MOSTERD 20 lOlavembty» Eerste Blad. UITGAVE: K1EZEBRINK Co. Dit No. bestaat alt 2 bladen. Hierop letten! annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) No. 8 Uit onze Raadzaal. FOSTER’SMAAGPILLEN Woensdag 28 October 1931» 48e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. HOOFDPRIJS GULDEN DAMES, HEEREN en KINDEREN vinden véél van hun gading geëta leerd, vooral op de toonbanken, bij Firma Jobs. Tromp, Sneek Komt maar eens kijken 1 i l i. 2. BESLUITï r Voor op een na de mooiste collectie, W. Dijkstra, Enkhuizen, f 5.aangeb. door Nut en Sport, Leeuwarden. Mooiste inz. Antwerpsche Baardkrie- lén, idem, Verg. Medaille, aangeb. door V.V.V., Sneek. Mooiste inzending Java Krielen, D. v. Gaans, Groningen, Verg. Med., aan geb. door N. N. Konijnen I Mooiste inz. één ras één kleur, J. iHuizinga, Leeuwarden, Lauwertak, aan geboden door „Het Raskonijn”, Leeu warden. Mooiste Ram, C. de Zee, Leeuwar den, Repko-beker, aangeb. door Fa. J. F. Repko, Sneek. Deze beker moet tweemaal in het geheel worden gewon nen. Mooiste inzending Vlaamsche Reu K. Hoekstra, Bolsward, f2.50, aangeb. door S. en O'. Verg. Med. bij de Repko beker, C. de Zee, Leeuwarden, aangeboden door S. en O. Verg. Medaille Bij' de Jubileum-beker, R. S. Steensma, Bergum, aangeboden door en O. Verg. ,MedaiIle bij de Wisselbeker, Th. Bosma, Wommefe, aangeb. door S. en O. Op verzoek vestigen wij de aandacht op de lezing, welke ds. Bakker van Drachten, vroeger predikant van de Ver. van Vrijz. Hervormden te Amsterdam, a.s. Donderdag avond zal houden in de Harmonie, Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de adver tentie in dit blad. Men deelt ons nog mede dat de Redactie van „Christelijke Belangen”, welke deze reeds eerder te Arnhem uitgesproken rede becritiseer- de, is uitgenoodigd tot debat. Op 1 Nov. a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer Joh. W. Zijlstra in dienst trad bij de N.V. Stoom-zuivelfabriek „Nor- mandia", alhier. VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK, op MAANDAG 26 OCTOBER 1931, ’s avonds 7,% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. Punt 1. Notulen van de vergadering van 29 September 1931. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt 11. Ingekomen stukken: a. Adres van R. Frank, houdende verzoek hem met in gang van 1 October 1931 eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de cursus voor vervolgonderwijs. (208). Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend met ingang van '1 October 1931; bereids is tijdelijk in de vacature voorzien. b. Verslag van de N. V. Centrale Ammoniakfabriek over 1930. (II 07.353.8(3g)). Voor kennisgeving aangenomen. c. Adres van Sj. Bok e. a., houdende verzoek het daar heen te leiden, dat in een der lokalen van de o. 1. school no. 2 voorbereidend lager onderwijs wordt gegeven. (1.851. 1(1))- In handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Punt lil. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van twee gedelegeerden in het bestuur der Ambachtsschool. (Bijlage 99; dossierno. 1.851.36.07 2(2)). B. en W. stellen voor: Op 1 Januari 1932 eindigt het tijdvak, voor hetwelk de heeren J. de Kok en U. Sijtema, ingevolge het bepaalde in artikel 57 der Nijverheidsonderwijswet als gedelegeerden der gemeente zijn benoemd tot lid van het bestuur der Ambachtsschool. Wij bevelen voor een nieuwe benoeming voor het tijdvak van 3 jaren bij U aan: J. de Kok; P. Sikkes. U. Sijtema; F. Boeijenga. In de eerste vacature wordt voorzien door herbenoeming van den heer J. de Kok met alg. (15) stemmen. In de tweede door herbenoeming van den heer U. Sijtema met 12 st.; de h.h. Boeijenga, Dokkum en Hoekstra hadden ieder 1 st. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van toestemming tot opheffing der zekerheid, gesteld ten behoeve van het comptabel beheer van F. Smit, gewezen secretaris boekhouder van het Old Burger Wees huis. (Bijlage 98; dossierno. X 08.34(1)). Z. h. s. wordt dit voorstel aangenomen. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere vaststelling van de voor de in aanbouw zijnde 27 arbeiders-woningen aan de Ubbo Emmiusstraat, de Waling Dijkstrastraat, de Napjusstraat en de Gysbert Japiksstraat vastgestelde huurprijzen. (Bijlage 100; dossierno. 1.778. 531(4)). Z. h. s. wordt dit voorstel aangenomen. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlaging van de huur van de zgn. volkstuintjes. (Bijlage 101; dossierno. X 07.351.32(37)). B. en W. stellen voor: Door de huurders van de zoogenaamde volkstuintjes is tot ons het verzoek gericht, U voor te stellen, om de huur dezer tuintjes van 3 cent tot 2 cent per M2 te verlagen. Hoewel niet juist is, wat adressanten beweren, dat bij de thans geldende huurprijs van 3 cent per M2 de huur opbrengst 108.per pondemaat zou bedragen, im mers houdt men rekening met de door slooten, paden, greppels, enz. ingenomen oppervlakte, waarvan geen huur wordt ontvangen, dan zal deze opbrengst niet meer dan 90.per pondemaat bedragen zouden wij met het oog op de daling van de huurprijzen der landerijen in het algemeen, aan dit verzoek willen voldoen al zal dit een vermindering van de huuropbrengst tengevolge heb ben van 450.per jaar. Een huur van 2 cent per M2 komt ons, gezien de thans geldende huurprijzen, vol doende voor. Het kan in zeer uitzonderlijke gevallen voorkomen, dat een enkel tuintje tegen een lagere dan de normale huur moet worden uitgegeven, teneinde te voor komen dat het ongebruikt blijft liggen. Wij zullen ons tot deze handeling gerechtigd achten, indien U ons hierna volgend voorstel aanneemt. Wij stellen U voor te nemen het volgende besluit De Raad der gemeente Sneek Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethou ders d.d. 14 October 1931, no. X07.351.32(37) te bepalen, dat een jaarlijksch verslag van de toestand der gemeente zal worden uitgebracht. De heer Dokkum vraagt of het niet raadzaam zou zijn der gelijke beslissingen te verdagen tot de behandeling der begroo- ting. Het zou aanbeveling verdienen met het oog op die begroot ting eerst later een besluit te nemen. De Voorz. gelooft niet dat bij het D. B. bezwaren bestaan deze beslissing tot de begrooting uit te stellen. De heer Zuiderbaan zegt dat het hier slechts gaat om een principiëele beslissing, zal er een jaarlijksch verslag komen ja of neen. Spr. is overtuigd dat het van belang is dat een jaarlijksch verslag uitgebracht wordt zoowel voor de geheele gemeente als voor de raadsleden, waarom spr. nu voor dit voorstel zal stemmen, afgezien van de financieele toestand. De heer Hoekstra steunt het voorstel-Dokkum. Dit laatste voorstel komt in stemming. Voor stemmen de leden Blok, Oppenhuizen, Boeijenga, Boon stra, Hoekstra, Siemensma, Dokkum, Maseland en Potma. Tegen stemmen de leden Van der Voet, Sijtema, De Groot, Smeding, Breeuwsma en Zuiderbaan. Met 9—6 st. is dit voorstel dus aangenomen. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om voor de Zuid-Oostzijde van de vroegere Swartsbuurt die straatnaam te laten bestaan. (Bijlage 103; dossierno. X 07.155.2(1)). B. en W. stellen voor: In Uw vergadering van 8 December 1930, werd onder no. 20 besloten, de straatnaam „Swartsbuurt” geldende voor de straat gelegen aan de Noordwestzijde en de bei- Notaris E. Elema verkocht gister in Onder de Linden finaal Het Woon- en Winkelhuis aan de Peper straat te Sneek, in huur bij de firma G, Piersma. Gekocht door den heer O. Piersma voor 6003.— Het Woon- en Winkelhuis aan de Nauwe Burgstraat no.3, in huur bij den heer M, de Wolf. Gekocht door den heer M. de Wolf voor f6241.- Het Woon- en Winkelhuis aan de Ged. Pol no. 2 in huur bij den heer Th. A. Janssen. Gekocht door den heer J. Dikhoff alhier voor f4410— Pluimveetentoonsltelling Ver. Sneek en Omstr. Vrijdagavond werd deze tentoonstel- ling in de zaal Siderius, welke daarvoor uitstekend geschikt is, officieel geopend door wethouder Breeuwsma, nadat de heer A. Coens tot de aanwezigen een [woord van welkom had gesproken. De heer Breeuwsma deelde mede dat de burgemeester verhinderd ;was, doch dat spr. gaarne diens taak overnam en in de eerste plaats een woord van bewondering wilde spreken voor de moed der ver. om telken jare opnieuw zoo’n tentoonstelling te houden, onge twijfeld is het succes dezer onderneming steeds een spoorslag verder te gaan op den weg die voert naar ras-verede- ling en als gevolg daarvan opvoering der bedrijfsuitkomsten. Spr. hoopt van harte dat ook deze tentoonstelling weer mag slagen en verklaart haar geopend. Niet minder dan 467 inzendingen wa ren er en ook thans weer is deze ten toonstelling êen succes geweest. Hieronder een aantal' der belangrijk ste prijzen: Hoenders Hoogste aantal punten Leghorns, S. Dijk, Hardegarijp, Verg. Zilv. Med., van B. en W. van Sneek. De mooiste Hen, R. S. Steensma, Bergum, Jubileumbeker, aangeb. door een lid der Vereen. S. en O. De mooiste Haan, Th. Bosma, Wom- mels, Wisselbeker, aangeb. door Adm. Friesch Pluimveeblad, te winnen door abonné. Bosma is thans definitief eigenaar, van deze beker. Mooiste Trio' Kippen, D. v. Gaans, Groningen, zilveren lauwerkrans, aan geb. door F. H. Poelman, Sneek. Mooiste Witleghorn Haan, E. S. Oos- tenbrug, Giekerk, Eerekruis, aangeb. door S. en O. 1 Hoogst aant. punten Wyandottes, G. H|. Buitenveld, Hindeloopen, Plaquette, aange,b. door Fa. Drijfhout, Sneek. Mooiste Haan of Hen Friesche Hoen ders, R. S. Steensma, Bergum, Pla quette, aangeb. door S. en O. Mooiste inz. Barnevelders, Verg. Zilv. Med. aangeb. door Fa. Kiezebrink en Co., Sneek. Niet toegekend. Krielen Mooiste collectie, D. v. Gaans, Gro ningen, Lauwerkrans, aangeb. door Fa. J. F. Repko, Sneek. BESLUIT': onder voorbehoud van de goedkeuring van’ de Gede puteerde Staten I. de huurprijs van de zoogenaamde volkstuintjes in de Hospitaler polder, op het eind van de Parallelweg en in het Sperkhem bij de Oppenhuizerweg, kadastraal be kend respectievelijk als gemeente Sneek, sectie A, no. 1279, Sectie A, nos. 1683 en 1684 en Sectie C no. 2241, met ingang van 1 Januari 1932 vast te stellen op 2 cent per M2 II. Burgemeester en Wethouders te machtigen met ingang van 1 Januari 1932 de onder I bedoelde tuintjes tegen de daarbij vastgestelde huurprijs en onder de voor de verhuring van deze tuintjes geldende voorwaarden te verhuren. Z. h. s. woFdt dit voorstel aangenomen. "~Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om te bepalen, dat een jaarlijksch verslag van de toestand der gemeente zal worden uitgebracht. (Bijlage 102; dossierno. 352(3)). B. en V/. stellen voor: Artikel 215 der gemeentewet, zooals die wei luidt na de daarin bij de wet van 31 Januari 1931 (Stbl. no. 41 gebrachte wijzigingen en aanvullingen, houdt voor de gemeentebesturen de verplichting in om over ieder vijf jarig tijdvak een beredeneerd verslag van de toestand der gemeente uit te brengen. De gemeenteraad heeft echter de bevoegdheid een jaarlijksch verslag te doen uitbren gen. Het komt ons gewenscht voor, dat door U van deze bevoegdheid gebruik wordt gemaakt, zij het alleen reeds om deze reden dat het voor het verkrijgen en behouden van een zuiver inzicht in het financieel beheer der ge meentebedrijven naar onze meening toch noodzakelijk is, dat de bedrijfsverslagen, die een niet onaanzienlijk deel van het gemeenteverslag uitmaken, jaarlijks worden uit gebracht. Bovendien hebben wij jaarlijks tal van statisti sche gegevens aan het Centraal Bureau voor de Stati stiek te verschaffen, zoodat het verwerken daarvan zon der noemenswaardige moeite in het gemeenteverslag kan geschieden. Ook meenen wij, dat het voor het vergelijken van de gegevens uit een reeks van opeenvolgende gemeentever slagen beter is, dat de periode, waarop een verslag be trekking heeft, niet langer dan één jaar duurt. Ten slotte moet in het oog worden gehouden, dat het gemeenteverslag, de ingezetenen een middel aan de hand wil geven, om te overzien, wat in een afgeloopen periode door het gemeentebestuur is verricht, wat naar het ons voorkomt, beter kan geschieden indien de stof voor het gemeenteverslag niet aan een vijfjarige periode maar aan een tijdvak van één jaar wordt ontleend. Wij stellen U daarom voor het volgende besluit te nemen De Raad der gemeente Sneek Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethou ders d.d. 14 October 1931, no. 352(3),i de voetpaden gelegen ter weerszijden van het complex woningen van die naam, te wijzigen in die van Napjus straat. Bij nader inzien schijnt ons deze wijziging voor wat betreft het voetpad gelegen aan de Zuidoostzijde, niet juist. Dit voetpad grenst niet aan en zal in de toekomst ook geen deel uitmaken van de eigenlijke Napjusstraat. Juister lijkt het ons daarom dat voor dit voetpad de naam Swartsbuurt blijft bestaan en dat alleen aan de straat en het voetpad gelegen aan de Noordwestzijde van bedoeld complex woningen, de nieuwe naam Nap jusstraat wordt gegeven. Wij stellen U voor daartoe het volgende besluit te nemen De Raad der gemeente Sneek Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethou ders van 21 October 1931, no. X07.155.2(l) BESLUIT: het raadsbesluit van 8 December 1930, no. 20, te wij zigen in die zin, dat 1° vrordt gelezen als volgt 1°. de bestaande straatnaam „Swartsbuurt”, voor zoo veel betreft de straat en het voetpad gelegen aan de Noordwestzijde van het complex woningen van die naam te vervangen door de naam „Napjusstraat” en aan het verlengde, in de Noordoostelijke richting geprojec teerde gedeelte van laatstbedoelde straat, eveneens de naam te geven van „Napjusstraat”. Z. h. s. wordt dit voorstel aangenomen. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot demping van de sloot naast het ziekenhuis, het leggen van een straat met rioleering aldaar, demping van de sloot ge legen naast de Noord-Oostelijke helft van de Emmastraat en verbreeding van die straat aldaar. (Bijlage 104; dos sierno. 1.777.61(4)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer Potma wil de vraag stellen of de besturen der beide vereenigingen, die naastliggende panden en terreinen hebben, al hun toestemming hebben verleend en accoord gaan met de prijs van de voor haar rekening uit te voeren werken. De Voorz.: Het St. Antonius Ziekenhuis gaat accoord met dit voorstel, maar het bestuur van de Ver. voor Christelijke Be langen wenschte er niet op in te gaan. De heer Potma: Er zijn met deze werken nu f3000 meer gemoeid dan als ze op normale wijze werden uitgevoerd. Zijn de bedragen welke van de vereenigingen worden gevraagd, nu op de normale prijs van het werk gebaseerd of op deze abnor male. Het gaat toch moeilijk aan de beide besturen te belasten met een hooger bedrag omdat met deze werken de werkloosheid door de gemeente wordt bestreden. De Voorz.: Deze zaak is al lang in behandeling bij het D. B. Nu wordt het uitgevoerd om werkverschaffing, wat wel f 3000 meer zal kosten, maar men kan nu alle werken ook tegelijk uitvoeren en dat geeft weer een voordeel. Het ziekenhuis zag dat zeer goed in, men kon dan de grond gebruiken die daar op haar terrein ligt en dat kwam wat tegemoet in de kosten. Als het bestuur van de Ver. voor Chr. Belangen niets voelt voor het dempen van de sloot, dan zullen wij die natuurlijk niet voor haar dempen. Dat stuk blijft dan open. De heer Van der Voet: Dan krijgt men daar weer een poel! Maar zit in de prijs, welke van die vereeniging gevraagd is, ook de prijs van de afrastering, die volgens de politieverorde ning noodig is? De Voorz.: De afrastering blijft voor rekening van Chr. Belangen, maar men is dan ook van de stank af. De heer Maseland: Het plan was met medewerking der beide betrokken vereenigingen de sloot geheel te dempen, om dat het ook voor die eigenaren voordeeliger is de demping gelijk tijdig uit te voeren dan ieder op eigen gelegenheid. Daarom is aan de ver. aangeboden van deze gelegenheid te profiteeren; zij blijven vrij, maar als zij meedoen, moeten zij hun aandeel in verhouding tot de normale kosten betalen. Als ze niet mee doen, voert de gemeente haar eigen werk uit. De kosten van af rastering zijn voor de vereenigingen, die hun eigendommen nu aan de openbare weg krijgen. De heer Boonstra zegt dat de voorgeschiedenis eigenlijk de oorzaak is van de houding van het Bestuur van Chr. Belan- gen. In April 1928 is door de gemeente van die ver. kostelooze afstand gevraagd van de sloot en op 10 Mei 1928 antwoordde het bestuur daarop bevestigend. Even later echter schreef het gemeentebestuur weer dat het dat terrein niet behoefde. Nu werd het bestuur der ver. even verrast door de mededeeling, dat zij bij demping zooveel kosten had te betalen. Deze vereeniging is niet zoo- sterk belanghebbend als het ziekenhuis, waarvoor het, vooral met het oog op de barak, die er komt, zeer gewenscht is dat de demping geschiedt en spr. kan zich voorstellen dat het bestuur van het Gebouw even verrast was over wat zij betalen moest. Zou men echter niet weer de onderhandelingen kunnen openen op basis van de afstand van de sloot aan de gemeente en dat deze haar dan dempt? Spr. heeft in ieder geval wel hoop, dat na overleg ook deze kwestie wel voor elkaar zal komen. zen, L. Leerstra, Leeuwarden, Beker, aangeb. door D. Volkers, Sneek. Mooiste inz. Weeners, D. y. Gaans, Groningen, Beker, aangeb. door A. T- Rijpkema, Nijland. Mooiste collectie kleine Rassen, S. H. Sipma, Ooster-Nijkerk, f5.aan geb. door Ver. Middenstand, Sneek. Mooiste inz. Polen, J. W. Bosscha, Sneek, Verg. Med., aangeb. door Ver. Middenstand Sneek. Duiveni Voor mooiste cóll. sierduiven één kleur één ras;, A. Bakker, Hindeloo pen, f 5.aangeb. door S,. en CL Voor mooiste coll. Postduiven, Wi. ÖJ SNL OlH VRAAGT SPOOR'/ PER HALF POND j en alle spijsverterings- stoornissen verdwijnen onmiddellijk bij het ge bruik van Foster’s Maag- pillen, het aangenaamste en zekerste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar b f 0.65 per flacon. f Ver. Vrijzinnig Hervormden Sneek. De oplossingen van de Sanella-Prijsvraag moeten vóórl Novemberworden ingezonden! Vraag vandaag nog aan Uw winkelier om meerdere gratis-exemplaren voor deelname. Iedere kooper van 1 pond Sanella kan den hoofdprijs van f 5000.- of één der andere 1190 geldprijzen winnen. Iedere deelnemer ontvangt In December een mooie Verkeer»- kalender voor 1932 Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. NIEUWE SNEËKËRCOÜRANT I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1