Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 3 bladen. FEUILLETON Het bittere erfdeel UITGAVE: HEZEBRINK Co. Woensdag 25 November 1931. No. 18 Eerste Blad. 48e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. Alle AdvertentlSa worden In belde bladen opgenomen. Regeiprljs 9 sent. Abonnementen belangrijke korting. k. Wordt vervolgd. 4 n r- k j- VRAAGT SPOOR/ Let op het Fabriekèmerk MOSTERD haar knieën haar niet langer konden dragen. „Haar bezoek aan Beresfords huis?" herhaalde ze met moeite. „Ik begrijp je niet.” „Niet?" Sir Francis scheen zich dol te amuseeren. „Wil je zeggen, dat ze je niet in «haar vertrouwen nam? Nee maar, en dat is vriendschap. Tchl tcihl” Hij klakte met zjjn tong tegen zijn tan den, alsof hij erg geshockeerd was. „Mij' in haar vertrouwen genomen?" Carol herhaalde weer zijn woorden. Ze voelde zelf, dat er iets papagaai-achtigs in die afschuwelijke herhaling was. „Wat was er me toe tp vertrouwen?" „De reden waarom haar engagement af is gegaan, natuurlijk. Je wilt toch niet beweren, dat je die ook al niet kent „Diè ken ik niet," antwoordde ze dof. „Goeie genade, er schijnt een samen zwering te bestaan om jou in onwetend heid te houden," zei hij spottend. Hij liep de kamer door en keek achteloos het raam uit alsof hij, wat hem betrof, het onderwerp als afgehandeld be schouwde. Carol volgde hem. „Mij1 in onwetendheid houden over wat Hij keek haar aan, zijjn oogen scho ten vuur onder hun opgezette leden en zijn antwoord kwam als het flitsen van een haastig getrokken zwaard. „Over wat zekeren avond in Two Ways Cottage gebeurd is." Ze hield haar adem in. Een vreeselijk voorgevoel vervulde haar. Wat wist hij Hoeveel? En wat bedoelde hij toen hij sprak over Herricks bezoek aan de villa? Ze moest er achter zien te komen ze moest zekerheid hebben. „Vertel me, wat er gebeurd is,” zei ze Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemeium, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Bekroningen. Op de te Leeuwarden gehouden Na tionale Konijnententoonstelling behaalde onze stadgenoot de heer J. W. Bos scha met een inzending Polen niet min der dan 5 eereprijzen, 4 eerste, 3 tweede, en een derde prijsen met Belgian Ha res 1 eereprijs, 1 eerste en 1 tweede. Bovendien behaalde de heer Bosscha de volgende hoofd-eereprijzenzilveren beker voor het hoogst aantal punten; luxe kunstvoorwerp voor mooiste inz. één ras één kleur; lauwertak voor mooi ste Inzending dwergrassen. Algeheele herziening van de salarissen der ambtenaren in Incïïë. De Indische regeering heeft een werkcomité geïnstalleerd van vertegen woordigers der voornaamste departe menten, met opdracht om de salarissen van alle burgerlijke en militaire lands dienaren wederom in beschouwing te nemen met het algemeene doel tot het bereiken van een salarisredyctie tot op het peil van vóór den oorlog. Roofoverval te Ravenstein. Te Ravenstein bij Nijmegen is de 70-jarige landbouwer T. Koerten door 3 gemaskerde bandieten in zijn woning overvallen en ge kneveld. Daarna stalen zij 1600 gulden. Ongelukken. Te Amsterdam op de Reguliersgracht, reed Zondagmiddag een auto een spelend meisje van 9 jaar aan, dat aan de radiator bleef hangen. De 10-jarige chauffeur, ze nuwachtig gewo.rden, reed daarna tegen de pui van een huis, waardoor het ongelukkige kind weer gewond werd. Het verkeert in levensgevaar. De inbrekers van pension „Ken nemer duin” in Amsterdlam aangehouden. In samenwerking met de rijks- en gemeen tepolitie zijn door de politie te Amsterdam twee personen gearresteerd, die verdacht worden van de inbraak in het pension „Ken nemerduin” te Wijk aan Zee. De beide ver dachten zijn naar de badplaats overge bracht, waar zij een volledige bekentenis hebben afgelegd. Naar een derden mede plichtige wordt thans nog gezocht. Bij het verhoor kwam aan het licht, dat de inbre kers van Zondag tot Dinsdagmorgen in het pension hebben vertoefd. Brutale juweelendief stal te Londen. In de juwelierszaak van Walter Da vies and Sons in het Strand to Londen hebben inbrekers hun slag geslagen en er vuur on waarde van f 100.000 aan juweelen buitgemaakt. Een gemakkelijk werkje is dit intusschen niet geweest want de dieven vermoedelijk drie moesten daarvoor twee zuurstof-cylin- ders naar binnen smokkelen, zjj moes ten langdurig hun aandacht besteden (doch zonder succes) aan de dikke sta len deuren van een der kluizen, een muur van beton van 4 Vs dm. dikte ge deeltelijk sloopen en met een steekvlam een groot gat boren in de wand van een tweede kluis waardoor ze konden grjj- pen wat voor de hand lag. Al hun ge reedschappen lieten zjj in de zaak ach ter. Er is een belooning van f 1000 uitgeloofd voor het terugkrjjgen der ju weelen. ONTPLOFFING IN EEN MIJN. Al 24 overleden. Bij een ontploffing in de Bently-mijn bij Doncaster (Engeland) zijn 25 man gedood. De ontploffing is geschied in de N.O. afdee- ling van de mijn en heeft acht gangen ge troffen, waarin iedere arbeider tegen den grond werd geslagen. Het was, zegt een der overlevenden, alsof er een bliksemstraal door de gangen stoof over de oppervlakte van de steenkool. De man ging dadelijk kij ken wat er gebeurd was en vond toen zijn makkers gewond terneer liggen, de een lee- lijk verbrand, een ander verblind, een derde zonder meer een stukje kleeding aan zijn lijf. Vele slachtoffers werden bewusteloos boven gebracht óf overleden al bij het naar boven brengen. Reeds 42 dooden. Het aantal dooden bedraagt thans 42. Vijf man worden nog vermist, doch er bestaat geen hoop meer, dat zij nog levend zullen worden geborgen. Vijf der zwaargewonden, welke de ramp zullen overleven, zullen waarschijnlijk hun leven lang blind blijven. Sinds vier jaar was een dergelijke ramp in den Engelsche mijnbouw niet meer voorge komen. De koning en MacDonald hebben condoleantie-telegrammen gezonden. Baarzen-regen. Te Bordeaux heeft het Zondag visch ge regend in een der stratén van de stad. De bui duurde slechts ongeveer tien seconden, gedurende welken tijd baarzen van vier tot tien centimeter lengte in alle richtingen ver spreid werden. Het grootste deel van de visch werd door auto’s vermorzeld, doch tal van huisvro”wen waren nog in staat, een flinken buit binnen te halen van de volko men versche baarzen. Courant N. v. d. D. De „Ochtendpatrouille”, de hoofdfilm in de „A m i c i t i a"-b i o s c O' o p is nu eens een oorlogsfilm, waarin de oorlogs- romantiek ontbreekt, men heeft er de naakte waarheid van de gruwzame oor log in de lucht in afgebeeld. Het stuk speelt gedeeltelijk in het bureau van de- commandant van een yliegafdeelingder geallieerden aan het Westelijk front, die zelf door zijn plicht ,dc bureaustoel wordt gebonden en zijn veel te jonge ondergeschikten in him onervarenheid er op moet uitsturen;- elke avond ont breken er weer vliegers op het appèl. Tot het een dezer commandanten te machtig wordt, die zelf er met een bombardeer- toestel op uit gaat en na achter het Duitsche front geweldige verwoestingen te hebben aangericht ook sterft. Een film vol angstwekkende spanning met voortreffelijk spel van Barthelmess. Ingeschreven hypotheken. Het bedrag der hypotheken ter zake van geldleening op landelijke eigendommen, in den loop van 1930 bij het hypotheekkantoor alhier ingeschreven bedroeg: a. ten behoeve van hypotheekbanken f21000; b. ten behoeve van andere banken en in stellingen f 1.458.000; c. ten behoeve van particuliere personen f 1.656.000. gemoederen in bijna de geheele we reld in beroering bracht, heeft thans in de bioscoop „Bijl de Waag” een verfilming barer waardig. De strijd tusschen de Fransche generale staf, die, om de vermeende eer van het leger te handhaven, ook als reeds zonneklaar bewezen is dat Dreylus niet schuldig kan zijn aan hoogverraad, nog altijd hem in de gevangenis houdt, tegen de burgerlijke groepen die voor de rechten van den mensch opkomen, is prachtig geteekend in de spannende tooneelen in de rechtszaal. Schitterend spel zien we o.a. van Heinrich George als Zola, Körtner in zijh Dreyfus rol, Greta Mos heim als zijn echtgenoote, Bassermann als Picquart en Ferdinand Hart als majoor Henri. door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A. E. VUERHARD—BERKHOUT. 64. De ziekte van haar man had haar last nog zwaarder gemaakt. Hij1 was nu herstellende en mocht weer beneden ko men en Sir Francis in de rol van re convalescent was nog veeleischender dan gewoonlijk. Bovendien was hij in een buitengewoon slecht humeur een humeur, dat ze zich niet kon verklaren. Herhaaldelijk gooide hij haar scherpe, hatelijke opmerkingen naar het hoofd met een verborgen beteekenis, die ze niet kon .thuisbrengen of weerleggen en soms, wanneer hij schijnbaar zat te lezen merkte ze, dat hij haar van ach ter zijn boek of courant ter sluiks onder half gesloten oogleden, bestudeerde, zijn - smalle oogspleten schitterend van een soort van boosaardigen triomf, alsof hij1 in het bezit was van een geheim, waar- over hij niet wilde spreken voor het hem schikte. Ze had nauwelijks Jems brief veilig Opgeborgen, toen een bediende haar een boodschap van Sir Francis bracht en zet', dat mijnheer gekleed en bene den was en dat het hem aangenaam zou zijn, als mylady bij hem wilde kp- men. Ze wist wat dat beteekende een uur voorlezen uit het morgenblad. Haar andere brieven opnemend gehoor-1 een paar dagen langer in Londen." Ze antwoordde als een kind dat zijn les opzegt. Sir Francis knikte goedkeurend. „Lady Bridget is een verstandige vrouw. Dat was het beste wat ze doen kon, het meisje een poosje hier weg houden, nadat ze dien goedgeloovigen broer van jou voor den mal heeft ge houden.” Carol bloosde verontwaardigd en deed haar mond open omj te ontwoon- den, doch Sir Francis ging zoetsappig voorts „En jou ook, lieve. Je dacht, dat Beresford jouw eigen particulier eigen dom was, totdat die kleine flirt uit Parijs tusschen beiden kwam en bewees, dat hij je niet, trouw was." Een oogenblik was zie te boos om te spreken, toen draaide ze zich wild om, haar gewone vrees voor hem was tijde lijk overwonnen door een groote ver ontwaardiging. „Dat is een leugen," zei ze o>p zach- ten, heftigen toon. „En dat weet je best. Je kimt van mij zeggen wat je wilt 'ik kan het je niet beletten, maar je zult de karakters van mijn vrienden niet bezoedelen." Sir Francis keek haar met kwaadaar dig plezier aan. „Ik zou zoo zeggen, dat Miss Waylen niet veel eh reputatie weg te nemen heeft na haar bezoek aan Be res fords villa,” zei hij zoetsappig. Carol deinsde terug, haar oogen gin gen wijd open. Een oogenblik scheen al het bloed uit haar lichaam naar haar hart te stroomen en daar heftig te kloppen. Toen stroomde het weer weg en ze voelde zich plotseling zwak en ontzenuwd. Ze had het gevoel, alsof der financiën. De ontvangsten bedroegen f 167.33, uitgaven f56.33, saldo fill.—. De commissie, bestaande uit de h.h. Sie- perda en Abeln, adviseerde bij monde van laatstgenoemde tot goedkeuring der reke ning. De voorz. bracht daarna de penningmees ter dank voor zijn keurig beheer. De reke ning werd goedgekeurd. In de commissie voor het volgende jaar werden aangewezen de h.h. Abeln en Toon- stra. De voorz. lichtte de bestuursvoorstellen toe. Gehoopt wordt dat de nieuwe ijsbaan nu het water zal behouden. De eerste rijderij zal dan zijn een van vrouwen om het kampioen schap van Friesland en Nederland, waar voor men natuurlijk groote belangstelling verwacht. Aan deze wedstrijd zal nog een rijderij van turnsters en turners verbonden worden, waarvoor men zich reeds in verbin ding stelde met de commissie voor lich. op voeding zoowel als met de heer Vis. Overigens vraagt het bestuur machtiging naar omstandigheden te handelen. Aldus besloten. Bij de rondvraag vraagt de heer Sieperda of men de bag der kampioenswedstrijden ook ’s avonds de beschikking krijgt over de baan. De voorz, zegt dat hierover reeds gespro ken is; hei bestuur zal zeker zijn best doen de baarixlah ook ’s avonds te krijgen. De heer v. d. Meer vroeg of er ook een prijsuitdeeling in een zaal zal plaats hebben. De voorz. ontraadt dit, omdat er veel kosten aan verbonden zijn, terwijl de win naars toch niet meer tegenwoordig zijn. Doch na de laatste rijderij, die van leden, zou er een prijsuitdeeling aan verbonden kunnen worden. Bestuursverkiezing was er niet, daar de bestuursleden volgens het reglement niet af treden in een jaar dat er geen ijs geweest is. Tot slot werd wild onder de aanwezigen verloot. De voorz. sloot met een woord van dank, ook in het bijzonder tot de voorzitter van Friesche Jeugd, voor zijn aanwezigheid. Spr. hoopt dat de rijderijen dit jaar de ijsclub en de stad Sneek zullen ten goede komen. Moge de Sneeker burgerij meer en meer als lid toetreden tot Friso, die hier de aloude ijs- sport hooghoudt. Bioscoopnieuws. De affaire Dreyfus die eenmaal de Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll’/ï en 121/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 23 Nov. 1931Pak wasch- goed, Kiniderhandtaschje. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 23 Nov. 1931Grijze handschoen, Wed. v. Wieren, le Badbuurt 11; Beursje irih. potloodjes, F. Faber, Kleine Palen 27; Rüwielbelastingmerk, V. d. Brug, Nauwe Noorderhome; Dames hand schoen, Zandstra, Óppenhuizerweg Heerenrijwiel, Kanon, Woudvaartkade 38; Tienritten-boekje, J. Feenstra, Fra- nekervaaxt 17 JPadvindersmes, J. Post- ma, Oude Selfhelpstraat 18; Beurs met inh., v. d. Meulen, Hoogend. Ijsclub Friso. Gisteravond vergaderde in café Knorr de ijsclub Friso. De voorzitter, de heer H. F. Ring- nalda, sprak een woord van welkom tot het vrij groot aantal aanwezige leden. De vorige winter zou eigenlijk het 60-jarig bestaan der club gevierd zijn en wel op grootsche wijze door een schitterende rijderij. De se cretaris heeft het Koninklijk Huis voor deze rijderij om medailles verzocht en dat verzoek heeft succes gehad. Er is door H. M. de Ko ningin een groote zilveren medaille beschik baar gesteld, een zilveren medaille door Ko ningin Emma, prins Hendrik gaf ook een zilveren medaille en prinses Juliana een groote zilveren. Deze medailles zijn nu be schikbaar voor de kampioenswedstrijd voor vrouwen, waarvoor Sneek dit jaar en wan neer de rijderij niet doorgaat ook het vol gend jaar is aangewezen. Moge met een der gelijke rijderij in het vooruitzicht de sym pathie voor Friso onder de burgerij weer wassen, zoodat het ledental aanmerkelijk stijgt. Nadat de secretaris de heer D. Volkers de notulen gelezen had bracht dezelfde heer het 61e jaarverslag uit, dat de hoop uitsprak dat nu de winter ons twee jaar teleurstelde, we nu een ijsperiode zullen krijgen en de mooie wedstrijden doorgaan. De penningmeester, de heer Johs. Zwart, bracht verslag uit betreffende de toestand zaamde ze en vond helnl in zijh stu deerkamer op haar Wachten. „Goeden morgen, liefste." Hij drukte een langen bedaarden kus pp haar te rugdeinzende lippen. „En hoe maakt mijn lieve vrouwtje het van mlorgen? Een beetje bleekjes." Hij hield haar een eindje van zich af, zjjn beenige han den op haar schouders en bekeek haar gezicht met onbarmhartigen blik. „Je moet beter op jezelf passen, op jouw leeftijd moet een vrouw haar goed uiter lijk nog niet beginnen te verliezen." „Verlies ik dat dan?” antwoordde ze onverschillig. Ze was zoo gewend aan dit soort van grove hatelijkheden dat zie haar al lang niet meer kwetsten. Ze voelde zich alleen onuitsprekelijk moe in zijn gezelschap, alsof hij alle vitali teit uit haar haalde. Hij liet zijn handen langzaam! zakken en ze huiverde onwillekeurig even van afkeer. Ze walgde van zijn aanraking. „Huilen om de maan is slecht voor de rimpels," zei hij overtuigd. „Vergeet nooit, dat de maan totaal buiten je be reik is, totaal.” Ze antwoordde niet, doch keek even naar de couranten, die netjes opgevou wen op tafel lagen. „Wil je dat ik voorlees?" vroeg ze. „Alles op zijn tijd, alles op zijn tijd. Ik zie, dat je van ochtend brieven hebt gehad.” Ze keek naar de brieven, die ze nog steeds in haar hand hield. „Ja,” antwoordde ze vlak. „Een brief van Mac om te zeggen dat hij weer te rug is op Greenwood en een paar re keningen.” „Je hebt daar nog een vierde en veloppe.” „Van Herrick Waylen. Ze blijven nog met verstikte stem1. Hij vertelde het F ar met de vol doening van iemand, die geniet van een bijzonder lekker hapje in woorden, die niet herhaald kunnen worden, ver oordeelde Herrick volkomen en ver meed zorgvuldig om zijh eigen onvrije willig vertrek uit de villa te beschrijven. „En daarom heeft je broer het enga gement af gemaakt”, besloot hij'. „Dat zou elke man in dezelfde omstandig heden gedaan hebben." „Heeft hjj je gezegd dat het daarom was?" „Neen, je broer en ik zijh nu niet pre cies op hoe zal ik het zeggen op vertrouwelijken voet met elkaar. Maar kan jij, nu je weet wat er voorgevallen is," hij keek haar spottend aan, „een andere reden bedenken?” Ze kon het niet. De heele zaak was haar nu zoo klaar als de dag. Het was alsof de schellen van haar oogen wa ren gevallen en of alles wat vreemd en verward had geschenen, nu plot seling doorschijnend helder en begrij pelijk was geworden. Herrick had haar gered en had daardoor zelf alles ver loren. Ze voelde zich diqp ontroerd. Wat dapper en zelfopofferend I Ze voelde, dat niets ter wereld te groot was om op het altaar van zulk een vriendschap te leggen en op dat moment verloor Carol, die was gesard en geplaagd tot ze een nerveuse, angstige vrouw was gewor den, alle vrees en toonde alle groot heid die in haar was. I 5, t e J. I- e NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1