S! iet es k 8 d No. 13 Eerste Blad. UITGAVE: KIEZEBRINK Co. Dit No. bestaat alt 4 bladen. Uit onze Raadzaal. aar. i. lac uk. Zaterdag 14 November 1931. 48e Jaargang Officieel gedeelte. K r NIEUWSTIJDINGEN. f I I nen en Daar bij verkoop onder beding van grondrente door de gemeente, het bedrag van de jaarlijksche grondrente steeds wordt bepaald op 5 van de koopsom, zou de overdracht van het veilingsterrein tegen een grondrente van f 1600.per jaar neerkomen op een verkoops- waarde van f32000.dit is f 10.000.beneden de werkelijke waarde. Uit de hierboven gegeven opzet blijkt verder, dat, waren er geen andere belangen der gemeente dan financieele bij deze aangelegenheid be- Wijdingssamenkomst Ned. Jong.-Verbond. Gisterenavond werd in de Groote Kerk alhier de wijdingssamenkomst gehouden, uitgaande van de Chr. Jongemannenvereeniging „Timo- theus”, zulks in verband met de uitgeschreven Week der Gebeden van den Wereldbond van Jongemannen. '1 e ongeveer acht uur opende ds. H. W. te Winkel deze druk bezochte samenkomst met het laten zingen van Psalm 150 1, waarna hij voorlas de verzen, voorgeschreven voor deze week der gebeden, om daarna voor te gaan in gebed. Het Jeugdkoor, onder leiding van den heer IJ. Rusticus, zong hierna een lied; de ver gaderden zongen Gezang 3 6. Deze week van gebeden, zoo ving spr. aan, wordt wel in een zeer ernstig tijdsgewricht ge houden. De gansche wereld gaat gebukt onder leed en zorgen. En als .het ooit waar is geweest, dat wij niet kunnen zorgen voor den dag van morgen, dan is het zeker wel nu. Tenzij er een wonder gebeurt, dreigen we weg te zinken in een moeras; politiek en economisch zijn wij vast- geloopen. Dit zijn sombere woorden, te vinden in het programma van de week der gebeden. En het zou gemakkelijk zijn, nog zwarter schild op te hangen. Van alle kanten dringt zich de nood der wereld aan ons op. Deze wereld is één groote heksenketel geworden en wij vragen ons af, wat voor brouwsel daar wordt gebrouwen. Politiek zijn wij vast geloopen. Wie is er van de staatslieden, die weet te zeggen, hoe de toe stand moet worden geregeld. Eén land is er, waar men het weet: Rusland, met zijn 5-jaren- plan, wil de wereld leeren hoe zij uit de moei lijkheden moet komen. In alle andere landen is gekijf en verwarring. Ook economisch zijn wij vastgeloopen. Nie mand weet te zeggen, hoe het moet. Moet er inkrimping of uitbreiding der productie komen; verhooging of verlaging der loonen; handhaving van de gulden of een weinig inflatie? Ieder leest van deze vraagstukken en de knapste koppen trekken de schouders op. Millioenen werkloozen loopen rond en het tegenwoordig geslacht groeit op met de vraag: Is er wel een plaats voor mij? Het leger der onverschilligen groeit. Minder dan nu kan het niet, zeggen ze. Laat heel de verrotte samenleving maar ineenstorten. In de laatste weken lazen we van vier of vijf bank overvallen, die men vroeger niet kende en alleen in Chicago mogelijk achtte. Dat mag men exces sen noemen, maar menigeen denkt zoo, al bezit hij den moed niet om het te doen. De meest ele mentaire begrippen van eerlijkheid en trouw zijn bezig weg te glijden; bandeloosheid is gewoonti geworden. Wij blijven niet staan bij de uiterlijke ver schijnselen, zegt spr., maar dringen door tot de geestelijke achtergrond er van. En dan is dit het ontstellende, dat men het geloof heeft verloren. De wereld ziet uit naar redding en de vraag rijst, hoe die te brengen en wie schenkt zé. Dat zijn vragen, die aan de orde gesteld worden over heel de wereld. Wij willen ons bezinnen op de vraag: Wat heeft de wereld noodig? Het programma geeft als antwoord: Geloof aan den levenden God; de erkenning van een levenden God; de geest der tucht; christelijke liefde; de geest des vre- des; de eenheid der geloovigen; de geest der hope. Deze punten zijn zeer gewichtig. Er zullen er genoeg zijn, die spottend hierop zullen reagee- ren. De wereld heeft al zoo vaak deze oude dingen gehoord, eh ziet, waarop is het uitgeloo- pen? Serieuse menschen willen nog wel een nieuwe maatschappij, een nieuwe moraal en een nieuwe godsdienst. Deze beschuldigingen zijn ernstige woorden, al zijn er velen, die het stem pel „oude gewoonten” drukken op iets, wat zij nimmer onderzochten. Anderen zijn er die zeggen, dat het ongeloof de schuld heeft, doch dat is gemakkelijk gezegd. Hoewel er waarheid in schuilt, denkt men spoe dig, dat men zelf heeft vastgehouden aan God; laat de wereld dan maar te gronde gaan. Dit is gebrek aan ontroering. Wij leven midden in de wereld en kunnen ons van het lot der wereld niet los maken. De jeugd dient zich te veroot moedigen en zich de roepstem uit de nood der wereld aan te trekken. Spreek niet over wat de christenheid heeft gedaan, maar zeg dat zij niet op haar plaats was. De volgelingen van Christus hebben Hem niet verheerlijkt. Zijn licht is even wel niet verduisterd en Zijn ontferming is niet uitgedoofd. Gelooven wij dat? Leuzen zijn er BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat door hen vergunning is verleend aan J. H. VAN DER WEIJ, handelsagent aldaar en zijn rechtver krijgenden tot uitbreiding van zijn ben- zinebewaarplaats op het emplacement der Nederlandsche Spoorwegen, kadas traal bekend gemeente Sneek, sectie A, no. 3329, door bijplaatsing van twee benzinetanks, elk met een inhoud. van 20.000 L. SNEEK, 14 November 1931. f16250.— - 25750.— trokken, een grondrente van f2100.per jaar zou moe ten worden gevorderd. Het ligt echter in de lijn van het bij de verhuring van de grond aan Uw vereeniging ingenomen stand punt, dat met de betaling van een jaarlijksche grond rente van f 1600.genoegen wordt genomen, zoolang het terrein als veilingsterrein wordt gebruikt. Er moet echter, wanneer Uw vereeniging het eigendomsrecht van de grond zal verkrijgen, een waarborg worden gescha pen dat wanneer U, tengevolge van welke omstandig heid ook, het terrein zou vervreemden of in gebruik ge ven aan derden of voor een ander doel zou bestemmen, de gemeente dan de werkelijke waarde van de grond ontvangt, hetzij in de vorm van een hoogere jaarlijksche grondrente hetzij in de vorm van een koopsom. Anders zou de kans bestaan dat, door de milde behandeling en ten koste van de gemeente, het terrein door Uw veree niging te eeniger tijd met winst of tegen een prijs, be neden de werkelijke waarde, van de hand werd gedaan of in gebruik werd gegeven aan derden. De hiervoren bedoelde waarborg zal worden verkregen wanneer aan de verkoop bijzondere voorwaarden worden verbonden in de volgende geest: 1. De afkoop van de grondrente zal kunnen geschie den tegen een betaling van f42.000. 2. De vereeniging verbindt zich om, wanneer zij het terrein wenscht te vervreemden, in gebruik te geven aan derden of voor een ander doel wenscht te bestemmen dan als groentenveilingsterrein, terwijl afkoop van de jaarlijksche grondrente niet heeft plaats gehad, het eigendomsrecht van de grond, indien de gemeente dit verlangt, weder aan de gemeente over te dragen, zon der eenig ander beding ten laste der gemeente, voor zoover de grond betreft, dan dat de grondrente alsdan door schuldvermenging vervalt. 3. De vereeniging verbindt zich om, wanneer de ge meente van het onder 2 bedoelde recht geen gebruik wenscht te maken, bij vervreemding van de grond, met ingang van de dag van aanvaarding door den nieuwen verkrijger, een jaarlijksche grondrente ten behoeve van de gemeente Sneek te bedingen van f 500.naast de oorspronkelijk gevestigde grondrente van f 1600.per jaar, dan wel, ter keuze van Burgemeester en Wethou ders voordat tot de vervreemding wordt overgegaan, een bedrag van f 10000.in de gemeentekas te storten. 4. De vereeniging verbindt zich, wanneer de ge meente van het onder 2 bedoelde recht geen gebruik wenscht te maken, indien zij de grond aan derden in gebruik geeft of feitelijk voor een ander doel bestemt dan al" ü^éntenveiiings,terrein, een jaarlijksche grond rente te betalen aan de gemeente van f2100.in plaats van f 1600.gerekend van de dag van ingebruik- geving of van de nieuwe bestemming af, dan wel, ter keuze van Burgemeester en Wethouders, voordat het terrein aan derden in gebruik wordt gegeven of voordat aan het terrein de feitelijke bestemming van groenten veilingsterrein wordt ontnomen, een bedrag van f 10000.in de gemeentekas te storten, onverminderd de verschuldigdheid van het bedrag der jaarlijksche grondrente. 5. De vereeniging is gehouden aan Burgemeester en Wethouders schriftelijk kennis te geven, wanneer zij het terrein wenscht te vervreemden, aan derden in gebruik te geven of daaraan de bestemming van groentenvei lingsterrein wenscht te ontnemen. Bij niet-nakoming van deze voorwaarde is een boete van f 1000.verschul digd, onverminderd dé bevoegdheid van de gemeente om vergoeding van schade, kosten en interessen te vor deren. SNEEK, 27 October 1931. Aan de Gemeenteraad. Krachtens Uw besluit van 17 November 1930, no. 10, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten op 26 Novem ber 1930, onder no. 2, werd aan de Zuid-Friesche tuin bouwvereeniging alhier, voor de tijd van 10 jaren ver huurd, als terrein voor het veilen van groenten, een ge deelte, ter grootte van ongeveer 6500 M.’ van het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2798, gelegen tusschen de Oppenhuizerweg en de Houkesloot voor een jaarlijksche huursom van f 1600.en verder on der de in Uw bovenaangehaald besluit vermelde voorwaar den. Daar de vereeniging bij het plaatsen van een leening ter verkrijging van de door haar benoodigde gelden voor dekking van de bouwkosten van een woning en loodsen, moeilijkheden ondervond, welke haar oorsprong vonden in de betrekkelijk korte duur van de te sluiten huurovereen komst, werd op haar verzoek, bij raadsbesluit van 23 Maart 1931, no. 6, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van 31 Maart 1931, no. 5, de duur van de huurtijd verlengd tot 15 jaren. Thans blijkt dat de moeilijkheden voor de vereeniging door deze wijziging van het oorspronkelijk raadsbesluit nog niet zijn opgelost. Zij kan de benoodigde gelden alleen ter leen ontvangen onder hypothecair verband. Het vesti gen van een hypotheek op de aan de vereeniging toebehoo- rende opstallen is in de gegeven omstandigheden echter niet mogelijk daar de grond waarop deze zijn gesticht, eigendom der gemeente is. In het hierbij overgelegd schrij ven van 26 Augustus 1931 verzocht het bestuur der ver eeniging daarom, het veilingsterrein in eigendom te mogen ontvangen tegen een jaarlijksche grondrente, gelijk aan de thans geldende huursom, dus f1600. Overweging van dit verzoek heeft bij ons de overtuiging gevestigd, dat het belang der gemeente zich verzet tegen inwilliging daarvan zonder meer. Ons standpunt ten op zichte van deze aangelegenheid hebben wij neergelegd in een uitvoerig schrijven aan het bestuur der Zuid-Friesche tuinbouwvereeniging van 14 October 1931. Aangezien in onze zienswijze sedert dien geen wijziging is gekomen en de inhoud van bedoeld schrijven ook als advies aan Uw college kan dienst doen, laten wij het, voor zoover het zakelijk gedeelte betreft, hieronder volgen: „Bij de vaststelling van het bedrag der jaarlijksche huursom, waarvoor aan Uw vereeniging een terrein, ter grootte van 6500 M.2 werd verhuurd als veilingsterrein, is de waarde van de aan de gemeente toebehoorende grond gesteld op f 1.per vierkante meter. Hierdoor was het voor de gemeente mogelijk het terrein, opge hoogd en voorzien van een walmuur enz. tegen een huurprijs van f 1600.per jaar beschikbaar te stellen. De werkelijke waarde van de grond aan de Oppenhui zerweg is echter hooger dan f 1.per vierkante meter; bij verkoop aan de Bataafsche Importmaatschappij be rekende de gemeente f2.50. In het onderhavige geval was het aannemen van een prijs van f 1.per vierkante meter verdedigbaar, doordat in de beschikbaarstelling aan Uw vereeniging van een beter ingericht en gun stiger gelegen veilingsterrein in zekere mate een ge meentebelang mocht worden gezien en vooral omdat het een verhuring en geen vervreemding betrof. Volgens de thans geldende overeenkomst blijft de grond eigendom der gemeente, waarover zij na het verstrijken van de huurtijd, welke op 15 jaren is gesteld, weer de vrije beschikking zal hebben, zoodat eventueele waardever meerdering aan haar ten goede zou komen. De nadee- lige gevolgen van financieele aard, welke voor de ge meente uit de gesloten transactie zouden kunnen voort vloeien, zijn dus beperkt en, door het belang dat voor de gemeente bij de aangelegenheid betrokken is, aan vaardbaar. Geheel anders zullen de verhoudingen worden wan neer, overeenkomstig Uw in nevensvermeld schrijven vervat verzoek, de grond onder beding van een jaar lijksche grondrente van f 1600.zou worden verkocht. Wel zal het door de gemeente jaarlijks te ontvangen bedrag gelijk blijven, doch de prestatie van de zijde der gemeente zal aanmerkelijk hooger zijn dan thans het geval is. Het eigendomsrecht van het terrein zou immers aan U worden overgedragen en wel tegen een prijs, aanzienlijk beneden de werkelijke waarde. De waarde van het opgehoogde terrein met walmuur, rioleering, bestrating, afrastering enz. kan als volgt worden be rekend: waarde van de grond 6500 X f2.50 kosten van ophooging enz. Wanneer U zich met deze voorwaarden kunt vereeni- gen, zullen wij de gemeenteraad voorstellen, het vei lingsterrein aan U te verkoopen onder beding van een jaarlijksche grondrente van f 1600. Het bestuur heeft op deze brief door zijn rechtskundigen adviseur doen antwoorden onder dagteekening van 23 October 1931, dat het zich met de te stellen voorwaarden kan vereenigen mits daaraan wordt toegevoegd: „De vereeniging is bevoegd het terrein met de daarop gestichte gebouwen te bezwaren met een hypothecaire schuld groot ten hoogste f 15000.Voor het bezwaren met een hooger bedrag is toestemming van Burge meester en Wethouders vereischt. De gemeente doet in verband daarmede afstand van haar recht, om, indien daartoe termen mochten zijn, ontbinding te vragen van deze overeenkomst, op grond van het bepaalde in artikel 1302 van het Burgerlijk Wetboek”. Zonder deze voorwaarde zal het voor de vereeniging onmogelijk zijn gelden op te nemen onder hypothecair verband. Tegen opneming van de clausule bestaan, naar het ons voorkomt, geen overwegende bezwaren. De belan gen der gemeente worden door de overige aan de verkoop te verbinden voorwaarden voldoende gewaarborgd. Verder zag het bestuur nog gaarne de volgende bepaling in de op te maken koopakte opgenomen: „Bij wederoverdracht van het afgestane terrein aan de gemeente zal deze met de vereeniging overleg ple gen omtrent een billijke regeling aangaande overneming van de door de Vereeniging op het terrein gestichte ge bouwen.” Daar de redactie van deze voorwaarde zoodanig is ge kozen, dat de gemeente ten opzichte van een eventueele overneming van de gebouwen voldoende vrijheid van be weging behoudt, bestaat er geen enkel bezwaar om aan de wensch van het bestuur tegemoet te komen. Op grond van het vorenstaande geveni wij U in over weging het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het advies van Burgemeester en Wethouders van 27 October 1931, no. X 07.351.32(52); BESLUIT: voorbehoudens de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten te verkoopen aan de Zuid-Friesche tuinbouwveree niging gevestigd te Sneek, het thans aan deze vereeniging krachtens raadsbesluit van 17 November 1930, no. 10, goedgekeurddoor de Gedeputeerde Staten 26 November 1930, no. 2, gewijzigd bij raadsbesluit van 23 Maart 1931, no. 6, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten 31 Maart 1931, no. 5, verhuurd en voor groentenveiling ingericht terrein aan de Oppenhuizerweg groot 6500 M.’ of zooveel meer of minder als bij de kadastrale opmeting zal blijken, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend ge meente Sneek, Sectie C, no. 2798, met inbegrip van de op dit terrein aangebrachte afrasteringen en de walbeschoeling langs de Houkesloot, onder beding van een jaarlijksche grondrente, ten behoeve van de gemeente van f 1600. en verder, behalve onder de gebruikelijke bepalingen, onder de voorwaarden in de volgende geest: a. aan de zijde van de Oppenhuizerweg strekt zich de overdracht van terrein niet verder uit dan tot op een af stand van 10 meter uit de as van de weg; b. indien te eeniger tijd tot wegverbreeding mocht wor den overgegaan tot een mindere breedte dan 10 meter uit de as van de weg, is de koopster van het aangrenzend terrein verplicht de strook tusschen de grens van haar eigendom en de grens van de Oppenhuizerweg, zooals die dan verbreed is over te nemen tegen een prijs van f2.50 per M.’ of onder beding van een jaarlijksche grondrente van f 0.12/2 per M.’, en deze strook alsnog binnen zes maanden na de eigendomsoverdracht op te hoogen tot 1 Meter boven F.Z.P.; c. aan de zijde van de Houkesloot mogen op een strook ter breedte van 12 meter geen opstallen worden geplaatst anders dan met toestemming van Burgemeester en Wet houders en njet inachtneming van de door dezen te stellen voorwaarden; d. op het terrein mogen geen andere woningen worden gesticht dan die welke voor de exploitatie van het terrein als groentenveilingsterrein noodig zijn; e. een meerdere of mindere grootte van het terrein zal van geen invloed zijn op het bedrag der jaarlijksche grond rente; de aankoop van de grondrente zal kunnen geschieden tegen betaling van f 42.000.eventueel verhoogd met het twintigvoud van de grondrente, rustende op het krachtens het bepaalde onder b. aan de vereeniging in eigendom over gedragen grond; g. de vereeniging verbindt zich om, wanneer zij het ter rein wenscht te vervreemden, in gebruik te geven aan derden of voor een ander doel wenscht te bestemmen dan als groentenveilingsterrein, terwijl afkoop van de jaarlijk sche grondrente niet heeft plaats gehad, het eigendoms recht van de grond, indien de gemeente dit verlangt, weder aan de gemeente over te dragen, zonder eenig ander be ding ten laste der gemeente, voor zoover de grond betreft, dan dat de grondrente alsdan door schuldvermenging ver valt; h. de vereeniging verbindt zich om, wanneer de ge meente van het onder g. bedoelde recht geen gebruik wenscht te maken, bij vervreemding van de grond, met in gang van de dag van aanvaarding door den nieuwen ver krijger, een jaarlijksche grondrente ten behoeve van de gemeente Sneek te bedingen van f500.naast de oor spronkelijk gevestigde grondrente van f 1600.per jaar (eventueel vermeerderd met de grondrente rustende op het krachtens het bepaalde onder b. overgedragen terrein), dan wel, ter keuze van Burgemeester en Wethouders, voor dat tot de vervreemding wordt overgegaan, een bedrag van f 10.000.in de gemeentekas te storten; i. de vereeniging verbindt zich, wanneer de gemeente van het onder g. bedoelde recht geen gebruik wenscht te maken, indien zij de grond aan derden in gebruik geeft of feitelijk voor een ander doel bestemt dan als groenten veilingsterrein, een jaarlijksche grondrente te betalen aan de gemeente van f2100.in plaats van f 1600.(even tueel vermeerderd met de grondrente rustende op het krachtens het bepaalde onder b. overgedragen terrein), gerekend van de dag van ingebruikgeving of van de nieuwe bestemming af, dan wel, ter keuze van Burgemees ter en Wethouders, voordat het terrein aan derden in ge bruik wordt gegeven of voordat aan het terrein de feite lijke bestemming van groentenveilingsterrein wordt ont nomen, een bedrag van f 10.000.in de gemeentekas te storten, onverminderd de verschuldigdheid van het bedrag der jaarlijksche grondrente; j. de vereeniging is gehouden aan Burgemeester en Wethouders schriftelijk kennis te geven, wanneer zij het terrein wenscht te vervreemden, aan derden in gebruik te geven of daaraan de bestemming van groentenveilings terrein wenscht te ontnemen. Bij niet-nakoming van deze voorwaarde is een boete van f 1000.verschuldigd, on verminderd de bevoegdheid van de gemeente om vergoe ding van schade, kosten en interessen te vorderen; k. de vereeniging verplicht zich, op verbeurte eener boete van f5000.ten bate der gemeente, om bij ver vreemding van de grond voor den nieuwen verkrijger de zelfde voorwaarden te stellen als krachtens het bepaalde onder a, b en c voor haar gelden. Zij verbindt zich, op verbeurte van een gelijke boete, de in de vorige zinsnede opgenomen verplichting met boete beding ten behoeve der gemeente, tegenover den nieuwen verkrijger te herhalen. l. de vereeniging is bevoegd het terrein met de daarop gestichte gebouwen te bezwaren met een hypothecaire schuld groot ten hoogste f 15000.—. Voor het bezwaren met een hooger bedrag is toestemming van Burgemeester en Wethouders vereischt. De gemeente doet in verband daarmede afstand van haar recht, om, indien daartoe termen mochten zijn, ontbinding te vragen van deze overeenkomst, op grond van het be paalde in artikel 1302 van het Burgerlijk Wetboek. m. bij wederoverdracht van het afgestane terrein aan de gemeente zal deze met de vereeniging overleg plegen B. en W. bieden den raad o. a. de volgende voor stellen aan: No. X 07.351.32(52). Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van het bestuur van de Zuid- Friesche tuinbouwvereeniging te Sneek om aan hem te verkoopen, onder beding van een jaarlijksche grondrente van f 1600.—, het als veilingsterrein ingericht gedeelte ter’grootte van ongeveer 6500 M.’ van het perceel kadas traal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2798, gelegen tusschen de Oppenhuizerweg en de Houkesloot. Samen f 42000. B22 NIEUWE SNEÈKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) HINDERWET.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1