No. 11 Eerste Blad. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 4 bladen. FEUILLETON 8$ Bt Het bittere erfdeel annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) s UITGAVE: KIEZEBRINK Co. Zaterdag 7 November 1931. 48e Jaargang Iker iker Iker inmig s 5 I H I NIEUWSTIJDINGEN. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Zijn gezinnen. „Laat hem 59. heeft id LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN OVER OCTOBER 1931. V r ij d a g s te Hömmerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. evetl Htl De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad! en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. XXVII. EEN KWERTIE VAN LOYAUTEIT l l efttt 11 - s door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A E. C. VUERHARD—BERKHOUT. Jong; Annecfaien Botje, Off. Leger des Heils, van Kleinzand 20a naar Rotterdam, le Schansstraat 55a; Rinse Seldenrust, agent van politie, van Kloosterstraat 40 naar Utrecht, Willem Arntz- kade 34bis; Jouke de Wal, kapper, van Oude Koemarkt 40 naar Leeuwarden, 2e Korte Hout straat 6; *Bauke Batstra, handelsreiziger, van le Woudstraat 40 naar Leeuwarden, Schalsumer- straat 1Louis Marine de Vries, typograaf, van Leeuwarderdwarsstraat 28 naai- Zaandam, West zijde 211 B; Simon Flapper, kapper, van 3e Zo- merrakbuurt 22 naar Bolsward, Kleine Dijlakker 12; Alfred Hamann, molenbouwkundige, van Bothniakade 55 naar Amsterdam, Madoerastraat 50; Francina Frederica Stephania Kok, dienstb., van Stationsweg 3 naar Groningen, Fruitstraat 47; Anna Sophia Schijfsma, wed. van Ale Vis ser, z. b., van Leliestraat 14 naar Emmen, Allee 3; Jacob Bouma, timmerman, van Jan van Nas- saustraat 19 naar Wieringermeerpolder, Sluis I, werk Bos en Beetstra; Hendrlkus van .dier Goot, wegwerker N. S., van Muntstraat 4 naar Oudega (W.), Wachtpost 24; Martje Dirkje Kingma, huishoudster, van Bolswarderweg 1 naar Nijhui- zum, p. a. Oebr. Couperus; Bankje Dijkstra, echtgen, van Lammert de Vries, z. b., van Op- penhuizerweg 80 naar Stiens, Stationsweg 235. s „Ik heb geen verklaring te geven,” Herrick, sprak heel bedaard en Jiaar woorden vielen in de stilte, als steenen in een meer. Het was de dag na hun onverwachte ontmoeting in Two Ways Cottage en zij en Mac stonden tegenover elkaar in haar kleine zitkamer te Windycroft de kamer, Waarin ze eens tot het won dermooie begrypen van eikaars liefde gekomen waren. j.Maar er moet toch een verklaring voor zijn,” Macs manier van spreken verried een soort koppig geduld, een vast besluit om tot de kern van de zaak door te dringen. ,,En ik heb het recht die te eischen.” Ze haalde de schouders op. „O, als het op een verklaring aan komt: Wat deed jij in Jems huis? Kwam je om mij te bespionneeren Zijn oogen schoten vuur. „Je weet heel goed, dat jk dat niet deed,” antwoordde hij boos. „Ik had geen idee dat ik jou daar zou vin den, toen ik met Mortimer mee ging.” „Wie verwachtte je er dan te vinden Carol? Hielp je hem öm haar na te gaan?” vroeg ze heftig. INGEKOMEN: Jantina Wilhelmina Terpstra, echtgen. van Henne Feenstra, z. b., van Zaandam naar Korte Veemarktstraat 5; Johannes Bernardus Antonius Mot, winkelbediende, van Groningen naar Sta tionsweg 14; Tettje Catharina van der Feer, z. b., van Utrecht naar Oppenhuizerweg 56; Jan Otto van Hasinga, z. b., van Vlagtwedde naar Lecuwarderweg 54; Anna Catharina Nijhuis, z. b., van Andijk naar Galigastraat 9; Rinsfce Wijga, telefoniste, van Akkrum naar Johan Mau- ritsstraat 4; Anna Maria Betoema, dienstbode, v. Westhem naar Wijde Noorderhorne 8; Geertje Vaandriks, z. b., van Woudsend naar Tranendal 20; Anna Mutiienhoff, dienstbode, van Kariensiek (Westfalen) n. Stationsstraat 3; Jacoba Potijk, dienstbode, van Niederbauer (Westfalen) naar Grootzand 18; Marten Kuipers, schilder, van Weidum naar le Zomerrakbuurt 5; Jan Sinnema, monteur, van Ballum naar Oude Koemarkt 21; Jaai Botje van der Werf, dienstbode, van Schier monnikoog naar Julianapark 2; Trijntje Buwal- da, hulp i. d. huish., van Koudum naar Leeuwar der weg 54; Hans Mpllinga, slagersknecht, van Geldermalsen naar Jan van Nassaustraat 44; Leopoldine Lexl, echtgen. van Lothar Rueskdfer, z. b., van Weenen naar 3e Woudstraat 39; Jo hanna Maria Henderica Vogt, echtgen. van Mei nardus Dominions Ringnalda, z. b., van Dockum naar Suupmarkt 2; Bouwen Spoelstra, z. b., van Lafayette (U.S.A.) naar Oud Kerkhof 45; Wie- brigje de Jong, z. b., van Joure naar Tranendal 20; ♦Sjoerdi de Vries, caféhouder, van Offinga wier naar Jan van Nassaustraat 26; Keimpe Jo hannes Feenstra, onderwijzer, van Workum naar Joh. Willem Frisostraat 30; Adrianus Beeksma, slagersknecht, van Hömmerts naar Klooster- dwarsstraat 3; Baukje de Vries, echtgen. van Jan Bok, z. b., van Joure naar v. d. Heijbuurt 3; Antje Elisabeth Waringa, kapster, van Meppel naar Kloosterstraat 9; Nanne Jan Koopmans, z. b., van Lemmer naar Joh. Willem Frisostraat 30; Antje Hofstra, z. b., van Leeuwarden naar 3e Zomerrakbuurt 16; Jentje Dijkstra, chauffeur, v. Hömmerts naar 2e Oosterkade 36; Wijbren Brongersma, banketbakker, van Haarlem naar Molen de Hen 6; Hendrik Jacob Smit, kantoor bediende, van Enschede naar le Woudstraat 23; Phosia van der Schaaf, dienstbode, van Amster dam naar Stationsstraat 3; Honfriede Henriette Foeken, ass. Montessori leerares, van Bloemen- daal naar Stationsstraat 16; Feikje de Boer, dienstbode, van Spannum naar Joh. Willem Fri sostraat 32; *Ate van der Land, chauffeur, van Veenwouden naar Stationsweg 6; Jantje Bosma, echtgen. van Lijkle Seinen, z. b., van Oude- schoot naar aan boord; Jan Neut, coupeur, van „Het is alleen je leeftijd, die maakt, dat je het pak ransel misloopt dat je ver dient, ongeluk,” zei hij heesch. „Maar nu mijn huis uit en gauwl” Voor het eerst in zijn leven had Sir Francis geen andere keus dan te ge hoorzamen. Een gespierde arm, die hem voortduwde, was een kracht, waar hij niet tegen op kon en Jem expedieerde hem snel de kamer uit, de gang door en gooide hem door de open deur in de armen van Humphreys, die buiten met de dogcar stond te wachten. Toen leunde hij, de deur weer sluitend, er een oogenblik zwaar ademhalend tegen aan en trachtte zijn zelfbeheersching terug te krijgen. Eindelijk keerde hij lang zaam naar de woonkamer terug. Toen hij binnen kwam, vast besloten om wat er verder zou gebeuren dien avond on der de oogen te zien, liep Mac met groote passen langs hem heen en zei alleen kortaf: „Jij zult Herrick wel thuis brengen —als ze 3at wil.” Jem draaide zich om. „Verdraaid, kom terug, Kenyon,” riep h(j scherp, doch Mac was al by VERTROKKEN: Hans Vetdstra, ambtenaar ter secretarie, van le Woudstraat 28 naar Menaldum, p. a. R. Poel- stra; Auke Feitsma, slagersknecht, van Wijde Noorderhorne 21 naar Leeuwarden, Wybrandi de Geeststraat 2; Jantje Schreur, wed. Sjoerd Jaas- ma, z. b., van Jan van Nassaustraat 26 naar Noordwijk-Binnen, Voorstraat 20; Pieter Koster, winkelbediende, van Korte Veemarktstraat 4 n. Leeuwarden, Achterlandbuurt 85; Stijntje Hit man, echtgen. van Hendrik Hazenberg, dienst bode, van Oude Koemarkt 61 naar Haarlem, Ka- nariestraat 85; IJtje Dijkstra, dienstbode, van H. Casimirstraat 12 naar Groningen, Tuinbouwstr. 45; Wietse de Boer, z. b., van 2e Woudstraat 14 naar Hilversum, Hooge Laarderweg 180; Ueuwe die Vries» timmerman, van Verl. Westersingel 31 naar Bolsward, Looiersbuurt 14; Leo Stoelinga, timmerman, van Ernst Casimirstraat 1 naar Zaandam, J. C. van Wessemstraat 72; Jan Kooij, z. b., van Boeierstraat 20 naar Groningen, Kra- neweg 60a; Douwe van Foeken, kantoorbedien de, van le Woudstraat 4 naar Langweer 106; Frederika Woudstra, dienstbode, van Stations straat 3 naar Joure G 12; Geertruida Antonia Camp, onderwijzeres, van Leeuwarderweg 32 naar ’s Hertogenbosch, R.-K. Meisjesschool, Hinthamerbolwerk; Pietje IJntema, z. b., van Stationsweg 4 naar Workum, Schoolstraat A 144; Jantje SMerius, echtgen. van P. Eisma, z. b., van Lange Veemarktstraat 2 naar Leeuwar- helpen om de gevolgen minder ernstig te maken en de woede van haar man eenigszins in bedwang te houden. Met een paar korte woorden beant woordde hij Herricks vraag en legde duidelijk uit, waarom hiji mee was ge gaan. „Het is jammer, dat je het gedaan hebt,” zei ze lusteloos. Ze voelde zich merkwaardig onver schillig. Ze wist, dat wat ze tegen Jem gezegd had, de waarheid was dat zij en Mac met elkaar hadden afgedaan. Dit was het einde. Hij zou het haar nooit vergeven dat ze, zooals hij dacht, bij Jem in diens huis was gaan soupee- ren boosheid en jalouzie en bitter wantrouwen vervulden hem geheel en alleen door hem de volle waarheid te vertellen over wat gisteren gebeurd was, zou ze zichzelf in zijn oogen kunnen vrijpleiten. En ze had niet het minste plan om dat te doen. Wat er ook ge beurde, het feit dat Carol gisterenavond in Two Ways Cottage geweest was, moest een geheim blijven. Onder de gegeven omstandigheden zou dat feit haar als het bekend werd ondragelijk in opspraak brengen een opspraak welke door haar haastig vertrek, waaradn ze allen hadden meegeholpen, slechts nog erger zou worden. Mac zou zijn zuster niet vergeven als hij de waarheid wist en Sir Francis zou zich wreken op de verschillende manieren waarop hij haar leven ondragelijk kon maken. Nee, er was geen andere keus, ze moest zwijgen. Carol moest hier buiten gehouden worden, wat de gevolgen voor haar ook mochteh zijn. Ee ze begreep ook, dat door de ironie van het noodlot het feit van een breuk tusschen haar en Alle AdvertentlSn worden In belde bladen opgenomen. HIIIIW streefd; de dames, die hun tijd en hun kunnen gedurende deze drie dagen ter beschikking van de dierenbescherming stellen; en ik noem hen het laatst, maar ik had er mee moeten beginnen de exposanten, en daaronder in de eerste plaats, Freule des Tombes, die met opoffering van veel tijd, veel moeite en kosten in dit barre jaargetijde naar het noorden heeft willen komen met haar verzameling, die wellicht eenig is op de wereld, om hiermee de verheven zaak van de dierenbescherming in het algemeen te dienen. Hierna gaf Spr. het woord aan den heer R. H. SAUERBIER te Apel doorn, die het hoofdbestuur vertegen woordigde. Deze spreker voert hier het woord, omdat hem reeds gebleken is, dat de afdeeling met veel moeite en inspanning een zeer interessant geheel heeft bijeen gebracht. Dat is een ge volg1 van de sympathie welke de afdee ling zich in haar 10-jarig bestaan heeft kunnen veroveren. Men voelt nu iets voor dierenbescherming en door de steun welke de afdeeling geniet kan zij pu reeds iets presterren. Moge ech ter het resultaat dezer tentoonstelling! nog een groote vermeerdering van le den en sterke groei der financiën zijn, want over een flinke kas moet elke afdeeling beschikken, wil zij haar werk behoorlijk doen. Leden, die niet actief aan het werk deelnemen, kunnen door een extra bijdrage veel steun aan een afdeeling geven. Spr. herinnert er aan hoe op de Dierendag de heer Rochat voor de radio heeft gesproken over dierenbescherming; hij wees er terecht op dat wel is waar ook onder de men- schen nog veel lijden voorkomt, maar dat de menschen onderling eikaars lij den, door wederzijdsch hulpbetoon kun nen verlichten, de dieren kunnen elkaar niet helpen, zij zijn geheel afhankelijk van de menschen, zij kunnen zelfs vaak niet klagen. Spr. haalt enkele frappante staaltjes van dierenlijden en dierenmis handeling aan’ waarna hij namens het hoofdbestuur de voorzitter als hulde voor het werk der afdeeling bloemen aanbiedt. Hierna is het woord aan den burge meester, den heer P. J. DE HOOP die zich gaarne bereid verklaarde tot de officieele opening der tentoonstelling,! omdat hij van oordeel is dat van de Hij hield zich met moeite in bedwang. ,-,Nee,” zei hij beslist. „Ik ging om redenen van mezelf met Mortimer mee, om bij die hand te zijn voor het geval ze dwaas genoeg Was geweest om er heen te gaan." „Hoe kwam je op het idee, dat ze dat gedaan zou hebben?” vroeg Herrick nieuwsgierig. Ze had zich aldoor ver baasd afgevraagd hoe Mac er toe was gekomen om in gezelschap van Sir Francis naar Jem’s huis te g^an. Zijn gezicht betrok. Hij kon zich elk woord van het korte onderhoud dat hij den vorigen avond met zijn zwager ge had had herinneren, toen deze, op weg van het station, even op Greenwood was aangekomen. f,Mijn vrouw is niet hier, wel?” had Mortimer, schijnbaar beminnelijk ge vraagd. „Ik dacht, ik zal het even vra gen nu ik toch voorbij kwam,' dan zou ze met me mee kunnen rijden.” En Mac had natuurlijk geantwoord, dat Carol er niet was. Onmiddellijk was er een glans van dierlijken triomf in Sir Francis’ oogen gekomen. Dat ant woord had hij verwacht. „Niet? Dan weet ik waar ik haar vinden kan die heilige zuster van jou. Ze zal bij Beresford zijn!” „Je liegt.” Woedend kwam het over Macs lippen. „Zoo, lieg ik?” Sir Francis was weer zijn minzame zelf. „Als je dan zoo zeker bent van haar onschuld, ga dan met me mee en onderzoek het zelf. Of ben je bang?” „Zeker zal ik met je mee gaan.” En hij was gegaan, hopende, dat als Carol werkelijk een dergelijke dwaasheid had uitgehaald, zyn tegenwoordigheid zou lllllllini Enschede naar Schoolstraat 29; Willemke Vis ser, z. b., van Leeuwarden naar Schoolstraat 17; Lajos Krausz, lithograaf, van Zwolle naar Westersingel 1; Gerkje Visserman, hulp i. d. huish., van Stavoren naar Verl. Westersingel 25; Marianne Clara Emilie Wflhelmy, echtgen. van Eduard Rudrikus Stockmann, z. b., van Bad Schwalbach (D.) naar Leeuwarderweg 22; Jo hannes de Haan, kapper, van Franeker naar Singel 33; Hermina Anna Botman, echtgen. van Paulus Koolstra, z. b., van Leeuwarden naar Boeierstraat 18; Jelle Bakker, reiziger, van Wa- geningen naar Overweg 3; IJpe van der Meu ten, z. b., van Tzum naar Frederik Hendrikstraat 41; *Comelis Punter, verzekeringsagent, van Britswerd naar 3e Woudstraat 26; Anna Erben, dienstbode, van Leeuwarden naar Westersingel 1; Geertruida van Wijngaarden, echtgen. van Anne Fedde Veersma, z. b., van Rijswijk (N.-B.) naar Colignystraat 12); Aaltje Meijer, echtgen. van Arjen Boersma, z. b., van Steen naar aan boord; Sybrigje Rinia, dienstbode, van Makkum naar Martiniplein 10. deze opening bij te wonen. Wij hebben dit jubileum dienstbaar gemaakt aan de propaganda vin ons doelde bescherming van het dier. Zeer vaak wordt dit doel verkeerd begrepen, en wordt dierenbescherming beschouwd als het ziekelijk drijven van overgevoe lige menschen, welk drijven zijn oor zaak vindt in de overdreven toewijding aan het huisdier, waaraan ze hun hart verpand hebben. De waarheid is echter geheel anders. Door voortschrijdende cultuur, en het terugdringen der na tuur is het dier in een van den mensch zeer afhankelijke positie gekomen; de huisdieren vooral, van welke verschil lende dingen geëischt worden als con- tra-prestatie voor voeding, huisvesting en bescherming. Maar pok de in ’t wild levende dieren in een cultuurstaat zijn geheel afhankelijk van den mensch. Deze afhankelijkheid legt op ons een groote verantwoordelijkheid. Het ont breken van het besef van deze verant woordelijkheid geeft aanleiding tot ex cessen, en het is de taak, het doel van de dierenbescherming om tegen deze buitensporigheden te waken. Onmiddel lijk volgt ook hieruit, dat niet ieder beoordeelen kan, of inderdaad, wat van het dier gevraagd wordt, de perken te buiten gaat of niet. Slechts zij, die bet dier kermen en van het dier houden, zijn in staat hier een oordeel te vellen. Uitgesproken gevallen van dierenmis handeling kan een ieder wel beoordee len. Moge deze tentoonstelling er toe bijdragen, de kennis en de liefde tot het dier in ruimeren kring te verbrei den en te vergrooten, dan heeft ze ge daan wat we er van gehoopt hebben. Namens het bestuur dank ik allen, die meegewerkt hebben tot het welsla gen dezer tentoonstelling. In de eerste plaats U, mijnheer de Burgemeester, die het Eere-voorzitterschap van het Co mité van aanbeveling op U genomen hebt, en zoo welwillend zijt, deze ten toonstelling te openen; het Hoofdbe stuur, dat alle medewerking verleende, en van zijn belangstelling getuigde door zich hier te laten vertegenwoordigen; de dames en heeren, die deze tentoon stelling in de aandacht van het publiek hebben aanbevolen; de dames en hee ren van het werkcomité, die de voor bereiding en inrichting op zoo keurige en voortvarende wijze hebben nage- Ned. Ver. tot bescherming van dieren. Af. Sneek en Omstreken. In Amicitia is gistermiddag de jubi- leum-tentoonstel iixg vao. deze afdeeling officieel geopend. De Voorzitter der afdeeling, de heer K. Edel, sprak de volgende rede uit: Het Bestuur van de afdeejing Sneek der Vereenigin’g tot Bescherming van dieren heet U allen hartelijk welkom bij de opening van deze tentoonstelling, die georganiseerd is ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van onze afdeeling Ik zal deze gelegenheid niet aanwenden tot het houden van re trospectieve beschouwingen. Het tijd vak van tien jaren is zoo kort, dat we nauwelijks van een geschiedenis van den, ^Achter de JToven 319;°Beitske de Boer, de afdeeling kunnen spreken. Slechts' io ---- t ^.a ^ing zQU kier willen vermelden, n.L, dat Mevr. Klein gedurende al dien tijd het secretariaat der afdeeling ver vuld heeft, dat zij eigenlijk al dien tijd de ziel der afdeeling is geweest. U be grijpt, hoezeer het ons spijt, dat Mevr. Klein door ongesteldheid verhinderd is, dienstbode, van Grootzand 18 naar Joure, Mid- straat A 230; *Gerben StUma, z. b., v. Coligny straat 12 naar Katlijk; Cornells Wassenaar, tee- kenaar, van Vesperstraat 9 naar Antwerpen Harmannus Eisso Feddema, winkelbediende, van Ernst Casimirstraat 1 naar Musselkanaal, Sluisstraat 91; Oentje Kooi, dienstbode, van Grootzand 26 naar Workumerveld p. a. F. de S s mini de deur en toen hij een beweging maakte om hem te volgen, sprong Her rick op hem toe en greep hem bij den arm. „Nee, laat hem gaan,” zei ze gebie dend. Haar gezicht was doodsbleek, haar oogen schitterden. gaan. Mac en ik hebben met elkander afgedaan. Mac het sterkste p it voor Carols on schuld zou zijn. Het zou Sir Francis absoluut overtuigen dat zij en niet zijn vrouw gisteren avond Jems gast was geweest. Doch boven alles sloot Her- riks onwankelbare loyauteit voor goed en altijd haar lippen. Je kunt niet een vriendin gaan redden, haar uit het ge vaarlijke drijfzand trekken en dan, als je merkt, dat je hulp aan haar jezelf in onverwachte moeilijkheden heeft ge bracht, haar weer terugduwen in het drijfzand en jezelf ten koste van haar redden. „Het was jammer dat ik kwam,” Mac herhaalde haar woorden met groote bit terheid. „Ja, het was zeker jammer erg jammer wilde ik mijn geloof en mijn vertrouwen in jou behouden.” „Heb je die dan niet nogal heel gemakkelijk verloren „Gemakkelijk? Noem je dat gemak kelijk, als een man een vrouw, die hij liefheeft, in het huis van een ander vindt alleen?” „Je behoeft niet direct de ergste con clusie te trekken.” „De minst erge gevolgtrekking, die ik maken kan is, dat je van hem houdt dat hij iets beteekent in je leven. Méér waarschijnlijk dan ik daar je hem vóór laat gaan boven mij.” „Waarom denk je dat?” vroeg Her rick vlug, haar ernstige oogen naar hem opslaande. „Je weet, wie de eenige vrouw in jems leven is.” „Misschien heb ik me vergist,” ant woordde Mac scherp. „Sommige man nen hebben plaats voor meer dan een vrouw in hun leven.” Wordt vervolgd. NIEUWE SNEEKER COURANT *2 s s >5^

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1