I PUROL id HEEREN BAAI 1 I (D*È VAN 23 MAANDAG FOSTER’S MMGPUEN TJERKSTRA - lolnal voor Hen Rookers! Fa. Johs. Tromp, Sneek Opgerieht 1901. fiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiin 28 B. BRENNINKMEIJER ZONEN GROOTZAND B0-S6 S m Firma Jobs. Tromp, Sneek Geschenken van blijvende waarde WOENSDAG 25 NOVEMBER 1931. No. 10. N. verschaft U wolken van genot Derde Blad Nieuwe Sneeker Courant Enorme keuze. Ziet Etalage. Krulzebroederstr. - SNEEK LÜ ZATERDAG IlllllUIWllllUllilllllUlllllllllllllll^ Pt Wolken van genot I mil. DAMES, HEEREN en KINDEREN worden uitgenoodigd de etalages te bezichtigen IN den winkel bij ek ie, m. |miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiN INGEZONDEN MEDEDEELING. en NIEUWSTIJDINGEN. TOT B I I Ruwe Huid Ruwe Handen BS, fS- rs, ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS J bovendien gratis ’n fraaie Oud-zilveren Tabakstrommel! Tenslotte betoogt spr. nog dat ook als de regeering ons helpt en bv. invoer van boter verbiedt, dat de boeren nog niets geeft als dere levensstandaard aan de prijzen der landbouwproducten onmogelijk wordt ge maakt door de werkloozensteun, zoodat al leen als de prijzen der landbouwproducten kunstmatig opgevoerd kunnen worden, deze steunuitkeering geoorloofd is. Handelt men anders en blijven de toestanden als ze zijn dan zal dit tot extensiveering van de land bouw leiden en 600.000 menschen hier in de productie overbodig maken. Ook vestigt spr. er nog de aandacht op dat de groepen die van oordeel zijn dat Nederland paraat moet blijven om zich militair te kunnen ver dedigen, niet meewerken de landbouw zoo sterk te houden dat ze in oorlogstijd ook het geheele volk van levensmiddelen kan voor zien. Indien gij voortdurend last hebt van schele hoofdpijn als gevolg van een slechte spijsvertering, gebruik dan eens een poosje Foster's Maagpillen, het betrouwbare, zacht werkende laxeermiddel bewijslast voor het gebrek heeft en ook voor de kwestie of het reeds aanwezig was toen hij het dier kocht. Hij moet dat, liefst schrif telijk, bewijzen en eerst als men zoo’n brief heeft’ kan men als verkooper beoordeelen hoe men er tegenover staat. Vaak kan de deskundige niet meer bewijzen dat het ge brek er tijdens de koop al was. De schrifte lijke verklaring moet dus goed nagegaan De boekhandel v. d. Meu 1 en heeft een aardig idee in haar St. Nicolaas reclame verwezenlijkt. Ieder die er voor f 2.50 koopt ontvangt een bon, waarvoor op St. Nicolaas- avond een kind bij deze firma een schoentje mag opzetten dat het de volgende morgen kan halen. Men zie de adv. elders in dit blad. (Adv.) GELDINZAMELING „HULP IN NOOD”. De ingezamelde gelden worden afgedragen op Woensdag 25 November as. des namiddags tusscfaen 6 en 9 uur ten huize van Mevr. Schuur mansvan Dijk, Singel 30. AM. Sneek Friesche Mij. van Landbouw. Deze afdeeling vergaderde Zaterdag in café-Poelman. De heer IJ. Veldhuis, voorzitter der afdee ling, opende met een woord van welkom en betoogde dat de toestand in de bedrijven hoe langer hoe slechter is geworden. Er is maar één mogelijkheid tot verbetering nl. dat er verandering komt in de mentaliteit van re geering en publiek en beide overtuigd wor den dat met hulp aan de landbouw de geheele bevolking gebaat is. Dit schijnt nu eeniger- mate te geschieden, men voelt nu dat als men de gouden standaard handhaven wil, de invoer beperkt moet en het invoerover- schot van 600 millioen per jaar dient be perkt. Anders kan men de gouden standaard niet handhaven ondanks de sterke positie van de Nederl. Bank. Het schijnt nu dat men ook de invoer van landbouw- en veeteeltpro- ducten eenigszins wil beperken. Een gevolg daarvan zal zijn dat de prijzen van ’t levens onderhoud, dus van de landbouwproducten, zeer belangrijk stijgen. Nu hebben wij er bij ons overleg met de landarbeiders steeds de aandacht op gevestigd dat dit ook moest, zouden de loonen gehandhaafd kunnen blij ven en terwijl de Ned. regeering nu in die richting bezig is, schrijft Het Volk iets, wat spr. met verontwaardiging heeft gelezen, nl. dat de Kamerbesluiten boerenbedrog zouden zijn en alleen de landheeren zouden bescher men. Wat moet men van menschen, die zoo iets durven schrijven verwachten? Spr. is nu zoover dat hij niet meer wenscht te con- fereeren met vertegenwoordigers van een partij die zulk een allerschandelijkste voor stelling van de zaak geeft Terwijl nu juist de regeering een juiste zwenking inzake de gevoerde handelspolitiek maakt, vallen de s.-d. haar aan. Spr. staat nog even stil bij de eischen der federatie van arbeiders in de bouwbedrijven nl. dat de werktijdverkorting gepaard moet gaan met loonsverhooging; het schijnt dat men hardleersch is en niet wil zien hoe de toestand isl Dan wijst spr. er op dat de heer Smit, de bekende oud-referendaris, uitvoerig heeft aangetoond dat de aanpassing van de ver- Pullovers en Vesten Kousen - Tricotjes Handschoenen Sjaals Zakdoeken Schoorsteenloopers Fant. Kussens Reisdekens Vachten keuring nu deze plaats heeft op een afge sloten terrein, doch als de leden, geleiders enz. vrij zijn, brengt dat weinig op, ant woordt men van bestuurszijde. Er waren ook leden die het reservefonds ad f 1275 wat wilden aantasten, doch van bestuurszijde werd het gewenscht geacht dit onaangetast te houden als waarborgfonds voor een eventueele veetentoonstelling. Ook werd geadviseerd nu geen beslissing te nemen, daar de omstandigheden waaron der de keuring wordt gehouden nu nog niet te overzien zijn, waarom het bestuur ge machtigd moest naar omstandigheden te handelen. Dit voorstel-Hofstra is aangeno men. Tot commissie voor het nazien der reke ning werden benoemd de h.h, Koopmans, Leenstra en Brekeveld. Voor het eerste vraagpunt van het hoofd bestuur de h.h. Johs. Koopmans, IJ. Boersma, IJ. P. Veldhuis en Kaan. Voor het tweede vraagpunt de h.h. H. Frankena, S. v. d. Wier Alberda, H. J. Bootsma en H. de Boer. De heer H o f s t r a, veearts te Sneek, houdt nu een causerie met tot onderwerp: „Voorkomen is beter dan genezen”. Het boerenbedrijf is afhankelijk van tal van factoren. Daar is de natuur met regen, droogte, groeikracht, goede en slechte oog sten enz. Wel zijn er als correctiemiddelen: bewatering, rantsoeneering, reserveering van voedsel enz., maar directe invloed is er niet op de natuur. De natuur heeft de laatste jaren sterk meegewerkt in het voordeel van de boer, maar de economische structuur is bijzonder ongunstig (invoerverboden, con- tingenteering enz.). Ten slotte is er de in vloed van de individueele mensch op het be drijf, deze is natuurlijk niet zoo groot, maar toch is ze zoodanig, dat de een er gunstiger voor staat dan de ander. Dus natuur, struc tuur en creatuur beïnvloeden het bedrijf. Onder creatuur verstaat spr. de boer en allen die op zijn bedrijf van invloed zijn, dus ook landheer, hypotheekhouder, directeur zuivelbedrijf, personeel enz., en daarvan neemt spr. het middelpunt, dus de boer zelf. Deze kan heel wat invloed op zijn bedrijf uit oefenen en spr. wil dat nu eens precies zeg gen. Een beslag vee is een kostbaar maar riskant bezit, zoowel ten opzichte van het individueele dier als het beslag in totaal. De beteekenis van het individueele dier komt naar voren bij de wisseling van dieren in het bedrijf. Koopt men een dier door de in tensiever fokkerij komt dit vaak voor dan zijn de teleurstellingen vele. De oorzaak is dat velen hun eigen veestapel niet kennen, zelfcritiek ontbreekt Men kent het eigen type niet, waaraan men toch moet aanpas sen. En ook wordt ’t dier dat gekocht wordt in den regel niet goed bezichtigd. Men ziet het niet op afstand, neemt het niet uit de rij bij boelgoed of op de markt en hier op de nieuwe veemarkt kan dat toch bestl Als men dat wel doet en nauwkeurig de lijn van het dier volgt en daarbij de eigen dieren in het hoofd heeft, dan is vergelijking mogelijk. Goed opletten op uitwendige gebreken bij de aankoop is gewenscht (kreupelheid, stijfheid bv.). Spr. komt nu tot de „acties” ontstaand uit verborgen gebreken en ook uit niet opge merkte gebreken. In den regel zijn in 9 van de 10 gevallen de later opgemerkte gebreken reeds bij de aankoop gezien en heeft men zich laten bepraten en vertrouwd op de koopman, die het dier toch ook kocht en niet opdraaien kan voor het gebrek. Als men iets afwijkends ziet, wees dan voorzichtig, koop heer Hofstra beantwoordde waarna de voor zitter den heer Hofstra dank bracht voor zijn causerie. Daarna kwam in bespreking de agenda voor de algemeene vergadering. De afdeeling Bolsward wil de salarissen der ambtenaren van de Mij. door de alg. vergadering doen vaststellen; deze ambte naren hebben echter zelf 10 afgestaan om te demonstreeren tegen het verzet der rijksambtenaren tegen 5 verlaging, zegt de voorz. Het gaat niet aan dat men ieder jaar weer moet discussieeren over deze sa larissen. De ambtenaren leven mee met de boeren en dat blijkt uit de vrijwillige verla ging. De vergadering besloot niet mee te gaan met het voorstel-Bolsward. Wat de verkorting van de raaptijd van eieren betreft, in het bestuur was een stroo- ming die deze inkorten wilde met een week en de meerderheid der vergadering ging daarmede accoord. Men bleek ter vergadering bevreesd voor wettelijce bestrijding van de runderhorzel, doch meende dat de organisatie bij de boe ren op die bestrijding krachtig moest aan dringen. De h.h. J. H. Bootsma en I. de Boer wer den resp. afgevaardigde en plaatsverv. af gevaardigde naar de alg. vergadering. De voorzitter reikte de medailles bij de keuring verworven uit. door een deskundige die ook tuséchen de regels kan lezen. Ook het geheele beslag is een riskant be zit in verband vooral met tal van besmette lijke ziekten. Koopt men een koe dan moet men oppassen dat zij t.b.c. vrij is; één be smet dier kan een tb.c. vrije stal geheel be derven. Wat men voor een tb.c. vrij dier meer moet betalen is niet in verhouding tot het risico; zuinigheid mag de wijsheid niet bedriegen. Het besmetteiijk verwerpen, een andere ziekte waarmee het beslag bedreigd wordt, neemt ontzaglijk toe, ook als gevolg van de sterke wisseling. Het buitenland vraagt in den regel garantie tegen het voorkomen van de abortus-bacil van Bang, terwijl in vele gevallen een boer hier er nog weinig aandacht aan schenkt. Als men op het vrij zijn van deze ziekte volle nadruk legt, kan men op de markt eigenlijk niet koopen; daar krijgt men geen zekerheid. Op een stal met dergelijke dieren is het besmettingspercen- tage buitengewoon groot. Voorkomen is hier zeker beter dan genezen. Men heeft ook het opbreken, dat ook be smettelijk is, al weet men er nog weinig van. Ook dit breidt zich uit, vooral door het ge zamenlijk gebruik der fokstieren, terwijl vroeger iedere boer zijn eigen stier had. Wie ondervinding heeft van deze ziekte, zorgt voor een eigen stier; heeft men er in het be slag veel last van, dan late men de dieren eens een paar maanden wachten; het virus schijnt dan minder krachtig te worden. - - Dan zijn er de besmettelijke uierontstekin- dan met; voorkomen is beter dan genezen, g waarvan de streptococcen de oorzaak zijn, die veel de sleepende vorm van ontste- king veroorzaken. Ook deze ziekte neemt toe, vooral nu ’t Melkbesluit iemand die deze melk aflevert, strafbaar maakt. Dergelijke dieren komen nu,1 op de markt veelal bij droog staan; zijn ze besmet dan zijn ze practisch ongeneeslijk. Vaak is de versprei ding eigen schuld, doordat men de wegge molken melk op de stal laat vloeien en met de bezem weg veegt, of dat men niet de handen wascht na dit uitmelken. Zonder een aangetast dier af en plaats het vooral niet naast kalve koeien of die spoedig moeten kalven. De behandeling is uitmelken, altijd maar uitmelken; kan men het dier eenigszins geschikt kwijt verwijder het dan uit het be drijf. De huidige crisis is beklemmend; hoe gaarne zouden wij die opheffen; de weg waarop wij nu zijn loopt immers dood. Maar crisis beteekent „omgang of overgang”. Wij zullen een hoek om moeten; wat ons daar wacht weten wij niet, maar onze wensch is dat daar meetdere voorspoed voor allen is weggelegd; zoowel en vooral in geestelijke als in materieele zin. Eenige vragen werden gesteld, welke de Waarom? Jarenlang reeds voeren we de Parker vul pen enmet succes. Steeds meer boek handelaren gaan er toe over deze pen te voeren. Zegt dit U niets? Voor ons is het een bewijs dat deze pen de beste is. Wij hebben een zeer groote keus. Komt U eens kijken bij Boek- en Vulpenhandel G. v. d. Pijpekamp, Kleinzand 2, Sneek. Adv. De heer Hofstra reikte als vice-voorz. van het O. B. W. de wisselprijs, door dat lichaam beschikbaar gesteld, uit. Met deze wissel prijs, zegt spr., heeft het O. B. W. veel suc ces; men trachtte er door het geheele peil van de fokkerij te verhoogen en door deze prijs in de rubriek collectieve inzendingen beschikbaar te stellen achtte men ’t best dit doel te bereiken, daardoor immers krijgt men een indruk van het peil van het beslag; spr. vleit zich met de hoop dat de wisselprijs bijgedragen heeft tot de goede resultaten hier in de afdeeling bereikt, die ook door de juryleden zijn geprezen. Buitendien komt de uitloving van deze prijs ook de inzendin gen in de andere klassen ten goede. En ge lukkig is deze prijs werkelijk een wissel- prijs geworden; verschillende fokkers heb ben hem al eens gewonnen; het streven naar steeds beter resultaten wordt geprik keld. Ware de concurrentie niet zoo groot, dan zou de onderscheiding ook niet zoo groot zijn voor de heer Lemstra, de winnaar van dit jaar, wie spr. namens regenten ge luk wenscht. De wisselprijs van de heer Repko in de Op de eilanden in de Stille Zuidzee wordt het St. Nicolaasfeest niet gevierd. Dat komt alleen omdat men daar niet een winkel heeft zooals Boek- en Vulpenhandel G. v. d. PIJPEKAMP, waar zoo’n geweldige keuze in St. Nicolaas-geschenken is, dat U daar beslist even moet komen zien. Adv. een actie kost in de praktijk altijd geld. Schaft men een dier af, wees dan voorzich tig met garanties; garandeer nooit te veel, niet meer dan men verplicht is. Dus men ga- randeere geen uitwendige gebreken. Een bron van „acties” vormen uiergebre- ken; dit kan men veelal voorkomen door de zij elkaar in letterlijken zin vermoorden door kooper even te laten melken, doch soms is onderlinge concurrentie. De coöperatieve enhet niet te constateeren en dan moet garan- particuliere fabrieken concurreeren onder-’tie gegeven. Krijgt men later last, dan ver- ling en tegen elkaar. Hier moet eenheid ko- lieze men niet uit het oog dat de kooper de men; wendt uw krachten aan dat alle zui velproducten in één hand gebracht worden, anders gaat de boerenstand aan zichzelf te gronde of zal de regeering de boer tegen zich zelf moeten beschermen. In deze geest zou spr. een schrijven aan het hoofdbestuur willen richten. De notulen werden door den secretaris de heer H. de Boer gelezen en onveranderd vastgesteld. Medegedeeld wordt dat het O. B. W. weer f 50 subsidie beschikbaar stelde voor den te houden tuinbouwcursus. Nog wordt medegedeeld dat het hoofdbe stuur geen middelen weet het cadeaustelsel bij de margarine te doen beëindigen en voorts dat een cursus in veekennis te Oost- hem wordt gehouden door den heer Hofstra met 15 leerlingen. In de vacature Ids de Boer (niet herkies baar) werd tot bestuurslid benoemd de heer J. Koopmans met 29 st. De V o or z. bracht den heer Ids de Boer hartelijk dank voor het vele dat hij voor de afdeeling heeft gedaan; er is prettig samen gewerkt en de goede geest is nooit verstoord in de bestuursvergaderingen, waartoe ook de heer De Boer het zijne heeft gedaan. De begrooting dienstjaar 1932 wordt in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 1131.83. Het bestuur deelde mede dat de veekeuring kost f 155.87; nu de begrooting moeilijk slui tend was te krijgen zijn er geen medailles uitgetrokken; eventueel zouden voor de in- leggelden medailles kunnen worden gekocht. Schaft men de inleggelden af dan zullen alleen medailles gegeven worden, die be schikbaar worden gesteld; ten slotte kan men ook voor een tekort putten uit het reservefonds. De beslissing laat het bestuur aan de vergadering. Gepleit werd voor entreeheffing bij de De tijdsomstandigheden hebben niet kunnen verhinderen, =s dat er heusch nog wel gerookt wordt, maar het verschijnsel is duidelijk, dat men rookt in een lagere prijsklasse Vroeger een sigaar van 12 nu van 10 cent 10— 8 8 6 6 - - 5 5 4 of 3 et. Wij hebben ons bij een en ander volkomen aangepast, door voor 10-8-6-5-4 en 3 cent zóó uitgezóchte kwaliteiten te leveren, dat men het verschil eigenlijk niet bemerkte. Vroeger voor zich of een ander een kistje van 100, tegen- E= woordig van 50 - 25 of 10 stuks. Hindert niet; bij ons óók dik in orde! Geweldige keuze evenals in goedkoopere assortiments-kistjes. En hen die in de gelukkige omstandigheid verkeeren, dat S ze zich nog luxe kunnen veroorloven, zullen we versteld doen staan over onze sorteering in het betere en luxe genre. Fabrikaten: Karel I - Velasques - Erba - Galden Vlies - Ritmeester Abound Pan Europa enz. In kleine sigaartjes van 10-8-6-5-4 en 3 cent, de volledigste keuze, evenals in groote doozen sigaretten. Onze offerte domineert in deze drie factoren Grootste keuze Ongerepte verpakking (óók van assortimentskistjes] en Allerbeste kwaliteit. sas HET adres voor wederverkoopers met nu speciaal voordeelig aanbod in halve en kwart kistjes. Dag en nacht verwarmde magazijnen. 1 B52 W voortreffelijke van blijvende dit aanbod gebruik! Alom ookrtjgbaat A 0.65 po flacon. Een aardig idee. Zachte, geurige rooktabak van kwaliteit en een practisch geschenk waarde; maak nog vandaag van Deze fraaie Imit Oud-zllveren Tabakstrommel ontvangt U bij aankoop van een half-pond D*E Echte Friesche Heeren-Baai vanal 65 et per ’/a pond. iLAPPENDAGEN/^hl I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 9