Officieel Orgaan der Gemeente Sneek FEUILLETON Het bittere erfdeel No. 12 Eerste Blad. UITGAVE: KJEZEBRINK Co. Woensdag 11 November 1931. 48e Jaargang Dit No. bestaat uit 2 bladen. 1 Uw zenuwen NIEUWSTIJDINGEN. LEN Ki ill f k Alle AdvertentiBn worden In belde bladen opgenomen. Regelprlje 9 cent. Abonnementen belangrijke korting. 4 60. ver- Wordt vervolgd. I V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. J De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegeataan. XXVIII. MET WEDERZIJDSCH GOEDVINDEN. door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A. E. C. VUERHARD—BERKHOUT. S le £3 „Ik begrijp niet, hoe je kunt verwach ten dat ik er maar kalm bij sta en toekijk hoe jij en Mac jullie levens ver woesten, waar één woord van mij alles weer in orde zou kunnen brengen,” zei Lady Bridget verontwaardigd. Er wa ren drie dagen verloopen na de onge lukkige gebeurtenissen op Two Ways Cottage en in dien tijd had ze herhaalde en vergeefsche pogingen gedaan om Hier werkt zou je nooit meer kunnen vertrouwen.” „Juist, ik begrijp je," zei ze toon loos, „ik begrijp je.” Een oogenblik stond hij haar zwij gend aan te kijken, wanhoop in zijn oogen, zijn jiefde en zijn wantrouwen in strijd met elkaar. Toen wendde hjj zich zwijgend om, ten einde de kamer te verlaten. Een verstikte kreet ontsnapte haar, toen zijn vingers den deurknop aanvat ten en ze deed half struikelend een stap naar hem toe. Doch hij keek niet om. Kalm, onverbiddelijk ging lyji de kamer uit en sloot de deur achter zich. Een oogenblik bleef ze staan waar ze stond, haar blik gericht op die ge sloten deur. Buiten tjilpten de vogels in de knoppende boomen. Het zonlicht stroomde vroolijk naar binnen en legde een kring van goud om haar voeten. Het zonlicht dat haar altijd bespot had Met een gesmoorden snik greep ze zich vast aan den schoorsteenmantel en, haar armen er op leunende^ borg ze er haar gezicht in.... Mijnhardt’s Zenu wtabletten Welke gevolgen dit voor vele arbeiders zal meebrengen laat zich licht begrijpen. Een opmerkelijk verschijnsel, dat niet on vermeld mag blijven, is eveneens de rationa lisatie of verbeterde arbeidsmethode, waar van de vérstrekkende invloed groote volks groepen omvat, welke door het kapitalistisch systeem aan bittere armoede zijn overgele verd. Men wil Europa tot een productie-een- heid maken tegen Rusland en Amerika. Ook het koloniale vraagstuk vraagt steeds dringender onze aandacht. Verschillende landeh ziet men voorts maatregelen nemen om door het invoeren van tol-unies de con- currentie-strijd weer voort te zetten. Dr. Wolf heeft berekend dat om de 67 jaar een crisis de wereld zou teisteren. Nu ook de kolonieën en oostersche staten zelf beginnen te produceeren, wordt het er voor Europa niet florissanter op. Japan he*3 ft de Duitsche kousen-industrie door de levering van uiterst goedkoope arti kelen reeds een gevoelige slag toegebracht en Rusland tracht zich een vooraanstaande plaats te veroveren op de Engelsche markt. Er bestaat in de economie een zgn. vicieuze cirkel, een wisselwerking tusschen ontslag, beetje. De trots, die haar oyereind had gehouden begon te verslappen onder de heftige pjjn. Hij keek haar aan en er brak iets smeekends door de koele minachting waarachter hij tot nu toe alle emoties had verborgen. „Een verklaring heb ik je ge vraagd, is er een verklaring?” zei hij. Haar handen vielen langs haar zij den neer. „Neen," antwoordde ze. Dit korte woord stierf weg in de stilte en een oogenblik keken de man en de vrouw elkaar wanhopig aan, de maskers van trots en onverschilligheid plotseling van hun gezichten gerukt. „Dus dus dan houdt je niet meer van me,” zei ze eindelijk met een eigen- j aardige, gebroken stem. Hij klemde de handen in elkaar, het scheen alsof alleen een geweldige in spanning hem kon beletten om te blij ven waar hjj stond, een eindje van haar af. „Niet van je houden," zei hij zacht. De wanhopige ellende van ontgooche ling en afscheid brak door de terug houding, die hij zichzelf had opgelegd heen en hjj ging heesch voort „Jou niet liefhebben? Denk je, dat ik ooit zal ophouden van je te houden? Het leven zou al heel makkelijk zjjn als een mensch kon ophouden met liefhebben, als hjj dat verkoosMaar ik kan het niet. Ik zal je liefhebben zoolang ik leef. Maar ik kan niet met je trouwen.” ;,En en zul je me nooit verge ven vroeg ze. „Dat kan je zeker niet, hè?" „Ik zou je kunnen vergeven, maar ik Herrick over te halen haar toe te staan Mac over den waren toedracht der zaak in te lichten. t „Mim, u heeft me uw woord van eer gegeven dat u niets zou zeggen." Her rick zag er bleek uit, met donkere krin gen onder haar oogen. Ten slotte kun je niet met eigen hand je geluk ver woesten zonder er voor te betalen met overspannen zenuwen, Slapeloosheid en een afkeer van eten. Doch hoewel de drie laatste dagen haar physiek erg hadden aangepakt, was ze in den geest nog geheel zichzelf, onoverwinnelijk. ,'jU zoudt heelemaal niets van het geheim gehoord hebben als Billy niet op het schitterend idee was gekomen, dat wij allemaal moesten zweren, dat Carol dien avond hier gedineerd had. Als we geweten hadden, dat Sir Fran cis me alleen in de villa zou vinden," voegde ze er met een bitter lachje bij, „zou die afspraak niet noodig zijn ge weest. En het feit, dat ik in Two Ways Cottage werd gevonden zou het toch verknoeid hebben, want zelfs van Sir Francis kon niet verwacht worden dat hij het verhaal zou slikken, dat ik bij Jem zou gaan soupeeren 'terwijl Carol bij u dineerde." J,Billy’s plan was heel goed," zei Lady Bridget met een humoristisch lichtje in haar oogen. „En natuurlijk zouden we allemaal geholpen hebben als dat noodig was geweest om Carol uit den brand te helpen. Maar ik kan niet dulden, dat jij jezelf opoffert voor haar.” „De klokken luiden”. film van de N.C.R.V. Deze film van de Ned. Chr. Radior- vereeniging werd Vrijdag in het Ge bouw v. Chr. Belangen voor een ge heel bezette zaal vertoond. De heer NAUTA opende met gebed en heette allen welkom. Het is ons een vreugde, aldus Spr., dat zoovelen aan wezig zijn. Moge de liefde tot de Chr. Radio hier worden gestevigd en opge wekt en dat velen beseffen dat ook him taak is de vereen met hun gaven te steunen. Ds. HONDERS spreekt nü een kort woord. Wij hebben reeds .zooveel van de N.C.R.V. gehoord en door .haar ge hoord, dat wij dankbaar zijn nu in staat gesteld te worden iets van haar werk te zien. De hoofdingangen van onze ziel zijn wel het oor en het oog, daardoor komen de indrukken van buiten tot ons en verwerken wij1 die, het goed zoowel als het kwaad komt daardoor tot ons en wij kunnen God niet dankbaar ge* noeg zijn, dat Hjj ons in de Kerk het woord gaf dat door het oor tot ons komt en voorts zichtbare teekenen als de sacramenten ons geloof kunnen ver sterken. Nu is de N.C.R.V. wel geen kerk, maar slechts een vereeniging, doch dan eene die bijdraagt tot het goede wat tot onze ziel doordringen kan, bij het vele kwade dat er binnendringt. Er is nog een reden waarom wij deze avond een verblijdend verschijnsel mo gen noemen, dat is dat wij hier als Christenen bij elkaar mogen komen, hoe dan ook in verschillende kerken georganiseerd, deze vereeniging is in terkerkelijk. Het stuk der kerk is aller minst onbelangrijk, maar de Heilsbood schap is toch nog belangrijker. Er zijn verschillende vereenigingen, die zich ba- seeren op het fundament „Jezus Chris- 1 tus de eenige weg ter zaligheid", maar er is geen als deze vereeniging, die in een luttel aantal jaren een zoo invloed rijke plaats in ons volksleven veroverde. Het is jammer dat de nood der tijden de menschen meer tot elkaar brengt, dan de goede tijden doen, dèn schijnt men meer te letten op de verschillen en niet op datgene waarin wij met elkaar één zijn; en het gaat hier niet om de eenheid die gemaakt wordt, maar oml ééne die £r is onder Christenen en in tijden van nood aan den dag komt, dat is in het lichtende punt in de duis ternis, welke over de wereld heerscht. Moge dan die eenheid meer en meer gevoeld worden, moge de N.C.R.V. bij voortduring tot rijke zegen gesteld zijn voor ons volksleven, moge ons Christe lijk nationaal volksleven er door ver sterkt en .bevestigd worden. Moge ook deze avond staan in het teeken „Soli Deo Gloria". Hierna werd de film gedraaid, die een voortreffelijk staal van een propa ganda-film is, nergens opdringerig, al tijd beschaafdde montage is vaak buitengewoon goed, zooals in den aan vang bjj den kerkgang, en ten huize van vrouw Hesselius evenals in de druk kerij van de N.C.R.V. enz. enz. De ontwerper, de heer Peereboom heeft met de opnemer, de heer Jan Jan sen (het is een Polygoon-film) inder daad knap werk gedaan. De muziek als begeleiding staat ook op hoog peil. Ds. VELDKAMP sprak het slot woord en achtte dat een dankbare taak. We gaan hier in Friesland niet zoo gauw tpt aansluiting bij de N,C.R.V. over als de film dat uit andere streken laat zien, maar als we er toe over gaan, blijven wij ook trouw. Als de boekdrukkunst is ook de radio' een reu zenstap ten hemel of ter helle. Ter helle als Vara- of Sowjetzender de klanken der revolutie in de huiskamer brengt. De N.C.R.V. is de eenige in Europa die het aandurfde een deel van de aether op te eischen .tegen de revolutie, voor het evangelie, daarvoor verdient ze ons aller steun, offer en gebed. Wij! mogen haar dankbaar zijn voor wat ze doet voor het geestelijke en cultureele leven. Velen danken God hartelijk voor wat zij nog van Zjjhe genade door de. lucht ontvangen. Dit is een der weinige vereenigingen waarin wij te samen op trekken voor onzen God en Koning, schouder aan schouder voor het evan gelie tegen de revolutie. Door de radio hebben wij veel in elkaar leeren waar- deeren in kerkdiensten enz. Wij ont vangen pntzaglijk veel, maar zenden wij pok veel uit? Daaraan ontbreekt nog veel, fylogen wij daartoe door deze schoone avond meer gijn aangespoord,1 De heer Pereboom hoofdbestuurslid der N.C.R.V. sprak nu nog een kort woord, een collecte werd gehouden, ge meenschappelijk werden gezongen eenige verzen van psalm 150 en psalm 72 11 waarna ds. Veldkamp het dankgebed uitsprak. Vijfjarig bestaan Sneeker Mixed Hockey Club. Zaterdagavond had de Sneeker Mixed Hockey Club in verband met haar vijfjarig bestaan een feestavond in de fleurig ver sierde zaal der Harmonie. De heer TerHorst heette allen welkom bij deze feestelijke herdenking van 't eerste lustrum van de Sneeker A^jxed Hockey Club, in het bijzonder verschillende der aanwezi gen. Spr. drukte voorts zijn waardeering uit voor de welwillende houding welke de direc teur der R.H.B.S. steeds tegenover de Club aanneemt en herinnerde aan de oprichters der vereeniging, waarvan de h.h. Halbert- sma en Lankhorst aanwezig waren en mej. Cock, nu mevrouw Bos, in warmer lucht streken vertoeft. Een hartelijk woord richt spr. tot de aanwezige leden der zusterclubs R.A.P., L.H.C. en Heerenveen, de wensch uitsprekend dat de goede verstandhouding tusschen Sneek en deze clubs ook in het vol gende 5-jarig tijdvak moge blijven bestaan. Spr. wijdt nog een bijzonder woord van hulde aan de oprichters hierboven genoemd en hen die bij die oprichting de h.h. Bouman en dr. Hondius; de laatste is ook de verdienstelijke eerste competitie- leider geweest; in één adem met hem mag genoemd mr. Tjeenk Willink, die met dr. Hondius met jeugdig enthousiasme het Hockey hier bevorderde. Bij voorbaat brengt spr. dank aan de artistes en artisten en aan mevrouw Van Ham, die zich veel moeite voor deze avond gaf. menschheid duister heeft bevangen, is het bijna niet mogelijk om zich geheel in de kern van de spanning te houden, maar toch moet vooral de jeugdbeweging de stootbrigade vormen, welke zich moedig durft te storten in dien strijd om een betere samenleving. Spr. wijst op de donkere dreiging van het opkomend nationaal-socialisme en de oorlog ChinaJapan, als kenmerkende uiting van de geestelijke gesteldheid. Economisch beschouwd kan men verder opmerken dat in het bedrijfsleven met wordt geproduceerd naar behoefte, doch uit louter winstbejag. Samenwerking is slechts schijn, concurrentie feit. De fouten van het heerschende stelsel openbaren zich voorts in een vaak nutte- looze kracht- en energie-verspilling. Maar het allerergste is wel het aanwezig zijn van een oorlogsindustrie, daar deze het willig instrument is van demonische machten, wel ker doorbraak ons in een zee van ellende zou dompelen. Verder kan men zien, dat waar Europa bv. de suikerteelt tracht in te perken, Rus land de westersche markt met producten overstroomt. Koffie wordt bij ontzaglijke hoeveelheden in zee geworpen. Ook van an dere voortbrengselen blijkt er soms al een hoeveelheid te wezen, welke voor jaren toe reikend is. Ze deinsde plotseling voor hem te rug. Dit was inderdaad het einde van alles tusschen hen. Het was ongeloof lijk, dat Mac zooiets van haar kan denken. Ze kon niets afweten van de kleine voorvallen, die hem gedurende de lange uren van den nacht gemarteld hadden en voedsel hadden gegeven aan de verdenking, die haar tegenwoordig heid in Jems huis had opgewekt. Voor vallen, onbeduidend genoeg op zichzelf, doch die, bekeken in verband met de ontstellende ontdekking van den vori- gen avond, plotseling een onevenredi- gen omvang hadden aangenomen een woord nu en dan, dat wees op de sympathie tusschen haar en Jem, een lachende toespeling op een grapje dat ze samen hadden een wisselen van blikken. En vooral Jems ontsteltenis toen haar paard er met haar van door was gegaan. Kleinigheden alles, niets dan de bewijzen van goede kameraad schap, doch nu in Mac’s geest misvormd tot feiten, die wezen op een gevoel, dat veel dieper ging. Sommige mannen hebben plaats voor meer dan een vrouw in hun le ven." Macs bittere woorden sneden Herrick als een mes door de ziel en ze antwoordde even bitter: „Jij hebt schijnbaar zelfs niet eens plaats voor één vrouw in je leven." „N iet voor een vrouw van jouw soort, een vrouw, die met twee mannen tege lijk speelt als ze er kans toe krijgt, misschien zelfs met vier of meer," ant woordde hij onverzoenlijk. „Ik vraag één ding van de vrouw die ik lief heb trouw en die kon jij me schijnbaar niet geven." Haar lippen vertrokken even. „En er bestaat bij jou geen verge ving van zonden, al evenmin als bij andere mannenO Mac met een wanhopigen klank in haar stem, „je praatte zoo heel anders dien dag in den tuin van Greenwood." „Ik sprak toen over iets anders over de zwakheden en verleidingen die in verschillende mate tot ons komen. Doch trouw is in mjjn oogen iets essen tieels. Het is de kern van de ziel en als de kern verrot is, is dat het einde van alles." Hij sprak hard en plotseling herin nerde ze zich iets dat hij eens, in het begin van hun vriendschap, gezegd had, toen ze hem geleidelijk en ongemerkt was gaan,leeren kennen: „oprechtheid valschheid is het eenige wat ik nooit kan vergeven." En hij dacht dat zij schuldig was aan de eenige zonde, die hjj voor onvergeefljjk hield. Onwillekeurig stak ze de handen naar hem uit. ,D;r? is het dus alles uit tusschen ons, Mac?" Haar stem beefde een De voorzitter van R.A.P. kwam nog even op het podium en constateerde dat de aan wezigheid van zoovele leden van zusterver- eenigingen hier getuigt dat de sympathie van hen voor Sneek, uitgaat boven de nor male verstandhouding tusschen clubs be staande; dat is te danken aan de aange name wijze waarop we hier steeds zijn ont vangen, de spannende kampen en de faire partijen. Sneek heeft in 5 jaar reeds veel gepresteerd; van hier, van dr. Hondius, is de eerste stoot uitgegaan tot stichting van de Noordelijke Hockeybond, en ook thans beschikt Sneek over een bestuur en leden, die er mogen zijn. Met de wensch dat Sneek ook in de volgende 5 jaar werk van betee- kenis voor het hockeyspel zal doen, bood spr. ten slotte het bestuur bloemen aan. Daarna nam het feestelijk gedeelte van de avond een aanvang. Er werd gemusiceerd, maar het hoofdbestanddeel van het pro gramma was een radiorevue S.O.S., waarin tal van knappe nummers voorkwamen, we denken bv. aan ’t Klokkenspel, de „Kurz- oper Carmen", „The liberty girls of the Music Hall „Paviljoen Sneeker Meer” (jam mer dat dit nummer er bij de jongedames niet goed inzat), „Ich bin aus Afrika”, „de Rozendans” en de finale „Wij zijn ongesla gen kampioen”. Het optreden van „Mr. X” verdient eveneens afzonderlijke vermelding. Aan het slot van het officieele gedeelte van de avond heeft de voorzitter R.A.P. be dankt voor de bloemen en het publiek üitge- noodigd een driewerf hoera aan te heffen voor de feestcommissie Mej. Kaan en de h.h. Koopmans, Jongkind, Bos, Zuiderbaan en Batstra, aan welke uitnoodiging het dankbare publiek met enthousiasme vol deed. Volgde een druk en gezellig bal. Een amateur band uit Leeuwarden ver leende op voortreffelijke wijze muzikale me dewerking. „Jonge Gids” bijeenkomst Zondagmiddag was er een „Jonge Gids” bijeenkomst in de bovenzaal van café Poel man. In haar openingswoord deelde mej. Vel- sink mede dat de heer Dirk Boer, die als tweede spreker zou optreden, door omstan digheden verhinderd was om te komen. Vervolgens declameerde mej. T. Wielinga enkele mooie verzen en hierna werd het woord gegeven aan Chris Blom, die als re dacteur van de „J .G.” ('/2 maandelijksch tijdschrift voor de jeugdbeweging) zou spre ken over het onderwerp „De Jonge Gids en de Jeugdbeweging”. Wij kunnen in de huidige maatschappij verschijnselen constateeren van geestelijke afmatting en zelfgenoegzaamheid, welke niet alleen typeerend zijn voor vele ouderen, doch eveneens een benauwend gevaar betee- kenen voor de jeugd. In de oorlogspsychose, die een groot deel der tegenwoordige Spr. wijdt nog een bijzonder woord van assisteerden, n. I ft. TjÖ NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) het geeft meer weerstand tegen kouvatten Dooien A 25, 45 en 65 ets. komen tol rust; slaap, kalmte zelfbeheersching, arbeidsluat en levensvreugde keeren weer door het gebruik van Een beslagen tong is een vrij zeker bewijs van slechte spijsvertering en verstopping. Ook voor kinderen zijn Foster's Maagpillen. het bekende laxeermiddel, nitstekend. 0.65 por flacon.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1