No. 21 lente Blad. BlTHVï: KUZEBRllfK fi Co. der Gemeente Sneek Officieel Orgaan FEUILLETON c Het bittere erfdeel door MARGARET PEDLER. ftFRISO P BAAI Zaterdag 12 December 1931. Dit Ho. bestaat uit 3 bladen. 48e Jaargang 1 NIEUWSTIJDINGEN. t F Alle AdvertentlBn worden fan belde bladen opgenomen. Regelprlja 9 eent. Abonnementen belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. (I, 69. Wordt vervolgd. I J V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. zijn, hadden de alchemisten zich bij hun zoeken naar het levenselixer, dit niet gezocht in de aan genaam riekende natuurproducten. Door hen werd reeds de distillatie van reukstoffen met waterdamp toegepast en nog altijd doet de in dustrie dit door het ruwe natuurproduct, dus bv. bloemen, in ketels met water in aanraking te brengen en te verwarmen, waarbij in de water damp de aetherische olie mee overgaat; door afkoeling wordt deze damp gecondenseerd en na herhaalde distillaties krijgt men dan een min of meer zuivere aetherische olie. Dit distillatie- proces is niet toepasselijk voor elke plant; jas mijn en rozen verdragen dit proces niet goed; hiervoor zijn andere procédé’s noodig. Ook dient, voor men de aetherische olie wint, nagegaan welke reukstoffen een plant zoo al bevat. Bij de kaneelboom wint men niet uit alle deelen kaneel, de olie der bladeren bevat tot 90 eugenol (kruidnagelolie), de olie van de bast daarentegen 75 kaneel-aldehyde, terwijl de wortels campher geven; alle deelen van de ka- naelboom leveren dus aangename reukstoffen, maar toch zeer verschillende. Als men weet dat de kaneelbast slechts 0.5 tot 1 kaneelolie levert, blijkt wel duidelijk dat aan een derge lijke stof, zooals ze in die natuur voorkomt, veel ballast gebonden is; zelfs karwijzaad, dat in ver houding vrij rijk is, levert slechts 4.5 6 karwij-olie, welke voor kümmelbereiding wordt gebruikt. Naast plantaardige geurstoffen komen ook eenige dierlijke voor: de muskus wordt geleverd door het mannelijk muskusdier, dat daarom zeer vervolgd werd en bijna uitgeroeid, doch gelukkig voor het dier is men er in de laatste tijd in ge slaagd deze muskus langs synthetische weg te maken; de civetkat levert de geurstof civet Wat is nu de taak van de chemie op dit gebied geweest? Een zeer belangrijke; men heeft nl. de verbreiding der reukstoffen en hun struc tuur nagegaan om te komen tot een opbouw der reukstoffen buiten de planten om, met het doel de parfums goedkooper te maken. De par fums behooren tot het gebied der organische chemie, de chemie dus van het element koolstof, waaruit plant en dier voornamelijk zijn opge bouwd; van dit gebied moeten we weer zijn in de groep der homocyclische verbindingen (met alleen koolstof-atomen in de ring), waar onder dan de aromatische verbindingen, dus de parfums, behooren, waarin we altijd het benzol- molecuul als grondslag aantreffen. Spr. die om het late uur dit gedeelte zeer kort moest behandelen, stond nu nog even stil bij de Uit het Engelsch vertaald door A. E. VUERHARD—BERKHOUT. 9 r En zy .was het die Mac voor dat alles moest behoeden hem moest behoeden voor zijn liefde voor haar zij moest hem zelf de keus niet laten. Dit was het eenige goede wat ze in de wereld kon doen de manier, waarop ze het kwaad dat haar vader had ge daan kon goedmaken. En dat kon ze doen door Gair Severn te trouwen. Dat zou Mac voor goed van zjjn liefde voor haar genezen, peinsde ze wanhopig, want hij was a'ltijd jaloersch geweest en achterdochtig op haar vriendschap met GairEn eens, als de pjjn van de wond, die ze hem had toegebracht, door den tijd genezen was, zou hjj een andere vrouw vinden, die hem al het leed, dat ze zoo onwillekeurig in zyn leven had gebracht, zou vergoeden. Natuurkundig Genootschap. Voor dit Genootschap sprak Woensdagavond in de Harmonie Dr. G. B. R. de Graaff alhier over „Parfumerie-industrie”. Wanneer spr. dit onderwerp hier hedenavond behandelt, zal daarbij blijken dat de scheikunde, voor de leek en de leerling vaak het „stinkvak” bij uitnemendheid, niet alleen in staat is onaan gename geuren te bereiden, doch integendeel ook tal van zeer aangename, dat zij er de laatste tijd in geslaagd is bij de bereiding van reuk- en smaakstoffen de natuur vaak op zij te streven, soms te overtreffen. Spr. rept hier van geur- en smaak stoffen, omdat de geur ten nauwste samenhangt met de smaak van een stof, en be trekt dus in zijn bespreking naast de aangenaam geurende, ook de aangenaam smakende stoffen, o. a. de specerijen. Onze reuk- en smaakzintuigen zijn zeer ge voelig; in zeer verdunde concentratie kunnen zij geur en smaak nog waarnemen, het ionon bv. een viooltjesreukstof, die als kunstmatig pro duct de viooltjesgeur kan vervangen^is waar neembaar in een oplossing van 1 ccm., waarin zich een tienduizend millioenste deel van een milligram ionon bevindt; kinine kunnen wij nog proeven bij een oplossing van vier millioenste milligram in 1 ccm.; keukenzout in 1/1000 mil ligram per ccm.; cijfers waaruit blijkt dat het smaakzintuig iets minder gevoelig is dan het reukzintuig; zeer geringe nuanceeringen in geur worden door ons nauwkeurig waargenomen. Het gebruik van reuk- en smaakstoffen (spe cerijen) is zeer oud; parfums werden in de oud heid o. a. gebruikt als integreerend deel van religieuse handelingen, en ook nu nog wordt de wierook daarvoor gebruikt. Reeds Genesis spreekt van geur- en smaakstoffen; we lezen daar van „specerijen, balsem en mirre". In de oudheid had men natuurlijk alleen met het natuurproduct te doen. De aetherische oliën die deze geur- en smaakstoffen leveren, komen bij verschillende planten in verschillende deelen voor; zoo zit bij die iris de reukstof in de wortel; de bast van de kaneelboom levert de kaneel; geurstof zit in hiet hout van sandel- en ceder boom; de menthol zit bij de eucalyptus in de blaren; bij kruidnagel en jasmijn treffen we de smaak- of reukstof aan in de bloem; bij citroen, vanille, steranijs in de vruchten. Men kwam ook in de oudheid al spoedig tot de wetenschap dat bij het natuurproduct veel ballast was, zoodat men de eigenlijke reukstof in meer zuivere vorm uit dat ruwe product trachtte te winnen, en zeker zou de moderne parfumerie-industrie nog niet zoover gevorderd beteekenis der alcohol-, aldehyl- en ester-ver- bindingen en toonde door de bereiding van 't ester uit valeriaan en amylalcohol, waarbij zwa- velzuur-toevoeging voor de binding van het af splitsende water, aan, hoe men synthetisch een reuk-smaakstof, in dit geval ananas-essence, ge schikt voor borstplaatbereiding, kan maken. Steeds verder is de chemicus op dit gebied door gedrongen; een der pioniers op dit gebied is prof. Ruszicka, eenige jaren hoogleeraar in Utrecht, nu weer in Zwitserland, die de muskus synthetisch heeft weten te bereiden. Hier bij de synthetische bereiding van par fums en essences gaat werkelijk de natuur niet steeds boven de leer, is het synthetisch product niet minderwaardig aan het natuurproduct, men bouwt bv. langs synthetische weg een bittere amandelolie (benzaldehyde) op, absoluut gelijk aan het natuurproduct en zeer veel goedkooper, en overtroffen wordt de natuur als de mensch in zijn geraffineerdheid, parfums bereidt als bv. het jockeyclub-parfum, dat een mengsel is van tallooze geuren, zooals in de natuur niet voor komt. Ten slotte betoogde spr. nog dat het zoe ken naar het synthetisch opbouwen van parfums de chemie ongetwijfeld evenveel heeft vooruit gebracht als het zoeken naar de opbouw .der synthetische kleurstoffen. De v oo r z., de heer dr. Posthumus, bracht de spr. een warm woord van dank voor zijn interessant betoog. Vier uur in den middag en door de geurige stilte van den tuin klonk een heldere mannenstem. „Ik kom mijn ant woord halen. Kryg ik vergiffenis?” Mac sprak heel .bedaard, maar er was iets in zijn stem dat vol beteekenis was. (Herrick stond doodstil bij den zonnewijzer, waar hy haar gevonden had, haar armen vol bloemen, die ze geplukt had. De vage, fijne geur van vroege anjelieren, de sterkere van muurbloemen en seringen, vervulde de lucht en boven de garf bloemen, die ze in haar armen geklemd hield, staarde ze met droge, pijnlijke oogen naar den man die sprak. Dit was haar wachtwoord die paar woorden en nu moest ze antwoorden en dien blik van gretige hoop, van opper ste liefde, die op vergiffenis wachtte, van zijn gezicht verjagen. Vier uur. Om tien uur dien morgen had ze haar woord aan een ander gege ven, had ze Gair Severn beloofd, dat ze zyn vrouw wilde worden. Daarna, toen de drukte en het gehaast van de reis voorbij was en de trein haar snel naar St. Heriot terug voerde, waren café Hanenburg de volgende perceelen: a. Een burgerhuis met achtererf en vrije steeg, Schoolstraat no. 17, in eigen gebruik geweest bij wijlen mej. de wed. J. Marinus te Sneek. Toegewezeri aan den heer J. W. Houwen voor de som van f4300. b. Een woning met plaatsje en achterhuis nabij den Oppenhuizerweg no. 76, in ge bruik bij Johannes Beetsma. Toegewezen aan den heer J. Dijkstra te Sneek voor de som van f 1870. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 l/j en 12(4 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 79 Dec.: Rijwieltasch, Paar sleuteltjes, Bruin lederen acte- tasch. Aanwezig en te bevragen bij de nar volgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 79 Dec.: Grijze vilthoed (B. V), M. Bos :hma, Lemmerweg; Vulpen, E. Nijholt, 3e Woudstraat 15; Boodschap- pentasc i, S. Mollema, Oppenhuizen; Beurs met inh.. N. de Boer, Molen de Hen 2; Wandelstok, R. de Jong, Woudsend; Bruine actentasch, S. Groenk nd, Willem Frederikstraat 2; Kinder andschoen, Wiersma, Prinsen gracht 1Heerenrijwiel, Veldhuis, Oude Koemarkt; Nieuwe pet, C. v. d. .Brug, Lijnbaa ibuurt 9. Lady Bridget glimlachte. „Dat heeft hy al eens meer gedaan, is *t niet?” vroeg ze geamuseerd. Herrick glimlachte stralend terug. „Ja, het was een chronische kwaal by hem. Hij komt morgen myn ant woord halen.” „,En wat zal dat zyn? Ben je al be sloten.” En Herrick antwoordde na een bijna onmerkbare pauze: „Het zal „ja” zyn.” XXXI. HERRICKS BESLUIT. GEEL 30cf. GROEN 35 Cf. ROOD 40 Ct 9 per'Apond -JocdeM. wel weer vrienden met je zijn. Maar ze schudde het hoofd, „maar ik verlang niet meer om met je te trouwen.” „Vrienden I Ik vraag geen vriend schap.” Het waren Gairs eigen woor den, dacht ze afschuwelijk, ironisch dezelfde. „Bedoel je,” ging hij snel voort, „dat je liefde zoo gemakkelijk kon sterven? Of is het trots? Ik heb je gewantrouwd, dat weet ik, maar ik ge loof, dat menige man in mijn plaats het zelfde zou hebben gedaan. Als ik dien avond in Two Ways Cottage met tien jaar Van mijn leven ongedaan kon mar ken. zou ik het doen „Ja, als je dat kon. Maar we kunnen nu eenmaal niets ongedaan maken, Mac. Dat kunnen we juist nooit, iets ongedaan maken,” herhaalde ze bitter. Hy wist niet welke gedachte haar dien wanhopigen uitroep ontlokte, doch de pijn in haar stem deed hem haastig naar haar toe gaan. „Wil je het me niet laten probeeren, liefste?” Hij sprak met een hartstochte lijke innigheid, die haar bijna deed wan kelen. „Wil je me niet de kans geven om te trachten het ongedaan te ma ken? Herrick....” Hjj wilde haar in zijn armen trekken, doch ze deed haastig een stap achteruit en hief instinctmatig haar handen op om hem af te weren, zoodat de bloe men die ze gedragen had om haar voe ten neervielen. Haar moed begon haar te verlaten, haar wil verslapte door zijn dierbare tegenwoordigheid. Het ge luid van zijn geliefde, ongelukkige stem deed een beroep op haar hart. Ze moest er een eind aan maken, nu, nu ze nog de kracht had om door te zetten. „Neen,” zei ze en haar stem klonk hard «n stug door het zelfbedwang dat Spr. behandelt nu de winninsr der aetherische oliën uit de planten in de moderne tijd. Men doet dit door een persmethode voor de citrussoorten, waar de olie in de schil zit; dit is een veel voor komende huisindustrie in Sicilië. De tweede methode is de distillatie-methode met water, water-stoom, of stoom. Er zijn ech ter oliën die de dan ontstaande hoogere tem peraturen niet verdragen, dan past men toe het maceratie-procédé, waardoor men bloemenpo- made krijgt, of de extractie met een bepaald oplosmiddel, waarvan men de overmaat later afdistilleert tot de olie overblijft, en ten slotte het enfleurage-procédé, dat ook weer pomade en extract levert. De drie laatste methoden wor den gebruikt voor de fijnste kwaliteiten van par fums, de distillatie-methode wordt echter op de meeste natuurproducten toegepast. Bij lichtbeelden vertelde spr. nu verder over deze procédés. Heeft aanvankelijk het winnen van parfums uit planten tot roofbouw geleid, waarbij geheele streken bedreigd werden in hun plantenrijkdom in Frankrijk had men zelfs rondtrekkende distillatie-inrichtingen, die de la- ze zich oplegde. „Neen, het is te Iaat. Ik ik ben van idee veranderd. Ik ga met Gair Severn trouwen.” „Hemel I” Er klonk een vreeselijke klank in zijn stem tot nu toe had hij gevoch ten tegen wat hy verwacht had te moe ten bevechten den beleedigden trots van een vrouwenliefde, die gewond was. Doch nu Vertelde de vrouw, die hjj aangebeden had, hem kalm en zonder eenig gewetensbezwaar, dat ze haar woerd aan een ander gegeven had. Het was dus geen gewonde trpts of belee- digde liefde geweest die haar, zooals hij verondersteld had, had doen wei geren met hem te trouwen. De nuchtere waarheid was, dat hij aan den dijk was gezet dat haar liefde voor hem zoo oppervlakkig en onbeduidend was ge weest, dat ze gestorven was. Zyn gezicht werd hard. „Ik begrijp je,” zei hij bitter. „Je hebt je wel heel gauw getroost, niet? Het zou wel een beetje behoorlijker zyn geweest als je althans een paar weken gewacht had, voor je je gene genheid zoo openlijk op een ander over bracht.” i Ze kromp ineen onder de minach ting in zyn stem en onbewust was haar leed in haar oogen te lezen. Hy werd er door getroffen en vroeg zich af, of hy haar zelfs nu misschien toch nog verkeerd beoordeelde en of ze zich niet, gekwetst en bedroefd door zijn behan deling, had laten overhalen tot dit en gagement met Severn. vendel distilleerden waar ze werd aangetroffen, thans gelukt het de Duitsche en Fransche indus trie door doelmatige cultuur het verbruik van planten steeds aan te vullen of daar tot een cultuur van bepaalde planten te komen waar men ze vroeger niet had. Als voorbeeld liet spr. zien de prachtige rozentuinen van de fa. Schim mel <2 Co. in Miltitz bij Leipzig, tegenover de wilde rozenrijkdom van het Maritza-dal in Bul garije, waar van ouds de rozenolie wordt ge wonnen. Uitvoerig behandelde spr. nu het dis- tillatie-proces, waarbij de bloemen met water (stoom) verwarmd aan de waterdamp de aethe rische olie afstaan, welke na condensatie auto matisch door inrichtingen volgens het beginsel van de Florentijnsche flesch (afhevelen van het meegevoerde water) wordt gescheiden van het mee overgaande water. De extractie-methode wordt o. a. toegepast voor de jasmijnbloesems. 100.000 jasmijnbloe- sems worden geëxtraheerd met 150 L. petro leumaether en geven dan: 20 gram essence con- crète, waaruit 2 gram aetherische olie wordt ge wonnen! Een ervaren arbeidster heeft 1J6 dag noodig voor het plukken van die 100.000 bloe sems. Uit de groote hoeveelheden ruwe stof welke verwerkt moeten worden blijkt wel hoe duur het product wordt en hoeveel arbeid de bereiding geeft. De maceratie is een extractie met een vet. We weten uit ervaring dat een vet, bv. boter, naast specerijen geplaatst, de geur daar van aanneemt, terwijl de specerijen die verlie zen. Bij de parfumwinning wordt deze eigen schap toegepast door bloemen in aanraking te brengen met gesmolten vet, waaraan ze hun geur afstaan; dat vet wordt daarna in gestolde vorm de bloemenpomade, in de cosmetiek veel gebruikt. Men noemt dit maceratieproces ook wel de enfleurage i chaud; -it enfleurage- proces zelf is een procédé dat koud verloopt; op een koude vetlaag worden herhaaldelijk bloe men uitgespreid; na verwijdering van de laatste bloemen heeft men een pomade (enfleurage a froid). Met tal van lichtbeelden lichtte spr. deze processen nog nader toe. Gewetens geld. Bij de administratie der directe be lastingen, ressorteerende onder de in spectie 2e Afd. a<lhier, is f192.60 ge- wetensgeld ontvangen, ter voldoening van te weinig betaalde belastingen naar inkomen en vermogen over vorige be lastingjaren. Notaris J. A. Maseland veilde finaal in het hotel Hanenburg: 1. Een woning met bleek, nabij den Kunst weg in de buren te Oudega (W.), in eigen gebruik bij den heer C. S. Attema. Toege wezen aan den heer Gatse Wijnja te Oudega voor de som van f830. 2. Een woning met schilderswerkplaats en erf, nabij den Kunstweg, in de buren te Oudega (W.), woning in huur bij mej. de wed. Jan van der Eems, schilderswerkplaats in eigen gebruik bij den heer Attema. Toe gewezen aan den heer Gatse Wijnja te Oudega voor de som van f848. 3. Een woning met bleek te Tirns in eigen gebruik geweest bij wijlen mej. de wed. J. Jeltema. Toegewezen aan de erven Jeltema voor de som van f310. Notaris E. Elema veilde finaal in het Herrick kwam dien avond Lady Brid gets kamer binnen, juist toen deze bezig was zich voor tafel te verkleeden. ,„Ik heb u iets te vertellen, Mim,” zei ze. Haar oogen stonden erg helder en een weinig rouge en een lippenstift, handig gebruikt, maskeerden volkomen de bleekheid van haar gezicht. „,Gair heafl bm vanmiddag- gevraagd. haar gedachten bezig geweest met dit oogenblik. - Er was maar één manier om haar voornemen uit te voeren. Mac moest gelooven, dat ze uit eigen verkiezing met Gair trouwde. Hij zou het nooit ge looven als ze eerst hun twist hadden bijgelegd en het misverstand dat hen gescheiden had uit den weg was ge ruimd. Maar ze hadden dat nog niet gedaan en ze moest hem nu duide lijk aantoonen, dat dat nooit kon ge beuren ook. Hij moest overtuigd wor den, dat haar liefde voor hem niet krachtig genoeg was geweest om de klap, die zijn wantrouwen daaraan had toegebracht te doorstaan, hij moest ge looven, dat het nu te laat was om1 el kaar te begrijpen. Alleen op die manier zou hy haar ongehinderd naar Gair laten gaan. De paar nietszeggende woorden van het briefje, dat ze hem' gezonden had, beteekenden niets en bonden haar tot niets, en nu zou de brief, die ze met zulk een Ojverweldi- gende blijdschap geschreven had, het zwaard worden waarmee ze zichzelf van alle geluk afsneed. „Krijg ik vergiffenis?” Herrick hief haar hoofd op en haar stem klonk volmaakt vast toen ze ant woordde. Ze had het al zoo yaak ge repeteerd. „Nee, Mac, die krijg je niet,” zei ze. „Ik heb er goed over na gedacht en ik kan niet met je trouwen !rt Hij deed een stap achteruit, alsof ze hem een slag had toegebracht en staar de haar ongeloovig aan. „Meen je dan?” vroeg hjj heesch. „Kun je me niet vergeven?” „Ik bedoel het niet precies zoo. Ik ik kan ja wal vergeven aa kan f9 B€7 NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) i LH

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1