a IE» HEEREN-BAAI I No. 18 Eerste Blad. ÜITGIV1: KlïMfflffi Co. Woensdag 2 December 1981. 48e Jaargang Dit No. bestaat alt 3 bladen. Officieel Gedeelte. Nieuwstijdingen. F0STER5MAMPILLEN A verschaft U wolken van genot. II EEN PRACTISCH ST. NICOLAAS- GESCHENK es. R INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN. Ta B54 Instituut voor Arbeidersontwikkeling. „De Despoot”. Voor het Nationaal C r i s i s-C o mi t De N.V. Algemeene confectiehandel van C. en A. Brenninkmeijer te Am sterdam heeft heden aan het Nationaal Crisis-Comité een gift van f25.000 doen toekomen. alleen om een gewone subsidie gaat, maar het gaat vooral om de wijze waarop dat subsidie van de baan is geknikkerd. Het bestuur heeft geen goede muziek kunnen leveren, omdat een aantal spelers naar Sneek wilde. Spr. meent dat de zaak een beter verloop zou gehad hebben als ook van de zijde van B. en W. wat minder het weigeren van subsidie als strafmaatregel was beschouwd. Vrijuit gaat in deze misschien geen der partijen. De Voo rz.: B. en W. hebben de zaak precies gesteld als ze is; als de ver. klare wijn geschon ken had, dat ze niet kon spelen omdat spelers ontbraken, was de zaak heel anders geweest Vast staat voor ons dat de ver. geweigerd heeft en de raad heeft op grond daarvan een subsidie geweigerd. De heer N a u t a acht dat toch niet het geval. De heer De Vries heeft immers voorgesteld het subsidie te schrappen afgescheiden van de toe lichting in de memorie. De heer DeVries heeft nu pas gehoord dat Concordia dit subsidie genoot om op Koningin nedag een uitvoering te geven, hij meende dat dit subsidie gegeven werd om enkele uitvoerin gen te geven, zonder bepaling van de dag. B. en W. hebben zich in een netelige positie geplaatst, het is moeilijk met die beschuldigingen over en weer er uit te komen. Spr. heeft daarom het schrappen van het subsidie los gemaakt vafl die beschuldiging, die B. en W. ook niet in de me morie hadden moeten uiten. Spr. heeft al gedacht aan een commissie uit den raad die deze zaak kan onderzoeken. De heer N a u t a: Het gaat nu om de kwestie wie er oriwaarheid sprak De muziekver. haalt een schrijven van de Oranjever. aan, en B. en W. beroepen zich op bestuursleden van de Oran jever. is de zaak van het spelen op 31 Augustus ook in de muziekver. in behandeling geweest, zoo ja, wat spr. wel meent dat het geval is, dan begint het spr. heelemaal te warrelen. Spr. meent dat het wel de moeite waard is de zaak eens uit te pluizen. De heer Looijenga zegt dat het bestuur der Oranjever. spr. persoonlijk op 31 Augustus heeft medegedeeld dat de muziekver. weigerde muziek te geven. Schriftelijk heeft de Oranjever. dit verzoek tot spelen niet gedaan, maar wel mondeling. De Vöorz.: B. en W. en raad staan hier buiten, de kwestie is wie spreekt de waarheid het bestuur der Oranjever. of eenige bestuurs leden van die ver. De correspondentie wordt voor kennisgeving aangenomen. Punt IV. Behandeling verzoek om vergoe ding van kosten van vervoer van schoolkin deren. Het betreft hier een verzoek van S. Anema te Nijezijl voor 5 kinderen naar de R.-K. Jongens school te Sneek. De kosten bedragen per jaar per trein f 97.50. Het jongste kind is echter nog niet leerplich tig, en de oudste drie hebben de openb. lagere school te Ijlst bezocht toen de R.-K. school te Sneek reeds bestond. Er is dus alleen een ver plichting voor het vierde kind; de geheele kos ten bedragen f 15 en B. en W. stellen voor dit geheele bedrag tot wederopzegging te verleenen. Z. h. s. hiertoe besloten. Punt V. Vaststelling verordening betref fende het beroep, bedoeld in de artikelen 7 en 9 der Wortmgwet. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt VI. Vaststelling van het bedrag van een te sluiten geldleening. Er wordt besloten f 8300.van de Spaarbank te leenen. Punt VII. Voorstel tot heffing van 80 op centen op de hoofdsom der Gemeentefonds belasting, belastingjaar 1932/1933. Z. h. s. aangenomen. Punt VIII. Verhooging rechten reinigings dienst. De raad heeft de vergoeding verhoogd van f 1 op f2 en in verband daarmede wordt nu een wijziging der verordening overgelegd. De heer N a u t a komt het voor dat deze hef fing progressief moet worden geregeld; spr. geeft in overweging 3 klassen in te stellen: le klasse fl, 2e klasse f2, 3e klasse f3. De V o o r z. zegt dat de voorgestelde regeling slechts de consekwentie is van het door de raad genomen besluit. Wil men nu een wijziging dan dienen B. en W. deze te onderzoeken en prae- advies uit te brengen. De heer N a u t a: De vorige vergadering is al leen besloten de opbrengst te verdubbelen, het gaat nu slechts om een amendement op de ver ordening. De Secretaris leest uit de notulen dat besloten is het bedrag per ton te verdubbelen. De heer v. d. Goot is er ook voor dat de regeling geclassificeerd wordt. De heer N a u t a wil zijn voorstel nu gaarne nog behandeld zien, nl. dat f 1.geheven wordt tot een huurwaarde volgens de personeele be lasting tot f 100, van f 100f225 f2 en daar boven f3. De V o o r z. zegt dat men dan beter nu het ongewijzigde voorstel aanneemt en het volgende jaar deze stellig billijker regeling treft t.- ECHTE FRIESCHE 20 *50 CT. PER ONS en. GEMEENTE SNEEK. VERKEER MET MOTORRIJTUIGEN IN DE KRUIZEBROEDERSTRAAT.' BURGEMEESTER en WETHOU DERS van SNEEK brengen ter open bare kennis hun navolgend besluit: No. 13. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van SNEEK; Overwegende dat in Verband met de verbouwing van het perceel Kruizebroe- RAADSVERGADERING IJLST. VERGADERING van den RAAD der gemeen te IJLST op MAANDAG 30 NOVEMBER 1931, 's avonds 6% uur. Voorzitter: de heer Van Koetsveld, tijdelijk Het was een prachtavond voor de tooneelliefhebbers, besloten met een ovatie van het talrijke publiek voor de Vries en eenige hartelijke woorden tot hem van den heer Sikkes. Deze heeft den kunstenaar een eenvoudig souve nir aangeboden en nog even herinne rend aan diens succes in Parijs en Ko penhagen, de verwachting uitgespro ken, dat, hoewel de concurrentie van radio en bioscoop het bestaan van het tooneel ernstig bedreigt, waar meer en meer getracht wordt ook de arbeiders nader te brengen tot de waardeering voor het goede tooneelstuk en -spel, een streven dat zich hier uit irp een volle zaal, toch de hoop gloort van weer betere tijden voor het tooneeh Bioscoopnieuws. De Bioscoop bij de Waag heeft in „Hallo hier Hilversum Holland” een knappe revue, die voor de liefhebbers haar groote attractie vooral ontleent aan het optreden van eenige onzer beste Nederlandsche caba retiers, Tholen en Van Lier, die het publiek op zeer onderhoudend wijze bezig houden. „De Tijger van Berlijn”, het andere hoofd nummer, is ’n film van buitengewone span ning, men leeft volkomen mee met de strijd tusschen de recherche en de misdadige on derwereld van Berlijn. Ernstig auto-ongeluk b ij de Bilt. Maandagochtend half-zes werd de Biltsche politie gewaarschuwd, dat aan den Utrechtscheweg een auto met acht personen in een sloot was gereden. De wagen werd bestuurd door een heer uit Den Haag, die met zijn dochter en zes Duitsche meisjes van een bezoek aan Duitschland was teruggekeerd. Alle inzittenden werden ernstig gewond. Zij zijn met auto’s van den gemeentelijken geneeskundigen dienst uit Utrecht naar de Rijkskliniek aldaar vervoerd. ’i Dit stuk ging Vrijdagavond in de Harmonie. Henri Clerc teekenide er in de echt genoot- en vader-tyran, die alles en een ieder naar zijn hand wil zetten, altijd zijn plannen klaar heeft en zijn familie en vrienden slechts behandelt als stuk ken in zijn eigen levensspel. Deze des poot is Pierre Berjon, de man die zich vergrijpt aan de persoonlijkheid van ieder die met hem in aanraking komt, tot velvet prikkelt en toch ook weer deernis wekt, als hij daar in het derde bedrijf tegenover zijn zoon Pascal, wiens, verzoenende hand hij weigert, erkent dat hij, Pascal, niet slecht is, maar dat „we alleen maar anders zijn” en dan, door eigen wil eenzaam! achterblij vend, speurend of niemand hem be loert, een oogenblik toegeeft aan de smart over zijn vereenzaming, even in tranen uitbarst dan zich koppig her stelt en weer de oude is. Een groote en grootsche rol, sappig en breed gespeeld door Louis de Vries, wiens machtig talent het geheele stuk beheerschte al was er hier gelukkig, in tegenstelling met vele andere stuk ken voor sterren geschreven, ruimte ook voor ontplooiing van het spel der anderen. In de eerste plaats dat van de zoon Pascal Berjon, voortreffelijk door Adol phe Hamburger uitgebeeld, de zoon die eindelijk tegen de tyrannie van vader Berjon in verzet komt, dank zijl de steun van zijn moeder (Marie Faessen), fijn geteekende figuur zelf, die in een jarenlang huwelijksleven berustend bukte onder heit gezag van haar echt genoot, doch nu de persoonlijkheid van haar jongen in gevaar komt hem haast dwingt tot verzet tegen zijn vader. Jules Verstraete gaf prachtig figuur aan de vriend van de oude Berjon, Arsène Bretonnet, de kalme, min of meer philosofisch aangelegde ambte naar, het volslagen contrast van die vul kaan Berjon. Willy Haak gaf een voor treffelijke Alice Gaubert, het rjjke meisje dat pa B er jon voor Pascal had be stemd, die zelf Pascal ook liefheeft, doch dien jongen advocaat trouw helpt als ze ontdekt dat haar droom toch geen werkelijkheid kan worden. En tenslotte paste Antoinette Sohns uit stekend in dit troepje van de K. V. „Het Nederlandsch Tooneel" als Ame lie, de oude trouwe gedienstige, die de stormen over het huis Berjon alle heeft meegemaakt en trouw nog waakt over de snel aftakelende despoot. De A m i c 11 i a-B i o s c o o p heeft Mau rice Chevalier in „Cafeetje”. Dit is een aller aardigste film, waarin Chevalier zich van z’n beste zijde doet kennen; hij, de kellner- millionair, heeft al weer een noodlottige in vloed op een aantal lieftallige vrouwen, doch ten slotte, na een duel dat alleen het bezoe ken van de film waard is, vinden de goede harten elkaar. Het schitterend spel van Che valier vindt een pendant in dat van Frances Dee.1 St Nicolaas. St. Nicolaas, ontboden door de Buurtver. Kruizebroederstraat Wijde Noorderhorne „Vooruit” heeft Zaterdag hier z’n intocht gehouden, en een schitterende intocht is het ook geworden, massa’s menschen waren op de been, de politie handhaafde op voorbeel dige wijze de orde. De fa. Tonnema had gratis Italiano als versnapering voor de kin deren aangeboden. Er was muziek, en zoo heerschte er ’n echte St. Nicolaasstemming. Men vertelde dat het eigen paard van St. Nicolaas kinkhoest had en nu bereed hij Iris, de draver die de heer P. Kramer welwillend had beschikbaar gesteld. Zoo hebben velen meegewerkt St. Nico laas een glorieuze intocht te verzekeren. Z. h. s. wordt het oorspronkelijk voorstel aan genomen. Punt IX. Voorstel tot publieke verpachting van de Draaibrug. Deze brug is nu verpacht voor 3 jaar aan A. de Boer. B. en W. stellen nu weer voor voor 3 jaar publiek te verpachten. In verband met een ingekomen verzoek gaat de vergadering over in een met gesloten deuren. Na heropening stellen B. en W. voor hen te machtigen om met de tegenwoordige pachter te onderhandelen over het bedrag. Aldus besloten. In gekomen zijn nog: Punt X. Verzoek om verlaging van huur prijzen der gemeentewoningen. Punt XI. Verzoek van ‘t Frysk Selskip om een lokaal voor het geven van Friesch onder wijs. Deze verzoeken gaan naar B. en W. om ad vies. Punt XII. Verzoek van de commissie voor werkverruiming om voor ’t baggerwerk van de wijk achter Uilenburg in plaats van f43 f 75 uit de gemeentekas te ontvangen. De heer N a u t a licht dit toe en zegt dat er getracht is zooveel mogelijk subsidie van de be trokken eigenaren te krijgen doch het werk kon er niet voor gedaan worden. De heer Woudstra stelt voor het bedrag toe te staan. Aldus besloten. De heer Van der G o ot, die de vergadering wenscht te verlaten, zou eerst nog gaarne eén paar vragen aan het D. B. willen doen. Ten eerste wat betreft het verzoek der ijsbaancom- missie, ihoe ver is deze zaak gevorderd. Ten tweede hoe het met de steunregeling komt. Spr. kan zich geen goede werkverruiming voorstel len zonder een goede steunregeling, en de nood begint te nijpen, nu er meerdere arbeiders ko men die uitgetrokken zijn. De heer L o o ij e n g a zegt dat hedenavond een verzoek is ingekomen van de ijsbaancom- missie; als ’t noodig is zullen B. en W. met die commissie in onderhandeling treden. Wat de steunregeling betreft, een voorloopige regeling is gemaakt en die ligt klaar. Hierover is ook een brief van Ged. St. ingekomen. De heer Van der Goot verlaat hierna de ver gadering, evenals de tijdelijke burgemeester. De heer Looijenga is thans voorzitter. Punt XIII. Vaststelling Ambtenaren-regle- ment. Eerst worden algemeene beschouwingen ge houden. De heer De Vries heeft de 82 artikelen doorgeworsteld, doch hij kan zich niet vereeni- gen met de gedachte, dat een ambtenaar bij ont slag wegens samenvoeging an gemeenten nog 10 jaar recht behoudt op een wachtgeld gelijk aan zijn salaris. De heer N a u t a vindt dit ook overdreven. De V o o r z. zegt dat dit toch billijk is. Hierna worden de artikelen behandeld. In art. 20 wil de heer N a u t a schrappen dat werk zaamheden voor anderen verricht mogen wor den. Met 42 st. aangenomen. Tegen de h.h. Bakker en Fijlstra. Voor de h.h. Nauta, Looijen ga, De Vries en Woüdstra. Bij art. 25 stelt de heer Nauta voor bij over lijden van een ambtenaar welke kinderen heeft beneden 18 jaar, nog 3 maanden het salaris te betalen met aftrek van het pensioenbedrag. Al dus besloten. Bij art. 28 stelt de heer Woudstra voor voor verlofdagen te lezen „dien dag en de daar op volgende werkdagen”. Aldus besloten. De heer N a u t a wil in art. 55 inlasschen dat geen uitkeering van de wedde plaats heeft bij ziekte door onzedelijkheid, eigen schuld en wan gedrag. Aldus besloten. De heer De Vries stelt voor art. 58 te schrappen; hij vind het niet verantwoord dat een ambtenaar 10 jaar wachtgeld geniet. Vóór de h.h. De Vries, Nauta, Fijlstra en Woudstra; te gen de hh. Bakker en Looijenga. Aangenomen met 42 st. Bij b. van art. 58 stelt de heer Nauta voor de wachtgeldperiode te brengen op ten hoogste 5 jaar. Aldus besloten. Hierna wordt het geheele reglement vastge steld. Punt XIV. Slotvraag. Bij de slotvraag wil de heer F ij 1 s t r a de in gang naar het sportterrein bij U. Reitsma ver harden. De heer Woudstra zegt dat dit particulier terrein is. De heer De Vries is niet te spreken over de bewoners tusschen de perceelen van de h.h. Nauta en Woudstra, die de nieuwe straten ver knoeien met het schrobben, daar ze op die ma nier alles bederven. Hij verzoekt om opnieuw zand hierover te brengen met verbod van schrobben. De heer Woudstra meent dat er ook te zware vrachten langs deze straat gaan. Hierna sluiting. derstraat no. 50, rond dit perceel, pp 2 M. afstand van de gevels, een schut ting moet worden geplaatst; dat dientengevolge van het langs de schutting gelegen gedeelte van de Krui zebroederstraat, niet voldoende breedte overblijft om daarop het verkeer met motorrijtuigen in beide richtingen toe te laten; dat het daarom in het belang van de vrijheid en de Veiligheid van het ver keer gewenscht is, dat het gedeelte van de Kruizebroederstraat gelegen tus schen de lijn getrokken in het ver lengde van de Westelijke zijgevel van het perceel Kruizebroederstraat no. 47 en de Wijde Burgstraat, gesloten wordt verklaard Voor het berijden met alle motorrijtuigen in de richting van laatst genoemde straat; dat het doorgaand verkeer van flie sluiting geen ernstige belemmeringen zal ondervinden; Gelet op artikel 8 van het Motor- en Rijwielreglement en art. 6 der Ver- keersvenordening BESLUITEN: het gedeelte van de Kruizebnoeder- straat, gelegen tusschen de lijn getrok ken in het verlengde van het Westelijke zijgevel van het perceel Kruizebroeder straat no. 47 en de Wijde Burgstraat, gesloten te verklaren voor het berijden met alle motorrijtuigen in de richting van de Wijde Burgstraat. Sneek, 25 November 1931. N.B. Van dit besluit staat beroep open op de Koningin binnen, dertig dagen, nadat het ter openbare kennis is gebracht. burgemeester. Secretaris: de heer Goelema. Aanwezig alle (7) leden. Punt 1. Opening. Na opening op de gebruikelijke wijze is aan de orde: Punt II. Notulen. Deze notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Punt III. Mededeelingen en Ingekomen stukken. Ingekomen zijn o. a.: Verslag hooibroeicommissie. Resoluties van Ged. St. tot goedkeuring van diverse raadsbesluiten. Verzoek van een inwoner, dat zich niet leent voor voorlezing in openbare vergadering, doch betrekking heeft op de verpachting van de Draaibrug. Wordt behandeld bij punt IX. Verzoek van de Chr. besturenbond en de mo derne vakbeweging, dat de commissie voor werkloozenzorg bij tewerkstelling georganiseer- den de voorkeur zal geven boven ongeorgani seerden. Ter afdoening in handen van B. en W. gesteld. Het Chr. Muziekcorps Concordia voelt zich ge krenkt door de onware beschuldiging jegens haar geuit door B. en W. in de memorie van toelich ting. Zij schreef daarover aan B. en W. die on bevredigend antwoordden op dit protest. De ver. verzoekt dat de raad deze zaak zal behandelen. De Secretaris leest de gewisselde stuk ken. De V o o r z. zegt dat 2 bestuursleden der Oranjever. de heer Looijenga en 1 bestuurslid de heer Bakker mondeling gezegd hebben dat de muziekver. op 31 Aug. niet wilde spelen, het is dus zoo klaar als de dag dat B. en W. terecht vaststelden dat de muziekver. geweigerd had te spelen. Als nu de ver. ontkent dat de Oranjever. een officieel verzoek om te spelen heeft gedaan, verschuilt zij zich achter een formeele kwestie; dat is klein, want het is plaatselijk gebruik dat een dergelijk verzoek mondeling gedaan wordt door een bestuurslid. Een uitvoering, die B. en W. op grond der subsidie (hadden mogen ver wachten, is niet gegeven. Nu dat niet geschied is, is het niet toekennen der subsidie geen straf, maar een logisch gevolg van het feit, dat hier niet is geleverd, ondanks het, verzoek door de penningmeester van de Oranjever. aan de voorz. der muziekver., wat men meende te mogen ver wachten. Waar men spreekt van onware be schuldiging zijn wij genoodzaakt deze zaak in het openbaar te behandelen. B. en W. stellen den raad voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer Van der Goot zegt dat het niet 1IEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) Verstopping en slechte J spijsvertering maken U ellendig en humeurig. Neem bijtijds de zeer zacht werkende Foster's Maagpillen, het bekende en beste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar a f0.65 t Zóó mag zeker genoemd worden de fraaie Imit Oud-Zilveren Tabakstrommel, gevuld met een half pond D’E Echte Friesche Heeren-Baai. De rooktabak bij uitnemendheid 1-^ Uw winkelier heeft ze in voorraad vanaf 60 et' per half pond. f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1