker te maken. Wij weten dat ieder de vrede wil welk weldenkend mensch zou voor een gruwel als de oorlog is zijn? maar ondanks dat, on danks veel geconfereer van goedwillende en misschien ook van enkele kwaadwil lende diplomaten, neemt in deze tijd van zoo groote werkloosheid, de oorlogsdrei ging toe en worden milliarden nutteloos besteed aan oorlogsvoorbereiding, aan voorbereiding tot vernietiging van wat mil- lioenen handen produceerden. Thans ge beurt in het verre Oosten weer iets wat her innert aan de gebeurtenissen hier op deze schilderstukken afgebeeld. Waarom overal die vrees, dat wantrouwen, dat ongeloof in de vrede? Het is dé vrees dat een ander sterker dan het eigen volk, het land zal over vallen, wantrouwen dus jegens elkaar, on geloof in de zaak van den vrede. De volken willen zelf niet het eerst offers brengen, ieder volk wil dat in de eerste plaats van het andere. Dat beteekent dat de*vredeswil nog niet zoo sterk is, was deze/Sterk dan zou men bereid zijn offers te brengen. Deze wil nu te versterken is het doel der tentoon stelling, zij toont wat de oorlog is. Nog zijn wij te zeer opgezogen in de romantiek van den oorlog, nog wakkeren schijnvertoonin- gen als parades en oefeningen hier die ro mantiek aan, wij realiseeren ons buitenge woon moeilijk wat eigenlijk de oorlog is. En daarom is het goed als we eens met de neus op de werkelijkheid geduwd worden. Film, - gesproken woord en boek kunnen dat doen, verzoeken van de besturen der bijzondere lagere scholen maar misschien nog beter schilderijen, om dat ze meer onmiddellijk tot ons spreken in hun naakte realiteit, zooals een kunstenaar als Van Schaik 'die op het doek wist te bren gen. Een kunstenaar ondergaat die realiteit dieper dan een gewoon sterveling en hij heeft de gave, wat hij daarin ziet uit te beel den, dus anderen duidelijk te maken. Hij kan beter tot het wezen der ‘verschijning door dringen en door uitbeelding daarvan een diepe impressie maken op de menschen. In zijn beelden krijgen we de werkelijkheid in geconcentreerden vorm, waardoor de wer king veel sterker wordt. Door dat beeld krijgen we een indruk, een kijk op het ge heele oorlogsbedrijf en het lijden van mensch. en dier, men zie bv. de schilderij van het paard in doodsstrijd, die van zedenverwil dering in den oorlog, die door de Duitschers en Franschen een strijd voor hun cultuur werd genoemd, maar waarvan de realiteit, zooals de schilderijen hier doen zien, een geheel andere is. Navrant en wrang zijn deze schilderijen, maar ze geven ons de diepere waarheid van den oorlog, hoe misdadig, doortrapt immoreel deze is, een bedrijf dat alle menschelijke en Goddelijke wetten met voeten treedt. Wie de indruk van deze schil derijen op zich laat inwerken, in hem groeit de wil om te zeggen: dit nooit weer! Moge deze tentoonstelling dan iets bijdragen om bij allen die haar zien de vredeswil te ver sterken. Hiermede verklaarde spr. de expositie ge opend. Daarna hebben de genoodigden de 32 schilderijen bezichtigd; de schilder heeft zijn navrante onderwerpen met genadelooze rea liteit behandeld, maar nergens gestreefd naar een gewilde indruk; dit werk behoort ongetwijfeld tot de goede kunst. Daarom verdient het de aandacht, maar niet daarom alleen men ga deze tentoonstelling ook en vooraf zien om de ellende en gruwel van den modernen oorlog in zijn velerlei uitingen, te aanschouwen en op zich te laten inwerken. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll’/z en 12/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 22 Oct. 1931: sleuteltj’e B.K.S. no. 27788; bundel zakken; heerenrijwiel. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 22 Oct. 1931: vulpotlood, J. Busker, W. de Zwijger- straat 1; blauwe muts, T. Veenstra, Loox- madwarsstraat 3; schaartje, S. Vogelvanger, IJlsterkade 50; kinderhandschoen, A. Kam- stra, Boschgracht 4; zwart poesje, D. de Rapper, Kloosterdwarsstraat 66; parapluie, Poiesz, Havenstraat 11. Religieus Socialistisch Congres. Men schrijft ons: Voor dit congres, dat op 7 en 8 Nov. a.s. wordt gehouden, bestaat veel belangstel ling. Reeds werden eenige honderden plaat sen aangevraagd. Op dit congres wordt o. a. opgevoerd een leekenspel, getiteld „Moeder” van Mevr. Roland Holst. BESLUIT: onder voorbehoud van de goedkeuring der Gedepu teerde Staten en met intrekking van het raadsbesluit d.d. 8 December 1930, no. 16, goedgekeurd door de Gedepu teerde Staten bij besluit van 7 Januari 1931, no. 142, voorzoover het bepaalde onder II betreft, de huurprijs van de thans in aanbouw zijnde 27 arbeiderswoningen aan de Ubbo Emmiusstraat, de Waling Dijkstrastraat, de Nap jusstraat en de Gijsbert Japiksstraat vast te stellen als volgt voor 14 woningen met drie slaapkamertjes op ƒ3.90 per week, voor 13 woningen met twee slaapkamertjes op 3.65 per week en Burgemeester en Wethouders te machtigen deze woningen voor dit bedrag te verhuren onder de voor de verhuring van gemeentewoningen gel dende voorwaarden. DE WERKLOOSHEID. B. en W. stellen den raad o. a. het vol gende voor: No. 1.777.61(4). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot demping van de sloot naast het zieken huis, het leggen van een straat met rioleering aldaar, demping van de sloot gelegen naast de Noordoostelijke helft van de Emmastraat en verbreeding van de straat aldaar. VERGADER1NQ van den RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 26 OCTOBER 1931, ’s avonds 7!4 uur. PUNTEN VAN BEHANDELING. Punt I. Notulen van de vergadering van 29 September 1931. Punt 11. Ingekomen stukken: a. Adres van R. Frank, houdende verzoek hem met in gang van 1 October 1931 eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de cursus voor vervolgonderwijs. (208). st Antonius ÏÏiekênhüïs “en over een'lengVvan'33 m’ b. Verslag van de N. V. Centrale Ammoniakfabriek over 1930. (II 07.353.8(3g)). c. Adres van Sj. Bok e. a., houdende verzoek het daar heen te leiden, dat in een der lokalen van de o. 1. school wii no.^ 2 voorbereidend lager onderwijs wordt gegeven. (1.851. sJqq^ door de gemeente te doen uitvoeren, mits de kosten Punt III. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van twee gedelegeerden in het bestuur der Ambachtsschool. (Bijlage 99; dossierno. 1.851.36.07 2(2)). Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het 'verleenen van toestemming tot opheffing der zekerheid, gesteld ten behoeve van het comptabel beheer van F. Smit, gewezen secretaris boekhouder van het Old Burger Wees huis. (Bijlage 98; dossierno. X 08.34(1)). Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere vaststelling van de voor de in aanbouw zijnde 27 arbeiders-woningen aan de Ubbo Emmiusstraat, de Waling Dijkstrastraat, de Napjusstraat en de Gysbert japiksstraat vastgestelde huurprijzen. (Bijlage 100; dossierno. 1.778. 531(4)). Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlaging van de huur van de zgn. volkstuintjes. (Bijlage 101; dossierno. X 07.351.32(37)). Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders Om te bepalen, dat een jaarlijksch verslag van de toestand der gemeente zal worden uitgebracht. (Bijlage 102; dossierno. 352(3)). Punt VUL Voorstel van Burgemeester en Wethouders om voor de Zuid-Oostzijde van de vroegere Swartsbuurt die straatnaam te laten bestaan. (Bijlage 103; dossierno. X 07.155.2(1)). Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot demping van de sloot naast het ziekenhuis, het leggen van een straat met rioleering aldaar, demping van de sloot ge legen naast de Noord-Oostelijke helft van de Emmastraat en verbreeding van die straat aldaar. (Bijlage 104; dos sierno. 1.777.61(4)). Punt X. Advies van Burgemeester en Wethouders Op de IS. NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1