Officieel gedeelte. 3 I FEUILLETON Het bittere erfdeel OREHfflIHN «BOOTZ1ID 50-56 SNEEK EENIGE TAFELKIEEDEN ZATERDAG 28 NOVEMBER 1931. No. 17. 1 1 Vierde Blad Nieuwe Sneeker Courant L t I t VOOR 10= NIEUWSTIJDINGEN. VAN 1722 VAN 13= VOOR INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ten zeerste door aangekweekt. Gevraagd personeel: Wordt vervolgd. I O B van den Minister van Ie uitkomsten der land bang .te maken, ik geloof niet, dat jk ooit weer bang voor je zal zijn.” Ze draaide zich om en verliet kalm! de kamer en om! een reden, dien hij zelf niet begreep, deed Sir Francis geen poging om haar terug te houden. Mis schien bleef hij' door louter verbazing zoo stil en onbewegelijk staan, of mis schien was het haar moed een moed, die altijd het beste wapen is om een laaghartige mee te bestrijden. De crisis. Hoe zwaar deze op Amsterdam! drukt blijkt uit het feit dat het bedrag voor ondersteuning der werkloozen op de begrooting 1932 ad f 19.106.263, nog een half jnillioen meer is dan de geheele uitkeering welke Amsterdam jiit het Gemeentefonds zal ontvangen I De zender voor de 298 meter golf wordt versterkt. De A.V.R.O. is met de N.S.F. over eengekomen, dat beginnende omstreeks GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Paleis v. Justitie, Marktstraat, Tel. no. 231, een-jarig kind in de vlammen omge komen. V t> door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A. E. 0. VUERHARD—BERKHOUT. 'S m n- a Mn KLEINE FABR1EKS- FOUTMMnMHBBMI Geopend: alle werkdagen van 912 en van 25 uur Zaterdags van 912 uur. Kostelooze bemiddeling voor Werkge- vers en “Werkzoekenden. Zoowel voor mannen als voor vrouwen. torfiets van den jongen Rivington ach ter het huis. Wij hebben goed alles na gegaan, Humphreys en ik.” Carol wierp hem een minachtenden blik toe. „Ik veronderstel, dat je alles vooruit afgesproken had om net te doen of je langer zou wegblijven dan je van plan was.” „Ik dacht wel, dat je, als je zeker was dat je niet bespied werd, iets dwaas zoudt uithalen en jezelf compromittee- ren." „En daarom liet je Humphreys spion- neeren?" Weer knikte Sir Francis zelfvoldaan. „Humphreys is een onbetaalbare be diende,” zei hij tevreden. „Onbetaalbaar, ja, dat geloof ik ook,” antwoordde Carol. „Het eenige wat ik niet begrijp is, waarom je alles zoo ver hebt laten komen, en Herrick de schuld op zich hebt laten nemen. Het kan toch geen voldoening voor jou zijln, dat INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) BOEKAANKONDIGING. De Nieuwe Drankwet, tekst met toelichting van Mr. E. F. J. A. Adriaanse, Advocaat-Procureur. Prijs ingenaaid f 1.65, gebonden f2.25. N. V. Drukkerij M. Water reus, Roermond. De Nieuwe Drankwet, die op vele punten van de oude afwijkt, zal voor hen, die met de uitvoering ervan zijn belast of zich op de hoogte moeten stellen van de bepalingen der nieuwe wet (Gemeentebesturen en Rechts geleerden), als voor de onmiddellijk belang hebbende Vergunning- en Verlofhouders (Hotel-, Café- en Restauranthouders) tot tal van vragen en inlichtingen aanleiding geven. De uitgave „De Nieuwe Drankwet”, op 8o formaat, beslaande 140 bladzijden druks, bestaat uit eene inleiding gevolgd door den tekst der wet, waarbij telkens eene toelich ting bij de verschillende artikelen wordt ge geven, alsmede een alphabetisch Register. Aan het hoofd van elk artikel is in korte woorden de inhoud vermeld waardoor de overzichtelijkheid ten zeerste wordt ver hoogd. Doel van deze uitgave is, om op de ver schillende wetsbepalingen, aan de hand van de officieele bescheiden en van de gevoerde besprekingen, een duidelijke toelichting te geven. Zooals hierboven aangegeven, is dit werkje bestemd voor Gemeentebesturen en Juristen en voor de Vergunning- en Verlofhouders. Wij ontvingen van de fr. Branden- burgh <5 Co., uitgevers alhier: De keurig uitgevoerde HeitelAn Ka- linder 193 2. 12 maandbladen met etsen van ids Wiersma. Prijs f 1.25; en voorts een werkje van A. E. Hoekstra: Fen Reidmoskjes en Wetter- h i n t s j e s. Prijs f 1.50, gebonden f 1.90. 25 Een half uur later was ze in Green wood en vertelde Mac gebroken en wat onsamenhangend de heele geschiedenis, want het was een veel moeilijker taak om de waarheid te bekennen aan hem, die zoo geleden had en dien ze zoo liefhad, dan het was geweest om haar echtgenoot haar minachting in het ge laat te slingeren. Doch ze kreeg het er eindelijk in onsamenhangende woorden en zinnen uit en ze zag aan Macs ge zicht, dat hij de geheele beteekenis van de gebeurtenissen op Two Ways Cot tage begreep. „Zeg, dat je me vergeeft, Mac,” smeekte ze, verschrikt door die vreem de, weggetrokken uitdrukking in zijn gezicht. Nu verdween de maskerachtige strak heid en een flauwe glimlach verscheen om zjjln lippen. „Er is niet veel te vergeven,” zei hij vriendelijk. „JU kon niet voorzien wat er gebeuren zou, nadat jy het huis verlaten had." „Ik dacht, dat je boos op me zou ztfn, dat ik er heen was gegaan,” hdperde ze, want ze kon de ernstige vriendelijk heid waarmee hy haar biecht opnam, niet begrijpen. „Ik was bang, dat je dat j« h®t onoprecht vaa n« zoudt via- Den Weleerwaarden Zeergeleerden Heer Dr. H. de Vos, alhier. Amice collega, Het zou weinig vriendschappelijk kunnen lijken, zoo ik niets meer liet hooren op je laatst „ingezonden” in dit blad; maar an derzijds (hoewel nog wel een en ander te zeggen zou zijn) wil ik, vooral om je laat ste woorden, allen schijn vermijden, alsof het mij om het laatste woord te doen is. Ik moge hier dus volstaan met je te danken voor de gelegenheid mij geboden, om voor breedere kring een geloofsovertuiging te verduidelij ken, die helaas maar al te veel door ontwik kelden en onontwikkelden naar scheeve voorstellingen of carricaturen Hvordt beoor deeld en daarom al te goedkoop veroordeeld. Met de verzekering mijner vriendschappe lijke gevoelens ben ik gaarne Je H. J. HONDERS. Sneek, 26 Nov. 1931. 65. Kalm, met een bijzondere waardig heid wendde ze zich tot haar man: „Je vergist je absoluut,” zei ze. „En Mac ook. Herrick kwam dien avond uit eigen beweging onverwacht naar de villa. Ik was daar.” Ze hief het hoofd op en keek Sir Francis strak en kalm aan. „Ik ging er heen om afscheid van Jem te nemen en Herrick kwam er om me te waarschuwen dat jij me volgde en dat jij met minachting, „hoopte me daar te verrassen.” „Ah!” Sir Francis uitte een uitroep Ivan triomf. „Dus nu heb ik je ein delijk tot een bekentenis gedwongen. Ik dacht het wel ik dacht het wel.” Hij grinnikte en er was iets onbeschrijf lijk afschuweljjks en akeligs in dat ge luid. Het klonk als het bestiale grinni ken van een krankzinnige. Carol hui verde, doch dwong zich om verder te spreken. „Dus jU wist, dat ik er geweest was, al dien tijd.?” Hij knikte gemoedelijk. „Ik was er zeker van. Humphreys zag je er binnen gaan. En den vol genden morgen lang voor je vriend Beresford wakker was vond hij de afdrukken van de banden vaa do mo- het engagement af is.” „Daar vergis je je zeer in. Het was juist een groote voldoening voor me. Miss Waylen heeft misbruik gemaakt van haar voorrechten. Ze heeft zich met mijn persoonlijke zaken bemoeid en dat permitteer ik niemand. Ze verdien de straf en ze heeft haar verdiende loon.” Ce rel keek hem met oogen vol af keer aan. Met elk woord dat hy sprak toonde deze man zijn lage karakter. Ze had het gevoel, alsof ze in een stinken- kenden, stilstaanden poel had geroerd, welke onuitsprekelijke verrotting ver borg onder de slijmerige gladheid van zijn oppervlakte. „Ik geloof, dat het je niets zou kun nen schelen wie er leed, kla je maar Na z’n openingswoord deelt de heer Geensen mede, dat de heer Bart Tromp zich bereid heeft verklaard om als tech- nisch-adviseur van de club op te treden. Als naam van de club wordt met al- gemeene stemmen aangenomen „De Zoeker”, waarvan de contributie wordt bepaald op f 3.per jaar. Het Bestuur wordt samengesteld als volgt: Voorz. F» A. Geensen; Seer. R. Eisinga, Kloosterstraat 44 en Penning meester W. Göhl. Besloten wordt om zoo veel mogelijk 1 keer per maand te vergaderen, terwijl de eerste vergadering wondt vastgesteld op Maandag 28 Dec. a.s. Teneinde alle leden in de gelegen heid te stellen de vergaderingen bij te kunnen wonen, wordt er elke maand een avond versprongen. Bij de rondvraag vestigt de heer Tromp de aandacht op de hier binnen kort te houden lezing door den heer Bernard Hespes, van Rotterdam. De heer Hespes, ex-chef van de foto grafische afd. van Wilton te Rotter dam, en een der beste fotografen van Nederland, zal verschillende onderwer pen behandelen, en tevens een demon stratie geven met broomlverfafdruk. Het ligt in de bedoeling dat deze lezing door meerdere zal worden gevolgd. De bijeenkomst wordt hierna met een opwekkend woord gesloten. De fiscus en de landbouwboekhoudingen. Naar de meening Financiën kunnen d< bouwboekhoudingen niet altijd zonder meer bij de aanslagregeling van de inkomstenbe lasting aanvaard worden. In een circulaire heeft de Minister de belastinginspecteurs destijds in kennis gesteld met de oprichting en het doel der Vereeniging „Landbouw- boekhouden”, omdat hij op den duur wel nut verwachtte van samenwerking van de boek- houdbureaux met de belastingambtenaren en hen opgedragen tegenover de door deze bureaux opgemaakte of gecontroleerde boekhoudingen een welwillende houding aan te nemen. De Minister heeft er echter daarbij op gewezen, dat die welwillende houding niet tot uiting behoefde te komen in een slaafsch volgen van de verstrekte gegevens, daar deze bureaux hunne becijferingen heb ben te gronden op medewerking van belang hebbenden en dus, hoewel zooveel mogelijk zou worden getracht de verstrekte mededee- lingen te controleeren, misleiding van de bureaux niet uitgesloten was. De Minister kan overigens de boekhoud- bureaux niet verplichten tot contröle op de door belanghebbenden ingezonden week- gegevens. 1 December a.s., uitgezonden zal wor den met een energie van 20 KiloWatt (tegenwoordig 7 K.W.). Voor vele deelen van Nederland wordt hiermee een zesvoudige ontvangstver- sterking verwacht. De uitzendingen met groote energie zullen geschieden met de voedingssyste men van den Phohi-ziender. Ontslag arbeiders Wieringermeerpolder. De werkzaamheden in de Wieringter- meerpolder zullen gedeeltelijk half De cember worden stopgezet. Zaterdag 12 December of zooveel eerder als de weersgesteldheid ’t noodzakelijk maakt zullen de ongeveer 600 gehuwde ar beiders, gehuisvest in de zes barakken en boerderijen, naar hunne woonplaat sen teruggaan. Genoemde arbeiders, voor zooverre zy tenminste den vast- gestelden tijd in den polder zijn werk zaam geweest, ontvangen echter wel de bij reglement vastgelegde Kerstvergoe- ding. Een jacht over de daken. Eergisteren heeft er zich ’s nachts te Londen op een blok huizen tusschen Strand en Fleetstreet een opwindende jacht over de daken voorgedaan. Een huisbewaarder van het gerechtsgebouw zag omstreeks middernacht op zijn ron de iemand gluren uit het raam op de eerste verdieping van het huis aan den overkant waarin een kleermakerij geves tigd is. De man kwam den huisbe waarder verdacht voor. Deze deed als of hij niets gezien had, liep een eindje op een waarschuwde de politie. Deze was spoedig ter plaatse en omsingelde het blok. Het bleek .dat drie mannen hadden ingebroken in het gebouw, waarin o.a. ook een makelaarsfirma in huizen gevestigd is, waar zij ook het een en ander gestolen hebben. Toen de politie kwam vluchtten de mannen op het dak. Er ontstond een opwin dende jacht waarbij een van de ver volgden naar beneden viel in een licht- koker tusschen de huizen. De brand weer moest komen om den man die leelijk gewond was, naar boven te ta kelen, nadat men hem eerst op een baar gelegd had. Intusschen waren de andere èmannen verdwenen. De politie bleef tot negen uur de wacht houden, maar toen het goed licht was, bleken zy er inderdaad van door te zijh. Men vond later m het kantoor van de ma kelaarsfirma een sofa voor het raam ge schoven waaraan een touw bevestigd was, dat naar buiten hing en bijna tot den grond reikte. Men neemt aan dat de beide inbrekers langs dezen weg ontsnapt zijn, terwijl de politie en de brandweer bezig waren hun verongeluk ten makker te redden. Deze is in een bedenkelijken toestand naar het zieken huis gebracht. Vijf dooden. Door onvoorzichtigheid ontplofte in de woning van de chauffeur Osuchowski te Warschau een blik met benzine. De ont ploffing was zoo hevig dat de muren van* de belendende woningen werden inge drukt. De woning van Osuchowski stond in een oogwenk in lichte laaie en de snel om zich heen grijpende vlammen deel den zich aan de belendende perceelen mee. Onder de puinhoopen van de door de ontploffing en door het vuur ver nielde woning vond men de gedeelte lijk verkoolde lijken van den chauffeur* zijn zuster en zijn verloofde en in het belendende perceel een vrouw en een Een practisch St Nicolaasgeschenk. Door de bekende Douwe Egberts Tabaks fabrieken werd ons ter beoordeeling gezon den een half pond Douwe Egberts Echte Friesche Heerenbaai, verpakt in een Imit. Oud-Zilveren Tabakstrommel. De fraaie trommel, welke een half pond tabak kan bevatten, heeft een goed geslaag de reliefversiering en zal ongetwijfeld voor iederen rooker een gewaardeerd bezit vor men. De tabak van deze, meer dan 175 jaar be staande, fabrieken, is te bekend, dan dat wij er hier nog over zouden behoeven te schrij- ven. De trommels met inhoud worden in den St. Nicolaas- en Kersttijd verkrijgbaar ge steld tegen den prijs, welke men anders voor een half pond Douwe Egberts Echte Friesche Heerenbaai betaalt. De Imit. Oud-Zilveren Trommel, waarin het half pond tabak is verpakt krijgt men dus gratis. Ongetwijfeld zullen in deze dagen de trommels met hun geurigen inhoud een groo- ten aftrek vinden. Zij vormen een nuttig en wat er zelden mee samengaat een goedkoop geschenk. Voor een afbeelding van de tabakstrommel verwijzen we naar de betreffende adverten tie in dit blad. Amateur Fotografen Vereen. „De Zoeker”. Reeds eenige weken geleden werd besloten tot de voorloopige oprichting van een Amateur Fotografen Club. Gis teravond werd er, onder leiding van den heer F. A. Geensen, voorzitter van het voorloopig bestuur, een vergadering gehouden in de „Harmonie”, waar thans definitief tot oprichting werd be sloten. Staande de vergadering gaven alle aanwezigen zich voor het lidmaatschap op; een aantal niet aanwezigen hadden zich van te voren reeds bij den secre taris opgegeven, zoodat het ledental van de jonge club direct reeds ruim 30 be draagt. Een mooi succes, in aanmlerkmg genomen dat er bijna nog geen pro paganda g emaakt is. Voor de vergadering een aanvang nam, hield de heer F. A. Geensen een korte openingsrede, waarin hij er op wees, dat de lezing die eenige weken geleden door den heer Tromp georga niseerd werd, ons allen, belangstellen den op dien avond van de noodzakelijk heid van een fotoclub hier ter stede heeft overtuigd. In zoo’n club nl. kunnen wij de steun, voorlichting en aanmoediging vinden, die wij amateurs zoo dringend noodig hebben. Honderden amateurs vol enthousias me begonnen, hebben na eenige maan den of jaren alles in een hoek gesme ten omdat het maken van doodgewone kiekjes en dan nog slecht, hen niet meer bevredigde en zij geen kans za gen een hoogere trap van ontwikkeling in de kunst van fotografeeren te berei ken. Op de vereenigingSavloinden van de club nu kan over alle mogeJijke on dervindingen op ’t gebied der fotogra fie gesproken worden, en door het wijzen op eikaars fouten leert men z’n eigen fouten zien. Spr. wijst er vervolgens .op dat de club verder ten doel heeft het orga- niseeren van lezingen, tentoonstellingen, onderlinge zoowel als algemeene wed strijden, Wandel of fietstochten enz. op welke laatste dan mooie en geschikte onderwerpen voor foto’s gezocht kunnen worden. Verder wijst hij1 op het nut van 't lezen van goede vaktijdschriften. Een fotoclub kan alzoo een uitstekende leiding geven aan haar leden, en de liefde voor het amateurisme wordt er HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat bij hun be sluit van 10"November 1931 no. 15, afwij zend is beschikt op het verzoek van de N. V. Kunstmesthandel Tijmstra, Bloemhof en Strikwerda te Bolsward, om vergunning tot het plaatsen van een benzinetank met een inhoud van 30.000 L. en een petroleumtank, met een inhoud van 15000 L. in het open ter rein van het perceel, kadastraal bekend ge meente Sneek^ Sectie C, no. 2357 aan den Öppenhuizerweg. SNEEK, 28 November 1931. den.” „Misschien zou ik er vroeger boos om zijn geweest,” antwoordde hjjl lang»- zaam, „maar ik begin in te zien dat soms de eene vorm1 van loyauteit- in conflict komt met den anderen:" Een poosje praatten ze kalm samen, doch >ze bleef niet lang. Instinctmatig begreep ze, dat hij verlangde om al leen te zijn. Ze waagde het echter nog een vraag te doen met betrekking tot de toekomst. •yj- Herrick Zal je haar schrijlven, „Ja,” antwoordde hij kortaf. ,Ik zal haar schrijven. En zoo kwam het, dat er den vol genden morgen een brief met het be kende handschrift op Hemcks bord aan de ontbijttafel lag. Ze voelde haar hart luid bonsen, voelde de haastig gewis selde blikken van Mim en Billy en het verlangen en de sympathie die in dien blik lag. Zwijgend liet ze den brief m haar tasch glijden. Ze kon den brief zelfs niet onder die vriendelijke oogen lezen. Later, alleen in haar kamer th het hotel, opende ze hem en een zachte gesmoorde kreet ontsnapte haar toen haar oogen langs het geliefde hand schrift vlogen. Zelfs de manier waarop de geliefde zijn „T” ’s dporstreepte had een bijzondere charme voor haar, „Herrick kun je me ooit vergeven?”’ luidde de brief, die in zijh kortheid haar hart deed trillen. „Carol heeft mealies verteld over dien avond in Two Ways Cottage. Ik kan mezelf nooit vergeven.” Werkzoekenden: 1 Afbramer, 2 Bankwerkers, 1 Bank- werker-vertinner, 1 Behanger, 1 Beeld houwer, 3 Betonwerkers, 1 Bloemist- tuinman, 1 Boekhouder, 1 Boekhouder- Correspondent, 2 Boerenarbeiders, 2 Broodbakkers, 1 Brood-, Koek- en Ban ketbakker, 1 Chauffeur, 1 Chauffeur- monteur, 1 Ciseleur, 1 Coupeur, 3 Fa brieksarbeiders, 1 Fotograaf, 1 Glas snijder, 10 Grondwerkers, 3 Glas in loodzetters, 2 Handlangers, 1 Huis knecht, 2 Incasseerders, 1 Inpakker, 8 Kantoorbedienden, 1 Idem (vr.), 1 Kapper, 1 Ketelbikker, 1 Kemmaker, 1 Klinker, 2 Koperslagers, 1 Kuiper, 7 Landarbeiders, 1 Loodgieter-electricien, 1 Machinist, 2 Magazijnbedienden, 1 Machinist-bankwerker, 4 Metaaldraaiers, 1 Metaalslijper-polyster, 3 Metaalsly- pers, 4 Metselaars, 1 Meubelmaker, 4 Monteurs, 7 Opperlieden, 2 Plaatwer kers, 1 Pottenbakker, 2 Reizigers, 1 Re- volverklinker, 1 Rijwielmonteur, 2 Scheepstimmerlieden, 18 Schilders, 2 Schippers, 1 Slager, 3 Smeden, 1 Pa- pier-snijder, 1 Stoffeerder, 27 Timmer lieden, 1 Touwslager, 1 Vernikkelaar- metaals'ijper, 3 Vormers, 1 Vertinner, 1 Vuur verker, 5 IJzerwerkers, 1 Zand vormen 4 Zilversmeden, 1 Zetter-druk- ker, 1 Zilverpolijster, 1 Huishoudster, 105 Zonder bepaalde vakkennis. iemand pijh kon doen en wraak kon nemen.” „Je onderschat me,” antwoordde hij. „Er is nog zooiets als twee vliegen in één klap slaan. Miss Waylen heeft haAr lesje gehad, vermoed ik en zal zich voortaan wel wachten zich met mijn za ken te bemoeien. En wat jou betreft," hij glimlachte sarcastisch, „ik wist, dat ik de val achter je kon dichtslaan zoo- dra ik verkoos. Je zou nooit die dier bare broer van je laten lijden als je het verhinderen kon dus je was wel genoodzaakt jezelf te verraden.” „Je hebt gelijk, Mac zal geen seconde langer l>ien." Carols blauwe oogen wa ren wijd geopend, stralend van eerlijke verontwaardiging en ze keek haar man onbevreesd aan. „Ik ga hem nu direct de waarheid zeggen. Om Herrick vrij te pleiten. En dan kan je met me doen wat je wilt. Scheiden als je wilt ik wou dat je het deedt.” Sir Francis oogen flikkerden een oogenblik valsch, toen zei hij„Zoo gek ben ik niet. Er zijln andere, veel amu santere manieren om ontrouwe vrouwen te straffen.” Ondanks haar nieuw verworven moed huiverde ze even by de afschuweljjke dreiging in zyn stem, toen herinnerde ze zich ineens een zin uit Jems .brief „Tracht je te herinneren, dat ik nog ergens op de oude planeet rondzwerf en je altyd zal liefhebben”. Het was als de druk van een vriendenhand vast, waar en trouw te midden van dezen chaos van valschheid, bedrog en wreed heid. Ze doorstond moedig den kwaad- aaxdigen blik van haar man. „Ik ben je nooit ontrouw geweest," zei ze. ^,En dat weet je even goed als ik. J« hoeft ook niet te pxobeeren me Mannen: Bankwerkers, Temeuzen; Drukker Maastrict,- Aank. Boekhouder, Sneek; Kantoorbediende, Deventer; Monteur, Deventer, Leeuwarden, Nijmegen; Pi anostemmer, Leiden; Rijtuigbekleeders, Utrecht; Sigarenmakers, Hilversum, Sneek; Ijskas tenmaker, ’s Gravenhage; Reizigers, Sneek; Zetter Amersfoort Vrouwen: Boerendienstbode, Gouda en Utrecht; Kapster, ’s Hertogenbosch; Katoen spinsters, Tilburg. BB t ui i I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 13